Wim van Est nog steeds de Locomotief van Willebrord FAVORIET SWIFT DOOR PECH TOT OUTSIDER GEDEGRADEERD Europese selektie won royaal van Zuid-Slavië Nieuw record resultaat van duel van de Wagenaars DON DERDAG 24 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 NEDERLANDSE KAMPIOENSCHAPPEN TIJDRIT „IJieren" Wimnie plunderdeDe zweetdruppels parelden op zijn pe- bruinde gericht. Nop nabijpend van de zware 16 kilometers door het uaooie Utrechtse heuvelland en over de kleine, venijnip slinperende dijkjes lanps de Kromme Rijn en de Lek stortte bij in Wijk bij Duurstede bijna van z*n pümmende racefietsje. Maar „rond" als altijd kwam het er in gekauwd Brabants uit: „Goed, bè..." De oude Wim van Est was tevre den. Opnieuw had de 41-jarige „Locomotief" uit St. WiUibrord een tite aan zijn lange, lange erelijst toegevoegd: het nationaal clubkampioen schap ploegen achtervolging op de weg. Samen met broer Piet en veelbe levende jonge renners als Jan Pieterse en Martin van Ginneken had tem peheal OJteren" Wimme alle aanvallen op de kroon, die „Willibrord Wi Vooruit" reeds enige jaren in handen heeft, afgeslagen. Bet Leidse ..Swift-Combinatie" heeft gistermiddag in Wijk bij Duur stede een enorme teleurstelling be leefd. Want omdat tijdrijder-achter- volger bij uitstek Bart Zoet wegens zijn in de Ronde van het LJsselmeer opgelopen handblessure nog niet mocht starten, was de ploeg al voor bet vertrek van één der grote favo rieten tot een outsider gedevalueerd, die misschien wel eens voor een ver rassing zou kunnen zorgen. Toen eehter Gerben Karstens na nog geen vijf kilometer een lekke band kreeg, waren de Leidenaars zo goed als kansloos. En ruim twintig kilometer voor de eindstreep reed invaller Jan van Biemen lek Dat was het einde. Ook de sterke Nol Kloosterman en invaller Piet Bregman voor „Jantje" van Am sterdam lieten 't hoofd hangen. Wat eens de grote favoriet voor de nationale titel bij de amateurs was, werd een ploegje, dat niet eens de finish haalde En alles was gistermiddag in het zonovergoten, sfeervolle Wijk bij Duurstede, waarin de kleine, nauwe bochtige straatjes de snerpende po- litiefluitjes als sein van naderen de ploegen voor de nodige span ning zorgden, toch zo goed begon nen voor de Leidse blauwwitten. Goed, kopman Bart Zoet mocht op doktersadvies nog niet rijden en ook de Leiderdorper Jan van Amsterdam had van deelname afgezien, maar desondanks waren om ongeveer kwart over twee toch vier renners aan de start verschenen, die er het beste van wilden maken. In het ach terhoofd „spookte" zelfs een plaatsje by de eerste drie. SNEL WEG Om precies tien minuten voor half drie was het dan zover: het oranje licht aan de voet van de roemruchte molen „Rijn-Lek" sprong op groen en daar gingen ze. Het bochtige dijkje af, over de oude sluis van de Kromme Rijn, het weide, Utrechtse land in. Volmaakt als een treintje draaide het quartet Karstens, Kloos terman, Van Biemen en Bregman de eerste kilometers onder de ranke wieltjes door. Het ging lekker en het ging hard. Maar toen kwam daar, even voor Amerongen, de eerste grote klap: sissend hoorde Gerben Karstens de lucht uit zijn tube suizen. De overige renners aarzelden. En op dat ogen blik was Swift kansloos. Met een mistroostig gezicht trok Karstens het bandje van zijn wiel af. Gedes illusioneerd reden Kloosterman, Van Biemen en Bregman verder. Het ritme was eruit TWEEDE KLAP Ook al sleurde de met een zwaar verzet rijdende Nol Kloosterman het Leidse koppeltje daarna nog uit alle macht over de slingerende betonwe gen, de beslissing was eigenlijk al gevallen: Swift-Combinatie was uit geschakeld. In de bosachtige streek onder Oud-Leusden deelde de man met de hamer de Leidenaars de laat ste klap uit: een lekke tube van de enthousiaste zwoeger Jan van Bie men. Moedeloos lieten Nol Kloosterman en de verdienstelijk rijdende Piet Bregman het hoofd toen maar han gen. Er viel niets meer tegen te doen. Uiteindelijk telt de tijd van de der de aankomende renner De overige „Leidse" ploegen ein digden in de achterhoede: De Bol lenstreek uit Lisse met Oele, Tjoel- ker, Knoppert en Van Lierop fi nishten volledig in 1 uur 58 min. 15.6 sec., terwijl het Alphense Avantie dat met Van der Werff, Wolswijk en Van Tol over de eindstreep ging Jansen had al vlug moeten afhaken 2 uur 02 min. en 03.6 sec. voor zich liet afdrukken. De winnaar, het Limburgse „Maas tricht", bracht een uitstekende tijd van 1 uur 45 min. en 30 sec. op de chronometers. Eddy Beugels, Wil Scheper, Harry Steevens en Jan Tummers sloegen hun slag in het heuvelachtige Pyramide van Auster- litz parcours. Bij de profs zegevierde dus Willi brord Wil Vooruit evenals in 1963 met veteraan Wim van Est, Jan Pieterse, Martin van Ginneken en Piet van Est voor de Limburgse ploeg van „Maastricht" bestaande uit sterke jongens als Beckers, Ha- rings, Schröders en Knops. Het ver schil bedroeg overigens nog geen halve minuut. POST GING TE HARD Het Amsterdamse Olympia, altijd één van de sterkste tegenstanders in deze dit keer wat rommelige titel strijd miste het belangrijkste ding: homogeniteit. Want toen Peter Post zo enorm hard jaagde achter het koppeltje van Willibrord moest eerst Freddy van Lachterop en daarna de moeilijk rijdende Cor Schuuring af- OLYMPISCHE SPELEN Eerste groep naar Tokio vertrokken Na wereldkampioen Anton Gee- sink is gistermiddag chef de mission Simon de Wit met zijn eerste groep Olympische uitverkorenen van Schip hol naar Tokio vertrokken. Het wa ren de drie andere judoka's met hun chef d'equipe G. Koning en 9 zei lers (onder wie 3 reserves) met hun chef d'equipe G. van Luyn. Bovendien werd de heer De Wit vergezeld door zijn twee assisten ten H. van der Woerd en P. C. van den Hoek. De rest van onze Olympische ploeg vertrekt pas volgende week dinsdag met uitzondering van de zwemmers, die zondagmiddag a.«. de reis aanvaarden. haken. En omddt de tijd van de derde man nu eenmaal telt kon Post eenvoudig niet anders doen dan met een verbeten trek op zijn gezicht het tempo wat rustiger aan houden. En dat koste de Amstérdammers de ti tel. In de laatste twintig kilometer werd de kleine voorsprong een ach terstand van ruim vier minuten De „Leidse" teams deden het een stuk beter bij de nieuwelingen, die 27 kilometer moesten afleggen. Een avontuurlijke Swiftploeg bracht het tot een verdienstelijke elfde plaats in een veld van 57 verenigingen terwijl Avanti met haar 27e plaats eveneens nog in de bovenste helft belandde. Het Lisser De Bollen streek werd met nog geen twintig seconden achterstand op de roodwit te Alphenaren 31ste. Het Halfwegse Bataaf verraste in deze categorie vriend en vijand, door de klokken na 35 min. 57.5 sec. te laten stilstaan en daarmee het kam pioenschap in de wacht te slepen. UITSLAGEN A-categorie: 1. Willibrord Wil Vooruit (Wim van Est, Piet van Est, Pieterse en Van Ginneken) de 76 km. in 1 uur 44 minuten en 10 se conden; 2. Maastricht (Beckers, Ha- rings, Knops) 1.44.37.1; 3. Fortuna (Van Dongen, Haast, Van Aert) 1.44.54.9; 4. Theo Middelkamp (De Roo, Tolhoek, De Wilde en Du Bois) 1.45.53.4; 5. Kennemerland (Gelder mans, Lute, Rasch en Serpenti) 1.48.24.9. B-categorie: 1. Maastricht (Beu gels, Tummers, Steevens en Scheper) de 76 km. in 1 uur 45 minuten en 30 seconden; 2. Pedaalridders (Den Braber, Heynig, Van Middelkoop) 1.47.44.3; 3. De Kampioen (Peters, Van der Horst, Blom); 4. Le Cham pion (Oudkerk, Wuurman, Stoots) 1.48.58.1; 5. De Bataaf (Schouten, Fransen, Holst) 1.49.18.9. C-categorie: 1. De Bataaf (Buis, Bakker, Jongkind, Thijs) de 27 km. in 37 minuten en 34 seconden; 2. Theo Middelkamp (Beun, Mol, Rent meester, De Vrieze) 36.51.7; 3. De Adelaar (Van Midden, Vonk, Faber) 37.01.3; 11. Swift-Combinatie (Goo- zen, Van der Valk, Zoetemelk en Ravensbergen) 37.20.8; 27. Avantie (Van Amsterdam, Van 't Woud, Hoogeveen en De Bruyn) 38.25; 31. De Bollenstreek (Zuiderduin, Gei- lings, Van Leeuwen en Van der Aar 38.44.9. VOETBAL Vier doelpunten van Eusebio Een Europese voetbalselectie heeft woensdag het had in Belgrado uren achter elkaar geregend en het zag er aanvankelijk zelfs naar uit, dat de wedstrijd zou worden uitge steld met de rake cijfers 7—2 ge wonnen van Zuid-Slavië. De wedstrijd werd gespeeld in het kader van de hulpactie aan de slachtoffers Van de aardbeving in Skoplje vorig jaar. De grote ster van deze uitstekende wed strijd was de Portugees van Mozam bique Eusebio, die viermaal scoorde. Hij werd overgiens op kundige wijze bijgestaan door de Duitse mid- voor Uwe Seeler, die tweemaal hèt net vond en voorts door rechtsbinnen Josef Masopust (Tsjeöho Slowakije) en linkshalf Woronin (Rusland). De Zuidslaviëns, die voorval voor het doel minder slagvaardig waren dan hun tegenstanders, speelden be paald niet slecht. In keeper Soskic, stopper Cop, rechtsbuiten Samardic en vooral midvoor Galic hadden zij gelijkwaardige spelers. Maar het ont brak hun aan schutters van het for maat Eusebio of Seeler, waardoor het grote verschil in treffers voor een belangrijk deel moet worden ver klaard. Het veld was door de abo minabele weersomstandigheden bij zonder slecht. Aanvankelijk gaven de Zuidslaviërs de toon aam. Zij vormden een betere eenheid, „gooiden" de aanvallen over de vleugels en vooral de handige Samardic was voor de Duitse back Schnelliinger ongrijpbaar. Ook doel man Jaschin, die zich later zou her stellen, maakte in de eerste 20 mi nuten een onzekere indruk. Uwe See ler zorgde echter voor de ommekeer. Hij nam een voorzet van de teleur stellende Portugese linksbuiten Si- moes ineens op de schoen en dat was bet sein voor de „Europeanen" De nritt groep Olympische uitverkorenen, onder meer drie judoka's en i Schiphol naar Tokio vertrokken. i zeilert, is woensdagmiddag van heit tempo wat op te voeren. Eusebio scoorde enkele minuten later zijn eerste treffer uit een strafschop en toen leek het er even op of de Zuid- süaviëns zouden worden overspeeld. Dat bleek geenszins het geval. In tegendeel, zij gingen nog feller in het offensief en na een half uur maakte Kostic het verdiende tegen doelpunt. Nog voor de rust herstelde Eusebio met een kopbal de marge van twee treffers: 31. BETERE CONDITIE In de tweede helft bleek de selectie, die onder leiding stond van de Duit ser Helmuth Schön, eerst goed te zijn ingespeeld. Bovendien ging de betere conditie op 't zware veld een woord je meespreken. Het wekte dan ook geen verwondering, dat Eusebio (51 en 55, strafschop), Uwe Seeler (63) en de Portugese rechtsbuiten Augus- to (86) het verschil in klasse uit drukten. Galic had in de 62ste minuut Zuid Slavië's tweede doelpunt laten aan tekenen. Jaschin demonstreerde in de tweede helft zijn nóig steeds snel reac tievermogen, door op onnavolgbare wijze een strafschop van Kostic te stóppen. In de rust werd Simoes ver vangen door de Hongaar Sandor. OM DE EUROPA CUP De Duitse kampioen FC Köln heeft zich woensdag geplaatst voor de tweede ronde van het Europees be kertoernooi. De Duitsers behaalden op eigen veld een 20 zege op Par tisan uit Tirana. Na Inter Milaan, Vasas, Gyoer, FC Liverpool, La Chaux de Fonds, Dyna mo Boekarest en FC Köln, zal ook Real Madrid geen moeite hebben zich voor de tweede ronde van het Euro pees bekertoernooi te kwalifieceren. De Spanjaarden wonnen woensdag in Odense hun eerste wedstrijd tegen BK Odense 09 met 51 (31). Op 14 oktober speelt Madrid, dat via Gento (3), Puskas en Grosso scoorde, de thuiswedstrijd. Voetbal Feijenoord heeifit woens dag in het stadion een vriendschap pelijke wedstrijd tegen de Duitse Bundesliga-club Meidericher SV met 13 verloren. Bij de rust stonden de Rotterdammers al met 30 achter. De snel combinerende Duitsers scoorden via hun uitblinkers Hel muth Rahn (14, 26) en Kraemer (19). Guus Haak verkleinde de stand tot 1—3. Fortuna '54 verliest eerste wedstrijd De Nederlandse bekerhouder, For tuna '54 uit Geleen, heeft woensdag in Turijn met 3-1 verloren van de Italiaanse bekerhouder, AC Torino. Het was de eerste wedstryd in het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars. De return-wedstrijd is op 7 Oktober in Geleen. In Gent heeft de Belgische beker houder La Gantoise woensdag de eerste wedstrijd in het Europese Cuptoernooi verfloren. West Ham United versloeg de Belgen met 10. Het doelpunt viel in de tweede helft. De Poolse bekerhouder Leg ia heeft zich woensdag in Warschau geplaatst voor de tweede ronde van het Euro pees bekertoernooi. De Polen ver sloegen het Weense Admira met 1-0, welke stand reeds by de rust was verkregen. De eerste wedstrijd tuJen beide ploegen was eveneens in een overwinning voor Legia (3-01) ge ëindigd. '--.V - iIj Willebrord Wil Vooruit heeft woensdag in Wijk bij Duurstede de titel al gemeen clubkampioen van Nederland veroverd. De ploeg maakte een tijd van 1 uur 44 min. 10 sec. over de 76 km. Op de foto gaan Wim van Est (links) en M. van Ginneken aan kop, gevolgd door Piet van Est (links) «n J. Pieterse. KOERSEN OP DU1NDIGT De revanche der Produktendrave- rij, die gisteren op Duindigt werd verreden, is eon aangelegenheid tas sen vader en zoon Wagenaar gewor den. De laatste stuurde Deter d'As- ter naar een onbedreigde overwin ning in de geweldige kilometertijd van 1.22.7 over 1500 meter, waar mee Deter d'Aster Dwergvalk S als recordhondster der tweejarigen ont troonde. Derde wedstrijd moet issing brengen Europa's bekerhouder Inter Milaan heeft woensdag i.n Milaan de oetum- wedstrijd van de intercontinentale finale om het officieuze wereldkam pioenschap voor clubs met 20 ge wonnen van het Argentijnse Inde- pendiente. De eerste wedstrijd was door Independienite, houder van de Zuidamerikaanse beker, met 10 gewonnen. Er zal niu een derde wed strijd worden gespeeld, die zaterdag in Madrid zal plaatsvinden. WIELRENNEN Peter Post mag weer rijden in België Hot startverbod, dat de Amstel- veense wielrenner Peter Post vorige week in de Belgische plaats Kools kamp door een vertegenwoordiger van de Belgische wielerbond werd toegezegd, blykt slechts als „waar- schuwing" te zijn bedoeld. Dat ver klaarde de Belgische Wielerbond in een communiqué, dat woensdag na een in Brussel gehouden vergadering werd uitgegeven. In het communiqué heette het voorts, dat „Peter Post door zijn hou ding in Sallanches gestalte gaf aan zijn dreigementen, die hij een dag ervoor aan een correspondent van „De Telegraaf" had geuit. Hij ge droeg zich daarmee niet aleen in strijd met de sportiviteit, maar door Rik van Looy te beledigen, deed hij in feite hetzelfde ten opzichte van de Belgische Wielerbond, die Van Looy waardig had gekeurd de Bel gische kleuren te verdedigen. De Belgische Wielerbond achtte het daarom overeenkomstig de sportieve wielercode om Post een waarschu- Ving te geven in de vorm van een startverbod voor het kampioenschap in Vlaanderen in Koolskamp". De Belgische Wielerbond toonde zioh woensdag trouwens toch „mild". De acht reiVners, die onze zuiderbu ren im Sal'lamches vertegenwoordig den moesten zich verantwoorden voor de slechte prestaties. Het „Co mité Sportif" kwam tot de slotsom, dat slechts drie renners zich moeite hadden getroost de Belgische kleu ren op waardige wijze te dragen. De overige vijf renners, onder wie Van Oomdngsloo, Monty en oud-wereld kampioen Beheyt kregen een *be- nwping". Vader Wagenaar legde met Diana R beslag op de tweede plaats. Johan Oosting, die het in plaats van met Djenghis Khan nu met Dominica probeerde, werd vlak voor de eind streep in tweede positie uitgescha keld wegens onregelmatig araven. Diomedea S liet het met een na de start volledig zitten en kwam in het stuk niet voor. Zowel Deter d'Aster als Diana R spoten van start. Alleen Dominica zag kans zich in deze fa milie-aangelegenheid te mengen. Deter d'Aster draafde aan de kop in een hoog tempo door. In de laatste bocht kon Diana R de stugge snel heid van Deter niet meer btfbentn en raakte iets achterop. Dominica passeerde Diana en trok ten aanval. Die moedige poging om Deter op zijn razende vlucht te volgen werd slecht beloond. Dominica begon slecht te draven en werd uitgeschakeld, waar door Diana R toch nog tweede werd. Op afstand finishte David van de Lente als derde, gevolgd door Dar ling Hollandia. De uitslagen vain de dnaverijen lulden: Polonaise-prijs, afstand 2140 meter, le afdeling: dead heait: 1. Catherine Mac (J. v. Doyeweerd) 3.14.2 1.31.6 Comet Volann (S. J. v. Leeuwen) 3.14.2 1.32.5; Brutus. Tot. win. 1.40 1.20, pl. 1.40 1.20.3.20, gek. 1.70 1.60, cov. 1.60 1.60. Polonaise-prijs, afstand 2140 meter 2e afdeling: 1. Carla (H. C. ten Ha gen) 3.14.4 1.30.8; 2. Captain Kin- ley; 3. Coikkie van 's-Gravenhof. Tot. win. 4.40, pl. 1.40 1.80 2.10, gek. 5.50, cov. 5.10. Wals-prijs, afstand 2000 m, met autostart: 1. Bonaire (ir. J. Oosting) 2.46.4 1.23.2: 2. Zaita Hanover: 3. Annemarie d'Aster. Tot. win. 2.70, pl. 1.60 3.10 2.10, gek. 10.10, cov. 8.40. trio 246.90. Valeta-prys, afstand 2120 meter: 1. Cita dü Maire (F. S. Bosveld) 3.05.1 1.27.3; 2. Celia D; 3. Aga Khan. Tot. win. 4.30, pl. 1.70 2.90 4.60, gek. 8.30, oov. 7.50. Revanche der producten-prijs, af stand 1500 meter, met autostart, dra verij: 1. Deter d'Aster (J. Wagenaar jr.) 2.04.1 1.22.7; 2. Diana R; 3. Da vid v. d. Lente. Tof. win. 3.10; pl. 1.30 1.40 2.30, gek. 4.20.., cov. 6.-. Foxtrot-prijs afstand 2000 m, met autostart: 1. Zinia B (P. Sierdsma) 2.49.7 1.24.9; 2. Barones Julia H; 3. Zoon Erebus. Tot. win. 23.20, pl. 5.-- 1.40 3.10, gek. 17.50, cov. 3.90, trio 484.30. Bolero-prijs, afstand 2100 meter: 1. Pigh Life II (M. Vergay) 2.57.- 1.23.5; 2. Zippora; 3. Vincent Hollan dia. Tot. win. 1.40, pl. 1.40 1.20 2.—, gek. 1.70, cov. 1.50. Tango-prijs, afstand 2120 meter: 1. Yonker Aster (J. P. de Vlieger) 3.00.- 1.25.7; 2. Be Happy; 3. Zephyr Ma- gowan. Tot. win. 2,30, pl. 1.20 1.20 1.40, gek. 2.50, cov. 3.70. Qualla-prijs, afstand 1350 meter: 1. Marijke (Th. M. Mc Ganrity) 1.25.4; 2. Magister; 3. Paladijn. Tot. win. 1.80 1.60 2.60, gek. 10.50, cov. 7.60. Konthals van Schooten memoriaal, afstand 1800 m: 1. Kohinoor (Mej. M. C. E. Coebergh) 2.02.2; 2. Antonio Tatti; 3. Mambo. Tot. win. 2.90 1.30 1.50, gek. 3.70, oov. 3.--. Tiotalisator-omzeit f 124.988,—.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8