S)e ftzidaeSoti/fca/irt Nieuwe schietpartij in Golf van Tonkin Amerikanen zouden weer ver? jsactie uitvoeren Kardinaal Alfrink tegen titel Maria middelares Jongelui opgelet! Ongewoon felle uitval van Mikojan Luchtalarm in Djakarta ZATERDAG 19 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG No. 16.330 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Veilig gevoel met radar-in-een-boogje Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 AD-REM DEBAT Van het REM-debat, waarmee de Tweede Kamer deze week aan zeer veel belangstellenden het zij uit politieke of andere overwegingen twee dagen vol spanning heeft ge boden, kan men zeggen dat het was: boeiend, leerzaam en verhelderend, alsmede dat het zonder twijfel ook naast 2Üjn eigenlijke voorwerp op het stuk van radio- en TV-beleid der regering tot een stroomversnel ling aanleiding heeft gegeven. We zouden er ook nog aan willen toe voegen, dat het tot enige teleurstel ling heeft geleid vanwege de houding van de liberale partners, al viel voor insiders nauwelijks anders te ver wachten dan dat zij die opportunis tische keuze zouden doen! Wij willen aan die negatieve rol van de VVD-fractie niet te veel aan dacht besteden, maar wel signale ren, dat minister Scholten duidelijk voor een onbegonnen werk stond, toen hij poogde(?) mr. Berkhouwer van zijn standpunt te overtuigen. Met een stuk kiezersgunst voor de geest hadden de liberalen zich immers te zeer in hun principiële weigering tot aanvaarding van het wetsvoorstel vastgebeten dan dat ze tot het wer kelijk luisteren naar redelijke argu menten in staat waren. De overgrote meerderheid van de Kamer die het voorstel van de regering uiteindelijk achter zich heeft gekregen, maakt de juiste verhouding hier wel over duidelijk! Het zal goed zijn, als de „regeringspartijen" zich in de ko mende tijd bij het nemen vaR beslis singen en de voorbereidingen daarop die scheidingen van geesten zullen herinneren. Liever vestigen we de aandacht op het grote punt in dit debat, waarop het namelijk als een katalysator heeft gewerkt ta.v. het gehele beleid van de regering op het stuk van het beleid in de ether. Op sterke aandrang uit de Kamer heeft minister Bot zich immers geroepen gevoeld heel kernachtige verklarin gen af te leggen, dat hij ten spoedig ste werk zal maken van het befaam de „openbreken" van het thans gel dend bestel en het vraagstuk van de reclame in de TV (en zelfs even tueel in de radio) tot een positieve oplossing wil brengen. De bewinds man heeft zelfs ook een beetje laten doorschemeren, dat hij de vertragen de factor van de pacificatie-commis sie enigszins betreurt, maar ander zijds meegedeeld, dat hij de leden van dat advies-orgaan inmiddels tot grote spoed heeft gemaand en ge vraagd, of men alvast een tussen-ad- vies op het stuk* van bedoelde recla me wü uitdokteren. Ligt het aan het parlement en mr. Bot alleen, dan lijkt dat vraagstuk binnen slechts enkele maanden uit de wereld te kunnen worden geholpen. Daarmee Er zijn opnieuw Amerikaanse schepen aangevallen in de Golf van Tonkin, zo deelt het departement van defensie in Washington mee. Amerikaanse vergeldingsaanvallen zouden op het ogenblik aan de gang zijn. Volgens de radio-omroep National Broadcasting Com pany waren bij het incident vier communistische patrouilleboten betrokken. Gemeld wordt voorts, dat een der vier Noordvietna- mese patrouilleboten, die volgens niet-officiële berichten Ameri kaanse schepen in de baai hebben aangevallen, tot zinken is ge bracht en dat de drie andere beschadigd zijn. De aanval werd na het invallen van de duisternis uitgevoerd. De Amerikaanse schepen bevonden zich in internationaal water. Vorige maand werden in de Golf van Ton kin twee Amerikaanse torpedoboot- jagers door Noordvietnamese torpe- doboten aangevallen. Amerika ant woordde met luchtaanvallen op basis in Noord-Vietnam. zou een hoogst nuttig en noodzake lijk werk zijn gedaan aan een po sitieve oplossing valt nu eenmaal NIET meer te ontkomen maar ook aan de steeds grotere moeilijk heden van de omroepen zou zijn te gemoet gekomen en niet in de laat ste plaats: vraagstukken als die van de REM zouden worden weggevaagd. Dank zij dit neven-resultaat van het REM-debat kan men daarover min stens zo verheugd zijn als over de eigenlijke uitslag van het debat: de aanvaarding van het wetsvoorstel. Leerzaam is het debat geweest vanwege de politieke inslag, die het meekreeg. Naast de ervaring met be trekking tot de liberalen, was daar in de eerste plaats de opmerkelijke houding van de CHU-fractie, die kennelijk een poging van haar frac tieleider dr. Beernink de gebruike lijke christelijk-historische besluite loosheid en eten van twee politieke walletjes de rug heeft toegekeerd en resoluut achter het kabinet ging staan. Voorts heeft men kunnen zien, hoe de kopstukken van de P.v.d.A.- fractie dan wel graag elk debat van enige importantie met zoveel moge lijk (rode) politieke kleur laden, maar niettemin de ernst van de uit eindelijke beslissing niet om politiek gewin of negatieve opzet jegens een hun onwelgevallig kabinet laten overheersen. Het debat heeft tenslotte natuur lijk ook zwakten geopenbaard. Dat heeft ons vooral gefrappeerd in de heel magere argumenten, welke de regering op tafel bracht met betrek king tot haar wijfelende houding in zake „Veronica"! landze zaken wordt gezegd, dat vrij dagavond, toen twee Amerikaanse torpedoboot jagers in de richting van een nabij Nghe-An gelegen punt koersten, vanaf de kust zware ontploffingen, lichtstralen en daar boven cirkelende vliegtuigen werden waargenomen. Deze oorlogsschepen behoorden, aldus de verklaring, tot een groep torpedoboot jagers, die de Ver. Staten op 17 en 18 september voor oefeningen naar de aan Noordvietnam grenzende wa teren hadden gezonden. SNELLE REACTIE Het Chinese persbureau verspreid de een verklaring van het Noord vietnamese militaire opperbevel, dat eveneens een ongewoon snelle re actie op de berichten over het ^in cident bevat. .Volgens berichten in de buiten landse pers hebben de Ver. Staten op 17 en 18 september verscheidene schepen van hun zevende vloot naar de Golf van Tonkin gedirigeerd ten einde daar te provoceren. Bijzon der ernstig is het feit, dat de Ame rikaanse imperialisten op 18 septem ber ongegronde berichten Rebben verspreid volgens welke -Noordviet namese patrouilleboten de Ameri kaanse oorlogsbodems hadden aan gevallen, aldus de Noordvietnamese verklaring. Noord-Vietnam waarschuwde de Verenigde Staten, dat zij de volle verantwoording dragen van de ern stige gevolgen die een nieuwe aan val zou kunnen hebben. AMERIKAANS VLIEGTUIG NEERGESCHOTEN Het Noordvietnamese persbureau meldt het neerschieten van een Ame rikaans gevechtsvliegtuig var. het type T-28. De piloot, een Thailander, is gevangen genomen. Volgens het bureau droeg het toestel de kente kenen van Laos. Koning Constantijn en koningin Anne-Marie gefotogra feerd bij hun vertrek van het vliegveld van Athene, op weg naar Rhodes. VEEL TEGENSTANDERS VAN COLLEGIALITEIT Dc officiële bruidsfoto van koning Constantijn en koningin Anne-Marie van Griekenland. Deense hopperzuiger bij Brisbane gezonken WELLICHT 10 DODEN De 1600 ton metende Deense hop- perzuigèr „Captain Nielsen" is vrij dagavond bij het eiland Moreton, 40 km. ten noordoosten van Brisbane, omgeslagen. Volgens de laatste be richten zijn thans in totaal vijftien bemanningsleden gered, terwijl zes lijken zijn geborgen. Er worden nog vier opvarenden vermist. Volgens een der geredden zou ook een Nederlander tot de bemanning hebben behoord. Verscheidene ge redden zijn zwaar gewond en in een ziekenhuis in Brisbane opgenomen. Een lid van de bemanning was naar de badplaats Tangalooma op het eiland Moreton gezwommen een afstand van vier kilometer om het ongeluk wereldkundig te maken. De zee was kalm toen de hopperzuiger omsloeg. Er staat ter plaatse tien meter water. De politie heeft alle boten in de baai van Moreton verzocht naar drenkelingen te zoeken. Uit Brisbane is een boot met snij-apparatuur ver trokken. Minister Bot naar Polen Nu het Rem-bebat in de Tweede Kamer ten einde is kon de minister van onderwijs, kunsten en weten schappen, mr. Th. H. Bot, gisteren van Schiphol naar Warschau ver trekken. In Polen zal de minister in de ge legenheid worden gesteld kennis te nemen van de belangrijkste aspecten van het culturele en maatschappe lijke leven. Voorts zal hij enkele muziekuitvoeringen van h§t festival voor moderne muziek in Warschau bijwonen. Tenslotte zal de minister voor de Poolse academie van wetenschappen een lezing houden over Nederland. Volgende week vrijdag keert hij naar Nederland terug. Kardinaal Alfrink heeft zich gis teren in de 83ste algemene vergade ring van het Concilie gekeerd tegen de titel middelares voor Maria, zoals die in het 8ste hoofdstuk van het schema over de Kerk herhaalde ma len wordt aangewend. Kardinaal Al frink voerde het woord namens 70 bisschoppen, evenals de Duitse kar dinaal Frings en de Spaanse bis schop Lacona. De Spanjaard be klaagde zich erover, dat het hoofd stuk in tegenstelling tot de oorspron kelijke schema-tekst helemaal geel aandacht schonk aan de titel „Ma ria, Moeder der Kerk". De discus sies over dit hoofdstuk waren al af gesloten, maar de drie sprekers kon den nog het woord voeren, omdat zij namens 70 bisschappen spraken. Kardinaal Alfrink wees er op, dat het hoofdstuk over Maria niet de persoonlijke Maria-verering in dis cussie wil stellen, maar alleen het geloof der Kerk inzake Maria wil weergeven. Van minimalisme of maximalisme te spreken, vond hij daarom helemaal niet op zijn plaats. Deze termen kunnen wel worden ge bruikt voor de Maria-verering, maar niet voor het geloof der Kerk in Maria. Hier kan men niet van meer of minder spreken, maar heeft men zich uitsluitend aan de waarheid te houden. Onder deze interventies werd te vens gestemd over het tweede hoofd stuk van het Kerkschema (over het Volk Gods). Het werd goedgekeurd, maar er waren 553 stemmen iuxta modum, d.w.z. goedkeuring onder voorbehoud. Debatten over collegialiteit De uit China verdreven Spaanse bisschop Melendro heeft tijdens de discussies over het „herdelijk ambt der bisschoppen" voorgesteld, dat iedere veertig jaar een Concilie bij eengeroepen zou moeten worden. Hiermee bracht hij zijn aandeel in de dicussies, welke van stond af aan een feller karakter dragen dan die over het schema over de Kerk. Mgr. Carli van Segni, woordvoer der van de behoudsgezinde Italiaan se bisschoppen, opende de aanval op de collegialiteitsgedachte, zoals in bet schema aanwezig is. Buiten het Concilie, zo zei hij, heeft de bis- Zondag 20 september a.s. OPENING winter-dansseizoen Noordwijk HOTEL DE BEURS Iedere zondag dansmiddag en dansavond. Aanvang 3 uur, aanvang 8 uur Orkest: THE FIRE STRING BROTHERS Kaarten telkenmale v.a. maan dag verkrijgbaar aan de zaal. schop in het wereldbestuur der Kerk niets te zeggen. Hij keerde zich met name tegen de stelling in het schema, dat de bis schoppen allereerst voor de univer sele Kerk en dan pas voor hun eigen diocees verantwoordelijk zijn. Integendeel, zo zegt hij, de oudste theologische traditie bevestigt, dat ook de Paus bisschop van een deel kerk is. Met deze aanval op de ocllegialiteit van Mgr. Carli is aangetoond, dat de tegenstanders van de collegialiteit zich niet hebben neergelegd bij de uitslag van de beroemde vijf vragen in het Concilie tijdens de tweede zit ting vorig jaar, toen ongeveer 80 pet. der bisschoppen zich voor de colle gialiteitsgedachte uitspraken. Contra staatsbemoeiing. De Spaanse bisschop Pildain van de Canarische Eilanden refereerde in zijn interventie aan de situatie in eigen land. De waardigheid van Kerk en bisschopsambt eist, aldus deze Spaan se bisschop, dat iedere bisschop slechts benoemd wordt op eigen ini tiatief van de kerkelijke overheid en zonder enige bemoeienis van de zijde van de staat. Hij zou een verklaring van die aard in het schema over de bisschoppen van even grote histori sche betekenis vinden als de beslis sing van Pius X, toen deze het recht van de wereldlijke overheid om bij een Pauskeuze het veto uit te spre ken, afschafte. De Sow jet-president, Anastas Mi kojan, heeft gisteren een heftige aan val gedaan op Engeland en de Ver enigde Staten en gezegd, dat er de afgelopen maanden „nieuwe gevaar lijke tekenen van spanning" zijn ge weest. Mikojan hield een toespraak tot een „vriendschapsbijeenkomst" ter ere van de Indische president, dr. Sarvapalli Radhakrisjnan, die op het ogenblik een bezoek brengt aan de Sow jet-Unie. Premier Chroesjtsjow bevond zich onder Mikojans gehoor. De Russische president hekelde de „misdadige agressie" tegen Noord- Vietnam en zei, dat de Amerikaanse troepen him gewapende interventie in Zuid-Vietnam en Laos versterK- ten. In 1965 zou het „kolonialisme" zijn einde moeten vinden. De Sowj et- Unie zou volken die voor hun bevrij ding vochten steeds steunen. Westelijke waarnemers hebben zich verbaasd over de felheid van Miko jans aanval op het Westen, daar zij menen, dat Russische toespraken bij bezoeken van leiders van niet-gebon- den landen gewoonlijk minder scherp zijn. Beter Bont Enorme keuze Verantwoorde adviezen 3 -f punten, die een be zoek volkomen rechtvaar digen. VAN EGMOND Breestraat 173 (Advertentie) „Quant' e bella giovinezza - hoe mooi is het, jong te zijn en hoe vlug is het voorbij. Zo zingt een liedje uit Florence, gemaakt door Lorenzo de Me dici. Leiden lijkt op Florence. Het heeft zelfs ook een Lorentz gehad, geen dichter, maar wel wereldberoemdzo beroemd als Rembrandt en Hildebrand, Jan Steen en Jan van Goyen, allen „Leyenaren", die in de jaren van hun roem heimwee hadden naar de glorie van hun jeugd. Jong zijn in Leiden heerlijk! En dat is ook voor u weggelegd, want uw leskaart ligt klaar als u nu komt in schrijven voor het „Wereld- dansprogramma", bij dans school Evert Castelein, Boer- haavelaan 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. Aanhoudend koel Na het wegtrekken van de laatste randstoring van een depressie boven Scandinavië, is de wind in de afge lopen nacht afgenomen. Intussen is boven Schotland een dep!"essie van de oceaan aangekomen, die over de Noordzee naar Denemarken' zal trek ken. Deze depressie veroorzaakt weer een toeneming van de wind. De fron ten ervan gaan vergezeld van enkele buien.- Ook om deze nieuwe depres sie heen stroomt polaire lucht naar ons land, zodat de temperatuur aan de lage kant blijven. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Gisterochtend is in Djakarta lucht alarm gegeven omdat volgens de mi litaire autoriteiten „vijandelijke vliegtuigen waren gesignaleerd". Tij dens het loeien van de sirenes hiel den soldaten met de bajonet op het geweer het verkeer tegen. Het lucht alarm duurde een uur. Over de ra dio werd de bevolking gezegd hoe te handelen tijdens luchtalarm; gezegd werd ook, dat dit vrijdagochtend (Advertentie) „echt" was. ZON. EN MAANSTANDEN 20 Sept.: zon op 6.22, onder 18.43; maan op 18.50, onder 4.19. 21 Sept.: zon op 6.24, onder 18.41; maan op 19.09, onder 5.35. Volle maan 18.31. H oogwaters tanden 20 Sept.: v.m. 2.17; n.m. 14.40. 21 Sept: v.m. 2.56; n.m. 15.16. KORRELTJE Velen vergeten maar al te vaak, dat de mens nu eenmaal niet alles krijgt wat hij graag wil hebben.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1