Waar Leiden „Klein-Hongkong" genoemd wordt MINISTERIE VOOR DE MIDDENSTAND Akkoord omtrent Aannemer klaagt georganiseerd overleg in ambtenarenzaken ONDERZOEK IN AMSTERDAMSE JUWELENROOF IS AFGESLOTEN Roim 200.000 leerlingen bij het VHMO PONDERDAG 8 OKTOBER 1964 M LEIDSE COURANT PAGINA 13 RED BAND ROOSENDAAL (Advertentie) Een oude dekschuiteen houten ophouw met een woon- en slaapkamer en een piepklein keukentje. In zo'n ruimte leven veel Leidenaars aan de rand van de stad in hun woonboot. Er liggen wat luxe schuiten tussen, daar aan de waterkant van de Haarlemmerweg, maar voor het merendeel is de bewoning van de nederigste aard. Maar het ver-• biedt de bewoners niet hun territorium wat te verruimen. Het begon met wat oranjebloemen op het stukje wal dat voor hun schuit lag. Een stekje van dit en een stekje van dat volgde. En daar is .een gehele menagerie bijgekomen: kippen, ko nijnen, honden, hier en daar een geit. en een legertje poezen. De bewoners van de woonschui ten hebben van de sof van heden: woningnood, een Hof van Eden gemaakt, waar de dahlia's in pralende pracht wedijveren mep de glanzende bladeren van de rhododendron, waar de haan kraait en de geit mekkert. Is dat niet een stukje folklore, waarvoor een toerist zijn lippen zou af likken. Hongkong zijn jonken, Leiden zijn woon arken, compleet met een hele dierentuin. Dat is wel een reisje waard (Foto's: De Leidse Courant) NRKM BEPLEIT STICHTING VAN „De middenstand, het midden- en kleinbedrijf, maakt een integre rend deel uit van een samenleving. Zonder een gezonde midden stand is een gezonde samenleving niet mogelijk, zonder een ge zonde samenleving is een gezonde middenstand niet 'mogelijk. Voortdurend zullen daarom bij elke maatregel, bij elk beleid, de gevolgen ervan voor de middenstand moeten worden bezien en ernstig in de overwegingen moeten worden betrokken. Het is op grond van deze overwegingen dat ik als voorzitter van de lande lijke centrale, de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstand, namens die bond wil verklaren dat wij de instelling van een Minis terie voor de Middenstand als het beste middel zien om de inte gratie van het middenstandsbeleid in het algemeen beleid te ver wezenlijken". Aldus de heer .J. B. A. Hurkmans, voorzitter van de NRKM, op de gisteren in Goes gehouden Katholieke Zeeuwse Middenstandsdag. De centrale Commissie voor het Georganiseerd Overleg in Ambtena renzaken heeft in haar vergadering van gisteren die door minister Toxopeus werd bijgewoond in gro te lijnen overeenstemming bereikt over de hoofdzaken van een gewij zigde structuur van het georgani seerd overleg, zo heeft het ministerie van Binnenlandse Zaken gistermid dag meegedeeld. Dit betekent aldus het commu niqué dat de nota over deze ma terie binnen enkele weken aan de Staten-Generaal kctn worden aange boden. Er is reeds geruime tijd een ge- dachtiénwisseling aan -de gang - over een wijziging van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. Iri zijn toelichting op de begroting 1965 heeft minister Toxopeus een herschreven nota op korte termijn aan de Staiten- Generaal toegezegd. aanstichter van staking aan De Rotterdamse aannemer J. v.d. Vorm heeft bij de officier van Justi tie te Amsterdam een aanklacht in gediend tegen een van de leden van. het bouwvakactiecomité, die hij als hoofdaanstichter beschouwt van de staking die nu bijna drie weken ge leden uitbrak bij de bouw van toren flats met in totaal 510 woningen in Amsterdam-West. De aannemer is van mening dat de man zich door aan te zetten tot een staking met het doel betaling van zwarte lonen af te dwingen schuldig gemaakt heeft aan het uitlokken van een misdrijf. De 120 1 bij de staking' betrokken bouwvakarbeiders zijn door het Aan nemingsbedrijf N.V. v.d. Vorm ge dagvaard om volgende week dinsdag in kort geding voor de president van de rechtbank te Amsterdam te verschijnen. De eis van hun werkge ver is onmiddellijke-hervatting van het werk. teleurgesteld De heer Hurkmans merkte op, dat zowel de voorzitter van de Christe lijke Middenstands Bond, de heer H. de Mooij, als de voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Middenstands Bond, de heer P. G. van der Weele, zich over deze zaak hebben uitgespro ken. De heer De Mooij, diep teleur gesteld door het z.i. duidelijke ge brek aan begrip voor de middenstand dat het ministerie van Economische Zaken vooral de laatste tijd heeft ge toond kwam tot de conclusie: „Wij moeten van dit ministerie af". De heer Van der Weele heeft de nadruk gelegd op de noodzaak van een integratie van het middenstands beleid met het algemeen-economisch beleid en zich op die grond tegen in stelling van een ministerie voor de middenstand verklaard. De NRKM staat min of meer tus sen beide benaderingswijzen in. De ze bond legt er de nadruk op dat het 'algemene beleid zo moet worden op gesteld en uitgevoerd dat rekening wordt gehouden met het verschillend efect voor de geledingen der bevol king. Ook meent deze bond dat de per soon van de man, minister of staats secretaris, die met het middenstands beleid belast is in belangrijke mate medebepalend is voor een juiste of niet juiste bepaling van het midden - standsbelang ,in het geheel van een beleid dat op het algemeen belang moet zyn gericht. huidige situatie niet aanvaardbaar Anderzijds deelt de NRKM de me ning van de voorzitter van de CMB dat de huidige situatie niét langer aanvaardbaar is, met een staatssecre taris op het Departement van Econo mische Zaken. De heer Hurkmans heeft er aanherinnerd dat het mid den- en kleinbedrijf een groep is met een éigen karakteristiek. Het beweegt zich voor het grootste deel op het terein der dienstverle ning. Het is over het algemeen bij zonder arbeidsintensief. De eigen kenmerken van het midden- en klein bedrijf zijn er de oorzaak van dat een globaal, mac co-economisch over heidsbeleid zwaar drukt juist op dat middenstandsbedrij f De middenstandsondernem ers tel len bij elkaar tussen de 350.000 en 400.000 personen. Met de werknemers in het middenstandsbedrijf mee over schrijdt de groep, ruimschoots het miljoen, één kwart van de beroeps bevolking. Juist omdat het om zo'n belangrijke groep gaat en omdat het ontbreken van een juiste integratie het kernprobleem is, kan aanspraak worden gemaakt op een eigen mini sterie. Juwelen zijn nog zoek De hoofdinspecteur J. Valken is gisteravond uit Dortmund terugge keerd. Daar zijn die verhoren voort gezet van H. B., diens 'vrouw, en P. C. en zijn ook de verbalen opgemaakt. Hiermee is, aldus de heer Valken, voor de Amsterdamse politie de zaak rond, behoudens dat het grootste deel van de buit nog zoek is en nasporing vereist. Aanwijzingen omtrent de - plaats waar dit deel zich bevindt, heeft het bezoek aan Duitsland niet opgeleverd. Blijkens zojuist door het 'Centraal Bureau voor de Statistiek gepubli ceerde cijfers telde het VHMO op 10 sept. j.L 201.800 leerlingen tegen 194.200 een jaar tevoren (toeneming 4 procent). Het aantal toegelatenen steeg met bijna 2000 of 5 procent van 36.600 tot 38.600. Van de gemiddelde gene raties 12- en 13-jarigen, waartoe de toegelatenen-in-1963 en 1964 in hoofd- - zaak behoorden, ging in 1964 17,5 procent naar het VHMO tegen 16,7 pot. in 1963. J. Het' aantal scholèn 1 dat aan het HAVO-experiment deelneemt be draagt 16, het aantal geregistreerde lèerlingen bijna 1200. Scheepsberichten Acmaea 6 v. Rotterdam n. Petit Courönne; Alamak 7 te Beyrouth verw.; Alcof pass. 6 Gibraltar n. Mar seille; Alkes 6 420 ml zw Azoren n. New York; Aludra 6 200 ml zw Port Etienne; Area 6 215 ml nno Kp. Fi- nisterre n. Durban; Asterope 7 te Port Alfred verw.; Bovenkerk 7 te Port Elisabeth; Calamares 6 465 ml wzw Azoren n. Bremerhaven; Eer beek pass. 6 Texel n. Bristol; Garoet verm. ,8 v. Madrasa n. Colombo; Ker- mia 5 v. Curagao n. Rotterdam; Ko- ratia 7 v. Curagao n. Aruba; Korenia 6 v. Pladju n. Djakarta; Ladon 6 v. Amsterdam n. Hamburg; Loppersum 6 600 ml no Azoren n. Bermuda; Maasdam 6 420 ml w Ierland n. Gal- way; Maashaven 6 te Port Harcourt; Memnon 6 v. Pto. Cabello n. Maraqai- bo; Scheldelloyd 7 v. Tahiti n. Nou mea; Ulysses 6 v. Le Havre n. Rot terdam, 7 te Rotterdam; Willem Ruys 9 te Rotterdam verw.; Wonósari 6 v. Le Havre n. Antwerpen, pass; 7 Vlis- singen, 7 te Antwerpen; Zafra 14 in Perzische Golf verw. De zevenjarige Freddy Eüsimghorst uit Doetinchem is gistermorgen toen hij op de fiets naar school gimg door een trailer met aanhanger overreden en-ter plaatse overdeden. De jongen Met zich dioor de trailer meetrekken en kwam ten val. Hij kreeg één van de zware achterwielen over zich been. ,Zijm zesjarige zusje, dat bq hem: op die fiets zat> bleef ongedeerd. Op de werf „Gusto" te Schiedam is woensdag het tweede kraaneiland, dat aan de verbetering van de haven hoofden bö Umniden gaat werken overgedragen. De foto toont het kraaneiland, „Kraanvogel" genaamd op de werf

Leidse Courant | 1964 | | pagina 13