Het ongeluk op de Steekterweg te Alphen Shell beëindigt samenwerking met Zwolsmangroep ADVISEURS VAN SOEKARNO IN ONS LAND Alleman's dienst in Winkel NEDERLANDER OMGEKOMEN IN FRANKRIJK Franse maatschappij boort gas aan in De Schermer ».-.n MAANDAG 5 OKTOBER 1964 DE LE1ÜSE COURANT PAGINA 2 ALPHEN AAN DEN RIJN (Vervolg van pag. 1) Het ongeval vond plaats in de Vin- kebuurt, enkele honderden meters van de plaats verwijderd, waar vo rige week zaterdag omstreeks dezelf de tijd een volkswagenbusje veron gelukte en in brand vloog, waarbij toen negen doden waren te betreu ren. Enkele uren nadat hij in het Aca demisch ziekenhuis was opgenomen, overleed ir. M. van Ede. Hij reed in de richting van zijn woonplaats. Alle mede-inzittenden van beide auto's werden min of meer ernstig gewond, met uitzondering van de in Engeland wonende familie, die slechts licht ge wond werd. Met levensgevaarlijke verwondingen is opgenomen de 14- jarige Annette van Asperen. Ter plaatse werd medische hulp verleend door de doktoren K. Gill en M. E. v. d. Steen te Alphen a. d. Rijn en door de juist passerende dok ter W. A. Roessingh uit Eindhoven. Ambulance wagens werden ingescha keld van de gemeenten Alphen, Bo degraven en Boskoop. Het drukke verkeer, dat zich ondertussen tot heel lange files had gevormd, werd onder leiding van hoofdinspecteur N. G. Groothuyse via de Spoorlaan omge legd. Burgemeester Z. Bruins Slot bevond zich eveneens ter plaatse. Vastgesteld is, dat het onwel wor den van ir. M. van Ede uit Bodegra ven oorzaak is van het ongeval. Zijn wagen kwam op een gegevens mo ment op 't linkerweggedeelte en botste toen met kracht tegen de wa gen van dr. v. Asperen uit Ede. Ach ter de auto van de familie v. Asperen reden op korte afstand nog 2 auto's; de ene werd bestuurd door de heer J. v. d. Belt, wonende te Reeuwijk; De Shell persdienst heeft meege deeld dat Shell reeds enkele maan den geleden de Zwolsman-groep heeft laten weten dat zij de vor/; jaar gesloten overeenkomst wenste te beëindigen. Het verbreken van de relatie heeft tot gevolg dat de be voorrading door Shell van enkele verkooppunten die aan de Zwolsman groep toebehoorden, zal worden ge staakt. Derhalve zullen de Shell- emblemen van de betreffende benzi nepompen worden verwijderd. Omtrent de redenen, die geleid hebben tot het verbreken van de- latie kon de persdienst van de Shell geen nadere mededelingen doen. „Ten aanzien van de rentabiliteit van de afgestoten horecaexploitaties zal de EMS zo spoedig mogelijk de cijfers bekendmaken ten einde haar aandeelhouders en het publiek in het algemeen van de gegrondheid van haar beslissingen te overtuigen". De EMS heeft dit in een perscommuni qué meegedeeld. de andere was van dr. W. A. Roes singh uit Eindhoven, die dadelijk hulp verleende. De heer Belt en ook dr. Roessingh zijn erin geslaagd door waarlijk kunstige manoeuvres de bot sende voertuigen te ontwijken, an ders zouden de gevolgen wellicht nog ernstiger zijn geweest. Het stoffelijk overschot van dr. v. Asperen werd overgebracht naar de aula van de Oosterbegraafplaats te Alphen a. d. Rijn. Bij meerdere slachtoffers was ope ratief ingrijpen noodzakelijk. Ook bij de heer v. Ede, die een hersenletsel had opgelopen, maar voor hem mocht chirurgisch ingrijpen niet meer ba ten. Zondagavond was de toestand van mevr. v. Asperen en de zoon, Geer lof, ernstig, die van de 14-jarige doch ter Annette zeer ernstig. De toestand van de eveneens gewonde mevrouw v. Ede en het 7-jarig meisje Evelien van Asperen, was zondag laat rede lijk goed. Mevrouw J. H. v. Ede-Ro- mijn en haar 1% jaar oud zoontje, dat zy op haar schoot had, liepen lichte verwondingen op, waarvoor zij zich niettemin in het ziekenhuis onder doktersbehandeling hebben moeten stellen. Leidse Bioscoopprogramma's De films in de week van 1-10 okt. zijn door de KFC als volgt gekeurd: Camera: „Pa krijgt de klappen", (alle leeft.) Dagelijks 2 30. 7 00 en 9 16 u. Zondag: 2.30. 4.45, 7.00 en 9 15 uur Lido: „Robin and the 7 Hoods". (14 jaar). Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: „Boven de achttien" (18 jaar) Dag 2 30, 7 00 en 9 15 uur Zond.: 2 30. 4.45, 7.00 en 9 15 uur. Studio: „Mary Mary". (14 jaar) Dag 2 30, 7 00 en 9 15 uur Zond.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9.15 uur, Trianon: „Heimweh nach St. Paul", (alle leeft.) Dag: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.30. 7 en 9.15 uur. Rex: „Lachen is niet verboden". (Alle leeft.) Dag 2 30, 7 15 en 9.15 uur. Zond.: 2 30. 4.45, 7.00 en 9.15 uur. Twee persoonlijke adviseurs van president Soekarno, behorend tot het gezelschap dat de president op zijn Europese reis vergezelt, zijn zater dagmiddag uit Genève op Schiphol aangekomen: de civiel-ingenieur Da vid Cheng, president-directeur van een regerings-aannemersbureau in Indonesië, en de vlot Nederlands spre kende Indonesische architect F. Sila- ban uit Bogor. Blijkens hun uitlatingen onder houdt de voormalige onderdirecteur der KLM, mr. E. van Konijnenburg, die destijds de besprekingen voor heropening van de luchtlijn Amster dam-Djakarta voerde, nog steeds nauwe betrekkingen met de Indone sische president. Hij vloog vorige week naar Wenen om daar de pre sident te ontmoeten. Bij die gelegen heid nodigde hij en passant de beide adviseurs uit, hun licht in Nederland te gaan opsteken- De heren Cheng en Silaban keken bij hun aankomst 1 op Schiphol naar hem uit, doch mr. Konijnenburg liet verstek gaan. „Wij zijn hier uitsluitend gekomen om iets te leren," aldus architect Si laban. „Dat kan ons wellicht ten goede komen als we terug zij in ons land." De beide adviseurs zijn van plan dinsdag of woensdag van Schip hol te vertrekken om zich in Cairo weer bij het gevolg van de president aan te sluiten. De doopsgezinde, gereformeerde, hervormde en katholieke kerk in het Noordhollandse Winkel hebben gis teravond de eerste van een reeks van twintig oecumenische zondagavond diensten gehouden. Hiertoe is de kerk der Hervormde Gemeente van Win kel, waar de bijeenkomsten plaats vinden, omgedoopt tot Allemans' kerk. Tijdens de samenkomsten wordt er geen dienst gehouden in de normale betekenis van het woord: een domi nee of priester komt er niet aan te pas. Integendeel, het is juist de be doeling der organisatoren dat leken van allerlei denkrichtingen en be roepen spreken over wat het geloof voor hen betekent. Gisteravond deed de particulier secretaris van H. M. de Koningin, mr. J. v. d. Hoeven, dat voor een aandachtig gehoor van en kele honderden belangstellenden. De volgende week spreekt de heer Th. Laan, lid van de Tweede Kamer. De daaropvolgende bijeenkomsten zal o.m. worden gesproken door de schrij ver Godfried Bomans. Volgens een bericht van het Franse persbureau AFP is zaterdag in de omgeving van Rijssel in noord-Frank rijk een auto met Nederlanders in botsing gekomen met een vrachtauto, tengevolge waarvan de 60-jarige sluiswachter Witkop uit Den Helder der op slag werd gedood. De 53-jarige mevrouw Witkop werd gewond, zij is in een ziekenhuis te Avesnes opge nomen. Een zoon en de bestuurder van de personenauto, de dertigjarige bij Shape te Fontainebleau werkzame E. Bosma, bleven nagenoeg onge deerd. In de nacht van zaterdag op zon dag is op het terrein aan de Zuider vaart in de Schermerpolder bij de proefboring die een Franse maat schappij daar al enige maanden ver richt, gas aangeboord. Tot op 10 kilo meter afstand van de hoorplaats wer den omwonenden door een sterk ge rommel gewaar dat er iets bijzon ders aan de hand was. Op de hoor plaats is thans de ook op vele an dere plaatsen in ons land bekende vlam zichtbaar. Het populaire Gala De programma-coördinatoren van de NTS hadden het zó uitgekiend, dat het „Grand gala du disque populai re" over beide netten werd ver deeld. Hetgeen alleen maar bevredi ging bracht bij hen, die een geschik te antenne op hun dak hebben. Toch kwamen de kijkers op het eersté net het meest aan hun trekken, omdat daar de apotheose werd uitgezonden met Josephine Baker als grootste ster aan het firmament' van deklein kunst. Een van de deelneemsters had verstek laten gaan, maar haar plaats werd naar behoren ingenomen door Judy Rogers. Zeker niet van alle ar- tisten kan worden gezegd, dat ze zo nodig moesten optreden. Uit de zaal werd zelfs een keer boeh geroe pen. In elk geval is het een kostbare geschiedenis geworden, tijdens welke organisator Willem Duys, al babbe lende, enkele Edisons uitreikte. We noemen slechts Josephine Baker, die met tién van haar pleegkinderen naar Amsterdam was gevlogen en die ter afsluiting van het Gala met haar boeiende en langdurige optre den tevens een hoogtepunt leverde. Excentriek uitgedost vertolkte ze en kele nummers en confereerde. Alvo rens ze naar New York vertrok is Merel Lasseur - wat zenuwachtig nu en dan - charmant als gastvrouw op getreden. Het was tegen één uur na middernacht toen alle 28 optreden den artisten tot afscheid het podium kwamen bevolken. VOORTAAN NEDERLAND 1 EN NEDERLAND H Het blijspel „Oh hé, de lucht valt naar benee" van een Amerikaaans auteur en eigenlijk ook het beeld verhaal van Godfried Bomans over Pa Pinkelman en tante Pollewop vormden als het ware de ouverture, waarmee de NCRV donderdagavond de splitsing inluidde van de beide thans gelijkwaardige t.v.-netten Ne derland I en II. De experimenten op het tweede net zijn achter de rug en daarover behoeven we niet veel te zeggen, om dat de meeste van onze kijkers nog steeds niet op dat net zullen zijn aan gesloten. Waar de t.v.-antennes in tussen verholpen zijn, kan men Ne derland II bekijken en dat was don derdag in een kort programma over de stormachtige ontwikkeling van de Nederlandse televisie, op de dag af gedurende dertien jaar. We herinne ren ons het bescheiden begin in Bus- sum toen een groep genodigden in hotel De Rozenboom de eerste ver richtingen konden waarnemen en beschrijven. Terugblik We hadden het al over Pa Pin kelman en tante Pollewop, twee figu ren, die door Godfried Bomans al jaren geleden in de krant zo humori- tisch tot leven waren geroepen. Nu hebben we er opnieuw schik in ge had, mede door de visuele medewer king van de tekenaar Carol Voges. En wat het vertoonde blijspel be treft: daarin was Enny Mols-De Leeuwe in haar element als moeder Liddy. Ze gaf een stukje theatraal vuurwerk weg, dat ondanks de onbe nullige aanleiding aandacht en lach lust voortdurend op het vinketouw hield. Eerder op de dag was de NCRV zo vriendelijk „in ogenschouw" flitsen uit te zenden van vijftien jaar „Moeders wil is wet" met Mia Smelt en Gerard Heystee. Het programma van woensdag werd in tijdsduur be heerst door de voetbalmatch België- Nederland in Antwerpen. Erg boeiend was de strijd niet en dus moesten we wel genoegen nemen met te luis teren naar de nog al populaire uitleg v Bob Spaak. Alleraardigst was i het onverwachte optreden van Kan in een conference voor ju. lui, die op hun beurt vragen konden stellen. Het samenzijn sloeg bijzonder goed aan; Wim was als steeds slagvaardig en we noteerden uit zijn mond het volgende grapje: „De Gaulle doet bij verrassing wat Hilterman al lang zag aankomen". „In één geest" van VPRO, KRO en NCRV bracht beelden en teksten, waarvan we hopen dat ze de ecume- ziische gedachten nog meer nabij zul len hebben gebracht. De VPRO sec. bracht opnieuw dokter Van Swol, nu over het dieët, compleet met appara ten, maar toch niet zo flitsend als we eerder hebben meegemaakt. Het filmster-portret van de vroeger zo bekende Lilli Palmer was evenmin <le aantrekkelijkste aflevering, zoals Simon van Collem op het t.v.-venster pleegt te brengen. Maar inzinkin gen zijn nooit te voorkomen. „Drie is teveel". Met zal zich de enquette herinne ren, die begin 1960 middels deze ru briek werd gehouden, toen de kij kers het niet eens waren met onze (Advertentie) opvatting over een stunt van de KRO met de klucht „Drie is teveel". We hebben toen kennelijk een minder heidsstandpunt ingenomen door er niet veel goede woorden aan te be steden. Dat heeft de KRO intussen niet belet, een herhaling te brengen op de avond van het komende oud jaar. Ook zal Joop Doderer in deze gooi- en smijtaffaire een hoofd rol vervullen; maar zijn tegenspeler van toen, Jan Blaaser. moet verstek laten gaan. De uitzending zal staan onder regie van Joop van Hulzen en onder de spelers zijn Sara Heyblom, Rambses Shaffy en Alex Faassen. Reeds a.s. zaterdag zal deze klucht in het Amsterdamse Centraal thea ter worden opgenomen. Dat had niet nodig geweest, indien de KRO de ampex-opname van 1959 had be waard vond men het toen niet no dig? Komende uitzendingen Ook voor wat de komende uitzen dingen betreft, zullen we voortaan een keuze maken. Welnu: vanavond kan men kiezen tussen de speelfilm „De bom in de hoofdstraat" of het spel „De treincoupé", met Alex van Rooyen en Henk van Ulsen. Op het eerste net de herhaling van het eer ste deel van de populaire gala, dat zaterdag op het tweede net werd ge bracht. Dinsdag heeft de AVRO op I een programma, geschreven door Adèle Bloemendaal en 'n debat over een actuele kwestie. De KRO brengt op II de eerste aflevering van de Bill Dana show, een filmprogramma van Bob Bertina, een solistenconcert en een inleidende uitzending ovèr geloof en geloofsbeleving. Woensdag heeft de Vara op I iets over de Olympische Spelen in Japan en de NCRV op II het blijspel „Een dag vol verwarring" en „literair kijk- schrift". Donderdag is er een toneel spel van de KRO op 1 en bij de AV RO amusement in Tokio op II. Aeiherklanken DINSDAG 6 OKTOBER HILVERSUM I, 402 m. 7.00-24.00 KRO. 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord. 7-15 Ouverture radio voor vroege mensen. 8,00 Nws. 8.15 V. d. jeugd. 8.20 Ouverture (verv.). 8.50 V. d. huisvrouw. 9.35 Waterst. 9.40 School radio. 10.00 Gevar. gram. 11.00 V. d. vrouw. 11.3 Lichte gram. 11,50 Vol- aan vooruit, praatje. 12.00 An gelus. 12.04 Volksliederen uit ver schillende landen (gr.). 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 V. d. boe ren, 12.45 Gram. of act. 12.55 Kath. nieuws. 13,00 Nws. 13.15 Draaien maar!!: lichte gram, mét commen taar. 14.00 V. d. plattelandsvrouwen. 14.10 Lichte- en amus.muz. (gram.). 14 50 Lichtbaken, lezing. 15.00 Raaien maar!!, muzikaal spelletje. 16.00 V.d. zieken. 16.30 Onderweg: Godsd. pro gramma. 17.00 V. d. jeugd. 17 50 Re- geringsuitz.: Culturele ontmoetingen in de Nederl. Antillen. Vraaggesprek van Raymundo Debrot met Mr. Hans Keuls over de nieuwe film Plantage Tamarinde. 18.00 Licht instrumentaal ensemble. 18.20 Uitz. v. d. KVP. Kaar ten op tafel. Een uitzending over po litieke zaken, die de aandacht ver dienen. 10.30 Franse chansons. 18.50 Van klanten en wanten weten. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.35 Lichte orkest- muz. 20.00 Stereof. uitz.: klass. en mod. orkestwerken. 21.25 De school straks: Plannen/kansen, radio-feuil leton over de vernieuwing v^n het Nederl. Onderwijs (1). 21.40 Kerk orgelconcert: Nederl. orgelmuz. (gr,). 22.05 Engelse koorwerken (gr.). 22.25 Boekbespr. 22.30 Nws. 22.40 Epiloog. 22.45 Vreemd een keuze uit woord, zang en dans van elders en an dere. 23.15 Licht instrumentaal kwar tet en zangsol. 23.35 Lichte muziek. 23.55-24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00-24.00 AVRO. 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgymn. 7.20 Lichte gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nws. 8.15 Lichte gram. 8.50 Ochtend gymn. 9.00 De groenteman. 9.05 Klass. pianomuz. (gr.). 9.40 Morgep- wijding. 10.00 Arbeidsvitaminen (gr.). 10.50 V.d. kleuters. 11.00 Nws. 11.02 V.d. zieken. 12.00 Licht instrumen taal ensemble en sol. 12.20 Regeringa- uitz.: V. d. landb. 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb. 12.33 Lichte ork.müz. (gr.). 13.00 Nws. 13.15 Meded., evt. act. of gram. 13,25 Beursber. 13.30 Dansork. en zangsol. 14.00 Voor de vrouw. 14.40 Schoolradio. 15.00 Ste- reofonische uitz.: Nederl. Hoornkwar tet: mod. muz. 15.20 Tenor met gi taarbegeleiding. 15.45 Van mens tot mens, lezing. 16.00 Nws. 16.02 Jeugd en ritme. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 New York calling. 17.35 Lichte gram- v. d. teenagers. 18.00 Nws. 18.15 Evt. act. 18.20 Promenade-ork. en solist: amus.muz. 18.55 Paris vous parle: gé- sproken brief uit Parijs. 19.00 V.il. kinderen. 19.05 Kleurrijke klankeh: lichte ork.muz. en sol. 20.00 Nws. 20.05 Negen muzen, elf provincies: gevar. progr. 21.20 Gehoord, gezien, gelezen: gedachtenwisseling over film, toneel en literatuur. 21.50 In leiding tot muziekbegrip, muzikale lezing. 22.05 Vioolrecitel: klass- muz. 22.30 Nws. en meded. 22.40 Act. 23.00 Gesproken brief. 23.05 Ik hoor, ik hoor wat U niet hoort, muzikale le zing. 23.55-24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland 1. NOT/NTS: 14.05- 14.30 Schooltelevisie: Ontwikkelings gebieden. NTS: 19.30 Engelse les. 20.00 Journ. AVRO: 20.20 Avro's Te- levizier. 20.50 Muzikaal amus.progr. en ballet. 21.35 Man tegen man, act. discussie. NTS: 22.25-22.30 Journaal. Nederland 2. NTS: 20.00 Journaal. KRO: 20.01 The kind sea (De vrien delijke zee), natuurfilm. 20.25 De Bill Dana Show, TV-film. 20.50 Film '64: filmrubriek. 21.25 Solistencon cert: klass. muz. 21.45 Onze man in Parijs. RKK: 22.10-22.35 Geloofsbrie ven: Uitz. over geloof en geloofsbe leving. TV-Noordzee heden- en morgenavond MAANDAG 5 OKTOBER 18.30 Trein op hol (Supercar-epi- sode); pl.m. 18.58 Gevar. progr. (o.m. „Wist U dat pl.m. 19.23 Het Lek (Danger Man aflevering). Pauze. pl.m, 22.00 Mijn Vriend, Mijn Vijand (serie „87th Precinct"); pl.m. 23.00 Einde. DINSDAG 6 OKTOBER 18.30 De Vluchteling (Wilhelm Teil); pl.m. 19.00 Gevar. progr.; pl.m 19.23 Wie gaat er nu trouwen? (The Bob Cummings Show). Pauze. 22.00 The Bleymier Story; pl.m. 23.00 Einde. De bemerking van het meisje over zijn handigheid had verdacht ge- donken en hem argwanend ge maakt. Ze had niet gehandeld als iemand, die een opgedragen taak slecht vervuld had. Ze was te gewil- 'ig het huis uitgegaan. Hy sloeg de kraag van zijn jas op en reed voor zichtig achter de limousine aan op voldoende afstand om niet opval lend te zijn. Hij was bly, dat die wa gen niet de stad inreed, waar het verkeer zo veel drukker was. In stille straten echter ontdekten ze wellicht ook weer eerder dat ze ge volgd werden. Bedaard reed de wa gen een met bomen omzoomde ave nue in. Zou ik het mis hebben? dacht Warwik. Ik denk van niet. Maar dan bemerk ik het gauw genoeg. De wagen draaide een zijstraat in Daar was het donker. Warwik doof de zijn eigen lampen. Hij waagde het er op, wegens rijden zonder licht bekeurd te worden. Hij reed de wa gen wat dichter achterop en zag hem een oprijlaan inz wenken Warwik stopte in de nabijheid en holde ver der. Hij zag, hoe de limousine voor een villa, 'n eindje van de straat ge legen, stilhield. Over het gra hij er geruisloos heen. Het meisje stapte uit en ging naar binnen. Een man volgde haar. De chauffeur reed de wagen achter het huis stopte en doofde de lichten. „Dievenhol!" mompelde Warwik „Ze gaan de buit verdelen.Ik moet dat eens afkijken!" Hij zag de chauffeur naar binnen gaan en sloop toen om 't huis heen. „Ik zal naar binnen moeten!" mompelde hij. „Eerst optreden al« inbreker! Moeit er toch aan wan nen. Voortaan mijn gewone bezig heid, niet waar?" Hij voelde aan een raam en be merkte dat het gemakkelijk open ging. Zonder enig geraas kreeg hij het raam open en trok het rolgor dijn omhoog. Even later was hij in de kamer. Het was er zo donker, dat hij niets kon zien. Tastend langs de wand kwam hij aan ,de deur. Om zichtig maakte hij die open, gereed om te vechten, als dat nodig bleek. Hij bevond zich nu in een gang en aan het einde ervan zag hij licht door een kier. Uit die richting hoorde hij ook stemmen. Warwik sloop naar die deur toe. Hij kon zich nergens in de gang verschuilen als er iemand uit die kamer kwam. Maar hij moest wat te zien of te horen krijgen! Bij de deur gekomen, bukte hij zich en keek door het sleutelgat. Het meisje zat nog met haar avondmantel om haar schouders. Verder waren de drie mannen in het vertrek. Ze zaten om een tafel heen en aan het hoofd daarvan zat een man met een wel varend uiterlijk, die het meisje aan keek. „En nu ter zake," zei hij, „ben je geslaagd?" „Ja." „Dus je hebt de Drie Driehoeken? Prachtig!" „Het was niet zo heel lastig." „Heb je het net zo gedaan, als je van plan was?" „Ja. Die John Warwik heeft zich wel aan me vastgeklampt, na ons gesprek voor het huis afgeluisterd te hebben, maar ik ben er toch in ge slaagd, vlak bij mevrouw Dwight te komen juist voordat de lichten wer den uitgebraaid." „Dus helemaal geen moeilijkhe den gehad?" „Geen schijn zelfs. Ik haalde de Drie Driehoeken van haar japon en stak er het nagemaakte ding meteen weer op. Ze heeft mijn vingers niet gevoeld. Toen ben ik naar de voor deur gegaan, maar daar ving War wik me op en dwong me te blijven, tot het licht weer aanging. Ik denk wel, dat we een poosje de stad uit moeten.op uw kosten. Hij heeft ons allemaal gezien, bedenkt u dat wel.hij zal naar ons zoeken. Ik zou zijn gezicht wel eens willen zien, als hij er achter kwam, hoe ik hem er tussen heb genomen." „Achter de deur trok Warwik een zuur gezicht. Toch had ze hem niet zo heel erg bedrogen. Hij was im mers nog op haar spoor? „Waar is het ding? Laat me eens kijken!" zei de welgedane man te gen het meisje. „Hoe heb je het uit huis gekregen?" „Ik heb een dubbele zool onder mijn balschoentje. Daar zaten de Driehoeken in een oogwenk in." „Geef maar hier," „Eerst de centen", zei een der drie mannen." „U hebt ons tiendui zend dollar beloofd." Warwik zag het meisje een van haar schoentjes uitdoen en op de neus er van duwen. De zool liet los en de schitterende Driehoeken la gen op haar hand. „Dat is het! Dat is het!" riep de welvarende man uit. „Jullie krijgt je geld." „Dat is niet alles." zei 't meisje. „We moeten ook beschermd wor den." „Natuurlijk. Hier is het andere namaaksel." Hij haalde het uit zijn zak en wierp het op tafel. „We mogen elkaar niet misver staan," zei hij. Jullie weten, hoe ik met hem heb afgesproken. Ik zou hem heel wat meer betalen, dan ik jullie geef.Doch op eigen houtje hadden jullie nooit zoveel gekregen. Nu Kunnen jullie die tienduizend net zo verdelen, als je zelf wilt. Jullie kunnen dit namaaksel krijgen en als ontdekt wordt, dat het een na maaksel is, dan rijst de verdenking wel, dat mevrouw Dwight het echte stuk niet droeg en daarmee is de zaak dan uit." „Ik denk, dat het wel lukken zal," zei het meisje. De man overhandigde een stapel tje bankbiljetten aan een der mede plichtigen van 't meisje, die ze vlug telde. „Keurig.tienduizend in papier tjes van honderd. „Geef hem de ju welen en laten we hier dan vandaan zien te komen. Het is al over één." Het speet John Warwik, dat hij geen wapen bij zich had. Wel had hij de ploertendoder nog in zijn zak, die hij van een der boeven afgeno men had, maar hij had er afschuw van zo'n ding te gebruiken. En bovendien moest hij oppassen, dat die lui hem niet zagen en herken den. „Hier zijn de juwelen" hoorde hij het meisje zeggen. Zij schoof de Driehoeken over ta fel naar de welvarende man toe. Op hetzelfde ogenblik klonk er een. schril fluitje en werd er op de voor deur gebonsd. „Dat is het signaal van Bert: de politie komt er aanl" zei het meisje. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2