sm HUIBERS ill ER ZIJN NOG WEL ENKELE HISTORISCHE RELIEKEN AANWEZIG EMS heft reclame-afdeling op en doet benzinestations over Si „Vrije Boeren" tegen melk-export naar Frankrijk Vragen over bibliotheek van Staphorst „Stilzwijgende instemming met overeenkomst tot technische samenwerking met Indonesië" Voor tien mille bont gestolen Verdachte van roofoverval in Epe gearresteerd Mecano v.d. Broeke (eindelijk) ook ridder VRIJDAG 2 OKTOBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 1U BELEG EN ONTZET VAN LEIDEN IN 'DE LAKENHAL' Over het dramatische jaar 1574 is veel bekend, maar silechts weinige voorwerpen zijn nog aanwezig om fetuigenis af te leggen van de his torische dagen en gebeurtenissen rond de belegering van Leiden. Klei ne zaken 90ms van toenmaals huis houdelijke aard, wat prenten en schilderijen, die lang niet altijd een meesterhand verraden, enkele kaar ten en portretten van de hoofdper sonen in het drama, een wandtapijt en een foeilelijke, maar wel duide lijke maquette van de dwanggordei, die de Spaanse belegeraar om de benauwde veste had gelegd. Sn het middelpuntzoal niet van de opstelling maar dan toch van de collectie, is dan de befaamde hutspot- pot, die na de aftocht der Spaanse huurlingen in de Lammenschans word gevonden. DE HUTSPOT-POT Deze bronzen vuurketel, waarvan we mogen aannemen dat ze van uit heemse makelij is, is niet alleen uit hoofde van de historie van het beleg of liever van het ontzet een waar devol onderdeel van de collectie, het is daarnaast ook een prachtig gemo delleerd voorwerp. Een voorbeeld van schone en gelijk doelmatige „in dustriële vormgeving", als we dit woord dam wart; anachronistisch mo gen gebruiken. De inscriptie is er later op aange bracht: „Doen Godes Hant/Dreef den vijaindt/By nacht uyt Lammenschans /Creeck Scha eek dees pot/Riep aen Boisot/Meucht over dammen thans - 3 October 1574 - Gisberrt Comelis- mh". HET BELEG IN BEELD Hoe lelijk de maquette in het mid den van een der historische zaaltjes ook is, ze geeft een goed beeld van het beleg. En naar we mogen aan nemen ook een geschiedkundig ver antwoord beeld. We zien in het mid den de stad Leyden, met daaromheen de krans van Spaanse schansen, als daar waren de Lammenschana bij Cronestein, Allemansgeest, de Wad- dingerschams in de nabijheid van Bos huizen en niet ver daarvandaan de Boshuiyserschams. Schansen bij de Poelbrug en de Voskuyl bij de tegen woordige Leidse Buurt, bij de Hooi- dijk en langs de Morsch, vlak bij het „Gerecht", waar drie galgen staan Ben schans bij de „samenvloeiing" van die Zijl en de Dwaxswetering en een schans je aan de Rijn bij Leider dorp. Misschien hebben wij er nog een vergeten, maar de meesten zul len we dam in elk geval hebben ge noemd. Ook een kaart vam Joost Janszoon Belhamer geeft er een beeld van en dam verder hert grote wandtapijt (met ten dienste van de bezoekers een gravure met aanwijzingen), dat tot hoofdmotief heeft de vloot van plat boomde geuzenvaartuigen, die over het verdronken land stadwaarts trekt. Het tapijt is in 1587 vervaardigd door Joost Janszoon Lamckaert uit Delft. PORTRETTEN EN SCHILDERIJEN Vanzelfsprekend ontbreken in die kleine collectie niet die portretten van een aantal hoofdfiguren. Willem vam Oranje, de man achter de schermen en de belegeraar Francesco Valdez. Van Jan van der Does ook gezegd Janus Douza Heer van Noordwij k de bevelhebber vam de steedse bezetting, in persoon en met zijn gezin; van Jam vam Hout, die tijdens het beleg stadssecretaris was naast burgemeester Pieter Adriaenszoon van dier Werff en tenslotte een klein miniatuurtje van Willem Cornelis- zoom, de Leydsche Duyvenmelcker die voor zijm diuivenpost later de naam kreeg vam „Duivenbode" en wiens wapen staat in de gevel van zijm (gerestaureerdewoonhuis aan het Rapenburg. Ook het portret van admiraal Boisort, die miet zijn vloot de stad ontzette, ontbreekt natuurlijk niet. Episodes tijdiens en na het beleg vinden we uitgebeeld in enkele schil derijen. Pieter van Veen gaf een beeld van de spijziging der Ley ernaar s, direct na het ontzet. Een beeld van de uitval op en de vernieling van de Boshuyserscbams geeft een ander Religieuze Keesthentf Heerlemmeritteet 123 leiden Tel 01710-22889 MINISTER LUNS: schilderij en dan is er natuurlijk het grote doek, dat iedere bezoeker van het museum wel móet zien, omdat het hangt in het trappenhuis: Pieter Adiriaensz. vam der Werff biedt zijn eigen vlees aan als spijze voor zijn wanhopige en uitgehongerde stad- CURIOSA Tenslotte zijm er nog een aantal kledne zaken, die de geschiedenis op aardige wijze illustreren, al hebben niet alle dingen direct met het drama te maken. Dat hebben natuurlijk de noodmunten, die tijdens het beleg werden geslagen, wel. Ook de twee door secretaris Jan van Hout gete kende quitanrties voor ingeleverd goud en zilver. (Eris niets nieuws onder die zon). Ook een rood verglaasd aarden potje, dart met een stukje van een Spaansvaandelen een stel speel kaarten na het beleg in de Lammen- schans werd gevonden door een ze kere Berckhey, een voorzaat van de later zo beroemde professor Le Fran- que van Berckhey. Met het beleg als zodanig minder te maken, maar toch interessant om dat ze afkomstig zijm van de hoofd figuur: er een stukje perkament met de handtekening vam P. Az. van der Werff, alsmede diens in leer gebon den en met zilver beslagen notitie boekje. De geuzenpenning mocht in de collectie natuurlijk evenmin ont- berken en tenslotte mogen we wij zen op een vitrine met munten, dia- terend tot kort voor het beleg en die, verborgen in een aarden pot, in 1902 te Noordwij kerhout werden op gegraven. Deze munten waren in 1574 gangbaar en het vermoeden is zeker niet ongewettigd dart de schat door een niet onbemiddelde Noord- wij kerhout er in die troebele tyd werd begraven uit vrees voor de roofzucht van de Spaanse huurlingen. En wie zal het zeggen ook wellicht uit vrees voor onze eigen, zo dikwijls bejubelde geuzen, maar daar willen we overigens vam af wezen. Hoe het zij: de kleine, maar niette min historisch waardevolle collectie in het stedelijk museum is waard ge zien te worden. Stadgenoten ook gij, die nodt ofte ninuner uw eigen museum hebt bezocht ga er in deze dagen eens een kijkje nemen. Gevolg van de reorganisatie Tengevolge van vermindering van werkzaamheden als gevolg van de reorganisatie van de Horecasector zal SCMIP- l4ou Het tracé van de Schiphol-(spoor)-lijn Zoals wij reeds eerder hebben ge meld, zal het tracé van de ontwor pen spoorlijn via Schiphol naar Am sterdam, thans reeds bekend als de Schiphollijn, bij Warmond afbuigen van de beslaande spoorlijn Den Haag-Leiden-Haarlem. Deze lijn gaat even voorbij Warmond onder Rijksweg vier door, maar de nieuwe lijn volgt de rijksweg ten oosten, gaat dan tussen Sassenheim en Nieuw Vennep in de Haarlemmer meerpolder daar over heen om de route bewesten de rijksweg te vol gen langs laatstgenoemde plaats en Hoofddorp, totdat spoorweg en rijks weg ter hoogte van Schiphol samen komen. Bij het Schipholcomplex duikt de lijm ondergronds, doch komt, na Schiphol gekruist te hebben, weer boven de grond om langs een ge deelte van de ringbaan via Amster dam-Zuid de hoofdstad te bereiken, waar op het Museumplein een sta tion is geprojecteerd. Ook in Den Haag is een nieuw station ontworpen, dat het zuidelijk eindpunt van de Schiphollijn zal gaan vormen. Vanaf Warmond tot aan de Laan vam N.O. Indië zal het spoorwegtracé worden ,j>£$st4 easr gevolgd om dan af te buigen naar het Bezuidenhout. Een daar te bou wen station zal in de plaats komen it hiudigi IÉ de afdeling reclame van de Ezploita- tiemaatschappij Scheveningen (EMS) met ingang van 15 oktober worden opgeheven. Voorts heeft de E.M.S. besloten met ingang van 1 oktober geen benzinestations meer te exploi teren. Het hoofd van de reclameafdeling, de heer J. G. Gerritsen, heeft per 1 januari a.s. zijn ontslag gevraagd. Na de opheffing van de afdeling zal hij worden belast met de afwikkeling van lopende zaken en met incidentele opdrachten. De overige vier perso neelsleden van de reclameafdeling is ontslag aangezegd. Desgevraagd werd van die zijdie van die E.M.S. meegedeeld, diat het ophef fen van de reclameafdeling betekent, dait de bedrijven im de horecasector vam die EMS de reclame zelf gaan verzorgen. Er mag volgens de EMS- woordvoerdier wel uirt worden opge maakt, dart de reorganisatie vam de Horecasector ook beoogt, dat im deze sector meer de aanidiacht womdit ge vestigd op de ontwikkelingsmogelijk heden van de objecten. Daarbij werd verwezen naar die gerealiseerde plan- nen in Scheveningen, Noordiwijk, en - Zeeland. Dat andere bedrijven wor den afgestoten, gebeurt im die eerste plaats, omdat zij niet rendabel zijn en im de tweede plaats omdat zij niet passen im onrtwikkeMmgsobj eerten, die im de toekomst naar verwachting ren dabel zullen zijm. Belang OMS overgedaan Het belang in de dochteronderne- imng, de Oliemaatschappij Scheve ningen O.M.S. die zich met de exploitatie van benzine-verkooppun- ten bezig houdt, is overgedaan aan derden. Een aantal benzinestations, eigendom van de EMS heeft de EMS aan de OMS verkocht: die bij het winkelcentrum in Rijswijk en aan de Leijweg in Den Haag. Over de ex ploitatie van deze benzinestations is een akkoord bereikt met Gulf-Oil Nederland N.V. Ook uw adres voor Geboorte-aankondigingen (Advertentie) De landelijke vereniging voor be drijf s vrij beid in de landbouw, de zo genaamde Vrije Boeren, heeft mini ster Biesheuvel geschreven, dat de organisatie ernstige bezwaren maakt tegen de melkuirtvoer naar Frank rijk. Zij vinden het streven van hun Franse collega's naar een verhoging van de melkprijs volkomen gerecht vaardigd en zijn tegen de samenwer king tussen de r egeringen van Ne derland en Frankrijk om dit streven te onderdrukken. De „Vrije Boeren" verzoeken de minister deze melkleve- ring direct stop te zetten, ,daar an ders de Nederlandse boer gedwongen zou zijn maatregelen te nemen". Handel in honden en katten aan banden gelegd Zeer binnenkort zijn maatregelen te verwachten, die de handel in hon den, katten en uitheemse dieren aan banden zullen leggen. Een algemene maatregel van bestuur is ontworpen voor de bestrijding van de misstan den op dit gebied. Een ander besluit zal zich bezighouden met het ver gunningenbeleid voor de handel in uitheemse dieren en het houden van deze dieren in dierentuin, circussen en dressuurinrichtingen. Dit blijkt uit „Dierenbescherming", een uitgave van de Nederlandse Ver eniging tot Bescherming van Dieren. De hoofdinspecteur van deze vereni ging, K. Visser, zei te verwachten, dat dan ook een einde zal komen aan mistoestanden, zoals het verhan delen van zieke dieren. Het Tweede Kamerlid de heer Wil- ma (PvdA) heeft aan de staatssecre taris van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen vragen gesteld over het afwijzen van een subsidie aan de stichting „Leeszaal en Bibliotheek Staphorst-Rouveen". De heer Wilma vraagt de staatssecretaris of hij be reid is - eventueel gedurende een experimentele periode - een oplos sing te vinden voor de nu ontstane, onbevredigende situatie door in dit bijzondere geval een extrasubsidie te verlenen ter hoogte van de normale gemeentelijke subsidie. In brieven aan de Eerste en Twee de Kamer verzoekt de minister van Buitenlandse Zaken, de heer Luns, de met Indonesië gesloten overeen komst van 3 april j.l. inzake tech nische samenwerking niet ter dis cussie te stellen. Hij vraagt stilcwij gende instemming. Minister Luns stelt, dat de bepa lingen van de overeenkomst een al gemeen karakter dragen. Zij beogen niet meer dan het leggen van een fundament waarop beide regeringen kunnen bouwen en geven in enkele hoofdlijnen het patroon aan, volgens hetwelk hun samenwerking zich dient te voltrekken. Dit patroon houdt on der meer in, dat eersrt na uitdrukke lijk verzoek en na daarop volgende overeenstemming feitelijke samen werking zal plaatsvinden, zodat de door het ene land te leveren tech nische bijstand geheel aangepast zal zijn aan de wensen van hert andere land. Tegelijkertijd zal de praktische uitwerking van de overeenkomst ge heel bij de administratieve akkoor den kunnen worden geregeld, zodat met een minimum aan formaliteiten de nodige afspraken gemaakt kun nen worden. WIL TOT SAMENWERKING De betekenis der overeenkomst ligt dus vooralsnog in de wil tot samen werking der partijen waarvan zij getuigt, aldus de minister. De feitelijke omvang van deze sa menwerking zal afhangen van de concrete projecten, die in dit kader te zijner tijd tot uitvoering zullen komen. De faciliteiten, welke Nederland aan Indonesië desgewenst ter be schikking kan stellen, betreffen o.m. de uitzending van Nederlandse des kundigen en assistent - deskundigen, de verstrekking van beurzen aan „posrt-gradurte students" van 't an dere land, de Nederlandse participa tie met materiaal en kennis in wel omlijnde projecten, die door het an dere land na een beginfase zelfstan dig worden voortgezet, en sinds kort ook de assistentie van het Neder lands Jongeren Vrijwilligers Pro gramma. Grotere frequentie op luchtlijn Eelde- Amsterdam v.v. De luchtvaartmaatschappij Schrei- ner Aairways gaat met ingang van de komende winterdienstregeling het aantal vluchten tussen Schiphol en Eelde vice versa uitbreiden. Dit is het gevolg van de stijgende be langstelling die er voor deze vluch ten (retourprijs f 75,-) het afgelo pen jaar aan de dag is gelegd. Mede als gevolg hiervan zal met ingang van 1 november a.s. De De Havil- land Dove - een zespersoons toestel waarmee tot dusverre de vluchten werden uitgevoerd - worden ver vangen door een DC-3 Dakota, dat plaats biedt aan 28 passagiers. Vannacht is uit een winkeletalage van de firma Gerzon in de Kalver- straat te Amsterdam een aantal bontjassen, stola's en vossen gestolen. De etalagedeur bleek te zijn openge broken. Aan de hand van de gevon den prijskaartjes kon worden nage gaan, dat de verkoopwaarde van de gestolen artikelen minstens tien mil le bedraagt. Wrak van Tresher gelocaliseerd De Amerikaanse marine heeft meegedeeld, dat zij de ligging heeft vastgesteld van een gedeelte van het wrak van de Amerikaanse kernener gie-onderzeeboot „Thresher", die op 10 april 1964 ter hoogte van de Amerikaanse Atlantische kust is ge zonken, hetgeen het leven heeft ge kost aan alle 120 opvarenden. De 33-jarige Rotterdammer G. A. B., de derde verdachte van de roof overval op het bijkantoor te Epe van de. Nederlandse Handel Maatschappij, is gepakt. De politie in West-Berlijn heeft hem woensdagavond gearres teerd. De gewapende overval op het bank kantoor in de Beekstraat te Epe werd gepleegd in de nacht van 14 op 15 november 1963. De daders ontkwa men met een buit van bijna 30.000 gulden. Op 5 december werden twee Duitsers, de 33-jarige Konrad Welsch, en de 22-jarige Hermann Wiertz, ge arresteerd. Naar de Rotterdamse verdachte werd geruime tijd tever geefs gezocht; later bleek dat hij in Oost-Berlijn was gepakt, omdat hij daar nog voor een misdrijf van min der ernstige aard werd gezocht. De hem daarvoor opgelegde straf had B. nu ondergaan, daarna zette de Oost- Duitse politie hem als ongewenste vreemdeling over de grens. Hun W. Duitse collega's sloegen dadelijk toe. De officier van Justitie in Zutfen heeft de uitlevering van Broekho ven verzocht. EERSTE VLUCHT NAAR INDIE HERDACHT Veertig jaar, nadat hij zich alsden, dat KLM-gezagvoerder A. N. J. boordwerktuigkundige op de eerste Thomassen a Thuessink van der Hoop vlucht van Amsterdam naar Batavia met een militaire vlieger, eerste lui- in de burgerluchtvaart een onsterfe- tenant H. van Weerden Poelman, en lijke naam verwierf, is de thans 66- met de KLM-mecanicien P. A. v.d. jarige P. J. van den Broeke als waar- Broeke zijn ruim 3600 kg wegende dering voor zijn pioniersrol benoemd fokkertoestel H-NACC van Schip tot ridder in de orde van Oranje hols doorweekte grasbaan los trok Nassau. De daarbij behorende ver- en koers zette naar Batavia, sierselen werden hem gisteren in res- Terstond na de triomfale tocht taurant „De Wijde Wereld" op Schip- werd de bemanning onderscheiden, hoi uitgereikt door de minister van echter met inachtneming van rang Verkeer en Waterstaat, mr. J. van en stand. Van der Hoop werd Offi- Aartsen. cier in de Orde van Oranje Nassau, Van Weerden Poelman ridder en Het was nl. precies 40 jaar gele- Van den Broeke ontving de gouden medaille. Gisteren is hij dan gepro moveerd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Op de herdenking van deze eerste vlucht ontbrak Van Weerden PoeL man, die kort na de tweede wereld oorlog bij een auto-ongeluk om het leven kwam. De foto toont links dr. A. N. J. Tho massen, de toenmalige gezagvoerder van de H-NACC, in gesprek met de heer P. A. v. d. Broeke, die kort te voren werd onderscheiden met het ridderschap van de Orde van Oran je Nassau. van het spoor. Men schat, dat het gehele com plex van werken drie- tot vierhon derd miljoen gulden Md vergen. Station-Staate- De contacten met de OMS zulïlen worden onderhouden met betrekking tot on/twikkeldng van onroerend goed, waarin benzinestations kunnen wor den gevestigd.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10