Nieuwe Munga-jeeps vertonen Schrij gebreken aan versnellingsbak niet gedrukt boek „RIJNMOND" KAN VAN START GAAN Optreden tegen verspreider neonazistische lectuur gevraagd W.-DUITSE MILITAIRE OMBUDSMAN UNKS VERKEER HEYE KRIJGT ZIJN ONTSLAG Kath. kliniek in Nijmegen voor terbeschikkinggestelden EMS voelt niets voor verlaging van de pierprijs ScheensberiYhten Vermiste jongen is weer terecht „VoorWs; niet méér vaste urijzen ontbinden" WOENSDAG 4 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 O J I van succ ver leefde van succes van nog Sinds enige tijd vertoont de bij de Landmacht in gebruik zijnde DKW- jeep (de ..Manga") een gebrek aan de versnellingsbak. Tijdens het voor uit rijden wil de versnelling nog al eens in de achteruit schieten, wat uiteraard aanzienlijke schade aan de versnellingsbak toebrengt. Bij een vorige maand gehouden totaal-telling is geconstateerd dat 72 van de onge veer 800 bij de Landmacht in ge bruik zijnde Munga's het gebrek heb ben vertoond. De dienst kwartiermeester-generaal heeft een week geleden een bespre- Eerste Kamer akkoord met regeling rond de Waterweg Zelfs zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer het wetsont werp voor de gemeenschappelijke re geling voor de gemeenten van de Rijnmond aangenomen. Deze eens gezinde houding stond wel sterk in tegenstelling tot de houding die de Tweede Kamer heeft aangenomen te gen een andere gemeentelijke kwes tie: de Bijlmermeer. Voor 24 gemeen ten in het nieuwe waterweggebied, inclusief Rotterdam met gezamenlijk 1.035.000 inwoners, komt nu 'n open baar bestuurslichaam, het eerste in deze vorm in Nederland, waarmee de met de Rotterdamse havenexpan sie samenhangende ruimte-ontwikke ling ruimte-problemen met gemeen schappelijke krachten kunnen wor den aangevat. Gistermiddag waren er nog wel enige bedenkingen tegen de opzet van de Rijnmond, zoals die uit de amendementenrijke behandeling in de Tweede Kamer te voorschijn is gekomen. Men sprak er zijn verbazing over uit, dat minister Toxopeus Groot- Amsterdam in een gemeenschappe lijke regeling bevoegdheden wil ge ven, die hij aan Rijnmond steeds heeft onthouden. De minister wees er echter op dat de bevoegdheden voor het Rijnmondbestuur nog uit gebreid kunnen worden. Hij zei, dat het voor Groot-Amsterdam nog wel twee jaar duurt voor er een ontwerp van regeling komt. Hij hoopt dat Rijnmond dan al twee jaar werkt en veel ervaring heeft opgedaan. Het Eerste Kamerlid Polak (P. v. d. A.) heeft de regering schriftelijk gevraagd, of strafvervolging of enig ander optreden wordt overwogen te gen de verspreiders van Neo-Nazis- tische lectuur in Nederland. Hij wil weten of de persberich ten over de uitgave althans ver spreiding in ons land van deze lec tuur op betrekkelijk ruime schaal waar zijn en in het bijzonder wil hij weten of inderdaad een zekere Paul van Ttienen, ex-SS-officier en ex- Oostfrontstrijder, voor een en an der verantwoordelijk is. Deze figuur zou ook al betrokken zijn geweest bij de uitgave van het z.g. „Euro pafront", waarover op 17 december 1963 schriftelijke vragen zijn gesteld. Naar de mening van het Kamerlid is met name het boek „Hitiers kampf gegen die minusseele", dat Hitiers stelselmatige uitroeiing van de jo den wil rechtvaardigen, beledigend voor een bepaalde groep van de be volking en verspreiding daarvan een strafbaar feit. king gehad met de Duitse DKW-fa- briek. Het resultaat daarvan was de volgende regeling: tot op het moment dat de fabriek een deugdelijke en beproefde oplossing voor het manke ment gevonden zal hebben, zal een ploeg van drie of vier Duitse tech nici in ons land worden gestationeerd. Deze ploeg beschikt over een aantal reserve versnellingsbakken Zodra een van de Munga's waar dan ook in het land het gebrek' vertoont, zal de Duitse ploeg de versnellings bak ervan vervangen door een nieu we. Dit alles gebeurt geheel voor Duitse rekening. COULANTE HOUDING Bij Defensie betreurt men het uiteraard dat het gebrek zich voor doet, maar men is bijzonder tevreden over de coulante houding die de Duitse fabriek toont. Men wijst erop dat de Landmacht de laatste jaren grote aantallen nieuwe voertuigen heeft moeten aanschaffen. Bij zulke grote projecten kan zich altijd wel een gebrek manifesteren. De Munga deed ongeveer twee jaar geleden zijn intrede in de Nederland se Landmacht. Het voertuig is ook in gebruik bij de Duitse strijdkrach ten. Of zich daar hetzelfde euvel heeft voorgedaan is niet bekend. Het vermoeden bestaat, maar men heeft daarover nog geen zekerheid, dat het gebrek aan de versnellingsbakken een slijtageverschijnsel is. Het schijnt zich ook meer te manifesteren bij voertuigen die in het terrein ge bruikt worden dan bij de Munga's die vrijwel alleen op de weg zijn. Voor de veertigjarige schrijver va* kinderboeken, J. P. A. B. uit Den Haag bestond er geen twijfel over dat zijn jongste creatie, een jongens boek, een overweldigend succes zou worden. Hij schatte de opbrengst ze ker op 150.000.Een beetje te optimistisch wellicht, maar dit weer hield hem er niet van om reeds bij voorbaat op royale voet te gaan le ven. Het boek is nimmer uitgegeven en het is de vraag of dit ook ooit zal gebeuren. De officier van Justitie bij de Arn hemse rechtbank, mr. C. L. van IJsen- dijk, eiste gisteren tegen de Hage naar een gevangenisstraf van twee jaar wegens flessentrekkerij. Ver dachte ging, nadat hij uit voorarrest was ontslagen, direct weer teren op zijn toekomstig succes met het ge volg dat zijn verblijf in het Huis van Bewaring werd verlengd. Geen enkele uitgever bleek iets voor het boek te gevoelen en keer op keer kreeg verdachte het manuscript met een afwijzing terug. Niettemin ging hfj door met het opmaken van een denkbeeldig honorarium. Zo had hij een dure flatwoning in Arnhem luxueus ingericht en reed hij in een auto. Zijn rekeningen bij de kruidenier en de melkboer wareh opgelopen tot resp. ƒ800 en ƒ600. Al zijn schul den bij warenhuizen, meubelzaken, boekwinkels enz. vormden tenslotte een totaal bedrag van rond ƒ44.000. Zijn raadsman mr. B. ten Kate ver zocht de rechtbank om clementie on der verwijzing naar het psychiatrisch rapport waarin verdachte vermin derd toerekeningsvatbaar wordt ver klaard. De rechtbank zal over 14 da gen uitspraak doen. A Een modelwacht bij de Murchinson watervallen in Noord-Oeganda. De trotse fuselier moet de toeristen beschermen tegen de leeuwen en andere wilde dieren. Onder het motto „zon in de schoor steen" is in Nederland en België de jaarlijkse St. Nicolaasaktie gestart voor chronisch zieken en gebrekkige bejaarden. Deze aktie heeft in de loop der jaren een ongekende groei doorgemaakt. Het resultaat van de eerste St. Nicolaasaktie in 1946 was bijna 900 pakketten. In 1950 was dit aantal reeds uitgegroeid tot 12.834; vijf jaar later tot 28.310 en in 1960 tot 36.441 pakketten. In 1963 werd het record-aantal be reikt van meer dan 47.000 pakketten. Belangstellenden kunnen schrijven aan de Centrale Zonnebloem post in hun provincie onder bijsluiting van een postzegel van 15 cenit. De Cen trale Post zendt u na 15 november een adresformulier, waarop de naam en het volledige adres van een zieke of bejaarde zijn ingevuld. Tevens ont vangt men nadere gegevens zoals leeftijd, geslacht, etc. zodat men in staat is een men te stellen. Op 10 december a.s. zal prof. mr. W. P. J. Pompe, de Utrechtse eme ritus-hoogleraar in het strafrecht, in Nijmegen de eerste steen leggen voor een nieuwe, naar hem genoem de katholieke kliniek voor terbe- schikking&estelden. Wanneer het ge bouw over twee en een half jaar ge reed zal zijn, kunnen ongeveer 120 geestelijk gestoorde mannelijke de linquenten hier worden verpleegd. De EMS heeft bij monde van de secretaris van de Raad van Beheer, dr. J. Goudsmit, desgevraagd ver klaard, dat het arrest van de Hoge Raad geen aanleiding is om de hui dige pierprijs van één gulden terug te brengen tot 55 cent, zoals minis ter dr. J. E. Andriessen bepaalde. De EMS meent, dat voor ophef fing van de voorlopige maatregelen van de officier van Justitie bij het gerechtshof meer gronden zijn aan gevoerd dan die, waarop het hof zijn beschikking heeft getroffen, en waar van thans de Hoge Raad heeft uit gemaakt, dat hij onjuist is. De gron den, die de EMS aanvoerden, waren vervat in een pleitnota, die 45 pagi na's telde, evenveel als het verzoek schrift ten gronde, dat aan het Col lege van Beroep voor het bedrijfs leven werd toegezonden. TEVREDEN Het openbaar ministerie bij de Ar- rondissements-rechtbank in Den Haag is ingenomen met het arrest, dat de Hoge Raad gisteren in de pierprijsaffaire heeft gewezen. De of ficier van Justitie, mr. J. H. Maan, vindt, dat de voorlopige maatregel, die zijn college jhr. mr. Th. W. v. d, Bosch van de zomer nam, terecht werd getroffen. Mr. Maan zei, dat het hem voors hands onverstandig lijkt van de EMS om de toegangsprijs van de pier niet te verlagen. De officier van Justitie meende evenwel, zich nog geen oor deel te kunnen vormen over wat thans te gebeuren staat. Hy heeft het arrest van de Hoge Raad nog niet ontvangen en moet het nog grondig bestuderen. Wel meent mr. Maan, dat het in theorie mogelijk zal kunnen zijn op nieuw een voorlopige maatregel te treffen, wanneer weer een overtre ding van de prijsbeschikking zou worden geconstateerd. Overigens komt het mr. Maan voor. dat het wellicht verstandig zal we zen de behandeling van het beroep van de heer R, Zwolsman bij het Col lege van Beroep Voor het Bedrijfs leven af te wachten, vóór de recht bank de zaak behandelt. Gistermiddag is de 3-jarige Jan A. W. Smits uit Horst op de Horster- dijk te Broekhuizen door een perso nenauto aangereden. Het jongetje was vrijwel op slag dood. De vader van het jongetje was met zijn zoon tje naar de Horsterdijk gereden. Daar parkeerde de heer Smits zijn auto waarna hij naar de overkant liep. Het jongetje heeft kans gezien uit de auto te komen en is aangereden toen hij naar zijn vader liep aan de overkant van de weg. De kosten, die door het ministerie van Justitie worden betaald, bedra gen zes miljoen gulden. Met de stichting van deze kliniek wordt in belangrijke mate tegemoet gekomen aan de dringende behoefte aan particuliere verpleeginrichtinr gen voor terbeschikkinggestelden. De wet eist namelijk, dat in de eer ste plaats particuliere instellingen zorg moeten dragen voor de verple ging van geestelijk gestoorde misda digers; rijksinstellingen mogen slechts „aanvulling" zijn. Er zijn thans vier particuliere verpleegin richtingen in ons land, die ongeveer 220 van de in totaal ongeveer 900 delinquenten verzorgen. TE WEINIG RUIMTE Hieruit blijkt reeds, dat de be schikbare ruimte te klein is. Een groot deel van de delinquenten kan daar om niet in de daartoe geëigende in richtingen worden verpleegd, en moet worden ondergebracht in de huizen van bewaring. Het complex dait in Nijmegen ge bouwd gaat worden, krijgt een sterk open karakter. De gebouwen, die alle vrij klein van omvang zijn, zullen zo worden gegroepeerd, dat als het ware een klein dorp zal ontstaan. Bin nen het complex zal de delinquenten een grote mate van vrijheid worden gelaten. NEDERLAAG IN POLITIEKE STRIJD Oud-admiraal Hellmuth Heye, de door het parlement aangestelde om budsman bij de Westduitse strijd krachten, voor wier burgerrechten hij gedurende hun diensttijd in de eerste plaats moest waken, heeft gisteren zijn onslag aangevraagd en gekregen na een der scherpste politieke contro versen in de geschiedenis van de Westduitse herbewapening. De 69-jarige oud-admiraal veroor zaakte in de afgelopen zomer, kort nadat hij bij het parlement zijn jaar- verslag over de toestand bij het leger had uitgebracht, groot opzien door in 'n artikelenreeks in een geïllustreerd weekblad te verkondigen dat „de soldaten van morgen in de geest van gisteren worden opgevoed" en dat het bondsleger gevaar loopt een „staat in de staat" te worden. Vrijwilligersleger De politieke strijd, die hierop ont brandde, brak enkele dagen geleden opnieuw los, toen Heye de stelling verkondigde, dat de huidige dienst plicht zou moeten worden vervangen door een leger van vrijwilligers met langer dienstverband. De felle kritiek, die Heye op zich laadde, kwam vooral van de kant van de parlementaire fracties van CDU en CSU, terwijl hij verdedigers vond bij de socialisten en ten dele ook bij de vrije democraten, die sa men met CDU en CSU de coalitie regering vormen. Oud-admiraal Heye heeft thans uit de over zijn beleidsvoering ontstane opwinding de consequenties getrok ken en zijn ontslag gevraagd, al motiveert hij zjjn ontslagverzoek zelf met het argument, dat zijn gezond heidstoestand hem niet toelaat zijn volledige ambtstermijn uit te dienen Bondsdagvoorzitter Gerstemeier heeft het gevraagde ontslag per 31 maart volgend jaar verleend Enkele dagen geleden had hij Heye bij zich ontboden en deze gewezen op de grenzen, die de grondwet en andere wetgeving aan het ambt van gecom mitteerde voor legeraangelegenheden opleggen. ACMAEA 2 nov. te Malta; ALUDRA 3 nov. te Rotterdam verwacht; AR- CA 2 nov. 750 m. zzw Socotra 8 nov. te Abadan verwacht: CALAMARES 2 nov. 250 m. nw Finisterre naar Kingston; JAPARA passeert 3 nov. Brunsbuttel naar Wismar; KATSE- DIJK 1 nov. te Baltimore; FCERMIA 2 nov. te Amsterdam; KORENIA 2 nov. te Napels; MAASDAM 2 nov. 540 m. ono Cape Race naar Cobh; MAASHAVEN 2 nov. 40 m. zw Mon rovia naar Las Palmas; MEDON 2 nov. van Porto Limon naar Aux Cayes; OVERIJSSEL verm. 7 nov. van Durban naar Lor Marques; SARPEDON 2 nov. van Santo Do mingo naar Port of Spain; SIRRAH 4 nov. te Wilmington verwacht; ULYSSES 2 nov. 570 m.' ono Azoren naar Curagao; WILLEM RUYS 3 nov. 180 m. w Sabang naar Singa pore; WONOSOBO 2 nov. van Bang kok naar Singapore; WONOSARI 2 nov. dw Ouessant naar Kaapstad; ZAFRA 3 nov. te Rotterdam ver wacht. Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar ne de gegevens vaD het schip, waarvoor u zich interesseert. Indien zich >nder uw gezins leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven en telkens het oude te laten vervallen. J Nieuwe service van de PTT Sinds kort hoort iedereen, die in het Telefoondistrict of in het plaat selijk net 's-Gravenbage één van de speciale nummers opbelt voor in lichtingen of het opgeven van tele grammen of telefoongesprekken (008. 0018. 009, 000 of 0010), en die even moet wachten, een stem. Deze stem licht degene die opbelt in, hoe veel mensen nog geholpen moeten worden eer hij aan de beurt'is. Door de grote schommelingen in het aan tal oproepen naar deze diensten is de PTT. niet In staat steeds te zor gen, dat niemand behoeft te wach ten. Toch werken bij de inlichtingen dienst 008 in de drukke uren zo'n 25 a 30 telefonisten. Om nu de op roepers, die „net te laat" komen, niet terug te hoeven wiizen (bezettoon te geven), werd een bijzondere schake ling ontworpen. Deze oproepen n.l. worden in een rij gezet en zo gauw er weer telefonistes vrij komen net jes op hun beurt doorverbonden. In de tijd die men wachtend in de rij moest doorbrengen, hoorde men tot voor kort steeds de bel overgaan. Daardoor waren er wel eens klach ten van mensen die het slecht ee- troffen hadden, dat ze bij de PTT de bel maar lieten gaan zonder dat iemand er iets aan deed. Om deze klachten te ondervangen is nu de z.g. beurtmelder in gebruik genomen. Wie nu wachten moet wordt door de gesproken tekst van de beurtmelder op de hoogte ge houden van zijn positie in de rij Men constateert dat men telkens op schuift en krijgt daardoor enig Idee hoe lang het nog zal duren eer men geholpen zal worden. Tevens kan men gemakkelijker beslissen of men als de oproep niet zo dringend is niet liever de telefoon zal neerleggen om het op een later moment nog eens te pro beren, Omdat men vroeger, toen {ie bel toon gegeven werd. helemaal niets wist men stond als het ware ge blinddoekt in de rij gebeurde het nogal eens. dat iemand, na een poos gewacht te hebben tenslotte de tele foon neerlegde op een moment dat hij bijna aan do beurt was. Uit de reactie van abonnees blijkt dat men deze nieuwe service in het algemeen wel op prijs stelt. Uiteraard is het streven van de PTT er op gericht dat er helemaal geen wachttijden voorkomen. Dit is bij het huidige personeelsgebrek voorlopig nog een utopie. Als de proef in Den Haag slaagt zal lande lijke toepassing van de beurtmelder worden overwogen. Door Europa gelift De sinds j.l. zaterdag vermiste 15- jarige Weesel Klaas Pieter de Bruin uit Franeker is terecht. De jongen, die zaterdagmorgen vroeg met de bus uit Franeker naar zijn zuster in Oosterbeek N.H. zou vertrekken, bleek de bus naar Groningen te heb ben genomen. Vandaar heeft hij ge lift naar Duitsland. Hier aangekomen liftte hij verder naar Frankrijk, tot hij tenslotte in Parijs aankwam. Van Parijs vertrok hij weer richting Ne derland Maandagavond kwam hij in Amsterdam aan. Hier nam hij de laatste rtein naar Leeuwarden. On derweg. op het station in Amersfoort, deelde hij zijn moeder telefonisch mee, dat hij onderweg was naar de Friese hoofdstad. Maandagavond laat is hij vanuit Leeuwarden, waar hij werd opgewacht door zijn moe- djei en dominee, in zijn woonplaats Franeker teruggekeerd. VEILIGER Een wiskundeleraar te Delft, de heer Ed Krekelberg, heeft de vaste com missie van Verkeer en Waterstaat in de Tweede Kamer het advies gege ven om bij de behandeling van de begroting met kracht aan te dringen op een wetenschappelijk onderzoek naar de juiste methoden van het voorrang geven in het verkeer. Hij heeft onlangs enige artikelen ge schreven, waarin hij aantoont, dat voorrang van links aanzienlijk min der verkeersongelukken en een beter benutten van onze kostbare verkeers wegen ten gevolge zou hebben. Tegen de logische veronderstelling van velen, dat de omschakeling van het ene systeem naar het andere, in het verkeer wel eens grote moeilijk heden zou kunnen opleveren, meent de heer Krekelberg. dat dit geens zins het geval is en dat van links komend verkeer voorrang geven on middellijk zowel de veiligheid als de doorstroming van het verkeer zal bevorderen. Hij baseert zijn stelling onder meer op ervaringen in landen als Ierland, Australië. India, Nieuw Zeeland en de Philippijnen. Engeland noemt hij een verkeerd voorbeeld. Daar wordt links gereden, maar rechts voorrang gegeven. Dat is het spiegelbeeld van de foutieve situatie bij ons, zo zegt de heer Krekelberg. WINKELCENTRUM IN HAAGS „MARIAHOEVE" De Nederlandse Grondbriefbank N.V. en het pensioenfonds voor de grafische bedrijven willen in de Haagse wijk Mariahoeve een winkel centrum bouwen. Het complex zal winkels, magazijnen, kantoren, een openbare leeszaal, parkeergarages voor 1341 auto's en 160 huurwonin gen (premiebouw) omvatten. Ook zullen er een politiebureau en een postkantoor komen. De Grond briefbank wil er 3,25 miljoen in ste ken, het pensioenfonds 1.475.000 gulden. Vorig jaar om deze tijd verwierp de Haagse gemeenteraad de bouw van een winkelcentrum dat de N.V. Wibex, een dochteronderneming van de Zwolsmangroep, midden in de wijk wilde neerzetten. Hoofdbezwaar was, dat het centrum te royaal was opgezet. De middenstanders, die er zich zouden vestigen, zouden niet voldoende omzet kunnen halen, om de fikse huur op te kunnen brengen. De vrije prijzen voor TV, auto's etc. Staatsecretaris in Kamercommissie „eerst studie van resultaten" Staatssecretaris Bakker heeft gis termiddag tijdens de commissie-ver gadering voor Economische Zaken gezegd, dat hij zich wat de vaste winkelprijzen betreft voor de toe komst niet vast wil leggen, maar op dit moment geen verdere maatrege len overweegt. Het advies van de commissie voor economische mede dinging is thans ook uitgeput, In ge val van nieuwe maatregelen, waar bij de vaste prijzen van een groep worden losgelaten', 'zal de commissie opnieuw gehoord moeten worden De staatssecretaris zal de gevolgen van de maatregelen, die per 1 december ingaan, nauwkeurig laten onderzoe ken. Zoals bekend betreft dit het los laten van de vaste afgesproken prij zen voor auto's tv-apparaten, elec- trische artikelen etc. Van de uit komst van het onderzoek zal afhan gen of de maatregelen te zijner tijd zullen worden ingetrokken of uitge breid. Ze moeten trouwens na vijf jaar toch weer opnieuw worden be keken, omdat ze dan van rechtswege hun werking verliezen. De minister zei, dat het hier branches betreft, die het zeer goed gaat, en die bovendien goede vooruitzichten hebben. Geen kopersstaking De datum 1 december, midden in de koopdrukte, vindt de minister zo kwaad nog niet. Voor zover de mi nister bekend is, heerst er op het moment geen kopersstaking. „Alleen in de autobranches blijkt men er iets van te merken." Er zou overigens toch geen datum gevonden kunnen worden, waar de tegenstanders van de maatregel mee ingestemd zouden hebben. De staatssecretaris bestreed de aantijging, dat er maar in het wil de weg een keus gemaakt zou zijn. „Ik ben niet over een nacht ijs ge gaan," zei hij. „Wij hebben steeds drie maatstaven aangelegd: het moest om duurzame gebruiksartikelen gaan, die voor nagenoeg 100 procent onder vertikale prijsbinding vielen, Daar bij mochten zich geen bijzondere om standigheden voordoen, die de vaste prijzen rechtvaardigen." „Vaste prijzen, aldus de staatsse cretaris, belemmeren de concurren tie, tussen de detaillisten en de vrije keus van de consument. Dat is niet in overeenstemming met de struc tuur van de economische orde."

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10