Kreymborg „NIEMAND IS GELUKKIG ALS ER EEN SCHOT VALT" Eén nummer voor brandweer, politie en ziekenauto's BEDORVEN VLEES IN HAARLEMS SLACHTHUIS LANDBOUWER VERGIFTIGD MOET „MENSEN VAN MORGEN" WORDEN VERANDERD Radioreportages over Amerikaanse verkiezingen op beide Hilversums DONDERDAG 22 OKTOBER 1964 DE LETDSE COURANT Een feit is dat het onmogelijk is het gemiddelde loonplafond volgens de CAO bij een juiste taakstelling in minder dan 45 uur te behalen. Daar op zijn de tarieven gebaseerd. Terug gang in loon kan slechts optreden in de enkele bedrijven waar buitenge wone lonen werden betaald. Daaruit zijn conflicten ontstaan. Stappen tot oplossing daarvan zijn ondernomen. Van de zijde der Uniebonden werd volgens de verenigingen geen bereid heid tot onderhandelen getoond. Be sprekingen op landelijk niveau zijn wel op korte termijn te verwachten. Intussen heeft de directie van N.V. Texel zich bereid verklaard alle ont slagen arbeiders op basis van de CAO opnieuw aan te stellen. De N.V. Texel had reeds voor het uitbreken van het conflict voor circa 35 van haar arbeiders in verband met vermindering van werk een ontslag aanvrage bij het Gewestelijk Arbeids Bureau ingediend. Öok deze werk nemers wil zij weer aanstellen doch hun ontslagaanvrage blijft gehand haafd. Nu de staking bij de firma Van der Vorm onwettig is verklaard zul len de arbeiders daar hun werk moe ten hervatten. Demonstratie Met betrekking tot een aangekon digde demonstra.ie zegt de SPV, dat het antwoord van de patroons ligt in geen doorbetaling van loon over met gewerkte uren. De SPV is vóór toepassing van de zogenaamde winstdelingsuitkering. Voor die toepassing moet goedkeu ring van de Stichting van de Arbeid worden gevraagd en verkregen. De N.V. Texel had deze aangevraagd, doch de harerzijds voorgestelde vorm kon niet worden goedgekeurd. Vol gens de S.ichting van de Arbeid vol doet deze niet aan de gebruikelijke voorwaarden. KAMER OVER POLITIE Bij de behandeling van het hoofd stuk Openbare Orde en Veiligheid in de vergadering van de vaste com missie voor Binnenlandse Zaken in de Tweede Kamer was minister Toxo- peus voldaan, dat hij naast kritiek ook vele positieve geluiden t.a.v. het optreden van de politie had be luisterd. „Niemand in ons land is gelukkig als er een schot valt", zo zei hij. De politiefunctionaris beschikt nu eenmaal over wapens om als burger zijn medeburgers in hun rechten en vrijheden te beschermen. De verant woordelijkheid voor het gebruik van deze wapens berust in de eerste plaats bij de hoofden van politie en korpschefs. In geval van misbruik zijn eir z.i. voldoende mogelijkheden tot het ne men van maatregelen." De salariëring van het politieper soneel achtte hij thans behoorlijk. Er is echter schaarste op de arbeids markt en die doet zich ook hier ge voelen. De werving wordt dan ook met kracht voortgezet. Op vragen of het politiepersoneel niet kan worden vrijgesteld van mi litaire dienst zei de bewindsman, dat nu het personeel steeds op jeugdige leeftijd wordt aangeworven, de dienstplicht kan worden vervuld nadat men bij de politie is aangeno men. Het politiepersoneel wordt niet In alle Nederlandse gemeenten zal men binnenkort overgaan één tele foonnummer aan te wijzen voor poli tie, brandweer en ziekenauto's. Al dus heeft minister Toxopeus gister middag tijdens de vergadering van de Tweede Kamercommissie toege zegd op een vraag van de heer E. J. M. Kolfschoten (KVP). Voorts deelde hij mee, dat in de proeve voor een nieuwe grondwet, die volgend jaar openbaar wordt ge maakt een artikel over het telefoon geheim zal worden opgenomen. Dit is vorig jaar in opspraak geraakt toen bleek, dat in ons land in tegenstelling tot het briefgeheim geen telefoonge heim bestaat-, dit naar aanleiding van de z.g. aftapaffaire. DE MOEILIJKHEDEN Woordvoerders van de samenwer kende patroons-verenigingen in de bouwbedrijven te Amsterdam hebben op een gisterochtend gehouden pers conferentie verklaard, dat zal worden voortgegaan met de naleving van de CAO en dat daarbij ook de regels van de ere-code (o.a. ontslag bij staking en niet-aanstellen van elders ontsla genen) blijven toegepast. Van de er kende bonden wordt volledige mede werking verlangd. Zij moeten hun leden bewegen de toepassing van de CAO te aanvaarden. De situatie in de bouwnijverheid te Amsterdam verschilt in wezen niet van die in andere grote plaatsen In de hoofdstad werken ruim 10 000 bouwvakkers op verscheidene projec ten in alle rust. Slechts bij enkele bedrijven gaat de aanpassing aan de normale situatie, „het witten van twarte lonen" met moeilijkheden ge- Saard. In twee bedrijven geschiedt ie aanpassing nu onder justitiële druk. voor herhalingsoefeningen opgeroe pen. KLEDING Of het wenselijk is gemeentepolitie toe te staan op warme dagen het jasje uit te trekken zal nog eens worden bezien. Hij wees er in dit verband op, dat het zomerjasje, dat bij de gemeente politie wordt gebruikt, al vrij dun is. Er correct uitzien behoort bij de dienst. E. A. Schüttenhelm verlaat verkennerij De heer E. A. Schüttenhelm, hoofd kwartiercommissaris van de Katho lieke Verkennersbeweging, heeft met ingang van 1 oktober jL ontslag ge nomen in verband met „drukke werk zaamheden als voorzitter van de NTS". Bovendien heeft hij zijn func tie als lid van het hoofdbestuur van de verkennersbeweging neergelegd. Als vermoedelijke opvolger voor de heer Schüttenhelm wordt de heer Care! Enkelaar, adviseur bij de KRO, genoemd, die thans optreedt als tij delijk plaatsvervanger van de heer Schüttenhelm. Het hoofdbestuur van de verkennersbeweging ontkent ten stelligste, dat het heengaan van de heer Schüttenhelm verband houdt met de onlangs gerezen moeilijkhe den in de top van de jeugdbeweging. In het Binnenziekenhuis te Eind hoven is gistermorgen het 3-jarige jongetje R. Hezeken overleden Het kind werd dinsdagmiddag op de Boschdijk in Eindhoven door een personenauto aangereden, toen het plotseling de weg opliep Leveranciers in arrest In het Haarlemse gemeentelijke slachthuis is dezer dagen 159 kilo ondeugdelijk vlees in beslag geno men door de Haarlemse recherche. Men acht het vlees in hoge mate scha delijk voor de volksgezondheid. De recherche kwam het vlees in beslag nemen op verzoek van de directeur van het slachthuis. De leveranciers van dit vlees, de twee gebroeders K. uit Oude water en een zwager uit Montfoort, H., zijn in verband hier mede aangehouden. Uit een door de veterinaire inspectie voor de volks gezondheid te Utrecht ingesteld on derzoek bleek, dat het vlees inder daad bedorven is. Stoffelijk overschot onderzocht op sporen In het Limburgse dorpje Einighau- sen zijn de stoffelijke resten van de op 31 oktober van het vorig jaar plotseling overleden landbouwer J. Wagemans (28) op last van de offi cier van Justitie te Maastricht, mr. W. A. G. Moors, opgegraven voor 'n sectie. Door de patholoog-anatoom dr. J. Zeldenrust is het lichaam op ver- gifresten onderzocht, doch eerst een onderzoek in het gerechtelijk loba- ratorium te Den Haag zal volledige zekerheid kunnen geven. J. Wagemans overleed vorig jaar plotseling na een kerkbezoek. Al vrij spoedig na zijn dood ontstond er tus sen zijn weduwe en hun huisvriend, de 42-jaiif e M. een intieme verhou ding, die na korte tijd verstoord werd toen Anne Wagemans 'n knecht in dienst nam, die M.'s aanwezigheid steeds meer overbodig maakte. M. werd jaloers, en strooide op zekere dag vergif in de koffie en de vla van Annie en haar knecht. Zij wer den beiden enigszins onwel, maar on dervonden verder geen schadelijke gevolgen. M. werd aangehouden, en bekende zijn poging tot vergiftiging, maar hij zei dat hij hen alleen maar misselijk wilde maken. Later begonnen steeds hardnekki ger geruchten de ronde te doen, dat M ook de hand zou hebben gehad in de dood van J. Wagemans. Op last van de officier van Justitie te Maas tricht werd toen een onderzoek inge steld naar de juistheid van deze ge ruchten. Volgens „Common Causje", een ainti-communistische organsatie in Engeland, zijn er op het ogenblik in de wereld 40 miljoen communisten Als de grootste partijen worden ge noemd de Chinese met 17 miljoen le den en de Russische met 10 miljoen. In Praag is dinsdag een pas ver rezen gebouw van elf verdiepingen ingestort als gevolg van een „con structiefout", zo meldt het Tsjecho- Slowaakse persbureau Ceteka. Er vielen geen slachtoffers. Loekies moeder spant een kort geding aan Kees Brusses film „Mensen van morgen" is in Amsterdam in het mid delpunt van de belangstelling ko men te staan, nu de moeder van Loe- kie, die in de film een zeer belang rijke rol speelt, haar bezwaren tegen de film tot uiting heeft gebracht in een kort geding, dat zij de filmmaat schappij „Sapphire" heeft aangedaan. Loekies moeder is van oordeel, dat de wijze waarop Loekie in de film het ongezouten relaas geeft van zijn belevenissen in tuchthuizen en jeugd gevangenissen, schadelijk is voor haar reputatie en zij eist, dat de op namen, waarin Loekie een rol speelt, uit de film zullen worden verwijderd. Haar advocaat, mr. H. J. Jonker, is van mening, dat hier sprake is van een onrechtmatige daad van de film maatschappij. Als tegenpleiter zal optreden mr. R. H. Dijkstra, direc teur van de maatschappij Tuschinski, waaronder Sapphire ressorteert. Hiermee is de toekomst voor de film zeer onzeker geworden. Indien de eis van Loekies moeder wordt toegewezen, staan de makers voor de bijzonder moeilijke taak de beelden van Loekie uit de film te verwijde ren. Deze taak is daarom zo moeilijk, omdat Loekie een zeer belangrijke rol speelt in de film. Maandag zal het kort geding mogelijk over de toekomst van „Mensen van morgen" In de nacht van 3 op 4 november zal door de AVRO, KRO, NCRV en VARA gezamenlijk een reeks repor tages gegeven worden over het ver loop van de verkiezingen in de Ver enigde Staten. Om twaalf uur des nachts (Nederlandse tijd) gaan in Amerika de stembureaus dicht, en men verwacht, dat reeds spoedig daarna de eerste resultaten bekend zullen worden. Daarom zal een équipe, bestaande uit reporters en commentatoren van de samenwer kende omroepen, vanaf dat tijdstip reportages verzorgen. Het eerste ge deelte van de reportages wordt tot vier uur door Hilversum 2 uitgezon den, waarna Hilversum 1 tot zevan uur blijft uitzenden. In Polen zijn 33.000 gestraften vrijgelaten als gevolg van een am nestie ter gelegenheid van de twin tigste verjaardag van de republiek. De gerechtelijke vervolging tegen meer dan tweehonderdduizend kleine overtredingen is gestaakt. STILLE RIJN to. de Hartebrueskerk Kreymborg koos er de mooiste kamgarens voor. Neergelegd in sublieme modellen met volop modieuze variaties. Dit is Ciw mode: Waarborg-mode 1964 voor de actieve man. mode 'recht op de man af Kostuum - slank 1 rg, 3 knoops model. In fijne kern- jrQ Kostuum met vest, I rij, 2 knoops. Volgens de nieuw- iftn garens. Allernieuwste streepdessins of schaduwruiten. lOS." ste Jonge lijn. Soepele, sterke kamgarens. I v7.' brengt een jonge lijn in kostuums. Slank en ongedwongen. De mode

Leidse Courant | 1964 | | pagina 14