ROB GROEN: teleurstellend afscheid van wedstrijdsport ZENUWEN TE GROOT Benauwde waterpolo-zege op fanatiek Brazilië 1 UPS EN DOWNS BIJ HET BEGIN VAN OLYMPISCH ZWEMTOERNOOI ANTON GEESINK waarschuwde Amerikaanse heren duidelijk superieur Derde overwinning van Scylla PT T/TTDST COURANT OLYMPISCHE POSTZEGELS Op de openingsdag van de Spelen zijn de Japanse posterijen ook be gonnen met de verkoop van de serie van vijf Olympische postzegels, en eerstedags enveloppen, waarvoor al om een bijzonder grote belangstel ling bestaat. De Olympische serie bestaat uit de volgende zegels: 5 yen: een blauwe zegel met een afbeelding van de Olympische vlam boven een rij atleten; 10 yen: een bruine zegel met het Olympische sta dion; 30 yen: een blauwe zegel met de schitterende Budokan, het judo paleis; 40 yen: een goudkleurige ze gel met de zwemstadion en de bas ketbalhal; 50 yen: een oranje zegel met het Komazawa-sportpaleis. Iedereen in het Nederlandse kamp keek zondagavond en maandag morgen een beetje sip. Goed,'de waterpoloërs hadden dan wel met 32 van Brazilië gewonnen, al was het spel niet van groots gehalte, maar de hockeyers kwamen tegen Spanje niet verder dan 11. Bok ser Jan Huppen bleek zijn beste vorm te hebben thuisgelaten en de zwemmers en zwemsters gingen op een enkele uitzondering na ver loren in de krachtmeting tussen Amerika en de andere landen. Zijn het de woorden geweest van Anton Geesink, die o.a. de hockeyers toevoegde, dat zij niet met een nederlaag moesten thuiskomen of andersen daarbij schudde hij zijn vuist. Wij weten het niet, maar de hockeyers wonnen met 50 van Canada, de LAGA-vier roeide zich evenals Blaisse en Veenemans een dag tevoren, magistraal in de finale, Erica Terpstra zwom 1 min. 02.5 sec. over de 100 meter vrije slag, hetgeen haar evenals Jan Jiskoot (400 meter wisselslag in 5.04.4) een finaleplaats opleverde. Ach ja, het kan verkeren. Ups en downs zullen de Nederlanders niet bespaard blijven, zoals dat ook de buitenlandse sportlieden overkomt. Het belangrijkste was, dat Nederland de kracht hervond om terug te slaan. raste door de Italiaanse Falck Don- zonder stuurman te zijn. In de serie go-vier prachtig partij te geven, kwamen Castelein, Wartena, Enters Meer dan een halve lengte stonden en Boelen niet verder dan een derde de Delftenaren hun geroutineerde plaats achter Groot-Brittannië en tegenstanders niet toe. De tweede Amerika. Misschien, dat de ploeg in plaats bracht de Nederlanders een de herkansingen beter voor de dag gunstige herkansing en inderdaad komt. Alwin-Bots tenslotte, de dou- slaagden zij erin zo alsnog de finale ble-scull van Willem III, moesten - -xt j i te bereiken als tweede Nederlandse het in de serie opnemen tegen de Rob Groen heeft de Nederlandse delega- pioeg Met zeker drie lengten voor- Russen Oleg Tjurin en Boris Du- tie in Tokio buitengewoon teleurgesteld, sprong op de Tsjechen gingen Lex brovsky, Europese kampioenen van Nadat hij in zijn serie derde was eewor- Mullink, Jan, Freek en Bob van de Amsterdam. Zij slaagden erin als Graaff met stuurman Klumperbeek tweede te finishen en hebben hier- als eerste door de finish. door goede kans op een gunstige in deling tijdens de herkansingen. den achter de Duitser Achim Hill en de Tsjechische dr. Kozak, had men gehoopt, ja gerekend op de herkansing. Maar op nieuw kwam de Groningse student niet goed los. Weliswaar startte hij uit stekend in deze herkansing, waarin hij het moest opnemen tegen de Nieuw- Zeelander Murry Watkinson en de Ja panner Thoshiomi Kasagi. Na 250 meter lag Groen al een volle bootlengte voor en halverwege de race bedroeg het ver schil al drie lengten. Niets scheen een overtuigende zege in de weg te staan, maar helaas, opnieuw werden de zenu wen Groen te machtig. Het tempo zakte De Nederlandse waterpoloploeg zienderogen en Watkinson hep met iedere heeft de openingswedstrijd in het slag in. Op de 1500 meterlijn bedroeg het immense Metropolitain-bad een be- Nof* QCCïl CSTlh&ld Al met al is de Nederlandse roei- équipe niet helemaal tevreden over De Nereus-Willem Hl-combinatie deze resultaten, waaraan natuurlijk deed het minder goed. De ploeg het falen van Groen de hoofdschul- blijkt nog steeds geen soepele vier dige is. De Duitse Ingrid Engel-Kramer (op de foto tijdens haar sprong), reeds in 1960 Olympisch kampioene, heeft in Tokio de gouden medaille bij het nummer schoonspringen dames drie meter plank veroverd. KLAAR WAKKER slecht speelden verloren we altijd", werd het resultaat dankbaar aan vaard. NEDERLAAG Amerikaanse kampioen Brazilië, wonnen moest Worden, wilde het Het Nederlands Waterpolo-team leed „Ga zwemmen met die kerels", een kans hebben om verder dan de dinsdagavond in het Metropolitan- schreeuwde coach Rudy van Fegge- poule te komen en uit een flitsende bad een 7-2 nederlaag tegen Zuid- „v«.w Nu werd de ploeg eindelijk wak- T* nau wde3-^2 zege behaald op de Pan- ker. Nederland besefte dat er ge verschil nog slechts een lengte. Groen L^mninpn Brazilië, wonnen moest Worden, wilde het kon niet meer en met twee lengten voor- w t i sprong werd hij royaal geslagen. i; ien iieriiaaiueiijiw muiu wc n«u», - -■ .."7" uia"fc. «uuuuuwuuvu - maar deze aansporing was tever- weinige seconden later het uitem- 2-2, 1-0 en 3-0. *j v den bleek pas, hoe de strijd het duo geefs. De oranjeploeg, zowel in tech- delijke winnende doelpunt (32). Er De technisch superieure Zuidsla- tlartverivarmena had aangegrepen. Erik Hartsuiker nisch opzicht als in snelheid onge- was toen nog ongeveer anderhalve vische waterpoloploeg heeft 'n dui- had zich tenminste zover hersteld, twijfeld de meerdere van de Zuid- minuut te spelen, in welke periode delijke zege behaald op Nederland, Naast de teleurstellende races van dat hij zonder hulp de boot kon ver- Amerikanen, buitte vooral de laat- de Brazilianen geen hand meer aan dat zelf belangrijk heeft bijgedragen Rob Groen waren er gelukkig ook laten. Herman Rouwe was de ver- ste factor te weinig uit. Het was als- de bal kregen. Het lukte de Neder- tot het echec. Verschillende keren een hartverwarmend gevecht lever- moeienissen nog lang niet te boven, of de Nederlanders alle lessen van landers volkomen het spel te „be- kregen de Zuidslaviërs door over- den. Grandioos was het duel dat Hij liet zich op het houten landings- de afgelopende inspannende trai- vriezen tot het laatste signaal van tredingen van onze landgenoten een Rouwe en Hartsuiker, de gestuurde vlot vallen en snakte naar adem. ningsperiode vergeten waren. Als Semonov. numerieke meerderheid en die kan twee van Triton, leverden. De Oost- Pas een paar minuten later was de verlamd lag de ploeg in het water. De leiders van de ploeg waren in sen bleven niet onbenut. De minder duitse twee uit Rostock. Europees Utrechtse student in staat, onder- Slechts zelden waren de aanvallen het geheel niet tevreden over het slagvaardige Nederlandse ploeg ver kampioen 1964, mocht dan met groot steund door coach Jansen en een flitsend en daardoor konden de Bra- spel van de Oranjemannen, maar zuimde te profiteren als ook zij een 2. België zelfvertrouwen de baan zijn opge- toegeschoten roeier, de tocht naar zilianen lang stand houden, gaan, in een langdurig boord-aan- de kleedkamer te ondernemen. Zij boord gevecht tastten de Utrechters zullen nu in de herkansingen uit- de eerste speelhelft nam Oranje het moreel van de kampioenen zo komen. door een schot van Wim van Spinge- sterk aan, dat zij na 750 meter de leiding moesten afstaan, daarna ge heel ontredderd verder roeiden en als vijfde en voorlaatste door de fi nish gingen. Een Nederlandse zege lieek zeker. met de woorden: „Als we vroeger numerieke meerderheid had. Groep A: 1. Italië 1 1 0 0 2 4-3 2. Japan 0 0 0 0 0 0-0 3. Roemenië 1 0 0 1 0 3-4 Groep B: 1. Rusland 1 1 0 0 2 6-0 2. Duitsland 0 0 0 0 0 0-0 3. Australië 1 0 0 1 0 0-6 Groep C: 2 2 0 0 4 9—3 2. Nederland 2 1 0 1 2 5—9 3. Brazilië 1 0 0 1 0 2-3 4. Ver. Staten 1 0 0 1 0 1-2 Groep D: 1. Hongarije 1 1 0 0 2 11-1 2. België 0 0 0 0 0 0-0 3. VAR 1 0 0 1 0 1-11 len de leiding (10), maar een hal- ve minuut later drukte Szabo de ge- Blaisse-Veenemans Hamaker achter doelman Henk Hermsen (11). 1 Pas toen Nederland in de tweede royaal in finale speelperiode een numerieke meer- J derheid kre Conn Francia Findlay en Edward Ferry zouden echter de rol van la chende derde gaan spelen. De Ame rikanen, die op de 1.000 meterlijn een derheid kreeg na het verwijderen van de Braziliaan Oswaldo Cochrane Alles verbleekte op de eerste dag van het zwemtoernooi van de heren bij de krachtsexplosie van de Amerikanen, die zowel op de 100 meter vrije slag als de 200 meter rug- Vermoeid - maar veel celukkicer - 06 Brazüiaa? ~swalü° ffiïl Welk een macht... welk een schittering was ook Ernst Veenemans, die sa- van ^e^harde" ploeg^on Fred van v*" het ™'enitncrmm. van de here: men met Steven Blaisse voor een Dorp de stand op 2—1 brengen. nog een volle vijl seconden achter overtuigende zege bij de twee zon- Het leek beter te gaan toen Van slag overheersten. In de series van de 100 meter vrije slag verbeterde lagen, hadden dai verschil tot een der stuurman zorgde. Van start tot Feggelen voor de derde periode Ger- Gary liman het Olympisch record van de Australiër John Devitt, die m lengte verkleind, toen de strijd in fmish leidde de Nereus-twee, die met Wormgoor en Harry Vriend ver- Rome 1960 in de finale 55.2 zwom, royaal: 54,- rond. In de eerste van de het beslissende stadium kwam. „Let b*J*na vier lengten voorsprong op de ving door Hans Muller en Wim drie halve finales ging hij nog een stapje verder: 53.9, hetgeen gebeurde op de Yanks", schreeuwde coach Zwitsers de aankomstlijn passeerde. Vriend. Een keihard schot van Hans in de serie, waarin Ronnie Kroon met 55.7 kansloos zesde werd. Jansen nog. Het had geen zin meer. Hoewel de Amsterdammers hun be- Muller stuitte buiten het bereik van De Utrechters waren volkomen uit- faamd „eindschot" tijdens de Euro- de Braziliaanse doelman tegen de geput en ze konden de laatste aan- kampioenschappen van Am- paai maar het was slechts een korte val van de Amerikaanse kampioenen sterdam goed voor het goud, ditmaal opleving en deze periode ging doel- niet meer beantwoorden. niet nodi& hadden, bleken de krach- puntloos voorbij. ten volkomen verbruikt te zijn. Nederland had echter nog steeds de leiding en hartstochtelijk aange- Maar liman was niet de enige Amerikaan, die zijn klasse toonde: Uitgeput „Grafeliike" vier Yuur(i door de supporters, die boven achter bem volgen zijn landgenoten de duizenden toeschouwers uit- Schollander 54- en ook in eindstrijd Schollander 54,- en Austing 54,3. Het schreeuwden, begon de laatste pe- was anemaal voor Ronnie Kroon, HENRY VAN OSCH: 15de van de 16 pisch record met zijn tijd van 2.16.1 met maar liefst 30,9 seconden. Het nummer 200 meter rugslag is name lijk sinds de Olympische Spelen van 1920. daar de Duitser Hoggenberg met 2.47.0 de gouden medaille won, niet meer gehouden. In de tweede serie deed de Japanner Shigeo Fu- kushima het nog wat sneller: 2.14.7, waarmee hij houder werd van het Olympisch record. Ook hij had er maar korte tijd plezier van, want in de derde serie had de Amerikaan Graef voor de 200 meter maar 2.14.5 nodig en was zo de derde, die het Olympisch record op deze dag in handen kreeg. Zijn landgenoot Gary Dilley knabbelde daar in de laatste wac aiicuiacu De hooP °P een finaleplaats op de serie weer 0.3 seconde vanaf: 2.14.2. een doelworsteling die met zi,n 557 geen uitz;cht kreeg 200 meter rugslag heren zal zelfs de Voor de halve finales kwalificeer- Kelly Dos Santos geheel vrij de fmale De andere Nederlandse grootste optimist in het Nederlandse den zich de volgende zwemmers: De heide vaderlandse vieren ten- li??en' Yan dichtb« ..lobde" de sprinters behaalden zelfs de halve kamp na de series wel hebben op- 2.14.2 Dilley (VS); 2.14.5 Graef tze Deiae vaaerianase vieren ren Braziliaan de bal over Hermsen fj„ales niet' Vinus van Baaien en gegeven. Twee Nederlanders verde- (VS); 2.14.7 Fukushima (Japan); Bert Sitters speelden met 56.8 en 58.1 digden op dit nummer de nationale 2.15.9 Reynolds (Australië); 2.16.1 geen rol van betekenis. kleuren: de Zaankanter Jan Weete- Bennett (VS); 2.16.6 Delia Savia Voor de finale plaatsten zich: II- Ung viel reeds in de eerste ronde af. (Italië); 2.16.7 Ito (Japan); 2,16.8 man (VS) 53.9; Schollander (VS) Tot en met de vierde van de vijf Masanov (Rusland); 2.17.3 Osumi 54 0- Austing (VS), Gottvalles (Fr.), series was hij met zijn tijd van 2.20.4 (Japan); 2.17.8 Hutton (Canada) en McGregor (GB) 54,3; Klein (Did) nog onder de snelste zestien. Ge- Rora (Italië); 2.17.9 Kueppers (Did) 54 4- Jacobsen (Did) en Dobai spannen volgde hij de strijd van de 2.18.3 Csikany (Hongarije); 2.18.5 De twee zonder stuurman, Blaisse- L>e oeiae vaaerianase vieren xen- Brazüïaan de bal Veenemans, wint hier tijdens de eerste slotte hebben voor vreugde en te- been (22). serie en is direct in de finale ge- leurstelling gezorgd. De „Grafelijke" plaatst. vier van Laga met stuurman ver- (Hong.) 54.8. KLENIE BIMOLT: OP HET NIPPERTJE concurrentie, die juist in die laatste Vagner (Tsj. Slow.); 2.19.1 Henri v. serie meedogenloos losbrandde. Gary Osch (Nederland); 2.19.6 Van der Dilley, de 19-jarige student uit In- Maath (Argentinië), diana, zweepte het veld op en trok iedereen met zich mee. Vlak achter Dilley grepen de overigen hun kans. TAFELTENNIS Geheel volgens verwachting heeft Scyl'la de ere-klaswedstrijd Klenie Bimolt heeft zich geplaatst Vijf van de zes waren aanzienlijk voor de finale van de 200 meter sneller dan Weeteling, die diep te- schoolslag dames. Lange tijd heeft leurgesteld het bad de rug toedraai de Nederlandse kolonie echter in de. De strijd was gestreden en hij angstige spanning afgewacht, nadat was uitgeteld. de Groningse de eerste serie gewon- Een verbeten vechtende Henri v. nen had. Toen de laatste serie start- Osch, de 19-jarige Groningse scho- te, hadden reeds zes zwemsters de lier, trok zich weinig aan van de re- tijd van Klenie overtroffen, zodat in putatie van zijn tegenstanders .onder de laatste serie slechts één meisje wie Amerika's „third man" Bob Ben- onder de 2.50.7 mocht zwemmen, nett. Hij durfde mee te gaan, wist te^tennosoompetiitie gewonnen an wilde Nederland tenminste een ver- zich weliswaar in verloren positie, door de derde zege in successie nog tegenwoordigster in de finale 200 maar gaf zich niet gewonnen. Ben- a kans e bovenste plaats in meter schoolslag hebben. En inder- nett was voor hem onbereikbaar, d® rangschikking Maar ook AMVJ 1 daad, alleen de Engelse Jill Slattery evenals de Japanner Osumi (2.17.3) en ^ed Lloyd hielden hun lei schoon zwom 2.50.2, maar had een zo grote en de Canadees Hutton (2.17.8), maar en zodoende wordt de leidersplaats voorsprong op de concurrentie, dat hij tikte toch eervol als vierde aan. door dirie verenigingen gedeeld en de finaleplaats van Klenie Bimolt Zijn tijd van 2.19.1 bracht hem on- dat zal wel zo blijven tot de „Grote veilig was gesteld. De twee andere der de snelste zestien. Drie" elkaar ontmoet hebben, meisjes op dit nummer kwamen nog De verwachtingen wat Van Osch Dit weekeinde was het AMVJ 2, duidelijk klasse tekort. Gretta Kok betreft werden in de halve finale ten dat in eigen huis de sterkte van de was met 2.55.4 kansloos, evenals volle bewaarheid. Van Osch maakte Leidse ploeg moest erkennen. In één Truus Looys, die 2.54.5 zwom. in de halve finale een tijd van 2.19.7 ruk kwam Scylla tot zege (60). Voor de finale kwalificeerden en eindigde als achtste en laatste en Gerard Bakker won van Eric Goud- zich: 2.48.3 Babanina (Rusl.); 2.48.6 werd derhalve uitgeschakeld. smdt, Aukje Wynda en Knaak. Bert Grimmer (Did); 2.48.8 Mitchell v. Helm verloor slechts van Goud- (GB); 2.49.0 Prozumenschikova (Rus- Geen onaantastbaar record. smit, terwijl Dick Springer behalve land); 2.49.7 Kolb (VS); 2.50.1 Kue- van voornoemde Amsterdamse jurist per (Did); 2.50.2 Slattery (GB); In de eerste serie verbeterde de óók nog van Aukje Wynia verloor. 2.50.7 Bimolt (Ned.). Amerikaan Bob Bennett het Olym- Eindstand 73 voor Scylla.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11