3)e CcidieSoivtatit Tsjombe heeft plezier in Egyptische gevangenschap NOG GEEN VERGUNNING OM TE VERTREKKEN GEEN BELASTING VERLAGING PER 1 JANUARI 1965 Defensie weigert ingenieur uit Leiden ontslag te geven Prins Peter heeft spijt van zijn verdachtmakingen CALEX DONDERDAG 8 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.345 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN CARTE BLANCHE VOOR HITLER Telel. 2.09.35 Bed. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 1 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 et p. ram. Telefoontjes 1.75 Nasser en maarschalk Tito, Egyptische autoriteiten hebben de Kongolese premier Tsjombe laten weten, dat zij het door hem ontboden vliegtuig van de Kon golese luchtvaartmaatschappij, waarmee de premier vandaag naar zijn land dacht terug te ke ren, geen landingsvergunning zullen geven. De premier van Kongo heeft gis teren de hele dag „gevangen" gezeten in Nassers Oeroeba-pa- leis. Hij betoonde zich, vertelde een van zijn aides, „een vrolijke gijzelaar", die van zijn verblijf „elke minuut geniet" door de te levisie-uitzendingen te volgen van de conferentie der niet-ver- bonden landen, waartoe hij te vergeefs heeft geprobeerd, toe gelaten te worden. Sedert gisteren mocht Tsjombe het paleis niet verlaten. Ook mochten Kongolese diplomaten niet uit Cairo vertrekken. Deze verboden hingen, naar het scheen samen met de beslissing van de rsgering in Leopoldstad, troepen een kordon te laten trekken om de Egyptische en Algerijnse am bassades. (Laatstgenoemde am bassade is vermoedelijk in de ak- Voor een van de voormalige paleizen tie betrokken, omdat de Algerijn- Van ex-koning Faroek in Cairo, het se leider Ben Bella in Cairo heeft oroeda-palcis, staan momentcel zwaar bewapende wachtposten. In het pa lels verblijft de Congolese premier Moise Tsjombe Minister-president Minister-President Marijnen ver klaarde vanmiddag in de Tweede Ka- mer, dat het technisch, praktisch en dat de internationale situatie sinds conjunctureel onmogelijk is een deel die conferentie van Belgrado in 1961 van de aangekondigde belastingver- is verbeterd. Dit betekende echter laging, groot 1 miljard gulden, per niet, dat het oorlogsgevaar was ver- januari 1965 in te voeren, dwenen. Zolang de mensheid nog Het kabinet, zo verklaarde hij, acht niet tot een algemene ontwapening het onjuist, om, gezien de conjunctu- was gekomen, zou de wereld be- rele situatie, bij het nauwelijks op direigd worden door uitroeiing met gang gekomen evenwichtsproces, per kernwapens. i januari reeds een nieuwe impuls President Nkroemah van Ghana van bijvoorbeeld driehonderd miljoen drong aan op ingrijpen van de niet- gulden te geven, gebondenen in de urgentste kwesties, De regering, aldus premier Marij- in de eerste plaats Afrika. Hij stelde nen, is thans nog niet in staat om te de buitenlandse invloed in zekere kunnen bepalen of het ingaan van landen aan de kaak, in het bijzonder een deel van de verlaging per 1 juli in Kongo - Leopoldstad. Hij voor- 1965 mogelijk zal zijn. De factoren spelde de ergste rampen voor de van lastenverzwaring in 1965 wegen mensheid als zou blijken, dat het zeer zwaar, ook voor het kabinet, onmogelijk is de groten, die de kern- Mocht het nagestreefde evenwichts- bom hebben, te ontwapenen. Hij be- proces zich gunstig ontwikkelen, dan pleitte tenslotte reorganisatie van zal het kabinet niet schromen de die VN en steun van de niet-gebon- datum van ingang van de verlaging denen voor toelating van Peking - van loonbelasting en inkomstenbelas- Ghima tot die V.N. ting opnieuw te bezien. De Centrale Raad van Beroep heeft zich gisteren beziggehouden met de zaak van ir. J. H. uit Leiden tegen de minister van defen sie. De ingenieur werd per 1 mei 1962 aangesteld als eerste luite nant der Genie. Hij had zich voor acht jaar verbonden, maar wilde later de dienst vroegtijdig verlaten. Naar zijn mening kreeg hij niet dat werk te doen waarvoor hij was aangenomen. Dit was de reden waarom hij eervol ontslag vroeg, een ontslag waarover de Koningin moet beslissen. Ir. H.'s superieuren adviseerden Hare Majesteit het ontslag niet te verlenen. Al in afwachting van de beslissing van de Koningin ging de ingenieur in beroep. Het Haags Ambtenarengerecht besloot dat hij wel ontvankelijk in zijn beroep is, maar bepaalde tegelijkertijd dat het ongegrond is. "VenhiJI on rif» sPraak van het ambtenarengerecht te r fr# utirZllti'tz vernietigen en verder te bepalen dat de Staat in overleg met ir. H. de datum vaststelt waarop de overeen komst kan worden ontbonden. Alleen Koningin kan beslissen De vertegenwoordiger van de mi- standpunten De gemachtigde van ir. H„ dat hij niet onder één dak wenst te verblijven met Tsjombe). De staatshoofden en regeringslei- ders, die op de conferentie aanwezig met een verslaggever. Tegenover de zijn, stuurden president Kasavoeboe correspondent van AFP verklaarde van Kongo gisteravond een telegram hij nog geen enkel contact met Leo- waarin zij tegen het beleg van de poldstad te hebben gehad. Hij zei, Schuurmans uit Den Haag, zei van- Egyptische en de Algerijnse ambas- dat zijn regering niet van plan was daag tijdens de zitting van de Cen- sades in Leopoldstad protesteerden, de betrekkingen met de Verenigde trale Raad van Beroep, dat de kern Zulks kan gevaarlijke konsekwenties Arabische Republiek te verbreken, van de zaak ligt in de wijze waarop hebben, aldus het telegram. De con- Men tracht het in dieze richting te het contract tussen zijn cliënt en het ferentiegangers maakten nogmaals 1 stten, doch iik ben niet van plan in Ministerie van Defensie tot stand is duidelijk, dat zij niets voor de aan- deze val te lopen, aldus de Kongo- gekomen. Beide partijen zijn volgens nister, mr. J. O. de Lange, begon met wezigheid van Tsjombe voelden. Zij lese eerste-minister. hem uitgedaan van geheel verschil- te stellen dat de enige die op het deden een beroep op de Kongolese lende standnunten. Ir. H. meende dat ogenblik bevoegd is in dit geding te president de „broederlijke vriend- DE CONFERENTIE hij als ingenieur werd aangeworven, beslissen de Koningin is. Hij vroeg schap tussen volk en regering van terwijl het de bedoeling van Defen- daarom de Centrale Raad primair Kongo en die van de Afrikaanse sta- De Birmaanse minister van buiten- sie was op deze wijze in het tekort om het besluit van de ambtenaren ten" te herstellen. landse zaken, Thi Han, heeft gisteren van beroepsofficieren te voorzien. gerecht, waarbij werd bepaald dat Tsjombe had voor de eerste maai, op de conferentie van niet-gebonden het beroep ontvankelijk was, te ver- dat hij in Cairo was een onderhoud landen, evenals voor hem president Naar het oordeel van mr. Schuur- nietigen. Voor het geval dat de raad mans heeft men zijn client bij zijn het hier niet mee eens zou zijn ver- sollicitatie een geheel verkeerde zocht hij het beroep ongegrond te voorstelling van zaken gegeven, verklaren. Een officier van de beroemde „Mounties" in zijn scharlaken uniformjasje salueert voor koningin Elizabeth van Engeland, terwijl zij in Charlotte- town af< het Prins Edwardeiland het koninklijke jacht „Britannia" verlaat voor het bijwonen van een „Royal Variety Performance" in het Memorial Theater van Charlottetown. „Overijld optreden" „Men heeft er om heen staan pra ten". De staat had geen enkele behoefte aan ingenieurs, men had er zelfs geen werk voor", zo stelde hij. Hij merkte voorts op dat de voor lichting aan de ingenieur niet mislei dend is geweest. Men heeft hem dui delijk gezegd dat hij na een aantal jaren troependienst bij de bouw dienst zou worden geplaatst als inge nieur. Fel kantte mr. De Lange zich tegen wat hij noemde al te boude bewoordingen van zijn tegennleiter, waarin deze de juistheid van de ver klaringen van kapitein P. in twijfel Mr. Schuurmans wijdde voorts £®trokken- aandacht aan het feit, dat aan de Ce"trale Raa<* doet over drie ingenieur voor hij zijn handtekening uitspraak. onder de overeenkomst zette, te ken- Voortijdige ontbinding nen was gegeven dat de verbintenis eventueel voor het verstrijken van de periode van acht jaar die in het con tract was vastgesteld, zou kunnen worden ontbonden. Men had zelfs over de financiële gevolgen van een dergelijke stap gesproken. Dit was niet alleen met ir. H. gebeurd, ook met drie van zijn collega's die in een soortgelijke situatie verkeerden, was deze mogelijkheid besproken. De man die de ingenieurs had voorgelicht, kapitein P. verklaarde echter dat hij over deze materie per tinent niet heeft gesproken, noch met ir. H., noch met diens collega's. Mr. Schuurmans vroeg aan het slot van zijn betoog de Centrale Raad de uit- ZOEKT U EEN GOUDEN RING voor een dame of heer? JUWELIER v. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft hem Ook in brillant ringen. Ruime keuze in alle prijzen. Prins Peter van Griekenland heeft gisteren de pers in Athene een verklaring verstrekt waarin hij zijn spijt betuigt over het feit, „aanleiding te hebben gegeven tot misverstanden" op zijn pers conferentie van zondag jl. Op die persconferentie beschuldigde de prins, een neef van wijlen ko ning Paul en achterneef van ko ning Constantijn, de Griekse ko ningin-moeder Frederika ervan, tweespalt in het koningshuis te hebben veroorzaakt en betwistte hij de interpretatie van de Griek se grondwet volgens welke prin ses Irene, zuster van koning Con stantijn, als troonopvolgster be schouwd wordt. De prins liet ook uitkomen, dat hij zichzelf als kroonprins beschouwt. In zijn gisteravond uitgegeven ver klaring zegt prins Peter, dat waar schijnlijk zijn verlangen om de nieu we kaning „te weerhouden van het overnemen van de fouten die in het verleden zijn gemaakt" hem tot een onjuist „overijdeld optreden" heeft verleidDe prins hoopt, dat alle kwesties geregeld zullen worden wanneer de koning de tijd gekomen acht voor een gesprek met mij over deze kwesties". Hij meende verder, dat zijn ver klaring van afgelopen zondag ver keerd was uitgelegd door bepaalde kringen die „haar voor politieke einden gebruikten". „Het was niet mijn bedoeling, een sfeer van ver warring rond de troon te scheppen of mij op de een of andere wijze te betrekken in een politieke twist. Ook was het niet mijn bedoeling, de vol gorde voor de troonopvolging in het geding te brengen, daar die in de grondwet is vastgelegd". Prins Peter liet zich prijzend uit over koning Constantijn en koningin Anne Marie. „Ik ben ervan over tuigd, dat beiden bezield door de ideeën van hun tijd de monarchie zullen moderniseren en land en volk met vrucht zullen dienen", zo ver klaarde hij. (Advertentie) De politie in Jackson Heights, V.S., heeft 65 blanken gearresteerd tijdens een demonstratie tegen rassenintegratie op school. Op de foto moeten drie politiemannen demonstrant Leonard Blumberg, van wie alleen de benen zichtbaar zijn, in bedwang houden op de stoep voor de openbare schooL Officia] dealer Leiden e.o. Kort Galgewater 1416 Leiden Tel 3.33.55 (Adver ten tie) Leiden is de Sleutelstad, maar om wat voor sleutels gaat het? om muzieksleutels misschien: de G-, de F-, de C-sleutel? Dat zou best kunnen in een stad, waar het „Io Vivat" niet van de lucht is en waar zelfs de to rens zingen. Of zijn 't de sleu tels, die de groene student krijgt, wanneer hij zijn eerste kast betrekt? - Ja, het gaat om alle sleutels, waarmee jonge mensen de wereld van hun toe komst openen. Zo'n sleutel krijgt u ook voor de opening van een heerlijk seizoen, als u nu komt inschrijven voor het „Werelddansprogramma", bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden, Te lefoon 5 20 54. (Advertentie) GOED' Alleen de meest malse, de meest smakelijke, de meest vleesrijke kippen zijn goed genoeg voor heerlijke California kippen bouillonsoep. Dit nummer bestaat uit 18 pagina's NOG MEER BUIEN Nadat woensdag het front van een diepe depressie met langdurige regen ons land gepasseerd was, is met zuid westelijke tot westelijke winden on stabiele polaire lucht binnenge stroomd, waarin vooral aan de kust flinke buien voorkwamen. Sommige van deze buien gingen met onweer of hagel gepaard. Op Schiphol brach ten de buien gisteravond en van nacht in totaal 24 mm regen. Zware regens vielen ook aan de Italiaanse en Franse Rivièra, waar Nice van morgen 80 mm neerslag meldde. De polaire lucht dringt met deze regens ook tot het Middellandse Zee gebied door. De kern van de depres sie ligt nu vrijwel stationnair voor de Noorse kust. Diepe polaire lucht- massa's stromen eromheen in de rich ting van ons land, zodat de kans op buien groot blijft. De temperatuur kan nog iets dalen. Over het midden van de oceaan trekt een storing snel in de richting van West-Europa. Vrijdagmorgen zal deze stoning ten zuiden van Ierland aankomen. Haar invloed op het weer in ons land zal in eerste instantie be staan in het doen afnemen van de wind. ZON. EN MAANSTANDEN 9 Okt.: zon op 6.54, onder 18.00; maan op 10.58, onder 19.50. ff oogwaterstanden 9 Okt.: v.m. 5.08; n.m. 17.25. KORRELTJE Niemand vinden we zo verstandig (Advertentie) als hij, die onze mening is toegedaan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1