Weer zilveren medaille voor Oranje zwemsters onze zwemploeg? ORANJE-VIERTAL VERBETERDE RUIM EIGEN EUROPEES REKORD (Vl 1 O KRITIEK OP CARLILE BRANDT LOS Toch nog goud MAANDAG 19 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA VERRASSEND SLOT VAN ZWEMWEDSTRIJDEN Trots en overgelukkig laten (v.l.n.r.) Ada Kok, Erica Terpstra, Korrie Win kel en Klenie Bimolt de zilveren medailles zien, die zij op de 4 x 100 m wisselslag estafette hebben bemach tigd. FANTASTISCH Even later sprongen drie Neder landse meisjes in het water om met de breed lachende Erica samen het succes te vieren. Prinses Beatrix kwam uit de ere-loge naar beneden om Erica, Ada, Klenie en Korrie te feliciteren: „Geweldig vind ik het, nog fan tastischer dan van de week. Heel, heel hartelijk gelukgewenst". Voor de slot-apotheose van de on vergetelijke Olympische zwem week zorgde dan nog een stel knapen, dat er het meeste recht op kon doen gel den dit laatste spektakelstuk op te voeren. Steve Clark, Roy Saari, Gary liman en Don Schollander doorbra ken de droomgrens van 8 minuten voor de 4x200 meter vrije slag. 7 min. 52.1 sec. is de tijd, waarop het nieu we wereldrecord werd vastgesteld. Ook de Duitse ploeg, bestaande uit de westelijke Gerhard Hezt en Hans Joachim Klein en de Oostduitse zwemmers Horst, Gregor en Frank Wiegand, bleef met 7.59.3 binnen de 8 minuten. Drie Amerikanen bleven onder de 2 minuten. Don Schollander legde de laatste vier banen zelfs af in 1.55.6. Finale 4x100 meter wisselslag da mes: 1 Ver. Staten (Cathy Fergusol, Cinthia Goyette, Sharon Stouder en Kathy Ellis) 4.33.9 (nieuw wereld en Olympisch record), 2 Nederland (Korrie WinkelKleinie Bimolt, Ada Kok, Erica Terpstra) 4.37.0 nieuw Europees record), 3 Rusland 4.39.2, 4 Japan 4.42.0, 5 Gr.-Brittannië 4.45.8, 6 Canada 4.49.9. Duitsland en Hongarije werden ge diskwalificeerd. Finale 400 m. wisselslag dames: 1 Donna de Varona (VS) 5.18.7 (nieuw Olymp. record), 2 Sharon Finneran (VS) 5.24.1, 3 Martha Randall (VS) 5.24.2, 4 Veronika Holletz (Did) 5*25.6, 5 Linda Mcgill (Austr.) 5.28.4, 6 Betty Heukels (Ned.) 5.30.3. Finale 400 m. vrije slag dames: 1 Ginnie Duenkel (VS) 4.43.3 (nieuw Olymp. record), 2 Marilyn Rame- nofsky (VS) 4.44.6, 3 Terry Stickles (VS) 4.47.2. 4x200 m. vrije slag heren1 Ver. Staten (7.52.1 (nieuw Olymp. en we reldrecord), 2 Duitsland 7.59.3, 3 Ja pan 8.03.8. Finale 200 m. vlinderslag heren: 1 Kevin Berry (Austr.) 2.06.6 (nw. wereld- en Olymp. record), 2 Carl Robie (VS) 2.07.5, 3 Fred Schmidt (VS) 2.09.3. Finale 1500 m. heren: 1 Bob Windle 17.01.7 (nieuw Olymp. record), 2 John Nelson (VS) 17.03.0, 3 Allan Wood (Austr.) 17.07.1. Ook bij de Amerikanen voldoet 'n favoriet niet altijd aan de verwach tingen. Maar geen nood. Er is meestal wel een tweede of derde, die het Olympisch goud veilig kan stellen. Tenminste zo is het gegaan op de zwemnummers. Ginny Duenkel b.v., de Olympische kampioene op de 400 meter vrije slag, ging slechts als derde Amerikaanse vertegenwoordig ster mee naar Tokio. Ze won er goud vóór haar landgenootjes Ramenofski en Ellis. Daardoor telt het plaatsje Orange in New Jersey nu twee olympische kampioenen: de zeventienjarige Gin ny Duenkel en de kampioene toren- springen Lesley Bush. Voor Ginny Duenkel was de 400 meter vrije slag de laatste kans op Olympisch goud. Ze had tevoren enigszins teleurge steld op de 100 meter rugslag, waar op ze als wereldrecordhoudster niet verder kwam dan een derde plaats achter Cathy Ferguson en Christine Caron. mer verschil dan de Nederlandse kolonie in plaats van Adri Lasterie met 6 seconden om- y y -B- Met ruimer verschil dan de Nederlandse kolonie had durven dromen heeft de wisselslag-estafette ploeg de zilveren medailles in de wacht gesleept. Het stond al lang vast, dat het kwartet van de Verenigde Staten met Cathy Ferguson, Cynthia Goyette, Sharon Stouder en Kathy Ellis onver slaanbaar zou zijn. Maar in het Russische viertal zag men een gevaarlijke concurrent en Japan be schouwde men als tweede ernstige rivaal voor de tweede plaats. Een eenvoudige berekening had geleerd, dat de serie-tijd van Nederland, die bo ven de 4.44 lag, met Ada, Kok op de vlinderslag in plaats van Adri Lasterie met 6 seconden om laag kon worden gebracht. Maar niemand kon na de series zeggen of Rusland en Japan ook niet met veel snellere meisjes zouden verschijnen en zo ja hoeveel sneller die dan zouden zijn. Het be gon allesbehalve geweldig. Korrie Winkel kon zelfs haar tijd uit de persoonlijke rugslag niet herhalen. Zij tikte in 1.12.2 als laatste van het veld aan om Klenie Bimolt aan haar schoolslag- banen te laten beginnen. Op dat moment had Amerika al een. ruime voorsprong op Japan (Tanaka 1.09.5) en Rusland (Savelieva 1.11.IX... PRECAIRE SITUATIE De Groningse schoolslagzwemster begon met haar sterke slag iets van de achterstand weg te werken» Zij passeerde Marion Lay van Canada en Stella Mitchel van Groot Brit- tannië en toen Ada Kok scherp over nam en voor de vlinderslag vertrok, lag Nederland al weer veel gunsti ger in de baan. Maar nog steeds was de situatie precair, want de Russinnen van wie Svetlana Babanina de schoolslag in 1.15.3 had gezwommen, waren zelfs de Amerikaantjes voorbij gegaan. Ada Kok, nu veel minder nerveus dan in haar finale van vrijdag, zwom geweldig. Zij liep op alle andere We meet again in Mexico Zondagavond, kort voor half zeven, ging aan de middelste vlaggemast, hoog in het mar meren zwemstadion van Tokio, de Mexicaanse vlag omhoog. Niet om een zoon of dochter van dat land te eren met een Olympische titel, maar als een afscheid en tegelijkertijd een tot ziens aan toeschouwers en deelnemers. Op het scorebord verscheen in lichtende letters: „We meet again in Mexico". De muziek kapel er onder speelde de sen timentele Schotse afscheids- melodie „aul lang syne". Don Schollander, de Ameri kaanse wonderman, die vier gouden medailles mee naar Lake Oswego in Oregon neemt, kwam de starter bedanken voor de schoten, die hem zoveel succes brachten, en de trainer van de Amerikaanse meisjes- ploeg werd door zijn kirrende en gillende pupillen met trai ningspak en schoenen aan in het water gegooid. Dat alles bij elkaar vormde de deels ceremoniële, deels spontane sluiting van 't Olym pisch zwemtoernooi 1964. Kort voor dit spektakel, dat door de duizenden op hoge prijs werd gesteld, hadden de mu zikanten nog twee maal al enkele dagen uit 't blote hoofd de „stars sprankled banner" moeten spelen. De Amerikaanse dames wonnen de 4x100 m. wisselslag en de heren de 4 x 200 meter vrije slag, beide in nieuwe wereldrecordtijden. Het waren evenwel niet al leen maar juichende Amerika nen, die de arena voor de laat ste maal verlieten. Ook op de Nederlandse gezichten kwam op deze laatste zwemdag weer een brede lach. zwemsters zienderogen in, ook op de Olympische kampioene Sharon Stou der. ZILVER KLAAR Nu kwam de spanning er pas goed in en Prinses Beatrix, die als getrou we supportster van de Nederlandse zwemploeg natuurlijk weer aanwezig was, kon nauwelijks blijven zitten. Voor Ada werd nu 1.05.0 genoteerd, voor Sharon Stouder 1.06.1 en de Rus sische Tatiana Deviatova moest 4.3 sec. aan de Amsterdamse zwemster prijs geven. Slechts 2.7 sec. achter Amerika startten Erica Terpstra en Natalia Ustinova precies gelijk voor de laat ste 100 meter. Toen wisten we, dat het zilver voor Nederland klaar kon worden gelegd want een zwemster all Erica Terpstra zal als het er zo op aankomt nooit falen. Erica, in al le opzichten de kern van de gehele Nederlandse dameszwemploeg, faal de ook niet. Zij zwom zich onmiddel lijk los van de Russische en met haar prachtige 61.3 seconden kreeg Kathy Ellis slechts de gelegenheid 0.4 se conde uit te lopen. Met ruim een lengte voorsprong (4.37 en 4.39.2) werd Nederland tweede achter Amerika, dat met 4.33.9 een nieuw wereldrecord op de lijsten bracht, maar voor Rusland.' De 4.37.0 van het dolgelukkige Oranje-viertal is een nieuw Euro pees record. Duitsland en Hongarije werden ge diskwalificeerd. Martina Grunert had te vroeg van Heike Hustede overgenomen en de Hongaarse vrije slag zwemster Csilla Dobai - de vroegere Madarasz - had het keer punt genomen zonder het met de hand aan te raken. Erg dramatisch waren deze jury-beslissingen niet, want zowel de Duitse als de Hon gaarse ploeg speelden in het eind spel om de drie ere-plaatsen geen rol meer. Uithuilen en opnieuw beginnen. Dit motto, overgenomen met stil zwijgende toestemming van Wim Kan, ligt ten grondslag aan de toekomstplannen van de Koninklijke Nederlandsche Zwembond. Nu behoeft men dat „uithuilen" niet zo nauw te nemen, want de prestaties van de Nederlandse ploeg in het Olympische bad zijn de laatste dagen aanmerkelijk vooruit gegaan en alles bij elkaar kun nen we met het zilver van Ada Kok en van de wisselslag estafette ploeg en met het brons van de vrije slag estafette niet van een ab soluut onbevredigend resultaat spreken. Daarbij komen de vierde plaats van Erica Terpstra op de 100 meter vrije slag en de goede finaleplaatsingen van Jan Jiskoot en Betty Heukels. Daartegen over staat echter het falen van vele anderen. De prestaties van onze rugslagzwemsters, die de halve eindstrijden zelfs niet haalden en van Klenie Bimolt, die, gedoodverfd als medaillewinnares, niet verder kwam dan een zesde plaats, waren ronduit een deceptie. Nog erger was het feit, dat enkele leden van de Nederlandse ploeg, die toch de eer waardig waren gekeurd in de geldverslindende uit zending naar deze Spelen aan het andere eind van de wereld te worden opgenomen, niet alleen hebben gefaald, maar zelfs niet ernstig hebben geprobeerd er van te maken wat er te maken viel. Gaston Roelants, de Belgische steeple-chase-crack, die ondanks een bles sure in de ochtenduren, zaterdag het goud won op de 3.000 meter steeple, gaat hier met bewonderenswaardig gemak over een van de hindernissen. BEGRIP Gelukkig heeft de voorzitter van de KNZB, de heer Jan de Vries, begrip voor de situatie, waarin Ne derland in de zwemwereld is komen "te verkeren. Wij hadden na afloop van de wedstrijden een gesprek met hem. Hij deelde mee dat de sportcom- missie van de Bond over enkele we ken zal aftreden als consequentie van een conflict dat tussen deze commis si e en het bondsbestuur is ontstaan ten aanzien van de training. Deze controverse is niet van de laatste dagen. In de weken voor de reis naar Tokio is een ernstig verschil van mening gerezen ten aanzien van de toekomstige leiding van de bonds- training. De sportcommissie stelde voor Forbes Carlile ook de volgende jaren naar Nederland te laten ko men en diens assistent Rob v. Kerk hoven een contract te geven als de volwaardige vervanger van de Au stralische trainer tijdens diens afwe zigheid. ANDERE TRAINING Het bondsbestuur heeft gewei gerd zich al voor het begin van de Olympische Spelen zodanig vast te leggen. De sportcommissie heeft dit als een motie van wantrouwen op gevat en besloot haar functies per 15 november ter beschikking te stel len. Er is tevoren geen ruchtbaar heid aan deze tegenstellingen gege ven om de voorbereidingen voor de Olympische Spelen niet te verstoren en geen gevoel van onrust in de ploeg te wekken. „Ik moet zeggen, dat ik nu toch wel blij ben, dat wij niet op het voorstel van de sportcommissie zijn ingegaan", verklaarde Jan de Vries. „Begrijp mij goed. Het conflict met de sportcommissie heeft niets te ma ken met de resultaten in Tokio. Maar wel is nu komen vast te staan, dat wij met de training van onze top een andere richting uit moeten. En dat zou voorlopig niet goed mogelijk zijn wanneer wij ons volgens het voorstel van de sportcommissie had den gebonden." TAAL-BARRIèRE „Ik heb zeker geen kritiek op het werk van Carlile, zo min als ik kri tiek heb op de manier waarop de voorbereiding van onze Olympische zwemmers en zwemsters is opgezet. Het is natuurlijk gemakkelijk om achteraf te zeggen, dat de mensen het niet goed hebben gedaan. Terwijl niemand tevoren heeft gezegd hoe het anders had gemoeten. Ik ben er alleen van overtuigd, dat de gecon centreerde training in Rotterdam voor onze jongens en meisjes niet de goede methode is geweest. Een der gelijke langdurige en geconcentreer de training, waarbij men uit z'n ge wone doen is, ligt de Nederlandse sportjeugd niet. Het is ook mijn mening, dat wij een trainer nodig hebben, die meer persoonlijk contact heeft met zijn pupillen. Carlile is voor zover ik dat kan bekijken een technische geweldenaar, maar hij staat, ook al door de taai-barrière, te ver van de ploeg af. Hij heeft het vertrouwen van de zwemmers en zwemsters. Ze weten, dat hij zijn vak kent. Maar hij is niet in staat ze menselijk te be naderen en ze te inspireren. De KNZB-voorzitter ging verder: „Over inspireren gesproken, er is nog iets duidelijk tot uiting gekomen hier in Tokio. Wanneer ik de prestaties van de Nederlandse ploeg in het algemeen beschouw, dat vind ik die niet on bevredigend. Maar ik ben zeer te leurgesteld over de wijze, waarop en kele leden van die ploeg partij heb ben gegeven. Je kunt natuurlijk uit geschakeld worden in de series of in de halve finales, maar van iemand, die voor duizenden guldens uit de toch heus niet zo vette kas van de Nederlandse sport naar het grootste en belangrijkste sport-toernooi wordt gezonden, mag toch worden verwacht dat hij zich kapot zwemt. ERNSTIG CONFLICT IN ZWEMBOND MENTALITEIT Er zal in de toekomst bij het sa menstellen van afvaardigingen naar zulke belangrijke wedstrijden ook naar de mentaliteit van de kandi daten moeten worden gekeken. Het is natuurlijk logisch, dat je eerst naar de mensen kijkt die het snelst zijn. Maar wanneer de snelste jongen of dat snelste meisje zich dan als een toerist gaat gedragen, geen hard heid en geen vechtlust kan opbren gen, dan is het maar beter om num mer twee met een betere mentaliteit mee te nemen. Maar nogmaals, het is achteraf allemaal makkelijk ge zegd, Geen kritiek dus, maar wij heb ben wel weer een flinke les gehad.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9