FEISAL NEEMT BEWIND VAN VERKWISTENDE BROER OVER CHROESJTSJOW ONTSLAGEN WEGENS ERNSTIGE ZIEKTE AANVAL OP BIEN HOA KOSTTE HONDERDEN DODEN Oost- en West-Duitsland bezoeken elkaar met vreugde MODERN PROGRAMMA VOOR SAOEDI-ARABIë NIET ERG GELUKKIG MET „EIGEN" BERLIJNSE MUUR Amerikaans protest tegen verborgen microfoons in Warschau Speelschulden leidden tot vliegtuigongeluk Peron voorlopig nog niet naar huis KORTE GOLF DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT Kroonprins Feisal van Saoedi- Arabië is gisteren, zoals wij gisteren reeds meldden, zijn broer Saoed als koning van het rijke olieland opge volgd. Feisal ibn Abdoel Aziz, de 49-jarige nieuwe koning is zeer pro- Westers. Als vertegenwoordiger van zijn land heeft hij veel gereisd en bijna elk Europees land, met uitzon dering van de Sowjet-Unie en Polen, bezocht. Hij heeft de reputatie over een scherpzinnige en snelle geest te be schikken en een uitstekend ruiter te zijn. In de tweede wereldoorlog nam hij in San Francisco deel aan de conferentie die het handvest der V.N. opstelde en hij was een kleurige fi guur als voornaamste vertegenwoor diger van zijn land bij de .wereld organisatie. In 1925 stond hij aan het hoofd van een veldtocht van 45.000 man die een einde maakte aan het bewind van sjerif Hoessein van Mekka. Ibn Saoed werd toen koning van geheel Arabië. In de afgelopen jaren was het be wind beurtelings in handen van ko ningin Saoed en kroonprins Feisal, maar sinds maart van dit jaar had Feisal als regent de feitelijke macht. Feisal, een moderne organisator, is in tegenstelling tot zijn verkwis tende broer, een zuinig mens. Saoed schonk zijn zonen reeds bij hun ge boorte een villa met personeel en twee Cadillacs. Voor schitterende paleizen en moskeeën besteedde hij miljoenen en op zijn reizen deelde hij kwistig horloges met zijn beelte nis en grote fooien uit. Slechts één vrouw Feisal heeft slechts één vrouw. Zijn zoons laat hij in Amerika stu deren. Een van hen heeft opdracht gekregen de bouw van een atoom reactor voor de ontzilting van het zeewater in de buurt van Djeddah voor te bereiden. Op Feisals program staan de bouw van scholen en ziekenhuizen, aanleg van wegen en telefoonverbindingen, uw kind goed I beschermd tegen ivinterkou waterboringen en verhoging van de landbouwproduktie. Hij wil zijn land zonder schokken van de pa triarchale maatschappijvorm der Bedoeienen bevrijden en het atoom tijdperk binnenleiden. In de kwestie-Jemen o.a., heeft hij zich een bekwaam diplomaat getoond die als hard onderhandelaar volko men tegen de Egyptische president Nasser opgewassen bleek. Ex-koning Saoed: Westerse luxe. Koning Saoed is 15 januari 1902 geboren. Hij werd koning in novem ber 1953, na het overlijden van zijn vader Ibn Saoed, die de staat Saoedi- Arabië met behulp van het zwaard had gesticht. Na het sjeikdom Koe weit is Saoedi-Arabië het grootste olieproducerende land ter wereld. Koning Saoed is verzot op wester se luxe, maar westerse kleding draagt hij nooit. Hij rookt noch drinkt. Wel sloot hij talloze huwelijken, maar, in overeenstemming met de Koran, heeft hij nooit meer dan vier vrou wen tegelijk gehad. In 1962 is ge zegd dat hij uit zijn huwelijken 40 zoons had. De zoon* van zijn talrijke concubines waren er niet bij. Saoed ging dikwijls op reis. Eén van zijn eerste buitenlandse reizen gold Ne derland in 1935. Saoedi-Arabië geniet uit de olie een inkomen van naar schatting een miljard gulden per jaar. In 1962 werd de slavernij afgeschaft. NIET UIT ALLE FUNCTIES ONTSLAGEN Volgens de voorzitter van de Deense communistische partij, Knud Jesper- sen, lijdt Chroesjtsjow aan sclerose (weefselverharding). Jespersen is gisteren uit Moskou teruggekeerd. Hij zei, dat Chroesjts jow zijn eigen ontslag heeft getekend en alle vergaderingen van het cen trale partijcomité over zijn geval heeft geleid. Jespersen ontkende in een gesprek met een Deense radioverslaggever, dat Chroesjtsjow al zijn officiële functies kwijt is. Hij was nog steeds lid van het centrale partij comité en van de Opperste Sow jet. Men is hem in de Sowjet-Unie dankbaar voor zijn de-stalinisatiepolitiek, aldus Jesper sen, maar hij probeerde de laatste jaren zijn persoonlijke populariteit te vergroten, met averechts resul taat. Er steken drie redenen achter zijn ontslag, zei Jespersen, n.l. zijn leef tijd, zijn gezondheidstoestand en be leidsfouten. Deze laatste betreffen niet de partijpolitiek, maar de land bouw en het leiderschap in de partij. Liever geen bezoek Jespersen vertelde, dat hij in Mos- IvIlOClOS OBQOWtGTl kou heeft gevraagd of hij Chroesjts jow een bezoek kon brengen. Hij kreeg ten antwoord, dat dat wel te regelen was, maar dat Chroesjtsjow zelf liever geen bezoek ontvangt. Er was toen niets van gekomen. De voormalige Russische leider heeft de oprichting van de muur in Berlijn in augustus 1961 gelast, maar was er zelf niet erg mee in zijn schik. Dit schrijft de vroegere hoofdtolk van de Westduitse ambassade in Moskou, Nikolaus Ehlert, in het gisteren ver schenen nummer van het Westduitse tijdschrift „Der Spiegel", In het arti kel heeft Ehlert het over geheime gesprekken tussen Chroesjtsjow en de toenmalige Westduitse ambassa deur Hans Kroll, drie maanden na de bouw van de muur. Kroll, wiens verhouding tot Chroes jtsjow bijzonder goed was, werd in 1962 teruggeroepen omdat zijn eigen machtige onderhandelingen met de Russische premier niet met. de toen malige officiële politiek van de West- Duitse regering overeen kwam. De gewezen ambassadeur, die zijn.land viereneenhalf jaar in Moskou heeft vertegenwoordigd, is van mening, dat Bonn tijdens de zesjarige ambtstijd van Chroesjtsjow de gelegenheid heeft laten voorbijgaan, met Rusland tot een goede verstandhouding te ko men, zo schrijft „Der Spiegel" in een inleiding tot het artikel van Ehlert. Ulbrichts rug „niet breed genoeg" Op 7 november 1961 was het vol gens Ehlert op de ontvangst in het Kremlin ter gelegenheid van de vie ring van de oktober-revolutie tot een langdurig gesprek gekomen tussen Chroesjtsjow en de ambassadeur. De Russische leider had op een vraag van Kroll met nadruk geantwoord, dat de muur op Russische wens was opgericht. Letterlijk had Chroesjts jow verklaard, dat hij zich in deze aangelegenheden niet achter de rug van Ulbricht wilde verschuilen, die daarvoor niet breed genoeg was. Toen Kroll er bij hem op aan drong, de muur toch te laten ver wijderen had Chroesjtsjow gezegd: „Het is erg vervelend. Dat geef ik toe", maar hij voegde eraan toe, dat de muur pas geslecht zou kunnen worden wanneer de bondsrepubliek „haar betrekkingen met de DDR ge normaliseerd" had. Zolang dat niet het geval werd zou de muur nog groter worden. Fan-orthodoxe conferentie op REPUBLIKEINSE SENATOR Nixons verklaring „in strijd met de feiten' dedeling, dat deze verklaring „vol komen in strijd met de waarheid" Beloning van 225 °/o Oudejaarsnacht-dienst Het Haagse ambtenarengerecht is van mening, dat een loon van 125% (dus 25% meer dan normaal) te wei nig is als beloning voor door politie agenten tijdens de oudejaarsnacht verrichte diensten. Het ambtenaren gerecht kwam tot deze uitspraak naar aanleiding van een klacht van de Haagse hoofdagent L. Jasperse, die in zijn klacht gesteund werd door zijn bond. Hij had in de oudejaarsnacht van 1962 op '63 die zeer rumoerig verliep, dienst gedaan, en hij was niet tevreden met de beloning van 125% van het normale loon Het ambte narengerecht acht een beloning van 225 procent redelijk. De republikeinse senator Strom Thurmond, die kort geleden de democratische gelederen heeft verlaten om Barry Goldwater te steunen^ heeft gisteravond ver klaard, dat er bij de aanval van de Vietcong op de luchtbasis Bien Hoa in Zuid-Vietnam 300 tot 400 mensen zijn omgekomen. Hij zei, dat deze cijfers hem van „gezaghebbende zijde" waren ver strekt, maar wilde de bron niet noe men. Hij wilde ook niet zeggen hoe veel Amerikanen er bij de gesneu velden waren. Eerder had de sena tor gezegd, dat er veel meer Ameri kanen bij deze aanval om het leven waren gekomen dan de vier, die het ministerie van defensie in Washing ton had opgegeven. Arthur Sylvester, de voornaamste woordvoerder van het Pentagon, had hier direct op gereageerd met de me- Scheepsberichten Acmae verm. 30 v. Lavera n. Mal ta; Acteon 30 te Stanlow; Alchiba 30 400 ml ono Aden n. Ummsaid; Area 31 90 ml no Comoren eil. n. Abadan, 8/11 te Abadan verw.; Calamares 31 v. Rotterdam n. Kingston (USA); Castor 1 te Amsterdam; Garoet 1 te Rangoon; Gulf Italian 30 dw. Oues- sant n. Port Said; Japara 31 te Bre men; Katesdijk 30 v. New York n. Baltimore; Kermia verm. 30 v. Stan low n. Amsterdam, 2 te Amsterdam; Kloosterdijk 31 te Hamburg, 31 v. Hamburg n. Rotterdam, 1 te Rotter dam; Koratia verm. 30 v. Berre n. Lavera, 2 te Napels verw.; Korenia 31 300 ml z Manilla n. Hongkong, 2 te Hongkong verw.; Koudekerk 30 te Marseille verw.; Loppersum 30 450 ml ozo New York n. Bremen; Maas haven 31 v. Takoradi n. Las Palmas; Medon 31 te Pto. Limon verw.; Mem non pass. 30 startpoint n. Antwerpen, pass. 1 Vlissingen n. Rotterdam, 1 te Rotterdam; Montferland 31 v. Am sterdam n. Las Palmas; Nashira 5 te Imperia verw.; Parkhaven 1 te Rot terdam; Rotterdam 31 90 ml zo Kaap Race n. New York; Sarpedon 30 630 ml zo Bermuda n. Sto. Domingo, 31 125 ml no San Juan n. Santo Domin go; Scheldelloyd 1 te Sukarnopura; Servaaskerk 30 te Kobe verw.; Ulys ses 30 v. Rotterdam n. West-Indië; Van Linschoten 30 600 ml wnw Fre- mantle n. Mautritius; Willem Ruys 30 610 ml ozo Socotra n. Colombo, 1 te Colombo, 1 v. Colombo n. Singa pore; Wnosari 1 v. Amsterdam n. Z. Afrika; Zafra 31 dw. Kp. Finisterre n. Rotterdam, 2/11 te Rotterdam ver wacht. H.M. de Koningin heeft het voornemen om op zaterdag 14 no vember in de Koninklijke Schouw burg in Den Haag de eerste voor stelling bij te wonen van Shake speare's King Lear, waarmee Al- bert van Dalsum afscheid neemt van het toneel. Op vrijdag 20 november zal de Koningin het jubileum-con cert van het Residentie-Orkest, dat 60 jaar bestaat, bijwonen. Het con cert wordt gegeven in het Kurhaus ta Soheveningen. PENTAGON NIET GEWAARSCHUWD? Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van landsverdedi ging heeft nadrukkelijk verklaard, dat de zondagavond jl. door oud- vice-president Richard Nixon in een verkiezingstoespraak ter- ondersteu ning van Goldwaters kandidatuur af gelegde verklaring, volgens welke 't ministerie twee dagen vóór de actie tegen Bien Hoa was gewaarschuwd, dat een aanval op komst was, „in strijd met de feiten is". „Wij hebben geen enkel bewijs voor de juistheid van de door de heer Nixon geuite beschuldigingen kun nen vinden", aldus de woordvoerder van het „Pentagon". Oostduitse bejaarden worden overladen Tienduizenden Duitsers zijn giste ren in beide richtingen de grens tus sen West- en Oost-Duitsland overge stoken. Het was de grootste uitwis seling van Duitsers sinds Duitsland na de tweede wereldoorlog in tweeën werd gedeeld. Grensposten in de Ber- lijnse muur en langs de bijna 1000 kilometer lange zonegrens tussen Oost en West werden geopend voor de eerste groepen bejaarden uit Oost- Duitsland, die hun verwanten in het westen gingen opzoeken. Tegelijker tijd gingen grote aantallen Westber- lijners naar de oostelijke sector, ook voor een bezoek aan familieleden. Westduitsers die niet in West-Ber- lijn wonen, mogen echter nog steeds niet naar Oost-Berlijn en Oostduiti sers, die nog niet gepensioneerd zijn, mogen niet naar het westen. Ze moch ten daar eens blijven. Terwijl op zijn minst 20.000 West- Berlijners naar de oostelijke sector reisden, brachten 16 speciale treinen ongeveer 10.000 Oostduitse bejaarden naar het westen van Duitsland. Ze mogen vier weken in West-Duitsland blijven. Men verwacht in Bonn, dat ongeveer 3,2 miljoen gepensioneer den in de komende twaalf maanden De Verenigde Staten hebben bij het Poolse ministerie van buiten landse zaken geprotesteerd tegen de aanwezigheid van verborgen micro foons in de Amerikaanse ambassade in Warschau. Het protest is monde ling ingediend door ambassadeur John Cabot. In de muren van het ambassade gebouw was een netwerk van afluis- terapparaten ontdekt. Deze waren van hetzelfde type als die welke men een half jaar geleden uit de mu ren van de Amerikaanse ambassade in Moskou te voorschijn haalde. De microfoons moeten bij de bouw van de ambassade zijn aangebracht, ongeveer twee jaar voordat de Ame rikaanse vertegenwoordiging in sep tember 1963 het gebouw betrok. De Poolse autoriteiten hebben ver klaard niet van het bestaan van een afluisternetwerk bij de Amerikaanse ambassade op de hoogte te zijn ge weest. van deze gelegenheid gebruik zullen maken. Fruit en geld De bejaarden werden overladen met fruit, gebak en bonbons; en met geld, want ze hadden van hun rege ring geen Oostduits geld mogen mee nemen. De Westduitse regering heeft uit een speciaal fonds bedragen van on geveer honderd mark beschikbaar ge steld voor de bezoekers. Velen van hen zullen in West-Duitsland willen blijven, maar de regering in Bonn heeft gewaarschuwd, dat dit het hele programma voor de bezoeken in ge vaar zou kunnen brengen. Zondag is op het eiland Rhodos de derde Pan-orthodoxe conferentie be gonnen. Tot 15 november zullen de afgevaardigden van de verschillende orthodoxe kerken o.m. een beraad houden over de dialoog met de Katho lieke Kerk. Met name zal worden be zien, hoe dit beginsel, waartoe vorig jaar november werd besloten op de tweede Pan-orthodoxe conferentie, praktisch kan worden uitgewerkt. Ook de Grieks orthodoxe kerk heeft ditmaal een afvaardiging gezonden, in tegenstelling tot vorig jaar. Voordat deze delegatie uit Athene vertrok, kwam de Synode van de Grieks orthodoxe kerk bijeen om het standpunt van de kerk ten aanzien van de dialoog met Rome te bepa len. Bij deze gelegenheid heeft de Sy node opnieuw haar bereidheid uitge sproken tot deze dialoog, onder het voorbehoud, dat de gesprekken met Rome op basis van absolute gelijk heid gevoerd zullen worden. De leider van de Grieks-orthodoxe delegatie, metropoliet Panteleimon van Saloniki, staat bekend om zijn welwillende houding inzake de toe nadering tot Rome. Pausboodschap In een schrijven aan de Conferen tie, heeft Paus Paulus VI als zijn wens uitgesproken dat de H. Geest rusten mag op het werk van de con ferentie. De Paus wijst in zijn bood schap, die gericht was aan de voor zitter van het congres, metropoliet Meliton van Heliopolis, op het feit, dat gelijktijdig met het Vaticaanse Concilie, de Pan-Orlhodoxe Confe rentie plaats vindt. Hij verzekert in zijn boodschap de deelnemers van zijn persoonlijke interesse en aan dacht voor het verloop van de con ferentie. Filosofie van een bedelaar In de Noordnigeriaanse han delsstad Kano is een lamme bedelaar tot twee maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Hij had van een blinde collega geld gestolen. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat een blinde niet zo dringend geld nodig heeft als een lamme, omdat hij de vele schone dingen in de wereld toch niet ziet. -J Prinses Beatrix bij première van film „Plantage Tamarinde" Prinses Beatrix heeft gisteravond de première van de film „Plantage Ta marinde" in het City Theater te Am sterdam bijgewoond. In de pauze werden enige mede werkers aan de film aan H.K.H.„ voorgesteld, ónder ~w-ie Albert van :i DaLsum, Elly van Stekelenburg, Mar iene Keuls, Jack Monkau, Melle Weersma (componist) en Lien d'Oli- veira (montage). Bij aankomst kreeg de prinses bloe men aangeboden door de 19-jarige dochter van de directeur van het City-concern., Pauline Smulders. Op 7 mei van dit jaar stortte in Californië een vliegtuig van de Pa cific Airlines neer. Vierenveertig mensen kwamen om. Het Ameri kaanse bureau voor de burgerlucht vaart en de federale recherche, die een onderzoek hebben ingesteld ver moeden, dat het ongeluk te wijten is aan een 27-jarige inwoner van de Phillippijnen die in Reno (Nevada) speelschulden had gemaakt en de twee piloten van het toestel heeft neergeschoten Het vliegtuig was op weg van Reno naar San Francisco. Een woordvoerder uit de omgeving van de thans in Madrid wonende voormalige Argentijnse president en dictator kolonel Juan Peron heeft verklaard, dat deze voor eind 1964 niet naar Argentinië zal terugkeren, „aangezien de voorwaarden voor zijn terugkeer nog niet zijn verwezen lijkt". Volgens de woordvoerder is men tot deze slotsom gekomen tijdens be sprekingen, die Peron gisteren in Ma drid heeft gevoerd met Peronistische leiders, die zondag j.l. in de Spaanse hoodfstad zijn aangekomen. De particuliere secretaris van Pe ron, Manuel Algarbe, heeft gister avond naar aanleiding van het bo venstaande verklaard: „De beslis sing van de heer Peron, om naar Ar gentinië terug te keren, is onherroe pelijk. De datum van zijn terugkeer zal worden bepaald tijdens de be sprekingen, die thans te Madrid wor den gevoerd". DE OVERSTROMINGEN IN ZUIDSLA VIE In verband met de overstromingen in Zuidslavië zal het Nederlandse Rode Kruis op verzoek van de Liga van Rode Kruisverenigingen te Ge- nève per eerste gelegenheid een par tij dekens en kindervoeding zenden naar zijn zusterorganisatie in dit land. Vanaf vandaag is het speciale giro nummer 777 opengesteld. Giften kun nen op dit nummer worden overge maakt t.n.v. het hoofdbestuur van het Nederlandse Kruis in Den Haag. De voordrachtskunstenares en ac trice Nel Oosthout zal, ditmaal op uitnodiging van het Eucharistisch congres te Bombay, op maandag 9 november wederom voor een tour nee naar India vertrekken Op weg daarheen zal zij bovendien nog enige malen in Israël optreden. Tijdens het congres te Bombay zal Nel Oosthout Paul Gallico's „The foolish immortals" in het Engels voordragen. De gedachte hiertoe ont stond, nadat kardinaal Gracias de Nederlandse kunstenares drie jaar geleden in Bombay Shaw's „Saint Joan" zag opvoeren Behalve „The foolish immortals" zal zij in India nog heropvoeringen geven van „Saint Joan". t Magnetische pool aan de wandel De noordelijke magnetische pool is in de laatste twee jaar 32 km naar het noorden en zes km naar het oosten verschoven, zo hebben Canadese geleerden bekend gemaakt. De magneti sche pool bevindt zich nu op het zuidelijke punt van het eiland Bathurst op naar schat ting 2900 km ten noorden van Winnepeg/Manitoba. „Nieuwe bouwmethoden leveren al resultaten" Veel meer woningen „Resultaten op het gebied van pro- duktiestromen" in de bouwnijver heid zijn al duidelijk zichtbaar. Op 1 oktober van dit jaar waren er reeds 166 bouwstromen in uitvoering of in voorbereiding. Daarbij waren 243 gemeenten betrokken, waaron der 34 groepen van gemeenten. Van die 166 bouwstromen zijn er 101 als arbeidsbesparend aangemerkt, die in 125 gemeenten worden uitgevoerd. Het gaat de goede kant op. Een nieu we dimensie in het bouwen is bezig te ontstaan". De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers, vertelde dit vandaag in Krimpen aan de IJssel, nadat hij daar eerst de heimachine had bediend en twee nieuwe gereedgekomen wonin gen in gebruik had gesteld. Minister Bogaers was vanochtend ook in Delft. Daar bezichtigde hij het nieuwe stadsdéel Voorhof, waar hij ruim een jaar geleden het officiële startsein gaf voor de bouw van 2028 woningen. Drie Hongaarse militairen zijn zondagnacht bij Andau de Oosten rijkse grens overgekomen. Zij waren ongewapend en verklaarden naar de V.S. of West-Duitsland te willen emi greren. Op de autosnelweg ArnhemNij megen is vannacht onder Eist de 33- jarige Johannes J. van Hoorn, bloe mist uit Nijmegen, bij een verkeers ongeval om het leven gekomen. Hij reed met hoge snelheid, slipte op het natte wegdek en belandde tegen een boom. De auto werd totaal ver nield. De bestuurder werd naar het ziekenhuis in Nijmegen vervoerd en bleek bij aankomst aldaar overle den. Prins Bernhard zal op zaterdag 5 december de officiële opening ver richten van het laboratorium voor sberk-actieve objecten in het onder zoekcentrum van het reactorcentrum Nederland te Putten.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5