SP0RT- SHIRTS slik uw pijn wee Mer eeN "akkemje" REEDS BIJ 0.8 PROMILLE ALCOHOL IN HET BLOED IS MEN „ONDER INVLOED" Jongelui vielen hoofdinspecteur van politie aan Missionarissen in Kongo mishandeld SLECHTS VIER GEGADIGDEN VOOR CRITERIUM DER TWEEJARIGEN DINSDAG 6 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 De officier van Justitie bij de rechtbank te Maastricht, mr. P. Schenkenberg van Mierop, meent dat op grond van de ervaringen van professor Froentjes, hoofd van het gerechtelijk laboratorium te Den Haag, niet meer het promillage van 1,5 maar reeds een alcoholgehalte van 0,8 promille moet worden be schouwd als de marge waarboven men niet meer in staat kan worden geacht een auto naar behoren te be sturen. De cqnclusies van professor Froentjes zijn gebaseerd op 15.000 bloedproeven. In zijn requisitoir tegen een 54- jarige grondwerker uit Sittard die terecht stond verdacht van het be sturen van een auto, terwijl hij on der invloed van alcohol was, betoog de de officier van Justitie dat het promillage van 1,5 in het arrondis sement Maastricht langzamerhand als maatstafgevend werd beschouwd moet worden aangepast aan de con clusie die prof. Froentjes uit de bloedproeven trok. Volgens prof. Froentjes treedt bij een promillage van 0,8 een dusdanige „beinvloe- ding van de voor het verkeer be langrijke functies in het organisme" op, dat men niet meer in staat moet worden geacht een auto naar beho ren te besturen. Bij 0,5 tot 0,8 promille zou mede op grond van de uiterlijke verschijn selen een oordeel over de toestand van een verdachte moeten worden geveld. Bij minder dan 0,5 promille (Advertentie) alcohol in het bloed zouden de mees te automobilisten nog wel in staat zijn om een auto te besturen. LICHT Toen J. S. (grondwerker) op 17 mei jl. met zijn auto op de Valken burger weg te Nuth tegen een stil staande auto was gebotst nam een arts een uur later een bloedproef die een alcoholgehalte van 1,5 pro mille aantoonde. De arts kwalifi ceerde verdachtes gedragingen als licht onder invloed. De adjudant van de rijkspolitie verklaarde ter te rechtzitting, dat verdachte naar drank had geroken, onvast ter been was geweest en niet op normale wij ze een verklaring had kunnen af leggen. De officier eiste gevangenisstraf en ontzegging van het rijbewijs voor 15 maanden. alléén woensdag zolang de voorraad strekt: voor jongens van 6 t/m 15 jaar in een ijzersterke kwaliteit flanel. Ruim zittend model in prachtige ruiten. En San forized, duskrimpvrij speciale J.M. prijs leeftijd 6 jaar 775 van 3*75" voor kleine stijging per maat. bijv. 10 jaar van jL?5" voor 8.7 5 15 jaar van lürTS" voor 9.75 en GRATtS een leuk speldje ■agaaaaBffffra r ëSTSiegenlBW pm zelf te torön' I Bel, bestel. fU 1 lhuls' M l De politie van Weststellingwerf heeft de bromfietsen van zes jeug dige inwoners van deze gemeente in beslag genomen en tegen het zestal proces-verbaal opgemaakt. De jon gelui hebben een hoofdinspecteur van politie uit Amstelveen aange vallen en achtervolgd, toen deze hen verzocht op te houden met onnodig lawaai te maken. De hoofdinspecteur was in Noord- wolde, gemeente Wests tellingwerf op familiebezoek. Het incident gebeur de 's avonds laat. De politiefunctio naris maakte zich als zodanig be kend. Bij de vechtpartij kreeg hy een klap en een trap. „Vrije boer" vraagt koningin om stappen tegen Landbouwschap De heer P. W. Lefferstra uit Wijckel, de Friese „vrije boer" die dit jaar enige malen een verkoop van melk rechtstreeks aan particulieren organi seerde, heeft een request gezonden aan H.M. de Koningin. Daarin maakt hij er bezwaar tegen dat het Land bouwschap bij zuivelfabrieken der den beslag laat leggen op tegoeden van boeren, die weigeren hun hef fingen te betalen. Hij vraagt de ko ningin te bepalen, dat het Land bouwschap deze „niet nader te qua- lificeren handelingen" terstond dient te beëindigen. Indonesisch schip beroofde Maleisiërs Maleisische vissers hebben giste ren een buitenlands schip, dat hen zaterdag van schepen en uitrusting ter waarde van ongeveer 175.000 gulden had beroofd, geïdentificeerd als een oorlogsschip van de Indone sische marine. De identificatie vond plaats door middel van silhouetten van Indone sische schepen, hun getoond door de politie. In Port Swettenham deelden zij mee, dat het schip zeer groot was en drie kanonnen had. Volgens hun verklaring waren zij aan het vissen in de internationale wateren van Straat Malakka met een vloot van 40 schepen toen het oorlogsschip na derde. Elf boten wisten te ontsnap pen. Zij werden beschoten met klei ne wapens. 55 vissers werden aan boord van het oorlogsschip genomen doch 43 van hen werden 12 uur la ter in vier van hun schepen weer vrijgelaten. De andere 12 mannen zijn nog niet teruggekeerd. UTRECHTS MUSEUM WEER TOEGANKELIJK De afdeling nieuwe religieuze kunst van het Aartsbisschoppelijk museum in het Catharijneconvent aan de Lange Nieuwstraat in Utrecht is weer voor het publiek toegankelijk. Het museum is enige maanden ge sloten geweest omdat een nieuwe vloer dringend noodzakelijk was. De oude was zo slecht, dat de museum bezoekers er soms niet meer veilig over konden lopen. Van eind november tot begin januari wordt in het museum voor nieuwe religieuze kunst een tentoonstelling gehouden van schilderijen, tekenin gen- en grafiek van de Maastrichtse kunstenaar Huub Dröge. „Impressies uiit Polen" heet deze expositie. SPECIAL^ wRS*! z0 even ru.«8 ffb&e srtüv-- (Advertentie) J. HEYN OVERLEDEN Na een kortstondige ziekte is op 66-jarige leeftijd in Amsterdam overleden de heer. J. Heyn, in teven commissaris van Albert Heyn NV. De heer J. Heyn vertegenwoordig de samen met zijn broer de heer G. Heyn, de tweede generatie van de fa milie Heyn. Hij heeft gedurende 45 jaar deel uit gemaakt van de lei ding van het Albert Heyn bedrijf. In 1962 traden de beide broers af als leden van de raad van bestuur en aanvaardden zij een funktie als commissaris van de N.V. Smid je Verholen en de s port- computer 31. Brigadier Piet wist nu genoeg en wandelde het hotel weer uit. „Yokito is dus naar de smid in Rijkhuyzen..." mompelde hij. „Mijn kop er af, als dat smid je Verholen niet is! Ik pik de tram en ik ga er eens even heen!" En even later zien we slimme brigges al in de tram stappen, die de verbinding vormde tussen Graven- drpcht pn het genoemde dorp Rijk- KORTE GOLF In een vijver in het Oosterpark te Leeuwarden is gistermiddag de driejarige René van der Goot uit de Maarten Harpentszoon Trompstraat te Leeuwarden, verdronken. Een mevrouw die in het park wan delde, zag het jongetje in de vijver vallen en slaagde er in hem uit het water te halen. Met hulp van een voorbijganger paste zij nog langdu rig kunstmatige ademhaling toe, maar zonder resultaat. DE FRANSE MELKSTAKING Van de zijde van het Franse mi nisterie van landbouw is medege deeld, dat de melkboeren in de Oost franse departementen van Moezel en Maas hebben besloten hun staking, die thans zeventien dagen heeft ge duurd, tijdelijk op te schorten. Dit besluit werd genomen nadat de regering een aantal bestrijdings maatregelen tegen de staking heeft genomen, waaronder het niet meer heffen van invoerrechten op de meeste vormen van melkinvoer in Frankrijk. De Franse regering heeft tot dusverre de eis der stakers tot verhoging van de groothandelsprijs voor melk niet willen inwilligen. 70 Priesters en missionarissen zijn maandag uit Beni, Oost-Kongo (Leo- poldstad) in Kampala gearriveerd. Verscheidenen van hen waren door een opstandelingenrechtbank gevan gen gezet en ter dood veroordeeld terwijl velen van hen waren mis handeld. De vluchtelingen vertelden, dat het huis van bisschop Pierard door de rebellen was geplunderd nadat de regeringsstrijdkrachten door hen wa ren verdreven. Na te zyn mishan deld en met de dood te zijn bedreigd, kregen zij echter toch toestemming om te vertrekken. Een Afrikaanse priester werd ern stig mishandeld toen hij trachtte zijn bisschop te beschermen en hij is nu herstellende van zware hoofdwon den. De vluchtelingen komen thans wat op hun verhaal in een missie post nabij Kampala. Uit Leopoldstad werd gemeld, dat de regeringsstrijdkrachten de be langrijke katholieke missiepost Loe- boenda, gelegen aan de spoorlijn Kongolo-Kibombo, hebben heroverd. Aan de verwondingen die hij gis termiddag had opgelopen toen een 200 kilogram zware laadbak van een be tonmolen op hem terecht kwam is de 45-jarige heer L. de Bijl overleden. Het slachtoffer werkte aan de omleg ging van de provinciale weg bij So meren. ENGELS OFFICIER VERONGELUKT Op de Napoleonsweg te Grathem nabij het natuurbad „De Heelder- peel" is maandagmiddag omstreeks 12 uur een personenauto bestuurd door een 42-jarige Engelse vrouwe lijke legerofficier, majoor E. Ogle uit Lier in België, door onbekende oor zaak aan het slingeren geraakt en frontaal tegen een boom gebotst. De vrouw moet vrijwel onmiddellijk zijn overleden. Het slachtoffer is over gebracht naar het ziekenhuis te Roer mond. Rijkspolitie en Engelse militai re politie stellen naar de oorzaak een onderzoek in. De auto werd totaal vernield. huyzenIntussen gebeurde er op het hoofdbureau van politie iets héél merkwaardigs, iets héél onheil spellends zelfs. Op een gegeven mo ment reed daar namelijk een grote, zwarte, 12 cylinder Sofknots voor. Daaruit stapte de heer Wasilew Iwa- nowitsj Omskomsk, de volkscommis saris voor Buitenlandse Betrekkin gen van de grootmachtige republiek Barroesja Met forse tred wandel- visitekaartje en deze nam het blanke de hij op de agent van de wacht af stukje karton voorzichtig aan. „Gom- en hij sprak met diepe stem: „Ga perdepippelmompelde de bra- onmiddellijk aan de kameraad com- ve agent, toen hü ermee in de gang missaris zeggen, dat Wasilew Iwano- liep. „W.I. Omskomskvolkscom- v/itsj Omskomsk hem spreken moet! missaris voor B.Bzo zo... Onmiddellijk spreken! En zeg er bij, nou nou Aa'° dat Wasilew Iwanowitsj Omskomsk zéér ontstemd is!" Met een hoog hartig gebaar reikte hij de agent een da's niet mis!!" Woensdagmiddag wordt op Duin- digt een programma van negen koer sen afgewerkt. Het criterium der Tweejarigen telt slechts vier deelne mers. De aanwezigheid van Deter d'Aster, die het record der tweejari gen met een kilometertijd van 1.22.7 zo drastisch omlaag haalde, zal daar niet vreemd aan zijn. Normaal gespro ken tweejarigen kunnen altijd een fout maken speelt Deter d'Aster met zijn drie tegenstanders het spel van kat en muis. Captain Double'K vertrekt in de Dollartprijs van kop af. Aureala en Boy Scotch moeten het in grote vorm verkerende paard van Piet Smit veer tig meter geven. Een handicap die, wanneer de Captain goed doorstapt, te zwaar zal zijn. De Amerikaanse Azalea Hanover heeft in de Seheldeprijs weer uit stekende vooruitzichten. Voor een driejarige draver heeft Azalea een speed waar iedere kenner stil van wordt. Ze. start echter moeilijk en bij haar laatste optreden maakte ze, juist toen ze buitenom naar voren wilde stormen, een flinke galoppade die haar de zege kostte. Wanneer rij der Herman Hylkema Azalea in het gareel kan houden is niemand ech ter in staat om tegen haar op te tor nen. De eerste koers begint om half twee en onze prognoses zijn: Rijnprijs: Caesar Julia H, Corina Z, Curas. Outsider: Carla van IJmui- den. Rapideprijs, ren 1ste afd.: Mister Wilfred, Marina, Poitou. Dollarprijs, met trio: Captain Dou ble K, Aureola, Boy Scotch. Maasprijs: Arturo, Zeester, Amora Guy. Outsider: Coco S. Rapideprijs, ren 2de afd.: Cambron- ne, Amiga, Funny Face. Criterium der Tweejarigen: Deter d'Aster, David van de Lente, Doch ter van Our Bonni. Rapideprijs, 3de afd., ren met trio: Ex Gratia, Fair Quota, Jaseuse. Scheldeprijs: Azalea Hanover, Xanthia S, Yberflöte. Outsider: Zanto.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8