S)e &2id6e(Eotvfca/iit Tsjombe in Cairo Op Cuba heerst voedselschaarste Oostduitse grenswacht bij vluchttunnel doodgeschoten DE RUSSISCHE HULP aan CYPRUS VIANDA LEIDEN NIET GESLOTEN Russen maakten het westerse diplomaten lastig DINSDAG 6 OKTOBER 1964 56e JAARGANG No. 16.343 BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VO OR LEIDEN EN OMSTREKEN GEEN VAKANTIEREISJE VOOR BRITSE VORSTIN Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN Telef. 2.09.35 - Red 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p.mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Papieren zijn nog steeds niet in orde maar toch landde Premier Tsjombe van Kongo is vanmorgen in de Egyptische hoofdstad aangekomen waar hij de gisteren begonnen conferentie van staatshoofden en regeringsleiders van niet-verbonden landen wil bijwonen. Militaire politie bracht hem naar een wachtkamer van het vliegveld waarna zij toegangen afzette. De Kongolese eerste-minister vond de luchthaven nagenoeg verlaten. Slechts een lagere ambtenaar van het Egyptische minis terie en militaire politie waren aanwezig. Tsjom be had gisteren zoals gemeld al een poging ge- GEEN VRIJE WANDELING DOOR NASSERS HOOFDSTAD daan in Cairo te landen, doch zijn vliegtuig werd „om technische redenen" naar een andere lucht haven verwezen. De Kongolese premier vloog toen door naar Athene. Een aantal deelnemers aan de conferentie, en met name president Ben Bella van Algerië, wenst niet met Tsjombe aan tafel te zitten. Men had president Kasavoeboe gevraagd zelf te komen, hetgeen deze als een in menging in de binnenlandse aangelegenheden van zijn land beschouwt. Egyptische ambassade in Kongo tijdelijk dicht Tsjombe die zijn intrek heeft geno men in het hotel Urub^-Palace, zal naar Egyptische autoriteiten hebben meegedeeld zich waarschijnlijk niet vrijelijk in de hoofdstad kunnen be wegen. De reden is, dat zijn inter nationale vaccinatiecertificaat niet in orde is. Intussen is, blijkens een bekend making in Cairo, de Egyptische am bassade in Leopoldstad voorlopig ge sloten, om „elke provocatie van de zijde der regering-Tsjombe te voor komen". Dit betekent echter niet, dat Egypte zijn diplomatieke betrekkin gen met Kongo heeft verbroken. In de afgelopen weken is in de Cubaanse hoofdstad het voedsel rantsoen verminderd. De rantsoenen voor reuzel en stookolie zijn gehal veerd, aardappels zijn niet te koop en groenten zijn slechts uiterst schaars verkrijgbaar. De dure restaurants, die prijzen rekenen tot ruim veertig gulden per maaltijd, hebben naar verhouding nog behoorlijke voorraden doch men weet niet of dit nog lang zal duren. Fidel Castro zei in een redevoe ring, dat de Cubanen een jaar te wachten staat van uiterste beper king, tijdens hetwelk maar weinig van de vorig jaar geïmporteerde goederen beschikbaar zullen zijn. Het ziet er dus naar uit, dat de Cu banen een zwaar jaar tegemoet gaan. President Nasser van de Verenigde Arabische Republiek heeft gisteren in Cairo de topconferentie geopend. IMPERIALISME UITROEIEN De niet-verbonden landen streven naar vrede, gebaseerd op gerechtig beid. Dit doel is nog niet bereikt, al dus Nasser. Maar iedereen was het n wel duidelijk geworden, dat de mensheid slechts de keuze heeft tus sen vrede en zelfmoord. De Egyp tische president verklaarde verder, dat het imperialisme in al zijn vor men uitgeroeid moet worden. Hij noemde dit nog een .explosief ele ment". De verschillen tussen de le vensstandaard van de ontwikkelde en die van de onderontwikkelde lan den waren nog zeer groot. „Veie eeuwen achtereen hebben ze ons onze rijkdommen ontnomen. Wij vragen gerechtigheid in 'n wereld die steeds meer één wordt", aldus Nasser. „Aan de confrontatie-acties tegen de volken die naar vrijheid en voor uitgang streven moet een einde ko men. Kleine oorlogen worden ge voerd in Zuid-Amerika, Azië en Afri ka. Er wordt handel gedreven in huurlingen zonder een spoor van schaamte", zo zei 't Egyptische staats hoofd verder. Nasser deelde mee, ter gelegenheid van de opening van de conferentie boodschappen te hebben ontvangen van Chroesjtsjov, president Johnson, V.N.-secretaris Oe Thant, Lud"wig~ Erhard en andere wereldleiders. GETROFFEN DOOR EIGEN KAMERADEN Het Oostduitse persbureau ADN heeft gisteren gemeld, dat zon dagnacht een Oostduitse grens wacht werd doodgeschoten door „Westberlijnse agenten", die door een onder de muur gegraven vluchttunnel uit het westelijke stadsdeel waren gekomen. In het bericht wordt gezegd, dat deze tunnel „met toestemming en ac tieve steun van de Westberlijnse politie" was gegraven. Zoals wij gisteren berichtten ontsnapten 57 Door het doorknippen van een lint heeft prinses Irene, die was vergezeld van haar echtgenoot, prins Charles Hugues, in de kunstgalerij „Griffe en Escoda" in Madrid een tentoonstelling geopend van schilderijen van de Nederlandse schilder Adrian Stahlecker. Foto: staande tussen (links) de schilder en (rechts) haar man knipt de prinses hier het traditionele lint door. Oostduitsers door deze tunnel naar het Westen. De gedode Oostduitse grenswacht is een zekere korporaal Egon Schultz. Hij werd volgens sommige berich ten neergeschoten door een van de tunnelgravers, die de aftocht dekte van de laatste groep vluchtelingen. De Westberlijnse politie sluit de mo gelijkheid echter niet uit, dat de korporaal door schoten van zijn ei gen mannen getroffen werd. De zevenenvijftig vluchtelingen zijn in de nacht van zaterdag op zondag en die van zondag op maan dag in groepjes door de ongeveer honderd vijftig meter lange tunnel gebracht, die gegraven was vanuit de kelder van een voormalige bakke rij in de Bernauerstrasse nummer 97 naar de Strelitzerstrasse in Oost- Berlijn. Deze straten worden ge woonlijk streng bewaakt door de Oostduitse politie, die ze met verre kijkers uit wachttorens en van de daken van huizen afspeurt. Op on geveer dezelfde plaats ontdekten de Oostduitsers in december j.l. een tunnel voordat deze gebruikt had kunnen worden. FINANCIëLE STEUN? Volgens leden van het Westber lijnse gemeentebestuur hadden de tunnelgravers een Westduitse uitge versmaatschappij om financiële steun verzocht. Verdere bijzonderheden konden niet worden verstrekt. Aan de tunnel schijnt enkele weken te zijn gewerkt. Over het aantal helpers is niets bekend. Noch de vluchtelin gen noch de tunnelgravers mochten de pers te woord staan. JOHNSON REED IN KENNEDY'S AUTO President Johnson is gisteren met zijn Philippijnse ambtgenoot Macapa- gal in de auto, waarin president Ken nedy in Dallas werd vermoord, door de straten van Washington gereden. Het was de eerste maal, dat Johnson in deze auto, die sind 22 november 1963 verscheidene veranderingen heeft ondergaan, reed. De auto heeft thans een permanent dak van kogelvrij glas. Dit kan wor den afgedekt met het zwart metalen dak, wanneer de inzittenden minder wensen te worden bekeken. Toen president Kennedy er zijn laatste rit in de straten van Dallas mee maakte, was het dak open. Volgens het Cyprische blad Philef- theros zal de Sowj et-Unie overeen komstig het vorige week in Moskou gesloten akkoord aan Cyprus belang rijke hulp verstrekken in dé vorm van conventionele en andere wagens; o.a. zullen motortorpedoboten en straaljagers worden geleverd. De Leide vestiging van NV. Vlees waren en Conservenfabriek „Vianda" zal niet gesloten worden. Deze beslis sing is het gevplg van een gisteren in Leiden gevoerde bespreking met de hoofddirectie van het bedrijf, dat door financiële deelneming in het be drijf van niet bekend gemaakte zijde in staat is gesteld de produktie voort te zetten. Alle aangezegde ontslagen (zestig) zijn op .staande voet ingetrokken. Het "is echter niet uitgesloten, dat ten gevolge van de voorgenomen reor ganisatie in het bedrijf, dip moet lei den tot een pröduktieverhoging, toch nóg enkele ontslagen moeten volgen „Maar daar staat tegenover, dat het heel goed mogelijk is, dat wij in plaats van twee of drie ontslagen mensen weer tien nieuwe krachten zullen moeten aantrekken, die beter passen in het beleid, dat in verband met de reorganisatie is uitgestippeld" zo deelde de directie van het Leidse bedrijf ons mede. Door de financiële steun van bui tenaf is de likwidatie, waartoe giste ren reeds in principe besloten was, afgewend. Tussen drie en vijf oktober zijn 57 Oostduitsers erin geslaagd via een tunnel naar West-Berlijn te vluchten. Op de foto wordt een Oostduitse vrouw met behulp van een geïmproviseerde hijsinstallatie uit de tunnel schacht geholpen. NIEUWE SYRISCHE REGERING Syrië's sterke man, luitenant-gene raal Amin al Hafez, heeft zaterdag een coalitieregering^ van Baathisten en onafhankelijke unionisten ge vormd nadat de regering van Salah Eddin Bitar eerder op de dag, na vijf maanden aan de macht te zijn ge weest, was afgetreden. Het nieuwe kabinet is het vijfde sinds de socia listische Baath-partij aan de macht kwam na de revolutie van 8 maart 1963. „OVERVAL" IN HOTELKAMERS Vijftien Russische regeringsfunc tionarissen hebben zich een week geleden „met geweld toegang ver schaft" tot twee hotelkamers van Amerikaanse militaire attaché's in de stad Khabarowsk bij Wladiwostok. Ze namen fototoestellen en andere persoonlijke bezittingen in beslag. Dit heeft het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken bekend gemaakt. Volgens gezaghebbende zegslieden waren de attaché's over de Trans- Siberische spoorweg op reis naar Tokio en Hongkong. Zij werden slechts korte tijd opgehouden en zijn van plan binnenkort naar Mos kou terug te keren. Amerika heeft geprotesteerd tegen de „flagrante inbreuk" op de diplo matieke onschendbaarheid van de mannen, die met een Britse collega op reis waren. Protest Verder heeft de Amerikaanse on derminister van Buitenlandse Zaken Tyler, gisteren een protest ingediend bij de Russische ambassadeur in Washington, Dobrynin. Tylor eiste, dat de persoonlijke bezittingen van de Amerikaanse attaché's zo spoedig mogelijk worden teruggegeven en dat de verantwoordelijke Russische functionarissen disciplinaire straffen worden Attaché's moesten in bed blijven. Het incident gebeurde in de nacht van 28 op 29 september. De betrok ken personen waren de Amerikaanse legerattaché, de assistent-legeratta- ché en de assistent-luchtmachtatta ché van de VS en de Britse assistent- marineattaché, allen gestationeerd in Moskou. De Russen dwongen de twee offi cieren in bed te blijven, terwijl zij de kamer en de persoonlijke bezit tingen onder krachtig protest door zochten. De twee officieren werden in hun kamer vastgehouden, totdat eenzelfde onderzoek was ingesteld in een andere kamer, die werd bezet door de Amerikaanse legerattaché en de assistent-luchtmachtattaché van de Verenigde Staten. Er is een club voor de student, die bijna aan zijn „kantjes" toe is; en een voor de jonge zee rob, die al menig kantje aan de wal gebracht heeft; weer een andere voor de kantoorbedien de, voor het meisje uit de kant winkel en voor de jonge chef van de kantine. Met een sor tering van vijftig verschillen de klubs kunt u bij ons echt wel alle kanten uit. U hoeft dus niet aan de kant te blijven of er heel de winter de kantjes bij af te lopen. Kom inschrijven voor het „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5.20.54. (Advertentie) Zoekt U een SCHOORSTEENKLOK, WANDKLOK of WEKKER? V. d. WATER, Haarlemmerstraat 207, heeft het De beste merken: Junghans, Kienzle, Mauthe. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Nog weinig regen Koningin Elizabeth bezoekt Canada Koningin Elizabeth en prins Phi lip zijn maandag op de Canadese luchtmachtbasis bij Charlottetown, de hoofdplaats van Prince Edward Island, aangekomen, aan het begin van een bezoek van acht dagen aan Canada. Er waren strenge veilig heidsmaatregelen getroffen. Zoals bekend hebben enige extremisten in de Franstalige provincie Quebec ge dreigd met geweld, als him eisen voor een afscheiding van deze pro vincie niet worden ingewilligd. Nazi-dossier over betrekkingen met Vaticaan vermist Het Westduitse ministerie van bui tenlandse zaken gaat momenteel na of het inderdaad waar is, dat een dossier over de betrekkingen tussen nazi-Duitsland en het Vaticaan uit de archieven van het „Derde Rijk" is verdwenen en zo ja, hoe dat dan gebeurd kan zijn, zo meldde gisteren de persdienst van de Westduitse so ciaal-democratische (oppositie) par tij (SPD). Het zou gaan om „dossier nr 6" be treffende de deportatie van Joden uit Rome op 15 oktober 1943. De ver missing van de documenten werd ontdekt, toen professor Saul Fried- lander van het instituut van politieke wetenschappen te Genève om inzage ervan vroeg. Professor Friedlander stelt met steun van het ministerie van buitenlandse zaken te Bonn een onderzoek in naar de betrekkingen tussen nazi-Duitsland en het Vati caan. In Bonn verzekert men nu, aldus de persdienst van de SPD, dat juist dit dossier in de laatste oorlogsdagen door een bomontploffing verloren is gegaan. Het Europese hogedrukgebied, dat geruime tijd het weer in ons land heeft bepaald, is geleidelijk verder naar Oost-Europa weggetrokken. Tegelijkertijd begon de Atlantische westelijke circulatie zich weer tot onze omgeving uit te breiden. Een eerste front bereikte vanmorgen het westen van ons land en bracht hier en daar wat regen, die overigens van weinig betekenis was. Een tweede front lag vanmorgen bij Ierland. Het zal morgen ons land passeren, maar Qok niet veel regen brengen, omdat ons land nog aan de rand van de westelijke circulatie blijft. Tussen de fronten komen opkla ringen voor. De wind gaat morgen toenemen uit zuidwestelijke rich ting. De nachten worden minder koud, overdag blijft het tamelijk zacht weer. ZON- EN MAANSTANDEN 7.0kt.: zon op 6.50, onder 18.04; maan op 8.35, onder 19.07. H oogwaterstanden 7 Okt.: v.m. 4.01; n.m. 16.21. KORRELTJE Niet altijd bloeien voor u de bloe men der lente met dezelfde schoon- hëid. (Horatius)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1