Minister geeft industriële woningbouw wat meer armslag AUTOMOBILIST SCHOOF NA BOTSING SCHULD AAN DOORRIJDEN OP VADER Silillllall sMc- Wat doet een groenteman hij Hoogovens HOOGOVENS IJMUIDEN Leidse Kantonrechter Heht u in die groenteman ergens uzelf herkend WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT C. van der Lubbe, rangeerder) Dinsdagmiddag heeft een binnenbrand gewoed in de blindenwerkplaats aan de Lutmastraat/Amsteldijk in Amsterdam. Een toeschouwer, die aan de overkant de brand gadesloeg, viel van een platje op het daaronder ge legen dak en moest in zorgwekkende toestand naar een ziekenhuis wor den overgebracht. Wat doet een groenteman die op een bepaald ogenblik de voorkeur geeft aan de zekerheid van vast werk met geregelde - en goede - inkomsten? Die gaat daarnaar zoeken. En dat hij dat dan bij Hoogovens vindt, is niets om u over te verbazen. Want bij Hoogovens vindt vrijwel iedereen die daar op uit is, de plaats en het werk waar hij zich helemaal thuis voelt. Juist omdat Hoogovens bestaat uit zoveel bedrijven en bedrijfjes met zoveel verschillende soorten werk. De heer van der Lubbe werd rangeerder op het Hoogoven spoorwegnet en zo te horen volkomen naar zijn zin. „Het is vrij werk in de buitenlucht", zegt hij. „Daar komt bij dat Hoogovens goed betaalt, uitstekende sociale voorzieningen heeft en dat ik door de ploegendienst veel vrije tijd heb voor mijn gezin". Als u nu denkt dat van der Lubbe een uitzondering is, moet u toch eens langskomen. Om gelegenheid te openen voor een optimale woningproduktie door fabrieken heeft de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid de geïndustrialiseerde woningbouw en de additionele woningbouw bui ten de verdeling van het woning bouwprogramma voor het jaar 1965 gehouden. In 1965 zullen gemeenten cf troepen van samenwerkende ge meenten, die door behoefte of struc tuur daarvoor in aanmerking komen, industriële woningen kunnen bou wen of gebruik kunnen maken van additionele bouwcapaciteit buiten het woningcontingent om, dat hun door Gedeputeerde Staten zal wor den toegewezen. Minister Bogaers heeft dit gisteren aan de gemeente besturen medegedeeld. De voor 1964 gevolgde methode, waarbij aan een aantal gemeenten de verplichting is opgelegd tot het afnemen van gefixeerde aantallen geïndustrialiseerde woningen, heeft in de praktijk niet geheel bevredi gend gewerkt. VOORWAARDEN Plannen voor industriële en addi tionele woningbouw buiten bezwaar van het toegewezen contingent zul len door het ministerie slechts in overweging worden genomen, indien zij aan de volgende voorwaarden voldoen: de plannen moeten passen in het algemeen planologisch beleid en de stedebouwkundige voorschrif ten; de plannen moeten passen in een redelijk spreidingspatroon, zowel ten aanzien van de behoefte als ten aanzien van de overige wo ningontwikkeling; de uitvoering op korte termijn van de plannen moet verzekerd zijn (beschikbaarheid van bouwgrond, tijdig bouwrijp maken van terrei nen, aanleg van wegen voor het vervoer van de woningelementen, enz.). Er zal voorts gestreefd moeten wor den naar een zodanige verdeling over de drie woningbouwcategorieën, dat het grootste deel wordt gereali seerd in de gesubsidieerde sectoren, omdat niet alle industriële bouwme thoden zich lenen tot het bouwen in de drie sectoren, heeft de minister er van afgezien voor iedere indus triële bouwmethode afzonderlijk een verhoudingscijfer vast te stellen. Op dit punt zal in de praktijk de nodige souplesse worden betracht. Met de vereniging van systeembouwers is hierover reeds in principe overeen stemming bereikt; een en ander wordt thans nader" concreet uitge werkt. De minister van Onderwijs is voor nemens het fort Blauwkapel in Utrecht als beschermd dorpsgezicht aan te wijzen. B. en W. van Utrecht hebben de raad voorgesteld instem ming te betuigen met dit plan. Dit is wat er overbleef van één van de twee Oostenrijkse Saab-29 straaljagers, die in de omgeving van de Tsjechische hoofdstad Praag zijn neergestort. De vliegers van de beide toestellen zijn bij dit ongeval niet gewond „Het was echt niet mijn bedoeling om mij aan een vervolging te ont trekken maar ik ben te lichtvaardig op het oordeel van mijn vader afge gaan". Aldus verontschuldigde zich een 38-jarige vertegenwoordiger uit Den Haag over wiens gedrag na een gepleegde verkeersfout de magistra ten nogal slecht te spreken waren. Uit het proces-verbaal bleek name lijk, dat de vertegenwoordiger met zijn auto te Sassenheim op een par- keerstrook achteruit tegen een reeds eerder geparkeerde auto was opge reden en deze nogal wat schade had toegebracht. Een van zijn passagiers, zijn vader, stapte even uit om te kij ken of er schade was veroorzaakt. Teruggekeerd zijnde moet verdachtes vader gezegd hebben: „Rijden maar, er is niets aan de hand", waarna ver dachte er vol-gas vandoor ging. Twee gemeentewerklieden noteerden het kentekennummer van de auto, zodat de dader kon worden opgespoord. ,,Wij zagen dat die auto flink werd beschadigd en toen de dader er even daarna vol gas vandoor ging kregen wjj de indruk, dat hij de ander met de schade wilde laten zitten", ver klaarden beide oplettende ooggetui gen, die overigens zeer in hun schik waren, dat door hun toedoen ver dachte kon worden achterhaald. Deze bleef zich op het oordeel van zijn va der beroepen, ook nadat de kanton rechter, mr. W. de Koning, hem er op had gewezen, dat hij als bestuur der de verantwoordelijke man in deze was. De officier, mr. N. J. Out, achtte weliswaar niet wettig en overtuigend bewezen, dat verdachte opzettelijk aan de gevolgen van zijn daad had willen onttrekken doch zag hierin wel een bezwarende omstandigheid. Hij eiste daarom ook 75.boete subs. 15 dagen. De kantonrechter vond het feit, dat verdachte hoogstwaarschijnlijk onbekend zou zijn gebleven als beide ook elders op deze pagina) Bent u, net als hij indertijd, ook uit op meer mogelijkheden voor de toekomst? Met andere woordenhebt u ook het gevoel dat u meer kunt bereiken als u maar de kans krijgt? Misschien heeft deze groenteman u dan op een idee gebracht. Want de kans is heel groot dat u bij Hoogovens wèl helemaal uit de voeten komt zoals u dat eigenlijk al zo lang wiltHoogovens hééft door zijn omvang en opbouw de mogelijkheden. En u zou allicht eens een visje kunnen uitgooien. Denk daar eens over na en praat er thuis eens over. Als u met vragen zit, kunt u altijd bellen, schrijven of even langskomen by de afd. personeelszaken, ge bouw „Buitenhof", Staalstraat in Velsen-Noord. Elke maandag t/m vrijdag, van 8.30 tot 17.00 uur, bent u welkom. Telefoon: 02550-6611, toestel 1111. '=p;'3: /•-, ffff f IN HOOGOVENS IJMUIDEN (Advertentie getuigen niet zo oplettend wairen ge weest, dermate afkeuringswaardig, dat zijn voninis nog boven de eis uit ging en 90.boete subs 18 diagem inhield. VALSE NAAM Toen een 19-jarige scholiere uit Leiden op 18 juli j.l. per rijwiel op de Korevaerstraat door het rode stop licht reed zou zij, geen „halsmisdaad begaan hebbende" er met een lichte boete vanaf zijn gekomen ware het niet, dat de jongedame aan verbali sant een val ju naam opgaf. „U gaf de naam van uw vriendin op en de poging om haar voor die overtreding" te laten opdraaien was met alleen dom maar ook zeer on sportief van u", toonde de kanton rechter zijn afkeuring. De scholiere kon uiteraard weinig of niets tot haar verdediging inbrengen. De officier eiste voor de feitelijke overtreding 15.boete subs. 3 dagen en inzake het opgeven van de valse naam 25.— subs. 5 dagen. Het vonnis werd ƒ5. en 25. GEBREK AAN ROUTINE Een 43-j'dge controleur uit Rotter dam verleende met zijn auto op het kruispunt nabij de Haagse Schouw g»een voorrang aan een van rechts ko mende Auto, die werd bestuurd door een Haagse automobiliste. De botsing kwam nogal flink aan en de materiële schade was derhalve niet gering. De Rotterdamse brokkenmaker behoorde tot de zeer weinigen, die onomwon den toegeven dat zij zich inderdaad aan een fikse overtreding hadden schuldig gemaakt. „Ik zag haar te laat en wijt dit aan eem gebrek aan routine, omdat ik des tijds pas mijn rijbewijs had", aldus verklaarde verdachte zonder meer zijn overtreding. Zowel de kanton rechter als de officier waren ervan overtuigd, dat verdachte een derge lijke overtreding wel niet meer zal begaan. „Neen zeer zeker niet, want ik had zelf ook ruim ƒ300 schade, die ik uit eigen zak moet betalen", aldus gaf deze te kennen, dat hij in derdaad een gevoelige les had ge kregen. Na de eis van 70 subs. 14 dagen zag de controleur zijn vlotte bekentenis van eigen schuld enigs zins beloond, want de kantonrechter maakte er 60 subs. 12 dagen van.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4