S)e Ceidae&HiAa/iit „Wijs kleine minderheid van Goldwater terug" van uit Mensen morgen de roulatie! katholiek dagblad voor leides es omstreken op vrede en zaak der Hoop vrijheid staan op het spel victorie Wacht Johnson grootste overwinning van de eeuw? 11 11 Rechter geeft de ouders van Loeki gelijk in kort geding droog weer korreltje DINSDAG 3 NOVEMBER 1964 56e JAARGANG No. 16.366 (Goldwater) BUREAU PAPENGRACHT 38 Telet. 2.09.35 Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes 1.75 EERSTE KLAP NOG GEEN KIESMAN WAARD Johnson doet laatste beroep op alle kiezers President Johnson heeft gisteravond in een verkiezingstoe spraak voor de grote Amerikaanse radio- en televisiestations een beroep gedaan op de Amerikaanse kiezers om „de kleine minder heid, die zich van de republikeinse partij heeft meester gemaakt", op ondubbelzinnige wijze terug te wijzen. „Goldwater c.s. willen alle grote beginselen teniet doen die in de afgelopen dertig jaar als leidraad hebben gediend voor de bepaling der Amerikaanse binnenlandse- en buitenlandse politiek, ongeacht of er democraten of republikeinen aan het bewind waren. Indien wij deze door de beide grote Amerikaanse partijen onderschreven beginselen, die hun waarde hebben bewezen, prijs geven, brengen wij al onze hoop op vrede en de zaak der vrijheid in het gevaar", aldus de president. PRESIDENT VAN V.S. KAN BESCHAVING VERNIETIGEN Johnson vervolgde: „Want laten wij ons geen illusies maken. Er be staat geen enkele beveiliging tegen een fout van of roekeloos optreden door de president der Ver. Staten. Hij alleen neemt de voornaamste beslis singenbesluiten welke hetzij naar de vrede 'kunnen leiden, of die ons Zich richtend tot de gematigde re publikeinen verklaarde de président nog: „Ik verklaar tegenover alle re publikeinen, die hun partij in stand willen houden, dat ik hun gelóóf in het belang van het handhaven van een gezond twee-partijenstelsel deel Doch dit stelsel kan slechts in stand blijven door het met een overweldi gende meerderheid afwijzen van de kleine minderheid, welke zich van uw partij heeft meester gemaakt en die vastbesloten is haar greep op haar te handhaven. Slechts een grote ne- -derlaag kan de leiders van deze min- integendeel in een steeds groter wor- derheid uit hun commandoposten ver dend gevaar zullen verwikkelen. In jagen" aMus Johnson. de handen van de Amerikaanse pre sident berust een macht, waardoor De president besloot: ,Juaat het een beschaving, die in de loop van Amerikaanse volk erom denken, dat duizend jaren werd opgebouwd, bin- er in Moskou en in Parijs, evencis in nen enkele uren aan een totale ver- Rio de Janeiro en in Nieuw Delhi nietiging kan worden prijsgegeven. Dit zijn de zaken, waarmede u kening moet houden wanneer v uw keus bepaalt", verklaarde Johnson. Nederland centrum van narcoticahandel In Rijnland-Palts en Hessen zijn door Duitse en Amerikaanse politie 20 personen aangehouden, verdacht van handel in verdovende middelen. Onder de aangehouden verdachten zijn drie buitenlanders, die naar men vermoedt een leidende rol hebben gespeeld. De nationaliteit is niet be kend gemaakt. Een woordvoerder van het bureau van de openbare aanklager in Kai- serslautern heeft meegedeeld, dat er naar schatting 260 mensen deel uit maken vön de betrokken organisa tie, die, zo zei hij, waarschijnlijk in Nederland zetelt. mannen zijn, die zorgvuldig acht zul- „New York Times" en de „New York len slaan op hetgeen u thans te ken- Herald Tribune" zich in hoofdartike- nen geeft. Deze mannen, of zij ons len opnieuw uitgesproken ten gunste nu goed of kwaad gezind zijn, weten van de kandidatuur van president allen, dat de internationale vrede eri L. B. Johnson voor 'n nieuwe (eigen) de menselijke vrijheid voor 'n groot ambtstermijn. deel afhankelijk zijn van het Ame rikaanse leiderschap". De twee bladen schaarden zich te vens achter de republikeinse senator GROTE NEW-YORK-BLADEN Kenneth Keating die zijn senaatszetel ACHTER JOHNSON voor New York verdedigt tegen de voormalige minister van justitie en In een laatste beroep op de kiezers broer van wijlen president Kennedy, in de staat New York hebben de Robert Kennedy. Verwachting: 63 pet van stemmen POLITIEKE DESKUNDIGEN in de Ver. Staten spreken vrijwel unaniem als hun verwachting uit, dat Lyndon B. Johnson de presi dentsverkiezing met een overweldigende meerderheid zal winnen. Gisteren gaven de opiniepeilingen dooreengenomen Johnson 63% van de stemmen. De grootste overwinning in deze eeuw tot dus ver was voor Franklin D. Roosevelt, die in 1936 60,8% van de stem men kreeg. Volgens een opinieonderzoek van de „New York Times" in alle vijftig staten zou Johnson zeker kunnen zijn van de steun van 27 stemmen met een totaal van 369 stemmen in het college van kies mannen, dat is 99 meer dan de vereiste meerderheid van 270. Boven dien zouden nog 16 andere staten naar Johnson „overhellen". Gold water kan volgens de „New York Times" slechts rekenen op twee staten, n.l. Alabama en Mississippi, die samen slechts voor 17 kies- manstemmen kunnen zorgen. Senator Goldwater zelf echter heeft zondag verklaard,, dat hij nog maar vijf staten heeft afgeschreven. In de overige heeft hij naar zijn zeggen een kans. Hij gaf toe, dat hij vrijwel kansloos is in Massa chusetts, Rhode Island, Connecticut, Hawaii en Alaska. De vooruit zichten voor wat de andere staten betreft zijn er echter volgens hem de afgelopen week beter op geworden. Voor het eerst sinds ruim drie jaar zijn Oostduitse gepensioneerden in West-Duitsland aangekomen voor familiebezoek. Op de foto omarmt mevrouw Ott uit West-Berlijn haar moeder, waarbij beiden snikken van blijdschap. Het Amerikaanse kiezerskorps is als volgt verdeeld: ras: blanken - 92 procent, gekleurden 8 procent; godsdienst: protestanten - 70 pro cent, katholieken - 24 procent en Joden - 6 procent; etnische min derheden: Duits - 12 procent, Iers - 7 procent, Italiaans - 5 procent en Pools - 3 procent. Het tijdsverschil tussen de Oost- en Westkust van de Ver. Staten bedraagt drie uur. Vandaar, dat men in bijvoorbeeld Californië nog aan het stemmen is, wanneer in New York de stembureaus al ge- kanseltoTdénauer heeft gisteren sloten zijn en met het tellen der stemmen is begonnen. Het kan dan op een bijeenkomst van de bestuurs- ook gebeuren, dat kiezers hun stem nog moeten uitbrengen terwijl commissie van de christen-democra- de uitslag al vrijwel vaststaat. Zeker is dat het geval met Alaska, tische fractie in het parlement ge waar de stembureaus om 2.00 uur pl. tijd sluiten, d.i. 02.00 uur New zegd, dat hij de regering zal blijven Yorkse tijd, (woensdagmorgen 08.00 uur Nederlandse tijd). steunen met alle kracht waarover hij beschikt. sche Gemeenschap te hebben veroor zaakt. De verklaring, die Adenauer gis teren aflegde, vond plaats op een bijeenkomst van de 40 leden tellende bestuurscommissie van de christen democratische fractie. Op deze bij eenkomst, die achter gesloten deuren werd gehouden, werd het beleid van kanselier Erhard met algemene stem- men ondersteund. Een woordvoerder De voormalige Wes^tduitse bonds- verklaarde na afloop, dat één van de i ffw+üi-ün aanwezigen zich van stemming had onthouden, maar hij zei niet wie dit geweest was. Adenauer steunt ondanks alles regering-Erhard Barry Goldwater maakt het V-te ken. Over enkele uren zal hij weten, of dit gebaar al dan niet grotesk ge weest is. De Amerikanen - en niet alleen zij - wachten met spanning af. Zoekt U een GERO - CASSETTE van 40.- of 400.-? v. d. WATER de Gero-specialist Haarlemmerstraat 181 heeft het. Goldwater kreeg eerste (8) stemmen Dieven hebben zaterdag bij een 88-jarige Adenauer, die voor- inbraak in een fabriek in Londen ziitter is van de Christen-Democrati- voor een waarde van 350.000 gulden sche Unie, heeft zondag in een ïn- aan onder meer gouden horloges terview met het blad „Bild am Sonn- buitsemaakt Een bewaker werd tag de regering ervan beschuldigd, Acht kiezers van Dixville, in door de inbrekers die via zogenaam- de ongunstige houding van president 100 mensen werden gewond, voor een de Amerikaanse staat New de „walkie-talkie"'-radio's met elkaar De Gaulle van Frankrijk 39 Mensen zijn om het leven ge komen bij het spoorwegongeluk, dat zich zondag in Oost-Duitsland op het traject Berlijn-Rostock bij het station Langenhagen heeft voorgedaan. Ruim Hampshire, waren de eersten, die vanmorgen stemden. Hun acht stemmen gingen naar de republikeinse kandidaat voor 't presidentschap, senator Gold water. Vijf Hongaarse en zes Tsjecho- slowaakse toeristen zijn na een va kantie in Oostenrijk niet naar huis teruggekeerd. Men verwacht, dat zij politiek asiel zullen vragen. Ex-president Herbert Hoover van de V.S., die kortgeleden stierf, heeft naar schatting ruim een mil joen dollar nagelaten die voor het grootste deel onder zijn drie klein- i verbinding stonden, gebonden. ten op zichte van het Atlantische bondge nootschap en de Europese Economi- deel zwaar. De locomotief van een goederentrein, waarvan de machinist door een stopsein was gereden, liep op een sneltrein. Vijf wagons van de sneltrein ontspoorden. (Advertentie) kinderen zal worden verdeeld. De opzienbarende Nederlandse film van Kees Brusse„Mensen van Morgen", die al enige weken in het Leidse Lido-theater draait, is verboden. Tot deze uitspraak is de Amsterdamse rechtbank heden morgen gekomen in een kort geding, dat door de ouders van Loeki G., een van de meest opvallende medespelenden in Kees Brusses „psycho-montage"is aangespannen tegen de maatschappij N.V. Sapphire, die de film heeft geproduceerd en uitgebracht. De ouders van Loeki waren van oordeeldat de filmproducenten geen recht hadden de minderjarige Loeki in de film zijn oordeel te laten geven over het gezinsleven bij hem thuis. „Hiermede is de intimiteit van het gezin in ernstige mate geschaad", aldus de raadsman van de heer en mevrouw G. De filmmaatschappij „Sap phire" heeft ons hedenochtend desgevraagd verklaard, dat de film maan op 7.31, onder 17.31. voorlopig uit de roulatie wordt genomen. „Wij zijn echter niet van (Nieuwe maan). plan verder nog iets in de film te veranderen", zo werd gezegd. „Wij gaan in hoger beroep". Men kon niet mededelen, voor hoe HOOQWtttGVStCindGTl lang de film uit de roulatie wordt genomen. „Dat hangt er van af, wanneer ons beroep wordt behandeld, en hoe lang dat gaat duren". Te Brandon in de Amerikaanse staat Mississippi is zondag een ne- gerkerk in brand gestoken. De dag tevoren was dat ook met 'n negerkerk te Rippley in dezelfde staat gebeurd. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De kleine storing uit Scandinavië, die maandag in ons land buien ver oorzaakte, trok'in de afgelopen nacht over het zuidoosten van ons land en België. Vanmorgen was deze storing in Noord-Frankrijk aangekomen. Aan de achterzijde waaide de wind uit noordoost tot oost. Uit Noord-Duits- land werd mist en lage bewolking aangevoerd. In deze stroming komen echter ook opklaringen voor. Bij West-Schotland handhaafde zich een krachtig hogedrukgebied. Een uitlo per hiervan, die tot over Denemar ken reikt, komt langzaam naar ons land. De oostelijke wind zal hierdoor afnemen. Tijdens opklaringen kan de temperatuur in de komende nacht tot om het vriespunt dalen. Plaatse lijk kan mist ontstaan. Het blijft ech ter droog weer met tijdelijke opkla ringen. ZON. EN MAANSTANDEN 4 Nov.: zon op 7.40, onder 17.07; Vandaag worden in de Verenigde Staten de presidentsverkiezingen gehouden. De strijd om een van de hoogste en meest belangrijke ambten ter wereld wordt gestreden tussen de democraat Lyndon B. Johnson, die vorig jaar november de vermoorde John F. Kennedy opvolgde en de republikeinse senator Barry Goldwater. De foto toont president Lyndon Johnson met zijn „running mate" senator Hubert Humphrey, die bij een democra tische overwinning vice-president van de Verenigde Staten zal zijn. WEEK NOG UIT in het Lido-theater draaien. Vanaf De rechter heeft nog toegestaan, donderdag zal in het theater aan de dat de film in de theaters, waar hij Steenstraat een andere film, „Hoogst- wordt vertoond, deze week nog mag waarschijnlijk een Franse", aldus de aanblijven. Daarom blijft „Mensen directie, op het programma staan, van morgen" nog tot en met morgen ZIE PAG. 3 4 Nov.: v.m. 3.01; n.m. 15.17. Men vergeeft gemakkelijk een te kortkoming, welke men zelf ook heeft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1