Nd.-Vieinam: Snel opbloeiend land wordt kruitvat van Z Zuidoost-Azië, dat geregeerd en in evenwicht wordt gehouden door terreur, is een gevaarlijk kruitvat, dat nog meer spanningen kan veroorzaken dan bij het recente incident met de Amerikaanse slagschepen. De communicatie tussen de landen is bijzonder slecht. Er zijn geen telexverbindingen en geen nieuwsuitwisse- lingen. Het resultaat daarvan is, dat alleen maar valse geruchten en communistische propaganda worden verspreid. De grote tegenstelling tussen Zuid- en Noord-Vietnam is een groot gevaar. Het is de tegenstelling van de fundamentele gedaanteverwisseling van het Noorden, waar de landbouwher vorming en de industrie hun eerste vruchten beginnen af te werpen, en de funeste verdeeldheid van het Zuiden. Het is gevaarlijk geen aandacht te willen besteden aan de werkelijke opbloei van Noord-Vietnam. hodes tot een algemene mobilisa- tie, gepaard aan een ijzeren tucht. Maar toegepast in andere commu nistische landen hebben deze met hodes vrijwel geen enkel resultaat opgeleverd. Had Noord-Vietnam misschien uitzonderlijke meeval Iers, die deze gedaanteverwisseling mogelijk hebben gemaakt? Die voordelen bestaan inderdaad in Noord Vietnam. Ze zijn het resul taat van: de gezonde geest van de bevolking, de kenmerken van een volk, dat voor zijn onafhankelijk heid vocht en de Franse opvoeding en vorming, die de meeste leiders er gekregen hebben. Middeleeuws Men kan hiertegen aanvoeren, dat op en-kelt uitzonderingen na, de voor uitzichten weinig rooskleurig zijn voor Noord-Vietnamde onderontwikke ling kan niet zomaar in enkele jaren worden overwonnen. De rijstvelden kunnen moeilijk verder worden uitge breid en het toenemende geboorte overschot zal tenslotte, wegens ge brek aan voedsel, een bedreiging wor den voor het land. Oov is het waar, dat bijna alle we gen, vrijwel onberijdbaar zijn, en de communicatiemogelijkheden zrjm slecht, zo slecht zelfs, dat een minis ter een hele morgen nodig heeft om telefoonverbinding te krijgen met een stad, die nauwelijks 80 kilometer ver der ligt. Een feit is ook, dat het land financieel nog slechts overeind kan blijven dank zij de -strakke rantsoe nering en dat het nog vele jaren zal duren voor de landbouw erin zal die het land niet zou kunnen weer staan. Ook is er niets, dat Noord-Viet nam de verzekering kan geven, dat het steeds zal kunnen rekenen op de hulp van Peking en Moskou. Want ook in de boezem van de Noord-Viet namese regering zyn de tegenstellin gen tussen partijtrekkers voor Rus land en China niet van de lucht. Zo is het bekend, dat er onenigheid bestaat over de vraag, of men al dan niet steun moet verlenen aan de Vietkongs (de communistische guer rillastrijders in Zuid-Vietnam). Toen in december 1960 het Nationale Be vrijdingsfront van Zuid-Vietnam werd opgericht, dat momenteel in een groot gedeelte van het zuiden actief is, wei- Ie Hanoi aanvankelijk en dat op verzoek van Ohroesjtsjov hier aan openlijk steun te geven. De hou ding werd officiëel aldus verklaard: ,Wy vragen geenszins om hereni ging, wij willen in het zuiden alleen maar een welwillende neutraldstisohe regering. Maar in januari 1962, toen de Chi nezen zich ongerust gingen maken over het toenemende aantal niet— communisten in het Zuidvietnamese Bevrijdingstront, bewerkstelligden de Noord-Vietnamezen de oprichting van de partij van de Volksrevolutie in het zuiden. Deze vrouwen werken op een 1 coöperatieve boerderij. Zoals I negentig procent van de land bouwers werken zy acht uur 1 per dag op de rijstvelden. Dank I zij de hervormingen in de land bouw is nergens in het land I hongersnood. slagen de honger volledig te stillen en de zeer zware arbeid door machi nes udtgevoeru kan worden. Uitzonderlijk Dat Noord-Vietnam desondanks een werkelyke opbloei meemaakt, is te danken aan de uitzonderlijke ligging van het land In het communistische kamp. Maar zal Noord-Vietnam zyn evenwicht Kunnen behouden by de 9teeds toenemende ideologische ge schillen tussen Peking en Moskou? Dit is ongetwyfeld de voornaamste zorg va" president Ho Tsjl Minh. Hy weet, dat zyn volk veel bewondering heeft voor de Russen. Maar ook is hem bekend, dat in d1 harten van zyn onderdanen een grote angst ver borgen zit voor de machtige Chinese buurman. Inderdaad, Indien het ooit tot een treffen zou komen tussen deze beide grootmachten, zouden de kleine lan den in Zuidoost-Azië gedwongen zijn kleur te bekennen en via de Transsiberlsche spooriyn Ugt Hanoi op slechts veertien dagen van Mos kou. Een Chinees-Russische breuk zou en gewapende Chinese interven tie in Noord-Vietnam tot gevolg kun nen hebben en een bestendige druk, Bij mijn autotochten door het land via slechte wegen werd ik dikwijls verrast door de activiteiten van de boeren op het land. Zij sohenen zo uit de middeleeuwen te zyn gestapt, De arbeiders krygen een mi litaire opleiding om hun fa briek te kunnen verdedigen als deze aangevallen wordt. Noord- Vietnam is voortdurend in staat van mobilisatie. jukv anden als voornaamste gereed- Voor de Vietnamezen is China een buurman, die kortgeleden een revo lutie begon en thans nog vele moei lijkheden ondervindt. De Russen daar Bedreiging Maar in januari 1962% toen de Chi nezen zich ongerust gingen maken over het toenemende aantal niet communisten in het Zuidivietnamese Bevrydingsfront, bewerkstelligden de Noord-Vietnamezen de oprichting van de party van de Volks revolutie in het zuiden. Co westeiyke mogendheden kunnen voordeel trekken uit dergeiyke ver warde situaties Indien zy zich geen foutief oordeel vormen door de be dreiging te onderschatten, die biyft uitgaan van Noord-Vietnam, waar een niet te looohenen vooruitgang plaats heeft, terwyi in Zuid-Vietnam geen werkeiyke structuurhervorming doorgevoerd kan worden zolang de oorlog In de huidige vorm blyft voortduren. In 1963 heeft Noord-Vietnam geen gram rijst ingevoerd. De rantsoene ring is er uiterst streng maar er sterft niemand van honger. Van de boeren verblijven er ongeveer 90 pro cent i* kolchozen, de gemeenschaps bedrijven In tegenstelling tot hetgeen zich in andere communistische lan den voordoet, schijnt deze formule hier vruchten af te werpen. Voorts zijn riet minder dan 143 fabrieken in vol bedrijf en zij verschaffen werk aan ongeveer 140.000 arbeiders. Van de gebruiksgoederen wordt ongeveer 90 procent in eigen land vervaardigd en de weinige wester se experts, die getuige zyn geweest van deze ommeklr in Noord-Viet nam, voerspellen, dat binnen afzien bare tyd Noord-Vietnam het Ruhr- gebied van Zuidoost Azië geworden zal zyn. Vroeger anders Twaalf jaar geleden, toen Noord- Vietnam nog niet bestond en het ge bied tot Frans Indo-China behoorde, leefde de landbouwbevolking middel eeuws en zy werd telkens opgeschrikt door oorlogsgeweld. De delta lag voor tweederde braak omdat men ge woon was ryst ln te voeren, De in dustrie beperkte zich tot de kolenmij nen van Hongai, de cementfabrieken van Haiphong, de textielfabrieken van Nam Dlnh en de papierfabrieken van Viet Tri, die, samen met enkele klei ne fabriekjes, werk verschaften aan nauwelijks 10.000 arbeiders en onge veer 700 teohnioi. Er was gebrek aan geld en aan kader. Het grootste deel van de bevolking woonde op het platteland (minder dan één twintig ste was gevestigd in de steden). De produküviteit was gering. Hoe is het meest onderontwikkel de land van Zuidoost-Azië erin ge slaagd zich nu zo te ontplooien? Natuurlijk leidden totalitaire met teur van de kliniek van Hanoi en (rheld van de socialistische arbeid", gewezen lid van de koninklijke familie. De vice-eerste minister Phan Ke Toc.i, de minister van nationale opvoeding, Nguyen Van Huen (gewe- Md van de Franse school in het Verre Oosten), de minister van bui tenlandse handel, Phan Anb, de mi nister van cultuur, Hoang Minh Gi- am, en de minister van binnenlandse zaken zijn bijvoorbeeld allemaal ge- W' *•?>-. mandarynen, die door de Fran- gevormd en opgeleid werden en een grote kennis van het land heb ben. j een van de vele collectieve boerderijen vroeg ik een vrouw of zij hans een beter leven had dan vroe ger. Neen", was het resolute ant woord, vroeger kon Ik maar eenmaal per dag eten en dat is nu nog zo. Tegenwoordig is men alleen maar min der ongelukkig omdat nu iedereen in dezelfde omstandigheden leeft. in de gezellige hoofdstad Ha noi van Noord-Vietnam rijden byna geen auto's. De 700.000 in woners maken echter druk ge bruik van fietsen. LJ waren veelal barrevoets en ge kleed in vuile overalls. De meesten soheuen niet eens het bestaan van een kruiwagen te kennen. Alles wat ver voerd moest worden, van mest tot balken, zaad en rijst, werd in juk- manden getransporteerd. Ik heb vrouwen gezien, die aan touwen hon derden kilo's hout voortsleepten. Op de reusachtige werven van Twi Nguyen, direct gelegen nabij hoog ovens voor gietijzer en staal, heb ik meer dan 24.000 mensen, die met hun blote handen en sterke schouders on dermeer zand en bakstenen vervoer den en beton maakten als mieren aan het werk gezien. Hierbij moet echter wel worden op- gemc.-kt, dat im de tijd var het Fran se bewind de Indochinese rijkdom men nooit in het Noorden te vinden zyn geweest. In het Noorden heerste armoede. De Vietnamezen hebben hun onaf- hankeiykheidsoorlog alleen gevoerd. Noch het Russische noch het Chinese leger heeft ooit een voet op Vietna mese grond gezet. In 1954 werd N- Vietnam door communistische landen geëerd als een land van helden. De communistische leiders van Noord Vietnam met aar het hoofd <4o Tsjl Minh, wisten deze uitzonderiyke po litieke toestand uit te buiten. Het land kreeg van alle kanten hulp aan geboden. Peking en Moskou De hulp kwam vooral van Peking en Moskou. De Vietnamezen wendden zich echter bij voorkeur tot de Chi nezen en op zichzelf is dit vrij lo gisch want slechts weinige westerse technici zouden met enthousiasme be ginnen aan de bouw van hoogovens, met blote handen, vingernagels en gen beschouwt men als profeten, genieën op het terrein van weten schap en techniek. De wens van vrijwel alle jongeren in Noord-Vietnam is eens naar Rus land te mogen worden uitgezonden. Daarom werd aan de Russen ook de bouw van een grote modelfa- brlek ln Hanoi toevertrouwd, waar 2500 arbeiders thans staal smelten en torens bouwen van zes ton. In tegenstelling tot hetgeen in ande re communistische landen gebeurd is, hebben de Vietnamezen de „mensen van -dateren" op de sleutelposten ge laten, zoals mandarijnen, kapitalisten en vrienden van de Fransen. Zo is Ton That Toeng, geneesheer-direc Fouten Bij de massale landbouwhervor ming direct na de onafhankelijk heidsoorlog werden fouten gemaakt Men deelde land uit, doch de boeren bezat. geen buffels, geen ploegen e.. geen geld om van tractoren maar niet te spreken zodat zy de grond niet konden bewerken. Toen werd besloten tot oprichting van colleotieve boerderyen. Hierte gen protesteerden vele boeren, die het land eerst tengeschenke had den gekregen. Om de boeren tevre den te stellen besloot de regering jaarlijks aanvullende rantsoenen rijst te verstrekken als een soort pacht voor de gronden. In de meer tot ontwikkeling gebrachte coöpe raties betaalt de staat deze pacht thans niet meer. Elk jaar zyn er ln Noord-Vietnam 500.000 monden meer te vullen. Hoe denkt men de dreigende hongersnood op te lossen? Het rystrantsoen werd vastgesteld op ongeveer 15 kg per maand per hoofd. (In de coöperaties wordt de rystrantsoenering berekend naar het aantal werkuren). Ongeveer 3 miljoen mensen werden uit de delta verplaatst naar de hoger gelegen gebieden. Voorts werd beslo ten tweemaal per jaar ryst te oogsten in plaats van eenmaal. Ook wordt er hard gewerkt aan de ontginning van grond. De bevloeiingskanalen werden verbeterd en talrijker en alle rystvel- den werden gedraineerd. Voorts doe men allerlei proeven met rystsoorten die een betere^ en grotere oogst kun nen geven; men wyzigde de arbeids- methode en men begon een intensie ve stryd tegen de onverschilligheid. Mest werd plotseling een produkt van de eerste orde en ik heb honder den vrouwen gezien, die de mest met hun handen in hun korven laadden om deze naar de rystvelden t© bren gen. Zelfs de lichte en zware indus trie worden op het ogenblik in dienst van de landbouw gesteld. Bevoordeeld In vergelijking met de arme ..sla ven van de rijstvelden", die als het ware nog in het jaar 1000 leven, zyn de stedelingen zeer bevoordeeld. Een duidelijke illustratie daarvan kreeg të. op een avond in Hanoi toen ik mdj door een bos van fietsen een weg gebaand had naar de bioscoop Cong Nhan. Ik had daar reeds een plaats gereserveerd. Er waren vier verschillende prijzen. De bioscoop bleek plaats te bieden aan niet min der dan duizend personen, hetgeen wel opmerkelijk is in een onderont wikkeld land. Toen ik binnenkwam was de zaal al vrywel geheel gevuld. De toeschouwers waren byna alle maal jongemensen. De jongens had den helderwitte hemden aan en de meisjes droegen Europese japonne tjes. De actualiteiten hadden niet veel om hef lijf: enkele „helden van de arbeid", die werden ontvangen door president Ho Tsji Minih; een delegatie van vrouwen uit Mali, (Üe een be zoek bracht aan Noord-Vietnam; een nieuwe machine, uitgevonden door een arbeider; het verwerken van ou de -odden tot katoen en de glimlach van Gagarin, de Russische ruimte vaarder. De hoofdfilm droeg als titel: ..De eerste herfstdagen". De heldin van de film werkte als soldeerster >n een Door Danielle Hunebelle (Copyright Opera Mundi) Een fabrieksmeisje aan bet werk in een metaalfabriek ln Hanoi', die door de Russen werd gebouwd. De meeste fa brieksmeisjes en arbeiders moeten één keer per week hun werk in de steek laten voor mi litaire oefeningen. fabriek. Daar ik dezelfde middag de gelegenheid had gekregen kennis te mr'-.en met echte soldeersters in een metaalfabriek te Tai Nguyen, kon ik niet nalaten te glimlachen by het zien van die jonge schoonheid op het scherm, uitgerust met de modernste instrumenten. „Dat is een model en het beeld van morgen", fluisterde ,fe student die mij vergezelde, my toe. Het ging over een geschiedenis uit de dagen van het verzet tegen de Eransen en ik was zeer benieuwd hoe men de vroegere Franse tegen standers zou afschilderen in deze Vietnamese film. Eeriyk gezegd, viel dat nogal mee. Het was hele maal niet grotesk en, in tegenstel ling tot hetgeen ik gevreesd had, vr(, waarheidsgetrouw. Euro/h ees De hoofdstad van Noord-Vietnam. Hanoi, is een drukke, levendige en kleurige stad met ruim 700,000 inwo; ners. Opmerkeiyk is, dat de inwo ners zich veel meer dan vroeger Eu ropees kleden. Hun propere hemden laten ze over de fietsen nafladderen en hun jeugdig voorkomen is zo be- driegelyk, dat men de indruk krygt met studenten te doen te lebben die Oi bekommerd naar school fietsen Opmerkelijk vond ik ook het ver schil, wat levenspatroon betreft, tus sen de steden en het platteland maar ook tussen de steden onderling In Haiphong bijvoorbeeld was het veeJ vuiler en trof ik veel meer ellende aan dan in Hanoi. Maar nergens heb lk kunnen constateren, dat de mensen honger lijden, zoals zovele geruchten vertallen. Wel hebben de inwoners n hard leven maar ze worden toch niet geterroriseerd. De Noord-Vletnamozen uiten Ztcli gemakkelijk en hoewel zij in een vrij wel volkomen gesloten wereld leven (een uitreisvisum wordt praktisch ai leen aan partyfunctionarissen gege ven) zijn zy de westerse gezichten nog niet vergeten. Sedert het einde van de oorlog met de Fransen ont moeten zy nog byna dageiyks wes terse technici, meest uit communis tische landen. Van toerisme Is ei uiteraaiG geen sprake in dit land. dat sinds bijna twintig jaar volko men geïsoleerd leeft en met da- com munlstisohe doctrine wordt gevoed.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 19