zz en Danny ver in schaduw van Adamo lam BSTsm BEURSHAL TE BOSKOOP TOT DE NOK TOE VOL IMP-2 NIET IN JUISTE BAAN Groot aantal Oostduitsers vlucht via tunnel Vliegveld van Cairo bleef gesloten voor Tsjombe Veel doden bij instorten van gebouw in Cairo 'De KRO geen zuil op zich zelf' Het leven in West-Europa Failliete autohandelaren K. verdacht van oplichting Man gegrepen die vrouw neersloeg met betonstaaf MAANDAG 5 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Na een uur optreden op het podium in de woelige beurshal te Bos koop hees een bleek-vermoeide Adamo zich het smalle trapje op, naar zijn kleedkamers. „Een kwartier rust, minstens", comman deerde zijn manager, donker gebrild en zijn Nederlands met een zwaar Frans accent sprekend. Toen het doek viel, na een uur sprankelende muziek, voortgebracht door de Belgisch-Italiaanse Sal va tore en zijn begeleiders, stormde de zaal af op het restaurant, waar zich inmiddels de zes prijswinnaars van de OOK VOOR JOU- prijsvraag hadden verzameld, in afwachting van hun ster. Het wachten duurde lang. Te lang, naar de zin van de onrustig wor dende menigte. Een paar opgeschoten (én aangeschoten) jongens wisten zich tussen de zéér nauwe kier, die de deuren lieten, de zaal binnen te dringen, waar zij echter maar weinig kans kregen hun plannen ten uitvoer te leggen. Twee wit-gehelmde politie mannen kwamen de suppoosten, die het zwaar te verduren hadden, tussen de deuren en de steeds opdringende massa, te hulp: onmid dellijk slonk de massa Adamo temidden van vijf van de zes winnaars van de prijsvraag van OOK VOOR JOU, de jeugdrubriek van de Leidse Courant. HANDIG De vreugde was eraf. Urenlang had het merendeels uit jonge tot zéér jonge mensen bestaande publiek on geduldig gewacht op de grote ster. ZZ en de Maskers, Danny and the Flying Arrowsach, 1 mochten ook spelen, maar tezamen hebben zij hooguit kunnen zorgen voor een goed bezet voorprogramma voor Adamo. Het publiek keek rustig naar de handig in elkaar gezette show van ZZ, die zijn begeleiders een regel recht Beatle-kapsel had voorgeschre ven, luisterde naar en danste op de oorverdovende muziek van Danny, maar wachtte af. Zelfs de medede ling, dat Shirley, aangekondigd als één van de hoogtepunten in het pro gramma, verstek moest laten gaan wegens ziekte, beroerde de massa nauwelijks. SPREEKKOREN Tegen half tien was het dan zo ver. Adamo werd langekondigd, met de aantekening, lat iedereen moest blijven zitten, „anders treedt hij niet op". Toen bleek eerst goed, waarop men wachtte: ieder een vloog op het sodium af, ging >p stoelen, tafels en zelfs op stoe- en bovenop ta fels staan. Gescandeerde spreekkoren wer den aangeheven, afgewisseld met on rustig gejoel. Het duurde nog ruim twintig mi nuten, voordat het doek „einde lijk", verzuchtte het publiek op ging. In een uur tijd bracht Adamo zijn gehele repertoire, na elk liedje onderbroken door een stormachtig applaus. Maar na dat uur hadden Adamo en zijn begeleiders er genoeg van. Het doek ging dicht en bleef dicht. Hij vluchtte naar zijn kleedkamer, waar hij onder de strenge bewaking van zijn begeleiders een beetje op verhaal kon komen. Of liever: zich klaar kon maken voor de( slag, die de jeugd wilde gaan leveren om zijn handtekening. WACHTEN In het restaurant, onder de kleed kamers, wachtten de zes winnaars van de OOK VOOR JOU-prijsvTaag. Met de regelmaat van de klok kwa men van boven mededelingen, dat „Adamo direct naar beneden zou ko men". Maar hij kwam niet. De hand tekeningen-jagende meisjes (jongens toonden nauwelijks enige interesse voor een autogram van hun vermaar de sekse-genoot) mochten twee aan twee de kleedkamer in, waar hun uitgeputte idool gelaten handteke ningen zette op foto's, blaadjes, ar men en handen. Inmiddels het was tegen twaalf uur was de drukte voor de deu ren van het restaurant weggeëbd. Wat verwezen trok men de jassen weer aan. Bestuur en leden van Dan cing ,,'t Zwaaiitje" uit Hazerswoude, dat als organiserend comité natuur lijk blij was met de tot in de nok ge vulde zaal, begon enigszins ontnuch terd aan het opruimen van de ge broken flessen, glazen en asbakken, waarvan de inhoud over de gehele vloer lag uitgestrooid. Het feest was voorbij De tweede Amerikaanse satelliet voor wetenschappelijk onderzoek van het type IMP die zondagochtend van de basis Kaap Kennedy in Florida werd afgeschoten, blijkt bij lange na niet in de beoogde baan te zijn ge komen. Zestien uur na de lancering van de 63 kg. wegende kunstmaan, die haar naam dankt aan de afkorting van de woorden „Interplanetary Monitoring Platform", vertelden functionarissen van het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart (NASA), dat de baan varieert van 95.600 km tot 193 km van de aarde. Het was de bedoeling, dat deze baan zou lopen van 257.000 tot 193 km. van de aarde, zodat alleen de kortste afstand vol doet aan de opzet. Tussen 3 en 5 oktober zijn 57 Oostduitsers er in geslaagd via een tunnel naar West-Berlijn te vluchten, zo is door de Westberlijnse veilig heidsdienst meegedeeld. De laatste groep, van de in totaal 23 mannen, 31 vrouwen en drie kinderen, be reikte vanochtend veilig het Westen. Op andere plaatsen slaagden nog 6 Oostduitsers er in veilig het Westen te bereiken. Onder hen bevonden zich twee mannen die reeds drie maanden in West-Duitsland waren. In het weekeinde gingen zij naar het Oosten terug om de vrouw en de twee zoon tjes van drie en vier jaar van één van hen te halen. De tunnel, die leidde van een huis op Oostduits gebied naar de Franse sector van West-Berlijn, is de afge lopen nacht door de Oostduitse grens wachten ontdekt. Er werden schoten van machine-pistolen gehoord. Vol gens waarnemingen van de West berlijnse politie bevonden zich toen geen vluchtelingen meer in de tun nel. Latter arriveerde nog meer Oost- berlijnse politie en werd iemand op een brancard weggedragen. Eén van de Oostberlijners is op zjjn vlucht licht gewond geraakt. Het is de groote vluchtpoging sedert op 13 augustus 1961 de muur werd opgericht. De tunnel is inmiddels aan WestberUjnse zijde door de politie gesloten. CONFERENTIE LAAT PREMIER NIET TOE Het vliegtuig waarmee premier Tsjombe van Kongo op weg was naar de conferentie van niet-ver- bonden landen in Cairo, is van ochtend op het vliegveld van Athene geland. De verkeerstoren van Cairo had vanochtend vroeg aan de piloot meegedeeld, dat de twee landingsbanen „voor onbe paalde tijd onbruikbaar waren" en hem aangeraden koers te zet ten naar Beiroet. De vlieger is tenslotte naar Athene gevlogen. Toen Tsjombe op de hoogte was gebracht van de mededelingen van de verkeerstoren zei hij tot enige journalisten: „Dit is ontoelaatbaar. Het eerste wat ik ga doen, is een protestnota indienen. Nu zullen wij zien wie onze vrienden zijn en wie onze vijanden". Het vertrek uit Leopolds! ad gister avond was ook niet zonder inciden ten verlopen. De paspoorten van de Kongolese delegatie waren verschei dene uren op de Egyptische ambas sade opgehouden. De Egyptische am bassadeleden schenen onvindbaar en premier Tsjombe besloot tenslotte zonder de benodiigde documenten te vertrekken. INCIDENT MET EGYPTENAAR Toen de „Boeing 707" van de „Sa bena" reeds op de startbaan was deelde de gezagvoerder mee, dat het vertrek „om diplomatieke redenen" werd vertraagd. Ruim een uur later betrad Hawasi Moestafa, ambassade raad van de Egyptische ambassade, het toestel om premier Tsjombe de documenten te overhandigen. „Ik wil u niet zien", zei de Kon golese premier. Moestafa antwoord de hem: „Ik kom afscheid van u ne men en uw paspoorten brengen." Waarop Tsjombe antwoordde: „U zoudt te laat gekomen kunnen zijn" „U heeft niet op zo'n toon tot m(j spreken. Ik vertegenwoordig mijn regering. De wanorde van uw dien sten is de oorzaak van deze vertra ging", antwoordde Moestafa. Tsjombe riep hem toen toe: „Ver- Het aantal slachtoffers dat werd veroorzaakt door het instorten op vrijdag jl. van een gebouw in Cairo is tot 26 gestegen. Er zijn tot nu toe 25 lijken geborgen. Voorts is een vrouw, die ernstig gewond uit de puinhopen tevoorschijn werd ge haald, aan haar verwondingen be zweken. Het reddingswerk wordt voortgezet. Het is nog niet bekend A - hoeveel personen zich nog onder het. KRO is gefundeerd in een maat- invloed zal de omroep slechts tot gel VOLGEND JAAR JUBILEUM waarmee de katholieke omroep vitale verbindingen onderhoudt. Ontwikke lingen in deze structuur zullen on getwijfeld een Invloed hebben op de positie van de KRO. Maar ook de „De KRO Is reen sul] op stch sell. KRO kan inTi«il uitoefenen. Dese puin bevinden. schappelijke en geestelijke structuur, ding kunnen brengen, indien zij van- ui' de natuurlijke verbinding met zijr achterland zijn volledige capa citeit tot ontplooiing kan brengen", aldus mr. M. W. van Doorn, voorzit ter van de KRO op een persconfe rentie bij het begin van de door de KRO georganiseerde toernee metjiet cabaret: „De Lachende Kerk" van Ook administrateur aangehouden Bedrag genoemd van enkele tonnen De Haagse politie heeft vanmor gen de drie broers K. en hun admi nistrateur aangehouden, verdacht van valsheid in geschrifte, oplichting en verduistering tot een bedrag van enkele tonnen ten nadele van twee financieringsmaatschappijen in Den Haag en een autoimporteur in Sas- senheim. De arrestanten zijn de 26- jarige C. J. K., de 39-jarige A. K., de 44-jarige G. K. en de administrateur de 24-jarige J. A. van K. Na een on derzoek van 14 dagen is de politie tot de conclusie gekomen dat de grenzen van het strafrecht zijn overschreden. Pater Janssens te Rome overleden De algemeen overste van de Je zuïeten, pater Jan Baptist Janssens, is vanimongen in Rome overleden. De 75-jarige pater Janssens, uit Mechelen geboortig, was op 30 sep tember door een beroerte getroffen. Vanochtend was van de zijde van het hoofdkwartier van de Jezuïeten in Rome gemeld, dat zijn toestand plot seling verslechterd was. Op 1 oktober jL sprak de Haagse rechtbank het faillissement van de broers K. uit. Het bedrijf heeft vijf vestigingen: in Den Haag, Scheve- ningen en Wassenaar. Het 70 man tellende personeel van het bedrijf werd kort geleden ontslagen. Twin tig personeelsleden bleven echter uit sympathie voor de directie, de drie broers K., doorwerken. Het bedrijfs leven in Scheveningen zette een hulpactie op touw en een aantal schuldeisers werd bereid gevonden hun vorderingen uit te stellen. Een onderzoek van een bedrijfs econoom bracht daarna echter aan het licht, dat het bedrijf ondeskun dig was opgezet en ondeskundig was vertakt en zijn klanten en veel te grote service verleende, waardoor de ongunstige verhouding tussen eigen kapitaal en geleend geld nog verslechterde. Volgens de Haagse politie zal het onderzoek in deze zaak omvangrijk en langdurig werk vergen. JONGEMAN IN RIJSWIJK VERONGELUKT Zaterdagmiddag is de 16-jarige fietser C. Ramstein uit Rijswijk bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Op de hoek van de Eiklaan en de Verhagen-Metmanstraat aldaar nam hij de bocht te groot, zodat hij in aanraking kwam met een perso nenauto. De jongen kwam te vallen, op weg naar het ziekenhuis is h(j overleden. trek mijnheer, vertrek", hetgeen Moestafa deed met de woorden: „Ik zaïl mijn regering telegraferen om u op dezelfde wijze te behandelen als u mij hebt gedaan". VERBOD VAN DEELNEMERS Het gezaghebbende Egyptische dag blad „Al Ahram" meldde gisteren, dat Tsjombe de tweede topconferen tie van niet-verbonden landen, die vandaag in Cairo begint, niet zal mogen bijwonen. Volgens diit blad waren de leiders dier afvaardigingen naar de conferentie, die zaterdag over deze zaak hebben gesproken, een stemmig van mening, dat Tsjombe niet tot het overleg zou moeten wor den toegelaten. Paus Paulus: ongeboren kind mag niet worden opgeofferd Paus Paulus heeft zaterdag het standpunt van Paus Pius XH opnieuw bevestigd, dat het tegen de wet is op zettelijk het leven van een onge boren kind op te offeren om dat van de moeder te redden. De paus sprak in het Engels tegen leden van de obstetrische (verloskun dige) en gynecologische vereniging uit Nieuw-Engeland. „Onschuldig menselijk leven moet van het eerste ogenblik van zijn ontstaan af be schermd zijn tegen elke directe vrij willige aanval, ongeacht de toestand waarin het verkeert. Dat is funda menteel recht van de menselijke per soon Dit principe geldt evenzeer voor het leven van het kind als voor dat van de moeder." Paus Pius zei in november 1961: „Nooit en bij geen enkele gelegen heid heeft de Kerk geleerd, dat het leven van het kind voor dat van de moeder zou moeten gaan. Noch het leven van de moeder noch dat van het kind kan aan een daad van di recte onderdrukking worden onder worpen." Peronistisch welkom voor Generaal De Gaulle Bij de Peronistische betogingen, zaterdag in Buenos Aires gehouden bij de ontvangst van De Gaulle en de incidenten die daarop volgden, zijn een dertigtal mensen gearres teerd. Er zijn ook verscheidene gewon den gevallen, onder wie zeven politie mannen. Ondanks de grote politie macht, die op de been was in de hele stad, zijn talrijke winkeliers €>n an dere kooplieden het slachtoffer ge worden van de relletjes die tot diep in de nacht duurden. Ruiten van win kels worden ingeslagen en etalages geplunderd. Het blad „Clarin" verwijt de Pe ronisten, dat zij de „geweldige stroom van bewondering, eerbied en sympa thie, die De Gaulle vergezelt op zijn reis door Zuid-Amerika, voor hun eigen doeleinden hebben willen aan wenden." RUSTIGE ZONDAG Gisteren heeft president De Gaulle zich wederom onttrokken aan de zorgen van de bewakers, die met zijn veiligheid zijn belast. Hij heeft zich op de tweede dag van zijn driedaags bezoek aan Argentinië onder het duizendkoppige publiek begeven en handen geschud met de toeschou wers. Na de rumoerige demonstraties van zaterdag door aanhangers van de ver bannen Argentijnse dictator Juan Pe- ron bleven zondag de kreten „De Gaulle-Peron", het fluiten en het slaan op trommels achterwege. Peron, die in ballingschap in Madrid woont, had zijn aanhangers aangespoord om de Franse president te verwelkomen „alsof hij mij was." Een 22-jarige Amerikaanse toe- riste, die een bezoek aan Parijs bracht, is vrijdag op tragische wijze om het leven gekomen doordat een vrouw, die van een 70 meter hoog gelegen terras van de Notre Dame was gespronken, op haar terecht kwam. Beiden overleden in het zie kenhuis. Deze toernee is het eerste project, diat de KRO het volgend jaar ter ge- De Nederlanders zijn een visgraag volkje, zijn niet half zo bezeten op tuinieren als de Engelsen en brengen voor het overgrote deel hun vakantie in eigen land door, zo blijkt uit een West-Europees overzicht over vrije-tijdsbesteding dat zaterdag in het nieuwe Londense dag blad „The Sun" is verschenen. wv Voor de honderdduizenden Nederlanders die hun vakantie in het bui- tegenheid van zijn veertigjarig tenland doorbrengen, blijken de landen rondom de Middellandse Zee staan ten uitvoer brengt, bijzonder aantrekkelijk. Volgens het overzicht komt Nederland op de een na laatste plaats wat betreft het aantal personenauto's een op elke twaalf inwoners tegen een op zes in Denemarken, een op vijf in Frankrijk, een op zeven in Engeland en Duitsland, een op acht in België en een op 40 in Spanje. Maar er zijn bijna 200.000 Nederlanders aangesloten bij allerlei hen- gelclubs: een sport die in Italië nog al duur schijnt en in Duitsland op vele plaatsen onmogelijk vanwege de vervuiling van het water. In de „Sun's" rubriek „eten buitenshuis" komt voor Nederland de „erfenis uit het Verre Oosten", de rijsttafel op de proppen. Overigens In november 1965 bestaat de KRO veertig jaar. De KRO meent diat de wijze, waarop de omroep zich bij dit jubileum presenteren moet, een af spiegeling dient te zijn van het chris telijk klimaat in zijn actuele evolutie, met name zal ook de stroomversnel ling in het katholieke denken in deze „jubileumviering" een duidelijke en verantwoordelijke vorm moeten krij gen. De viering zal niet worden be heerst door „de betekenis van de De man die vrijdag de boerin mevr. Vernooij-De Bie in Werkhoven met een betonnen staaf bewusteloos sloeg om haar geld te roven, is ge grepen. Zaterdagnacht heeft de Amster damse politie een 32-jarige metselaar G. de K. in Amsterdam van zijn bed gelicht. De man heeft bekend. Hij woonde vroeger in Drieber gen en in die tijd bezocht hij de boerderij wel eens om levensmidde len te kopen. Toen de boerin bij kennis was ge komen kon zij de politie meteen ver tellen wie de dader was. Het was de man om geld te doen. Hij zit thans opgesloten in Wijk b(j Duur stede. De boerin is er vrij ernstig aan toe. Ze ligt in een Utrechts zieken huis. De miniatuurstad „Madurodam" blijken er vele Nederlanders te zijn, die ook in het buitenland het KRO", maar door de plaats van de heeft het veertiende seizoen met willen hand- christen in de Nederlandse samen leving. De toernee met het cabaret „De liefst hun „aardappelen-biefstuk-doperwtjes"-menu haven. Uit het overzicht blijkt tevens, dat het gemiddelde weekloon in West- 'Kerk" van Fons Jansen Europa de 160 gulden nauwelijks te boven gaat. Nederland neemt za| negentig voorstellingen omvat met ongeveer 150 gulden bruto voor een vijfdaagse werkweek van ^n. Deze voorstellingen zullen wor- 40 uur een middenpositie in na België en Engeland en voor Italië en den gegeven im de periode van okto- Spanje. L, i sf/ ber 1964 tot november 1965. 1.141.201 (vorig jaar 961.687) bezoe kers afgesloten. r~ 1,1 Calliano In de Amerikaanse staat Louisiana heeft de orkaan Hilda, dewerker van het Katholiek Sociaal welke een spoor van vernietiging door het zuiden van de V.S. trekt, Kerkelijk Instituut te Den Haag, de twaa" mensen gedood en een onvoorstelbare ravage aangericht. Foto: een onderscheiding van ridder in de Or- politieman en een militair leiden een oude vrouw, die is gewond door de de van de H. Silvester ontvangen. puinhopen naar een gereed staande ziekenwagen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4