„Onbehagen" zou reeds van Suezcrisis dateren Parijs en Moskou sluiten handelsovereenkomst ZATERDAG 31 OKTOBER 1964 PAGINA 11 - -m DE KRITIEK OP CHROESJTSJOW Het document, waarin volgens goedingelichte communistische krin gen op Chroestsjov ten behoeve van de partij-organisaties in de Sowjet- Unie nader wordt toegelicht, zou te ruggaan tot de Suci?risis van 1956. Chroestsjow zou verantwoordelijk worden gesteld voor de volgende fou ten of tekortkomingen, waarvan de voornaamste zijn: Chroesjtsiow plaatste zich, bui ten partijleiding en het ministe rie van buitenlandse zaken, om aan het hoofd van de Russische diplomatie. Hij was de hoofd schuldige voor de Cubaanse cri- tis door raketten naar Cuba te sturen en prestigeverlies voor de Sowjet-Unie doordat hij later gedwongen werd deze wapens terug te halen. Hem wordt de beruchte „schoen affaire" in de algemene vergade ring van de Verenigde Naties verweten. Door zijn gedrag zou hij de reis, die hij afgelopen zomer door Scandinavië maakte, schade heb ben toegebracht aan de betrek kingen met Zweden. Door met betrekking tot Peking een politiek te voeren, die bij an- Dorpspraat voor de televisie PR IS DONDERDAGAVOND een nieuwe Vara-discussierubriek gestart onder de titel „Mijns in ziens" onder leiding van H. A. Gom- perts, die het vorige seizoen ook al in een cultureel kader op de beeld scherm verscheen. Het nieuwe pro gramma is een hernieuwde poging, tot gesprekken over kunst en cultuur te komen. Het is deze eerste keer, met gesprekspartners als Harry Mu- lisch, die een paar jaar geleden de psychologen zo curieus aan voer hielp, en dr. F. Dekking, die biolo gisch geïnteresseerd is, niet gelukt. Er was overigens een semi-cultu- reel onderwerp aan de orde: het Ne derlandse publiek reageert "te lauw bij theatergebeurtenissen. De heren namen het de Nederlanders kwalijk, dat zij geen rel in de schouwburg durven te schoppen, als het toneel stuk hun niet bevalt. Als wij de schouwburg bezoeken vangen wij altijd in de foyer tijdens de pauze of na afloop op straat ge sprekken op waarbij de meningen over het opgevoerde niet onder stoe len of banken gestoken worden. De discussiepartners zaten er dus al naast. De mensen houden waarachtig hun mond niet over het stuk, dat de moeite van het spreken waard is. Maar dit is het drietal Gomperts- Mulisch-Dekking blijkbaar niet vol doende. Er moet volgens hen ge stampt, gestommeld en geschreeuwd worden in de zaal. Als een of twee mensen uit het publiek hun toevlucht nemen tot een dergelijke „culturele chaos", dan moeten de tweehonderd overige schouwburgbezoekers, die 't stuk misschien wel appreciëren, daar maar onder lijden. De discussie liep uit in 'n dorps- praatje van anti-dorpelingen, die Ne derland een dorpsmentaliteit toe schreven, omdat „wij onopgevoed en onvolwassen zijn en onze gevoelens door een calvinistische geest zijn on derdrukt". Daarom zijn wij te tam. De heer Mulisch moedigt aan, dat de theaterbezoeker, desnoods in zijn eentje, zijn misnoegen over een stuk uit door demonstrerend de zaal te verlaten, maar degenen, die in kran ten tot oordelen bevoegd zijn noemt hij „critici, die beroepshalve achter lijk zijn". Mulisch mag kunnen schrij ven, maar hij spreekt (beroepshal ve?) wartaal. De aanval op de be leefdheid van 't Nederlandse schouw burgpubliek geeft helaas de indruk, dat sommige cultuurbewakers het in beleefdheid (wellicht ook een „gebrek aan opvoeding") nog niet zo ver heb ben gebracht. Men moet het toch kunnen respecteren, vinden wij, dat wij ons gelukkig voelen bij onze „dorpsmentaliteit". dere communistische partijen weinig bijval vond. Hij bracht het geschil aan de rand van een vol ledige breuk. Ook de moeilijkheden, die de Sow jet-Unie wat betreft de economische integratie van de landen van het communistische blok ontmoette, wor den aan fouten van Chroestsjow toe geschreven. Het veertig pagina's tellende docu ment, dat ook ter beschikking van de buitenlandse communistische par tijen zou zijn gesteld, bevat negen entwintig beschuldigingen, die op de bijeenkomst van het Centraal Co mité van 14 oktober, waar besloten werd de premier heen te sturen, te gen Chroestsjow naar voren werden gebracht. OP REGELMATIGE WIJZE In het document wordt er tenslotte de nadruk op gelegd, dat het besluit tot Chroestsjow ontslag als eerste partij-secretaris op regelmatige wij ze is genomen door de presidium en het centrale partij-comité, zonder dat de partij voorschriften zijn overtre den, zo zegt men in genoemde krin gen. Het besluit zou op geen andere wijze kunnen zijn genomen. Wat betreft het ontslag van Chroestsjow als premier wordt ge zegd, dat ook dit besluit op volko men regelmatige wijze was genomen door het presidium van de opperste Sowjet en dat dit besluit was be krachtigd door de beide kamers van de opperste Sowjet. Volgens goedingelichte kringen heeft Chroestsjow nu ook ontslag ge nomen als lid van het centrale par tijcomité, de laatste functie in de communistische partij, die hij nog bekleedde. Hij had ook ontslag geno men als lid van de operste Sowjet - zo werd Beter Bont Enorme keuze Verantwoorde adviezen 3 -f punten, die eèn be zoek volkomen rechtvaar digen. VAN EGMOND Breestraat 173 (Advertentie) Zwendelaars actief in de Domstad In Utrecht zijn op het ogen blik allerlei lieden op pad, die met intekenlijsten, speldjes en dergelijke een financieel slaat je proberen te slaan uit het Olympische succes van Anton Geesink en de plannen om de judoreus als huldeblijk een geldbedrag aan te bieden. Het zijn beunhazen, die met de of ficiële huldigingscomité's niets te maken hebben. Het comité „Utrecht ontvangt zijn Olym pische deelnemers" heeft een rekening bij de Middenstands- bank, waarop bijdragen voor het huldeblijk aan Geesink kunnen worden gestort, en het comité wijk c heeft op 17 adres sen intekenlijsten gedeponeerd. Met speldjes of intekenlijsten komt men niet huis aan huis. De politie is al een paar maal op de activiteiten van deze beunhazen attent gemaakt, dc "vocesscn-" Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan van de marine vrouwenafdeling is vrijdagmiddag in de grote kantine van het marine etablissement in Amsterdam een reünie gehouden, waaraan meer dan 900 oud-marva's hebben deelgenomen. Wat zal er veel gebabbeld zijn L'UNITA" ONTKENT Intussen heeft de permanente cor respondent van l'Unita, het Italiaanse communistische dagblad, tegenge sproken. dat er in Moskou een do cument met bezwaren tegen Chroests jow zou zijn gepubliceerd. Bij na vraag bij verantwoordelijke kringen van de Russische communistische par tij is hem gebleken dat het buiten gewoon onwaarschijnlijk is dat er een document onder de partijleden is verspreid. Dezelfde zegslieden ont kennen, dat er op partijbijeenkom sten de laatste weken een officieel document is voorgelezen over de om standigheden die tot de vervanging van Chroestsjow hebben geleid, zegt hij. Geen aanvallen in Noord-Vietnam Het State Department heeft vrij- dlag officieel ontkend, dat Ameri kaanse 9chepen of Vliegtuigen twee dagen geileden doelen in Noord-Viet nam hebben aangevallen. Radio-Hanoi had donderdag laten weten, dat Amerikaanse vliegtuigen en oorlogsschepen delen van de Noordvietnamese provincie Kwang Biinih hadden aangevallen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van buitenlandse zaken zei, dat uit een grondig onder zoek gebleken was dat die Noord vietnamese beschuldiging op niets berustte. De minister van economische zaken, prof. dr. J. E. Andriessen, heeft bij 't college van beroep voor het bedrijfs leven zijn verweerschrift ingediend inzake het protest van de EMS tegen de individuele prijsmaatregel van de minister. Een datum voor behandeling van het protest van de EMS is nog niet Benzine goedkoper, maar olie duurder Voornamelijk als gevolg van de invoering van gemeenschappelijke buitenrechten voor aardolieprodukten zullen op 1 november a.s. de prij zen van een aantal van deze pro- dukten worden herzien, aldus een mededeling van Shell-Nederland. Voor autobenzine normaal en su per vindt een verlaging plaats van 0.6 cent per liter. De prijs van pe troleum voor verlichting en ver warming, alsmede die voor tractor- petroleum wordt verlaagt met een halve cent per liter Voor autogasolie uit pompen, gais- olie voor andere doeleinden, huis brandolie I en II en dunne stookolie zullen de prijzen dertig cent per honderd liter hoger worden. Voor zwaardere stookolie betekent het nieuwe buitentarief een prijsverho ging, variërend van 2.20 per dui zend kilogram tot ƒ2.45 per duizend liter, afhankelijk van de kwaliteit. NS-personeel gedeeltelijk ontevreden De federatieve spoorwegvakvereni ging en de bij haar aangesloten vak verenigingen van stations-, technisch, administratief en rijdend personeel wensen als onderhandelingspartner te worden erkend. Het bestuur heeft in een telegram aan de direotie van de Nederlandse Spoorwegen aangedrongen op een spoedige beslissing, „zodat dringende kwesties, waaronder de taakwaarde- ring en de achterstand in de belo ning ten opzichte van het overheids personeel, mede besproken kunnen worden door vertegenwoordigers van die groeperingen van NS-personeel, die tot nu toe niet bij het overleg betrakken zijn." Een kijkje op de totaal vernielde commandobrug van het door brand geteisterde Indonesische vrachtschip „Tjokroaminoto" in de Amsterdamse haven. Frankrijk en de Sowjet-Unie heb ben een nieuwe handelsovereen komst ondertekend onder welke de Franse regering voor het eerst kre dieten van zeven jaar zal toestaan voor Sowjetrussische aankopen van kapitaalgoederen. De overeenkomst heeft een looptijd van vijf jaar en treedt op 1 januari 1965 in werking. Verwacht wordt dat de omvang van de handel tussen beide landen er door zal verdubbelen. De Sowjet- Unie zal kapitaalgoederen tot een bedrag van 3,5 miljard frank kopen, waarbij volledige uitrustingen voor SCHERPERE CONTROLE OP PRIJZEN VAN VARKENSVLEES Slagers streven naar egalisering De prijzen van het varkensvlees zullen nauwkeurig hij de slagers wor den gecontroleerd. De Economische Controledienst heeft deze opdracht van de minister gekregen naar aan leiding van klachten over de huidige prijzen in veel winkels. De prijzen van het varkensvlees hebben de aandacht getrokken. Niet alleen van het Consumenten Contact Orgaan, ook van de zijde van het ministerie. De groothand elsprij zen gingen sinds december van het vorig jaar met ruim vijftien procent naar beneden, de winkelprijzen maar met twee procent, zo werd geconstateerd. Het ministerie van economische za ken hield de slagers in het onderhoud ten departemente voor, dat de daling van de groothandelsprijs wel erg traag werd doorberekend in de win kelprijs. Grenzen Het standpunt van de slagers is dat zij streven naar een zekere egali sering van de prijs, zij willen de schommelingen die zich bij de grond stof fenprij zen voordoen tegengaan. Zij voeren ook aan dat ze niet na elke prijsval of -stijging meegaan. De sla gers een oud argument hebben, zo meent het ministerie, niet hele maal ongelijk, maar er zijn tenslotte grenzen. Wim Bary niet naar Eindhoven Schouwburgdirecteur Wim Bary zal Tilburg niet verlaten. Met het bestuur van de Stadsschouwburg te Eindhoven heeft hij enkele bespre kingen gevoerd over de vacature voor directeur voor deze nieuwe instelling, maar de heer Bary heeft gisteravond definitief laten weten, dat hij deze functie niet ambieert. GROTE STIJGING VAN DIEFSTALLEN VAN AUTO'S EN BROMMERS Het aantal gestolen auto's en brom mers is in vijf jaar tijd verdubbeld, zo blijkt uit gegevens van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Over de periode 1959-1963 ziet het lijstje van diefstallen van vervoer middelen er als volgt uit: jaar fiets bromfiets motor auto scooter 1959 18.293 5.021 367 628 1960 20.080 6.695 377 701 1961 20.693 7.651 419 720 1962 22.296 10.135 509 989 1963 22.506 10.367 496 1.228 chemische fabrieken en fabrieken voor kunstmeststoffen, voor de pro- duktie van synthetische rubber, pa pierpulp en petrochemische produk- ten. Frankrijk zal voor kapitaalgoe deren tot een bedrag van 1.78 mil jard frank kredieten van zeven jaar toestaan. Voor de andere orders zul len de contracten op basis van con tante betaling gesloten worden, of met het gebruikelijke krediet van 1 tot 5 jaar. Russische olie naar Frankrijk Uit hoofde van de nieuwe over eenkomst zal Frankrijk in de eerste vier jaar 1.825.000 ton ruwe olie uit de Sowjet-Unie betrekken en in het vijfde jaar 1.850.000 ton. De olie zal voor een groot deel overzee worden aangevoerd in Mar seille en vervolgens door de Zuid- europese pijpleiding naar Lyon wor den geperst om te worden verwerkt in de nieuwe raffinaderij van de Union Generales des Pétroles. Volgens de overeenkomst zal Frankrijk bovendien in 5 jr 4,2 mil joen ton olieprodukten moeten afne men. De Russische onderhandelingsdele gatie, die onder leiding stond van de minister van buitenlandse handel, Patolitsjev, had er bij Frankrijk op aangedrongen een veel grotere hoe veelheid af te nemen. Frankrijk moet echter ook Algerijnse olie invoeren en kan evenmin de grote internatio- ale oliemaatschappijen voor het hoofd stoten, die in een recent verleden onder moeilijke omstandigheden voor de Franse olievoorziening hebben ge zorgd. Verlanglijstje buschauffeurs De Algemene Nederlandse Ver eniging van Werknemers in het per sonenvervoer, die vorig jaar in de rumoerige periode van de buschauf feursstakingen is opgericht, heeft gisteren haar eerste congres gehou den. Enkele tientallen chauffeurs wa ren hiervoor naar Utrecht geko men. Men startte vorig jaar met onge veer 400 lieden, op het ogenblik zijn het er ruim 1800. Langdurig is er over de nieuwe collectieve arbeids overeenkomst voor de buschauffeurs (voor wat betreft de regionale on dernemingen) gesproken. Men besloot een lijstje met wensen samen te stellen en dit naar de minister van sociale zaken, de directies en nauw met de vereniging verbonden organi saties te sturen. Bovenaan dit verlanglijstje staat: gelijktrekking van de lonen met die van de gemeentelijke vervoersbedrij ven. De chauffeurs wensen voorts: een waarderingspremie, op te nemen in het loon met een vast bedrag van 8 procent, een vijfdaagse werkweek, die in totaal 42.5 uur omvat, een ver hoging van de vakantietoeslag van 4 tot 6 procent, de vakantie doorbe- talig van de onregelmatigheids-toe slag, pensioen op 60-jarige leeftijd, een verhoging van de toeslagen, een eerder ingaan van de onregelmatig heids-toeslag, een eenmanstoeslag van 1.per dag, een verhoging van het loon voor overuren en een ver dubbeling van het loon bij werk op zondag. KONINGIN NAAR FILM DOCUMENTAIRE OVER CHURCHILL. De koningin is voornemens woens dag 25 november in „Euro-Cinema" te Den Haag de première bij te wo nen van de film „The finest ho rs", een documentaire over het leven van sir Winston Churchill. De baten van deze voorstelling, die onder auspi ciën staat van de Britse ambassa deur, zijn bestemd voor de stichting „Het Vierde Prinsenland". OUDE SCHULD Het Britse derde regiment dragonders, dat in de Duitse plaats Soest is gelegerd, zal een 203 jaar oude schuld aan de Westfaalse landeigenaar Karl Blume vereffenen. Een der voorouders van Blu me had in 1761 490 rantsoenen geleverd aan een officier van dit regiment. Hij kreeg een schuldbewijs, dat nooit werd voldaan. In mei 1963 toonde Karl Blu me het vergeelde briefje op een receptie aan officieren van het regiment. Nu is besloten de oude schuld symbolisch te vol doen, met een paar daalders. Nieuwe regering voor Soedan In Soedan is een nieuwe regering gevormd. Maarschalk Ibrahim Ab- boed blijft staatshoofd. Premier is Serre el Khatm Khalifa. Voor maart 1965 zullen verkiezingen worden ge houden. Radio-Soedan zei gisteren: „Onze revolutie is geslaagd". Uit naam van het „nationale front" werd de arbeiders, die sedert maan dag in staking waren, gevraagd aan het werk te gaan. President Abboed bezit nu de be voegdheden van de soevereine raad die bij de militaire staatsgreep van 1958 aan de kant werd gezet. De verkiezingen voor een parlement, dat een permanente grondwet moet sa menstellen, zullen onder toezicht staan van een onafhankelijke com missie. Volgens radio-Omboerman was be sloten de huidige militaire bestuurs vorm te likwideren en de democra tische vrijheden in ere te herstel len. Scheepsberichten Alcor 29 te Mombasa; Alkes 29 180 m o Florida n. New York; Area 29 21 Om ozo Beira n. Abadan; Cas tor 29 v. Hamburg n. Bremen; Eer beek 30 20 m zw Wight n. Bristol; Garoet 29 25 m o Ceylon n. Rangoon; Japara 29 v. Rotterdam n. Bremen; Katsedijk 29 te New York; Klooster- dijk 30 te Hamburg; Korenia 29 v. Balikpapan n. Hongkong; Maasdam 29 v. New York n. Cobh; Medon 29 v Cartagena n. Puetro Limon; Nw.- Amsterdam 29 te St. Thomas, 30 v. Saint Thomas n. New York; Park haven 29 130 m zzw Kaap Finisterre n. Rotterdam; Rotterdam 29 750 m w Landsend n. New York; Sarpedon 29 900 m n Puerto Rico n. Santo Do mingo; Scheldelloyd 30 te Madang; Sirrah 30 480 m w Vancouver; Wo- nosari verm. 1/11 v. Amsterdam n. Las Palmas; Zafra 29 58 m nnw Oran n. Rotterdam. De 68-jarige J. van Drongelen uit Maastricht is gisteren omgeko men, toen hij in zijn woonplaats door een trekker met oplegger werd over reden. De man viel met zijn fiets, toen hij tegelijkertijd met de trekker een kruispunt opreed. ALKEMADE Geboren: Gregorius W. zn v. J. H. van Hameren en T. A. van Paassen; Carrol J. dr v. A. W. van Oyen en A. E. Krijgsman; Petrus C. zn v. C. ,H. G. van 't Hart en A. M. Oomen; Paulus L. zn v. C. H. G. van 't Hart en A. M. Oomen; Peter J. zn v. K. G. Boomhouwer en M. M. Krispijn; Helena C. dr v. W. S. van Heijnin- gen en C. Verbeek; Geertruida M. dr v. C. J. Zwetsloot en C. J. M. Straat hof. Ondertrouwd: C. J. van der Poel en A. C. van der Poel; A. V. Hoo- genboom en M. J. T. van der Poel; H. van 't Woud en M. D. Windhorst. Getrouwd: C. A. de Jong en E. A. van der Fits; W. A. J. de Groot en A. A. Duivenvoorden; L. H. A. Kromhout en C. T. Akerboom. Overleden: L. J. Zoet, 65 jaar.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11