GOLDEN FICTION TV Noordzee kost kinderen nog meer nachtrust 3 OCTOBER- WANKLANKEN MAANDAG 5 OKTOBER 1964 DE LE1DSE. COURANT U kunt 'n Amerikaan roken. H M U kunt ook 'n Virginia roken Maar u kunt ook een eigen stijl kiezen: de onvergelijkbare Golden Fiction melange Waarom onvergelijkbaar? De tabakken van Golden Fiction zijn meer uitgerijpt, warmer van kleur en dus zachter van smaak. Ze worden niet gesausd. Geen extra aroma wordt toegevoegd. Alleen GF heeft deze aparte, pure melange. Voor rokers met een eigen smaak. W Zilveren priesterfeest van pater J. Bosman OSCr. te Zoeterwoude Op de foto: geheel rechts pater Bos man, bij het verlaten van de kerk na de H. Mis van dankbaarheid. Gisteren is met grote plechtigheid toespraak namens „de onthoofde pa- waaruit direkt na de aanbieding het zilveren priesterfeest gevierd van rochie van St. Jans Onthoofding" en een vlaggetje werd uitgestoken, de in Zoeterwoude geboren kruis- na een korte pauze kwamen de ka- Een kazuifel met toebehoren werd heer pater J. Bosman, missionaris in bouters aan bod met enkele „Ara- hem aangeboden door de Leidse Tjirebon (in Indonesië), thans met bische" dansjes, waarop pater Bos- naaikring „St. Franciscus". verlof in Nederland. De kerkelijke man antwoordde met enkele in ra- Burgemeester Detmers vertolkte viering begon s morgens met een zendsnel tempo gesproken woorden gelukwensen van het gemeente- plechtige H. Mis uit dankbaarheid, in de taal, die hij gebruikt in zijn mis- stuur Gelukkig, zo zei hij, dat het opgedragen in de parochiekerk van sie. De gidsen zongen met gitaarbe- thuisfront denkt aan de harde wer- de H. Kruisverheffing aan de Vrou- geleiding een levensloop van de ju- kers in de eerste linie, wenweg. Des middags om half twee bilerende pater. Pater Bosman dankte ontroerd werd in de met veel bloemen opge- voor het door hem ongedroomde Voor rokers met een eigen stijl sierde gemeentelijke garage aan de GESCHENK feestgeschenk. Hij sprak in 't kort Miening een besloten receptie ge- Em.-pastoor Klaverweyden overhan- over de moeilijkheden van zijn mis- houden, waarbij vooral de jeugd van djgde het cadeau van de parochie, sie. „Hartelijk, heel hartelijk dank", Zoeterwoude zorgde voor een fees- bestaande uit een geldsbedrag dat de besloot hij. Vele aanwezigen maak- telijke omlijsting. feesteling ver onder de waarde schat- ten tenslotte van de gelegenheid ge- te voor hem het juiste bedrag bekend bruik pater Bosman persoonlijk te Langs een haag van kabouters en Werd gemaakt, nl. f2140,-. Het geld complimenteren, gidsen, welpen en verkenners betrad Werd hem aangeboden, geplakt en Om drie uur volgde een algemene de feesteling de receptieruimte waar geprjkt op het model van een kerk, receptie, die zeer druk werd bezocht, hem een speciaal voor deze gelegen heid gecomponeerd feestlid werd toe gezongen. Onder de aanwezigen be vonden zich o.m. em. pastoor Klaver weyden, de hoogeerw. pro-provin ciaal voor Indonesië, pastoor Emmen van de Kruisherenparochie, deken v. d. Boog van Zoeterwoude, prior Peeters-Weem en kapelaan Roessen. Voorts burgemeester J. A. Detmers, de beide wethouders Van Hofwegen en v. d. Kraan, alsmede gemeentese cretaris Friebel (allen vergezeld van hun dames) en tenslotte het voltal lige kerkbestuur. Appèl van Ver. voor Pedagogiek Leiden Onderwijzers kunnen het merken lijke leerprestaties te komen en zich geconcentreerd aan het schoolwerk te wijden. Nu Leiden ligt binnen de sfeer van Noordzee T.V. en de kijk gewoonte weer met een uur wordt uitgebreid, neemt de vermoeidheid naar evenredigheid toe. Hoewel het voor vele ouders moei- WELKOM De heer Versteegen sprak namens het comité Jubileumactie een wel- Het bestuur van de Vereniging voor komstwoord. Enkele kleuters zongen pedagogiek in Leiden en omgeving een liedje, de welpen voerden een richt zich in een open brief aan de bbjk,j. buin 0p tijd naar bed leuk stukje op, waarbij elk van hen oudere van kinderen die de lagere te gturen ze ^tten zo rustig en een ballon in de handen droeg met school bezoeken. Men schrjjft: het is nèt spanend ondervin- een letter, tezamen de zin vormend ,4n de kringen van het (Lager) den ouders èn school de volgende dag „Zilveren feest". Aan het einde wer- Onderwijs bestaat een groeiende on- dl0 COnséquenties van verzuimde rust: den de ballonnen geprikt, hetgeen rust omtrent de gevolgen, die het de hinderen zijn lusteloos, ongedurig, een onvoorstelbare herrie veroor- te laat naar bed gaan door de T.V. op lagti en nerveus. Veel kinderen gaan zaakte. Een voor deze gelegenheid de lagere schooljeugd heeft t(yt d,e bleekneusjes behoren door ge- gevormd gemengd koor zong vervol- Door de te grote veraaoeidheid en brek aan sl en te veel binnen. gens een lied met pianobegeleiding, het tekort aan slaap hebben veel kin- Dat z- aan de eisen die de Deken Van der Boog hield een deren de grootste moeite om tot rede- Tjagffrp in >t geheei niet - toekomen, is zonder meer duidelijk. Vaak worden de slechte resultaten aan de school toegedacht. Ouders, die hun kinderen van de Lagere School WARMOND J. van Leeuwen nam afscheid als seminarie-tuinman Wegens het bereiken van de pen sioengerechtigde leeftijd heeft de heer J. van Leeuwen afscheid geno men als tuinman van het seminarie. Bij dit afscheid waren behalve het volledig binnen- en buitenpersoneei ook aanwezig de president en de eco noom. De econoom, prof. A. Lager- weij wees er op, dat de heer Van Leeuwen zijn werk steeds tot volle tevredenheid van zijn superieuren heeft verricht. In de ruim 25 jaar, aldus spreker, dat gij hier werkzaam bent geweest hebt gij-u doen kennen als een plichtsgetrouw en eerlijk mens, als iemand, die niet gauw iets te veel was en die altijd bereid was be helpen waar dit nodig was. Uw collega's ziien u dan ook node ver trekken. Ik wens u met uw echt genote nog 'n gelukkige levensavond toe. Hierna bood spreker de heer Van Leeuwen een geschenk onder couvert aan. De heer Vain Leeuwen dankte de econoom voor zijn vriendelijke woor den en het aangeboden geschenk. Ook dankte hij zijn collega's voor de prettige samenwerking en hij zeide steeds de meest aangename herinne ringen te zullen bewaren aan de tijd, dat hij als tuinman op het seminarie werkzaam is geweest. Na dit officiële gedeelte bleef men nog een tijd gezellig bijeen om alles, wat in de afgelopen 25 jaar was voorgevallen nog eens de revue te laten passeren. E.H.B.O. Dinsdag 13 oktober a.s. zal de EHBO een demonstratie avond geven in het gebouw vr.n het Wit- Gele Kruis. De laatste jaren bestaat voor deze organisatie grote belang stelling. Na de demonstratie, die toe gankelijk is voor personen van alte gezindten boven de 18 jaar, zal er gelegenheid bestaan zich als lid op te geven. De eerste nieuwe cursus avond zal plaats vinden op dinsdag 23 oktober a.s. Geboren: Maria Joh. cLv. J. P. van Sohie en P. C. Hoogeveen; Gerrit M. z.v. G. M. v. d. Beek en P. de Roo; Markus A. H. z.v. J. F. van Stegge len en E. Fleur; Clasina M. d.v. J. v. d. Hulst en H. van Winsen; Ro bert J. z.v. A. v. d. Holts en A. C. de Haas. Ondertrouwd: J. J. van Seggene, 27 jaar en A. H. C. Tuijnman, 27 jaar. LEIIXSCHENDAM FIETSPAD AFGESLOTEN Morgen, dinsdag, wordt een aan vang gemaakt met het leggen van de stroomkabel van Den Haag naar Leidschendam. Dientengevolge zal het nieuwe rijwielpad van Leid schendam naar Den Haag (Maria- hoeve) voor alle verkeer zijn afge sloten. De werkzaamheden zullen waarschijnlijk twee weken in be slag nemen. LISSE Mei. Kingma - scheidende onderwijzeres - ^Stak^dranvS 8 w één of meer uren naar de T.V. te kijken, ontving koninklijk goud Mej. Kingma, die ruim 40 jaar het schoolhoofden Kelderhuis en Pijs en onderwijs heeft gediend en de pen- de heer A. Enthoven, namens de sioengerechtigde leeftijd bereikte, oudercommissie, heeft zaterdagmiddag officieel af- Ontroerd sprak mej. Kingma een siepen gaan en bij gezeur desnoods scheid genomen, hoewel ze nog eni- dankwoord, waarna een drukbezoch- die televisie afzetten en ook zelf met ge tijd als „noodhulp" bliift door- te receDtie volgde. Viilrpn F.n dat gel hebben geen enkele recht van spre ken! VAST UUR De enige remedie is: consequent vasthouden aan een vast uur van blijft door- te receptie volgde, werken totdat een opvolgster ge vonden en in dienst getreden is. Zij heeft veel goede woorden mogen ho ren, maar het feit, dat ze „Konink lijk Goud" ontving heeft haar wel bijzonder aangegrepen, waarvan ze ook gewaagde in haar dankwoord, H1LLEGOM PASTOOR A. H. DROST OP FEESTELIJKE WIJZE ONTVANGEN kijken. En dat geldt ook voor de zondagavond, want juist op maan dagmorgen vertonen veel kindieren een dieptepunt in hun prestaties. Kinderen uit de le en 2e klas vra gen 12 uur slaap, uit klassen 3 en 4: 11 uur en uit klassen 5 en 6: 10 uur, waarbij het in het oog gehouden moet toen ze, hoe resoluut ze altijd in haar De njeuwe pastoor van de St. Mar- worden dat de meeste kinderen niet spreken is, toch even diep onder de thuisparochie, A. H. Drost, is op fees- direct inslapen. Ouders, dlie het best- indruk kwam van de waardering teijjke wijze' ontvangen. Bij de in- wil van hun kinid vooi ogen houden welke uit deze onderscheiding g£mg yan de gemeente, aan de Wee- en hopen, dat hun kind ook nog iets spreekt. resteinstraat, was het gemeentebe- zal presteren nu en later zullen stuur, burgemeester J. Chr. I. van er voor moeten zorgen dat T.V. een Om mej. Kingma een huldiging te Niekerk wethouder W. F. v. Dam en zegen wordt en geen vloek, bereiden was men m gebouw „Con- de gemeentesecretaris, de heer J.Th. tact" aan de Lisserdijk bijeengeko- Punt aanwezig om pastoor Drost te men, waarbij tegenwoordig waren verwelkomen. Daarna reed de stoet de burgemeester van Haarlemmer- naar de st Martinuskerk, voorafge- meer, mr. G. C. v. d. Willigen, de gaan door het r.k. muziekcorps „Cres- Inspecteur van het Onderwijs de cendo» en de verenigde jeugd, wei wethouder van Onderwijs, de ouder- en kabouters, arriveerde men commissie te Lisserbroek en vele ge- daar om uur De voorzitter van nodigden. priestercomité, de heer Q. van Namens het organiserend comité Trigt, sprak hier een welkomst- sprak de heer J. Visser, hoofd van de Woord namens alle parochianen, school waaraan mej. Kingma werk- Deken P. A. v. d. Bosch van Noord- zaam is, woorden van welkom tot de wijk, verrichtte de installatie, autoriteiten en de jubilaresse. Het jn het priesterkoor hadden o.a. is in eigenlijke zin heus geen aange- plaats genomen de broers van de name bezigheid om iemand bij het pastoor, pastoor Drost van Heemste- afscheid te gaan huldigen, want af- de en kapelaan Drost uit Den Haag, scheid betekent „heengaan" en schei- terwijl ook aanwezig waren pastoor den doet nu eenmaal pijn! m G. van Rijn, pastoor H. Theissen Burgemeester v. d. Willigen zei dat eR de kapelaans van de beide paro- wij geen afscheid „vieren" maar het chies. is ook weer geen treurwilg! Er is geen gevoel van feestvreugde om het WATERTOEVOER AFGESLOTEN heengaan, maar een gelegenheid om te uiten wat er leeft aan dankbaar- Voor de woningen van de volgen heid. de straten zal vanaf heden(maan- De burgemeester deelde mej. King- dag)avond 8 uur tot morgen dinsdag ma mede, dat zij onderscheiden is voormiddags 10 uur of zoveel later met de gouden medaille, verbonden als nodig is de watertoevoer worden aan de orde van Oranje-Nassau. On- verbroken. Dit geldt voor de straten: der warm applaus speldde spr. de Hoofdstraat vanaf Twentse Bank tot medaille bij mej. Kingma op. Vosselaan, Weeresteinstraat, Haar- Het woord werd verder nog ge- lemmerstraat, Molenlaan, Burg. voerd door de heer J. v. Faassen, in- Wentholtstraat, Weerlaan, Patnmo- SDecteur van het onderwijsgebied nium. Noorderlaan, Oosteinderlaan, Amstelveen, de heer v. d. Zwaard, Bethlehemlaan, Zandland, Winter- wethouder 'van onderwijs, de oud- rustlaan en Nieuwe weg. NIEUWKOOP TENTOONSTELLING VAN HET KUNSTGENOOTSCHAP „T REGHTHUYS" Onder auspiciën van het Kunstge nootschap ,,'t Reghthuys" werd zater dagmiddag in het Oude Raadhuis de vierde tentoonstelling van kunst werken geopend. Het waren deze schilderijen van Eliza de Lorm en beeldhouwwerk van Jettie Homan. Dokter G. J. Bremer kon als voor zitter van het Kunstgenootschap heel wat belangstellenden welkom heten. Hij noemde deze expositie uniek, daar hier werk tentoongesteld werd van vrouwen, die vrij zelden als kunstenaressen op dit gebied voor komen. Hierna gaf hij het woord aan drs. Han Redeker, die een uitvoerige inleiding hield over de moderne kunst in het algemeen en over de beide exposerende kunstenaressen in het bijzonder. Het licht, de ruimte, het water hier in Nieuwkoop, het past alle maal in het werk van de schilderes Eliza de Lorm. Zij zou in Nieuwkoop geboren kunnen zijn, aldus spr. In het verleden was de vrouw in de kunst meest passief en kwam er veelal slechts als model in voor. In de jongere generatie beginnen meer vrouwen als kreatief kunstenares naar voren te komen. In onze eeuw heeft men gebroken met de erfenis van de Grieken, die de beeldhouw kunst tot die tijd was. De revolutie in de moderne beeldhouwkunst is een volkomen afwijken van de tradi tie. Vooral in open plastieken wor den gedachten, ideeën, gevoelens tot uiting gebracht. Een voorbeeld hier van geeft het werk van Jetty Ho- man, die van danseres evolueerde tot kreatief kunstenares. Na verfrissing was er gelegen heid de expositie te bezichtigen. De expositie is een bezoek alleszins waard. Ze is geopend tot 26 oktober dagelijks van 25 uur. Foto: links de schilderes Elisa de Lorm en rechts de beeldhouwster Jettie Homan met enkele van hun werkstukken. Tijdens de 3 octoberviering is op de Stationsweg te Leiden de tien jarige Leide jongen A. de J. door. een NZH-bus aangereden. De jongen had een vlaggetje gepakt van een daar spelend orgel, waarop een bij het orgel behorende vrouw hem een zet. gaf. Daardoor kwam de jongen zo ongelukkig te vallen, dat hij met zijn linkerbeen onder het rechterachter wiel van een juist passerende NZH- bus terechtkwam. De EHD bracht hem naar het Academisch Zieken huis; waarschijnlijk is zijn linker been gebroken. Zijn moeder, die bij het ongeval aanwezig was, deed later bij de po litie aangifte van diefstal van een portemonnee met ruim 200.- Deze was ze in het gedrang kwijtgeraakt, toen ze haar zoon trachtte te helpen. Er waren trouwens meer mensen, die een portemonee met geld kwijt raakten. Vijf mensen deden bij de politie aangifte, dat zij op het Schut tersveld geld kwijtraakten, in be dragen variërend van 5.- tot 115.- Te hard rijdende brommer vloog op auto: meisje gewond Op de Rijnsburgerweg te Leiden is zondagmiddag om ongeveer half vier een vrij ernstig verkeersongeluk ge beurd, waarbij een bromfiets en een auto zwaar werden beschadigd en twee mensen gewond. Een 23-jarige opperman uit Lei den reed met zijn bromfiets in een file auto's, die rond die tijd op de Rijnsburgerweg was ontstaan. Toen de file stopte had de brom fiets nog veel te veel vaart en vloog met een forse klap op de achterkant van de voorgaande personenauto. De 16-jarige Lenie Heemskerk uit Rijns- burg, die achterop de brommer zat, werd door de schok met een boog over de bestuurder heen geslingerd en vloog door de achterruit van de personenauto. Zij werd met een zeer diepe snij- wond in haar linkerdijbeen, in welke wond zioh veel glassplinters bevon den, naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht. De bestuurder van de bromfiets klaagde over pijn in zijn rechterbeen, nadat ook hij tegen de achterkant van de auto was gesmakt. Bromfiets en auto werden zwaar be schadigd. Tienjarige jongen uit Leiden gedood door verkeersongeval Vrijdagmiddag om kwart voor vijf is op de Maresingel te Leiden een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan de tienjarige Wilhelmus Betgen, gewoond hebbende aan de Oranje- gracht te Leiden, het leven heeft ge kost. De jongen reed op een fiets van zijn vriendje met de eigenaar ervan achterop vanaf de Herensingel op de hoogte van het Zwartepad. Toen hij werd ingehaald door een vrachtauto van De Landbouw heeft hij waarschijnlijk een beetje geslin gerd, waardoor hij met zijn stuur de zijkant van de auto raakte. De jon gen kwam te vallen en wel zo onge lukkig, dat het rechterachterwiel van de auto hem over het hoofd en rug reed. Met de EHD werd hij naar het Academisch Ziekenhuis overgebracht, waar hij bij aankomst reeds was overleden.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 6