„Prinsjesdag" in Londen: FEEST VAN WONDERLIJKE TRADITIE HET LAGERHUIS VERZET ZICH TEGEN KONINKLIJKE INMENGING OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN Met wat slagroom doet u wonderen! VRIJDAG 30 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 17 VRIJHEIDSZIN en een streven naar onafhanke lijkheid van het staatsgezag -zijn kenmerkend voor het Engelse binnenlands politieke leven. Daarom zeggen de Engelsen met een zekere.trots: De koningin opent als soevereine het parlement, maar het volk is en blijft heer en meester in en door zijn parlement. Öf zoals een journalist het eens formuleerde: de leden van het parlement zouden liever in lompen gekleed gaan dan hun privileges en die van het parlement prijs te geven. Evenals in Nederland is in Engeland op „Prins jesdag" de voorlezing van de troonrede („Speech from the Throne") de belangrijkste gebeurtenis. In vroeger eeuwen was de troonrede een schets van de staatkundige denkbeelden en plannen van LORDS WILLEN NIET VERBLIND de soeverein, die hij door de volksvertegenwoor diging in wetten wilde laten vastleggen. Maar sedert het koningschap in Engeland op constitu tionele leest werd geschoeid was en is er natuur lijk geen sprake meer van een troonrede met een absolutistisch karakter. De troonrede is in Enge land (evenals in Nederland) een samenvatting van de politieke richtlijnen en plannen van de regering, die in de nieuwe zittingsperiode aan het parlement ter beoordeling zullen worden voorgelegd. Wel is het de koningin, die de troon rede voorleest, maar dit betekent geenszins, dat zij het stuk zelf opstelde en een overzicht gegft van haar plannen eii denkbeelden. WORDEN ALS MARIONETTEN IN HET JAAR 1958 zond men de plechtigheden op de Engelse Prins jesdag voor het eerst uit via de TV en de radio. Dat was een nieuwig heid, die heel wat voeten in de aarde had aleer ze de goedkeuring van de Engelse volksvertegenwoordigers kon verwerven. Waarom? De leden van het Lagerhuis zowel als de leden van het Hogerhuis (de Lords) stonden er namelijk op, dat hun privileges zeer duidelijk tot uiting kwamen in geluid en beeld. De heren verlang den beter nog: eisten in koor en zonder onderscheid van partij, dat in de troonrede met de grootste na druk zou worden gezegd, dat dit staatsstuk slechts plannen en denk beelden van de regering bevatte en dat die denkbeelden en plannen pas kracht van wet konden krijgen na dat de volksvertegenwoordiging er (eventueel) haar goedkeuring aan zou hebben gehecht. Zo is het se dertdien gebleven. Weldra vindt in Londen de plechtige opening plaats van het parlement. Ook dit jaar weer wordt het schouwspel van de „Engelse Prinsjesdag" door radio en televisie uitgezonden. Miljoenen luisteraars en kij kers zullen dan hun toestellen op Londen afstellen om de pracht van de adel te aanschou wen en de vrijheidszin der burgers gesymboliseerd te zien. v. Koningin Elizabeth betreedt, bege leid door haar echtgenoot, prins Philip, het Hogerhuis, waar de ope ning van het parlement zal plaats vinden. zienlijke leden" (van dat Huis) te verzoeken, zich bij haar te voegen in het Hogerhuis. De koningin stuurt „Zwarte Roede", omdat zij als rege rend vorstin het Lagerhuis niet mag betreden. In het Lagerhuis valt de af gezant van de vorstin een allesbe halve. hartelijke ontvangst ten deel. De hoofdbode opent de deur en smakt die-deur méteen hard diqht, als hij „Zwarte Roede" ontwaart. Pas nadat deze afgezant voor de derde maal heeft geklopt en de bode van het Lagerhuis er zich van overtuigd heeft, dat „Zwarte Roede" niet door soldaten wordt vergezeld, mag hij het Lagerhuis betreden en de ko ninklijke boodschap overbrengen. Deze formaliteit is een herinnering aan de laatste maal, dat een rege rend vorst het Lagerhuis betrad. Dat Was' in 1642. Koning Karei I kwam toen binnen met een gewapend ge leide om vijf hem onwelgevallige leden te arresteren. Dit incident bracht de Engelsen tot op de rand van een burgeroorlog ter verdedi ging van hun rechten, vrijheden en voorrechten. Nadat „Zwarte Roede" de wens der vorstin bekend heeft gemaakt, begeven de leden van het Lagerhuis, voorafgegaan door hun voorzitter de „Speaker" en de scepterdra ger zich naar het Hogerhuis. De scep ter moet beslist mee, want zonder deze is geen zitting van het Lager huis mogelijk. GEEN HAAST ALS DE EERSTE MINISTER het Hogerhuis betreedt, loopt de lei der der oppositie naast hem. Na de Eerste Minister volgen de andere ka binetsleden in volgorde van belang rijkheid. Elk hunner schrijdt voort naast zijn „tegenhanger" in de op positie. De Lords blijven zitten tij dens de troonrede. De leden van het Lagerhuis horen de voorlezing staande aan. Na de troonrede ver heft de koningin zich van haar troon. Allen gaan dan eveneens staan. Als de stoet het Hogerhuis verlaten heeft, keren de leden van het Lagerhuis terilg naar hun eigen vergaderzaal. Dit is in feite weer een demon stratie van hun betekenis en onaf hankelijkheid. Immers, zij gaan dan onmiddellijk een wet behandelen, die niet in de troonrede vermeld is. Als „symbool" kiezen zij een volkomen verouderde wet, die nooit verder is gekomen dan het eerste stadium van behandeling. Waarom doet het La- Koffie, cake, pudding, vla-flip, vruchten alles wordt nóg lekkerder en nog gezelliger met slagroom. (Tomatensoep ook, met een wolkje ongeklopte slagroom). Vraag morgen zo'n "huiselijk" flesje slagroom aan uw melkman! (Advertentie) gerhuis dit? Om duidelijk te de monstreren, dat de vorstin het Huis niet kan dwingen om wetten in be handeling te nemen, en ook om er de nadruk op te leggen, dat een wet slechts aan de orde wordt gesteld als het Lagerhuis de tijd daarvoor ge komen acht. Na deze „symbolische onafhankelijkheidsverklaring" staakt het Lagerhuis zijn, eveneens symbo lisch, „verzet" en komt de troonrede aan de orde. „Om misverstanden te voorkomen" leest de voorzitter het staatsstuk nog eens langzaam en dui delijk voor. En dan is de nieuwe zit tingsperiode begonnen. De opening van het Engelse par lement is een boeiend, kleurig schouwspel, dat gedrenkt is in deels zéér oude tradities en cere moniën. De „Moeder der Parlemen ten" is zeer gesteld op deze tradities en uiterlijke luister. Zo af en toe gaat er wel eens een stem op, die de afschaffing bepleit van de oude, schilderachtige Londense „Prinsjes dag", en de opening van het parle ment eenvoudiger wil doen geschie den. De overgrote meerderheid van het Engelse volk is het echter met die vereenvoudigers niet eens en wenst de. Prinsjesdag in Londen, zijn aloude vorm tot in lengte van da gen in stand te houden. Rapport over bestraffing zedendelicten rens te beslissen of eventuele wijzi gingen in het wetboek van strafrecht voor wat betreft de bestraffing van zedendelicten en in het bijzonder van het souteneurschap gewenst zijn. Een effectief vervolmgsbeleid tegen de prostitiié of haar 'cliënten achtte hij in de praktijk niet uitvoerbaar. Binnen enkele weken zal het rap port van de commissie-Stoffels met betrekking tot het bestraffen van ze dendelicten verschijnen, aldus de mi nister van Justitie, mr. Y, Scholten, tijdens de behandeling in openbare commissievergadering van de begro ting van zijn departement. Dit rapport zal worden gepubli ceerd, waarna de minister gedurende enkele maanden de reacties van de publieke opinie wil afwachten alvo- H.M. de Koningin zal op 4 no vember des avonds in Utrecht een vergadering bijwonen .van de Stich ting Nederlandse Federatie' van Vrou welijke Vrij willigershulp verlening. Deze vergadering wordt gehouden in het kader van het 12Va-jarig be staan van deze stichting. H.M. keert in de loop van deze dag uit Londen terug. MENIGEEN VROEG en vraagt zich af, of dat alles niet reeds blijkt uit de gebruikelijke formulering: „Voorstellen zullen U worden ge daan of „U zal gevraagd wor den Zeker, was (en is) het antwoord van de volksvertegenwoor digers, die formulering laat geen twijfel bestaan, maar bedenkt U wel, dat die formulering voor een lezer misschien duidelijk genoeg is, maar heel wat minder duidelijk voor luis teraars en vooral voor kijkers. Luis teraars immers horen wat er gezegd wordt vaak maar ten dele. En de kijkers, die de vorstin, haar gevolg en de edelen en edelvrouwen in prachtgewaden zien, zouden wel eens helemaal niet kunnen letten op die formulering. Daarom moest in 1958 en in alle jaren nadien duidelijk en onmiskenbaar blijken, dat nu ja, dat het parlement de baas is in En geland. De voorlezing van de troonrede geschiedt in het Hogerhuis. Daar moe ten dus de camera's en microfoons worden opgesteld. De Lords keken •bedenkelijk en er zijn er, die ieder jaar na 1958 bedenkelijk hebben ge keken. Waarom? Zij wilden pas toe stemming geven voor dat moderne gedoe, nadat zij de plechtige verze kering hadden ontvangen, dat zij niet zoals zij vreesden door de TV- lampen „verblind zouden worden als marionetten op het toneel"! Dit klinkt velen vermoedelijk erg ouderwets en oud-heertjes-achtig in de oren. Niet ten onrechte, maar men moet toch wel bedenken, dat die eis van de Lords wel degelijk een aanwijzing was voor de bijzondere betekenis, die zij hechten aan de functie van volks vertegenwoordiger en aan de hoog heid van de volksvertegenwoordiging. EEUWENOUD GEBRUIK IEDER JAAR weer geeft het Lager huis een demonstratie van zijn betekenis, belangrijkheid en onaf hankelijkheid bij de opening van het parlement. Die demontsratie op Prinsjesdag is niet meer dan een for maliteit, die zijn oorsprong vond in een incident van ruim drie eeuwen geleden. Maar het is een hoogtepunt van de Prinsjesdag! Nadat de koningin in vol ornaat in het Hogerhuis plaats h'eeft geno men op de troon zendt zij de „Dra ger van de Zwarte Roede" naar het Lagerhuis om de „trouwe en aan- De koninklijke stoet op weg naar het Hogerhuis voor de plechtige ope ning van het Engelse parlement. Nu men thans doen de is de Lammenschans- weg een geheel nieuw aanzien te geven, kunt u op bijgaande foto van een jaar of veertig ge leden, onderscheiden het bruggetje, dat ge bouwd was over de sloot, welke langs het Philosofenpad liep en uitmondde in de Zoe- terwoudse Singel. Dat was in de tijd, dat de Korevaarstraat, toen Zijdgracht geheten, nog niet door de Jan van Houtburg met de Zoe- terwoudse Singel was verbonden. Het terrein, waar nu de Lammenschansweg ligt tot ongeveer de Le liestraat, werd toen in genomen door de bui tenplaats „Zuiderzicht", terwijl verder alles nog weiland was. Dat bui ten behoorde aan de fa milie de Graaff. Er be vond zich daar tevens het woonhuis van de fa milie en de tuinmans woning. De ingang was gelegen aan de Zoe- terwoudse Singel. In de oorlog 1940-1945 werd door de Duitse overheid bevolen, dat er geen namen van straten mochten herinneren aan het Koninklijk Huis, vandaar dat in die tijd de Prinses Wilhelmina- straat veranderd is in Zuiderzichtstraat, doe lende alzo op genoem de buitenplaats. Na de oorlog is het weer Prin- ses Wilhelminastoaat ge worden. U ziet dus dat er in die veertig jaren heel wat veranderd is, want ook de electrische tram, die uit de stad komendie, over de Kore vaarstraat, de Jan. v. Houtbrug en de Lammenschansweg naar Den Haag reed, is ook al weer verdwe nen, waarvoor thans bussen in de plaats zijn gekomen. Hoewel niet tot de gemeente Lei den behorende, is het toch wel aar dig u een foto te laten zien van de vroegere ophaalbrug over de Rijn bij het Haagse Schouw. Het gebouw links is het buitenhuis van de fami lie de Kok, die in de wintermaan den het pand Rapenburg 48 bewoon de, waar thans de St. Janschool is gevestigd. De gehele buitenplaats is tegenwoordig herschapen in de be graafplaats „Rhijnhof" en het voor malige woonhuis dient thans als au la. Zoals overal elders is ook het kruispunt bij het Haagse Schouw een zeer druk en gevaarlijk punt, want het verkeer komt hier van vier richtingen. Dat was natuurlijk vroe ger ook zo, doch toen betrof het slechts een rijtuig, een kaasbrik of een fiets, want in het begin van de ze eeuw, toen deze foto werd ge maakt, was er hoegenaamd nog geen snelverkeer. J. A. VREEBURG P.S. Is een der lezers eventueel in het bezit van een foto van het ca fé, dat voorheen gelegen was aan de Witte Singel tussen Herenstraat en Schelpenkade en dat de naam droeg: „Het Groene Hekje"? Dit café was zogenaamd de stam kroeg van de jagers, wier paarden de schuiten voorttrokken door de Vliet van Den Haag naar Leiden en terug.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 17