INWONER VAN NIEUWKOOP AANGEHOUDEN Twee bromfietsers naar ziekenhuis BRUGWACHTER VERDRONK KLEUTER IN AUTO VERDRONKEN Autoverkoop steeg na loon-explosie Leidse scholier sloeg rechercheur ziekenhuis in Herwonnen Levenskracht schenkt T.V.- toestel aan een langdurig zieke Rijksweg onder Oegstgeest toneel van kettingbotsing MAANDAG 21 SEPTEMBER 1964DE LEIDSE COURANT diens echtgenote en twee kinderen uit de wagen te halen. Het eenjarige zoontje Cornells bleek te zijn overle den. Begroting Onderwijs t VOLGEND JAAR GEEN TOELATINGS EXAMEN MEER Gratis boeken In een donkergrijze Jaguar-sportwagen met een Frans nummerbord reden prinses Irene en prins Charles zondagmorgen van paleis Soestdijk naar de H. Nicolaaskerk in Baarn. Het prinselijk paar bij de wagen, bij het verlaten van de kerk. Ongeluk provinciale weg onder Hoogmade Na een intensief onderzoek, inge steld door de Rijkspolitie, is men er in geslaagd de ehauffeur van de auto, die vorige week in de nacht van don derdag op vrijdag een straatmaker aanreed op de provinciale weg te Hoogmade, tengevolge waarvan het slachtoffer ernstig werd gewond en in bewusteloze toestand moest worden opgenomen in 't ziekenhuis te Woer den, op te sporen, aan de hand van ©en stukje spiegel en een deel van «en richtingaanwijzer, die op de plaats van het ongeluk werden gevonden. Zaterdag hield de politie te Nieuw koop de 21-jarige A. M. L. aan, die op het ogenblik van het ongeluk met zftn veewagen op de provinciale weg moet hebben gereden. Het onderzoek van de politie naaf de omstandigheden, waaronder de aan rijding heeft plaatsgevonden, is nog gaande. Het slachtoffer ligt nog steeds in bewusteloze toestand in het Woer- dense ziekenhuis. NOORDW1JK Ernstig ongeval op Voorstraat Zondagmiddag omstreeks vier uur reed een bromfiets, bestuurd door M. H. uit Noordwijk, die D. T. uit Kat wijk als duopassagier meevoerde, te gen een bus van de NZH. Beide jon gemannen werden zodanig ernstig ge wond, dat overbrenging naar het Ac. Ziekenhuis te Leiden noodzakelijk bleek. De brommer reed op de Voorstraat, komende van het Lindenplein. De jongelui waren daarbij zo onvoorzich tig om achterom te kijken naar een paar meisjes. Dat was de oorzaak dat zij tegen de juist passerende NZH-bus opreden, met hec vermelde gevolg. Verband inbraken Noord- wijkerhout en Leiderdorp niet duidelijk De politie helt niet direct over naar de mening, dat de inbraken te Noord - wijkerhout in het postkantoor (nacht van woensdag op donderdag, buit 15.000.en in de groentezaak van J. L. Vollaard te Leiderdorp (nacht van donderdag op vrijdag, buit ƒ400.zijn gepleegd door de zelfde daders. In beide gevallen is weliswaar een gaatje in de sponning of het glas geboord om de afslnithaak te kunnen wegduwen, doch deze methode van braak wordt zo veel vuldig toegepast, dan dat daaruit de „stijl" van een bepaalde figuur op te maken valt. In beide gevallen is het onderzoek nog gaande. ALKEMADE Toen de brugwachter J. Loos za terdagnacht te 3 uur zich naar de Meerbrug te Nieuwe Wetering begaf om de 60-jarige G. Huigsloot, die in dienst der gemeente Alkemade hem wel meer tijdelijk verving, af te los sen, bemerkte hij dat deze niet op zijn post was. Wel vond hij zijn rij wiel en enkele andere eigendommen. Vermoedende dat er een ongeval had plaats gehad, gaf hij hiervan mel ding aan de Rijkspolitie. Des mor gens te 9 uur werd het slachtoffer (gehuwd), die te water was geraakt en <e rdronken, door een visser op gemerkt. BODEGRAVEN Zaterdagavond is een personenauto in een modderige sloot langs de Goud se Straatweg te Reeuwijk terecht gekomen doordat de bestuurder, de heer P. T. Smit uit Bodegraven, de macht over het stuur verloor. Voorbij gangers slaagden erin de heer Smit, (Van onze Haagse redacteur) In de toelichting op de begroting van O. K. en W. deelt minister Bot o.a. mee: Verwacht wordt, dat in het komen de jaar begonnen zal kunnen wor den met een experiment op het ter rein van het hoger economisch en administratief onderwijs en met een zesjarig atheneum. Rekening is gehouden met invoe ring van de tweede fase van de ver laging van de leerlingenschaal bij 't GLO per 1 september a.s. De ministers heeft zich verenigd met de gedachte van de Raad voor de Kunst, dat gekomen moet worden tot de oprichting van een stichting Fonds voor de letteren. Dit fonds heeft tot taak de bevordering van de letteren, o.a. door het versterken van de economische grondslag van het schrijversschap. Het fonds zal in 1965 kunnen beschikken over f 330.000 uit de rijkskas, welk bedrag besteed moet worden aan opdrachten, stipendia en additionele honoraria van auteurs. (Voor 1964 stond voor deze doelein den een bedrag van f233.000 op de rijksbegroting). De regeling voor het verstrekken van gratis boeken en leermiddelen voor het VHMO aan on- en minver mogende leerlingen wordt met in gang van september volgend jaar ver ruimd. De eis van het gemiddelde rapportcijfer 7 komt te vervallen. De mogelijkheid bestaat, dat vol gende jaar de toelatingsregeling voor het VHMO gewijzigd wordt en wel in de zin, dat het toelatingsexamen vervalt. Er hebben minister Bot voor stellen in deze richting bereikt en de bewindsman beraadt zich thans. De verkopen van personen-auto's in ons land gedurende de eerste helft van dit jaar bedroegen bijna 113.000 stuks, dat is ruim 35 meer dan die over dezelfde periode van het vorige jaar. De verkopen van motorrijwielen stegen, na drie jaar stabilisatie, met ruim 40 Bij deze verkopen kwa men de gevolgen van de loonexplöfeie aan het begin van dit jaar duidèl^jk tot uiting, aldus RAI, het officieel orgaan van de Nederlandse vereni ging de rijwiel- en automobiel-indus trie. Volgens dit orgaan mag gesteld worden, dat de verkopen circa 10 hoger liggen dan te verwachten was geweest zonder de loonexplosie. Na besprekingen in Washington over Maleisië is de Indonesische on derminister van buitenlandse zaken Sudjarwo vanochtend op Schiphól aangekomen. Van zijn korte oponthoud in Ne derland maakt minister Sudjarwo gebruik om een drietal Indonesische ambassadeurs (uit Denemarken, Zweden en Engeland) instructies te geven. Dit drietal werd gisteren vrij onverwacht naar ons land geroepen en arriveerde zondagavond uit ver schillende windrichtingen op Schip hol. Prinses Beatrix heeft zaterdagmiddag een bezoek gebra cht aan de trekpaardenshow op het demonstratieterrein van de Bossche veemarkt. Op de foto reikt de prinses de door prins Bernhard beschikbaar gestelde medaille uit aan de heer H. J. Kuypers uit St. Oedenrode voor de kampioenshengst „Alex van Gerda". VECHTPARTIJ IN WARENHUIS AARLANDERVEEN Grote variatie in buit uit winkeldiefstallen Zaterdagmiddag, tegen sluitings tijd, ontstond grote consternatie in een van de Leidse warenhuizen, na dat een 18-jarige Leidse lyceïst aan gehouden was door de politie, ver dacht van winkeldiefstallen. Bij zijn aanhouding door twee rechercheurs kwam de knaap nabij het kantoor van de winkelchef in hevig verzet tegen zijn aanhouding. Een van de twee politiemannen, een 58-jarige rechercheur, werd ernstig toegeta keld door de scholier. De man kreeg een gekneusde schouder, die boven dien uit de kom schoot, twee gebro ken ribben en een gekneusde pink. De collega van de gewonde recher cheur liet de wildeman voor wat hij was en belde meteen de EHD, die la ter voor vervoer naar het Academisch Ziekenhuis zorgde. Gisteravond kon de mishandelde rechercheur naar huis terugkeren; voorlopig zal hij evenwel rust moeten houden. Inmiddels was de scholier ook per soneelsleden, die hem wilden vast houden, te lijf gegaan. Toen er assis tentie van de politie verscheen kon de jongeman overmeesterd worden. Hij is op het politiebureau opgeslo ten. Bij zijn aanhouding trof de politie V uilnisbakken „uit de tijd/" In Puttershoek zijn vuilnisbakken taboe: papieren zakken nemen daar de plaats in van de „gewone" vuilnis bakken. Bij ruim vijftig gezinnen wordt op het ogenblik een proef ge nomen met deze in ons land revo- liution-naire verzamelplaats voor huis vuil. Zij zijn van overheidswege, in bezit gesteld van een standaard met deksel, waaronder een papieren zak is opgehangen, die na elke ophaal- beurt door een nieuwe wordt ver vangen. een aantal uiteenlopende zaken aan die de scholier die dag in allerlei winkels gestolen had. In een soort plunjezak had hij een kleinbeeld-camera gestopt, drie boe ken die hij bij een boekhandelaar had ontvreemd, een fles wijn, een elek trisch kooktoestel, een doos kauw gom, een fles haarlak, twee overhem den, een broodrooster, een tas en een handdoek. Bij huiszoeking werden bovendien nog aangetroffen 32 ballpointvullin gen, dictaatcahiers en een filmcame ra-statief. De totale waarde van de buit bedroeg ongeveer 400 gulden. 125 JAAR NEDERLANDSE SPOORWEGEN Ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan van de Nederlandse Spoor wegen is zaterdagavond een galacon cert gehouden in het Concertgebouw in Amsterdam. Bij deze gelegenheid werden 12 koninklijke onderscheidin gen uitgereikt. De minister van Ver keer en Waterstaat, mr. J. v. Aart- sen, spelde o.m. de onderscheiding op bij ir. J. Lohman, pres.-dir. van de N.S., die door H.M. de Koningin werd benoemd tot Ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. HAZERSWOUDE Hazerswoudse BoysOegstgeest. Na vier minuten al had Oegstgeest een 01 voorsprong genomen door een fraaie kopbal vanuit een corner door hun linksbinnen Selier. Met de wind als bondgenoot trokken de Oegstgeestenaren ten strijde, en met succes, want na een half uur speel tijd deponeerde hun voorwaarts Ver- gunst, na een misverstand in de Boys-defensie, nummer twee ach ter doelman Peet van Arkel (02). Inmiddels moest Vos van de thuis club wegens een blessure het veld ruimen, die overigens zeer verdien stelijk werd vervangen door Sprui- tenburg. Wat trainer Van Heusden zijn mannen in de rust heeft toegefluis terd, zal voor ieder een raadsel blij ven, maar vast staat, dat de Boys de matheid van voor de pauze lieten va ren, aanval op aanval opbouwden en de Oegstgeestse keeper handen vol werk gaven. Na een kwartier knalde Pos nummer een voor zijn club in de touwen (12), ofschoon deze spe ler zwaar werd gehinderd. De Water, die na rust op de linksbuiten plaats overeerde, zag tien minuten la ter een van zijn befaamde knallen via een Oegstgeetss been in het vij andelijk net verdwijnen (22) en twee minuten voor tijd volgde het sensationele slot van de wedstrijd. Een van de Oegstgeestse verdedigers bewerkte het leer met de hand in het strafschopgebied en het preesntje, een penalty, greep De Gelder met beide handen aan om zijn club de zege te bezorgen (32). Mijnwerkers van de tinmijnen van Hoeanoeni, ten zuiden van de Boliviaanse hoofdstad La Paz, heb ben een Westduitse technicus en drie Boliviaanse administrateurs van deze mijnen als gijzelaars gevangen genomen. Zij willen op deze wijze een loonsverhoging afdwingen, die hun, naar zij zeggen, toekomt, om dat de voor hen geldende produk- tienormen zijn verhoogd. Op de Rijksweg onder Oegstgeest heeft zich gisteravond omstreeks acht VERNIELD uur een kettingbotsing voorgedaan, waarbij ongeveer 13 auto's min of Een personenauto, bestuurd door meer ernstige beschadigingen hebben de heer H. R. te Voorburg, trachtte opgelopen. De kettingbotsing werd nog rechts langs de opstopping, die veroorzaakt door een personenauto, reeds de gehele weghelft blokkeerde, die, rijdend in de richting Den Haag, te passeren, maar raakte de Volks- plotseling meost afremmen voor een wagen, die hierbij volkomen werd vóór hem met zeer lage snelheid rij- vernield, dende personenauto. De remmende ,T auto, bestuurd door de heer Th. F. N®.dez® botsingen vonden er op W. uit Den Haag, slipte, terwijl de pdaats nog ongeveer vijf bot- motor afsloeg. srngen plaats, die echter nauwelijks schade berokkenden aan de betrok- Een achter hem rijden-de personen- ken auto's, auto, bestuurd door J. C. P. te Was- De bestuurder van de vernielde senaar, kon niet tijdig tot stilstand Volkswagen liep enkele verwondin- komen, en botste tegen de achterzijde gen op aan zijn hoofd, neus en bónen, van de stilstaande auto. Een daar- doch kon na behandeling in het Aea- achter rijdende bestelauto remde, demasch Ziekenhuis te Leiden naar slipte, draaide naar links, kwam bijna huis terugkeren, dwars over de weghelft tot stilstand, De snel achter de ravage aan- en werd aangereden door een Volks- groeiende file moest ruim een kwar- wagen, bestuur door de heer H. W. tier wachten, voordat de obstakels de B. uit Den Haag, waren versleept. Een zeer bijzondere en verheugen de gebeurtenis was het vrijdagavond voor mevr. H. v. d. Meer-Borst en uiteraard voor het gehele gezin Van der Meer, omdat zij een televisie toestel kreeg aangeboden van Her wonnen Levenskracht. In tegenwoordigheid van het be stuur van H.L., afd. Aarlanderveen, bood de heer L. Luiterburg van het hoofdbestuur, mevr. H. v. d. Meer- Borst het prachtige TV-toestel aan. Iedere maand wordt door „Herwon nen Levenskracht" een TV-toestel onder zieken verloot. Bijzonder pret tig vond de spreker 't thans dit ge schenk te kunnen aanbieden aan me vrouw v. d. Meer. Jarenlang bent u geïsoleerd geweest van de buiten wereld, thans is voor U met dit ge schenk a.h.w. een venster openge gaan op de gehele wereld." Spreker wenste haar met dit geschenk veel ontspanning en afleiding toe. De heer B. Heynis bood namens de vakbond „St. Willibrordus" de an tenne aan. Het toestel kon direct wor den aangesloten, zodat allen gezellig enige ogenblikken van het beeld scherm hebben genoten, en met hen zeer zeker met bijzondere gevoelens mevr. v. d. Meer. Vl.n.r.: B. Heynis (vakbond „St. Wil librordus"), L. Luisterburg („Herw. Levenskr."), J. Wijfjes, (secr. pl. afd. H.L.), H. Jansen (voorz. pl. afd. H.L.) en mevr. v. d. Meer-Borst.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3