ALMA MATERKOOR GAF FLONKEREND CONCERT Deelnemers aan Olympiade voor invaliden van Schiphol vertrokken Paus Paulus voor Zweedse t.v. Democratische meerderheid in senaat en Huis van afgevaardigden Vier jongens hele nacht zoek WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 Dï LEIDSE COURANT PAGINA lisse RAADSAGENDA Op de agenda voor die Gemeeinte- raadsvergadeiring van woensdag 11 nov., naim. 8 uur loomen o.m. de volgende punten voor: benoeming ambtenaar burg. stand; benoeming leden Commissie woonruimtewet, idem Commissie toezicht op middel baar onderwijs; crediet inrichiten nieuwe stortplaats afvallen; verlenen medewerking aanschaffen naaima chine en wasmachine r.k. school (b.Lo.); vaststelling exploitatiever goedingen onderwijs; verbetering venvarminginstaillatie r.k. school Engel; wijziging ALg. Politieverorde ning; wijziging brandpreventie ver ordening; huurverhoging gemeente lijk woiningbezit; verkoop grond aan „Volksbelang" en verstrekking bouwvoorschotten; orediet aanleg voetpad Engel-Beekbrug; crediet boombeplanting Bönninghauisenlaan; crediet herstel woning directeur Gas en Waterbedrijf en dienstwoningen Gasstraat; aangaan toasgeldüeniing; goedkeuring rekeningen 1962; sub sidie gezinsverzorging en gezinshulp; wijziging verplaatsingskostenveror- dening; uitkering ineens aan Ge- meentepersoneeL noordwijk Stroper betrapt In het Lange- veld te Noordwijk werd een inwoner van Noordwij kerhout betrapt op 't stropen van fazanten. Dit gebeurde op klaarlichte dag door met 'n vuur- buks vanuit een auto op het wild te schieten. De poltie nam enkele fa zanten en de buks in beslag, terwijl de clandestiene jager een bekeuring kreeg. VISSEN VERGIFTIGD DOOR LANDBOUWVERGIFT In de Woensdagse Wetering, gele gen in de Noordzijdepolder te Noord wijk, drijven de laatste dagen hon derden dode vissen, waaronder zeelt en paling. Vermoed wordt, dat een bollenkweker formaline in het water heeft gestort. Deze giftige vloeistof wordt gebruikt bij de behandeling van bloembollen. De politie stelde 'n onderzoek in. VOORHOIJT RAADSAGENDA Vrijdag 6 november a.s. 's avonds 8 uur komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. Er zullen dan enige nieuwe straat namen worden vastgesteld. In het plan „Boekhorst II" zullen enige per ceeltjes bouwterrein worden ver kocht aan het bouwbedrijf A. T. van Es en H. A. Kusters ten behoeve van garages, mits de raad het goed keurt. Ook komt er een voorstel tot verkoop grond ten behoeve van de bouw van 17 premie-woningen aan A J. Topper. Voorgesteld wordt de woning Ter Haar Romeijnstraat 12 te verkopen aan mevrouw C. J. Hil- gersom-Koek. B. en W. stellen voor over te gaan tot grondruiling met de heer J. Th. v. Steijn. Wegens de pensioengerechtigde leeftijd heeft mej. J. G. van Wieringen ontslag ge vraagd als concierge. Voor de verbe tering van de Nagelbrug wordt 'n krediet gevraagd. Residentie Kamer Orkest BESCHERM UW GEZIN! Het gevaarlijke jaargetijde is aan gebroken. Verkoudheid en griep lig gen weer op de loer. Haal dus direct een 'ASPRO'-GEZINSDOOS in huis: 100 tabletten voor f2.40. Een veilig gevoel: nu altijd 'ASPRO' bij de hand. Dag en nacht. Ook als apotheek en drogist gesloten zijn. 'ASPRO' - de betrouwbare pijn stiller met snelle, doeltreffende werking. HOOFDPIJN, VERKOUDHEID, GRIEP vertrouw oh 'ASPROGEZINSDOOS wat een voordeell Wim Luiten zwaaide gelukkigen uit De Nederlandse ploeg voor de Pa- ralympic in Tokio is vanmiddag kwart over twee van Schiphol ver trokken, uitgeleide gedaan onder meer door de Leidse judo-leraar Wim Luyten, die onlangs voor de TV een actie heeft ontketend met het doel de invalide boogschutter Harmen Velthuis uit Rheden ook naar Tokio uit te zenden en dr. Van Swol. De Nederlandse ploeg zou uit twaalf man bestaan, maar dank zij deze ac tie, die veel geld opbracht, konden zestien man worden uitgezonden. Wim Luiten bracht zelf vanmiddag de invalide deelnemer Velthuis in diens rolstoel naar het vliegtuig. De Nederlandse ploeg staat onder leidipg van sportcoach Joop Westbroek, die ook sportinstructeur is van de Leidse politie. In het Nederlandse team is voorts opgenomen de Leidenaar Cor Prins, die deelneemt op het onderdeel tafeltennis en zwemmen. Leidse Universiteit Aan de Leidse universiteit zijn ge slaagd voor de examens doet. Socio logie: mej. K. N. v. d. Berge (Breda), mevr. L. C. Munting-d'ArtiUac Brill (Leiden), en de heer W. J. Kake- beeke (Scheveningen); voor het doet. ex. Aardkunde de heer E. G. Leka- hena (Den Haag); voor het doet. ex. Biologie mej. C. J. M. Krinkels (Lei den); voor het doet. ex. Scheikunde de heer M. C. v. Nieuwenhuyzen (Lei den); voor het doet. ex. Wis- en Na tuurkunde D: de heer J. J. van der Klink (Leiden), A: W. J. M. Steen voorden (Hillegom), A: R. W. Bijlo (Hillegom), en K: A. A. Kuyp (Lei den). UITREIKING DIPLOMA'S DOKTERSASSISTENTE Op vrijdag en zaterdag j.L werd het examen doktersassistente afge nomen onder toezicht van de Ko ninklijke Nederlandse Maatschappij tot Bevordering der Geneeskunst. De uitreiking van de diploma's vond plaats in de gebouwen van de Leid- sche Onderwijsinstellingen, Ooster- kerkstraat, welke instellingen als enige in Leiden en omgeving door de K.N.M.G. zijn erkend. De diplo ma's werden dan ook door de Kon. Ned. Mij. tb.d. Geneeskunst gewaar merkt. Er slaagden 31 kandidaten te we ten: J. van Aller te Leiden; J. A. Btankespoor te Wassenaar; H. J. M. van Dorp te Schiedam; L. M. C. van Duijn te Leiden; G. P. de Graaf te Lisse; M. I. Holitkamp te Wassenaar; D. D. Kielia te Driebergen; A W. Kroon te Leiden; J. H. A. M. v. d. KooiKray te Voorburg; C. H. Lau- rjjssejns te Wassenaar; C. J. M. van Leeuwen te Voorschoten; W. A. E. M. Opdam te Leiden; J. C. v. d. Poel te Leiden; A de Roode te Valken burg (Z.-H.); A C. v. d. Vis te Koudekerk a, d. Rijn. Bovengenoemde kandidaten volg den de mondeLinge dagcursus van de L.O.I., terwijl de volgende geslaag de kandidaten de schriftelij k-monde- linge L.O.I.-opleiding volgden: A C. Bout te Rotterdam; E. J. v. Es te H.I.-Ambacht; M. A. Eijnwachter te Gouda; M. Geertsema te Zeist; A. de Jong-Naber te Alphen; C. P. H. de Kort te Heemstede; H. M. W. Maat man te Raalte; H. A. C. Moors te 's-Hertogenbosch; H. C. Ockhuyzen Hus te VlaarcLingen; W. ML Oost hoek te Bergambacht; M. v. d. Ploeg te Zaandam; H. Putterstein te Wezep; L. P. Negterschot te Wezep; W. A v. Vlaanderen te Alblasserdam; M. Weg- gemans te Hilversum; M. R. Zijp te 's-Gravenhage. Er werden 7 kandidaten afgewezen en 4 kandidaten worden in de ge legenheid gesteld een herexamen af te leggen. Afgezien van de atleten, offi ciële personen en journalisten heb ben de Olympische Spelen minder dan 9.000 toeristen getrokken, zo blijkt uit de officiële cijfers. Japan had er minstens 100.000 verwacht. begeleidde voortreffelijk Nu de meeste zangverenigingen hun eerste uitvoering in het seizoen reeds hebben gegeven, laat ook het R.K. Alma Materkoor zijn stem ho4 ren en goed ook! Onder leiding van Wim Wakelkamp, die voor 't eerst in Leiden optreedt, nadat Jan Smit met het koor enkele jaren heeft ge studeerd. Het Alma Materkoor is in bezetting iets toegenomen, hoewel het toch een klein ensemble gebleven i$i maar men weet er, wat zingen is. De verwachting van klankrijk en zuiver zingen werd dus niet beschaamd. Wij hoorden dan ook een krans van lie deren, die de moeite waard is. De solist opende de rij met een aria van Henry Purcell (1659-1695), dé leidinggevende figuur in het schep pend muziekleven van zijn land in zijn tijd. Behalve veel instrumentale werken schreef hij Anthreus, Psal men, Hymns, Te Deum etc. Wij hoor den van de bariton Van Egmond „Un to thee will Iery" in een natuurlijke en voldragen vertolking uitgegroeid als deze is tot een zanger van kunst zinnige standing. Daarna ving het koor aan met van Campra (in 1660 geboren) een „Pange Lingua". Deze Frans-Italiaanse componist is de schrijver van uitnemende vocale mu ziek en er werd voorbeeldig gezon gen, beschaafd en qua stemverhou dingen evenwichtig, vanaf het forto tot fijn pianissimo. Daarbij een tekst vertolking, die er wezen mag. De beide solisten Annette de la Bije en Max van Egmond mengden zich in welluidende samenzang tussen de koorgedeelten, die onder de uitste kende leiding stonden van Wim Wa kelkamp. Daarna zong Annette de la Bije de gewijde coloratur-aria „Exul- tate-jubilate" van Mozart. Zij deed dit zeer fijnzinnig, als een echte Mo- zartzangeres. De stem tot in perfectie geëgaliseerd, met stralende hoogte, en niet alleen technisch mooi, want alle figuurtjes waren glashelder, maar ook mooi vanuit geestelijk oogpunt. Na de pauze gaf Wakelkamp met zijn toegewijd koor de „Ballade van der Mollenfeeste" te horen, van Her man Strategier, naar de middel- Nederlandse tekst. Gematigd modem, de instrumentatie ietwat geheimzin nig en schril. Er werd vitaal en gees tig gezongen, de tekst werd knap ge realiseerd, soms bewogen, soms dra matisch, soms gevoelig, soms aan de bouderende kant. De dirigent gaf met veel enthousiasme en vaste hand lei ding aan koor en orkest, die beide uitstekend reageerden. Tenslotte een verrukkelijke „Te Deum" van Domenico Cimarosa (17491801) waarin koor, solisten en het Residentie-kamerorkest excel leerden. Zoet-gevooisde koorzang werd gegeven van deze gewijde mu ziek, waarin men de opera-compo nist onderkende. Wakelkamp gaf deze avond een staal van kundig ver zorgde studie te horen van werken, die technisch bezien lang niet tam zijn. De koren attaqueerden vast en zeker. Het Residentie kamerorkest was in prima conditie en Pieter Jan sen was de vertrouwde, man aan het orgel. Alma Mater had een nagenoeg uitverkochte zaal. Voor de veie aan wezigen schonk deze avond een ar tistiek verantwoord genot. Tijdens 't concert toonden de vele aanwezigen al hun dankbaarheid, welke aan het slot van de avond aangroeide tot ovationeel applaus. J. KORTMANN Toespraak tot schoolkinderen Maandagmiddag heeft de Zweedse televisie in het Vaticaan opnamen ge maakt in het kader van een t.v.- schooluitzending over het Katholicis me. Paus Paulus VI hield bij deze gelegenheid een Engelse toespraak tot de Zweedse schoolkinderen. De reportage uit Rome zal op 4 en 6 november worden uitgezonden en op een nog niet bepaald tijdstip wor den herhaald. „Onze katholieke zonen", zo zei de Paus in zijn in het Engels gesproken boodschap, „noemen ons H. Vader en wij voelen, dat ons vaderschap iedere man, vrouw en ieder kind op aarde omvat. Een vader is voor zyn kinde- Noordwijker gewond bij aanrijding in Leiden Gistermiddag omstreeks tien mi nuten over vijf vond in de Roosevett- straat nabij de Van der Helimlaan te Leiden een botsing plaats tussen een NZH-bus en een wielrijder, tenge volge waarvan de laatste met vrij ernstige verwondingen moest worden opgenomen in het Academisch Zie kenhuis. De NZH-bus, die in dezelfde rich ting reed als de wielrijder, de 29- jarige schrijfmachine-monteur A Turk uit Noord wij k-Binnen, moest plotseling naar rechts uitwijken voor een over de as van de weg rijdende tegenligger. Hierbij raakte de rechter zijkant van de bus de wielrijder, die hierdoor kwam te vallen. Hij kreeg een diepe wond aan het gelaat, schaaf wonden aan beide handen en een ver wonding aan de onderkaak. Boven dien verloor hij een tand. rén de plaatsvervanger van God en moet hen met de liefde Gods bemin nen en hen Gods goedheid tonen. Deze liefde en goedheid willen wij uitdragen tot ieder mens en daarom voelen wij zo diep de smart van de scheidingen tussen de christenen en de anderen en ook onder de volge lingen van Christus zelf Weinigen van u, geliefde zonen, zijn katholiek. Wij zeggen u deson danks: bestudeert uw heilig geloof zorgvuldig en let o gelijkertijd op de overtuigingen van anderen. Beleeft uw geloof in het leven van alle dag, thuis, op school en komt uw school kameraden, die Christus ook als hun Verlosser erkennen, met ware chris telijke liefde tegemoet. Weest gedul dig en vol begrip. Bidt voor elkaar en helpt elkaar. Luistert naar de stem van het geweten en zet u in voor het herstel der christelijke een heid". Aan het slot van zijn toespraak prees Paulus VI de vredelievendheid van de Zweden en riep de Zweedse schoolkinderen op tot broederlijk contact met alle mensen. Hij smeekte over hen, over hun families, hun le raren en land de zegen af, waarna hij besloot met een in het Zweeds gesproken groet Robert en Edward Kennedy in senaat Robert Kennedy, de oud-minister van justitie en broer van wijlen pre sident John F. Kennedy, heeft de Newyorkse senaatszetel veroverd op de republikein Kenneth Keating. Zijn broer, senator Edward Ken nedy, is in de Amerikaanse senaat herkozen voor de staats Massachu setts. De campagne heeft hij vanuit het ziekenhuis moeten voeren, waar in hij werd opgenomen na bij een vliegtuigongeluk eerder dit jaar ern stig te zijn gewond. Smid je Verholen en de sport- computer 56. Tenslotte hield smid je Verholen het niet meer uit. Met grote passen begaf hij zich naar de kamer van dr. Yokito en hij opende bruut de deur. „Het spijt mij, doctor Yokito," riep hij uit. „Ik weet wel, dat ik hiermee de wetten van de gastvrijheid een beetje overtreedt, maar ik móet U spreken!" „Kom rustig binnen. Het is uw eigen huis," lachte dr. Yokito en hij knipte het licht aan. Vriende lijk grijnzend lag hij in bed en hi) vroeg: „Waarom moet ge me zo drin gend spreken? En waarom ziet ge er zo zenuwachtig uit?" Zuchtend liet de smid zich in een gemakke lijke stoel vallen hij hij zei: „Hebt U nu nog geen ellende genoeg gehad, mijn beste dr. Yokito? Eerst wordt U ontvoerd door een stel boeven. Ze slaan U bewusteloos en proberen uw sportcomputer van U te pakken te krijgen. Dan krijgt U moeilijkheden met twee geheime agenten van twee grootmachtige mogendheden. Ook hun is het om de sportcomputer te doen. En nu bent U al zó ver, dat het hele dorp Rijkhuyzen ook al over U praat! Dikke Kobus heeft van avond in Het Witte Paard aan ieder een, die het maar horen wilde, ver teld, dat hij gaat fietsen tegen Stalen Pier. En onze veldwachter, Eelco Eelkema, denkt dat U hem daartoe hebt opgejut!" „Daar heeft de verdwachter dan gerij k in," grinnik te dr. Yokito. „En ik zar ervoor zor gen, dat dikke Kobus de wedstrijd winti" „Zo zo mompelde toen Sipko Stunt, die buiten voor 't raam had staan luisteren en alles ge hoord had „Hiep hoi! Mijn fijne neus heeft me ook deze keer niet in de steek gelaten! Ik ga een stuk over die Japanner schrijven!" In de Amerikaanse senaat, waar van een derde van de zetels wordt vernieuwd, hebben thans 57 demo craten en 27 republikeinen zitting. Van zestien zetels was nog niet be kend hoe zij zullen worden bezet. Er zijn reeds meer dan 218 demo cratische afgevaardigden in het nieu we Huis van Afgevaardigden geko zen, hetgeen inhoudt, dat de demo cratische meerderheid in het huis ge handhaafd blijft. In het aftredende Huis van Afge vaardigden hadden 257 democraten en 178 republikeinen zitting. De ver wachting is, dat de verhouding in het nieuwe huis nog gunstiger voor de democraten zal zijn. BRITSE TROONREDE: Spoedig nationalisatie van de staalindustrie In de Engelse troonrede, die van daag door koningin Elizabeth is voor gelezen, wordt een spoedige natio nalisatie van de staalindustrie aan gekondigd. Er zal ook zo spoedig mogelijk een commissie worker in gesteld voor de nationalisatie van de bouwgrond. Er zal een vrije parlementaire stemming worden gehouden over af schaffing van de doodstraf. De medische verzorging wordt weer geheel gratis. Er komt weei controle op de huren. De wetgeving aangaande de sociale verzekering wordt herzien. De uitkeringen wor den verhoogd. Engeland blijft de NAVO trouw en zal voorstellen doen betreffende het gemeenschappelijk gebruik van kern wapens. Engeland blijft zijn rol spelen in de Europese organisaties waarvan 't deel uitmaakt en zal bovendien een nauwere Europese samenwerking na streven. Secretariaat voor niet-gelovigen Paus Paulus is van plan in Rome een secretariaat op te richten, dat de dialoog tussen de Katholieke Kerk en de niet-gelovigen zou moeten be vorderen. Dit „Segretariato per i non credenti" zou op dezelfde wijze func tioneren en samengesteld zijn als het secretariaat voor de niet-christenen. Aldus verneemt het KNP uit welin gelichte kringen in het Vaticaan. Hoewel de naam van een presi dent nog niet wordt genoemd, zou de deken van de filosofische faculteit van de Pauselijke Universiteit van de Salesianen, Don Vincenzo Miano, mo gelijk secretaris worden. Opname van het Leids Alma Mater koor, dat gisteravond in de Stadsge hoorzaal samen met het Residentie kamerorkest een geslaagde uitvoe ring gaf. Stembus-misère en misdaad in dienst van Johnson Van de 350 kiezers in de Newyorkse Bronx-wijk zijn de stemmen ongeldig verklaard, omdat op de stemmachine de namen van verkeerde kandi daten stonden. Pas acht uur na de opening van het stem bureau werd de fout ontdekt. De namen die op de lijst voor kwamen waren die van kandi daten uit een naburig kiesdis trict. Alleen het opperste ge rechtshof kan de kiezers mach tigen, voor een tweede keer te stemmen, maar de tijd ont brak om de kwestie bij het hof aanhangig te maken. Zelfs misdadigers verliezen de politiek niet uit het oog. Een buschauffeur in Washing ton werd gisteren beroofd van tachtig dollar door een met re volver gewapende man. Deze stelde zich niet alleen tevre den met het geld, maar beet zijn slachtoffer toe, „te stem men op Johnson en vooral niet op Goldwater". Premier Sjastri bij Eucharistisch congres Premier Sjastri van India heeft op een bijeenkomst in Bombay ver klaard, dat hij bij het Eucharistisch Congres, dat van 28 november tot 6 december in deze stad zal worden gehouden, aanwezig zal zijn. Vorige maand deelde hij kardinaal Gracias mede, dat hij verhinderd was aan het congres deel te nemen, maar dat president Radhakrisjnan het con gres zou toespreken. Premier Sjastri nodigde de bevol king van Bombay uit de Paus harte lijk te ontvangen. Hij wees erop, dat Paus Paulus VI niet alleen als hoofd van een godsdienst naar Bombay komt, maar ook als staatshoofd. Laatste Berichten INBREKERS FORCEERDEN DEUR MET CRUCIFIX De Utrechtse politie heeft twee jongemannen uit Mierlo aangehou den, die hebben bekend een paar offerbussen te hebben gelicht in de St. Augustinuskerk te Utrecht. De jongelieden, de 19-jarige V. en de 17-jarige C., waren de kerk bin nengekomen door een kostbaar glas in lood raam in te slaan. Zij beland den daarna in' een kelder, waarvan de deur was afgesloten. Zij zagen kans deze te forceren met een cru cifix zo wisten zij de kerk en pastorie binnen te komen. Angstig avontuur op het IJsselmeer Twee motorboten van de Rijkspoli tie te water uit Lelystad hebben de gehele afgelopen nacht gezocht naar een vermist zeilbootje uit Muiden. Vier jongens, de 21-jarige militair P. Heesbeen, die gelegerd is in Noord- dijk, de 14-jarge R. Walken uit Apel doorn, de 13-jarige J. Bos en de 12- jarige J. Verhelst, beiden uit Hui zen, waren gistermiddag uit Muiden vertrokken voor een zeiltocht over het IJsselmeer naar Huizen (N.H.), waar zij gisteravond nog niet waren aangekomen. Daarop zijn gisteravond twee mo torboten van de Rijkspolitie te wa ter op het IJsselmeer gaan zoeken, maar het heeft tot hedenochtend acht uur geduurd, voordat men het bootje had gevonden. De jongens waren gisteravond de haven van Huizen reeds dicht gena derd, doch zij slaagden er toen niet in binnen te varen. De sterke stroom en de wind deed hen afdrijven.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4