WERKNEMERS VAN VIANDA-LEIDEN WEIGEREN IN DE BUS TE STAPPEN LITURGISCHE VERNIEUWINGEN WORDEN 7 MAART INGEVOERD Minister Bogaers schrijft brief aan bouwvakkers NZH-bussen rijden andere route in Den Haag Boer die vogels vergiftigde voor de rechtbank JEUGD WIL WONEN MAANDAG 19 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 3 NATIONAAL JAZZ- CONCOURS 1964 Het trio Jack van Poll uit Roosen mogen ook weer communiceren in daal en de Harbour Jazz Band uit de Tweede Paasmis en in een mis op Rotterdam hebben zaterdagavond in Kerstmis. het Kurhaus in Scheveningen het Nationaal Jazz Concours 1964 gewon- Kerkenbouw en liturgie nen in resp. de afdelingen moderne en oude stijl. De voorzitter van de Nadat hoofdstuk III een aantal be- jury, de heer 'Harm Mobach, vond Verschenen is en aan de Concilie- palingen heeft uitgewerkt ten aan- dat bij een deelname van 7 ensenv- vaders uitgedeeld, de lang verwachte zien van de volkstaal in de sacramen- bies aan het concours Den Haag zijn instrutie, waarmede de liturgische ten en sacramentaliën, en hoofdstuk naam als Jazzstad begint te verlie- vernieuwingen in de Kerk practisch iv gesproken heeft over het brevier, zen oe tweede prijzen werden ge worden uitgewerkt en van kracht geeft het laatste hoofdstuk een aan- wonnen door het kwartet Martien worden verklaard. De instructie, tal voorschriften over de kerken- yerlinden uit Den Haag en de Dixie- LAATSTE EVANGELIE VERDWIJNT Laatste evangelie verdwijnt, g< meenschappelijk gebed komt. waarop men maandelang gewacht bouw. heeft, is voorbereid en samengesteld Daarbij wordt erop aangedrongen, door de liturgische raad, een post- dat de bouw van nieuwe kerken zal cpncüiaije instelling en uitgegeven geschieden in overeenstemming met door de Congregatie der Riten. De de aard van de H. Liturgie, het hoofd- aangegeven hervorming in de litur- altaar moet los van de muur staan, gie, welke in vele landen reeds ge- men moet er omheen kunnen lopen deeltelijk in practijk worden ge- en de priester moet naar het volk bracht, zullen ingaan 7 maart 1965. toe kunnen celebreren, zelfs al staat Talrijke detailbepalingen moeten nog er een klein tabernakel op. Zijaltaren door de landelijke episcopaten wor- moeten er zo weinig mogelijk zijn, land Seven uit Naarden-Bussum. Nog even dóórzetten De minister van Volkshuisvesting, drs. P. Bogaers, gaat een persoonlij ke brief schrijven aan ongeveer 250 duizend bouwvakarbeiders. Wij me nen te weten dat de minister daarin de bouwvakarbeiders zal opwekken tot een extra krachtsinspanning ten einde voor het einde van dit jaar zoveel mogelijk woningen voor be woning gereed te krijgen. Daarbij wil minister Bogaers alle aandacht Met ingang van 1 november a.s. concentreren op de woningen die zal een belangrijke verbetering wor- reeds bijna klaar zijn, maar dit jaar en die er zijn, mogen niet opvallen De instructie sluit met aantal bepa lingen over preekstoel, doopvont, koor enz. den uitgewerkt Hervormingen van H. Mis De voornaamste hervormingen be treffen de H. Mis. Hierbij valt op, dat voor wat betreft het eigene van de Mis de priester niet langer meer apart de gebeden mag zeggen, welke door het volk gebeden of gezongen worden. De vaste delen van de Mis echter kan de priester samen met het volk bidden. Bfj de voetgebeden vervalt psalm 42, maar alle voetgebeden vervallen als de H. Mis aansluit op een ande re liturgische plechtigheid. - De „Secreta" moet voortaan hardop den aangebracht in de routes van de wellicht niet kunnen woraen ®P8®" gebeden of gezongen worden. Het- NZH-buslijnen tussen Wassenaar en leverd, omdat voor de laatste 'ooa- zelfde geldt voor de z.g. doxologie, Den Haag. Op die datum zullen de jcs onvoldoende mankracht beschik- de gebeden op het eind van de ca- routes van de lijnen 20/21/22 ener- baar is. non. Het Pater Noster mag in de zijds en van lijn 43 anderzijds tus- volkstaal worden gezongen of gebe- sen Marlot en het Station Staatsspoor Een rol heeft daarbij gespeeld ook den. Het laatste evangelie moet wor- worden omgewisseld. de overweging, dat door de zeer gun den weggelaten en de gebeden na de TimwnvFNDF OMWFGFN stige zomer vergeleken met voor- Mis van Leo XIII komen te verval- TIJDROM ENDE OMWEGEN gaande jaren een aanzienlek groter len. Dit betekent dat de bussen van lijn aantal woningen voor afwerking ge- Er wordt de gelegenheid gescha- 20/21/22 voortaan via de Benoorden- reed is. pen een gezongen H. Mis te celebre- houtseweg in Den Haag zullen rijden De persdienst van het ministerie ren met een diaken. en vervolgens rechtuit onder het via- yan volkshuisvesting bevestigde des- Ten aanzien van de volkstaal is in de ■La"dscheidl"gJ^iegri d® gevraagd, dat de minister voorne- verder bepaald, dat lezingen, epistel Rijksstraatweg blijven naar mens js zjjn persoonlijke brief vol- en evangelie in de volkstaal kunnen e£ verder naar W^senaar gende week aan een groot aantal worden gebracht. Een preek is op an Oldenbarneveldtweg), Katwijk, bouwvakarbeiders te sturen. Over de zon- cn feestdagen verplicht, maar Noordwijk en Haarlem. inhoud wenste de persdienst geen op andere dagen dat veel volk in de bussen van lijn 43 zullen de Be- mededelingen te doen. „Dat krijgt u kerk komt, aanbevolen. zuidenhoutseweg volgens om vervol- wel te horen als het zover is»f iuid. gens via de Landscheidingsweg over de het commentaar. In een koorts- Nieuw voor Nederland is zeker de viaduct de Witenburgerweg te acbtig tempo is de laatste dagen aan invoering van het „gemeenschappe- bereiken, vanwaar de gebruikelijke bet voorbereiden van de uitgebreide lijk gebed van de gelovigen", dat park De Kievit naar de C0rreSp0ndentie gewerkt. Er moet een plaats krijgt voor de offerande. Van Oldenbarneveldtweg en verder daarvoor zelfs gedurende het week- Dit bestaat wel op sommige plaat- n.aar. Le,den wordt gereden. In de ejnde WOrden doorgewerkt, sen, maar het is niet algemeen. De richting Den Haag wordt eveneens bisschoppen kunnen overgaan tot in- de Wittenburgerweg gevolgd naar voering van dit gebed, dat tevens de de oprit van de Landscheidingsweg intenties van het volk zal inhouden en vervolgens via deze weg naar de en speciale gebeden tot God. Het mag Bezuidenhoutseweg gereden. door een diaken, een zanger of een misdienaar worden gezongen of ge zegd. Öet moet wel sluiten met het ACTIE VOOR BEHOUD VAN gebed „God, onze toevlucht en onze DRAADOMROEP kracht". Maarn is zaterdagmiddag opge- Wat betreft de volkstaal, deze mag richt het landelijk comité-draadom- worden gebruikt, buiten de zoëven roep. Het stelt zich ten doel actie te genoemde gebeden, ook in het Ky- voeren tot behoud van de draadom- rië, Gloria, Credo, Sanctus en Agnus roep, die, zoals in de troonrede is Dei en in de antifoon van de Introi- aangekondigd, met opheffing wordt dam, mr. I. van der Roemer, brengt tus, Offerande en Communio. bedreigd. Tot voorzitter is gekozen begin november een boer uit de Zui- Een tenslotte ook bij gemeenschap- de heer J. F. van der Aa, uit Am- derglaspolder in Waddinxveen voor pelijke aanroepingen als het Ecce sterdam. Secretaresse is mevr. H. de rechtbank, die rond 12 december Agnus Dei. Bouman, Noordplein 47, Rotterdam- vorig jaar op zijn akkers een groot 1L Men wil allereerst adhesiebetui- aantal vogels met door parathion ver- Ten aanzien van het communiceren gingen verzamelen. Er zijn inmid- giftigde tarwe om het leven heeft ge- bevat de instructie een nieuwe be- dels al plaatselijke comitees opge- bracht. In kringen van de Neder paling. Zij die in de nachtmissen van richt in Den Haag, Rotterdam en Am- Pasen en Kerstmis te communie gaan sterdam. De officier van Justitie in Rotter- landse Vereniging tot Bescherming van Dieren en de postduivenorgani- saties bestaat grote belangstelling voor de behandeling van deze zaak. Verwacht wordit dat de Rotterdamse officier van Justitie, die zelf ldd van het hoofdbestuur van de Dierenbe scherming in Nederland is, in zijn requisitoir 't onvoorzichtige en soms GOUDEN BRUILOFT VAN ECHTPAAR H. den HERTOG-VERGEER (Nieuwkoop) De eerste van de volgende maand In de oorlogsjaren was de heer zal het 50 jaar geleden zijn, dat Den Hertog taxateur voor de re- opzettelijke misbruik van zware ver- Hermanus den Hertog en Neeltje gering voor de distributie van 't vee. giften in de landbouw aan de kaak Vergeer in Nieuwkoop door de toen- Stil zitten is er voor de bruidegom zal stelen. De officier van Justitie malige burgemeester Onderwater in ook nu nog niet bij, want onder de zaïl de betrokken boer vernieling van de echt werden verbonden. gemeente Woerden heeft hij een stuk postduiven, dierenmishandeling en De bruidegom, die evenals zijn weiland waar hij nog steeds wat vee overtreding van artikel 14 van het echtgenote 72 lente's telt, is van zijn heeft lopen, dat hij als een „hobby" Vogellbesluit ten laste leggen. 12e tot zijn 22e jaar slagersknecht verzorgt. OOK BESCHERMDE VOGELS Namens de postduivenhoudersorga- den in een eigen bedrijf, waarbij verdienstelijk gemaakt in het .be- nisaties in Gouda en Waddinxveen 1~~' JU-JJ -*■ zal een klacht voor een schadebeta- „GEEN MACHTNES MAAR MENSEN" Het conflict tussen directie en werknemers van n.v. Vianda, vlees verwerkende industrie aan de Lan- gegracht te Leiden, heeft zich van morgen weer toegespitst. Om zeven uur kwamen de werklieden naar de fabriek, waar zij in de productiehal namens directeur Krüger, werden toegesproken door de procuratiehou der de heer De Boer. Deze deelde mede, dat er voor de fabriek een bus stond, waarmee de werknemers over gebracht zouden worden naar n.v. Compaxo, een vleesindustrie in Gou da. De bus stond inderdaad voor, maar de werknemers weigerden in het vervoermiddel plaats te nemen. Zij wensten niet in dienst te gaan van een andere werkgever. Deze weigering was in overleg met de er kende vakbonden, die zich op het standpunt stelden, dat men wel ma chines van een geliifuideerd bedrijf kan overdoen aan een ander, maar geen leden van het personeel. De heer De Boer, die telefonisch in contact stond met de directeur van het bedrijf deelde vervolgens mede, dat het personeel naar huis moest gaan, maar morgen werd ver wacht om half acht. Dan zal weder om een bus voor de deur gereed staan om de werknemers van de pro ductielijn, dertig in getal, naar Com paxo in Gouda te brengen. Het is nu nog niet bekend, welke houding per soneel en vakbonden morgen zullen innemen. Het ligt in de lijn van de verwachtingen, dat men ook morgen zal weigeren zich naar Gouda te la ten vervoeren. Geen overleg mogelijk Van de heer Keuning, die namens de vakbonden de leiding heeft van deze actie, vernamen wij, dat onder handeling op redelijke basis met de directeur van Vianda vrijwel niet mogelijk is. Het voltallig personeel (60 man) van n.v. Vianda te Leiden werd enige tijd geleden ontslag aan gezegd tegen 16 oktober, doch dit orvtslag werd zonder verdere rege lingen voor het personeel niet aan vaard. Op 15 oktober werd hun het loon van de lopende week uitbe taald met de mededeling, dat vrijdag 16 oktober vrijaf gegeven zou wor den en dat het daarmee was afge lopen. In overleg met de vakbonden heeft het personeel zich echter van morgen gemeld. De directie meende toen een tussenoplossing gevonden te hebben met het personeel mee te laten helpen aan de productieverho ging van Compaxo te Gouda in dienst van Vianda. Namens de di rectie werd een en ander een op dracht genoemd. Werk weigering. Het personeel weigerde echter aan die opdracht gehoor te geven. Tele fonisch deelde daarop de in Amster dam wonende directeur, de heer A. Kruger, mee, dat dit als werkweige- ring zou worden opgevat. Om tien over acht vanmorgen reed de bus leeg weg. Overeenkomstig het advies van de vakbonden is aan de directeur een telegram gezonden, waarin het per soneel zich bereid verklaart de con tractueel bedongen arbeid in het Leidse bedrijf te blijven verrichten. Prof. ir. E. van Emden, tech nisch directeur van de N.V. Kon. Ned. Vliegtuigfabrieken Fokker, is zaterdagochtend op 50-jarige leef tijd in zijn geboorteplaats Haarlem overleden. Overreden door een auto werd de 20-jarige ongehuwde H. Dekker uit Nieuwesebans zaterdagavond in Nw. Beerta; op weg naar een ziekenhuis is hij overlieden. De heer Dekker reed als diuopassagier op een fiets en werd overreden door een achterop komende auto, waarvan de bestuur der verblind werd door het licht van een stilstaande wagen uit tegenover gestelde richting. Bij Palembang in Zuid-Sumatra is vrijdag een vliegtuig neergestort waarbij 13 van de 60 passagiers om het leven zijn gekomen, aldus een bericht van radio-Palembang. Het geweest, eerst in Nieuwkoop en la ter ih Den Haag. In het voorjaar van 19X4 kwam Den Hertog naar Noor- De bruid is eveneens in Niewkoop geboren en heeft zich vele jaren hij zich een grote bekendheid wist stuur van de bejaarden-societeit. te verwerven. Ook als veehandelaar TT~A J11 w^s de bruidegom een geziene gast >v w w m<jvi op de Nederlandse veemarkten. Een Paviljoen Plaszicht, waar tevens ge- morden ingediend ViwTzovêr bekend' hem in 1946 overkomen ongeval legenheid zal zijn gelukwensen uit maakte een einde aamheden. Het gouden bruiloftsfeest zal op jjng van ruim tweeduizend gulden L Jï1 tegen de betrokken boer, A. van B., d üi worden ingediend. Voor zover bekend - i' a i- j zijn 111 dode postduiven gevonden, zijn werk- te brengen. Het echtpaar heeft drie waaronder bekende kampioensvogels kinderen en negen kleinkinderen. uit Gouda en Waddinxveen. Bij de vele dode vogels, die de rijkspolitie kon achterhalen, was ook een aantal beschermde vogels: veer tien leeuweriken. In Goudia en Wadtdiinxveen is deze week echter opniieuw groot alarm ge slagen, omdat diezeflifde boer in de ZuiderglaspoLder voorzitter J. de Beer van die plaatselijke diuivenclub heeft opgebeld, met die waarschuwing diat hij dieze week net als vorig jaar voedierplaatsen van vergiftigde tar we zou maken, omdat hij veel last vam houtduiven had. D. F. Houwaart ontslagen De heer D. F. Houwaart, redacteur en eind-redacteur van het CH-Week- blad, is op staande voet van deze functie ontheven. Hij is hoofd van de actualiteitenrubreik van de NCRV, raadslid van Amersfoort en was voorheen redacteur van de Amers- foortse Courant en van het Veluws Dagblad. De CH-persvereniging heeft in haar ledenvergadering van 17 okto ber te Amersfoort, de heer HouWaart met algemene stemmen ontheven van zijn functie. Motief hiervoor was, dat de heer Houwaart een aantal pu- blikaties in andere bladen heeft be vorderd, die naar het oordeel van de persvereniging duidelijk tegen de CHU en het CH-weekblad waren ge richt. Wat lezers schrijven DE KATECHISMUS In het verslag van zaterdag in uw courant, van de vergadering van „Katholieke Gezinsvoogdij en Patro nage", zegt rector v. d. Ploeg, dat we door het afschaffen van de kathe- chismus in een „vacuum" terecht zijn gekomen. Bij die klacht zullen wel vele on derwijskrachten en ouders zich aan sluiten. Toch geloof ik, dat er best wat aan te doen is, nl. in het algemeen blij ven benutten die doodgewone kate- chismus, totdat er wat nieuws voor in de plaats gekomen is. Het was en is toch geen boek, dat op de Index heeft gestaan of waard was/is verbrand te worden? Al dat hoera-geroep van sommige katholie ke periodieken over de „begrafenis" van de kathechismus baat niets. Enig houvast is altijd nog beter dan een vacuum. EEN KATHOLIEK CAFé-RESTAURANT AFGEBRAND Een felle brand heeft in de afge lopen nacht het café-restaurant „De Hertekop" aan de Cuneraweg in de gemeente Rhenen, volledig in de as gelegd. Rond drie uur werd de enige be woner van het pand, de chef-kelner, de heer Nooteboom, wakker door de rook. De brand had toen al zulke vormen aangenomen dat hij zich met een sprong uit het raam van de bo venverdieping in veiligheid moest stellen. De oorzaak van de brand is nog niet bekend. De schade wordt op f 65.000 geschat. BUS REED BIJ KAPPER BINNEN Vanmorgen om half tien is een bus van de Gado-lijn Stadskanaal-Gro- ningen de winkel van kapper Sanders in Borger binnengereden. De ravage is groot. Het verkeer moet worden omgelegd. De bus kwam op een kruising in botsing met een vrachtauto, raakte van de weg en reed door de etalage ruit van het kappersbedrjjf. WEGVERVOER WORDT DUURDER Binnenkort is een beschikking van de minister van Verkeer en Water staat te verwachten waarbij een verdere verhoging van de maximum toegestane tarieven voor het weg vervoer wordt goedgekeurd. De verwachting is echter dat zal worden goedgekeurd dat de tarieven voor het plaatselijk vervoer zullen stijgen met vier procent en voor het interlokaal vervoer met percentages die lopen van drie tot acht procent. SCHEEPVAARTBERICHTEN Acmaea 16 v. Rotterdam n. Bil- lingham; Alamak 15 v. Djeddah n. Damman; Alkes 15 v. New York n. Houston; Calamares 15 v. Oslo, 17 te Rotterdam verw.; Casor 15 70ono v. Tunis n. Ceuta; Colytto 15 v. Nor folk n. liverpool; Eerbeek 16 te Rot terdam; Japara 15 te Genua; Katse- dijk 15 te Rotterdam; Kermia 15 300 no Azoren n. Rotterdam; Kloos- terdijk 15 600 nw Azoren n. Rotter dam; Koratia 15 700 zw Azoren n. Casablanca; Korenia 15 te Surabaja; Loppersum 15 v. Bermuda n. Port Everglades; Maasdam 16 te Rotter dam; Medon 16 te Laguaira verw.; Memnon 15 thv tabaco eil. n. Pto. Plaat; Nw.-Amsterdam 20 te New York verw.; Overijsel 15 224 n St. He lena n. Kaapstad; Parkhaven 16 te Ilheus verw.; Rotterdam verm. 16 v. New York n. Rotterdam; Willem Ruys verm. 16 v. Rotterdam n. Cyd- ney; Wonosobo verm. 17 v. Sorong n. Bangkok. Opgave scheepsberichten Onder de rubriek „Scheeps berichten" vermelden wij gaar. ne de gegevens van het schip, waarvoor n zicb interesseert. Indien zich ->nder nw gezins leden, familieleden of kennis sen zeevarenden bevinden die u op hun reis wilt volgen, schrijf ons dan een briefkaart met de naam van het betref fende schip. Regelmatig zullen wij dit dan onder „Scheepsbe richten" opnemen. Verandert de betrokkene van schip, dan is het natuurlijk wel noodzakelijk ons de naam van het nieuwe schip op te geven en telkens het oude te laten vervallen. verongelukte toestel is een Awtonov- 12, van Russische makelij. Twee 12-jarige jongens zijn be- sahuldiigd vain moord door wurging op een 72-jarige concierge tijdens een inbraak op 28 september in Brooklyn (New York). Een straaljagerpiloot van de Amerikaanse marine is op het vlieg- diekschip „Medway" om het Leven ge komen toen een landend vliegtuig in botsing kwam met zijn straaljager. Door de botsing werd de piloot met zijn schietstoel uit zijn toestel ge schoten. Een matroos die bij het on geluk gewond raakte, stierf later eveneens. Vijf mensen verloren het leven en 52 werden gewond, van wie 22 ernstig, bij een spoorwegongeluk dat zich vanochtend in Thebe, 90 km van Athene, heeft voorgedaan. Door een verkeerde wisselstand botste een goederentrein op een personentrein die in het station van Thebe was ge stopt. Brand is uitgebroken zaterdag middag in het Pius XII-internaat in Beek-Ubbergen, een particuliere in stelling voor individueel onderwijs. De brandweren van Beek en Nijme gen konden slechts een gedeelte van het gebouwencomplex behouden. De schade wordt geraamd op 500.000 gulden. De brand is ontstaan in de kapel, waar kort tevoren nog een H. Mis was opgedragen. De Katholieke Jongeren uit de Middengroepen (KJM) zijn van mening dat de woningnood in Nederland zulke ernstige vormen heeft aangenomen dat er ten aanzien van de bestrij ding van deze volksvijand no. 1 een zekere apathie is ontstaan. Een doorbreking van deze apa thie zou de meeste kans op slagen hebben als de pogingen begonnen bij de jeugd en de jongeren. Dit zei de nieuwe voorzitter van dje KMJ, de heer G. Schol ten, die drs. Th. Schouten is opgevolgd, op de gistermiddag in Arnhem gehouden nationale contactdag van de KJM, waar op als thema aan de orde was: „Wij willen wonen". Een poli tiek forum onder voorzitter schap van de heer W. Perquin, directeur van het Partijbureau der KVP, eh verder bestaande uit de Tweede-Kamerleden J. Bommer (PvdA) en M. Visser (VVD) en mr. F. Andriessen, directeur van het Katholiek In stituut voor Volkshuisvesting, ging naar aanleiding van dit thema in op vragen. De rege ring heeft, zo zei de heer Bom mer, nu wel de hoogste priori teit verleend aan de woning bouw maar ik vraag mij af of dit in de harten van de Neder landers ook zo is. Hij kondigde tevens aan minister Bogaers deze week opnieuw te zullen wijzen op het wetsvoorstel Van de Berg dat indertijd door de Kamer is verworpen. In dit wetsvoorstel werden grondprij zen bepaald door de vervan- gings- en niet door de specu- latiewaarde. Ik hoop, aldus de heer Bommer, ditmaal de KVP aan mijn zijde te vinden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3