Wal I raad n Zoeterwoude Vérspringende Voorhoutse koe veroorzaakte verkeersongeval JONGENS PANTALON KREYMBORG KREYMBORG SLIK UW PIJN WEG MET EEN AKKERTJE Voor de Leidse kantonrechter Nederlands ministerieel bezoek aan kanselier Erhard DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 (Advertentie) Engelse automobilist vrijgesproken Een 6-jarige koe, die in de late avond van de 25ste april jl. op de rijbaan van de Leidse Vaart onder Voorhout aan het dartelen was ge weest, vormde gisteren aan 't Leids Kantongerecht het onderwerp van uitvoerige discussie in twee zaken. In de eerste zaak, waarin een 44- jarige automobilist uit Manchester (Eng.) terecht moest staan, werd al ras duidelijk, dat de koe feitelijk als „hoofdverdachte" moest worden ge kenmerkt. Toen het beest namelijk onverwacht op de weg verscheen was een automobilist „op de rem gaan staan" om een botsing te voorkomen. Zodoende vormde hij een onver wacht obstakel voor de Engelse ver dachte, die weliswaar eveneens krachtig afremde, doch tevens een zwenking naar links maakte en toen prompt met een tegenligger in bot sing kwam. Deze botsing kwam der mate ernstig aan, dat een der inzit tenden van de tegenligger aan de hierbij opgelopen verwondingen over leed. De Engelse automobilist had de verre reis naar Leiden niet gemaakt en liet zich vertegenwoordigen door een gemachtigde. De officier, mr. N. J. Out, rekening houdende met de situatie, eiste slechts f 40 boete subs. 8 dagen. Daar de gemachtigde van enig repliek af zag wees de kantonrechter, mr. W. de Koning hierna direct vonnis. Na hierin de feiten nog eens te hebben geresumeerd, kwam de kantonrech ter tot de conclusie, dat hier min of meer van overmacht sprake was. Hij sprak de Engelse automobilist dan ook van het hem ten laste gelegde feit vrij. Bijzondere eigenschappen Dat de koe over bijzondere eigen schappen beschikte bleek hierna in de zaak tegen haar baas, een 47-ja- rige veehouder uit Voorhout, die te recht stond, omdat hij het beest op die bewuste avond „vrij had laten rondlopen". De Veehouder onthulde, dat de koe op die avond pas had gekalfd en om- dat het kalf bij haar was wegge haald waarschijnlijk op zoek naar haar jong was gegaan. „Om negen uur ben ik nog even gaan kijken en toen liep zij rustig op het land, dat door een bijna twee meter brede sloot van de weg gescheiden is. Toen ik dan ook hoorde, dat zij op de weg ronddoolde kon ik dat eerst niet ge loven, want dan moest zij over die sloot gesprongen zijn," aldus 'n re sumé van verdachtes relaas. Uit het proces-verbaal bleek, dat de koe inderdaad over genoemde sloot was gesprongen. De officier kon uiteraard slechts wijzen op het feit, dat een veehou der voor de wet nu eenmaal verant woordelijk blijft voor de gedragingen van zijn dieren. Daarom eiste hij een boete van f25 subs. 5 dagen. De kantonerchter wilde slechts 'n formele boete opleggen. Op verzoek van verdachtes raadsman verhoogde hij de boete echter tot fll sub. 2 dagen, teneinde de veehouder in de gelegenheid te stellen eventueel in hoger beroep te gaan. Onverantwoordelijk Heel wat minder waardering had den de magistraten voor de overtre ding van een 25-jarige verkoper uit Katwijk. Hij was met een door hem bestuurde vrachtauto met vrij hoge snelheid op Rijksweg 4 onder Oegst- geest tegen een voor hem rijdende auto opgereden en wel „zonder dat hier enige verkeersnoodzaak" was. De betreffende auto werd radicaal de sloot ingeduwd. De vier inzitten den konden door snel toegeschoten automobilisten uit het water worden gehaald, doch hierbij bleek dat een van hen vrij ernstig werd gewond en tengevolge hiervan een langdurige medische behandeling zal moeten on dergaan. „Volgens de ooggetuigen bent U met hoge snelheid pardoes achter op die auto gereden", las de kanton rechter in het proces-verbaal. „Hij reed nogal langzaam en daarom wil de ik hem gaan inhalen, maar omdat een andere auto naast mij verscheen, moest ik wel tegen hem oprijden", verklaarde verdachte heel laconiek. In zijn requisitoir noemde de offi cier de onderhavige overtreding zeer ernstig. Hij kwam dan ook tot een eis van f 100 boete subs. 20 dagen. Verdachte werd conform de eis ge vonnist. V eront waardige! „Ik ga hiertegen in hoger beroep, want ik moet m'n recht hebben", zo verzekerde een 53-jarige wever uit Tilburg de kantonrechter. De wever was dan ook zeer verontwaardigd, omdat de drie getuigen onder ede volhielden, dat hij destijds met zijn auto op de Katwijkse Boulevard rij dende zonder richting aan te geven pardoes linksaf de Brittenburgstraat was ingedraaid en zodoende een hem inhalende auto „de weg had afgesne den". De wever hield strak en stijf vol, dat hij wel richting had aange geven en bovendien al voorgesor teerd rijdende door de achteropko mende auto was aangereden. Hij was dan ook „echt kwaad", dat de drie getuigen niets van fcijn voorsortering en richting aangeven hadden gezien. Gezien de verklaringen van de drie getuigen achtte de officier beide overtredingen overduidelijk bewezen en eist f 25 boete subs. 5 dagen t.a.v. het niet aangeven van richtingsver andering en f 50 subs. 10 dagen in zake de veroorzaakte botsing. Het vonnis luidde conform. „Zoals ik al heb gezegd, dat neem ik niet" waren verdachtes laatste woorden, toen hij de zaal verliet. Onbegrijpelijk Zowel de kantonrechter als de of ficier vroegen zich af toe het toch mogelijk was, dat een voetganger zo maar en nog wel op klaarlichte dag Rijksweg 4 kon oversteken zonder daarbij acht te slaan op het verkeer. Een 64-jairge voetganger uit Lei den bewees op 3 mei jl. dat dit in derdaad mogelijk kon zijn en kwam drie dagen daarna in het ziekenhuis tot bewustzijn, omdat hij door een auto werd gegrepen en weer naar zijn punt van uitgang was gesmakt. Hij was er nog betrekkelijk goed van afgekomen en kon ter zitting ver schijnen om te verklaren, dat hij zich „van het hele geval niets meer kon herinneren" en ook niet begTeep „hoe hij zo stom kon zijn geweest". „Die auto liep f 400 schade op en nu wil ik U verzoeken of ik dit bedrag in termijnen mag aflossen", verzocht hij de kantonrechter nog. „Dat zult U met die automobilist moeten uit zoeken, want daar heb ik niets in te zeggen", luidde diens advies. Na een scherpe reprimande liet de officier vanwege de gevolgen, die verdachte zelf van zijn onvoorzich tigheid had ondervonden, het bij een eis van f 25 boete subs. 5 dagen en werd het vonnis conform. VROUW AAN BRANDWONDEN OVERLEDEN In het Wee9perpleinziekenhuis te Amsterdam is gistermiddag overle den de 55-jarige mevrouw L. Ruifrok. Vorige week maandag was zij in haar woning in de Churohillaan door een inwonende juffrouw brandend naast haar brandende bed aangetroffen. Deze had de vrouw en het bed on middellijk met emmers water over goten, doch het slachtoffer bleek reeds brandwonden in de derde graad be hèben opgelopen. „0ot sterke tinneroy In diverse kleuren 7 Jaar nu 11=0 Alleen geldig 30 sept. Kleine stijging per maat Stille R(jn, t.o. Hariebrugskerk. (Advertentie) Opstand Z.-Vietnamese bergstam beëindigd De premier van Zuid-Viëtnam, ge neraal-majoor Ngoejen Khanh, heeft gisteren een plechtigheid bijgewoond in Bon Sar Pa, een militair oefen kamp nabij de Cambodjaanse grens, waar leden van de bergstam Rhade acht dagen tevoren in opstand waren gekomen en ongeveer dertig instruc teurs van de Zuid-Viëtnaimese spe ciale troepen hadden afgemaakt. Bij de plechtigheid werd de officiële Zuid-Viëtmamese vlag weer gehesen in plaats van de vlag van de op standelingen. Een regeringswoordvoerder in Sai gon verklaarde, dat men de opstan dige activiteit van de bergstam als geëindigd beschouwt. De regerings troepen drongen zonder slag of stoot in Bon Sar Pa door. Volgens de woordvoerder zijn al enige eisen van de Rhadestam inge willigd. Aan een verzoek om volle dige autonomie van een gebied ter grootte van drie of vier provincies kon echter niet worden voldaan. De stamleden krijgen meer steun van de regering voor agrarische ontwik keling en op onderwijsgebied, terwijl ook hun aantal vertegenwoordigers in 't regionale bestuur zal toenemen. GOLDWATER WIL NIXON VOOR BUITENLANDSE ZAKEN Senator Goldwater, de republi keinse kandidaat voor het president schap, wil de voormalige Amerikaan se vice-president Richard Nixon als minister van buitenlandse zaken in dien hij in november tot president gekozen wordt. Dit heeft Goldwaters perschef gisteren de pers meege deeld. TOON HERMANS OP WERELDTOERNEE Toon Hermans geeft vandaag de eerste van een serie voorstellingen in de Koninklijke Vlaamse Schouw burg te Brussel. Aansluitend volgt een optreden van drie weken in Ant werpen. Vervolgens zal hij, na een kort bezoek aan Zwitserland, in theater Carré te Amsterdam van 11 december tot eind januari een repri se van zijn one man show brengen. In februari vertrekt Toon Her mans voor een tournee naar Duits land en Oostenrijk. Op 15 maart is de premiere in het bekende „Theater an der Wien" te Wenen. Einde 1965 gaat hij naar Amerika. Johnson: geen kommen op N.-Vietnam President Johnson heeft gisteravond tijdens een verkiezingstoespraak in Manchester, in de staat New Hamp shire, gezegd dat de Verenigde Sta ter geen bommen in Noord-Viëtnam zullen gaan gooien. De president hekelde zij n tegen- sfe nder, senator Goldwater, diie de mogelijkheid had geopperd de oorlog naar het communistische Noord- Viëtnam te verplaatsen. Volgens Johnson hadden ook de oud-vice- president Nixon en gouverneur Nel son Rockefeller zich in die geest uit gelaten. De president vervolgde: „Ik wil erg voorzichtig zijn met het werpen van bommen, waardoor onze jongens in Azië met 700 miljoen Chinezen te maken zouden krijgen en we gaan niet noordwaaafe om bommen te gooien, evenmin als we naar het zuiden zullen gaan om het land te verlaten en de communisten vrij spel te geven." Volgens Johnson is het eenvou diger om een oorlog te beginnen dan er een te beëindigen, „en ik ken mensen, dlie er verdraaid gemakke lijk aan zouden beginnen." DC-7C bij buiklanding in brand gevlogen Een DC-7-C van de „Caledonian Airways", die met 97 inzitttenden van Gatwick, bij Londen, op weg was naar Singapore, is maandag bij een tussen landing in Istanbul in brand gevlo gen nadat het toestel tijdens een zware onweersbui en bij slecht zicht een baken op het vliegveld had ge raakt. Eén persoon werd zwaar ge wond en twee mensen liepen lichte verwondingen op. Een vleugel van het vliegtuig werd afgerukt en het landingsgestel werd, nadat het toestel al goed op de grond was gekomen, vernield bij de bot sing met heT obstakel. De DC-7-C schoot nog ongeveer tweehonderd meter door en een der motoren vloog in brand. De romp bleef aanvanke lijk echter voor het vuur gespaard, waardoor de inzittenden konden wor den gered. Het vliegtuig vervoerde Britse militairen en hun gezinnen. De pater Jezuiet Johannes Szabo, omroeper van Radio-Vaticana, die sinds 17 augustus in de Alpen van Tirol werd vermist, is zondag terug gevonden. Hij blijkt een val van der tig meter te hebben gemaakt en aan de gevolgen te zijn overleden. PRINSELIJK PAAR WEER IN MADRID Na een vakantie van enkele maan den hebben prinses Irene en haar man zich thans definitief in Madrid gevestigd. Dit weekeinde kwamen zij onverwacht in de Spaanse hoofdstad aan. Het prinselijk paar zal aanwezig zijn bij de opening van een tentoon stelling in Madrid van de Neder landse schilder Adrian Stahleker op 2 oktober a.s. JEZUÏETEN UIT „NIEUWE LINIE" Op last van de kerkelijke overheid hebben nu ook de jezuïeten-mede werkers het rooms-katholieke week blad De Nieuwe Linie verlaten. Uitgetreden zijn de jezuïeten prof. dr. J. Ros, medewerker voor toneel, dr. B. Tervoort, correspondent in de Verenigde Staten, B. Struwer (pater Bijmans), specialist voor het Mid den-Oosten, en prof. dr. B. Fransen, die over het Concilie heeft geschre ven. Al eerder hadden drie redacteuren van de jezuïetenorde uit Rome op dracht gekregen hun werk te sta ken. Gevolg daarvan is geweest, dat twee van hen de orde hebben ver laten. - Een kostbare Romeins-Longobar- dische ijzeren vouwstoel met gouden en zilveren versieringen is uit een museum in Pavia gestolen, aldus een bericht van een Italiaans persbureau De stoel is het enige volledige exem plaar van zijn soort. Hij werd 15 jaar geleden in een rivier bij Pavia ge vonden. VUILOPHALEN WORDT DUURDER B. en W. van Zoeterwoude stellen de raad voor in verband met beper king van het jaarlijks terugkerende begrotingstekort, de vergoeding voor diensten van de Reinigingsdienst te brengen van 10.op 11.per jaar. DEMPING RIJNEGOMMERSLOOT Na het gereedkomen van de riool waterzuiveringsinstallatie aan de Nassaustraat kan de noodinstallatie aan de Nassau-Bonifaciusstraat wor den opgeruimd en de woningen tus sen de 5 Meilaan en de Rijnegom- MISLUKTE POGING TOT ONTVOERING Gisteren hebben de Melun in Frank rijk twee mannen en een vrouw zon der succes gepoogd een tien-jarige jongen, Roger Francois, te ontvoeren. De jongen vertelde tegenover de politie, dat toen hij van school op weg naar huis was, een auto met een Parijs nummerbord, naast hem stopte. Eén der inzittenden vroeg hem of een nabijgelegen boerderij van zijn ouders was. Toen de jongen weigerde te antwoorden en weg wilde lopen, probeerde één der mannen hem in de auto te trekken. Zijn vader, die op een naburig land werkte, kwam op hem toerennen, waarop de auto met inzittenden er snel vandoor ging. De politie heeft in de gehele streek wegversperringen opgericht om de auto op te sporen. OVERWINNING VOOR DUITSE SOGALISTEN De Westduitse socialisten hebben bij de zondag in twee deelstaten ge houden gemeenteraadsverkiezingen een grote overwinning geboekt. In Noordrijn-Westfalen kwam een deel van hun winst van de christen-demo craten, in Neder-Saksen echter gin gen ook de partijgenoten van kanse lier Erhard vooruit. De winst die de grote politieke parijten hier maak ten ging ten koste van de splinter partijen. Bij overstromingen in het land bouwgebied ten westen van de Ve nezolaanse hoofdstad Caracas dit weekeinde zijn vermoedelijk dertig mensen verdronken. Redders schat ten het aantal daklozen op 500. Engels pessimisme over de snor Het Engelse blad Tailor and Cutter verwacht het einde van de snor. „Dat de snor op het ogenblik „out" is en er geen tekenen zijn, dat hij op de glad geschoren gelaten van Enge- lands jongere generaties zal terugkeren is volkomen duide lijk", schrijft dit gezaghebben de herenmodeblad. Hieraan voegt Tailor and Cutter toe: „Het is mogelijk, dat de snor nimmer meer ge zien wordt, nadat degenen, die hem thans nog toegewijd zijn, uitgestorven zijn". In het artikel wordt verder gezegd, dat met de snor een zekere individualiteit ver dwijnt: „De cavaleriesnor, het fietsstuur. het belachelijke tandeborsteltje, de bijna weg geschoren gigolosnor, de me lancholieke hangsnor, de ge- pommadeerde rechtopstaande sergeant-majoorssnor het zijn allemaal geprojecteerde persoonlijke images. Het is echter belangrijk te beseffen, dait zij dit waren, toen het voor een man vrijwel onmogelijk was veel met zijn kleding te doen. De snor had zijn nut al leen in die uiterst zeldzame periodes in de geschiedenis, dat de man de kleermakerskunst negeerde. Dat een dergelijke periode zojuist gepasseerd is en wellicht in de eerste 1000 jaar niet meer geconstateerd zal kunnen worden, betekent, dat ook de snorren misschien zullen verdwijnen. Er zijn nog een paar overgebleven. Geniet ervan, zolang ze er nog zijn". PRATEN OVER POLITIEKE UNIE? Premier Marijnen, minister Luns van buitenlandse zaken en diens staatssecretaris mr De Block brengen de tweede helft van deze week een officieel bezoek aan bondskanselier Erhard van W.-Duitsland. Bonn heeft de Nederlandse ministers tot dit be zoek uitgenodigd. Tijdens het tweedaags bezoek zal waarschijnlijk de Europese politieke unie ter sprake komen. Zoals bekend voelt de Nederlandse regering voor alsnog niet veel voor een dergelijke unie. Zij zou eerst de komende ver kiezingen in Engeland willen af wachten waarna een nieuwe Britse regering bij de besprekingen betrok ken kan worden. De Nederlandse bewindslieden rei zen morgen per Friendship van de Kon. Luchtmacht naar het vliegveld Wahn by Keulen. Zij logeren in het hotel Koningshof, hoog gelegen bo ven de Rijn. Vrijdag wordt het ge zelschap in Nederland terug ver wacht. merstraat worden aangesloten op de riolering naar de nieuwe installatie. Naast het maken van de aansluiting zal ook moeten worden overgegaan tot het dempen van de Rijnegom- mersloot. Na deze demping zal de Nassaustraat dan lopen vanaf de 5 Meilaan tot de Oranjelaan en de nu door genoemde sloot gescheiden woongebieden met elkander verbon den zijn. Voor de voorbereidingskos- ten vragen B. en W. van Zoeter woude een krediet van ƒ9000. UITBREIDING SPEEL PLAATS Door de sloping van enige pan den in de Dorpsstraat van Zoeter woude is thans de mogelijkheid aan wezig de bestaande speelplaats van de openbare lagere school uit te breiden. De kosten worden geraamd op 2265,50 en b. en w. vragen voor dit doel een krediet van 2500. VERBOUW RAADHUIS Nu de verbouw van het Zoeter- woudse raadhuis gelijkvloers is vol tooid, ligt het in de bedoeling de bo venverdieping van het gemeentehuis eveneens te verbouwen. Op deze ver dieping zou een wethouderskamer kunnen worden aangebracht, alsmede een wachtruimte voor het publiek voor de gemeente-architect, die zijn intrek zal gaan nemen in de huidige kamer van de rijkspolitie, die op haar beurt een andere kamer gaat bezet ten. De verbouwingskosten worden geraamd op 25.000.waarvoor b. en w. krediet vragen. GYMNASTIEKLOKAAL ST. ALOYSILSSCHOOL Ter bestrijding van de geraamde kosten voor de bouw van een gym nastieklokaal bij de St. Aloysiusschool te Zoeterwoude vragen b. en w. de raad ƒ322.972.u.. de gemeentekas ter beschikking te stellen. In 1963 was reeds tot de bouw besloten, doch we gens het uitblijven van de rijksgoed- keuring kon nog geen uitvoering aan het plan worden gegeven. Het mini sterie van Volkshuisvesting en Bouw nijverheid heeft thans bericht dat de rijks goedkeuring spoedig kan worden tegemoetgezien. Haagse rechtbank EEN BOTER-GESCHIEDENIS De officier van justitie bij de Haag se Rechtbank had er zich niet mee kunnen verenigen, dat een drietal verdachten betrokken bij een veron derstelde smokkelarij van boter naar België, waren vrijgespto ken, want de officier had veroordeling ge vraagd. Om die reden tekende de officier hoger beroep aan, zodat thans het Economisch Gerechtshof te Den Haag deze zaak te behandelen kreeg. Op 10 juli van het vorig jaar trof fen politiemannen op de Beesten markt te Delft een verhuiswagen en een vrachtwagen aan, waarbij in eerstgenoemd voertuig een partij van 4000 kg. boter bleek te zitten. Naar de officier van justitie voor de rechtbank had opgemerkt, waren de verbalisanten net even te vroeg gekomen, anders zou de kans hebben bestaan, dat een deel van die boter dan in de vrachtwagen van een 49- jarige expediteur uit Leidschendam zou zijn overgeladen. In die vrachtauto bevond zich een hoeveelheid papier en de veronder stelling scheen gewettigd, dat hier mee de lading boter bedekt zou wor den bij een smokkelpartij naar Bel gië. „Niets van waar", zo betoogde nu de expediteur voor het Haagse Ge rechtshof. Hij gaf wel toe op die dag te zijn opgebeld door de andere ver dachte, een boterhandelaar uit Hulst, die zijn medewerking vroeg voor de smokkelpartij. Aanvankelijk had hij daar wel oren naar, doch toen het eenmaal op verladen van de boter kwam, zou hij zich hebben terugge trokken. „Voor dat de politie kwam", ver klaarde de expediteur. De proc.-gen. was daar niet zo heel erg van overtuigd en vond voldoende schuld bij verdachte, om nu tegen hem drie maanden gevangenisstraf te eisen, zoals ook de officier in eerste instantie had gedaan. ROOKPOTTEN „Ik was van plan die boter in Delft te gaan uitventen", zo beweerde de volgende verdachte, de boterhande laar uit Hulst. Een schoonzuster van deze verdach te had de auto naar Delft gereden en ook zij stond daarvoor terecht. Bovendien zou zij in een winkel in Leiden rookpotten hebben gekocht voor 70.per stuk, welke potten ook vaak door smokkelaars bij over tocht aan de grenzen worden ge bruikt om de douanen bij achtervol ging te hinderen. „Die potten waren voor een feestje", beweerde de schoonzuster glashard. „Dat is bij ons in Zeeland zo de gewoonte", voégde zij er aan toe. Ook daar had de proc.-generaal een andere mening over en hij eiste te gen de schoonzuster en ook tegen de boterhandelaar ieder zes maanden gevangenisstraf. Het Hof zal op 9 okt. arrest wijzen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5