Luns en Marijnen ontvingen werkstukjes van Leidenaar Liefdevol contact met Griekse Kerk kan nu reeds beginnen CONCILIE WENST GEEN POLITIEKE RESERVES BIJ JODENVERKLARING DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 DE LE1DSE COURANT Hebben Russen belangstelling ▼oor ontvreemde Euratom-documenten? De 17-jarige Belg Roger de Bruy- cker, die vorige week heeft bekend documenten te hebben ontvreemd uit het hoofdkwartier van de Europese gemeenschap voor atoomenergie in Brussel, is gisteren opnieuw aan een streng veroor onderworpen. Volgens het blad ,La libre Belgi- qne" heeft hij daarbij verklaard, dat hij de documenten heeft gegeven aan de militaire attaché van de Russische ambassade in Brussel, kolonel Vasili N. Orlov, die hem daarvoor 2000 Bel gische frank betaalde met de belofte dit bedrag tot 20.000 frank (1500) gulden te verhogen indien de inhoud „interessant" zou zijn. Volgens het blad is de dajg raadaft de documenten in Russische handen waren geraakt de assistent vain ko lonel Orlov per vliegtuig naar Mos kou vertrokken om twee dagen later in Brussel terug te keren. Volgens De Bruycker hadden de Russen „grote belangstelling" voor de dos siers getoond. Een woordvoerder van de Russi sche ambassade noemde de berichten over de documenten de vorige week „pure fantasie". Volgens „La libre Belgique" is het „onjuist" zoals een woordvoerder van Euratom de vorige week heeft medegedeeld dat de documenten geen enkele waarde hadden. Zij zou den gegevens bevatten over de le vering van plutonium door de Ver. Staten aan Euratom en inlichtingen, die de Amerikanen hebben weten te verzamelen over de stand van zaken bij het kernonderzoek in de Sowjet- „Excellentie en dan heb ik hier nog iets voor U". Dit zei de heer W. C. J. kreeg hij een kleine medaille „omdat Unie van Haasteren, Utrechtse Jaagpad 123, Leiden, gisteren in de werkkamer er toen maar heel wenig geld in kas - van de minister van Buitenlandse Zaken tegen minister mr. J. Luns. In was", herinnert maart j.L had de heer Van Haasteren bij het bezoek van Swiebertje aan onze zich. stad aan Joop Doderer een klein portretje gegeven, dat hij uitgezaagd had FEEST Betwijfeld wordit overigens of De oud-kampioen Rruycker, die niet geheel toereke ningsvatbaar wordt geacht, volgens de Belgische wet kan worden ge straft. Indien het Belgische geheimen had betroffen, zou een gevangenis- de straf van 10 tot 15 jaar mogelijk zijn in formica. Hij vertelde ons toen van zijn hobby en beloofde meer van zijn werk te laten zien. Vorige week kwam de heer Van Haasteren vertellen dat hij twee karikatuurtjes in roodkoper had uitgezaagd van minister - Presi- Vrijdag 2 oktober a.s. dent V. Marijnen en minister Luns. Zou het mogelijk zijn om deze persoon- heer en mevrouw Van Haasteren-Van geweest. Er wordt echter niet voor lijk aan de beide bewindslieden te overhandigen? der Wiel hun veertigjarig huwelijks- zjen in een straf voor ontvreemding feest temidden van hun kinderen. Het en verkopen van documenten van su- DRUKKE AGENDA Nederland maar heel weinig mensen, belooft een groot feest te worden, pra-nationale organisaties. die dit werk beheersten en daarom Wanneer je zo'n veertig jaar ge- Het bleek niet gemakkelijk om op reisde hij door het hele land. trouwd bent dan ga je zo eens her- de druk bezette agenda's een vrij inneringen ophalen, plaatsje te vinden. Maar gisteren had Naderhand werd dit reizen be- minister Luns even tijd en vanmor- zwaarlijk en is hij overgestapt naar In 1938 heb ik bij de geboorte van gen kon ook de minister-president het timmervak. In zijn jeugd had hij Beatrix aan de Koningin (toen nog president van Syrië, die zich als po- een ogenblikje vrijmaken. Met grote zijn hart verpand aan de wielersport, prinses) een stukje gestuurd. Het litiek banneling te Goias, in de Bra- belangstelling keek de minister the Als een van de eerste leden van stelde „Sneeuwwitje en de zeven ziliaanse staat van die naam, had ge- hoe de maker het portretje uitpakte. „Swift" reed hij overal mee aan koer- dwergen" voor. Daarvoor heb ik toen vestigd, is aldaar maandag vermoord „Het lijkt verbazend goed" was het sen. Rond 1920 was deze sport nog een mooie dankbrief gekregen. Maar Sjisjakli is van 11 juli 1953 tot 25 verraste commentaar. lang niet zo algemeen en niet ieder- nu hebben de ministers persoonlijk februari 1954 president van Syrië ge- een stelde het zo op prijs om die jon- bedankt en hebt u gezien hoe blij ze weest. Nadat een staatsgreep een „Misschien kunt U, Excellentie, mij ge kerels met hun blote benen over ermee waren?" ook nog helpen met het volgende. Ik de straat te zien rijden. In 1921 werd Deze Franse huisvrouw is in haar nopjes, omdat ze een fles Nederlandse melk heeft kunnen bemachtigen. EX-PRESIDENT VERMOORD RELIEK OVERHANDIGD Generaal Adib Sjisjakli. voormalig sident had geluncht, is ontkomen. eind aan zijn bewind had gemaakt ging hij in Brazjlië wonen. Hij is 55 heb hier nog een Mariabeeld je voor bij tweede bij de kampioenschappen Op de foto: Minister Luns ontvangt jaar geworden. De moordenaar, die Prinses Irene, misschien kunt U het van Zuid-Holland. Bij het behalen zijn portretje van de heer W. van enkele uren tevoren met de oud-pre- aan haar geven". Er verscheen een van bet kampioenschap van Leidep Haasteren, peinzende trek op het gezicht van de minister. „Ja op 8 oktober dineer ik met prins Bernhard. Ik zal het aan hem geven, dan zal de prins het wel aan zijn dochter geven, denk ik". „En dan heb ik hier nog een Maria- beeldjje ook uitgezaagd in koper". „Het is werkelijk prachtig, ik zal het aan m'n dochter geven". „Moge deze dag het begin zijn van een zeer zeker lange tocht, die, als God het wil, zal leiden tot de eenheid welke Hij zou willen. Maar reeds nu kunnen wij deze tocht hand in hand beginnen". Dit zei kardinaal Bea, hoofd van het Secretariaat voor de Eenheid der christenen in Patras in Griekenland bij de overhandiging van de reliek van de apostel Andreas aan de metropoliet van Patras, mgr. Konstantinis. Kardinaal Bea sprak de wens uit, dat zijn bezoek als vertegenwoordiger van Paus Paulus VI een boodschap van begrip, broederlijke liefde en vrede zou mogen inhouden. Bij de overhandiging van de reliek wees de kardinaal erop dat de Paus zeer ver heugd was deze kostbaarheid voor de Grieks Orthodoxe Kerk te kunnen AL 35 JAAR De heer W. van Haasteren (70) zaagt al ruim vijfendertig jaar figuur tjes uit roodkoper, zink of formica. Toen hij met deze hobby begon, was hij nog remmingswerker. Dit is een beroep dat nu praktisch onbekend is. ™ig over de Joden, die zoveel stof Het bestond uit het maken van due- in de wereld heeft doen opwaaien, dalven en paaljukken met gordingen omdat zij na lange politieke verwik- ter beveiliging van draaibruggen, kelingen tenslotte in zwakkere vorm Kardinaal Ruffini wil de Joden vermanen Het ziet ernaar uit, dat de verkla- Argentijnen staken om De Gaulle beter te kunnen verwelkomen eerste vorm de eindstreep zal halen. Het zal voor kardinaal Cicognani. op wiens last tenslotte de passage over de schuldvraag van de Joden inzake de Godsmoord, werd geschrapt, on mogelijk zijn tegen een zo sterke meerderheid van Concilievaders in te Een staking die door het Argen- gaan. tijnse algemene verbond van vakver enigingen voor maandag 5 oktober Het is aan de hoffelijkheid van kar- is uitgeroepen en die samenvalt met dinaal Bea te danken, dat de we- het bezoek van generaal De Gaulle reld niet openlijk heeft vernomen, aan Argentinië, is geen vijandig ge- welke geste kardinaal-staatsseoreta baar tegenover het Franse staats- ris Cicognani had gedaan, om allerlei hoofd. Het algemeen vakverbond diplomatieke moeilijkheden te voor heeft in de Argentijnse hoofdstad komen. De vrees, dat een voor de 30.000 biljetten laten aanplakken, Joden al te gunstige verklaring door met het portret van de Franse pre- Israël zou worden uitgebuit in zijn sident, waarop hem 'n welkom wordt politieke strijd om het bestaan, en toegeroepen. dat de Kerk daardoor voor het poli- V» zekere zijde i, gezegd dat het algemeen verbond van vakvereni- verklaring doen be gingen en de Peronisten hun man- Hjj ha<J h VOOT schappen willen mobiliseren - het- Eenheild 6envoudig. geen kans ge- geen door de staking heel goed mo- met een andere tekst VOOT de geluk is - om het Franse staats- d komen Vandaar de iate ver- hoofd een grootse ontvangst te be- sc^jjiningi van 's Heren lijden en dood, door zijn lijden en dood heeft uitgeboet. In de verklaring, waarover de va ders thans discussiëren, staat veel minder. Slechts deze korte zin „bo vendien is te vermijden de Joden van onze tijd aan te rekenen wat bij het lijden van Christus gebeurde". De opening der debabten „over de Joden en de niet-ohristenen" was voornamelijk een aangelegenheid van de kardinalen. Een van de twee niet- kardinalen, die aan het woord kwa men, was mgr. P. A. Nierman, bis schop van Groningen. Hij begroette de verklaring, omdat zij het bewijs levert van de Kerk zich thans be wust wordit van de godsdienstige schatten van het Jodendom Kardinaal Ruffini van Palermo, die bij elk onderwerp nog het woord ge vraagd heeft, vertolkte ook gisteren weer de gevoelens der ultra-conser vatieve minderheid. Met de juridi sche spitsvondigheid merkte hij op. dat men moeilijk de Joden van Gods- moord kan beschuldigen, om de een voudige reden dat God niet vermoord kan worden. De gerechtigheid wil anderzijds toch, aldus de Siciliaanse kardinaal, dat men nadrukkelijk er aan vasthoudt, dat Christus ten on rechte is veroordeeld. Overigens kan men volgens kar dinaal Ruffini niet zeggen, dat de Kerk nu pas haar liefdesplicht t.a.v. de Joden heeft ontdekt. Met name in de laatste wereldoorlog heeft de Kerk zeer veel voor de vervolgde Joden gedaan. Veel Joden hebben aan de katholieken hun leven te dan ken. Kardinaal Ruffini meende dan ook, dat men niet zozeer de katho lieken moet aansporen tot een broe derlijke verhouding met de Joden, alswel de Joden moet vermanen de christenen en vooral de katholieken niet te haten. Kard. Ruffini stond alleen in zijn mening. De andere kardinalen, die 't woord voerden, steunden allen de gedachtengang, die het Secretariaat voor de Eenheid tot deze verklaring heeft bewogen. Een uitzondering geldt voor de arabische kardinaal Tappouni, die deze verklaring, mede namens vier andere patriarchen uit het MiddenOosten, om politieke re den niet opportuun vindt. SOEKARNO IN MOSKOU President Soekarno is vandaag per vliegtuig uit Wenen in Moskou aan gekomen voor een haastig geregeld bezoek aan de Sow jet-Unie. Oor spronkelijk zou de Indonesische pre sident naar Rome vliegen om van daar door te reizen naar Cairo voor de conferentie van niet-verbonden landen. In Wenen heeft hij, naar be kend, een lichte operatie ondergaan voor de verwijdering van een nier steen. In Moskou bevindt zich al de Indonesische minister van defensie, generaal Nasoetion, die daar bespre kingen voert over Russische wapen- leveranties. reiden. Daarentegen heeft de partij van president Mia een portret van gene raal De Gaulle laten aanplakken daterend uit de tweede wereldoorlog Oosterse bisschoppen bevreesd voor gevolgen Maar de Concilievaders zijn blijk- Concilie vóór herinvoering diakenstand oommiunie en assisteren van de pries- tea- bij het opda^agen van de H. Mis. De stemmdnig over de kwestie vain het ddakonaat betrof een amende ment exp het derde hoofdstuk van het schema over de Kerk. met een tekst waarin het aandeel baaT niet bereid zich door vrees voor wordt vermeld, dat generaal De politieke gevolgen te laten leiden. Gaulle heeft gehad in de strijd tegen Kardinaal Tappoundi, dde gisteren het totalitarisme. namens een aantal Oosterse bisschop- Generaal De Gaullle is gisteren in pen Sprak en de verklaring niet voor Cochabamba aangekomen voor een opportuun hield, kreeg in het Con- bezoek van een dag aan Bolivia. De ciiie geen voet aan de grond. Van belangstelling van het publiek was alle kanten werd er op aangedrongen zeer groot en uitbundng, duizenden dat de zinsnede en woorden die uit volgden fietsend de presidentiële de oude verklaring waren weggela- stoet. ten, zouden worden hersteld. Zelfs gingen er stemmen op. om ook in de verklaring een schuldbekentenis van DE STRIJD IN KONGO de zijde der Kerk op te nemen, voor de misverstanden en onrechtvaardig- In de omgeving van de Noordkon- heden de Joden in het verleden aan- golese plaats Boende, ten oosten van gedaan. Coquilhatstad, zijn hevige gevechten gaande, waarbij al meer dan 300 man Het verschil tussen de oorspron- van de opstandelingen onder Gaston kelijke tekst over de Joden, zoals die Soemialot zouden zijn gesneuveld vorig jaar door het secretariaat voor Dit is gisteren door het hoofdkwar tier van het Kongolese leger in Leo- poldstad bekendgemaakt. de Eenheid werd ingediend en zoals die nu ter tafel is gekomen, spitst zich voornamelijk op de passages, die de schuldvraag der Joden aan de In het ziekenhuis Berg Sinai in dood van Christus behandelen. In de Hollywood is in de leeftijd van 70 verklaring van vorig jaar stond „ook jaar overleden het „stomme" lid van zou het ten onrechte aangewezen het komische Marx-Brothers-Trio worden als het volk, dat God doodde, Harpo Marx. In 1961 stierf de piano- omdat Jezus Christus de zonden van spelende Chico. alle mensen, welke oorzaak waren De Concilievaders hebben, zoals wij in een gedeelte van onze oplage gisteren reeds vermelden, met 242 stemmen besloten, dat het diakonaat als een eigen stand in de kerk zal worden hersteld. Vandaag wordt ge stemd over de vraag of de diaken al dan niet gehuwd mag zijn alsmede over de vraag, waar het beslissings recht voor de herinvoering van het diakonaat zal liggen. Het besluit in beginsel tot herin voering van de aparte diakenstand in de Kerk werd genomen met 1903 stemmen voor en 242 tegen, bij drie ongeldige stemmen Bij de aanvul lende stemming gaaf het om de vraag of de diakens ook gehuwd kunnen zijn en of de bevoegdheid tot herin voering van deze functie bij de na tionale bisschoppenconferenties moet berusten. Heden ten dage is het ddakonaat in de katholieke Kerk alleen nog maar een fase op de weg naar het priester schap. Tot aan de Middeleeuwen bleef een man dikwijls gedurende zijn gehele leven diaken. De diaken zou taken kunnen krij gen als het geven van godsdienst onderwijs, dopen, uitreiken van de West-Duitsland wil Duits oorlogskerkhof in de Peel overnemen West-Duitsland is gaarne bereid een eventuele overname van het Duitse oorlogskerkhof in IJsselsteyn (bij Venray) in welwillende overwe ging te nemen, wanneer de Neder landse regering daarom zou vragen. Dit verklaarde een groep Westduitse parlementsleden en hoofdambtena ren van de ministeries van Buiten landse Zaken en van Financiën uit Bonn, die dit weekend een orienta- tiebezoek aan deze massabegraaf plaats in de Peel, waar meer dan 31.000 gesneuvelde Duitse militairen uit de Tweede wereldoorlog begraven zijn, hebben gebracht. Een Westduitser, die zich met zijn Oostduitse bruid in Tsjecho-Slowa- kije bevond, is erin geslaagd om met zijn lage sportwagen onder de slag bomen van de grensovergang te Pressburg door te rijden en zodoende Oostenrijk te bereiken. Schoten, die door de Tsjechoslowaakse grensbe waking werden afgevuurd, misten hun doel. NVY vraagt om duidelijke uitspraak over het MANDEMENT De voorzitter van het NVV, de heer D. Roemers, heeft het Neder lands episcopaat om een duidelijke uitspraak gevraagd over 't bisschop pelijk mandement van 1954, waarin het katholieken werd verboden lid te zijn van het NW op straffe van onthouding van de Sacramenten. In „De Vakbeweging", het kaderblad van het NW, zegt de heer Roemers dat de gewenste duidelijkheid in het openbare leven vereist, dat een ver bodsbepaling door bet hoogste gezag in de Katholieke Kerk afgekondigd, door hetzelfde gezag in het open baar wordt ingetrokken. De verklaring van rector J. Does burg, geestelijk adviseur van het Ne derlands Katholiek Vakverbond, dat de katholieke leden van het NVV niet in gewetensnood behoeven te verkeren, vindt hij niet voldoende, 't Oordeel van rector Doesburg lijkt ons niet beslissend voor de gewe tensnood van katholieke leden van ons vakverbond, aldus de heer Roe mers. Alleen 'n duidelijke uitspraak van het epicopaat kan die gewetens nood opheffen. De NW-voorzitter wijst erop, dat deze zomer herdenkingsartikelen in katholieke dagbladen over het man dement nu tien jaar geleden af gekondigd vrijwel eensluidend de strekking hadden: het mandement en in het bijzonder de verboden passen niet meer in 1964. Verscheidene bladen erkennen nu dat de toelichting op het verbod van het lidmaatschap van het NW op zijn zachtst uitgedrukt ongelukkig was. teruggeven als een bewijs van zijn respect voor de Grieks Orthodoxe Kerk en van zijn intentie „zijn broe derlijk hart te openen in het geloof en de liefde van de Heer". Hij her innerde er vervolgens aan dat de grieks-orthodoxen en de katholieken in de afgelopen eeuwen vreemden voor elkaar waren „ondanks ons ge meenschappelijk doopsel en het feit dat wij kinderen van de ene Heer waren". „Vandaag", zo zei de kardinaal ver der, heeft de II. Geest ons doen in zien, dat wij als christenen verant woordelijkheden bezitten tegenover de wereld, waarvan de grootste meer derheid Christus niet kent of erkent. Ook al zijn er moeilijkheden te over winnen en is de scheiding groot, in liefde zullen wij kunnen terugver dienen en waarderen wat wij aan gemeenschappelijks bezitten". Bij de overhandiging van de reliek in Patras waren vele metropolieten tegenwoordig. Ook prinses Irene van Griekenland en premier Papandreoe woonden de plechtigheid bij. Geschenken De Grieks Orthodoxe Kerk heeft aan kardinaal Bea een gouden me daille met de beeltenis van de apostel Andreas meegegeven voor Paus Pau lus, uit erkentelijkheid voor de te ruggave van het hoofd van de heilige aan de basiliek van Patras. De kardinaal heeft gisteren een gouden halsketting met kruis aan kroonprinses Irene van Griekenland aangeboden, een geschenk van Paus Paulus. Het cadeau ging vergezeld van een boodschap waarvan de in houd niet werd onthuld. Kardinaal Bea keerde hierna per vliegtuig naar Rome terug. ZOETERWOUDE OPENING WINTER- PROGRAMMA L.T.B. ,,'n Dominee over de Bijbel, mij niet gezien' was de reactie van ve len bij het lezen van de uitnodiging van de LTB om aanwezig te zijn bij de lezing van dr. H. B. Visser. Deze, nu katholieke, oud-dominee is voor enige LTB'ers geen onbeken de en mede op aandrang van deze leden heeft het bestuur besloten om het winterprogramma met deze spreker te beginnen. De lezing wordt gehouden heden (dinsdag)avond 8 uur in het Don Boscohuis. Raadsagenda De raad van Zoe- terwoude komt morgen, woensdag avond om 8 uur in openbare verga dering bijeen. Aan de agenda ontle nen wij o.m. de volgende voorstel len: wijziging van de verordening regelende samenstelling, enz. van de commissie van bijstand A.B.W.; wij ziging van de algemene politiever ordening; verhoging van de reini gingsrechten; krediet voor de kosten van voorbereiding van riolerings- en bestratingswerkzaamheden aan de Hoge Rijndijk; krediet voor het aan kopen van een nieuwe personenauto: krediet voor werkzaamheden aan de straten; krediet voor vergroting van de speelplaats bij de openbare lagere school; krediet voor de verbouwing van de bovenverdieping van het raadhuis; krediet voor bouw en in richting van een gymnastieklokaal; verkeersmaatregelen voor de Korte Miening vanaf de Zuidbuurtseweg tot aan de Jan van Banningstraat; subsidies aan de kraamcentra, het Kon. Wilhelminafonds en de jeugd beweging van de parochie Kruisver heffing; vaststelling van een veror dening op de heffing en invordering van de kosten van vervoer bij eerste hulpverlening benoeming leden woonruimteadviescommissie; 't aan gaan van een geldlening groot 1.200.000.—.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3