mm Record-aantal stemmingen over collegialiteitsvraagstukken Grootste deel AMX-tanks weer gerepareerd Water-wandelaar Vijf doden bij verkeersongelukken Meer ongelukken bij zweefvliegen DONDERDAG 24 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 16 Met grote meerderheid hebben de Concilievaders gisteren in een serie stemmingen hun goedkeuring gehecht «m de passages uit het nieuwe derde hoofdstuk van het Kerkschema, die handelen over de sacramentaliteit van het blss chopsambt. Tevens zijn al enige delen van hoofdstuk III over de bisschoppelijke collegialiteit goed gekeurd. De vaders konden slechts met „placet" (,ia) of „non placet" (neen) an woorden. Eventuele aan- LANG ZULLEN WE LEVEN Het Amerikaanse bureau voor bevolkingsstudies heeft bekend Ïemaakt, dat de levensduur van e gemiddelde Nederlandse en Zweedse burger de langste ter wereld is 73 jaar. Daarop volgt Israël met 72 jaar. In Au- itralië en de VS is de levens duur gemiddeld 70 jaar, in de Sowjet-Unie en Japan 68 jaar. In Latijns-Amerika leven de Argentijnen het langste 63 Jaar. Mexico volgt met 50 jaar. In India, Pakistan en Cam bodja worden de burgers ge middeld 40 tot 45 jaar oud. De Guyr.t amalteken worden 40 jaar, de Senegalezen 35 tot 40 jaar en de burgers van Guinea en Ivoorkust 30 tot 35 jaar. De landen met de snelst groeiende bevolking van de we reld liggen thans ten zuiden van de Verenigde Staten. In slechts 20 jaar zal de bevolking in deze lenden verdubbelen. De wereldbevolking zal bij het huidige groeitempo in 38 Jaar verdubbelen. Na die 38 Jaar zal de bevolking van Mid- den-Amerika echter ongeveer verviervoudigd zijn. merkingen of veranderingsvooretel. len konden nog wel worden inge diend en in de definitieve tekst wor den verwerkt. Over acht kwesties hébben de con cilievaders gisterochtend gestemd; een record-aamital stemmingen op één daig. De meeste tegenstemmers kreeg de stelling: „Zoals Petrus en de ove rige apostelen het ene apostelcollege vormen, zo zijn ook de Paus als op volger van Petrus en de bisschoppen als opvolgers van de apostelen onder ling verenigd" (322 tegenstemmen). 313 tegenstemmers kreeg de stelling dat de bosschop krachtens zijn wij ding en de gemeenschap met de Paus en andere bisschoppen lid van het college van bisschoppen wordt. Negentig stemmen tégen kreeg de stelling, dat het college van bisschop pen geen bestuursmacht beeft, wan neer het niet optreedt in vereniging met de Paus. Het primaat van de Paus blijft onaangetast en de Paus kan zijn hoogste bestuursmacht steeds vrij over de universele Kerk uit oefenen. De elektronische machines gaven binnen anderhaf uur de uitslag van de stemmingen. Het blijft echter nog mogelijk op- of aanmerkingen aan de theologische commissie te geven, die deze dan in de tekst van het schema over de Kerk kan verwerken voor dat de definitieve laatste stemming daarover wordt gehouden. De Concilievaders hebben dinsdag ochtend niet alleen gestemd, zij bob ben ook geluisterd naar de interven ties over het schema over het her derlijk ambt der bisschoppen. In dit schema komen dezelfde onderwer pen van het schema over de Kerik voor, maar uitgebreider. Het hoofd van de Russische Orthodoxe Kerk, patriach Alexei, zal morgen in Parijs aankomen voor een bezoek aan het hoofdkwartier aldaar van de Wereldraad van Kerken. Hij zal aldaar met leiders van de raad spreken. NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER hulshoudjam 8b ct. tot 1.10; extrs jam 1.40 (Advertentie) UITKERING VOOR GEPENSIONEERDE AMBTENAREN Ziektekosten geregeld In de gisteren gehouden vergade ring van de Centrale Commissie voor Georganiseerd Overleg is me degedeeld dat binnenkort ook aan de gepensioneerde ambtenaren een uitkering zal worden gedaan, die verband houdt met de nacalculatie van de trend over 1964. De gepensioneerden zullen een bedrag ontvangen waardoor een eigen overheidspensioen over het hele jaar gerekend met 3,5 procent wordt verhoogd. Dit betekent dat lij dezelfde uitkering krijgen als de ambtenaren. Over de opzet van een in te voeren ziektekostenregeling voor ambtena ren is thans in grote lijnen overeen stemming bereikt. De regeling zal ook gelden voor het onderwijzend personeel. De Nederlandse sleepboot „Zwarte Zee" heeft korte tijd geleden een grote drijvende boorinstallatie van de Amerikaanse oostkust naar de westkust van Afrika gesleept. Op de foto zien we het enorme logge gevaarte, de „Kermac Rig 46", In volle see. KALVEN" OP DE WONDEN VAN DE MIDDENSTAND De regering gaat voorlichting aan de middenstand subsi diëren. Het is de vraag of de middenstanders met dit gebaar zo uitbundig kunnen zijn. De middenstand is de laatste ja ren een vaste afnemer geweest in de hoek waar de slagen val len. Zij wachtte dorstend op: belastingverlaging, kinderbij slag (waarvoor zij wel moeten betalen), maatregelen tegen brancheverva ging etc. Maar als recente klap moesten zij genoegen nemen met het op heffen van de vertikale prijs binding, waarmede toch ook weer de zwaksten bedreigd worden. Uit een en ander valt af te leiden, dat de regering bewust aanstuurt op „oprui men" van de economisch zwak kere zelfstandigen. Zouden zij bij de ministeriële toezegging om voorlichting (vooral veel „zalven" op de wonde) een juichkreet aanhef fen? Veeleer zal men de regering in overweging geven, dat een brede zoom van kleine zelf standigen onontbeerlijk is in de economie van ons, democratisch bestuurde land. Willen wij in onze maatschappij een groep mensen aantreffen, die zelf 'n bestaan opbouwt met alle risi co's van dien, dan zal aan de voet van die groep een brede zoom van kleine zelfstandigen moeten leven. Het zijn de pio niers, die proberen de midden groep te bereiken. Dit is een hoogst ernstige zaak voor ons land, want in ai die ploeteraars zit een onge looflijk stuk energie en werk kracht verborgen, dat stilletjes onze economie ten goede komt. BRIEF VAN MINISTER LEIDT WONINGBEHOEFTEN- ONDERZOEK IN Deze week zal er bij de eersten van 16.000 Nederlandse gezinnen een brief in de bus vallen van de minis ter van volkshuisvesting en bouw nijverheid, drs. P. C. W. M. Bogaers. Die brief gaat over het woningbe- hoeftenonderzoek dat in opdracht van het ministerie wordt ingesteld in 155 gemeenten. In zijn brief mo tiveert de bewindsman de noodzaak van het onderzoek. „Zoals een be drijf moet weten welke mogelijkhe den er zijn voor de afzet van zijn produkten, zo moet de bouwnijver heid die soorten woningen verschaf fen waaraan de bevolking behoefte heeft". Het ligt in de bedoeling, zo zegt de minister, te onderzoeken wat er in de naaste toekomst kan worden ge daan om naast het verkrijgen van een woning ook de gewenste veran dering van huisvesting zoveel moge lijk te bevorderen. Behalve dat er zoveel mogelijk moet worden ge bouwd, dient ook duidelijk te zijn wat er precies moet worden ge bouwd. Dat nu dient de Nederland se bevolking kenbaar te maken Door het onderzoek hoopt men ver der ook gegevens te verzamelen, niet alleen over welke woning men wil hebben, maar ook wat men daarvoor wil en kan betalen. Onderscheiding voor bariton Max van Egmond De 28-jarige Nederlandse bariton Max van Egmond heeft op het 18- iintcrnaitiioniale muziekconcours bi München de hoogste onderscheiding behaald in de afdeling concertzang. (Sonderpreis für Konzertgesang, DM 3.060). Eerder wérd hij onderscnei- der. in 1959 te 's-Hertogenbosch en in 1962 be Brussel. In het water van de Coolhaven te Rotterdam is gistermiddag de 5-ja- rige J. H. van der Laar verdronken. Het kind speelde langs de kant en is ongemerkt te waiter genaakt. Probleem Marokkanen Kinderbijslag voor kinderen uit polygame huwelijken De gezamenlijke steenkolenmijnen in Limburg hebben de Raad van Ar beid om een uitspraak gevraagd over het uitbetalen van kinderbijslag aan Marokkaanse arbeiders. Er zijn tot dusver geen moeilijkheden, maar de ze kunnen ontstaan als gevolg van polygame huwelijken. De steenko lenmijnen hebben zich tot nu toe kunnen houden aan de kinderbij slagwet, die bepaalt, dat kinderbij slag alleen uitbetaald mag worden aan een kind, dat tot het huishouden behoort. Het aantal polygame huwelijken van Marokkaanse arbeiders is vrij gering. De hier werkende Marok kaanse arbeiders zijn te arm om er meer dan een vrouw op na te hou den. Willen zij voor kinderbijslag in aanmerking komen, dan dienen zij te zorgen voor een bewijsstuk van de Marokkaanse autoriteiten, dat mel ding maakt van het aantal kinderen. Er is slechts een Marokkaan in dienst bij de staatsmijnen, die voor vier kinderen bijslag ontvangt. Bij de Oranje Nassaumijnen is er een, die acht kinderen heeft. In België heeft de Raad van Ar beid een salomonsoordeel moeten vellen. Daar wordt alleen kinderbij slag uitgekeerd aan de kinderen van de laatste vrouw van de werknemer. Het ging toen niet om Marokkanen, maar om Turken. Alle lichte AMX-tanks van de in Duitsland gelegerde brigade van het parate Eerste Legerkorps, die gebre ken vertoonden, zijn op dit moment De heer Pierre Gonstantin uit Nice heeft van plastic een paar „water schoenen" gemaakt, die het hem mogelijk maken over het water te lopen, mede dankzij een stel scharnierende klepjes aan de onderzijde van de schoenen. Op de foto zien we hem wandelen in de haven van zijn woonplaats: zou dit de oplo&ing moeten zijn voor onze overbe volkte straten? Bij een botsing tussen een bus van de RTM en een personenauto met zeven mensen is gistermiddag de 70- jarige mevr. E. Gluwers-Veldhoven uit Rotterdam zo ernstig gewond, dat zij kort daarna is overleden. Van de andere inzittenden van de personenauto werd de bestuurster, de 44-jarige P. J. van de Boven- kamp-Gluwers, uit Rotterdam, zwaar gewond. Zij is in het Bergwegzieken huis opgenomen. Licht gewond werden: de 71-ja rige heer H. W. Gluwers uit Rotter dam en de 69-jarige mevrouw P. J. Vriens-GIuwers, ook uit Rotterdam, het tienjarig zoontje van mevrouw Van de Bovenkamp en een tienjarig vriendje. Twee inzittenden van de bus kre gen lichte schrammen. Het ongeluk gebeurde vermoedelijk doordat me vrouw Van de Bovenkamp schrok van een kuil in de weg, en vol gas gaf en in plaats van rechts af recht door reed tegen de Unkervoorzijde van de bus. De personenauto werd totaal vernield. DRACHTEN In Drachten is gistermiddag de 84- jarige mevrouw A. Mulder-Wachter uit Leeuwarden bij een verkeerson geluk om het leven gekomen. Mevrouw Mulder, die bij haar zoon in Drachten logeerde, verongelukte toen zij op de fiets plotseling naar links uitweek. Zij werd door een passerend^, bestelauto geschept en was op slag dood. MAASTRICHT Na een verkeersongeval is gisteren de 26-jarige J. L. van Muiken uit Bunde in een ziekenhuis in Maas tricht overleden. Hij liep gistermorgen ernstige ver wondingen op bij een bptsing met een vrachtauto in het Maastrichtse havengebied, met zijn bromfiets reed hij tegen deze vrachtauto op. NIEUW-VENNEP Gistermiddag is tijdens een ver keersongeluk in Nieuw-Vennep de veertienjarige Arjen Verhoeff om het leven gekomen. Toen een vracht wagen met aanhanger de jongen, die samen met zijn broer fietste, inhaal de en moest uitwijken voor een te genligger, trof de voorkant van de aanhanger de jongen. NIJEVEEN Toen het 2Vi-jarig zoontje van de familie Schoenmaker uit Nijeveen (Drente) onverwacht de straat over stak werd hij door een auto gegre pen en op slag gedood. weer gerepareerd. Eind vorige week is daar het vervangen van de steu nen van de elevatiemotoren van het geschut van de tanks waarin haar- scheuren geconstateerd waren, ge reed gekomen. Zoals bekend bevond zich juist in Duitsland ruim de helft van de tanks die het gebrek hadden. Een Frans team, bestaande uit tech nici, heeft hulp geboden bij het ver vangen van de steunen, die uit Frankrijk kwamen. Inmiddels is men ook bij in Ne derland gelegerde onderdeden bezig met hulp van Fransen de steunen van die tanks die gebreken hadden, te vervangen door nieuwe steunen. Vanuit lamdmacbtkringen deelde men ons desgevraagd mede dat mo gelijk een Frans toeleveringsbedrijf aan de AMX fabrieken minder deug delijke steunen geleverd heeft. Of ficieel is echter op dit moment nog niet bekend wat de oorzaak van de geconstateerde fo-uten is, omdat nog geen rapport is uitgebracht over de laboratoriumproeven, die de Fran sen genomen hebben. Wel zei men ons dat het vervangen van de defecte steunen gebeurd is in een uitsteken de samenwerking van de Fransen. N.v.d. HORST doezastiaat 22-24 LEIDEN tel. ,20719 -24702 D.g.g. 23098 De directeur-generaal van de Rijksluchtvaartdienst, de heer W. J. Kruys heeft gistermiddag bij de be handeling van twee ongevallen met zweefvliegtuigen door de Raad voor de Luchtvaart ernstige waarschuwin gen geuit aan het adres van zweef vliegers. De directeur-generaal merkte o.m. op dat er een verontrustende toene ming van het aantal ongelukken met zweefvliegtuigen in ons land is te constateren.. In 1964 hebben zich tot nu toe al veertig ongevallen voorgedaan, zes tien daarvan worden door de direc teur-generaal in zijn functie van vooronderzoeker nader onderzocht. Bij deze ongelukken zijn twee men sen om het leven gekomen, vijf zijn ernstig gewond. De directeur-genraal stelde in het licht dat er in 1961 een ongeval per ruim 3500 vluchten gebeurde, dit is nu al één geval per 2500 vluchten geworden. Als voornaamste oorzaken ziet de directeur-generaal een tekort aan discipline, aan zorgvuldigheid. De heer Kruys wees er voorts op dat het aantal ongelukken bfj nationale wed strijden zeer is toegenomen en hij gaf uiting aan zijnddruk dat men in de zweefvliegerij in ons land blijk baar van mening is dat het gerecht vaardigd is bij zulke wedstrijden onverantwoorde risico's te nemen. De directeur-generaal kantte zich fel tegen een dergelijke houding. Hij beval aan dat het hoofdbestuur van de Koninklijke Nederlandse Vereni ging voor Luchtvaart zich ernstig be raadt over maatregelen die de toe stand kunnen verbeteren. Miljoenenschade bij brand in Deventer RED BAND ROOSENDAAL VOOR ANTIEK BETAALD MET OUDE DUITSE BANKBILJETTEN In de maand juli vervoegde zich te Sneek bij de bejaarde heer V. in Tinns twee Duits sprekende mannen. Deze kochten van hem antiek voor een waarde van 1425,-. Zij boden hem hiervoor aan twee Duitse bamk- biljeten van juli 1910. De Nederlan der V. gaf hun 75,- terug. Om duis tere reden deed V. op 13 september j'l. pas aangifte. Vermoedelijk gaat het hier om twee Nederlanders. De politie verzoekt om nadere inlichtin gen van het publiek en waarschuwt, daar dus niet alleen waardeloze oost marken worden gebruikt, maar nu ook blijkbaar biljetten van voor de eerste wereldoorlog. Langzame rijders: gevaarlijke rijders Volgens een onderzoek van Amerikaanse verkeersdeskundi- gen hebben autobestuurders die gewoon zijn lage snelheden aan te houden genoemd wordt minder dan veertig km per uur een veel grotere kans bij ver keersongelukken betrokken te raken dan zij die rond de zestig km en zelfs over de honderd km per uur rijden, hoewel het risico bij snelheden boven de honderd km toch weer snel toe neemt. Lid van Nederlandse -i expeditie ziek De 23-jarige raijnbouwkundige stu dent Charles Dufour, een der leden van de vijf man sterke Nederlandse expeditie, die de Himloeng Himal- berg in Nepal wil beklimmen, is per hefschroefvliegtuig naar Katmandos terug gevlogen. De expeditie is zeven dezer uit Katmandoe vertrokken. Dufour kreeg zes dagen geleden koorts, waarna de leider der expeditie, Jan Boon, via de radio een oproep om hulp uit zond. Hierop werd hij door een Ame rikaanse helikopter opgehaald en naar Katmandoe overgebracht. De dokters, die Dufour hebben on derzocht, verklaren, dat hij lichte koorts heeft, die vermoedelijk door een virus-Infectie wordt veroorzaakt. Beslaglegging op goud in auto van VN-waarnemers Autoriteiten van de Jordaanse vei ligheidsdienst hebben gisteren in Je ruzalem meegedeeld, dat maandag in een patrouille-auto, die in gebruik was bij de VN-waarnemers, die toe zicht moeten houden op de naleving van het Palestijnse bestand een hoe veelheid goud ter waarde van onge veer 33.000 is aangetroffen. Het goud is in beslag genomen. Bij de gisteren in Denemarken ge houden verkiezingen voor een nieu we Foliketing, het uit één Kamer be staande Deense parlement, heeft de regeringscoalitie van sociaal-demo- araten en radicalen een zetel verlo ren, boekten de conservatieven be langrijke winst en verloor de Duitse minderheid de enige zetel die zij Een felle brand heeft woensdag middag te Deventer de gebouwen van de voormalige matrassenfabriek Holtkamp in de as gelegd, en daar door een schade veroorzaakt die in de miljoenen loopt. De gebouwen, eigendom van de Koninklijke In dustriële maatschappij Nourry en Van der Lande, waren voor een deel als opslagplaats verhuurd aan de Davo-haardenfabriek en Auping's matrassenfabriek, beide in Deventer. De haardenfabriek verloor 2500 haarden. Enkele minuten na de ont dekking van de brand sloegen de vlammen reeds hoog uit. De matras sen en de daarvoor benodigde grond stof bevorderden een snelle uitbrei ding van de brand, die met groot materiaal werd bestreden. Hoewel zeer snel aanwezig kon de brand weer niet verhinderen dat het com plex geheel uitbrandde. Met man en macht moest de brandweer de woon huizen om het complex beschermen. Spaanse pater wilde geen Spaanse vlag op zijn kerk Pater Francisco Bilbao in de Bas- kisohe parochie Menaca in Biscaye mag voor onbepaalde tijd niet pre ken. Zijn bisschop heeft hem dit ver boeten, omdat hij in het openbaar geëist had, dat de Spaanse vlag van zijn kerkgebouw zou worden verwij derd. Deze vlag is, naar hij zei, oor van verdeeldheid onder zijn Monseigneur is echter van mening, dat zijn eis niet alleen onaanvaard baar is, maar moet worden gestraft. Verscheidene priesters van 't diocees hebben bij de bisschop gepleit voor intrekking van het preekverbod.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 15