Miiit bezorgers OUD-LEIDEN VERTELT VAN TOEN AANRIJDINGEN INLEIDEN Concilie roept gelovigen op tot actief meewerken aan eenheid DINSDAG 6 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT P.\..iNA 10 De eerste foto, welke u hier ziet, is er een uit het jaar 1913, dus ruim 50 jaar gele den. Het betreft de Hoge Rijndijk aan het begin, wel ke in de tijd van toen tot he den een grote verandering heeft ondergaan. Voorheen was er van de stad uit aan de linkerkant van de weg een verhoogd pad. Van dit pad werd hoofdzakelijk door de wandelaars gebruik gemaakt, daar de hoofdweg betrekke lijk smal was en hoewel het verkeer natuurlijk nog lang niet zo uitgebreid was als te genwoordig, vond men het toch maar veiliger niet op de hoofdweg te lopen. Rechts op de foto ziet u eén huisje, waar politieagenten tijdelijk ge bruik van maakten en welke huisjes op meerdere plaatsen in.de stad stonden. Zo b.v. op het Havenplein, de Steen straat tegenover 't oude zie kenhuis, de Jan van Houtka de bij de Koepoortsbrug, enz. U kunt ook zien, dat er een sloot langs de weg liep en bruggetjes de verbinding van de weg met de woonhuizen onderhielden. Tenslotte kunt u onderscheiden een van de paardetrams, welke hier links van de weg in een remise wa ren ondergebracht en die de rit maakten van hier naar het station en terug. De tweede foto toont u de Morssingel met aan de over zijde het oude Academisch Ziekenhuis, thans Museum voor Volkenkunde. U kunt zien, dat de walkanten niet werden onderhouden en niet zoals thans het geval is, het talud met klein hekwerk is afgezet en op een aangelegd grasveld gelijkt. Het derde kiekje is geno men in de v. d. Werffstraat, waar op dat moment een ge deelte van de zaterdagse markt zichtbaar is en waar vrouwen ogenschijnlijk aan het onderhandelen zijn met de koopman, die wel eens de bekende Leidse koopman zou kunnen zijn, die de bijnaam had van „Drie en een klein tje". Voordat de markt defi nitief naar de Vismarkt over ging, werd hier op zaterdag markt gehouden. J. A. VREEBURG, Zoeterwoudse Singel 20 Gisteren vonden er in Leiden weer een aantal verkeersongelukken plaats met meer of minder ernstige afloop. Het begon al 's morgens om half acht toen op de Hoflaan, ter hoogte van de Akkerhof een brom fietser frontaal in botsing kwam met een personenauto. De bromfietser, een 40-jarige lak- spuiter uit Leiden, nam komende uit de Akkerhof, de bocht te ruim. Hij liep door de botsing een verwonding aan zijn linkerbeen op. Zijn duo-pas sagier, de 16-jarige lasser A. van der Born, brak zijn linkerbeen. De lin kervoorzijde van de auto en de brom fiets werden zwaar beschadigd. Omstreeks half vijf had er op de Hoge Rijndijk een aanrijding plaats waarbij twee wielrijders, een brom fietsbestuurster en een personenwa gen betrokken waren. Twee dertien jarige scholieren beiden uit Hazers- woude, fietsten naast elkaar op de Hoge Rijndijk. Toen zij een gepar keerde auto wilden passeren raakte het voorwiel van de bromfiets, be stuurd door de 48-jarige mej. NI. van Doorn uit Alphen aan den Rijn het achterwiel van een van de fietsers. Zij kwamen alle drie te vallen, maar mej. Van Doorn viel naar links tegen een juist passerende auto, be stuurd door een 59-jarige directeur uit Capelle aan den IJssel. Zij liep een schedelbasisfractuur op en is door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. Een uur later veroorzaakte een elfjarige scholier een aanrijding met een scooter. Op het Lammenschans- plein liet hij met zijn fiets de door gang niet vrij voor een scooter. Hij viel en liep een snij wond op aan het voorhoofd. De EHD heeft hem naar het Academisch Ziekenhuis gebracht. Een inwoonster van Leiden, die klaarblijkelijk niet wist dat de Zoe terwoudse Singel voor verkeer was afgesloten reed gisteravond met haar bromfiets in een daar liggende hoop zand. Zij liep een hoofdwond en een hersenschudding op. Ook zij werd door de EHD aan de zorgen van het Academisch Ziekenhuis toevertrouwd. BADMINTON Geen winstpunten voor Leiden in DE LEIDSE COURANT vraagt voor de stad Leiden Hoge honorering. Sollicitaties aan abonnementen-afdeling Papengracht 32, Telef. 20935 (Advertentie) „BEIDE ZIJDEN" SCHULDIG AAN VERDEELDHEID De Concilievaders hebben fisteren vrijwel unaniem hun goedkeuring gehecht aan het voorwoord en het eerste hoofdstuk van het schema over de oecumene. Aan de stemmin gen ging een inleiding vooraf van mgr. Martin, sarts^issrhoo van Rou en in Frankrijk, die in ondraoht van het secretariaat voor de christelijke eenheid de hisschonpen inzicht eaf in de verschillende verbeteringen, welke met name in hoofdstuk I van het schema aangebracht zijn. Het schema is van naam veranderd. Het woord katholiek vóór oecumenisme in de titel is weggevallen, omdat aldus mgr. Martin er maar een soort oecumenisme is, namelijk de door de Heilige G*»pst gedreven be weging naar eenheid. In het bijzonder benadrukte mgr. Martin de betekenis, die de gesprek ken met de waarnemers der christe lijke kerken bij het Concilie voor het schema hebben gehad. Hun ad viezen hebben geleid, aldus de bis schop, tot een nieuwe visie op de betrekkingen tussen de verschillende christelijke groeDeringen en tot een waarachtig wederzijds vertrouwen. Ook sprak mgr. Martin namens het bondscompetitie Secretariaat voor lekenapostolaat „St. Adelfcert" Leiden begon aan 'Gezags'-thema Inleiding van dr. J. H. Loenen De Leidse afdeling van de St. Ade'b^rtvereniging is gisteravond aan het wintemro^ramma '64-'65 be gonnen. In het komende seizoen heeft de afdeling het gespreksthema „Het gezag" centraal gesteld. Een van de mede-leden, lector dr. J. H. Loenen, nog meer leden van de afdeling zullen hun bijdrage leveren gaf een gedegen uiteenzetting van zijn conclusies over „het wezen van het gezag", nadat hij door de voor zitter, dr. M. A. van Dongen, was ingeleid. Dr. Van Dongen herdacht allereerst het overleden lid dr. Nie- mer in zijn gebed en wenste dr. G. W. M. Kallenberg geluk met zijn be noeming tot lector te Delft. Dr. Loenen behandelde in zijn in leiding de verschillende betekenis sen van het woord gezag. In het al gemeen kan men stellen, dat gezag iedere invloed is, die uitgaat van de ene mens op de andere, of de zede of gewoonte die uitgaat van een groep op de leden van die groep. Het is het recht om te „gezeggen" over leden van die groep. Het na tuurrecht komt, aldus dr. Loenen, hierbij het eerst in de gedachte. Er bestaat evenwel nog veel misver stand hierover. Bij zijn verdere uitwerking van het onderwerp kwam dr. Loenen tot de formulering, dat verwerkelijking van het algemeen welzijn een zede lijke plicht is, omdat samenleving een noodzakelijke voorwaarde is voor verwerkelijking van het mens zijn. Zo zal het natuurrecht te ver staan zijn als een algemeen welzijn, een zedelijk begrip. Op de vraag wie beoordeelt of het gezag het algemeen welzijn bevor dert en wanneer de gehoorzaamheid aan het gezag moet worden opge zegd, antwoordde de inleider, dat er vaak geen duidelijke „communis opinio" is. Vooral intellectuelen zul len moeten streven naar een gewe tensvol oordelen over bepaalde si tuaties. Men moet zich voorts rea liseren, dat het zedelijk karakter van het gezag vraagt om steun aan dat gezag. In een volgende gedachtenwisse ling tussen inleider en toehoorders werd nog dieper ingegaan op som mige aspecten die vragen doen op rijzen in deze tijd, waarin van een „gezags - crisissprake is. ZONDE VAN HET TALENT DE FRANSE AUTEUR Marcel Aymé doet in zijn toneelspel Clérambard denken aan een kind, dat behagen schept in verboden woordjes, omdat zij verboden zijn. Men vraagt zich af wat hem veertien jaar geleden tot het schrijven van deze klucht ge dreven heeft. Zwaarder weegt ech ter de vraag, waarom „De Haagsche Comedie" gemeend heeft dit stuk in studie te moeten nemen, evenals men kritiek kan hebben op de keuze van het Leidse schouwburgbestuur, dat gisteravond het seizoen met „Clé rambard" opende. In zijn stijl doet Aymé denken aan Feydeau, hij mist echter de. veder lichte toets van zijn broeder in de kunst, waardoor de belijdende toe schouwer met de beste wil van de wereld moeite heeft met het appre ciëren van grapjes die naar blasphe- mie ruiken. Kijken naar zo'n toneel stuk is even vervelend als urenlang luisteren naar „pikante" moppen. De lach verliest gaandeweg aan spontaniëteit en er blijft een zure nasmaak over. Zelfs het slot, waarin de vlag van oprecht geloof de onwel riekende lading moet dekken, ver mocht geen verkwikking te brengen. De conclusie over dit stuk van de merkwaardige graaf, die van de geest van de H. Franciscus bezeten is, luidt dan ook: zonde van het ver spilde talent van spelers als Frans v. d. Lingen, Georgette Hagedoorn, Jan van Ees, Myra Ward, Manfred de Graaf; zonde van de avond. Ge zien hun weinig geïnspireerde spel zou men vermoeden, dat de acteurs er net zo over dachten. B. Leidse Arabisten verzorgen woorden boek mohammedaans De Nederlandse Organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft de commissie voor de concor dantie en indices op de mohamme daanse traditie-literatuur van de Ko ninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen een subsidie ver leend voor de voortzetting van de uitgave „Concordance et indides de la tradition Musulmane". Deze uit gave wordt thans verzorgd door prof. dr. rar. J. Brugman, hoogleraar in het Arabisch aan de Rijksuniversiteit in Leiden, die hiervoor een drietal kan didaten in de Semitische letteren heeft aangetrokken. Vier delen van 560 pagina's zijn van de pers geko men. Het vijfde volgt spoedig. Het plan om een concordantie (een register waarin alle woorden uit een bepaald werk voorkomen met ver wijzing naar de plaatsen, waar deze voorkomen) van de mohammedaan se traditie-literatuur samen te stel len, dateert reeds van ongeveer vijf tig jaar geleden. De uitvoering van dit plan werd in het begin van de jaren twintig ter hand genomen door de thans overleden Leidse hoogle raar prof. dr. A. J. Wensinck. De voorbereiding van de editie ge schiedt in het Snouck Hurgronje-huis in Leiden en het uitgeven is toever trouwd aan de firma Brill, die zich een reputatie heeft verworven in het uitgeven van werken op het gebied der Oosterse filologie. SLEUTELGAT Tijdens het afstomen van het be hang op de eerste etage van het per ceel Roodborststraat 46, deed zich door onbekende oorzaak een ontplof fing voor in het afstoomapparaat, waardoor het behang begon te bran den. De schilder bracht de brandende gasfles naar buiten en doofde daar de vlammen. Met lichte verwon dingen is hij door de EHD naar het Academisch Ziekenhuis vervoerd. De brandweer heeft de nablussingswerk- zaamheden verricht; er is schade aan ramen en deuren in de kamer. Gisteravond heeft zich in de woning Plantsoen 81 een geval van kolendampvergiftiging voorgedaan. In een kamer op de eerste etage waar vier dames gezellig zaten te praten werd een van de dames, mevrouw Dolheiden-Lut ploteseling onwel en raakte bewusteloos. Door de EHD werd zij naar het Academisch Zie kenhuis vervoerd. Bij onderzoek bleek dat er te veel roet in het rook kanaal was, alhoewel dit op 2 okto ber was geveegd, verder constateer de de brandweer dat de schoorsteen op het dak totaal verrot was. In de kaikzandfabriek „Trio" aan de Zoeterwoudse weg deed zich gistermiddag omstreeks twee urn- een bedrijfsongeval voor, waarbij de 33-jarige chauffeur P. van Leeuwen een enkelfractuur opliep. Hij was sa men met een collega zaken cement van 50 kg van een stapel op een transportband aan het leggen. On verwacht ging de stapel schuiven en viel in de richting van Van Leeuwen. Hij kon de stapel niet meer ontwij ken en raakte met zijn voet bekneld, onder vijf zakken cement. De nationale reclasseringscol- lecte, die in de week van 21 t/m 26 september in Leiden is gehouden, bracht in totaal f 6464,14 op, de straatcollecte f 1287,43 en de acüe onder de bedrijven f 225, Geen van beide Leidse ploegen heeft het dit eerste weekeinde van de competitie tot een overwinning kunnen brengen. Veglo 1 leed een krappe 5-3 nederlaag tegen Haar lem 2 en Smash 1 wist zelfs tegen Stoka 1 geen punt te behalen. In aanmerking genomen moet echter worden, dat noch Veglo noch Smash in hun volledige opstelling uitkwa men. Zo moest Veglo D. v. Wijk, die een rugblessure heeft, en mej. Hoff man missen. M. v. Balgooy speelde ook al niet op volle kracht, hetgeen Veglo al direct het eerste herenen kel kostte. N. Fea kwam in het twee de herenenkel vooral door zijn enor me uithoudingsvermogen tot winst. De dames van Haarlem bleken zeer sterk. Mej. Th. Diepstraten noch mej. Sitee kwamen er in de dames partijen aan te pas. Met name mej. Diepstraten, die verleden jaar bij de inmiddels opgeheven vereniging Stadhuis 2e klasse district speelde, moet nog aan snelheid winnen. Dat bleek wel in het eerste mixeddubbel dat zij samen met v. Balgooy in drie games won. De tweede mixed ging kansloos voor Veglo verloren. Veel spanning bracht tenslotte het heren- dubbel, dat door v. Balgooy en Fea in twee games in hun voordeel be slist werd. Het tekort aan goede dames speelt alle Leidse clubs parten Smash be schikt over vier redelijk sterke speelsters, maar die waren zondag allen verhinderd. Mevr. Hees en mej. S. v. d. Broek die nu invielen, hebben hun best gedaan, maar het spelen in de landelijke tweede klas se vraagt nu eenmaal om een be hoorlijke techniek. E. Spadon en M. Hofstede kwamen al evenmin tot grote prestaties en boden alleen in het herendubbel behoorlijk tegen stand (13-18, 13-18). De einduitslag was 0-8. DAMMEN Varkevisser stelt teleur Nadat de kampioen van vorig jaar Freek Gordijn, 2 ronden lang samen met Soetens aan kop had gestaan, moest hij in de 3e, te Gouda gespeel de ronde de leiding afstaan aan de Rotterdammer Soetens. Deze laatste won van Stuurman en Gordijn moest na goed 5 uur spelen, met remise genoegen nemen tegen zijn stadge noot Kinnigen. Kinnigen staat nu niet meer alleen en puntloos onder aan, maar deelt deze laatste plaats nu met zijn stadgenoot Mulder, wat een verrassing is, omdat vooral Mul der als een der gegadigden voor de titel gold. Vooral Cees Varkevisser valt wel een beetje tegen. Hij verloor in de 2e ronde in hevige tijdnood van Gor dijn, en moest in de 3e ronde tegen de 2e LDDB vertegenwoordi ger Zwetsloot uit Noordwijk aan treden, waartegen hij na felle strijd, niet verder kon komen dan tot een deling der punten. Bij de jeugd staan de LDDB-kam- pioen Daan Kromhout samen met de kampioen van Den Haag, Jan Weer- heim, aan de leiding. Leidens tweede man, de Hazers- woudse speler Ben Fase haalde tot nu toe 3 remises, waarvan vooral de remise tegen Daan Kromhout een opvallende prestatie is. De kampioen van vorig jaar Kryn Aan de Concilievaders wordt zo is in Vaticaanstad vernomen in het schema over het lekenaposto laat dat deze week in bespreking komt, het voorstel gedaan een secre tariaat voor het lekenapostolaat in te stellen. Het gaat er niet om dit se cretariaat verordende bevoegdheden te geven Het moet een informatie- en coördinatiecentrum worden. Het zou de bekroning zijn van hetgeen tevens wordt voorgesteld namelijk overal in de Kerk, vanaf de laagste tot de hoogste gemeenschappen en ook internationaal, tot de stichting van raden over te gaan, waarin priesters en leken zitting hebben. De bedoeling van die raden is. de samen werking tussen geesteMiVheid en le ken over heel het gebied van aposto laat te coördinere.n Goldwater, de republikeinse kan didaat voor het presidentschap van de Ver. Staten, heeft gezegd, dat hij oud-president Eisenhower de lei ding zal geven over een groep des kundigen die een bezoek aan Zuid- Vietnam zal brengen wanneer hij de vei kiezingen wint. In Detroit is gisteren tussen de directie van General Motors en de vakbond van automobielarbeiders in principe overeenstemming bereikt over bëindiging van dé staking van de 280.000 werknemers in dit bedrijf. Toet staat één punt op het leidende tweetal achter. Zowel bij de senioren als bij de jeugd, plaatsen de 2 eerstaankomen- de spelers zich voor het kampioen schap van Nederland, zodat de strijd tot het laatste toe wel zeer spannend zal zijn. F. Gordijn heeft zich reeds auto matisch in het kampioenschap van Nederland geplaatst door zijn fraaie 4e plaats in het kampioenschap van Nederland 1964, waarin hij net 1 punt meer had dan de sterke Leid se speler E. P. Bronstring, die dit jaar wegens studieredenen niet zijn tweede plaats van vorig jaar in het kampioenschap van Zuid-Holland kan verdedigen. Enige uitslagen van de eerste 3 ronden: Senioren: Ch. A. Mulder (Den Haag)C. Varkevisser (Katwijk a. Zee) 11; Th. Zwetsloot (Noord- wijk)M. H. Soetens (Rotterdam) 02; M. SoetensCh. Mulder 20; C. VarkevisserF. Gordijn 02; J. v. d. WeteringTh. Zwetsloot 0—2; C. Varkevisser—Th. Zwetsloot 11. Jeugd: J. de Langen (Gr. Am- mers)B. Fase (Hazerswoude) 11; D. Kromhout (Rijnsburg)J. Sluys (Vianen) 20; S. de JongD. Krom hout 0—2; D. KromhoutB. Fase 11; B. FaseJoh. Noordzij 11. Stand: Senioren: 1. M. Soetens 6 punten uit 3 wedstrijden; 2. F. Gor dijn 53; 3. D. v. cL Staay 43; 4 A. de Ouden 32; 5. en 6. Th. Zwet sloot en D. v. Nugteren 33; 7. C. de Besten 22; 8. t.m, 10. A. Stuur man, C. Varkevisser en J. v. d. We tering 23; 11. en 12. Ch. Mulder en H. F. Kinnigen 13. Jeugd: 1. en 2. D. Kromhout en J. Weerheim 5 punten uit 3 wedstrij den; 3. t.m. 5. K. Toet, T. van Es en Joh. Noordzij 43; 6. en 7. B. Fase en J. de Langen 3-3; 8. t.m. 11. P. Blok, S. de Jong, H. v. Maaren en J. Sluys 23; 12. F. van Eenennaam 0-3. secretariaat voor de eenheid over de reis van Paus Paulus naar Palestina en over diens ontmoeting met de orthodoxe patriarch Athenagoras. Deze ontmoeting heeft de oecumeni sche toenadering aanzienlijk bevor-. derd. Het eerste hoofdstuk van het schema over de oecumene bevat een uitdrukkelijke aansporing van het Concilie aan alle gelovi gen aktief mede te werken aan de oecumenische beweging. En dat wil zeggen: anderen vermij den te kwetsen door woorden, oordelen of handelingen. Het be tekent ook, dat de deskundigen de dialoog met de anderen voe ren en dat men steeds samen werkt waar dit het algemeen wel zijn dient. In het goedgekeurde voorwoord en eerste hoofdstuk wordt een beroep op de katholieken gedaan „de teke nen des tijds te verstaan" en zich aktief bezig te houden met de be weging voor de eenheid der christe nen. Er wordt voorts gezegd, dat de katholieken mede schuld hebben aan de verdeeldheid onder de chris tenen. Al in de eerste tijd van de christenheid, aldus de tekst, is er in de Kerk verdeeldheid ontstaan, die door apostel Paulus werd veroor deeld. In de eeuwen daarna werd de verdeeldheid groter, „soms niet zonder schuld aan beide zijden", maar de Katholieke Kerk „omhelst nu haar gescheiden broeders met broederlijke eerbied en liefde". Het feit, dat zij gedoopt zijn, geeft deze gescheiden bropders een ,of andere band met de Kerk van Rome. Er kend wordt verder, dat Gods gena de ook werkiaam is in de kerken die van de Katholieke Kerk zijn afge scheiden. In de tekst wordt gespro ken van protestantse „kerken" en niet meer van protestantse „kerk- genontschapnen" zoals in de vorige versie van dit eerste hoofdstuk. BEURSOVERZICHT NIEUWE STAATSLENING Amsterdam 6 oktober 1964 Het allesbeheersende onderwerp van ge sprek in de beurszaal was hedenmid dag de nieuwe Nederlandse staats lening van 200 min. 5 1/4 percent tegen 98'/2. De beurs was zeer ver rast over de aankondiging en ver wacht van de inschrijving een grote overtekening, vooral wegens de waarschijnlijkheid dat ook het bui tenland zal meedoen. Met evenveel kans op succes, zo meende men ter beurze, had de minister de koers van uitgifte op 100 kunnen stellen, te meer daar de oude 5.25 procent le ning 1964 gisteren nog boven 102 procent noteerde, een verschil van ruim 3''5 punt met de nieuwe lening. Het gevolg was dat de koers van de oude lening vanmiddag terstond in zakte naar 101 en vervolgens naar 100 5/8. Trouwens, de gehele staats- fondsenmarkt was tengevolge van de verrassende aankondiging der nieuwe lening, waaruit de bedoeling spreekt voorbands de rente niet te laten zaken, flauw gestemd. De toe wijzing op de lening van de EGKS. waarvoor gisteren inschrijving was zal zeer gering zijn, waaruit wel blijkt hoezeer de belangstelling van beleggers naar de obligatiemarkt blijft uitgaan. Op de aandelenmarkt stond Ko ninklijke weer in het middelpunt der belangstelling wegens de internatio naal vaste tendens voor oliewaarden. De koers bleef echter beneden het hoogste niveau van het in-officiële verkeer Vanmiddag werd gehandeld tussen 167,20 en 167,70, een stij ging derhalve van een gulden. Nog afgezien van de rente-egalisatiebe- lasting blijft de koers in Amsterdam echter beneden die van New York. De handel was vanmiddag kalm, maar opmerkelijk was de betere stemming voor Unilever, die een gulden aantrok. Philips was aanvan kelijk hoger, maar liep terug naar het niveau van gisteren. Hoogovens bleef verlaten. Ook AKU was in de eerste tijdvakken goed prijshoudend zondermeer, totdat zich plotseling in de zeer dunne markt enige vraag ontwikkelde waardoor AKU stee£ tot 480 en later tot 484'/2, een verbete ring van tien punten ten opzichte van gisteren. Onder de cultures werd Amsterdam Rubber op iets lager niveau verhan deld. Deli en HVA bleven buiten de belangstelling. De scheepvaart lag gedrukt met name voor KNSM. Ter beurze heeft nu ook de naam Alge mene Bank Nederland (ABN) haar intrede gedaan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10