Albanië spoedig geveld door Oranje-voorhoede ACHTERHOEDE HIELD STAND ALS EEN ROTS IN DE BRANDING Ruwe wedstrijd bracht zege voor Jong Oran'e - VAN NEE HIELP ALBANEZEN UIT DE DROOM Een voetbalwedstrijd duurt negentig minuten, maar het Nederlands elf tal heeft zondag in het naar vrijheidsheld Kemal Stafa genoemde natio nale stadion te Tirana slechts iets meer dan honderd seconden nodig ge had om het verzet van Albanië te breken. Een uit een serie verdedigings- fouten voortgevloeid doelpunt van middenvoor Henny van Nee haalde toen elf Albanese spelers en 25.000 toeschouwers op de tribunes wreed uit hun overwinningsroes. Als een aangeslagen bokser speelde Albanië ver der. Heel lang duurde het eer het ritme enigszins hervonden was, terwijl van de Oranje-ploeg vooral de defensie door deze vroege treffer de zo noodzakelijke rust vond. Hardnekkig heeft Albanië storm gelopen om te trachten in ieder geval nog een gelijkspel te bereiken. De weer voortref felijk spelende spil Schrijvers en zijn secondanten Hemper, Israël en Veldhoen schermden echter in de -meeste gevallen de weg naar het doel bekwaam af en in laatste instantie stond de foutloos spelende Pieters Graafland dan nog klaar om bij incidentele doorbraken rustig en be kwaam in te grijpen. mingen op eigen terrein voor iedere tegenstander gevaarlijk is. KANSLOOS Nederland wist dat en had maat regelen getroffen om niet verrast te worden. De dreiging werd echter al binnen korte tijd voor een groot deel opgeheven door een fortuinlijk doelpunt van Henny van Nee, dat zowel de Albanese ploeg als de toe schouwers met beide benen op de grond bracht. Eigenlijk was Van Nee volmaakt kansloos op het moment dat hij de bal kreeg. Geheel alleen opereerde hij in de spits van de aan val en de weg naar het doel werd versperd door rechtsback Deliallise en spil Mema. Niettemin trok de Nederlandse aanvalsleider onver vaard in de richting van doelman Janku, kreeg in een onoverzichtelijke situatie via een been van een tegen stander tot driemaal toe de bal weer voor zijn voeten na hem kwijtge raakt te zijn en werd tenslotte ruim schoots in de gelegenheid gesteld tussen Mema en Janku door raak te schieten. Terwijl Henny van Nee, nog beduusd over zoveel fortuin, aarzelend de handen in de lucht stak staarden Mema en Janku elkaar en kele meters verder verbijsterd in de ogen. CAPRIOLEN De klap kwam hard aan. Op de tribunes heerste aanvankelijk een stilte, die na enige tijd geregeld ver broken werd door uitingen van af keer over mislukte Albanese acties. Toch was Albanië, gesteund door een harde wind in de rug, bijna voort durend in de aanval. De haast om de stand gelijk te maken werkte echter als een boemerang, want steeds werd een goede actie afgebro ken door een onbeheerst en voortij dig schot. PIET KEMPER goed debuut SLECHT VERZORGD De Albanese ploeg, bestaande uit elf atleten, kende de zwakte van bij na alle ploegen uit het Balkange- bied: het schieten was bijzonder slecht verzorgd. De vaak snel en met fantasie opgebouwde aanvallen wer den slechts zelden afgerond met een goed gericht schot, omdat behalve de uitstekende middenvoor Pano, niemand dit onderdeel van de voet balsport afdoende beheerste. Vooral de binnenspelers Ceco en Bushati waren meesters in het mis sen van kansen. Overigens toonden de Albanezen wel durf, want zelfs spil Mema en linksback Halili trok ken herhaaldelijk mee ten aanval. Met Pano vormden deze twee de meest opvallende figuren van de ploeg, die ondanks vele tekortko- PIETERS GRAAFLAND groots Een uitzondering vormde een goedlopende Pano/Vervi-combinatie, die door rechtsbinnen Bushati werd besloten met een felle schuiver, die zijn doel maar juist miste. Opmerke lijk was intussen dat ook de Alba nese spelers last hadden met het zachte, effectvolle veld, waarop de bal moeilijk te controleren capriolen maakte. IN DE AANVAL De rechtsbuiten Vervi opende de gebeurtenissen van de tweede helft met een uiterst gevaarlijke voorzet, die door iedereen werd gemist. In de volgende minuten trokken de Ne derlandse verdedigers Israël en Schrijvers de aandacht met een aan tal voortreffelijke ingrepen, waarbij Schrijvers de doorgebroken Pano pas op het laatste moment tot staan bracht. Uit teleurstelling over de maar steeds uitblijvende gelijkmaker wer den intussen enkele Albanese spelers geprikkeld. Bushati meende eenmaal in het zitvlak van Piet Fransen de bal te zien en Jashari bleek Peter Kemper ook al niet zo erg meer te mogen. Nederland begon pas na een kwar tier weer aan tegenaanvallen te den ken. Van Nee miste een paar kan sen, waarna Piet Fransen voor sen satie zorgde door bijna te scoren met een schot van grote afstand. De klei ne doelman Janku liet namelijk zeer onvoorzichtig de bal eerst nog stui ten en moest daarna een reuzen sprong maken om een treffer te voorkomen. Onmiddellijk daarop volgde de enige knappe rush van Bergholtz met als besluit een dave rend schot, dat de maagstreek van Janku teisterde. Steeds meer kwam Nederland nu in de aanval. Een slim genomen vrije trap van Geurtsen leverde bijna een doelpunt op en Van Nee zocht het doel zes minuten voor tijd een meter te ver naar links, na door Bergholtz met een kopbal ge lanceerd te zijn. Het was daarom niet onverwacht, dat Nederland kort voor het einde opnieuw scoorde. Een door een ver dediger weggekopte bal werd door de attente Frans Geurtsen buitge maakt om met de rechtervoet een gave debutanten-treffer weg te ge ven. Via de paal caramboleerde de ineens ingeschoten bal in het net. Dit doelpunt velde Albanië defini tief. De stand in de voorronden van het wereldkampioenschap voetbal luidt: 1. Nederland 2 2 0 0 4 4—0 2. N. Ierland 1 1 0 0 2 1—0 3. Zwitserland 1 0 0 1 0 01 4. Albanië 2 0 0 2 0 0—4 DE SPORTTOTO Geen meldingen voor eerste prijs Aan de sporttoto van de week na men 552.342 personen deel, die 646.087 inlegde. Er waren geen mel dingen voor de eerste prijs, 117.265, elf meldingen voor de twee prijs 63.962) en twintig kandidaten voor de derde prijs 31.981). Tottenham-Chelsea x Sheffield U.-Arsenal X Everton-Blackburn R. x Stoke C.-Leicester X W. Ham-Sheffield W. X Birmingham-Blackpool X Burnley-Leeds U. X W. Bromw. A.-Liverpool X Albanië-Nederland X Hamb. SV-Kaisersl. X Stuttgart-Werder X F.C. Köln-Karlsruhe X Hertha-Meiderich X De achttiende Olympiade is gesloten. Op het scorebord in het nationale stadion prijkt de tekst: „We meet again in Mexico City 1968". Op het Spartaterrein in Rotter dam heeft Jong Oranje zaterdagmid dag met 32 gewonnen van Dukla Praag, dat de ontmoeting kennelijk als een oefenwedstrijd zag. Foto: een felle aanval op het Nederlandse doel, waarin doelman Thie van Ado zich goed weerde. FRANS GEURTSEN treffer Jong Oranje-Dukla Praag 32 (0-1). 40. Vacenovski 0-1; 60. Nuninga 1-1; 61. Jelinek 1-2; 85. Van der Kuilen 2-2; Adelaar 3-2. Scheidsrechter Roo mer, toeschouwers 5.000. LVB houdt enquête: Geen voetbal in december-januari De kans is groot, dat de Leidse Voetbalbond, in navolging van wat andere onderafdelingen reeds deden, volgend jaar gedurende de winter maanden een voetbalstop zal instel len. Het bestuur heeft dezer dagen een enquête ingesteld bij de vereni gingen in de afdeling over een even tuele stillegging van de competitie gedurende een periode rond de jaar wisseling. Het afdelingsbestuur geeft enkele mogelijkheden aan: geen voetbal van 15 december tot en met 15 januari of van 1 december tot en met 15 januari of gedurende de maanden januari en december. Het afdelingsbestuur zal gaarne op korte termijn op de hoogte gesteld worden van de mening van de ver enigingsbesturen omtrent een voet- balloze periode en de suggesties, wel ke het afdelingsbestuur deed. Met deze enquête is het bondsbe- stuur tegemoet gekomen aan een wens die onlangs op de jaarvergade ring van LVB naar voren werd ge bracht. Argumenten voor een voetbalstop zijn: Door het groot aantal afkeuringen in de maanden december en januari veel onnodig werk voor verenigings bestuurders. Minder betalende bezoekers gedu rende de maanden met slecht weer. De drukte rond de feestdagen en de jaarwisseling, maakt het zaken mensen dikwijls moeilijk zich aan een bestuursfunctie of actieve sport beoefening te wijden. Dukla Praag, ook dit jaar weer de vertegenwoordiger van Tsjechoslowa- kije in het Europees toernooi, heeft de wedstrijd tegen Jong Oranje ge speeld als voorbereiding op de Euro pa-cup ontmoetingen tegen Real Ma drid. De Tsjechen schakelden in de eerste ronde het Poolse Gornik Za- bzre uit, echter eerst na loting. De eerste wedstrijden eindigden in res pectievelijk een 41 overwinning en een 03 nederlaag. De beslissingswedstrijd in Duisburg eindigde in een gelijkspel (2-2). Bij loting bleken Masopust c.s. de ge lukkigen. Teneinde zich op de achtste finales terdege voor te bereiden kwa men de Tsjechen zaterdag uit tegen Jong Oranje. Te oordelen naar het vertoonde spel heeft Dukla Praag weinig kans, al moet natuurlijk in aanmerking worden genomen, dat drie spelers, te weten Knesl, Gele la en Brumovsky deel uitmaakten van het Tsjechische Olympische elftal, dat de finale van het Olympische toer nooi bereikte, dus niet beschikbaar waren. Vooral met de laatste twee spelers zal Dukla Praag belangrijk sterker worden. SFEERLOOS Drie kwartier lang vormde de Tsje chische topclub Dukla Praag zaterdag op het triestlege Rotterdamse Sparta terrein een ideale sparringspartner voor Jong Oranje. In een sfeerloze en weinig interessante eerste helft hadden de Tsjechen niet alleen naar behoren partij geboden, maar boven dien een niet onverdiende 10 voor sprong genomen. Na de rust kreeg de ontmoeting een ander cachet: door gemene en genie pige overtredingen, die op onvoldoen de wijze door een zwakke scheids rechter Roomer werden bestraft, ont aardde Jong Oranje-Dukla Praag in een nare „af val wedstrijd". Diverse Nederlanders moesten worden opge lapt: De Groot (Sparta), Eykenbroek (Sparta), Van Gorp (NAC) en Klein- jan (DFC). De laatste bleek niet meer in staat verder te spelen en werd vervangen door Adelaar (Spar ta). Dat Jong Oranje in de slotfase vooral door de voor Burgers (DWS) ingevallen Van Reeken (NEC) de 12 achterstand in de laatste minu ten nog kon ombuigen in een 32 overwinning pleit voor de instelling van deze aanstaande internationals, die de leeftijd van 23 jaar nog niet hebben bereikt.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9