Acht dagen atletiek op uitzonderlijk hoog niveau AMERIKA OVERSCHADUWDE SPELEN ZILVEREN MEDAILLE VOOR KANOPLOEG RUSSISCHE TOP IS TE OUD Slijtage-slag - bij hoogspringen DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 „Sayonara Tokio" met déze woorden hebben 's werelds beste atleten woensdag afscheid ge nomen van de rode sintelbaan van Tokio, waar over zoveel snelle benen hebben geroffeld, waar vreugde was en verdriet, en waar na sportieve strijd op uitzonderlijk hoog niveau de medailles zijn terecht gekomen bij die atleten, die daar ook be'imeeste recht op hadden. Acht dagen van feno menale atletiek zijn afgesloten. Veertien gouden, zeven zilveren en drie bronzen medailles waren voor Amerika, het land dat tijdens deze 18e Olym pische Spelen tot een topprestatie is gekomen als nooit tevoren. Wanneer wij in onze herinnering de film van acht dagen atletiek terugdraaien zien wij weer sprintfenomeen Bob Hayes met 9.9 seconde over 100 meter (de man ook die voor zijn ploeg twee meter achterstand omzette in één meter voorsprong tijdens de 4x100 meter estafette) en Henry Carr, de „vliegende student" uit Detroit, de snelle meisjes Edith McGuire en Wyomia Tuys en al die kampioenen. En dan komt men tot de conclusie, dat de Amerikanen deze spelen hebben overschaduwd. zilver en brons op de Europese kam pioenschappen in Belgrado, maar sinds die kampioenschappen zijn er twee jaren voorbij gegaan en in die Tot dusverre had men in de Ver- Wat een moed en volharding werd tijd hebben bij de dames de 400 me- enigde Staten geen atleet, die de 10 er door de Australische Betty Cuth- ter en de 800 meter, die toen nog in km. kon lopen maar hier in Tokio bert getoond. In Melbourne driemaal de kinderschoenen stonden, volle wonnen de Amerikanen door Billy goud op de sprint, in Rome de te- wasdom bereikt. Mills en Bob Schul beide afstanden leurstelling door uitschakeling in de vóór lange-afstandlopers van naam. eerste minuten en nu weer hier in Rusland, met 5 maal goud, 2 keer Tokio, na acht jaar, opnieuw goud, zilver en 11 keer brons, is de grote nu op de 400 meter, verliezer geworden. Steunend op een RECORDS BLESSURES team van merendeels oude vertrouw de figuren als Pjotr Bolotnikov, de gezusters Press, bleek duidelijk, dat de Russen de grote fout hebben ge maakt niet tijdig voor aanvulling te hebben gezorgd en men moet zich afvragen of er achter die oude top- DUIKELDEN Blessures hebben in de Neder landse atletiekploeg kansen op eer volle vermeldingen teniet gedaan. Cees Koch, Joke Bijleveld en Eef Kamerbeek, voor wie dit de laatste Olympische Spelen zijn geweest over vier jaar zullen anderen hun ttlvia C1 aiiUWI mc wuuc Wereld- en Olympische records plaatsen hebben ingenomen zijn mensen wel atleten genoeg van top- z^n verbeterd, soms met 0,1 seconde, teleurgesteld naar huis gegaan. Lia klasse zijn of dat de Russen weer soms ook met minuten. Het peil is Hinten, een vechtjas van kaliber opnieuw moeten beginnen? Opval- m het algemeen sterk gestegen. Op- heeft gestreden, maar had gewoon lend was daarbij, dat wereldrecord- vallend was het dat Europa niet „iet genoeg macht om onder de druk houders, zoals de verspringster Tat- "?.®er die frote achterstand kent als van het evenement de top te berei- jana Schelkanova, volkomen faalden 'h4™ andere spelen: vaak beslisten ken terwyl Frans Luitjes falend op en dit de Russen od de laneere af- slechts kleme verschillen over de zijn beste nummer, de 100 meter, zich standen eens hun domeïï! slechts toejcenning vanjiet eremetaal. revancheerde op de 200 meter en zich een zeer ondergeschikte rol hebben gespeeld. STRIJDLUST Verrassend goed is Groot-Brittan- nië voor de dag gekomen met 14 WAT NU Een nieuwe, jonge generatie is op- daarop onder de beste 16 van de we- gestaan. Niet alleen het land, waarin reld schaarde. Dat hij daarbij twee de atleet woont is meer een maat- maal het Nederlandse record eve- staf voor goede prestaties, maar per- naarde, moet voor hem een prikkel soonlijke opofferingen en een juiste zijn om over twee jaar in Boedapest, mentaliteit waar dan de Europese kampioen schappen worden gehouden, tot een Natuurlijk en dat zal wel altijd nog betere prestatie te komen. „plakken" (5-7-2). Het is eigenlijk zo blijven zullen grote landen als trappant, dat de Engelsen telkens Amerika en Rusland steeds weer op- drie jaar lang over een goede, maar nieuw met de meeste plakken naar zeker niet uitstekende atletiekploeg huis êaan> maar steeds opnieuw zal beschikken en dan op de Olympische er ook ergens anders op de wereld Citius altius^ fortlus (sneller, ho- Spelen steeds met resultaten komen een toekomstige topatleet worden ger, sterker). Deze woorden zijn wel die de insiders de handen ineen doen geboren en daarom zijn ook kleine zeer van toepassing geweest op de slaan. Bewonderenswaardig is altijd 'enden niet uitgesloten van succes- spelen van Tokio. Voor de Neder- de inzet waarmee de Britten strij- zen u ?,n f g?ld$n Z1J 5*" n,et den een jnzet waaraan de Ne- Voor de Nederlandse atletiek is er Wij staan m ons land voor de keuze: derlanders een voorbeeld kunnen «"te niet veel veranderd. In Rome of op de oude voet doorgaan en ge- nemen bereikte niemand een finale-plaats, woon atletiek bedrijven voor het ple in Tokio beten Tilly van der Zwaard zier, met de kans op zo nu en dan Nog steeds gaat de strijd tussen °P de 40Q meter met een zesde plaats een atleet van kaliber, of ons meer Amerika en Europa maar het zal en Gerda Kraan met een zevende op doelbewust richten op de topsport niemand verwonderem wanneer over de 800 meter S°ed van zich af. want voor Olympische topsport gel- vier jaar de atleten uit de Afrikaan- WÜ waren verwend door goud, den geheel andere maatstaven. se staten tot de top doordringen. Bijvoorbeeld Kiprugut uit Kenya, die het brons veroverde op de 800 meter, diens landgenoot Keino, die zeer sterke prestaties leverde op de 1500 en de 5000 meter, en de snelle sprinters van Ghana. Steeds duidelijker komen ook de sportlieden uit Ethiopië en Tunesië naar voren. De verrichtingen van marathonloper Abebe Bikila en van de zilveren medaillewinnaar Gam- moudi op de 10 km. zijn in Tokio wel het meest opgevallen. Karei Muys had het goed gezien. De trainer van de Nederlandse kano- Een exceptionele figuur kenden ploeg, die in de stromende regen moeizaam een plaatsje op de buizenstel- deze atletiekspelen vooral in de ling van het uitslagenbord had verworven, weigerde beslist zijn hoge Nieuwzeelander Peter Snell, de man positie te verlaten, alle protesten van de kleine Japanse supporters ten die de 800 en de 1500 meter won en spijt. De Nederlandse K 2 zou de steun van de coach immers tezeer nodig Srotf capaciteiten be- hebben. Inderdaad, Karei Muys had het héél goed gezien. Op de 500 meter-lijn mochten Anton Geurts en Paul Hoekstra dan nog op de vierde plaats liggen achter Australië, Duitsland en Roemenië, met elke slag kwam het brons dichter binnen het bereik van het Nederlandse duo. Zweden en Roemenië voeren even later de finish was al in zicht het veld aan en de Oranje-K-2 had inmiddels de Australiërs door een tussensprint het brons al ontnomen. zilveren Nederlandse K 2 door de NIET TEVREDEN lT Minder succesvol was Anton Geurts Dc Nederlandse ploeg, een com- tevoren de finale van de K 1 ge- De Noordkoreaanse atlete Sin Kim binatie van routine en .jeugdige weest. De tegenstand was, zoals ver- Dan heeft woensdag tijdens atletiek- geestdrift, was daarmee niet tevre- wacht kon worden, te sterk. Verder wedstrijden in Pjongjang een wereld- den 0nvermoeibaar vuurde Karei dan een zesde plaats kwam de man prestatie geleverd door de 400 m in „uit Eindhoven dan ook met. De grote 51,2 sec. te lopen. Dit betekent een Muys zijn pupillen aan. Dat had sue- verrassjng van deze eindstrijd, die verbetering van haar beste prestatie ces. Ook Roemenië moest de Neder- evenals de andere wedstrijden door met 0,2 sec. Deze prestatie 51,4 iandse boot laten passeren. Op dertig prinses Beatrix werd bijgewoond, werd echter door de internationale t f:nish kwam zelfs het was de grote nederlaag van de Deen atletiek unie (IAAF) niet als wereld- meter van de tmlsn K.wam zelIS "ei rëcord erkend, omdat deze tijd ge- goud van Zweden m gevaar. Op maakt werd tijdens de Ganefo-spelen slechts een kleine lengte na de in Djakarta. Het officiële door de Zweedse twee - het verschil was Anton Geurts <links> en PauJ me?F51,9r*ecndop haTr naam S'aa' "og geen 4/10 seconde ging de Hoekstra, de winnaars van het zil- ver in de K 2-klasse. Na de elfde dag is de verdeling van de medailles alls volgt: goud zilver brons Ver. Staten 34 25 27 Rusland 19 19 26 Japan 10 1 7 Hongarije 9 5 5 Duitsland 6 1-6 1'5 Italië 6 8 5 Australië 6 2 8 Gr. Bcrittanndë 4 12 1 Polen 4 5 8 Bulgarije 3 5 2 Tsjedho Slowakije 3 4 3 Ndeuw-Zeeiland 3 0 2 Finland 3 0 1 Turkije 2 3 1 Roemenië 2 2 3 Denemarken 2 0 2 België 2 0 0 Nederland 13 4 Canada 1 3 4 Zuid Slavië 111 Ethiopië 10 0 Bahamas 10 0 Frankrijk 0 5 6 Zweden 0 2 4 Trinidad 0 12 Zwitserland 0 11 Zuad-Korea 0 11 Tunesië 0 11 Cuba 0 10 Argentinië 0 10 Iran 0 0 2 Kenia 0 0 Nigeria 0 0 Mexico 0 0 Uruguay 0 0 Ierland 0 0 De medailles, die vandaag behaald werden (o.a. ook een zilveren me daille voor Nederland bij het kanoën) zijn niet in deze lijst opgenomen. Na een uiterst spannende strijd, die in totaal vijf uur duurde, heeft de Rus Valeri Brummel, wereldrecord houder met 2.28 meter, het hoog springen gewonnen. Vijf atleten, de Zweed Stig Petter- son, de Rus Shavlakadze, de Ameri kanen John Rambo en John Thomas en Brumel hadden allen 2.14 ge haald, maar zowel Shavlakadze, de Olympische kampioen van 1960 als Petter son konden niet over 2.16 m. komen. Daarentegen wel de Amerikaan John Rambo, die uitgerekend met z'n laatste sprong deze barrière nam. Hoger ging de lat: op 2.18 meter. Zowel John Thomas als Valeri Bru mel haalden de hoogte bij hun eerste poging, doch Rambo viel af. Uiterste spanning heerste er toen de lat weer twee centimeter hoger (2.20 meter) kwam te liggen. De twee rivalen stonden weer te genover elkaar. John Thomas, de lan ge negerjongen uit Cambridge en Va leri Brumel, de in Siberië geboren, nu in Moskou woonachtige „spring veer", die lange tijd hebben gestre den om de wereldhegemonie. Brumel sprong driemaal af. John Thomas tweemaal, zodat de Ameri kaan met zijn laatste sprong de be slissing moest brengen, omdat hij op 2.16 meter één keer had gefaald en Brumel niet. Driemaal verscheen hij voor de lat en telkens draaide hij zich om. Doodse stilte heerste er in het stadion. Toen nam Thomas zijn aanloop, hoog veerde hij in de lucht, rolde over de lat maar met het puntje van zijn schoen nam hij deze mee. De strijd was gestreden. Uitgeput sloegen Brumel en Thomas elkaar op de schouders. Valeri Brumel was Olympisch kampioen. Na een spannende strijd, die vijf uur duurde, heeft de Rus Valeri De uitslag van de landenwedstnjd Brumel hoogspringen geronnen. op degen was: ..Hij sprong 2.18 meter. Brumel is we- O kampmen Hongarue, re"ld/ecordhouder met 2,28 meter. 2 Italië, 3 Frankrijk, 4 Zweden. Foto: Brumel tijdens zijn gouden sprong. Het 32-jarige atletiekwonder Ababe Bikila, die de marathon afraasde in een gemiddelde kilometertijd van 19,4 km. en daarmee zijn tweede gouden medaille won op een Olym pische marathon. De sergeant uit de lijfwacht van keizer Haile Selassie was na aankomst nog fit genoeg om wat gymnastiekoefeningen te doen: om de spieren los te maken. ATLETIEK De uitslag van het laatste atletiek- nummer van de spelen van Tokio, het hoogspringen, luidt: 1. Valeri Brumel (Rusl.) 2.18 m., 2 John Thomas (VS) 2.18 m., 3 John Rambo (VS) 2.16 m. SCHERMEN AANVAL OP GOUD AFGESLAGEN over zulke schikt, dat zijn rivalen slechts kon den hopen, dat zij de eindstreep met niet al te grote achterstand zouden bereiken. ATLETIEK Sin Kim Dan loopt wereldtijd op 400 meter Erik Hansen, Europees en oud- Olympisch kampioen. De Deen be reikte slechts een zevende plaats. TE STERK Ook in de K 4 was de tegenstand aanzienlijk te sterk voor Nederland Halverwege de race lag de Neder landse ploeg nog in vierde positie. Maar de spannende strijd om de me dailles maakte dat het tempo van de concurrentie meedogenloos werd opgevoerd. De zege was met miniem verschil voor de sterke Russen, voor Duitsland en Roemenië. Nederland eindigde met een tiental meters ach terstand op de winnaars van het goud, in zevende positie. KANO Finale K 2-klasse heren: 1. en Olympisch Kampioen Sven Sjode- liusGunnar Utterberg (Zweden) 3.38.54; 2. Anton GeurtsPaul Hoek stra (Nederland) 3.39.30; 3. Heinz BukerHolger Zander (Did.) 3.40.69. Finale K 4-klasse heren: 1. Rus land 3.14.67; 2. Duitsland 3.15.39; 3. Roemenië 3.15.51; 4. Hongarije 3.16.24 5. Zweden 3.17.47; 6. Italië 3.19.32; 7. Nederland (Weijzen, Hoekstra, Van Halteren, Wittenger) 3.19.36. K 1-klasse: 1. Rolf Peterson (Zweden) 3.57.13 2. Miihaly Hesz (Hongarije) 3.57.28 3. Aurel Veroescu (Roemenië) 4.00.77 4. Erich Suhrbier (Duitsland) 4.01.62 5. Gumther Pfaff (Oostenrijk) 4.03.56 6. Anton Geurts (Nederland) 4.04.48 Finale K 1-klasse dames: 1. en Olympische kampioene LudmiiLa Khvedosiuk (Rusl.) 2.12.87 2. Hildie Lauer (Roemenië) 2.15.35 3. Mtancda Jones (VS) 2.15.68 Finale C2-klasse heren: 1. Audrey Khimich - Stephan Osohepkov (Rusland) 4.04.65 2. Jean Boudiehen - Michel Ohapuös (Frankrijk) 4.06.52 3. Peer Norrbohm - John Sorensen (Denem.) 4.07.48 Finale C 1-klasse: 1. en Olympisch kampioen Jurgen Eschert (Duitsland) 4.35.14 2. Andrei Igorov (Roemenië) 4.37.89 3. Eugeny Peniaev (Rusland) 4.38.31 Finale K 2-klasse dames: 1. Roswiitha Esser - Annemarie Zimmermann (Duitsland) 1.56.95 2. Francine Fox - Gloriane Perrier (VS) 1.59.16 3. Hi'lde Lauer - Cornelia Sideri (Roemenië) 2.00.25 Russische dames SPIEGELD-REFLEX' v behielden turn-hegemonie De hegemonie van de Russische diamestumsters wordt bedreigd. De ploeg, die bij de Olympische Spelen al driemaal het goud had veroverd. 9liaagde daarin weliswaar ook nu weer,, maar de Tsjechische dames, ónder aanvoering van de welgescha pen Vera Caslavska, naderden tot op één punt. Vera Caslavska. een bril jante turnster, was ook degene, die die 29-jarige onderwijzeres Larisa La- tynia in het individuele klassement van haar bijna traditionele eerste plaats afhield. Voor Larisa, die als lid van de Rus sische formatie haar achtste gouden Olympische plak binnenhaalde, was er op dit onderdeel „slechts" zilver weggelegd. Zelfs mocht ze nog blij zijn, dat het geen brons werd, want haar landgenote PoLina Astakhova zou, indien zij bij het paardspringen niet gefaald had, hoger zijn geëindigd Goud voor stralende „Miss Olympisch Dorp" Voor de eerste maal in drie Olym piades is de Russische dam est urnhe gemonie doorbroken. De knappe Tsje chische Vera Caslavska heeft hier een groot aandeel in gehad. Zij won het goud door haar fantastische presta ties vóór de Russinnen Larissa Laty- nina en Polina Astakhova. De 22-ja- rige Praagtse studente eindigde op de Spelen van Rome op de tiende plaats, maar met haar ploeggenoten be haalde zij het zilver in het landen- klassement. Twee jaar later werd zij tijdens de wereldkampioenschappen in Praag wereldkampioene op het onderdeel paard en werd tweede achter de Rus- N.v.d. HORST doézastraat 22-24 LEIDEN fém^\ tBi. 207.19-24702 b.g.g. 23098 (Advertentie) sin Larissa Latynina in de achtkamp. Het was bijna op een schandaal uit gelopen, want de Tsjechen vonden dat de Moskouse te hoge waarde ringscijfers had ontvangen door haar prestaties. De veel sportievere en dynamischer turnende Vera Caslavska had naar hun mening toen de wereld titel verdiend. Nu op de Olympische Spelen heeft zij dan toch eindelijk ge haald wat haar zo na aan het hart lag: een overwinning op haar Russi sche rivale Latynina. Wanmerr men de jonge Praagse schone aan het werk ziet dah kan men zich voorstel len dat vele junioren turnsters in de Tsjechische hoofdstad slechts een wensdroom hebben: zich op te wer ken tot de prestaties van Vera Cas- lafska. IN HET KORT Voetbal. België heeft woensdag avond in het Wembley-stadion een schitterende prestatie geleverd door in een vriendschappelijke voetbal wedstrijd tegen Engeland de stand gelijk te houden. De ontmoeting ein digde in een 22 gelijkspel. Bij de rust keken de Engelsen tegen een 12 achterstand aan. Voetbal. Het Nederlandse mili taire voetbalelftal heeft woensdag op het Haagse Houtrust met 20 gewon nen van het Amerikaanse legerteam. Bij rust leidden de Nederlanders reeds met 20.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9