IK WIL HIER IN TOKIO KAMPIOEN WORDEN ANTON GEESINK WORDT IN JAPAN GEVIERD ALS EIGEN HELD OLYMPISCH ALLERLEI MAANDAG 5 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 In de Olympische Spelen 1964 is voor meer dan 700 miljoen gulden ge ïnvesteerd. Maar voor uitgerekend de judowedstrijden had men aanvankelijk geen betere plaats kunnen vinden dan het zwemstadion, op een over het bad gebouwd plankier... Voor de Japanners, die zoveel waarde hechten aan judo „de zachte weg" was dat toch eigenlijk onaanvaardbaar. En daarom werd nog eens 6 miljoen gulden extra uit getrokken voor de bouw van een prachtige hal, die nergens ter wereld zijn weerga vindt de achthoekige Nippon Budikanhal zal op de laatste dag van de Spelen iedereen in Nederland en Japan met grote spanning het treffen tussen Geesink en Kaminaga (of misschien Inokuma) aanschou wen. En daarom was het zo frappant dat Geesink zich na afloop van de opening, die zaterdag plaats vond, als jolige, jonge hond door de menigte bewoog, terwijl Kaminaga en Inokuma zich beneden in een van de judo zalen uren en uren voorbereidden op het grote gevecht. toe beweegt schuchter zijn handte kening te vragen. Bij duizenden heeft hij zijn signa tuur al weggegeven. Zingend, pra tend en grapjes makend, maar altijd gelijkmatig en optimistisch gestemd. Hij is zonder twijfel de populairste figuur van de Spelen. Geen ogenblik heeft hij rust en hij wil die ook niet nog niet zelfs al maken de Ja panse fotografen het hem danig las tig. Maar innerlijk bruist hij vön kracht en energie, staat hij als het ware te trappelen van ongeduld om zich te meten met de Japanners. „Ik wil hier in Tokio kampioen worden" 4 T fTITTV 12WW7Q moedigheid die van hem afstraalt en H.IjO LjLjLj lKJUUkJ een |eder, ja zelfs de bescheiden Zonder zelfingenomenheid dienster in het Olympische Dorp er- hij die woorden uit. spreekt Anton Geesink wordt in Japan geadoreerd als een held van eigen bodem. Wij hebben een dag met Geesink meegemaakt en het was aan doenlijk te zien hoe men voortdu rend voor onze landgenoot klaar staat. Hij beweegt zich als een reus tussen dit kleine volk, met een goed- Beter laat dan Het is vrijwel uitgesloten om met een Japanner tot een goed gesprek te komen. „Yes" is practisch het enige dat men uit hem krijgt; „no" hoort men zelden de étiquette verbiedt hem dat woord uit te spreken. En aangezien de (Europese) talenkennis van 99,9 pet. der Japanners verder nihil is, blijft de gesprekspartner vaak weinig anders over dan be griploos mee te lachen en mee te buigen. Dit onvoldoende directe con tact brengt vaak problemen met zich mee. Toen de Neder landers zaterdagmorgen naar de Dojo van het Keizerlijk pa leis gingen om daar de trai ning van Geesink bij te wo nen, duurde het anderhalf uur voor de supoost eindelijk dui delijk werd wat zij eigenlijk wilden. De zich voortdurend beheersende Japanner bleef knikken en lachen, en toen eindelijk iemand verscheen aan wie de situatie in simpele woorden kon worden uiteen gezet, werden wij als het ware aan de hand genomen en naar de Dojo gebracht. Geesink was tegen die tijd al verdwenen. IN CONDITIE Het ziet er naar uit dat tegenstan der, de Japanner Akio Kaminaga zal worden. Jaap Nauwelaerts d'Age, Directeur Sportif van de Europese Judo Unie en scheidsrechter John Bontje, verzekerden vrijdag met de hand op hun hart dat Kaminaga de grote man van de Japanners zal zijn, die het krijgt op te nemen tegen het Nederlandse judofenomeen Anton Geesink. Zij kwamen tot deze conclusie na dat kamprechter Daigo, het opper- jurylid van de Olympische Judo wedstrijden, tijdens een Judogala, waar beide Nederlandse officials aanwezig waren, de vier Japanse Judoka's aan him landgenoten had voorgesteld. Toen werd bevestigd wat men reeds lang vermoed had: Isao Inokuma start in de afdeling zwaargewichten en Akio Kaminaga in de klasse alle categorieën. Anton Geesink, wiens vrouw Jans De Amerikaan Harold Connolly, die voor zijn land uit komt bij het kogel slingeren, en zijn in Tsjechoslowakije geboren vrouw Olga zijn gescheiden door het „ijzeren gordijn" van het Olympische dorp, dat de afdeUngen voor mannen en vrouwen separeert. Maar voor verliefde mensen is er altijd nog wel een oplossing te vinden. De Luxemburgse tin ner Josy Stoffel zal vrijwel zeker geen medailie beha len in Tokio. Toch is hij in zekere zin een kampioen De 36-jairige Stoffel neemt namelijk voor de vijfde maal aan de Spelen deel. Hij maakte zijn debuut in 1948 te Londen. Anton Geesink is niet de enige sterke man, die tijdiens die openingscere monie de vlag van zijn land zal dragen. De Russen ko zen voor dit baantje na melijk niemand minder dan gewichtheffer Yuri Vlas- sov, de sterkste man ter wereld. Vele 1 ange-afstandlo - pers combineren in Tokio het nuttige met het aan gename. Zij doen dat door de talrijke kilometers, die zij dagelijks moeten lopen om in vorm te blijven, on der de voeten te laten door gaan in het hartje van de wereldstad Tokio. Zodoen de zien zij nog wat van de stad en werken zij tege lijkertijd aan hun conditie. De Tsjechische discus- werper Danek bezorgde zijn concurrenten tijdens die training een onplezie rige verrassing door de ronde schijf enkele malen 66 a 66 meter van zich af te werpen. Het wereldre cord van Danek staat op 64.56 meter De belangstelling voor fakkel blijft in Japan over- de tocht van de Olympische weldigend, Zaterdag wer den bij de doorkomst in Nagoya vijf ouden van da gen onder de voet gelopen toen de 15.000 toeschou wers onstuitbaar naar vo ren drongen bij de nade ring van de estafetteloper. De politie van Tokio heeft de handen vol aan de jongens en meisjes, die el ke avond als de duisternis invalt de vlaggen ont vreemden, die als feeste lijke versiering in de stra ten van Tokio zijn opge hangen. Och, verzamelaars heb je nu eenmaall overal. Het is onvoorstelbaar hoe iedereen meeleeft met de Olympische Spelen. Een voorbeeld daarvan is wel dat langs de marathon- route elke bewoner zijn huis heeft versierd met vlaggen en lampions, die bij avond een kleurig ge heel vormen. Japanners zijn buiten gewoon hoffelijk en wan neer men vraagt wie het goud bij de j udowedstrij - of Kaminaga, dan antwoor den zal winnen, Geesink den zij allen zonder uitzon dering Geesink. Maar wie in hun hart zou kunnen kijken. Onder de deelnemers van de 18e Olympische Spelen bevinden zich een erfgenaam van een troon en een kabinet - minister. Het zijn Kroonprins Ha- rald van Noorwegen, die voor zijn kind zal uitko men in de 5,5 meterklasse van de zeilwedstrijden en die 22-jarige Idris Maha- mat, minister voor sport zaken van de Centraal Afrikaanse Republ. Tsjaad die zijn Land op het onder deel hoogspringen verte genwoordigt. Tijdens het congres van het Intern. Olympische Comité op 7 oktober zul len vier leden aftreden. Het zajn Prins Albert van België, Generaal Pahud de Mortanges van Nederland, de Tsjech Joseph Gruss en de Roemeen Siparco. Er zullen gelijk weer vier nieuwe leden gekozen wor den. Het Meteorologisch In stituut van Tokio meldde vrijdag dat een tyfoon Ja pan zal treffen op het mo ment dat de Olympische Spelen aan de gang zijn. Het weer zou verder droog zijn met hoogstwaarschijn lijk een diag of vijf regen. Deze weersvoorspellingen zijn gebaseerd op statistie ken voor de maand okto ber in de afgelopen 15 jaar. Op de brede, naar de Griekse hoofdstad genoem de „Atheensestxaat" in 't Olympisch dorp wordt '8 avonds de „pantoffelpara de" gehouden. Hier is het trefpunt van verloofde pa ren en andere atleten, mannen zowel als vrou wen, die elkaar tijdens de trainingen hebben leren kennen, onder het toe ziend oog van Japanse sol daten. De 16-jarige Franse zwemster Christine („ki- ki") Caron heeft zich met zoveel enthousiasme aan het fietsen door het Olym pische dorp overgegeven, dat haar trainingsschema er door in de war is ge schopt. Haar zwemresulta- ten zijn merkbaar minder geworden. over enige dagen in Tokio zal zijn, versloeg Kaminaga in de kwart finales van de wereldkampioenschap- pen-1961 in het Stade Pierre de Coubertin van Parijs. De Utrechtse reus, die vier dagen last heeft gehad van een lichte griep, was weer hard aan het trainen en voelt zich in een uitstekende conditie. LEERLING Theo Klein, de 18-jarige pupil van Anton Geesink, was blij zijn oude leermeester weer te zien. Hij is nu een jaar van huis om in dit vreemde verre land de taal en judo te leren. Ondergebracht in de Tenri-Universiteit heeft hij het nu al gebracht tot de tweede dan en wanneer Theo Klein naar zijn ge boorteplaats terugkeert is hij heel wat ervaringen rijker. „De Japanner is fanatiek als hij zijn sport beoefent, zo fanatiek kun nen wij in Nederland nooit worden", zegt hij en hij voegt er aan toe, dat dit jaar een keiharde leerschool voor hem is geweest. Ik heb hier in alle opzichten veel geleerd, ofschoon ik nooit aan dat ingeboren „minder waardigheidsgevoel" van de Japan ners heb kunnen wennen. Foto links: Anton Geesink en Nakayama, spon sor van het Japanse duo, brengen een toast uit tijdens de opening van de Budikan-hal, het judopaleis. Foto rechts: Gretta Kok, Ada Kok, Ria van Velsen, Korrie Winkel, Erica Terpstra en Adrie Lasterie (v.l.n.r. rond de tafel) laten zich het eten goed smaken. Met stokjes reikt men elkaar lekkere hapjes toe. SP0RTT0T0 Reeds vier poolers voor eerste prijs Voor toto zeven waren 612.870 ge gadigden, die 707.168 inlegden. De le prijs bedraagt 128.350, de tweede 70.010, de derde 35.005. Zondag avond waren er vier meldingen van 13 goed voorspelde uitslagen, 50 met 12 en 80 voor de eerste acht. Voor goaltips drie was minder ani mo. Er waren 197.285 deelnemers. De inleg was 163.361. De eerste, tweede en derde prijs bedragen elk 17.970. Er waren twee meldingen van zes, 10 van 5 en een groot aantal voor 4 goede tips. De juiste volgorde was: 7—5—5—7—7—10. AGOVV-Veendam X Excelsior-Haarlem X Zwolse Boys-VW X Hilversum-Alkmaar X Cambuur-GVAV X DFC-Holland Sport X. Heereveen-Willem II X Xerxes-Volewijckers X Graafschap-Go Ahead X SW-RBC X Roda-Eindhoven X Helmondia-Volendam X DHC-Hermes DVS X DE OLYMPISCHE SPELEN NADEREN

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10