HOOFDSCHOTEL? iVLEES t)E SPIN Meer margarine, minder boter Defect in gasleiding te Appingedam Zuiver vermogen Van Wijk Heringa 10 miljoen PANORAMA POSTBUS 1 HAARLEM DINSDAG 6 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COUGANT PAGINA 2 Aêaddin. PETROLEUMKACHEL f.108.- Alom bekend om zijn krachtige, reukloze warmte en solide afwerking. Uitstekend te regelen, veilig en betrouwbaar. Ook geschikt om op te koken. Lpt vooral op het merkl VEILIG.... ZUINIG.... DUURZAAM! (Advertentie) Minister Luns naar Caraibisch gebied en Verenigde Naties De minister van Buitenlandse Za ken, mr. J. M. A. H. Luns, gaat te gen het einde van deze maand naar het Caraibische gebied voor de jaar lijkse conferentie met de hoofden van de Nederlandse diplomatieke missie in Latijns-Amerika, die in de Nederlandse Antillen wordt gehou den, en voor een officieel bezoek aan Trinidad en Tobago. Daarna gaat de minister naar New York om de opening van de algemene verga dering van de Verenigde Naties bij te wonen. De conferentie met de Nederlandse diolomatieke vertegenwoordigers wordt op 27 en 28 oktober op Bo naire gehouden. Na afloop van de conferentie worden de minister en de andere deelnemers aan de confe rentie op Curasao door de regering van de Nederlandse Antillen ontvan gen. Minister Luns zal op uitnodiging van de minister-president van Trini dad en Tobago, dr. E. Williams, van 1 tot 3 november een officieel be zoek brengen aan Port of Spain. De Nederlander verbruikt de laat ste maanden minder boter en meer margarine. Per hoofd van de bevol king is in de eerste helft van dit jaar 4,86 kilogram boter geconsu meerd. Dit is bijna 1 kilogram of 4 pakjes minder dan in dezelfde peri ode van 1963. Het margarineverbruik nam daarentegen toe van 18,98 tot 19,77 kilogram per persoon. In de eerste maanden van dit jaar is in Nederland in totaal 29.339 (34.898) ton boter en 117.111 (113.168) ton margarine gegeten. Aldus cijfers van het produktschap voor zuiveL Leidse Bioscoopprogramma's De films in de week van 1-10 okt. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: „Pa krijgt de klappen", (alle leeft.) Dagelijks 2 30. 7 00 en 9 15 u Zondag 2 30 4 45 7 00 en 9 15 uur Lido: „Robin anc the 7 Hoods". (14 jaar). Dag. 2.30. 7 en 9.15 uur Zond. 2.30. 4.45. 7 en 9.15 u. L»xor: „Boven de achttien" (18 jaar) Dag 2 30. 7 00 en 9 15 uur Zond.: 2.30. 4 45. 7 00 en 9 15 uur Studio: „Mary Mary". (14 jaar) Dag 2 30, 7 00 en 9 15 uur Zond.: 2.30. 4 45. 7 00 en 9 15 uur Maandagmiddag is in de gasleve ring aan de gemeente Appingedam een storing ontstaan. Op nog niet verklaarde wijze is ga~ uit het ho- gedruknet in het lagedruknet te recht gekomen. Gaskachels, geysers, gasfornuizen vertoonden een grote geelkleurige vlam. De druk die nor maal honderd bedraagt, liep op tot 250. In het gedeelte van Appingedam, waarin de gastoestellen reeds zijn omgebouwd voor het gebruik van puur aardgas hadden de inwoners geen last. In de rest van de plaats, waar men momenteel nog is aange wezen op het gebruil. van een meng sel van aardgas en lucht, kreeg men door deze storing opeens puur aard gas in de leidingen, waardoor men gedwongen werd de gastoevoer af te sluiten of de kranen gedeeltelijk dicht te doen. Met een geluidswagen is de bevol king dadelijk gewaarschuwd de kra nen half dicht te draaien. Op tal van punten in de stad stelt men een on derzoek in naar de oorzaak van dit ongewoon verschijnsel. Technici van het gasbedrijf zijn er 's avonds omstreeks kwart over 7 in geslaagd de oorzaak van deze storing op te sporen. Het bleek dat in een zogenaamd waterslot in het centrum van Appingedam, het wa ter was overgeheveld. Daardoor kon gas uit de hogedrukleiding over stromen in het lagedrukgedeelte van het net. NS wil in toekomst bediening-op-afstand beweegbare bruggen De Nederlandse Spoorwegen be studeren op het ogenblik plannen om een aantal beweegbare spoorbrug gen op afstand te kunnen bedienen. Deze studie is nodig, omdat de NS wil voorkomen dat door de invoering van de centrale verkeersleiding in de toekomst personeel gehandhaafd zou moeten blijven uitsluitend voor het bedienen van de beweegbare bruggen. De afstandbediening zou moeten geschieden door de treindienstleider, die vanuit het centrale bedienings centrum in een beheersgebied de treinenloop in dat gebied regelt. Be drijf stelevisie zal het hem mogelijk moeten maken, de situatie in ver band met de scheepvaart aan weers zijden van de brug in ogenschouw te nemen. Voorts zouden radar en elektronica het systeem voor wat de veiligheid betreft moeten vervolma ken. DRENTS LANDBOUWGENOOTSCHAP EENS MET CENTRALE LANDBOUWORGANISATIES In de gisteren gehouden buiten gewone aandeelhoudersvergadering van de N.V. van Wijk en Heringa is medegedeeld dat vóór 10 november de cijfers over de huidige positie van de vennootschap en de consequen ties van hetgeen de laatste maanden is gebeurd, zullen worden gepubli ceerd en besproken in een nieuwe buitengewone vergadering. De voor lopige cijfers geven te zien dat, na afwikkeling van de thans lopende maatregelen, vermoedelijk een zui ver vermogen resteert van ongeveer 10 min, overeenkomende met een aandelenkoers van ongeveer 175 procent. Zoals bekend is de gehele produk- tie van wollen dekens en garens af gestoten, nadat de Zwolsmangroep verreweg het grootste deel der uit staande aandelen van N.V. had ver worven. De minderheidsgroep van aandeelhouders kon zich gisteren niet verenigen met de voorgestelde statutenwijziging. De voorzitter, de heer D. de Rooij, kon zich dit stand punt wel enigszins voorstellen maar de wijziging werd toch met een grote meerderheid aangenomen. Bankschuld. Medegedeeld werd nog dat de bankschuld inmiddels is opgelopen tot 9,5 min, waarbij nog 1,5 min aan langlopende andere schulden komt. Deze 11 min wordt gecompenseerd door vorderingen op grond van de overdracht van de wollen deken- produktie aan de Hollandse tapijtin dustrie, terwijl wat de garenfabriek betreft vorderingen en schulden el kaar ongeveer dekken. De taxatie waarde van het onroerend goed be draagt 12,5 min en de achterstal lige belastingschuld 2,5 min, zodat het zuivere vermogen op ongeveer 10 min uitkomt. Aetherklanken WOENSDAG 7 OKTOBER 1964 HILVERSUM I. 402 M. 7.00-24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber. 7.10 Dagopening. 7.20 Oude muziek (gr). 7.45 Radiokrant. 8.00 Nws. 8.15 Gewijde muz. (gr). 8.30 Lichte gram. 8.50 Vocaal ensemble: Volksliede ren. 9.00 Voor de zieken. 9.35 Wa terstanden. 9.40 Voor de huisvrouw. 10.10 Vioolrecital: klas. muz. 10.30 Morgend. 11.00 Geestel. liederen. 11.30 Stereof. uitz.: Lichte ork muz. en zangsoliate. 11.50 Cabaret. 12.00 Lichte gram. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Accordeonspel met ritm. begel. 12.53 Gram., event, actualiteiten. 13.00 Nws. 13.15 Licht instr. trio. 13.45 Amusem. muz (gr). 14.00 Zet-Pé: licht progr. 14.30 Ko perorkest. 14.50 Symfonie-orkest v. Londen: mod. muz. (gr). 15.50 Bij- Canadees waarnemend generaal der Jezuïeten De leiding over de Jezuïeten zal, nu de algemeen overste pater Jans- sens op 75-jarige leeftijd is overle den, worden waargenomen door de 56-jarige pater Jean Swaine, die reeds" sinds april 1960 optrad als plaatsvervanger van pater Janssens, met het oog op diens zwakke ge zondheid. Pater Swaine werd op 13 decem ber 1907 te Kentville in de Canadese provincie Ontario geboren. Zijn op leiding kreeg hij voor een deel in Canada en gedeeltelijk in Rome. De verkiezing van een opvolger van pater Janssens verwacht men niet voor het volgend voorjaar. Te weinig (te veel) voor oud-SS'er Wolff TV-Noordzeé heden- en morgenavond DINSDAG 6 OKTOBER 18.30 De Vluchteling (Wilhelm Teil pl.m. 19.00 Gevar. progr.; pl.m. 19.23 Wie gaat er nu trouwen? ((The Bob Cummings Show). Pauze. 22.00 The Bleymier Story; pl.m. 23.00 Einde. WOENSDAG 7 OKTOBER 18.30 uur: Een knagend probleem (serie „Beaver knapt het op"). Zowel openbaar ministerie als ver dediging hebben bij het Westduitse federale gerechtshof beroep aangete kend tegen de gevangenisstraf van vijftien jaar, die vorige week woens dag de vroegere SS-generaal Karl Wolff door een rechtbank in Mün- chen werd opgelegd wegens zijn hulp bij 300.000 tijdens de oorlog gepleeg de moorden op Joden. Volgens een woordvoerder van het ministerie van justitie is het open baar ministerie het niet eens met de uitspraak van de rechtbank, volgens welke Wolff alleen behulpzaam bij de moorden is geweest. Het openbaar ministerie had Wolff oorspronkelijk aangeklaagd wegens de veel zwaar der wegende medeplichtigheid aan moord, waaraan automatisch levens lange gevangenisstraf is verbonden, de maximum-straf in West-Duits- land. belvertelling voor de jeugd. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Eurojazz. 17.45 Gram. 17.55 Het spektrum, lezingen. 18.10 Koorzang. 18.30 Radio-Volks- Universiteit. 19.00 Nws en weerpr. 19.10 Radiokrant. 19.30 Zang van Het Leger des Heils. 19.45 Op de man af, praatje. 19.50 Radio Filh. Orkest, Groot Omroepkoor en so listen: Klas. gewijde muz. 21.15 Re creatief perspectief, I Terugblik, lez. 21.30 Lichte muz. 21.50 Tezamen le ven: Indrukken van de 2-jaarl. con ferentie der Europese Kerken in Denemarken. 22.00 Pianorecital: klas. muz. 22.30 Nws. 22.40 Avondoverd. 22.55 Amusem. muz. (gr). 23.05 Le ven om te spreken - spreken om te leven, gesprek. 23.30 Lichte orkest- muz. (gr). 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 9.40 VPRO. 10.00-24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Ocht. gymn. 7.20 Social, strijdl. 7.23 Lichte gram. (7.30 Van de voorpagina, praatje). 8.00 Nws. 8.18 Lichte gram. 8.50 Gymn. voor de vrouw. 9.00 Kookpr. ,9.05 Klas. gram. VPRO: 9.40 School radio. VARA: 10.00 Romant. gram. 11.00 Nws. 11.02 Voor de vrouw. 11.40 Radio-Volks-Universit. 12.10 Lichte gram. 12.25 Voor het plattel. 12.30 Mededel. t.b.v. land- en tuin bouw. 12.33 Olympische Ouverture. 13.00 Nws. 13.15 Gesproken portret. 14.00 Noord-Holl. Filh. ork, koor en solisten: klas. koorzang. 14.50 Zorg voor zwakzinnigen, toespraak. 15.00 Voor de jeugd. 16.50 Voor de zieken. 17.20 Stereof. uitz.: Tango-rumba orkest en zangsolisten. 17.50 Reger. uitz.: Geven en nemen. Tips voor en van weggebruikers. 18.00 Nws. 18.15 Actualiteiten. 18.20 Uitz. v. d. Boe ren Partij. 18.30 Stereof. uitz.: Licht instrument, sextet. 18.55 Report, v. voetbalwedstrijd Fenerbahce-DWS te Istanboel. In de pauze: 19.45 Nws. 20.50 Stereof. uitz.: Hitparade: dans- orkest en zangsolisten. 21.20 Jazz- muz. 21.40 Artistieke staalkaart. 22.05 Kamermuz. 22.30 .Nws. 22.40 Ieder zingt zijn eigen lied: Volks liedjes en balladen: De zee. 22.55 Tussen stilstand en beweging, lez. 23.10 Klas. en mod. kamermuz. (opn). 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NEDERLAND I NTS: 17.00 De Verrekijker, inter nationale jeugdjourn. NCRV: 17.10- 17.45 Voor de kinderen. VARA: 19.30 Contrast, act. politieke vraagstuk ken. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.45 Voor stelling: toneel en muz. uit Japan. 21.35 Elgeria - 997 ton Alblasser- dam. Documentaire over de Ned. binnenvaart. 22.15 Act. Humanisme. NTS: 22.25-22.30 Journaal. NEDERLAND H NTS: 20.00 Journaal. NCRV: 20.10 She Stoops to Conquer (Een dag vol verwarring). Engels blijspel. 20 45 Literair kijkschrift: maandel literaire rubriek. 21.10 Vervolg blij spel. 21.40 Engels meisjeskoor met pianobegel.: volksliedjes. 21.50 Dag sluiting. 21.55-22.10 Attentie. Trianon: „Heimweh nach St. Paul". Het bestuur van het Drentse Land - (alle leeft.) bouwgenootschap heeft besloten zich Dag: 2.30, 7 en 9.15 uur °P hetzelfde standpunt te stellen als Zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 de drie centrale landbouworganisa- uur ties op 23 september j.l. deden. Deze Rex: „Lachen is niet verboden", organisaties verklaarden toen, dat (Alle leeft.) ten aanzien van melkleveringen naar Dag 2 30, 7 15 en 9 15 uuir Frankrijk de „grootste terughou- Zond.: 2.30, 4.45, 7 00 en 9.15 dendheid" in acht dient te worden uur, genomen. ECHT WAAR - HET STA AT IN Platvoetballer (schoenmaat 46) werd verkocht voor honderddui zend gulden en vertelt aan Pano rama wat voor gevoel dat is. Wat denkt Cornelia Verolme bij het dessert? General der Flieger Christian sen, de beul van Putten, verant woordelijk voor de dood van duizenden onschuldlgen werd een week of wat geleden in Duitsland gedecoreerd. Vijf toffe Amsterdammers, die door de televisiejury „Nieuwe Oogst" werden afgekraakt, maakten een gramofoonplaat, die een internationaal succes is. Prachtige, 77 centimeter bre de, kleurenfoto van de „Wil lem Ruys". zo boeiend is nu PANORAMA Neem een abonnement, NU, voor de winter begint, op dit geïllustreerde weekblad, dat van de eerste tot de laatste bladzijde voortreffelijke ontspanning biedt voor het hele gezin. Stuur NU een briefkaart met naam en adres aan dan krijgt u de eerstvolgende 3 nummers gratis en daarna (voor slechts 40 ets per week) elke week Nederlands eigen gezins weekblad! WEEK NA TROUWEN VERONGELUKT Omstreeks half twaalf is gisteren op een kruising van wegen in de gemeente Son een ernstig verkeers ongeval gebeurd, waarbij de 29-ja- rige L. van de Vastenboch uit Eind hoven om het leven is gekomen. Zijn echtgenote werd levensgevaar lijk gewond. Op de wegkruising kwam de heer Van de V. op zijn bromfiets met zijn echtgenote op de duo in botsing met een vrachtwa gen bestuurd door P. M. uit Neunen. In zeer zorgwekkende toestand is de echtgenote van het slachtoffer naar het binnenziekenhuis te Eindhoven overgebracht. Het echtpaar was vo rige week pas getrouwd. Snel optreden. Warwik had op groot wild ge jaagd en daardoor snel leren be sluiten. Dat deed hij nu ook. Hij moest die Drie Driehoeken hebben. Hij moest zorgen, dat niemand in de kamer hem herkende en dat hij verdwenen was, voordat de politie kwam. Hij smeet de deur open en stormde naar binnen. De zware ploertendoder vloog door de lucht en op hetzelfde ogenblik vloog de enige lamp in het vertrek aan grui- zels, voordat iemand nog goed be greep, wat er voorviel. Op het zelfde ogenblik greep Warwik naar het juweel dat op de tafel lag, griste de stapel geld mee en rende naar de deur terug. „Stil! Ik ben het, Bert!" fluis terde hij hees. „Hierheen. Gauw! Opschieten. Ik heb het geld en de juwelen.Kom gauw mee! Deze kant op. De gang in. Willen jullie gepakt worden?" Hij ging wat opzij en hoorde hoe ze hem voorbijliepen naar de deur. Er werd nog steeds op de voordeur gebonsd en iemand eiste toegang in naam der wet. Warwik sloot de kar merdeur en draaide de sleutel om De anderen bevonden zich nu in de gang. Al ze bemerkten hoe ze er in gelopen waren, zouden ze de deur moeten intrappen om in de kamer te komen, en door dat lawaai aan de politie hun aanwezigheid verra den. Hij stak het juweel in zijn ene schoen en het geld in zijn zak. Daar op trok hij het raamgordijn een wei nig omhoog en tuurde naar buiten. Het was zo donker, dat hij geen drie meter ver kon zien. Hij wist niet, of er iemand op de loer lag, die hem grijpen kon als hij het raam open schoof en er uit sprong. Hij bleef wachten. In de gang hoorde hij ra zen en vloeken; hij begreep, dat er licht gemaakt was. „Die stommerik heeft de lamp ka potgemaakt," zei Saxbury. Waar is hij voor de drommel gebleven". „Er vandoor gegaan," zei een der mannen. „Hoe kon hij dat doen? Hij zei toch, dat we met hem mee moesten gaan?" „Er was zoveel lawaai, dat we hem niet helemaal verstaan heb ben", zei het meisje. „Hij heeft de Driehoeken en het geld mee!" „U kunt Bert wel vertrouwen, mijnheer Saxbury," zei het meisje „Zodra hij in veiligheid is, zal hij u de juwelen en ons het geld wel bezorgen." „Ik zal hem wel moeten vertrou wen!" bromde Saxbury. „Beroerde geschiedenis.,, „Uw eigen schuld, omdat u geld wilde besparen." „Ik beklaag me niet.als ik die juwelen maar in handen krijg. Is dat niet het geval, dan zal die kerel zijn straf niet ontgaan, al moest het me mijn hele vermogen kosten. Die ge schiedenis met de politie is anders lam genoeg.Jullie hadden voor zichtiger moeten zijn." „Wat zullen we nu doen?" vroeg een der mannen. „Als we hier van daan gaan, volgen ze ons natuur lijk en dat moeten we niet hebben" „Nou laten we naar de keuken gaan en een stukje eten" grinnikte Saxbury- ..We eten en praten tot morgen vroeg door en zien dan wel, hoe de zaak ervoor staat. Misschien dat Bert voor die tijd met geld en juwelen terugkomt.of hij moet zo bang zijn, dat hij aldoor op de vlucht is." „U kon ons wel eens verklaren, waarom u zo op die Drie Driehoeken gesteld bent", zei het meisje. „U bent rijk genoeg om een dozijn van die dingen te kopen, zonder arm te worden." „Ik moest die Driehoeken zien te krijgen," grinnikte Saxbury. „Je moet weten, dat ik ze een poosje ge leden voor een dame heb laten ma ken. Maar op 'n dag had ik contan ten nodig en heb ze toen in pand ge geven. Ik ging daarvoor naar een eerste klas zaak want ik wilde mijn concurrenten niet laten weten, dat ik een ogenblik om geld verlegen zat. Het ging maar om een paar da gen, maar in die paar dagen hadden ze me naar de kelder kunnen hel pen. Toen die paar dagen om waren en ik weer geld genoeg om handen had, ging ik juwelen inlossen. De pandhouder had ze verkocht. Aan een zekere Berman Dwight die veel juwelen voor een prikje van hem kocht. Ik kon toen toch moeilik naar die dame toegaan en haar ver tellen, dat ik die juwelen verpand had? En ik kon die pandhouder toch ook niet laten vervolgen, zon der mezelf bloot te geven?' „Maar waarom hebt u dan niet een nieuw exemplaar laten maken?" „Omdat het ding enig in zijn soort was, jonge dame. Achter op elke robijn staat een woord gegrift en achter op elke smaragad ook. Sa men vormen ze een code. Die code hebben ik en die dame heel hard nodig. Ik kan niet in verdere bijzon derheden treden en je moet er ver der ook niet naar vragen.Ik pro beerde door een tussenpersoon dat juweel van Dwight terug te kopen en bood hem de dubbele prijs die hij betaald had. Hij weigerde, omdat hij hoopte er meer voor te krijgen. Ik stuurde hem daarom de boodschap, dat ik de juwelen moest hebben, of hij ze wilde verkopen of niet. Dat was dom van me en hij kreeg arg waan. Hij liet zijn huis door detec tives bewaken. Hij durfde er niets van tegen zijn vrouw te zeggen, om geen achterdocht te wekken als hij vroeg het sieraad niet te dragen. Ik zal erg blij zijn, als Bert me dat ding komt terugbrengen. Nu ben je zeker wel tevreden, nietwaar?" „Wü hebben ons geld.dat is te zeggen, Bert heeft het en dat is in orde", zei een der mannen. „Nou kom dan mee naar de keu ken, dan zullen we zien, of er wat te eten is." Warwik hoorde, hoe ze de kamer verlieten. Hij wachtte, tot ze alle maal weg waren en deed de kast deur omzichtig open. Op tafel be vond zich iets, wat in de gegeven omstandigheden voor hem meer waard was dan juwelen of geld. Dat was de hoge hoed van Saxbury H(j zette hem op en liep naar de voordeur. In de gang brandde geen licht en de keukendeur was dicht. De kust scheen veilig. Hij sloop door de gang naar de kamer, waar doorheen hij het huis binnengedron gen was en sloot de deur achter zich Hij luisterde aan het nog open staan de raam, of hij buiten iemand hoor de. Eindelijk klom hij zachtjes door het raam naar buiten. „Hé daar. wacht eens even!" zei een man. die naast hem uit de grond scheen op te rijzen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2