Malta »steunpunt van Navo« binnenkort onafhankelijk Napoleon maakte einde aan heerschappij der Maltezer Ridders lil ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT In prehistorische tijden was eiland brug tussen Afrika en Europa C*EN NIEUWE DWERGSTAAT zal eerlang zijn piaa/ts innemen in de kring der onafhankelijke Landen. Dit feit moge in het algemeen wij hebben reeds zoveel staten geboren zien worden na de tweede we reldoorlog niet belangrijk zijn, maar in dot bijzon dere geval verdient het toch wel degelijk een speciale vermelding. Immers, die nieuwe staat heet Malta. Deze „historische rots in de Oude Wereldzee" (zoals een Fransman Malita eens terecht bestempelde) is namelijk door de eeuwen heen strategisch van uit zonderlijke betekenis geweest Vandaar, diat de NAVO er een steunpunt heeft en dat Engeland na de on afhankelijkheidsverklaring zijn vlootbasis op Malta in stand zal (mogen) houden, 'gelijk het zulks ook op Cyprus bedongen heeft. Malta is strategisch zeer belangrijk. Dit bleek (ap- nieuiw) heel duidelijk in de tweede wereldoorlog. In 1942 zeiden spotters in Londen èn Beriijn, dat het Italiaanse hoofdkwartier tot het einde der tijden vrij wel dagelijks in zijn communiqué zou mededelen: „Onze vliegers hebben Malta met bommen bestookt". Uit deze spoi blijkt niet alleen, dat de Italiaanse lucht macht (later versterkt met toestell 1 en van de „Luft waffe") weinig succes boekte, maar tevens, dat Malta strategisch uiterst belangrijk werd geacht. Immers zijn ligging tussen Tunesië en Sicilië was het eiland een sleutel tot het oorlogstoneel in Noord-Afrika, Daarom wensten de Duitsers Tobroek (dat toen van Malta uit niet bedreigd kon worden) als aanvoerhaven, terwijl de Engelsen hun belangstelling concentreerden op Derna (om Malta van de lucht uit beter te kunnen helpen en beschermen). Miljoenen kilo's springstoffen vielen in die oorlogsjaren op Malta. Veel Maltezers verloren het leven. De materiële schade was zeer groot. Maar Malta hield stand en viel niet in handen van de As- mogeod heden. VERLEDEN rr DIE OORLOGSJAREN ondervonden de Maltezers opnieuw aan den lijve, wat het betekent om op een strategisch knooppunt te wonen. Opnieuw, wamt eeu wenlang was hun eiland al een begeerd steunpunt en bolwerk geweest van machtige rijken. Zelfs in pre historische tijden gebeurden er op „Melita" (zoals Mal ta's naam luddde in de oudheid) belangwekkende dingen en was het eiland strategisch reeds van belang. Er bestaan namelijk op Malita nog verharde wiel- en kanresporen, die dateren uiit het Stenen Tijdperk. Met zijn raadselachtige herinneringen aan mensen en ge beurtenissen omtrent welke wij vrijwel niets weten. Welke mensen maakten die sporen? Welk volk trok er langs? Was er een „grote weg" via Malta tussen Europa en Afrika, toen er (in een grijs verleden) nog een verbinding over Land tussen bride werelddelen bestond? Was Malta toen een brug of tussenstation tussen bedde continenten? Die sparen zijn als het ware ingebakken in het gesteente. Zij zijn regelmaltig als een spoorlijn. Hun geheim is nog steeds niet verklaard. Malta's Jiistorische tijd" brak aan, toen de Phoeni- ctërs zich omstreeks 1400 voor Christus op het eiland Eiland-staten hebben blijkbaar de eigenschap om onrast en internationale spanningen te ver oorzaken. Formosa, Cuba en Cyprus zijn hiervan sprekende voorbeelden. Zal de nieuwe eiland- staat Malta eveneens een haard van conflicten worden? Hei feit, dat Malta net als Cyprus, For mosa en Cuba strategisch van grote betekenis is, is een argument voor een bevestigende beant woording van die vraag. vestigden. Zij maakten Malta tot een hoeksteen en bolwerk van hun handelsrijk. Ongeveer tien eeuwen later nam Carthago (var oorsprong een Phoemcische kolonie) Malta onder zijn hoede. In 218 voor Chr. namen de Romeinen bezit van het eiland en toen het West-Romeinse Rijk omstreeks 450 na Chr. ten onder gang neigde, nestelden de Germaanse Vandalen zich op het eiland. Hun heerschappij duurde nog geen eeuw. Byzantium verving hen en zo werd Malta opgenomen in het Oost-Romeinse Rijk. De opkomst van de Islam en van een krachtige, expansieve Arabische mogendheid maakte, dat Malta tegen het einde van de negende eeuw in Arabische handen viel Maar ook andere veroveraars drongen de Middellandse Zee binnen: de Noormannen, Zij verdre ven de Arabieren van Malita en bouwden er 'n nieuwe hoofdstad. Rabat geheten. Rabat werd de bakermat van de echte Maltezer aristocratie, die dus veel ouder is dan de (latere) Maltezer ridders. Nog beroemen som mige Maltezers zich evenals een aantal Engelse aristo craten op het Noormannenbloed in hun aderen. Na de Noormannen regeerden successievelijk Duitse, Franse en Spaanse geslachten over Malta, te weten de fami lies Hohenstaufen, Anjou en Aragon. Malta en de Mal tezers ondervonden al die lotswisselingen aan den lijve en bleven toch zichzelf! DE GLORIETIJD ft/I ALT A en de Maltezers danken hun glorie-tijd aan keizer Karei V. De Turkse sultam Soleimain II ver dreef in het begin der zestiende eeuw de Hospitaal- Ridders of Ridders vain St. Jan van hun eiland Rhodos. Karei V, die als koning van Spanje zeggenschap had over Malta, schonk dit eiland toen aan die ridderlijke orde. Dat was in 1530. Sedert die „verhuizing" noemt men de Ridoers van St. Jan veelal de Maltezer Ridders. Zij bestuurden Malta als een soeverein gebied. Malta werd een bolwerk van de Christenheid tegen de Isla mieten. Getrouw aan hun beginsel stichtten de ridders op Malta een aantal ziekenhuizen, waar veel reizigers en pelgrims verpleegd werden.Moed en geloofsijver kenmerkten de ridders, maar zij deden ook veel voor de welvaart van de Maltezers. In de „riddertijd" ging het de Maltezers echt naar den vleze. De ridders bouw den ook een nieuwe hoofdstad, die zij naar een hunner bekendste grootmeesters Valetta noemden. Tot op de huidige dag is Valletta de hoofdstad van Malta gebleven. Napoleon I maakte een einde aan die glorietijd. Al vorens naar Egypte te trekken bezette hij eerst Malta. "T; v-;-;;; De ridders verlieten toen het eiland. De Engelsen, die een open oog hadden voor Malta's strategische beteke nis, gaven admiraal Nelson opdracht om het eiland te blokkeren. Verzetsgroepen op Malta steunden Enge land in de strijd tegen de Fransen. Wel erkende Lon den het Franse gezag bij de Vrede van Amiens (1802), maar na Napoleon's val namen zij Malta op in hun rijk. John Bull trad in de plaats van (de Orde van) St. Jan, nadat een aantal Maltezers „per oorkonde" verklaard had, dat „óe liefde der Maltezers en de stem van Euro pa" noopten toit aansluiting bij Engeland. Die „Stem van Europa" was beslist anders dan de „Stem der Mal tezer Ridders"! EN THANS HET EILAND is niet veel groter dan 250 km2. De beide (tol Malta behorende) eilandjes Gazo en Co- mino beslaan samen circa 200 km2. De bevolking is de laatste honderd jaar sterk toegenomen en telt thans een kleine 400.000 zielen. Een achtste deel van het eiland is kale rots. Meren en rivieren zijn er niet. Het waait er vrijwel het gehele jaar door. Daar Malita het dichtst-bevolkte eiland ter wereld is en over weinig bruikbare landbouwgronden en andere natuurlijke hulpbronnen beschikt, stond en staat de overheid voor het probleem hoe kan men een bredere, hechtere be staansbasis voor de Maltezers bereiken? De landbouw is er primitief, de boeren zijn behoudzuchtig. De indus- trie (bier, sigaretten, handschoenen, knopen, pijpen, schoeisel, karnt) is er eveneens op een weinig moderne, efficiente lees geschoeid. Gelukkig voor de Maltezers betaalde Londen jaarlijks aanmerkelijke bedragen aan en ben behoeve van hun eiland. En ook in de komende tijden willen de Engelsen Malta financieel blijven steu nen. Anderhalve eeuw maakte Malta deel uit van het Brit se Rijk. Het is dus begrijpelijk, dat er veel Engels wordt gesproken. De Maltezers houden echter ook hun eigen taal het Maltees in ere. Het is een baal, die oer oude elementen bevat De taalgeleenden weten met het Maltees niet goed weg, maar dit deert de Maltezers niet. Nu de onafhankelijkheidsbeweging gezegevierd heeft, is hef zeker, dat het Maltees van overheidswege zeer zal worden gepousseerd. PAULUS MALTA heeft slechts één vreedzame veroveraar ge kend. Dat was de Apostel Paulus, die ten westen van Malta schipbreuk leed en nadien als „berooid man" op het eiland voet aan wal zette en de Maltezers iets goeds bracht. Men wane echter niet, dat alle vol ken, die Malta bezet hielden, alleen plunderaars waren. Elk van hen heeft een brokje beschaving achtergelaten. Wij noemden reeds die 'oeroude karresporen. Wij noem den ook de Noormannen-hoofdstad Rabat. In Valetta herinneren veel gebouwen nog aan de riddertijd. In de Engelse periode kreeg Valetta in somimige opzichten het aanzien van een Engelse oorlogshaven. Maar toch bleef Valetta een echte Middellandse Zee-stad, ook na de wederopbouw, die de Maltezers na 1945 snel en energiek bewerkstelligden. Malta's „maritieme hoogtepunt" is ongetwijfeld de Grand Harbour', een der beste Middellandse Zee-ha ven. Sedert de komst der Maltezer Ridders is die haven een brandpunt van bedrijvigheid geweest. De ridders maakten hem tot een marine-basis. Deze basis sedert 1314 in Engelse hand heeft eeuwenlang heit cenitrale deel van de Middellandse Zee beheerst. Rondom de .Grand Harbour' verrezen de vermaarde ,Drie Steden': eerst Bittorosia, nadien Cospicua en ten slotte Senglea. In de zestiende eeuw kwam Valetta gereed, dait in 1571 de zetel der regering en hoofdstad werd. Al deze steden hebben nog de bekoring van tradities en een bewogen historie. Ongeveer de helft der Maltezer bevolking woont thans in Valetta, de ,Drie Steden' en Floriana. De an dere helft woont in dorpen en op alleenstaande hoeven- Bij feestelijke gelegenheden vieren de mensen alom uitbundig feest. Dan zijn straten, pleinen, kerken en huizen kleurig versierd. Dan maken de Maltezers mu ziek en lawaai. Dan ontsteken zij vele lichten en genieten zij van vuurwerk. O, de Maltezers zijn zo dol op lawaai en muziek en licht en kleuren! Zij zijn don kere, ietwat geheimzinnige mensen, maar zij zijn ook gehard en stoer. Zij zijn gehard in de smidse der ge schiedenis, die Malta zo vaak als aambeeld gebruikte. SLOTACCQORD MALTA heeft een grote bekoring. Het geheim hier van (stelde de Engelse journalist John Pudmey vast) ligt besloten in zijn schoonheid, zijn historie en vooral in de unieke synthese van Oertijd, Verleden en Heden. De Maltezers verstonden de kunst om uit aille beschavingen, die hun land .beziet hielden', te putten en toch zichzelf te blijven. Zo werd Malta tot een mu seum, tot een prehistorisch en historisch museum en tot een brokje boeiendg menselijkheid in de blauwe wateren van de Oude Wereldzee. Het ligt tussen Afrika en Europa, maar het is Afrikaans noch Europees. Het is puur Maltees! DIT UNIEKE WERELDJE tussen twee werelddelen wordt nu een soevereine staat. De met veel vreug de begroete onafhankelijkheid is echter omstuwd door een aantal problemen en vraagbekens. Hoe zalzich de binnenlandse-politieke situatie er bestaan vrij scher pe tegenstellingen in de nieuwe staat ontwikkelen? Hoe zal de (nieuwe) regering kunnen zorgen voor vol doende welstand en werkgelegenheid voor de Malte zers? De financiële hulp, die Engeland toegezegd heeft en die ook van andere zijde vermoedelijk gegeven zal worden, kan niet tot in lengte van dagen voortduren. En de internationale aspecten van een onafhankelijk Malta? Het eiland moge dan nu de moderne wape nen minder gebonden zijn aan bepaalde stukjes gebied of bases strategisch-minder van belang zijn dan vóór 1950, van belang is het nog steeds. Engeland behoudt het als vlootstation. De NATO behoudt er bepaalde rechten. Maar hoelang zal diit duren? En hoe zullen de inmiddels eveneens onafhankelijk geworden Noord- Afrikaanse staten Algerije, Marokko. Tunesië, Lybië en Egypte jegens Malta komen te staan? En Italië? Er wenen nogal wat mensen van Italiaanse afkomst op Malta! Intussen. Malta wordt onafhankelijk, alle bestaande en eventueel nog komende problemen ten spijt. Moge het Maltese volk in vrijheid en vrede, in geluk en wel vaart een nieuw hoofdstuk aan zijn geschiedenis (kun nen) toevoegen! Dat nieuwe hoofdstuk begint op 21 september 1964. Links boven Gozo behoort tot de Malta-groep, maar het is een op zichzelf staand eiland. Er wordt uitsluitend landbouw gepleegd. De terrasbouw is ook typerend voor het hoofdeiland Malta. Men moet nu eenmaal woekeren met de beperkte beschikbare grond. i Rechts boven De ingangspoort van een paleis der Grootmeesters van de Maltezer Ridders, dat thans een ziekenhuis is. Links onder Vroeger kwam de melkboer op Malta met zijn geiten bij de mensen aan huis en melkte hij de dieren op de stoep van de klanten. Tegenwoordig worden de geiten samengedreven op een centrale plaats en daar gemol ken. De melk wordt meteen gepasteuriseerd, in flessen gedaan en per vrachtauto naar de stad gebracht. Deze nieuwe methode heeft heel wat ziektegevallen voor komen. Rechts onder Een dorpstafereeltje op Malta: marskramers proberen de mensen tot kopen te bewegen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 8