Percentage geslaagden niet veel lager bij het rij-examen BOTLEK-BRUGWACHTER GAAT VRIJ UIT DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 7 PRINS BERNHARD NAAR SPANJE Bezoek aan prinses Irene en eehtgenoot Pm-nis Bernihard, die gisteren uit ons liand is vertrokken naar Spanje voor een jachtpartij in die omgeving van Madrid,.heeft van die gelegenheid, dtie dieze reis hem bood, gebruik ge maakt door een bezoek te brengen aan zijn dochter prinses Irene en haar echtgenoot, prins Charles, in hun woning te Madrid. Hij kwam voor het echtpaar zó onverwacht, dat prins Charles een reeds maanden tevoren vastgestelde audiëntie bij de Spaanse primaat, mgr. Pla y Daniel, heeft moeten afzeggen, aldus meldt, hedenochtend de „Tel". Prins Bernihard heeft ruim drie uur van twee uur tot vijf uur 's mid dags in de flatwoning van het prin selijk paar te Madrid vertoefd. Daar na vertrok prins Bernhard per auto met onbekende bestemming. Het is namelijk niet bekend, waar de jacht partij, die de prins gaat meemaken, zal worden gehouden. Ondanks zwaardere eisen De verzwaring van de eisen van het rij-examen heeft niet tot gevolg gehad dat een aanmerkelijk lager percentage van de candidaten is ge slaagd. De rijschoolhouders waren hier bang voor. Vooral voor oude ren zagen zij de zaken somber in. Van de 50- tot 60-jarigen slaagt nu gemiddeld 23,4 procent, van de ou deren 17,1 procent. Vorig jaar be- bedroeg dit percentage nog 26.3 en 17.3 procent. Kandidaten van vijftig tot zestig jaar nemen overigens maar 7.6 procent van het totaal aantal examens voor hun rekening, de ou deren slechts 1.6 procent. Van de boven de vijftig jarigen is niet bekend, hoelang zij gemiddeld over het behalen van het-rijbewijs doen, terwijl tevens niet bekend is, hoeveel de rijschool verlaten, omdat zij het begeerde papiertje niet heb ben gekregen. In het algemeen heeft het rijden buiten de bebouwde kom weinig in vloed gehad op de uitslagen voor het praktische gedeelte. Vóór de ver zwaring van de eisen haalde gemid deld 33,5 procent van de leerlingen de eerste keer een rijbewijs. Het cij fer daalde in een maand tijd tot 28.7 procent. De laatste drie maanden is dit weer gestegen tot 31.9, 31.7 en 31.9 procent. NIET DE WEG OP Het merendeel van de rijscholen is nu wel op het nieuwe examen in gesteld, aldus een zegsman van het Centraal Bureau. In een aantal plaat sen echter voelen de rijschoolhou ders er niet voor met hun leerlin gen de grote weg op te gaan. In Am sterdam bijvoorbeeld zegt een behoor lijk aantal van de rijschoolhouders dat eerst het ministerie van econo-. mische zaken maar wat meer ruimte moet geven in de prijzen van de les sen. Sommige leerlingen hebben op de dag vóór het examen voor het eerst op de grote weg gereden. Zij zeggen ook wel tegen de examinator, dat' zij géén ervaring op de grote weg hebben. Op het C.B.R. is men van mening dat een leerling min stens zes of zeven lessen buiten de bebouwde kom gereden moet hebben. De wachttijd tot het examenrijden bedraagt nu ongeveer zes weken. Het corps vaste examinatoren is nu van 100 tot 170 uitgebreid. Voorts is er een paar dagen van de week hulp van 240 anderen. Vier gewonden bij verkeersongeval in Ouderkerk a. d. Amstel Bij een botsing tussen twee perso nenwagens en een vrachtauto op de kruising van de Provinciale We# en de Langedwarsweg te Ouderkerk a. d. Amstel zijn drie personen ernstig en een licht gewond geraakt. Ernstig gewond werden de heer N. Hoogen doorn uit Weesperkarspel en zijn twee kinderen. De heer H. Kleinveld uit Abcoude werd licht gewond. Het ongeluk werd volgens de rijkspoli tie vermoedelijk veroorzaakt door onoplettendheid van een vrachtwa genchauffeur uit Amsterdam. Deze zag niet bijtijds dat de heer Hogendoorn zijn wagen had voorge sorteerd om linksaf te slaan. Toen hij de personenwagen plotseling voor zich zag, raakte hij in paniek, ver gat te remmen of rechts te passeren en duwde de personenwagen naar het linker weggedeelte.. Daar naderde uit tegenovergestelde richting de heer Kleinveld, die een tweede botsing niet meer kon voorkomen. De gewon den werden naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis in Amsterdam ver voerd. ZOUTVONDST BJ VEENDAM De directie van de N.V. Konink lijke Nederlandsche Zoutindustrie deelt mede,, dat bij een exploratiebo ring in de omgeving van Veendam, in de nabijheid van het concessiege bied „Adolf van Nassau" van de Ko ninklijke Nederlandse Zoutindustrie, zout is aangetroffen. Van de zijde der directie van de Koninklijke Nederlandsche Zoutin dustrie wordt hier desgevraagd aain toegevoegd dat de resultaten van de proefboring eerst sinds kort in stu die zijn genomen. Over de om vang van het gebied, waarin van zoutvoorkomen sprake is, valt in dit stadium nog niets te zeggen. Even min heeft men thans al kunnen vast stellen om welke hoeveelheid het gaat. Ter bepaling van .de verdere exploita tiemogelijkheden is voorts een diep gaand chemisch onderzoek van de bodemmonsters aan de gang. Deze zoutvondst levert voor Ko ninklijke Zout niet direct grote per spectieven op, zo werd verder nog verklaard. In dit beeld kan echter ver andering komen, wanneer de onder zoekingen exploitabele hoeveelheden van chemisch aantrekkelijke samen stelling aantonen. Van het onder zoek hangt eveneens af of voor het betrokken gebied een concessie-aan- vraa# zal worden ingediend. Met de proefboring, die zo'n omver- wacht succes heeft opgeleverd is de maatschappij precies tien dagen gele den begonnen. De boring is uitge voerd bij het Groningse dorp Zuid wending, gelegen halverwege tussen Veendam en Oude Pekela. CONCLUSIE VAN ONDERZOEK Dood van gewonde H.K.H. prinses Beatrix heeft maandagavond in Amsterdam een voorstelling van de nieuwste Nederlandse speelfilm „Plantage Tamarinde" bijgewoond. Voor de aanvang van de voorstelling werd H.K.H. voorgesteld aan de voornaamste spelers van de film, v.l.n.r.: Jack Monkou, Bronwijn van Hensbergen, Mariene Keuls, Al- bert van Dalsum en Elly van Stekelenburg. na beraadslagingen tussen de instan ties die verenigd zijn in de Stichting Botlek-Europoort-belangen, thans tot een alarmeringssysteem is gekomen, waardoor bij calamiteiten zo snel mo gelijk handelend kan worden opge treden. Thans geldt dan de bepa ling dat in geval van een ernstig ongeluk, zoals dat van anderhalve week geleden, de meldkamer van de politie in Rotterdam gewaarschuwd zal worden. Dit zal in eerste instan tie gebeuren door de Rijkspolitie in het Botlekgebied. In zeer urgente gevallen kan een bedrijfsarts bijvoorbeeld zich recht streeks tot de meldkamer richten. De meldkamer waarschuwt op haar beurt alle instanties, die betrokken zijn bij een snel ambulancevervoer, w.o. de-wachter op de Botlekbrug., Noodlottige vertragingen,die een ambulancewagen kan oplopen, om dat hij de Botlekbrug gesloten vindt, hoopt men op deze manier te voor komen. Deze regeling lijkt hard no dig als men weet dat de moeilijkhe den van vrijdag de 23ste zijn voort gekomen uit het feit, de „de ene partij dacht dat de andere wel de brug gewaarschuwd zou hebben". Burgemeester Bliek achtte tenslotte de aanwezigheid van een ziekenhuis in het Botlekgebied van eminent be lang. Hij kondigde aan dat de be sprekingen over de bouw van een ziekenhuis in een vergevorderd sta dium zijn. „Prestige-kwesties mogen geen rol spelen. Het gaat er in de eerste plaats om dat snel en doeltref- rend wordt opgetreden in de geval len dat zich in het belangrijke en uitgestrekte Botlek- en Europoort- gebied ongelukken voordoen", zo zei de heer Bliek. GEEN BESTE, WEL TROUWE KLANT Zoals in sommige plaatsen de ooievaar elk jaar de lente aan kondigt, is de meeuw Kees in Delft het bewijs dat de winter nadert. De grote zilverwitte meeuw komt nu al zeven jaar achtereen bij de vishandelaar J. Buschgens aan de Delfgauw- seweg te Delft in de winter maanden zijn dagelijkse portie vis halen. Hij is Kees genoemd en dezer dagen is hij terugge keerd. Van nu af aan krijgt hij evenals vorige jaren elke dag zijn drie vissen. Als hij het niet genoeg vindt blijft hij zitten met de kop vragend in de rich ting van de winkel gewend. Kees is niet de beste, maar wel de trouwste klant van de vis winkel niet het gevolg van „nalatigheid" De brugwachter van de Botlek brug heeft geen strafbaar feit ge pleegd, toen hij vrijdagmiddag 23 oktober geen gehoor gaf aan een aantal (luidruchtige) verzoeken zijn brug dicht te houden om een ambu lancewagen met een ernstig gewonde door te laten rijden. Tot deze conclu sie is mr. I. H. van de Roemer, offi cier van Justitie bij de arrondisse mentsrechtbank* in Rotterdam, geko men naar aanleiding van het onder zoek dat hij adjudant A. van Bloois van de Rijkspolitie in Rozenburg heeft laten instellen naar wat er zich die middag rond de reeds lang beruchte Botlekbrug heeft afge speeld. De heer Van de Roemer is van oordeel dat de brugwachter geen dood door schuld verweten kan wor den omdat het overlijden van dé gewonde die in de ambuiancewagetn werd vervoerd korte tijd later in een ziekenhuis, niet direct verband houdt met een eventuele nalatigheid. Hij wees er in dit verband op dait de man, die bij Verolme door een ex plosie van verfstof, tot in de derde graad verbrandde, door de dokto ren was opgegeven. Toen de ambu lance met de zwaar gewonde vanaf de Verolme-werf op weg ging naar het Dijkzichtziekenhuis had de man, volgens de medici, nog maar acht' uren te leven. De 10 minutén vertraging die de wagen bij de gesloten brug opliep heeft bet overlijden van de man niet tot gevolg gehad! Uit het onderzoek, dat mr. Van de Roemer heeft laten instellen, is voorts geble ken dat de brugwachter nimmer te lefonisch op de hoogte is gebracht van de komst van een ambulance wagen-met-haast. In verband met het scheepvaartverkeer op de Oude Maas was het hem onmogelijk de brug dicht te laten. De officier van Justitie was van oordeel dat zich een dergelijk voorval, onder welke om standigheden dan ook niet meer mag herhalen. Hij achtte het van het grootste belang, dat er binnen de kortst mogelijke tijd in het Botlek gebied een behoorlijk coördinatie- systeem komt, dat afdoende gebruikt moet kunnen worden in geval van calamiteiten. „ZIEKENHUIS IN BOTLEKGEBIED DRINGEND NOODZAKELIJK" De heer Van de Roemer zei één en ander tijdens een bijeenkomst maan dagmiddag in het raadhuis van Spij- kenisse. De burgemeester van Spijkenisse, de heer P. J. Bliek, maakte tijdens dezelfde bijeenkomst bekend dat men, Politie bespaart zich administratieve rompslomp bij ongeluk Bij minder ernstige aanrijdingen in Utrecht zullen de automobilisten voortaan van de ongevallenbrigade van de verkeerspolitie formuliertjes ontvangen, die zij zelf moeten invul len. Het gaat daarbij om de gegevens die de bestuurders van de tegenpar tij nodig hebben voor de verzekering zoals adres van bestuurder en eige naar, soort verzekering en verzeke ringsmaatschappij, kenteken, datum, plaats, etc. De politie, die zich dan alleen nog maar in de toedracht van het ongeluk hoeft te verdiepen, be spaart zich daardoor administratieve rompslomp en wint tijd. Fabriekspand te Enschede afgebrand Schade enkele miljoenen Vijf produktiehallen van het iso latie- en asbestbedrijf Gebr. Kooy te Enschede zijn gisteravond door brand verwoest. De schade wordt geraamd op enkele miljoenen guldens. De pro- duktie is nagenoeg stilgelegd. Alleen de magazijnen, kantoren en enkele andere bedrijfsgedeelten konden wor den behouden. De kantoren moesten echter worden ontruimd en een ge deelte van het archief is verloren ge gaan. De brand is ontstaan in de kurk- afdeling en werd tegen 6 uur ont dekt, ongeveer een uur nadat de per soneelsleden naar huis waren ge gaan. Een van hen moest nog in het bedrijf zijn en ontdekte in de kurk- zeverij vuur. Korte tijd later schoten steekvlammen uit het dak. Het vuur deelde zich successievelijk mee aan de produktie-afdelingen waar zeer brandbaar materiaal, o.a. turfstrooi- sel en kurk, was opgeslagen. De be drijfsbrandweer kon niets uitrichten en ook de gemeentelijke brandweer van Enschede stond voor een hope loze taak. Wel konden de brandweer lieden het kantoor behouden, dat te gen de bedrijfshallen is aangebouwd. Een grote voorraad gereedgekomen produkten, alsmede halffabrikaten en grondstoffen werd een prooi der vlammen. Kostbare machinerieën werden vernield. Het bedrijf werkte voor een belangrijk gedeelte voor de export. In de produktie-afdelingen werkten ca. 70 personen. In totaal hebben de gebroeders Kooy 200 man in dienst. Het bedrijf is tegen brand schade verzekerd. BENOEMING BISDOM HAARLEM De bischop van Haarlem, Mgr. Dr. J. A. E. van Dodewaard heeft be noemd tot kapelaan te Bennebrqek de w.e. heer F. F. M. J. v. d. Eerden; tot kapelaan te Amsterdam-Pius X, de w.e. heer H. C. M. Peet, die kape laan was te Bennebroek. In het Weesperplein-ziekenhuis te Amsterdam is zondag de 77-jarige H. J. Oosterbaan overleden aan de verwondingen die hij donderdag avond opliep toen hij bij het over steken van de rijweg op de kruising Hugo de Vrieslaan-Pasteurstraat door een auto werd aangereden. Zonder het zelf te weten hebben Rita Reys en het trio Pim Jacobs in de Tsje- choslowaakse hoofdstad Praag het eerste interna tionale Jazz-festival van die stad gewonnen. Na een tournee door Polen reisde het gezelschap door naar Praag, waar zij driemaal optraden zonder te weten, dat er een competitie was. De internationale jury ken de hen, tot hun grote ver rassing, de eerste prijs en een grote kristallen beker toe. De foto toont Rita Reys tijdens haar optreden in Praag. ensemble-opname uit het spel „Oompjes Droom", naar de novelle van Fjodor M. Dostojewski, dat de KRO donderdagavond via Ne derland-1 zal uitzenden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7