BIO-TEX m Verkouden? bezit wérkelijk bijzondere eigenschappen STOP^ M STOP EST BIOSCOPEN TE LEIDEN Brand verwoest deel werkplaats voor blinden ASPRO ASPRO' WOENSDAG 21 OKTOBER 1964 DE 1.EIDSE COURANT PAGINA 2 (rat/n ulS Ofj zegt het keuringsinstituut van de Ned. Vereniging van Huisvrouwen (zie onderstaand artikel ut DENKEN ea DOEN tan juni 1964, pagina 16) „Na een veelomvattend onderzoek, verricht door het Wasserij-instituut T.N.O. en een serie praktijkproeven van I.V.H.A. kon ons goedkeurings- merk verleend worden aan het was middel Bio-tex, dat een geheel eigen plaats inneemt tussen de vele was- en reinigingsmiddelen op de Nederlandse markt. Bio-tex bezit werkelijk bijzon dere eigenschappen, die de toepassing ervan dubbel en dwars de moeite waard maken. Dit produkt, op zich zelf een goed synthetisch wasmiddel, zonder bleekmiddel en zonder op tische blauwmiddelen, bevat nl. en zymen, die de eigenschap hebben eiwitten af te breken en zodoende gemakkelijk uitwasbaar te maken. Iedere huisvrouw weet, dat juist de eiwithoudeude vlekken: bloed, melk, ei, jus enz. de meeste moeilijkheden veroorzaken bij de wasbehandeling. Wasgoed dat dergelijke vlekken heeft, mag vooral nooit direct in heet sop gedaan worden, daar de vlekken dan zg. „inbranden" en niet meer te ver wijderen zijn. Langdurig weken was meestal nodig en oude vlekken waren dikwijls in het geheel niet meer te verwijderen. Met behulp van Bio-tex is het nu veel eenvoudiger geworden deze vlekken spoorloos te doen ver dwijnen, Gedurende 20 minuten voor- weken met dit middel bij een tempe ratuur van ca. 50°C. is dikwijls reeds voldoende. Past men eer» lagere tem peratuur toe, dan moet een langere inweektijd aangehouden worden, tot maximaal twee uur. Het is niet raad zaam een veel langere weektijd toe te passen, daar de kans bestaat, dat het vuil dan weer op het goed neer slaat. In ieder geval mag nooit een hogere temperatuur dan 60 °C. toe gepast worden, daar hierdoor de en zymen onwerkzaam gemaakt worden. Bio-tex kan ook als voorwasmiddel toegepast worden bij automatische wasmachines, mits de voorwastijd lang genoeg is. Bij sterk met eiwithoudende vlekken bevuild goed is het aan te bevelen (als dit bij de machine mogelijk is) inplaats van de voorwas de machine in te stellen op „bonte was" en dit als voorwas te beschouwen, waarbij Bio- tex als wasmiddel gebruikt wordt. Daarna dus inschakelen op witte was, waarbij de voorwas wordt overgesla gen, en het normale wasmiddel ge bruiken, waarvan dan echter een kleine dosis genomen kan worden. Bio-tex is ook een ideaal middel om vuile overhemden in te weken. Dik wijls zal dit weken al voldoende zijn om niet al te vuil gedragen over hemden te reinigen. Een pakje Bio-tex, produkt van Kort man Schulte N.V., Rotterdam, kost f0,47. De prijs van dit weekmiddel wordt voor een deel goed gemaakt doordat men bij het wassen met min der wasmiddel kan volstaan dan nor maal. Daar het produkt geen bleek middel bevat en niet sterk alkalisch is, kan het voor alle stoffen, die wit of wasecht geverfd zijn, toegepast worden. Voor wol en zijde bij niet hogere temperatuur dan 40 °C." GEMEENTELIJKE VRAAGBAAK IN AMSTERDAM De gemeente Amsterdam heeft een nieuw initiatief ontwikkeld om de kloof tussen burgerij en overheid te overbruggen. Naast de sociale raads lieden, die alleen in noodgevallen ge raadpleegd kunnen worden, wordt een gemeentelijke vraagbaak inge steld, waar iedereen met al zijn vra gen over de hoofdstad terecht kan. Woensdag wordt hiermee gestart op een tentoonstelling die is ingericht ter gelegenheid van de officiële ope ning van een winkelcentrum in Os dorp. Daarna zal de gemeentelijke vraagbaak gedurende twee jaar op verschillende plaatsen in de stad ver schijnen tegelijk met een expositie over de hoofdstad als geheel met tel kens het accent op de wijk waar zij een maand lang te zien is. Met deze toernee hoopt men in december te kunnen beginnen. De gemeentelijke vraagbaak, die in eerste instantie door één man bezet zal worden geeft zoveel mogelijk di rect antwoorden. Is dit niet moge lijk dan krijgen de vragenstellers binnen twee of drie dagen antwoord, De gemeente Amsterdam heeft ook plannen de post die van baar naar de burgerij uitgaat een menselijker accent te geven, een en ander bin nen de mogelijkheden die de wet geving biedt. geïmporteerde amaryllis OP HAARLEMSE KEURING Geen ovenladien keuring gisteren in het Krelagehuis, maar wel zeer de moeite waard. Zo was daar een inzending Amaryllis Hippeastrum van Harry de Leeuw Comp. uit Sas- senheim. Opmerkelijk vroeg uiter aard en niet mogelijk met bollen die zonder meer hier gekweekt zijn. Die kunnen, als ze speciaal geprepareerd worden, even voor Kerstmis in bloei zijn. Deze bollen waren dan ook ge ïmporteerd uit Zuid-Afrika. Ze zagen er prima uit, maar waren wol wat korter van steel dan wij hier gewend zijn. Men etaleerde in hoofdzaak rode nuances. De meeste bollen hadden twee stengels, die ieder de fraaie kelken torsten. Uit het bovenstaande moet men niet afleiden dat amarylissen in Zuid-Afrika kind-aan-huis zijn. De hippeastrums stammen niet uit Zuid- Afrika maar uit Zuid-Amerika. PI 1 H E w 1 t helpt en 't is lekker RED BAND- ROObENÜAAL (Advertentie) De films in de week van 15 t.e.m. 21 okt. zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: don- Het Naakte eiland- (a.l.) vrijd. en zat.: Amerika eon* der masker (volw.) zond. en mnd.: Orfen Negro (18 jaar) La Notte (str, volw,) Dagelijks 2 3U ir) a 15 u Zundag 2 80 4 45 7 00 en 9 15 yin Lido: Mensen van Morgen (18 jr.) en Amsterdam (a,l.) Dag.: 2.30, 7.15 en 9.15 uur. Zond. 2.30. 4-45. 7,00 en 9.15 uur. Luxor: Te rijk om los te lopen. (14 jaar) Dag 2 30. 00 en 9 16 uui Zwnd 2 30. 4 45 7 00 en 9 15 uur Studie: Ingmar Bergmanweek (Volw.) don.: Het zevende zegel. Vrijd. en zat.: Als in een donkere spiegel. Zond- en maand.: De avond maal gasten. dinsd. en woensd. De grote stilte. Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur Zond 2.30. 4.45. 7 en 9.15 p. Trianon: Veel liefs uit Moskou (18 jaar) Dag: 2.30, 7 en 9.15 uur Zond 2.15. 4.30. 7 pn 9.15 uur. Rex. De KFC heeft de film van deze week ontraden. Beroep landbouwers Hollam Ischeveld door Hoge Raad verworpen De Hoge Raad heeft dinsdagochtend beroepen in cassatie verworpen van de landbouwers K. H. en B. J. N„ wiens boerderijen in Hollandscheveid tengevolge van hun geschil met het Landbouwschap in handen van dat bedrijfsschap vielen. De beroepen in cassatie van de twee landbouwers hielden nauw ver band met die. gebeurtenissen. Nadat de boerderijen in handen van het Landbouwschap waren gekomen, had den H, en N- op bij de bedrijven be horend land vee laten grazen. De za ken kwamen voor het kantongerecht, te Meppel die de landbouwers vrij sprak, maar de arrondissements rechtbank te Assen veroordeelde hen in edk van de gevallen tot vijf gul den boete of één dag hechtenis on voorwaardelijk omdat zij zonder daar toe gerechtigd te ?ijn vee op Land van het Landbouwschap hadden laten grazen. Tegen de vonnissen van de rechtbank hadden H- en N. beroep in cassatie aangetekend. BELANGSTELLING VOOR „WEG GELD WEG FACTIE Het SJindbovense driemanschap dat vorige week een actie tegen het weg geld begon door plakplaatjes met het opschrift „weg geld weg" te gaan verspreiden, heeft uit alle delen van het land bestellingen ontvangen. De heren lebbink, Molenaar en Van de Gevel hebben er nu reeds ruim 70.000 geleverd. Hartpatiënt die hielp bij blussen overleden Een felle uitslaande brand beeft gistermiddag de zolder en een deel van bet magazijn ven de gemeente lijke werkplaats voor blinden een de Bustenbnrgerstraat te Amsterdam verwoest. De brand ontstond toen een verwarmingsmonteur, die bezig Was met reparatiewerkzaamhedep, van een plank viel en met zijn snij brander licht ontvlambare kokosweef sels raakte. Het grootste deel van de tptaal 140 man, die in de inrichting werkzaam zijn, bevond zich toen voor een theepauze in de kantine met een dertigtal bejaarden, dat deze mag ge bruiken voor gezellige bijeenkomsten. Allen konden het gebouw veilig ver laten. EJep bewoner van een tegenover de inrichting gelegen winkelhuis, de 57-jarige G. C. Stoete, een hartpa tiënt, weerd bij het nathouden van het platje op zijn woning onwel, Hij moest naar een ziekenhuis worden overgebracht, w-aar hjj bleek te zijn overleden. De brandweer wist de eigenlijke werkplaats te behouden, wel werd hier flinke waterschade aangericht. Veertien dagen geleden brak door kortsluiting in de droogkamer van dezelfde inrichting een brandje uit dat geen ernstige gevolgen had. HILLECOM Geboren: zv P. S. A. Damen en Q. J. F. Warmerdam. Ondertrouwd: J. P. Koningsbrug- gen en C. M. Pijpers; W. J. ter Laak en E. C. M. Braun; T. Mooijekind en C. C. M. Bersee. Overleden: C, M. Ruigrok, vr, oud 79 jaar; B. Frijlink, m, 72 jaar; A. C, Scheffer, vr. 78 jaar- tether klanken DG MDERDAG 22 OKTOBER 1964 HILVERSUM I 402 m, 746 kc/s 7.00 KRO; 11.45 VPRO; 14.15 - 24.00 NCRV KRO: 7.00 Nws; 7.10 Het levende Woord; 7.15 Ouverture, licht progr.; 7,55 Overweging; 8.00 Nws; .8.15 Con- ciliejourin&al; 8.25 Ouverture (d'l. II); 8.50 Voor de huisvrouw; 9.35 Water standen; 9.40 Schoolradio; 10.00 Klas sieke en moderne gram,; 11.00 Voor de zieken, VPRO: 11.45 Lichte gram.; 12.15 Leven op het land, reportage, gevolgd dioor agrarisch nieuws; 12.30 Meded. t.b-v. land- en tuinbouw; 12.33 Deze Week; 13,00 Nws; 13.15 Klas. kamermuz. (gr); 13.45 Voor de vrouw NCRV: 14.15 Schlager-paradie (gr.j; 14.30 Dit kleine meer, waarin zes eeuwen, klankbeeld (herh. van 4 sept, j.l.); 15.16 Moderne gram; 15-30 Clavecimbelrecital (gr): klas, muz,; 16.00 Gezin en welvaart: godsdienstige uitz,; 16.30 Licht instrumentaal trio; 17.00 Het mysterie van de lapjeskat, hoorspel voor de jeugd; 17.30 Lichte -gram.; 17.45 Licht instrumentaal sex, tet en 9Qlist (gr.); 17-,55 Sportrubriek; 18.10 Licht instrumentaal kwartet; 18.30 Sociaal perspectief, lezing; 1.8,40 Sfereofonjsche uitz.: lichte gram; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19,IQ Radio- krant; 19,30 Geestelijke liederen (gr); 10,45 Op de man a-f, praatje; 19-50 Lichte gram; 20.10 Boeren en bur gers in Buitenveen, hoorspel (dl. 3); 20.40 Samen uit - Samen thuis, ge varieerd programma; 21.55 Kerkor- gelconcert; 22.30 Nws; 22.40 Avond» overdenking; 22.55 Boekbespreking; Rillerig Onprettig? Pas dati.op! Neem bijtijds 'ASPRO' ASPRO' bevat alles om Uw verkoudheid snel en doel treffend te bestrijden. UetfirOüJS Crp (Advertentie) 23.00 Platennieuws; 23.55 Nobelprijs- winnaains in vertaling, lezing; 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II 298 m, 1007 kc/s 6.30 AVRO; 7.25 VPRO; 7.45 - 24.00 AVRO AVRO: 6.30 Olympisch journaal; 7.00 Nws; 7.10 Ochtendgymnastiek; 7,20 Lichte orkestmuziek (gr); VPRO: 7-35 Dagopening; AVRO: 7.45 Olym pisch Journaal; 8.00 Nws; 8.15 Lichte gram.; 8.50 Ochtendigymn.; 9.00 D< groenteman; 9.05 Olympisch Jour naal; 9.40 Morgenwijding; 10.00 Ar- beisvitamdnen (gr); 10.45 Olympisch Journaal; 11.00 Nws; 11.02 Huishou delijke zaken, praatje; 11.15 Roman tische kamermuz. (gr); 11.45 Vijf eilanden1 Het eiland der tieners, lezing; 12.00 Lichte orkestmuz. (gr); 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Olympisch Journaal; 13.00 Nws, 13.15 Meded,, event, actueel of gram: 1-3.25 Beursberichten; 13.30 Dansor- kest en zangsolisten; 14.00 Viool, gi taar en piano: klas. muziek; 14.30 Dieren in en rondom het huis; 15,30 Radio-orkest: klas. muz.; 16.00 Nws; 16,02 Van vier tot vijf: radioprogr. in een Notedop; 17,00 Voor de jeugd; 17.56 Kasba 64, gesproken brief uit Marokko; 18.00 Nws; 18.15 Eventueel actueel; 18.20 Uitzending van de Anti Revolutionaire Partij. Tot uit spreekt mr. W- R. v, d. Sluis, seer, van de Anti. Rev. Partij; 18,30 Instrumentaal ensemble en zangsoliisten; 19.00 Voor de kinderen; 19.05 Johan Willem Friso Kapel; 19,30 Olympisch Journaal; 20.00 Nws; 20-05 Instrumentaal en semble: Spaanse dansliederen (gr.); 20.15 Concertgebouworkest: moderne muziek; 21-15 Blokfluitensemble (gr>- 21.25 Marathon, Japans klankbeeld; 22.30 Nws. en meded.; 22.40 Actuali teiten; 23.05 Discotaria. nieuwe gram mofoonplaten; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. VPRO: 15.00 - 15 "rw de vrouw; 16.00 - 16.15 Voor d kleuters. NTS: 18.15 Olympische Spe ten. VPRO: 19.30 Hollywood and the stars, TV-film- NTS: 20.00 Journaal; VPRO: 20.20 Quadrille, toneelspel; 22.05 Oorlog en vrede II, documentair programma. NTS: 22.25 Journaal; 22.30 - 23.30 Olympische Spelen. Nederland II. NTS: 20.00 Journaal: KRO: 2Q.Q1 U spreekt met Anneke amusementsprogramma20.40 Aka- vuemie 63, gefilmd programma ove* daze jonge akademie voor beeldende kunsten in Haarlem; 21.00 Het grote ivontuur, TV-film (dl. 2); 24.50 Onzt man in New York (-22,10). I V-Noordzee heden- en morgenavond WOENSDAG 21 OKTOBER 1864 18,30 uur; Beaver knapt het oi> („Logeren bij Beaver"). Pl.m. 18,ö(» uur: Popye (tekenfilm), Pl.m. 19.i0(i uur: „Les Grands Seigneurs". Pl.m, 1Q.23 uur: Star for today. Paijze. 21,00 uur: The Saint („De Ongrijp bare mr, Ellshaw"). Einde. DONDERDAG 22 OKTOBER '64 18.00 uur: Mr. Ed. als springpaard Pl.m, 18.59 uur: Mr. Magoo (teken film). P.l.m. 10.08 uur: „Wist U dat''. Pl.m. 19.22 uur.: Victory at Sea. „De omsingeling van Rabaul"). Pauze. 21.00 uur: Kriminal Museum. („De fotocopie"). 22.00 uur. Einde. „Buitengewoon. - - dat moet ik zeg* gen!" „En zeg er geen woord van tegen de chauffeur. Vertel hem, dat u iets hebt vergeten en daarvoor on-- middellijk naar de stad terug moet. Enige van onze mensen liggen op de loer en schieten uit het donker, als u streken uithaalt. We hebben u ertussen, mijnheer Warwik!" „Maar. „Geen woord meer!" Met een zucht keerde Warwik om deed enige stappen het pad pp. Doch plotseling keerde hij om en rende de struiken in. Hij hoorde een doffe knal het fluiten van een kogel door de takken en het volgende ogenblik had hij de man beet en waren ze aan het vechten. Warwik voelde er niets voor de chauffeur uit de ga rage te hulp te roepen. De gasten van Berklan zouden zich afvragen, waarom iemand hem aangevallen had en «ouden nog meer verbaasd staan, als de chauffeur later zou vertellen, dat hij ook door autoban dieten was aangehouden. Hij had njet veel moeite met zijn tegenstan der, die veel kleiner was dan hijzelf. Hij greep hem bij zijn keel en voelde, Hoe hij in zijn greep vol komen machteloos werd. Hij sleepte hem mee tot in het licht van de ser re. Warwik had hem nog nooit eer der gezien. „Hoor eens, die bemoeizucht van jullie gaat me gruwelijk vervelen en ik verdraag dit niet langer. Als een van jidlie me nog eens lastig valt, zal ik hem hardhandiger aan pakken, dan ik tot nog toe gedaan heb. Goed gesnapt? Ik zal je ditmaal je revolver afnemen, flink door el kaar schudden en terug laten keren naar je opdrachtgever. Meer verdien je niet." Warwik greep hem bij de schou ders en schudde hem door elkaar dat zijn tanden klepperden. Na hem op andere wapens gefouilleerd te hebben, wierp hij hem languit achter een bosje op het gras neer. Zonder verder naar hem om te kijken, greep hij zijn hoed, sloeg zijn handen wat af, stapte brutaalweg in het licht en liep naar de serre toe. Daar bevon den zich reeds enige gasten, die War wik uitbundig begroeten. „Ik was al bang, diat u ons teleur zoudt stellen, mijnheer Warwik," zei mevrouw Berklan. „We hebben u de laatste tijd zo zelden gezien." „Ik ben nu eenmaal exsentriek", gaf Warwik toe. „Ik ben helemaal onberekenbaar geworden." „Dat is een teken van verliefdheid," zei zij lachend. „Onzin natuurlijk!" „Alice heeft me een en ander ver teld over een jonge dame op de Ame rican Boulevard." van de American Boulevard is slechts een eanzaam meisje, wier le ven ik nu en dan wat dragelijker tracht te maken. Wat ik vragen wou, is Alice hier niet? Ik heb haar in de laatste tijd ook niet veel gezien. wat?" „Je bent een ondeugd!" fluisterde mevrouw Berklan- „We hadden al lang geleden verwacht op je brui loft te mogen dansen, John. Wat mankeert je toch tegenwoordig? Vraag haar yanavond toch nog.en wees samen gelukkig!" „Niet in de juiste "stemming," ant woordde Warwik. „Niet half vurig genoeg en zo meer. Ik zou de hele zaak verpeuteren, vrees ik." „Maar zeg eens John je wordt tooh niet verliefd op dat meisje van d» American Boulevard, wel?'f „Maar m'n lieve mevrouw, hoe komt u erbij een man van zo iet§ te beschuldigen? Misschien ben ik wel besloten mijn hele leven vrijgezel te blijven-vrijheid.en zo meer wat zou dat dan nog?" „Dan hoorde je je over jezelf te schamen," zei mevrouw Berklan en wendde zich tot haar andere gasten, Dit gesprek maakte Warwik ze nuwachtig. Hij was niet van zins een liefdesverklaring tegen Alice Nor ton af te leggen. Hij had zich inder tijd wel tot haar aangetrokken ge voeld, maar na bestudering van haar karakter had hij van een huwelijk met haar afgezien. Bovendien waren zfjn financiële omstandigheden ver anderd. Hij ging naar binnen, waar hij Berklan ontmoete. Bijna terstond daarpa werd het eten opgediend en Warwik kreeg Alice als tafeldame. Gedurende de maaltijd zag hij de ogen van mevrouw Berklan onophoudelijk op Alice en hem zelf gericht. Na ta fel yerspreiddep de gasten zich hier en daar met de bedoeling een poosje later voor een bridgepartijtje weer bij eep tekomen- Warwik kon een vertrouwelijk gesprek in een stil hoekje met Alice onmogelijk ver mijden. „John, ik zou zo graag eens heel openhartig met jou ergens over spreken", zei Alice. „Het zal me een groot genot zijn, naar je te luisteren, jonge dame." „Daar meen je niets van, John Warwik. Je hebt me de laatste drie maanden opvallend vermeden, Vroe ger waren we zulke goede vrienden en begon ik zelfs een beetje van je te houden. Ik zou nu graag willen weten, wat onze vriendschap ver broken heeft." „Goeie genade, zijn we dan geen vrienden?" „Het oude gevoel is er niet meer, John.ten minste niet van jouw kant. We zijn mensen van de wereld en daarom kan ik vrijuit met je pra ten. Ik krijg zo de indruk, dat jouw gedrag tegenover mij, me tot een be lachelijk schepsel maakt. Je stelde zoveel belang in me.en nu heeft je belangstelling zich ergens anders heengewend. Ik vind het afschuwe lijk, dat mensen achter mijn rug om me lachen. Hoqr eens, John, ik wil je alleep zeggen, dat je eerlijk spel moet spelen!" En toen begon ze te lachen er) over alles en nog wat te babbelen alsof ze in het geheel geen bedrei ging geuit had. Warwik kreeg een koude rilling. Je kon toch niet mei een vrouw gaan vechten, wel? Alice Norton zou hem of tot man moeten krijgen, of hem ruineren, dat be sefte hij duidelijk. Maar hjj meende dat er toch nog één uitweg bestond Iedereen geloofde, dat hij nog goed in zijn geld zat. Als hij het gerucht kon verspreiden, dat hij zware ver liezen geleden had en op de rand der armoede stond, zou Alice haar fenegenheid misschien op een an- er richten. Maar dat kon hij toch ook niet doen! ALs zijn vrienden hem voor straatarm aanzagen, zouden de meesten hem laten schieten. En als hij ook maar gedeeltelijk uit de krin gen raakte, waarin hij thuishoorde, zou hij voor de Spin van geen nut meer kunnen zijn. Bovendien zou niemand hem verdenken, zolang ze hem voor schatrijk aanzagen; terwijl ze hem terstond zouden verdenken, als bekend werd, dat hij geld nodig had. „Wat 'n warboel!" dacht hij bij zichzelf.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2