ligtvoet Ned. Kamerkoor concerteerde in „Endegeest" PANORAMA POSTBUS 1 HAARLEM RADIO TELEVISIE Viering van 25 jaar Schola Cantorum te Oegstgeest Het Oegstgeester kerkkoor, de „Schola Cantorum" bestaat 25 jaar. Men heeft gemeend dit niet beter te kunnen vieren dan door het internatio naal bekende Nederlands Kamerkoor onder Felix de Nobel uit te nodigen om aan de vreugde en de blijdschap uitdrukking te geven. En zo hebben wij zaterdagavond kunnen genieten van hoogstaande aang, zich bewegend tussen kerklied en volkslied. Ter opening na een inleidend welkomstwoord o.a. tot de gemeente lijke en kerkelijke autoriteiten zong de Schola Cantorum verschil lende delen uit de Mis van Zondag Laetare. De naam Schola Cantorum is ontleend uit een streven in Rome om het Gregoriaans zo zuiver moge lijk te bewaren en uit te voeren. Dat was nadat (vermoedelijk) Gregorius I, de Grote (t 604) getracht heeft eenheid te brengen in het kerkge zang. Dirigent Ad Hoogenboom heeft een o.L zeer goede stijlopvatting, wat ook bleek uit zijn directie. De chei- ronomische neumen werden heel dui delijk aangegeven. De antiphonen en responsories klonken, dank zij en kele mooie solostemmen, rustig en beheerst maar ook devoot. Wij kun nen dit Gregoriaans beter waarde ren dan de afgezaagde missen van Perosi b.v. Oegstgeest kan trots zijn op dit kerkkoor. Ook de Willibrordzangertjes, de hope der toekomst, traden naar vo ren met twee kerklijke liederen waarvan „Salvum fac regem" met de moeilijk hoge sopraantonen een extra vermelding verdient. Ook mag nog Knoemd worden een lied van Al- rt de Klerk „Ik hoor het gefluit". Sober en toch uitdrukkingsvol, ieder woord verstaanbaar, werd dit ven door de jonge zangertjes ten gehore gebracht. Ad Hoogenboom werd later op de avond zeer waarderend door Felix de Nobel toegesproken. Wij kunnen de woorden van de Nobel slechts van harte onderstrepen. NEDERLANDS KAMERKOOR. Het Nederlands Kamerkoor betrok het verdere deel van de avond het podium, en heeft ons doen genieten van volmaakte zang. De leden van het koor zijn allen stuk voor stuk solisten. En toch hebben wij iets te gen deze volmaaktheid. Er is een grote gedisciplineerde eenheid van zingen, maar geen eenheid van klank. Wij hoorden 18 solisten zin gen M.a.w. wij hoorden 18 stemmen, die niet samensmolten tot een koor eenheid. Vooral niet in de homofone liederen. Voor de pauze bracht het koor een krans van liederen, wereldlijke en geestelijke, uit de 16e en 17e eeuw. Een „Pater noster" dat uit twee ko ren bestond, ongelijk getimbreerd die ieder een bede uit het Onze Va der zongen en in het Amen tot sa menzang kwamen. De accoustiek was echter oorzaak dat de ruimte tussen de twee koren te groot was en de samenzang daardoor niet werd, wat de componist (Hans Leo Hassler) be doelde. Een liefdesliedje van di Las- s had een „geïmiteerd instrument" refrein. Twee liederen van de Vlaamse (Nederlandse) Jan Belle waren ju weeltjes van polyfonie. Na de pauze hoorden we eerst een door Hendrik Andriessen aan het koor opgedragen compositie „Stor- nelle", dat fijntjes en gracieus werd voorgedragen. Uit een heel geestig Leidse Bioscoopprogramma's De films in de week van 24 t e.m. 30 september zijn door de Katholieke Film Centrale als volgt gekeurd: Camera: „De non valeur". (18 jaar) Dagelijks 2.30. 7 00 en 9 15 u Zondag 2 30. 4.45. 7 00 en 9 15 uur Lido: „Eddie gebruikt geweld". (14 jaar). Dag. 2.30, 7 en 9.15 uur Zond. 2.30, 4.45, 7 en 9.15 u. Luxor: „Oproer in het Verre Oos ten". (14 jaar). Dag 2 30, 7 00 en 9 15 uur Zond.: 2.30, 4.45, 7.00 en 9 15 uur. Studio: „Liefde kan moeilijk zijn". (18 jaar) Dag 2 30. 7 00 en 9.15 uur Zond.: 2.30. 4.45, 7 00 en 9.15 uur. Trianon: „Geen woorden maar da den". (14 jaar). Dag: 2.30, 7 en 9.15 uur. Zond. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 uur. Rex: „The Gun Hawk". (14 jaar). Dag 2 30, 7 15 en 9 15 uur Zond.: 2.30. 4 45. 7 00 en 9 15 uur Maand, t.e.m. woensdag: „De jacht op een moorde naar". (18 jaar). ECHT WAAR, HET STAAT IN Hadden da illegale strijders van Putten door moediger te zijn 640 mensen van de dood kunnen redden? De beroemdste motorfiets ter wereld, de Harley Davidson, leeft nog altijd. Toxi, Duite symbool van de Amerikaans-Duitse verbroede ring na de oorlog, trouwde met een Nfgeriaan, die zelf niet weet, hoe oud hij is. Hoeveel kosten de peper dure Rolls Royces, waarin de ambassadeurs van Ghana rijden, u, Nederlander, per soonlijk? Is DMSO inderdaad het grootste wondergeneesmiddel aller tijden? Een ridder kreeg van zes nozems een pak slaag - en van Panorama de grote zilveren medaille met oorkonde voor ridderlijkheid. zo boeiend is nu PANORAMA En er etaat natuurlijk nog veel meer in het deze week verschij nende nummer van Panorama. Abonneer u voor slechts 40 cent per week door een brief kaart met uw naam en adres te zenden aan dan krijgt u de eerstvolgende drie nummers cadeau! liedje van Sem Dresden „Daar was een wuf" met een bij het publiek zeer inslaand refrein, bleek wat een prachtstel bassen dit koor rijk is. Vergeten we vooral niet te noemen de twee liederen van de Hongaarse componist Zoltan Kodaly (geb. 1882) Veni, veni Emanuel, dat eenstemmig begon, toen een canon werd en in een vierstemmig koor eindigde; als mede een bruiloftslied uit Hongarije. Twee uitstekende composities en heel fraai gezongen. Tot slot drie negro-spirituals: „I got a robe", „The meeting is here to night" en ,,He has the whole world in his hand". Dit zijn geeste lijke negerliederen, die in de tijd van de slavernij zullen zijn ontstaan. Als wij Nederlanders deze liederen zin gen blijkt vaak dat wij de mentali teit van dit verdrukte volk nooit kunnen benaderen. En hoe volmaak ter een koor is, des te onvolkomener zullen die liederen klinken. Het is alles te gecultiveerd. Door Felix de Nobel bewerkte Vlaams, Drents en Fries volks (dans) liederen waren het geestige slot, ware het met dat, na het dankwoord van de voorzitter en na het schenken van bonbons en si garen, Felix de Nobel het nodig vond hiervoor te danken met „een prach tig Nederlands volkslied met die treffende woorden" (volgens de No bel): ,,'k Heb mijn wagen volgela den, enz." En door dit lied para doxaal te doen eindigen met een plechtstatig „Amen" leverde dit een ovationeel applaus op van de zijde van het au ditorium. Ook tijdens de uitvoering toonde het publiek haar dankbaarheid. Felix de Nobel lichte de gezongen liederen afwisselend met ernst en fijne humor toe. Schola Cantorum heeft ons een heel bijzonder en artistiek verant woord genot geschonken. THEO TEN HOOVEN Opmerkelijke successen voor „Rijnland?' Enkele leden van de Leidse Klein- dierensportvereniging „Rijnland" be haalden tijdens de jongdierenkeuring, die zaterdag door de Waddinxveense vereniging „Nieuw Leven" werd ge organiseerd, weer enige opmerkelijke successen. De voornaamste hiervan waren: afdeling konijnen (grote rasoem): J. Schellingenhout met Vlaamse Reus, pred. I x zgg en 1 x zg, tevens beste dier op twee na: idem kleine rassen: A. H. Blom met Rus-bruin pred. 3 x zg, idem met Hollander zwart en blauw pred. 1 x zgg en lx zg, tevens beste dier van de tekening-rassen; W. Blij leven met Tan Zwart, pred. 4 x zgg en 1 x zg, tevens beste dier van de kleine rassen; idem dweng- rassen: J. Schellingerhout jr. met Pool-rood pred. 1 x zzg, tevens beste dier van de dwergrassen; G. Blij- leven met Pool Rood oog, pred. 1 x zzg en 1 x zg, tevens beste dier van de dwergrassen op twee na; afdeling oude rammen: J. Schellingeriiout met Vlaamse Reus, pred. 1 x zg; A. H. Blom met Hollander, pred. 1 x zzg en met Rus-bruin, prd. 1 x zzg, tevens beste oude ram op één na. „De Burcht" vierde tweede lustrum met goede cabaret-avond In het tot meer dan de laatste plaats bezette St. Antonius Clubhuis hebben de leden, donateurs en ouders het 10-jarig bestaan van het Jeugd orkest „De Burcht" zaterdagavond op feestelijke wijze gevierd. De voorzitter, de heer G. Sierat sprak in zijn welkomstwoord onder meer zijn vreugde uit over het feit, dat Leidens eerste jeugdorkest zich gedragen weet door zo'n groot aantal begustigers mede waardoor de toe komst van „De Burcht" met vertrou wen tegemoet kan worden gezien. Nadat zowel de directeur-dirigent, de heer W. Mark, de 20-jarige kapel meester Koos Mark, de 19-jarige tam- boer-maitre, Wil Middelkoop als de assistent-instructeurs -trices) Kitty Pot, Bep Mark, Carla Mechelse, Paul Buis, Simon van Oosten en de kla- rinet-repertitor, de heer J. Ruiten beek op het podium hadden plaats genomen, bracht de heer Sierat dit negental dank en hulde voor hun be langloze bijdragen tot de faam, die „De Burcht" zich bij haar 10-jarig bestaan reeds heeft verworven On der grote bijval overhandigde spre ker allen een persoonlijk herinne ringsgeschenk. Bü een jubileum hoiren geschen ken. Dit werd voorzitter Sierat hier na duidelijk gewaar toen hij achter een volgens uit handen van de heer J. van Hooven (namens de leden), de heer J. v. Hooven sr. (afgevaardie- de van de donateurs) en mevr. M. Sierat-du Prie (presidente van het damescomité) „een flink bedrag on der couvert" in ontvangst mocht ne men als resultaten van diverse ak- ties en bestemd voor het instrumen tenfonds. Na zijn dankwoord voor deze jubi leumgaven, brachten de feestgangers (-stars) de heer Sierat spontaan een langdurige ovatie, welk bewijs van hulde en dank voor zijn aandeel in de Burcht-successen hij zichtbaar ontroerd in ontvangst nam. Hierna heeft men zich geruime tijd uitstekend geamuseerd met een gevarieerd non-stop cabaretprogram ma, tot het welslagen waarvan me dewerkten de conferencier Ger Roe land, de pianist-organist Herman Tennissen met zijn eleetronisch orgel (tevens muzikale omlijf&ng), het be kende zangeresje Conny van Bergen in haar internationaal repertoire, als mede het jeugdige zangduo „Alle- gria", dat met enkele Zuidamerikaan- se „top9ongs" eveneens veel succes oogstte. Als intermezzi voerden Con ny en Ger nog twee geestige schets jes op. Als sluitstuk van het jubileumfeest y "gde nog een zeer geanimeerd bal o.l.v. de heer D. Bontje, met dans muziek van „The Rythme Makers", o.l.v. W. Mark. Spruitkool-praatavond van de Leidse veiling Vrijdag 25 september hield de Leidsdhe Groenten - Fruit- en Bloe men veiling» vereniging haar jaarlijk se Spruitkool - praatavond in de Kleine Zaal van de Stadsgehoorzaal te Leiden. Om plm. 8 uur mocht de voorzit, ter de heer B. van VTiiet een volledig gevulde zaal met spruitenkwekers welkom heten, inzender Mej. W. M. Th. J. Brouwer Enitomologe en de hear A. G. A. van der Nes, van het Proefstation Naaldwijk, de heer Sj. Vriend, Hoofdassistent van de Rijks- tuinibouwoonsulent in 't district Lei dien, de heer C. van Wier in gen van de Rijkstuinbouwvoorlichtingsdienst, die heer T. Mosselman, welke namens de Handel en de heer J. Krui die het U.C.B. vertegenwoordigde. De voorzitter gaf enige wenken be treffende kwaliteit, sortering en dirong aan op het labelen der kisten van de aangevoerde spruiten, gaf ook een overzicht betreffende de afzet zowel voor het binnen- als buiten land en verduidelijkte dit met cijfer materiaal, hierdoor kwam aan het licht dat de spruit aan de dag van vandaag een luxe produkt is gewor den. mede door de hoogconjunctuur welke er heerst zowel in eigen als in het buitenland, ook de consumptie gewoonte speelt een rol, als eind conclusie, dat de afzet hoopvol tege moet kan worden gezien. Spreker wenste allen een goede oogst toe en veel zegen op him werk. Vervolgens kwam de heer C. van Wieringen aan het woord, die „De stand van de spruitkool in de prak tijk en op het raasenproefveld" be handelde, waarin hij sprak over het zaaien en poten van de spruitkool, de oorzaken van mislukking, enz. enz. Al« tweede spreker van deze avond kwam de heer Sj. Vriend, Hoofdas sistent van de Rijkstuinbouwconsu- lent aan het woord. H« behandelde het onderwerp. „Het ontdooien en plukken van wiivterspruiten." Ook werd de plukkoker gedemon streerd, deze had aller belangstel ling. Het plukken gaat hierdoor ge makkelijker en veel vlugger. Dit een voudige apparaat, det met een enkele handbeweging op veilingkisten kan worden geplaatst en verwisseld, zal iedere spruitenkweker in zijn bezit willen hebben. De sprekers werden hartelijk be dankt door de voorzitter voor hun betoog. Na de pauze werd nog de gelegenheid geboden problemen aan het Forum voor te leggen, hiervan werd druk gebruik gemaakt. GANGETJE - TEL.23005 (Advertentie) Bij het zwemmen is gisteren de 23-jarige heer A. Korpershoek uit Oud-Beijerland in zijn woonplaats in het Spui verdronken. Zijn stoffelijk overschot is nog niet gevonden. Aetherklanken WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1964 HILVERSUM I, 402 m. 746 kc/s 7.00 - 24.00 NCRV NCRV: 7.00 Nws. en SOS-ber.; 7.10 Dagopening; 7.20 Lichte gram.; 7.45 Radio krant; 8.00 Nws; 8.15 Gewijde muz.; 8.30 Lichte gram.; 8.45 Israëli sche volksliederen (gr.); 9.00 Voor de zieken; 9.35 Waterstanden; 9.40 Voor de huisvrouw; 10.10 Operamuz. (gr.); 10.30 Morgendienst; 11.00 Klas sieke gram.; 11.15 Lichte gram.; 12.30 Meded. t.b.v. land- en tuinb.; 12.33 Gewijde muz.; 12.35 Kerkdienst; 13.00 Nws; 13.15 Stereo fonische uitzending: Musette-ensemble en zangsol.; 3.40 Muziek voor blaasinstrumenten (gr); 13,55 Filmmuziek (gr,), 14.10 Nieuwe Parade: Rond de oude Zuiderzee: Kampen, klankbeeld; 15.00 Weense amusementsmuziek (gr.); 15.20 Pro menade-orkest en radiokoor: amuse- mentsmuz.; 15.50 Bij bel vertelling v. d. jeugd; 16.00 Voor de jeugd; 17.15 Orgelspel met ritmische begeleiding; 17.45 Klassieke gitaarmuziek (gr.); 17.55 Het Spektrum, lezingen; 18.10 Koorzang met instirumentaail trio; 18.30 Radao-Volksuniversiteit: Heden daagse beeldende kunst, door George Lampe; 19.00 Nws. en weerpraatje; 19.10 Muziek van Het Leger des Heils (gr.); 19.30 Radiokranit; 19.50 Lichte orkestmuz. (opn.); 20.20 Omroepor kest en solist: mod. muziek; 21.05 Nes Ammin (Banier der Natiën), reportage over Israël; 21.30 Licht in strumentaal kwartet; 21.50 Kant tekeningen; 22.00 Bariton en piano: klassieke liederen; 22.30 Nws; 22.40 Avonidio verdenking; 22.55 Klassieke gram.; 23.10 Commentaar over Het Tweede Vaticaanse Concilie; 23.20 Lichte orkestmuz. uit Japan (gr.); 23.35 Schotse meloddën (gr.); 23.55 - 24.00 Nws. HILVERSUM II, 298 m. 1007 kc/s 7.00 VARA; 9.40 VPRO; 10.00 - 24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws; 7.10 Ochtend- gymn.; 7.20 Soc. strijdlied; 7.23 Lich te gram (7.30 Van de voorpagina, praatje); 8.00 Nws. en Soc. strijdlied; 8.18 Lichte gram.; 8.50 Gymnastiek voor de vtouw; 9.00 Kookpraatje; 9.05 Klassieke gram.; VPRO; 9.40 School radio; VARA: 10.00 Lichte gram; 11.00 Nws.; 11.02 Voor de vrouw; 11.40 Fluit en klavecimbel: mod. muziek; 12.00 Stereofoniache uitz.: Tango rumba-orkest en zangsol.; 12.30 Me ded. t.b.v. land- en tuinbouw; 12.33 Voor het platetland; 12.38 Orgelspel en zangsoliste; 13.00 Nws; 13.15 Ac tualiteiten; 13.20 Jazzmuziek; 13.45 Peking benaderd door zijn buren, lezing; 14.00 Romantische concert stukken (gr.); 14.50 Lezing; 15.0 Voor de jeugd; 16.50 Voor de zieken; 17.20 Tentoonstel'lmgsagenda17.35 Licht ensemble; 17.50 Regeringsuitz.: Geven en nemen. Tips voor en van wegge bruikers: 18.00 Nws; 18.15 Lichte gram.; 18.20 Uitzending van de Pa- cifistisoh Socialistische Partij. Zuid- frika. Tot u spreekt de heer Fries de Vries; 18.30 Stereofonische uitz.: Promenade-orkesit: Werken van Ne derlandse componisten: 19.00 Voor de kinderen; 19.10 Artistieke staalkaart; 19.40 Lichte gram.; 19.50 Nws; 19.55 Reportage voetbalwedstrijd België Nederland te Deurne; 21.45 Lichte orkestmuziek (gr.): 22.00 Natafelen, licht progr.: 22.30 Nws; 22.40 Balans: actuele kroniek; 22.55 Constanten Huygens: muzikaal klankbeeld; 23.55 - 24.00 Nws. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 17.00 De Verrekijker, inter- rutionaal jeugdprogramma; VARA: 17.10 - 17.45 Voor de kinderen; 19.30 Glynis III: Kat in nood, TV-fikn: NTS: 19.55 Voetbahvedstrijd België Nederland te Deurne; VARA: 21.45 Overzicht programma's voor het ko mende seizoen; 22.15 Het Huis, Ne derlandse film; NTS: 22.50 - 22.55 Journaal. TV-Noordzee heden- en morgenavond DINSDAG 29 SEPTEMBER 18.30 De Meester Spion (Wilhelm Teil-serie). Een episode uit de jeugd serie over de Zwitserse vrijheidsheld Wilhelm Teil. Zijn tegenstander van vanavond is slim, moedig en boven dien heel charmant. Want spion ne Mara wil het geheim van de ver zetsbeweging veroveren, maar onze held heeft gelukkig genoeg pijlen op zijn boog om dit te voorkomen. Pl.m. 19.00 „Club du Piano"; pl.m. 19.20 Dr. Jekyll en Mr. Cummings (Bob Cumming Show). Pauze. 22.00 De Bontmantel (Serie „Das Kriminalmuseum")pl.m. 23.00 Ein de. WOENSDAG 30 SEPTEMBER 18.30 Goed Kamp (Beaver-serie); pl.m. 19.00 Gevar. progr. („Les Grands Seigneurs"); pl.m. 19.23 „De Prins gemaal" („Star for Today"-serie). Pauze. 22.00 Het Meesterwerk („The Saint"-serie); pl.m. 23.00 Einde, „Zo is het goed," zei Warwik. „Houd je handen omhoog, anders ben je er geweest. Ik heb je inte ressante gesprek met die dame gehoord. Heel dom, zo te praten, als je niet zeker weet, dat er nie mand in de buurt is." „Wie ben je?" vroeg de boef. „Laten we het daarover niet heb ben. Ik heb je gesprek gehoord dat is genoeg." „En wat wil je nou?" „Jouw plan in de war sturen, beste man. Jy wou dus myn gast vrouw van haar juwelen beroven? Dat kan ik natuurlijk niet toe staan. Draai je om, maar houd je handen omhoog." „En wat wil je met me doen?" „Wat dacht je? Natuurlijk je aan de politie overleveren." „Ik heb niets gedaan. Je hebt geen enkel bewijs tegen me." „Toch niet? Ik denk anders, dat ze me eerder zullen geloven dan jou. Bovendien bevind jij je op verboden terrein.je hebt hier niets te maken. Dat is genoeg om je in hechtenis te nemen en mis schien heeft de politie nog wel 'n appeltje met je te schillen. Mis schien hebben ze je portret wel op het hoofdbureau." Plotseling aprong de man over eind en wierp zich op Warwik. Hij had gezien, dat Warwik geen pistool had. Hij had zich echter in War wik misrekend. Deze greep hem bij zijn polsen, daarna bij zijn schou ders en schudde hem door elkaar als was hij een kwajongen. „Zo, wou je lelijk tegen me doen Zeg, ik zou je nek wel kunnen om draaien, voordat je tot drie kon tellen. Mij aanvallen? Dat is een lelijke vergissing. Om zo'n vent onderhanden te nemen heeft een man geen pistool nodig. Ik zou je met één hand aan kunnen. Laat eens kijken, wat je zoal bij je hebt." Warwik fouilleerde hem snel en afdoende. Hij vond een lang mes. een ploertendoder en een klein pistool. „Gemeen zoodje wapens!" zei Warwik. „Zo'n schooier als jij moet eigenlijk een boksijzer hebben, dat is het laagste soort wapen, dat me bekend is. Ik zou wel zin hebben die ploertendoder op je gemene kop te proberen." De schooier was bang geworden Hij probeerde zich los te rukken, maar toen hij daarin niet slaagde keek hij Warwik aan als een rat, die In het nauw zit. „Wou jij de Drie Driehoeken stelen?" vroeg Warwik. „Laat u me nou gaan!' „En wat doe je, als ik je los laat?" ,,'m Smeren!" „En dat meisje binnen?" „Moet maar voor d'r eigen zor gen." ,,'n Keurige vent ben je, dat moet ik zeggen. Waarom wil je die Drie Driehoeken stelen?" „Nou, die zijn toch aardig wat waard, is 't zo niet?" „Ik heb ze nooit gezien en kan het dus niet zeggen maar het zal wel zo zijn". „Ze zijn meer waard, dan u denkt! Wat moet dat mens er mee?" „Wie?" „Die mevrouw Dwight; wat deed haar man, haar die dingen te geven?" „Verdraaid! Kan een man dan niet zijn geld besteden aan het kopen van juwelen voor zijn vrouw, als hij daar zin in heeft?" „Hij kon er meer voor krijgen, dan hij er voor betaald had, maar hij wilde ze niet kwijt!" „Eigenaardig," zei Warwik, wetend hoe Berman was. „Er schijnt dus iets bijzonders aan die Drie Driehoeken vast te zitten?" „Maar dat komt u niet van mij te weten." „Ga weer zitten. En antwoord op wat ik je vraag. Steel je die dingen voor jezelf, of voor iemand anders?" „Ik zeg helemaal niks. Ik laat me liever aan de politie overleveren, dan iets te vertellen." „Och, ik zal je niet aan de politie overleveren, man. Ik kan je alleen wel onderhanden nemen. Steel je ze voor iemand anders?" „Nou, als dat nou zo eens was" „Wie wil ze dan zo graag in han den krijgen?" „Dat komt u nooit van me te we ten". Vertel me ten minste, of die per soon hier in de stad woont". „Nee, hier woont hij niet." „Zo, dus is het een man. Waar heeft Berman Dwight die juwelen vandaan?" „Uit een pan.Nee, ik zeg toch niks!' „Dank je. Je hebt het me al ver teld. Hij heeft ze uit een pandjes huis. Ik wist niet, dat Dwight juwe len in een pandjeshuis opkocht Hoe veel zijn ze waard?" „Weet ik niet. Misschien vijftig, duizend." „Heel wat! Ik moet werkelijk eens naar binnen gaan en ze bekijken. En wat krijg je, als je zeterugbe zorgt?" „Ik krijg vijfduizend om met 't meisje samen te delen". „Je bent een slecht zakenman. Als je die juwelen toch steelt, waarom verkoop je ze dan niet zélf, dan maak je er heel wat keren vijfduizend dol lar van." „Daar heb ik mijn reden voor." „Je praat net, of je me ergens op merkzaam op wilt maken. Ik zal je dus meer moeten vragen." De man sprong plotseling van de bank op en rende tussen de bomen door naar de straat toe. Warwik zat even verbluft te kijken, maar begon toen te grinniken. „Ik wed, dat die kerel denkt, er heel handig vandoor gegaan te zijn," dacht hij. „En ik heb me al tien mi nuten lang afgevraagd, waarom hij er eigenlijk niet van door ging. Erg vernuftig schijnt hij niet te zijn". Strijd en krijgslisten John Warwik liep met vlugge schreden het grasveld over en ging de veranda binnen. Spoedig had hij hoed, jas en handschoenen uitge daan en aan de kapstok gehangen en was naar de salon gegaan om me vrouw Dwight de hand te reiken en glimlachend te groeten. „Waar hebt u dat vandaan, me vrouwtje?" vroeg hij. „Wat bedoel je, John?" „Dat schitterende ding op uw ja pon daar". „De Drie Driehoeken? Vind je ze mooi?" Warwik bekeek het sieraad aan dachtig. Het waren drie driehoeken dooreengewerkt, de ene van Robij nen, de tweede van diamanten, de derde van saffieren. Het geheel schitterde geweldig en was onge- twyfeld schatten waard. „Buitengewoon," zei hij. „Rood wit en blauw... de kleuren van onze vlag'. Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 2