S)e &2id6e(2omci/iit Alle daders van- de Amsterdamse juwelenroof nu gearresteerd Moord in Leeuwarden ipgeiost Vragen over beslissing van minister Biesheuvel Toch meer ontslagen aan Ruteck's-personeel dan eerst werd verwacht DINSDAG 29 SEPTEMBER 1964 55e JAARGANG No. 16.338 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIS ETS OMSTREKEN ARGENTINIË: WELKOME STAKING Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes i 1,75 Advocate wellicht leidster van niets ontziende bende In de zaak van de Amsterdamse juwelenroof zijn gisteren weer twee ar restaties verricht. In Duitsland werd na een intensieve speurtocht, die aan een verhoor weer in vrijheid gesteld, doch de 55-jarige moeder, die advo cate is te Essen, werd vastgehouden, vankelijk nog dreigde dood te lopen, omdat men zocht naar de verkeerde Sterk ver™®*" den koesterde, dat zij meer met de man, de derde dader aangehouden. In Dortmund arresteerde de Duitse poli- ro°f te maken heeft. Naar de politie gisteren mededeelde, had zij verkla- tie de 41-jarige Paul Cichetzki uit Bottrop. Aanvankelijk zocht men naar ringen afgelegd, die op verschillende D - i - j Pinten tegenstrijdig waren, de 43-jarige Pool E. Lamacki, maar de politie m Hamburg, waar Lamacki naar zijn zeggen al een week verbleef, heeft het alibi, dat hij opgaf, water dicht bevonden. Langzamerhand is het vermoeden gerezen, dat de advocate niet alleen ..zo maar" betrokken is geweest bij de overval, maar zelfs de leidster van de perfect georganiseerde bende is. Verzekeringska art Cichetzki heeft na de overval zijn Bij het onderzoek is komen vast te pistool, uit angst dat hij door de op staan dat de auto van de advocate, j. i het kampeerterrein in het Amster- die naar zij zei uit Essen was geko- Cicnetezki werd gearresteerd dank damse Bos, waar hij logeerde, op on- men in verband met de arrestatie van zij het teit, dat zijn naam voorkwam wettig wapenbezit zou worden be- haar dochter, tijdens de overval in op een groene verzekermgskaart, die trapt, in een gracht gegooid. de onmiddellijke omgeving van de in de auto van Petras Dominas werd Vervolgens is hij per trein naar plaats, waar Dominas zijn gestolen Bottrop in Duitsland gereisd. gevonden. De Amsterdamse politie, die niet wist wat zij met deze naam moest doen, stelde de Duitse politie r,?e fr8-.8 tu P £ear- in kennis, die hierop antwoordde resteerde Helmuth Ba ck - wiens met de aanhouding van Cichetzki. naaih gisteren nog met hekend was De verdachte bekende al spoedig, dat T, ,/a'n 8e?elschap van een vrouw. hij bij de schietpartij en de overval hetzelfde gedaan, op de juwelierszaak aan de Heilige- Gistermiddag heeft de 26-jarige jongeman J. C., die zondagmorgen werd aangehouden in verband met de moord - zaterdagnacht - op de 43- jarige mevrouw J. D.-B. te Leeuwar den, tegenover de politie bekend de vrouw gewurgd te hebben. Opel heeft achtergelaten na de roof, stond geparkeerd. Huiszoekingen Bij alle verdachten zijn thuis huiszoekingen gedaan. Bij Balck wer- rp i. den sieraden gevonden, die echter 1 egensirijctlg niet uit Amsterdam afkomstig ^zijn maar van een (of meer) van de an- Bijzonder sensationeel is de arres- dere negen overvallen, waarvan.- hij tatie van de moeder van het tege- wordt verdacht, lijk met Petras Dominas aangehouden De politie houdt ernstig rekening meisje Gerlind Kreuzer. Zij kwam met de mogelijkheid, dat de bende zich gisteren, samen met een andere meer leden telt dan de thans gearres- dochter, melden op het Amsterdamse teerden. Naar de buit wordt nog in- politiebureau. De dochter werd na tensief gezocht. EN LEIDEN ACHTTIEN MAN is ontslagen. Het bedrijf zal worden gesloten, omdat - naar namens de heer R. Zwolsman van de EMS werd Het personeel van Ruteck's café- meegedeeld - het bedrijf onrendabel De man, die de vrouw geregeld he- restaurant aan het Spui in Den Haag, en met rendabel is te maken. Het zocht, heeft zaterdagavond ruzie met e„ g5 m is gisteravond mee- haar gekregen, waarna hij haar, vol- gens zijn zeggen, heeft gewurgd. gedeeld dat het per 1 oktober a.s. pand is geen eigendom van EMS-con- tinental. Van Ruteck's aan de Stati onsstraat in Leiden wordt achttien man van het personeel ontslagen. De overige zeven personeelsleden wor den door de heer S. Platteel overge nomen, die zoals gemeld het caféta- ria in het pand zal voortzetten. In Den Haag werd van de zijde van de georganiseerde werknemers er op gewezen, dat het ontslag onder protest werd aanvaard. Het ontslag moet nog bij het Gewestelijk Ar beidsbureau worden aangevraagd. Namens de EMS werd uiteengezet, dat de wettelijke bepalingen strikt zullen worden nagekomen. Bezien wordt of nog personeelsleden bij an dere bedrijven van EMS worden ge plaatst. Het pand op de hoek van Spui en Lange Poten droeg vroeger de naam Heek. Enige tijd geleden werd het pand verbouwd en gemoderniseerd, waarna het Ruteck's heette. Op 1 oktober al zal de lunchroom van het ex-Ruteck's bedrijf in Lei- NICOLE WAS „TANTE NICOLE" NIET De Franse politie heeft het plan laten varen, om een jonge vrouw die sinds zondag is verhoord in verband met de ontvoering van drie kinderen nabij Poitiers met deze kinderen te confronteren. Een woordvoerder van de politie deelde mee, dat de vrouw, die zich zondag op een politiebureau in Parijs meldde, later op de dag is vrijge laten. „Wij hebben kunnen nagaan dat zij zich maandagavond, kort na de ontvoering, in een cel bevond na bij een razzia door de politie te zijn aan gehouden. Confrontatie met de kin deren zou geen zin hebben," zo zei hij. De politie gaf de naam van de vrouw als Nadine Damansky, ook wel „Nicole" genoemd, die vroeger in Poitiers heeft gewoond. Een zegsman van de politie in Poitiers zei maan dag, dat de jacht op de ontvoerders nog steeds gaande is. den worden verbouwd tot een show room, aldus deelt Bierman mede. OOK BREDA Het personeel van Ruteck's restau rant-lunchroom in Breda, ongeveer vijftien man, is per 1 oktober ontsla gen in verband met de verkoop van het bedrijf door de EMS aan de bier brouwerij „De Drie Hoefijzers". Het personeel krijgt van de nieuwe eige naresse een nieuwe arbeidsovereen komst aangeboden onder de voor waarde, dat het personeel medisch wordt goedgekeurd. „De Drie Hoef ijzers" zal het bedrijf voort zetten. Volgens „De Drie Hoefijzers" is een redelijke exploitatie van het be drijf mogelijk. In de ogen van de nieuwe eigenaresse is het bedrijf niet onrendabel. Wellicht zal later worden besloten intern enige wijzigingen aan te brengen, waardoor het bedrijf al leen restaurant wordt. Het personeel, dat voor „De Drie Hoefijzers" wordt afgekeurd zal niet worden overgenomen. Zij krijgen ont slag en zullen onder de afvloeiings regeling van de EMS vallen. PROTEST VAN TOONKUNSTENAARS Het hoofdbestuur van de Neder landse Toonkunstenaarsbond heeft, naar aanleiding van het sluiten van een aantal Ruteck's-zaken een tele gram gezonden aan de heer Zwols man, waarin het zegt dat de bond re kent op de stipte nakoming van het contract dat EMS-Continental met de musici heeft gesloten. Het hoofdbe stuur heeft voorts een telegram ge richt tot de minister van Sociale Zaken, waarin het de bewindsman verzoekt maatregelen te nemen ter bescherming van de Nederlandse mu sici nu hun arbeidsterrein door de sluiting van Ruteck's-zaken steeds meer inkrimpt; gedoeld wordt in de eerste plaats op het beperken van de afgifte van werkvergunningen aan buitenlandse orkesten. Gisteravond werd de advocate Ma rianne Kreuzer uit Essen, die door de Amsterdamse politie van het büréau Singel werd gearresteerd wegens me deplichtigheid aan de roofoverval op de Heiligeweg, naar het hoofdbureau overgebracht. Zij kroop verschrikt in haar kraag, toen zij bemerkte, dat voor het bureau fotografen klaar stonden. NAAR DUITSLAND Hoofdinspecteur J. Valken en re chercheur P. Kalf van het bureau Singel zijn vanochtend naar Dort mund gereisd, waar, zoals bekend, maandagmiddag de 41-jarige Paul C. is gearresteerd als laatste van het drietal dat in verband met de zater dag in Amsterdam gepleegde roof overval werd gezocht. ZEER GESPANNEN TOESTAND IN MALAWI In Malawi is de toestand uiterst gespannen. De politieke crisis die ont stond nadat drie ministers door pre mier Banda waren ontslagen en drie andere ministers vrijwillig hun func tie hadden neergelegd, verwekt nog steeds talrijke betogingen. Eén der kortelings benoemde mi nisters is gisteren in Zomba, de hoofdstad van Malawi, door een menigte gemolesteerd. De minister bevindt zich thans in een ziekenhuis. Zijn toestand is zorgwekkend. Hy werd „bewerkt" met fietskettingen en stokken. Eén van de ontslagen ministers wordt vermist. Zijn uitgebrande auto is een 30-tal km van Blantyre ge vonden. Nader wordt gemeld, dat de zetel van de aan het bewind zijnde congrespartij van Malawi door brand is verwoest. De opstandelingen die het gebouw in brand gestoken hebben, hadden ook de minister aangevallen, die thans in het ziekenhuis ligt. Zij mishan delden voorts een hoofdinspecteur van politie en staken Malawische vlaggen in brand. De ontslagen en vrijwillig afgetreden ministers heb ben Banda's politiek gehekeld ten aanzien van Portugees Mozambique, Zuid-Rhodesië en Zuid-Afrika en verschilden met hem van mening over belastingverhoging e.n tarieven voor geneeskundige verzorging. RUSTIG WEER Een hogedrukgebied boven cen traal Europa trekt langzaam in oos telijke richting weg. De luchtdruk in onze omgeving blyft echter aan de hoge kamt, want een nieuw hogedruk gebied nadert vanuit het westentus sen de twee hogedrukgebied en komt een zwak koufront voor, dat morgen waarschijnlijk boven Nederland zal liggen. Er kunnen daarom enkele plaatselijke wolkenvelden voorko men, maar regen wordt niet ver wacht. Ook blijft de wind zwak. het geen in de komende avond en nacht de vorming van mist bij tamelijk lage temperaturen weer zal bevorderen. De middagtempera turen zullen mor gen dezelfde zijn als vandaag of iets lager. De melkleveraniies aan Frankrijk Voor de federale rechtbank van Brooklyn in New York is maandagochtend het spionageproces begonnen tegen de Rus Alexandre Sokolof (40) en diens 34-iari-e vrouw wier naam niet bekend is. Tegelijk met Sokolof en njn vrouw werden vorig jaar nog twee Russen aangehouden de 42-jarige Ivan Egoroe en zijn 40-jarige vrouw Elexandra. die evenwel zijn uitgewisseld met twee Amerikanen, die in Rusland waren gearresteerd. De Russen wer den beschuldigd van het uitleveren van Amerikaanse militaire geheimen aan Rusland .Men verwacht tijdens het proces vele sensaties. Foto: Sokolof (links) komt onder bewaking aan in het gebouw van de rechtbank. Als hij schuldig wordt bevonden kan hij ter dood veroordeeld worden. Het Tweede Kamerlid voor de CPN, de heer Jager, heeft aan de minister van Landbouw en Visserij opheldering gevraagd over diens besluit 75.000 liter melk per dag naar Frankrijk uit te voeren. De voornaamste van deze schriftelijke ingediende vragen luiden: Waarom is de minister afgeweken van het standpunt van de zuivei- organisaties, het Productschap voor Zuivel en de vakbeweging? Indien geen practische overwegingen hebben geleid tot dit besluit, welke overwegingen hebben dan gegolden? Kan de minister mededelen, hoe de Franse boeren en hun organisaties het Nederlandse besluit hebben ontvangen? Welke gevolgen ziet de minister voor de Nederlandse boeren en het Nederlandse volk in het leveren van melk aan Frankrijk? Ix de bewindsman op de hoogte van de ontstemming over zijn be sluit in Nederlandse agrarische kringen? Ook vandaag wordt weer de gewo ne hoeveelheid van 75.000 liter melk naar Frankrijk vervoerd. Het trans port zal voornamelijk verzorgd wor den door de n.v. Kievit (Numans- dorp), de fa. P. de Zeeuw te Rotter dam en de fa. Vrolijk te Rotterdam, STAKING UITGEBREID In Frankrijk, waar gisteren dus de tweede week van de melkstaking is ingegaan, wordt de toestand steeds meer gespannen. De bond van melk producenten heeft als antwoord op de harde maatregelen van de rege ring in het afgelopen weekeinde even hard geantwoord: met ingang van donderdag 1 oktober wordt de leve ring van melk ook in het noorden van Frankrijk gestaakt. De melkvoorzie- ning van ziekenhuizen, kraamklinie ken en dergelijke zal echter worden gecontinueerd. De eerste Nederlandse melk is in Parijs vlot van de hand gegaan. Voor elke winkel had een agent postgevat om bij eventuele stormlopen van huisvrouwen in te grijpen. De melk wordt naar de winkels gevoerd in grijze kartons zonder uiterlijke ken merken en aan de klanten geleverd per kwart gallon, i.e. iets minder dan een liter. De nieuwe studentensociëteit „Minerva" is bijna klaar. Nu gaan er geruchten, dat ër een gevelbeeld komt van de godin Minerva. Zij krijgt echter geen uil bij zich, doch een vogel Phoenix, telkens herrijzend uit de as. Een gans was misschien nog beter, want die is waak zaam en waarschuwt bij de komst van brandstichters en van Utrechtse barbaren. Maar de beste beveiliging is een ver bod van dansen met vuur- slaande knieën. Alleen goed dansen volgens het „Wereld- dansprogramma" is toegestaan. En dat leert u bij dansschool Evert Castelein, Boerhaave- laan 13, Leiden. Telefoon 5 20 54. (Advertentie; Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZON. EN MAANSTANDEN H oogivater standen 30 Sept.: v.m. 9.44; n.m. 22.31. KORRELTJE Wie teveel verlangt, wordt er maar al te dikwijls voor gestraft.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1