*v j ÉflËfe Bliksem drong in Sassenheim door slaapkamer 234 nieuwe leden bij „Sanctus Augustinus" geïnaugureerd I fja „CAIRO" BESLUIT met VEROORDELING de Wr k M: M Kneepkens'een In van de «m» en van 'KOLONIALISME en IMPERIALISME' Twee personen in het ziekenhuis 75 invaliden op vakantie met Rode Kruisschip Henri Dunant Hektreiler „Holland" - KW 123 - na geslaagde proefvaart overgedragen X" ':U MAANDAG 12 OKTOBER 1964 DE LETDSE COURANT PAGIN,. HONDERD VIERJARIGE IN KATWIJK Tijdens de oorlog werd mevr. Berkhey-de Jong door artsen reeds een lang leven voorspeld heyde Jong In de woning Duinnad 9 te Katwijk aan Zee de honderd en vierde verjaardag viert. Nog in rede lijke gezondheid, al is haar gehoor de laatste jaren dan wat verminderd. Ze woont in bij familieleden: haar man overleed in 1928, haar enige dochter negen jaar geleden. De 104-jarige stamt af van een familie, die uit Duitsland of Zwit serland stamt, doch reeds enkele eeuwen geleden in Katwijk is neer gestreken. Haar man was visser, eerst op bomschuiten, later op log gers. In de oorlogsjaren heeft mevr. Berkhey bij een val haar heup ge broken en moest daaraan in het Leidse ziekenhuis enkele operaties ondergaan. De behandelende artsen stonden verbaasd over de geringe verkalking van haar beendergestel en voorspelden haar toen reeds een lang leven. Ze hebben gelijk gekre gen. Sinds die operaties heeft de jarige, 12 oktober 1860 werd in Katwijk die nog „best bij de tijd is", zoals de aan Zee een meisje geboren, dat van- volksmond zegt, echter haar woning daag als mevr. de weduwe B. Berk- niet meer kunnen verlaten. SASSEN HE1M SLAPER ONGEDEERD Tijdens een kort maar hevig on weer, dat zich zaterdagmorgen om even voor acht uur boven Sassen heim ontlastte, sloeg de bliksem in een drietal woningen in het noorde lijk gedeelte van deze gemeente. Allereerst bij een woning aan de Merellaan waar het hemelvuur zich via een openstaan slaapkamerraam een weg baande, een ruit vernielde en vervolgens bij een andere wo ning eveneens twee ruiten deed sneuvelen, om tenslotte zich een paar honderd meter verder in het dak van de woning van de familie Kaptijn aan de Hoofdstraat te bo ren. Hier raasde een vuurbal door de slaapkamer van de zoon, die nog te bed lag, doch richtte alleen maar schroeischade aan. Verder werd in deze woning de electrische leiding onklaar en kwamen er lampen naar beneden. De bliksem verliet de wo ning weer via het dak, hierin twee gaten, afgeslagen pannen en schade aan daklijsten achter latend. De brandweer, die op het eerste alarm was uitgerukt hoefde niet in te grij pen. De bewoners waren vanzelf sprekend zeer geschrokken, maar daar bleef het dan ook bij. G. VAN BEMMEL VEERTIG JAAR BIJ BOSKOOPSE HANDELSDRUKKERIJ LEIDEN Cy C/ Zaterdagmiddag werd in het res taurant „Florida" op feestelijke wijze Zaterdagmiddag zijn in het groot- rede gehouden warin hij een schets het feit herdacht, dat de heer G. van auditorium van de Academie 234 eer- gaf van de nieuwe ontwikkelingen in Bemmel veertig jaar werkzaam is stejaarsstudenten geïnaugureerd als „Augustinus". - nieuwe leden van de r.k.s.v. ,JSanc- tus Augustinus". Bij deze gelegenheid v-uiiauncduc wat et C141UC hAe1LdJ ET8»?*een'JmeuwTuSTTA Te iSlvttsïtaüï geweest in dienst van de Boskoopse Handelsdrukkerij, waarvoor zeer Hij constateerde, dat er eindelijk &rote belangstelling bestond. In het slotcommuniqué van de za terdag te middernacht geëindigde conferentie van niet-verbonden lan den in Cairo, wordt aangedrongen op „onvoorwaardelijke, algehele en definitieve uitbanning van het kolo nialisme nu". De 9500 woorden tel lende verklaring veroordeelt „alle kolonialistische en neo-kolonialisti- sche praktijken die in diverse delen van de wereld worden bedreven". Zij doet een beroep op „alle vech tenden in Kongo", de vijandelijkhe den onmiddellijk te staken. De Kon golese regering wordt verzocht de werving van huursoldaten te staken en degenen die thans in het land zijn te verwijderen. Op alle landen wordt een beroep gedaan, de soevereiniteit, onafhan kelijkheid en territoriale onschend baarheid van Cyprus te eerbiedigen en zich te onthouden van het dreigen met of gebruiken van geweld of in terventie. Cnba De conferentie dringt aan op ophef fing van de Amerikaanse economi sche blokkade tegen Cuba en van de Amerikaanse basis Guantanamo in dat land. Zjj spreekt zich uit voor onderhandelingen tussen de Ver. Sta ten en Cuba. Zuid-Af rika Aangedrongen wordt op sancties te gen Zuid-Afrika in verband met de apartheidspolitiek van dat land. Op alle landen wordt een beroep gedaan, Zuidafrikaanse goederen te boycot ten, de diplomatieke betrekkingen te verbreken, havens en vliegvelden voor schepen en vliegtuigen die op Zuidafrika varen resp. vliegen te sluiten, en vluchten naar en van dat land boven het eigen grondgebied te verbieden en alle weg- en treinver keer met Zuid-Afrika te staken. Palestina De verklaring veroordeelt de „impe rialistische politiek" in het Midden- Oosten en pleit voor „het volledig herstel van alle rechten van het Ara bische volk van Palestina op hun vaderland en van hun onvervreemd baar recht op zelfbeschikking". Alge hele steun wordt uitgesproken voor „het Arabische volk van Palestina in de strijd voor bevrijding van het kolonialisme en racisme". De conferentie dringt er tenslotte bij de staatshoofden van de landen die lid zijn van de Verenigde Naties op aan, de komende algemene ver gadering bij te wonen en te vragen, de Chinese volksrepubliek als lid toe te laten. Kandidaat-stakers in V.S. kunnen afkoelen De Amerikaanse staking van haven arbeiders is voor de volle periode van 80 dagen opgeschort. Hiertoe heeft de federale rechtbank besloten krachtens de Taft Hartley- wet. Deze afkoelingsperiode zal wor den gebruikt om de partijen nader tot elkaar te brengen. De staking strekte zich uit langs de oostkust van de V.S. en de havens aan de Golf van Mexico. NOORD WIJKERHOin EHBO-cursus De afdeling Noord- wij ker hout van de Kon. Ver. voor EHBO gaat dit winterseizoen op nieuw een cursus organiseren in het verlenen van eersie hulp bij onge lukken, welke hulp dikwijls zo drin gend noodzakelijk is. Degene, die de leeftijd van 18 jaar hebben bereikt kunnen zich voor deze cursus opge ven bij mevr. Alkemade, Herenweg 22 of de heer S. Verdegaal, Heren weg 390. De cursus wordt door een der plaatselijke doktoren in een van de zalen van de nieuwe huishoud school aan de Duindoornstraat ge geven en vangt op 15 oktober te 19.30 uur aan. Ook daar kunnen adspi- rant-deelnemers aan de cursus zich melden. Bij een verkeersongeval te Hee renveen is zaterdagmiddag Hans Grondsma, 19, uit Oude Haske (Fr.) om het leven gekomen. Hij reed in de Sieverstraat met zijn bromfiets tegen een bijna stilstaand busje. Wijlen generaal Douglas Mac- Arthur, die zes april j.L te Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia, is overleden, heeft zyn weduwe twee miljoen dollar nagelaten. Vijftien mensen maakten al kennis met de ruimte Met Joeri Gagarin meegere kend, de Rus die op 12 april 1961 als eerste mens de ruimte koos en toen met zijn ruimte voertuig één baan om de aarde beschreef in de tijd van 1 uur en 48 minuten (en afgezien van de eventuele mislukte pogin gen, waaraan nooit ruchtbaar heid is gegeven) zijn nu, de Russische lancering van van daag inbegrepen, in totaal 15 mensen in de ruimte geweest. Twee van hen, de Amerikanen Alan Shepard en Virgil Gris- som, maakten resp. op 5 mei 1961 en 21 juli 1961 (slechts) één ballistische ruimtesprong.. Na hen was de Rus Gherman Titov op 6 augustur 1961 de tweede die een ruimtevlucht maakte en wel van 17 banen in 25 uur en 18 minuten. Vervolgens vonden de vol gende lanceringen plaats: 20 februari 1982: John Glenn (VS), drie banen in 4 uur 56 min. 24 mei 1962: Malcolm Scott Carpenter (VS), drie banen in 4 uur 56 min. 11 augustus 1962: Adrian Gri- gorewitsj Nikolajev (Rusl.) 64 banen in drie dagen, 22 uur, 25 min. 12 augustus 1962: Pavel Ro- manowitsj Popovitsj (Rusl.) 48 banen in twee dagen, 23 uur 59 min. 3 oktober 1962: Walter Schir- ra (VS), zes banen in 9 uur 13 min. 15 mei 1963: Gordon Cooper (VS), 22 banen in 34 uur, 21 min. 14 juni 1963: Valeri Bykov- sky (Rusl.) en kort daarop de eerste vrouwelijke ruimte vaarder, de Russin Valentina Teresjkova, die resp. in de „Wostok 5" en de „Wostok 6" een vlucht van 81 en van 48 omwentelingen maakten. Jaarverslag van Ziekenfondsraad Blijkens het thans verschenen ver slag van de Ziekenfondsraad over 1963 waren in dat jaar bij de Neder landse ziekenfondsen 6.176.926 ver plicht verzekerden en 1.815.289 vrij willig verzekerden aangesloten. In 't voorafgaande jaar waren deze aan tallen 5.907.756 resp. 1.803.947. Het verslag vermeldt niet de be dragen van lasten en baten over 1963, wel die over 1961 en 1962. Zo werd in 1962 aan artsenhulp, genees- en verbandmiddelen enz. uitgegeven voor een bedrag van 588.299.000 ten behoeve van verplicht verzeker den, en 165.596.000 ten behoeve van vrijwillig verzekerden, tegenover ƒ525.260.000 resp. ƒ148.677.000 in 1961. Aan premies werden ontvangen in 1962: ƒ582.401.000. (1961: ƒ551.712.000) van verplicht verzekerden en 160.984.000 149.842.000) van vrij willig verzekerden. De staat van baten en lasten (art senhulp. genees- en verbandmidde len) van en voor de genoemde cate gorieën verzekerden sloot in 1962 met een nadelig saldo van 2.436.000. resp. een voordelig saldo van 525 000. In 1961 sloot deze staat met voordelige saldi ad 28.645.000 resp. 6.266.000. VOORSCHOTEN „Hondenwerk" in auto Zaterdagmiddag om 4 uur vond op de Leidseweg Noord ter hoogte van no. 350 een frontale botsing Dlaats tussen 2 personenauto's. Een V.W. be stuurd door C. P. S. uit Voorburg reed in de richting Leiden. Een Opel bestuurd door F. M. uit Alkemade kwam uit Leiden en reed in de rich ting 's-Gravenhage. De bestuurder van de V.W. de heer C. P. S. werd door zijn zoon erop attent gemaakt, dat de meerijdende hond in de wa gen zijn behoefte deed. Pa keek om en kwam pardoes op de linkerweg helft terecht met het gevolg een frontale botsing met de' tegenligger. De bestuurder van V.W. bekwam een shock, herenschudding en een hoofd wond. zijn zoon eveneens een shock. Bieden werden per ziekenauto na verlening van de eerste hult) naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden vervoerd. De bestuurder van de Ooel. de heer F H. uit Alkemade kwam met de schrik vrij. De volkswagen is total loss. Naar wij later nog ver namen kon de zoon van de heer C. P S. zondag naar huis teru^keuren. De heer C. P. S. verblijft nog in het ziekenhuis. I.fSSE Zondag drie ongelukken langs de weg Te Lisse zijn zondag drie ongeluk ken gebeurd, echter geen dezer met zeer ernstige afloop. De bromfietsrijder H. B. uit Hille- gom zag niet tijdig dat op de Kanaal straat een auto naar rechts ging par keren, waardoor hij van achteren te gen de auto opvloog. De klap kwam zo hard aan, dat hij met zijn kin op het dak van de auto terecht kwam en een deuk in de autokap veroor zaakte, doch zijn kaakbeen bleef heel! Op de Heereweg nabij het Bevrij dingsbeeld kwam een bromfietsrijder uit Haarlem, zekere C. O., tegen de stoeprand, smakte tegen de grond en liep een zeer diepe vleeswond op aan zijn onderbeen. Met een hersentchud- ding werd hij opgenomen en naar 't ziekenhuis te Leiden vervoerd. Op de Oranjelaan, ter hoogte van nummer 4, waren twee auto's aan het afremmen. Een derde gaf daar niet voldoende acht op, botste tegen de voor hem rijdende auto op welke op zijn beurt weer tegen de eerste auto opbotste, een „drieling"-botsing dus. Bestuurder van de aanrijdende auto was zekere H. D. uit Den Haag. Hier was alleen veel blikschade. PRIJSUITREIKING „DE SPAR TAAN". Zaterdagmiddag vond in „Luxor" de prijsuitreiking plaats van de on derlinge meerkampen van 5 en 6 sep tember j.L voor meisjes C, D, E en jongens D, F, G, E. Voordat tot de prijsuitreiking werd overgegaan wer den enkele leuke tekenfilmpjes ge draaid, gevolgd door de hoofdfilm „Ivanhoe". De prijsuitreiking werd namens 't bestuur van de „Spartaan" verricht door de heer H. M. H. Paardekooper, secr. van de vereniging. In de ver schillende groepen waren de drie eerste winnaars de volgende jongens en meisjes: Meisjes C: 1. Thea Oude Veldhuis; 2. Truus Wetter; 3. Anneke van de Vlugt. Meisjes D: 1. Ria Mesman; 2. Els Lefeber; 3. Lia Kortekaas. Jongens D: 1. Aad van der Poel; 2. Jos Grimbergen; 3. Herman Rands- dorp. Jongens E: 1. Ruud van der Aardweg; 2. Jos Lemmers; 3. Pim van Oosten. Jongens F: 1. Kees van Schooten; 2. Johny van Oosten; 3. Harry van Oosten. Jongens G: 1. Wim Ruigrok; 2. Fred. Broersen; 3. Rob van de Klauw. Aan het einde van de prijsuitrei king ontvingen alle jongens en meis jes nog een zakje versnaperingen, waarna de Spartaanjeugd voldaan huiswaarts ging. den, die gekenmerkt wordt door de het vrijwel voltallige personeel sprak „openheid" Dit mag blijken uit de de heer W. Kruiswijk de jubilaris en opzet van de viering van het 78e zijn familie toe. Hij herinnerde aan lustrum van de universiteit in juli de dag van veertig jaar geleden, dat van het volgend jaar, uit de stichting de heer v. Bemmel als jongmaatje van een universiteitscafé, uit de op- in dienst trad en zich door „harde" richting van het interconfessionele studie heeft opgewerkt als redacteur- blad „Kuklos" en uit de steeds groter corrector van de Boskoopse Courant, wordende samenwerking tussen de „In deze lange periode zijn er veel Leidse confessionele verenigingen. ups en downs geweest vooral tij- Spreker kondigde een gezamenlijke dens de jaren van de tweede we- vergadering aan van de gereformeer- reldoorlog waren er zeer veel moei de en katholieke studentenvereniging lijkheden doch na de bevrijding werd in december a.s. Hedenmorgen rond kwart voor elf is van de aanlegplaats vóór de Ver. Touwfabrieken aan de Zijl te Lei derdorp het m.s. „Henri Dunant" ver trokken voor een reis door Neder land, die ruim een week zal duren. Zaterdag a.s. zal het schip, dat ruim 75 invalieden uit Leiden en omstre ken aan boord heeft, weer afmeren aan de kade voor de touwfabrieken. De trip wordt georganiseerd en ge leid door de Leidse afdeling van het Nederlandse Roode Kruis, dat onge veer 30 leden verplegend personeel heeft afgevaardigd voor de trip. Dr. G. J. Verbrugge, arts te Lei den, heeft de medische leiding op de „Henri Dunant"; de heer H. J. Maas- bach is gezagvoerder. CAKE EN BLOEMEN Voordat het schip vertrok hadden familieleden en belangstellenden, onder wie de burgemeester van Lei derdorp, mr. R. M. Gallas, vergezeld van zijn echtgenote, nog volop gele genheid de zieken een prettige week toe te wensen. Leerlingen van de Vakschool voor Meisjes aan het Ra penburg te Leiden kwamen tra ditiegetrouw de zieken eigen-ge bakken cakes aanbieden; bovendien hielpen zij het personeel bij het schikken van de talloze bloemen. In de loop van de voormiddag heeft de „Henri Dunant" in Alphen aan den Rijn nog acht zieken aan boord genomen, die de tocht zullen meemaken. Daarna heeft het schip koers gezet naar Meerkerk, vanwaar de tocht naar Den Bosch zal leiden. Over Dordrecht en Alphen koerst de „Henri Dunant" aan het eind van de week weer huiswaarts. Drs. Buenk overhandigt de .heer Van Bemmel de legpenning met de daar bij behorende oorkonde van de Goud se Kamer van Koophandel heer Kruiswijk, „veel ten goede ge wijzigd". Spr. dankte de heer v. Bemmel voor alles was hij voor het „Bosko- pertje" heeft gedaan en hopelijk nog vele jaren zal mogen kunnen doen. De directeur liet zijn woorden verge zeld gaan van een geschenk onder couvert en bloemen voor de echt genote van de jubilaris. Namens het personeel sprak de heer H. Koetsier. Hij sprak de hoop uit dat nog vele jaren mag worden samengewerkt als tot nu toe het ge val is geweest en overhandigde de Jubilaris twee boekenbonnen. De secretaris van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gou da en Omstreken, drs. B. W. Buenk wees op de tentoonstelling „Herfst- weelde" welke in de beurshal van Florida wordt gehouden en vergeleek de levensperiode van de jubilaris met de herfstweelde van het leven als een tijd van meer berusting. U bent, aldus de heer Buenk, een grote steun voor het bedrijf geweest en hebt bo vendien een belangrijke bijdrage ge leverd in het kweken van goede on derlinge verstandhoudingen. „Dit al les is niet zonder waardering geble ven, ook niet bij de K.v.K. en het is daarom met veel genoegen, dat ik u bij deze de legpenning van de Ka mer mag overhandigen, een onder scheiding die veel zegt en ik hoop dat uw verdere herfstweelde-tijd bij de B.H. nog een lange en prettige tijd zal worden". Namens het gemeentebestuur sprak loco-burgemeester br. dr. J. F. Taat de jubilaris toe, er op wijzend dat de heer v. Bemmel door zijn werkzaam heden een positieve bijdrage levert aan het Boskoopse leven, waarvoor Boskoop veel dank verschuldigd is. De jubilaris dankte op zijn beken de kernachtige wijze voor de woor den tot hem gesproken en voor de geschenken, alsmede voor de vele fruitmanden en bloemen welke hem ter gelegenheid van zijn jubileum werden geschonken. Vanuit de Wilhelminahaven te Vlaardingen, met aan boord vele be langstellenden uit Katwijkse vissers kringen maakte de hektreiler „Hol land", als nieuwste aanwinst van de Katwijkse visserijvloot, zaterdag zijn officiële proefvaart. Het vaartuig is gebouwd op de scheepswerf „De Dageraad" in Wou- brugge voor Ouwehand's Rederij en Visverwerking N.V. te Katwijk aan Zee. Na een korte trip buitengaats, waarbij de talrijke genodigden ken nis konden maken met een zware deining, volgde op de Nieuwe Water weg de officiële overdracht. Direkteur J. H. Boot van „De Da geraad" wees in het visverwerkings- ruim op de afwerking in de bouw van deze hektreiler, waarbij aan stuur boordzijde op het tussendek ruimte was uitgespaard. Voorts bedankte hij al degene, die medegewerkt hadden aan de bouw van dit hypermoderne schip. Nadat reder D. Ouwehand van hem de scheepspapieren in ontvangst had genomen, memoreerde deze de te waterlating op 1 juli j.l. Dit is het derde vissersvaartuig, binnen acht jaar op „De Dageraad" voor de rede rij gebouwd om de vloot van deze familie-onderneming te vernieuwen. Hij sprak de verwachting uit, dat schipper L. Dubbelaar en zijn beman ning, ondanks de ver doorgevoerde mechanisatie op dit vaartuig, de no dige verantwoording konden opbren gen, om in de .oekomst niet alleen met goede besommingen thuis te va ren, doch ook zorg te dragen voor een eerste kwaliteit visprodukt, zo als ook de vader en grootvader van de schipper gepresteerd hadden. Ten slotte wenste spreker schip en be manning Gods zegen en een behou den vaart toe. Hierna overhandigde ds. R. de Vries de schipper een scheepsbijbel en bracht de heer F. E. Meerburg namens de Katwijkse reders verend ging „Vuurbaak" zijn beste wensen over. Op het achterdek werd tenslotte onder een driewerf hoera van de aanwezigen de vlag van „De Dage raad" verwisseld voor de vlag van de „Holland", welke plechtigheid werd verricht door mevrouw A. Ouwehand-Baalbergen, die het schip ook heeft gedoopt. Later op de dag voer de „Holland" naar de thuisha ven IJmuiden. Het schip meet resp. 45.75-8.30x6.60 meter en is uiteerust met een 1200 pk Deutzmotor. die een snelheid op levert van 13,2 knoop per uur. Op „De Dageraad" is thans in aan bouw een iets grotere hektreiler voor rekening van de rederij V.E.M. te IJmuiden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4