Mr. Klaasesz opende VEBO Maria middelpunt van de Conciliediscussies BRUGGEN VAN LEIDERDORP MIVA- kerkdeurkollekte Vereniging richt zich op Christus en God In totaal 57 ontslagen bij Royal McBee „Oegstgeest Actief" VKIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSS COURANT PAGINA 3 Vanochtend om tien uur heeft de commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz, in café-restaurant „De vergulde Turk" aan de Steenstraat te Leiden de VEBO-tentoon- stelling geopend. Bij deze officiële opening waren behalve vele deelnemers aan de tentoonstelling ook de burgemeesters van een groot aantal omliggende gemeenten, de loco-burgemeester van eiden, de heer S. Menken, enkele wethouders en leden van de gemeenteraad aanwezig. De bijeenkomst werd geopend door de voorzitter van de VEBO, ir. P. Buck, die het doel van de VEBO- tentoonstelling nader toelichtte en de huidige situatie in de agra rische sector, in verband met de ontwikkelingen in Europees ver band, besprak. De heer Van der Kloot heeft zijn functie als voor zitter van de Zuivel-commissie van de VEBO overgedragen aan de heer K. Adema. Ir. Buck voegde de scheidende voorzftter en kele woorden van dank voor zijn enthousiaste werk toe, en over handigde hem een passend geschenk. Géén mineurstemming Sprekend over de VEBO herinnerde ir. Back aan de mineurstemming, die vorig jaar op de tentoonstelling heers te, mede onder invloed van ongun stige weersomstandigheden. Dit jaar is de lucht enigszjns opgeklaard, dank lij verschillende factoren, die niet na gelaten hebben een gunstige invloed uit te oefenen, aldus spreker. HUMOR Mr. Klaasesz opende de tentoon stelling vervolgens met een bepaald niet van humor gespeende toespraak. „Het is maar goed, dat er op het ogenblik geen hoera-stemming heerst onder de boeren: dit geeft maar al te gauw aanleiding tot een droevige mineurstemming onder de consumen ten. Het evenwicht dat thans tussen hoera- en mineurstemming heerst, maakt het mij", aldus mr. Klaasesz, „aanmerkelijk eenvoudiger een ten toonstelling als deze te openen". Drukte Na de opening werd er een rond gang gemaakt over het tentoonstel lingsterrein op het Schuttersveld, waar zich inmiddels een ongewoon grote belangstelling manifesteerde, vooral ook van de zijde van de stads bevolking, die-deze kans om kennis te maken met de prestaties in de agrarische sector met beide handen aangreep. Veertig jaar bij S.L.F. Koninklijk brons voor D. Bergman Vandaag was hot veertig jaar gele dien, dat de heer D. Bergman, thans districfsfitter van de S.L.F. te Rijns burg, bij ddt LeLdise energiebedrijf als ieerlinig-fitter iin dienst trad. Na di verse rangen te hébben doorlopen bekleedt hij thans de rang van hoofd monteur eerste klasse. Ter gelegenheid van dit jubileum vond hedenochtend in de directieka mer van de S.L.F. een hartelijke hul diging plaats. Temidden van zijn fa milie werd de heer Bergman hier toe gesproken door wethouder P. S. Harmsen, die de grote trouw en plichtsbetrachting van de jubilaris in het licht stelde en kon meedelen, dat het KL M. de Koningin had behaagd hem de bronzen ere-medaille verbon den aan de Orde van Oranje Nassau te verlenen. De directeur, ir. Y. Ykema, had eveneens veel waardering 1 voor het werk van de jubilaris. Nimmer kwa men in deze jaren over uw persoon en arbeid klachten bij mij binnen en dit is wel het grootste compliment, dat ik op deze dag kan maken, aldus ir. Ykema. Een enveloppe met inhoud en een oorkonde van de gemeente waren de tastbare bewijzen van deze dank. Na afloop van deze plechtigheid verplaatste de feestvreugde zich naar LEIDERDORP A. Glasbeek vierde zilveren jubileum bij de „Goudse" Woensdag, 16 september j.l., vierde de heer A. Glasbeek te Leiderdorp zijn zilveren jubileum bij de Goudse Verzekering Maatschappij N.V. De heer A. Glasbeek, die als in specteur bij de maatschappij werk zaam is, is de 31ste in de rij van jubilarissen bij de „Goudse". De jubilaris werd met zijn echt genote door de directie op het hoofd kantoor te Gouda ontvangen en door de directeur, de heer G. Bouwmees ter, als een zeer gewaardeerd mede werker gehuldigd. Naast geschenken van zijn collega's uit de binnen- en buitendienst, ont ving de jubilaris uit handen van de heer Bouwmeester o.a. de zilveren legpenning met inscriptie van de Ne- derlandsche Maatschappij voor Nij verheid en Handel. Des middags werd in café-restau rant „In den Vergulden Turk" te Leiden een druk bezochte receptie gehouden, waarop vele assurantie tussenpersonen hun gelukwensen kwamen aanbieden. Tentoonstelling in „De Goede Herder" Vanaf donderdag 24 september a.s. tot en met zondag 27 sept. wordt er in „De Goede Herder" aan de Hoge Rijndijk een tentoonstelling gehou den van fraaie handwerken, o.a. bor duur-, tappisserie-, houtsnijwerk e.d. Ook zal er een balletgroep optreden en staat er een modeshow op het programma. De toegang is vrij en de tentoongestelde artikelen kunnen worden gekocht. De melksanering Melkhandelaren die kantine van het bedrijf, waar de collega's van de jubilaris zorgden voor een niet minder hartelijke hul diging. Reclassering een goed werk Nog maar al te vaak wordt de me ning verkondigd dat Reclassering mensen helpt die deze hulp niet waard zijn. Na verloop van tijd val len immers velen weer terug in oude fouten en derailleren opnieuw. Als deze kritici, die wel niet ge heel ongelijk hebben, in de eerste plaats eens dachten aan de gezinnen van degenen, die door een misgreep of een misstap met de rechter in aan raking kwamen en tot zoveel maan den of jaren gevangenisstraf werden veroordeeld! De vrouwen en kinderen zijn wel het meest gedupeerd. Laten wij in de komende week hebt u hiervoor in Leiden gelegenheid vooral met het oog op hen die toch reeds vol doende zorg hebben, in ieder geval financiële en morele steun geven door onze bijdrage voor de collecte. PROF. MR. M. H. VAN DER VALK ALS ADVISEUR VAN HARVARD UNIVERSITY NAAR DE V. S. Prof. mir. M. H. van dier Valik, bij- zomderhoogileraair in het Chinees Recht en zijn geschiedenis vanwege het Leidsoh Undversiteits-Fonds, zal gedurende het gehele academiejaar werkzaam zijn aan Harvard Univer sity. Hij is uitgenodigd als algemeen adviseur bij een seminarie over Chi nees Recht, georganiseerd in het ka der van de internationale juridische studiën aldaar, op te treden. Tevens zal hij assisteren bij de samenstel ling van een Chinees juridisch woor denboek. Prof Van der Valk die een dezer dagen is vertrokken, hoopt in de zomer van 1965 in Nederland terug te keren. Op zondag a.s. zal de Missie Ver keersmiddelen Actie aan alle kerk deuren van Nederland een collecte houden voor de aanschaf van moder ne vervoermiddelen voor de Neder landse missionarissen. Het is de tra ditionele Miva-Kerkdeurcollecte, wel ke jaarlijks op de derde zondag van september wordt gehouden. Het vo rig jaar bracht deze collecte f 354.000 op; in 1962 f 318.000. Men hoopt weer op een flinke stijging, omdat het ver voersprobleem in de missionerings- gebieden meer en meer tot het groot ste probleem gaat warden. Gisteren zijn de concilievaders na afsluiting der discussies over hoofd stuk 7 (de heilsverwachting der Kerk) begonnen met de debatten over het 8ste hoofdstuk: De Maagd en Moeder Gods Maria in het mysterie van Chris tus en de Kerk. De interventies kardinaal Ruffini van Palermo open de de rij verdeelden zich voorna melijk rond het begrip mediatrix, middelares. Kardinaal Ruffini vond, dat dit begrip veel meer moest wor den uitgewerkt. Zo dacht ook kardi naal Wyszynski uit Polen erover, die bovendien de wens uitsprak, dat Ma ria officieel tot Moeder der Kerk zou worden verklaard. Kardinaal Ruffini vond verdere uitwerking van het begrip middela res gewenst omdat daarmee aan de niet-katholieken duidelijk kan wor den gemaakt, dat hiermee niets te kort wordt gedaan aan het unieke middelaarschap van Christus. Kardi naal Wyszynski achtte uitroeping van Maria tot Moeder Kerk een bijdrage tot de oecumene en de vrede. De vooruitstrevende kardinaal Le ger van Montreal in Canada verkon digde een totaal andere mening. Het hoofdstuk vond hij wel beter dan het vroegere schema over Maria, maar toch lang niet positief genoeg en ze ker niet in overeenstemming met de eisen van de moderne pastoraal. Veel duidelijker moet gezegd worden, dat de verering van Maria zich geheel en al richt op Christus en God. Kardinaal Doepfner wilde meer ci taten uit de H. Schrift, waar katho liek en protestant elkaar ontmoeten. Hij wilde beslist geen verdere uit weiding van het begrip mediatrix. Kardinaal Silva Henriquez van San tiago van Chili, een van de Zuid- Amerikaanse landen, waar de Maria verering soms exorbitante vormen heeft aangenomen, waarschuwde na drukkelijk voor elke rhetorische over drijving van het middelaarschap van Maria. STEMMING Het is duidelijk, dat alles op alles wordt gezet om het Concilie in deze zitting nog te beëindigen, temeer daar tijdens de behandeling van de sche mata ook de verschillende proposities (voorstellen) over de missie, de reli gieuzen, het onderwijs, het huwelijk In aansluiting op eerdere publica ties over de veranderingen, die bij de n.v. Royal McBee zouden plaats vinden en de gevolgen van deze reorganisatie voor het personeel kannen wij thans de afgeronde cij fers geven. Aan 57 personeelsleden van de Leidse fabriek aan de Roo- seveltstraat is ontslag aangezegd, welke personeelsleden verdeeld zijn over de administratieve sector, het technisch personeel en de staf. De directie heeft getracht voor de ont slagenen, die een ontslagtermijn hebben van twee tot zes maanden, elders emplooi te vinden. Bij de fa brieken van de n.v. in Cuyck is aan 25 personeelsleden ontslag aange zegd. De reorganisatie bij de n.v. zal er zoals bekend toe leiden, dat in Nederland uitsluitend nog lichte portables zullen worden vervaar digd, terwijl de produktie van kan toor-schrijfmachines geheel aan bui tenlandse vestigingen zal worden toevertrouwd. BESPRAK DE WINTERACTIES beboet Reeds 300 jaar bestaat er een brug over de Rijn bij Leiderdorp. Boven ziet men de eerste brug, gefotografeerd omstreeks 1920. De tweede foto toont de brug, die hedenmiddag gesloten wordt en binnenkort zal worden afgebroken. De onderste foto toont de plaats, waar de nieuwe brug is ge komen en waarvan de opening hedenmiddag geschiedt door de commis saris van de Koningin in de Provincie Zuid-Holland. Jji het midden het huis van dokter Bakema. De nieuwe brug dient ter directe vervanging van de te smalle oude Leiderdorpse brug. Maar meer nog heeft men bij het ontwerpen van de nieuwe brug naar de nabije toekomst van Leider dorp gekeken. Over enige jaren zal over de nieuwe brug een zeer inten sief verkeer plaats hebben tussen de werkgemeente Leiden en Leider dorp, na Leiden de grootste woongemeente in de Leidse agglomeratie. De Leiderdorpse woningbouwplannen voorzien in huisvesting van ea. 30.000 «De melksanering in Leiderdorp bracht voor klanten de minder aan trekkelijke gevolgen, dat men geen keus had in leverancier. Hieraan is tegemoet gekomen door de bepaling, dat men tenminste een keuze uit drie leveranciers dient te hebben, doch hier en daar heeft de toepassing van die bepaling tot moeilijkheden ge leid. Onlangs bleek dit ook het geval. Twee melkhandelaren uit Leiderdorp moesten zich deswege voor de Haag se politierechter verantwoorden, in verband met het niet voldoen aan de verplichtingen, die gesteld zijn in deze. Naar de officier van Justitie bij de Haagse economische politierechter Onder leiding van de heer L. M. Trijselaar kwam de middenstands vereniging „Oegstgeest Actief" bij een. Het overleden lid, de heer W. Kreeft werd in een minuut stilte herdacht. De voorzitter kon de ver heugende mededeling doen dat over eenstemming was bereikt met een aantal eigenaren van voortuintjes om deze te doen verdwijnen, plaats makende voor een trottoir en op die wijze het bestaande winkelcentrum weer te moderniseren. Hierna heeft de voorzitter de ge dachten van het bestuur ontwikkeld omtrent Sint-Nicolaas en Kerstactie. Het voorstel van het bestuur, dat „Oegstgeest Actief" zou gaan domi neren met gans de burgerij als Sint Nicolaas actie werd na ampele be spreking goedgekeurd. Daarnaast zal nog een kerstactie worden ontwor pen. KERSTBOMEN De jaarlijkse plaatsing van grote kerstbomen in het winkelcentrum moet helaas achterwege blijven om dat wel een 3000 extra kosten zou moeten worden gemaakt om aan de mededeelde, hebben beide verdach ten op het laatste ogenblik het schik kingsbedrag voldaan. Dit betrof voor de voorzitter der plaatselijke com missie een geldboete van f 500,- en de andere verdachte f 100,- boete. Om deze reden behoefde de zaak ter zitting niet verder te worden be handeld. stringente eisen van de Stedelijke fabrieken van Gas en Electriciteit tegemoet te komen. Het bestuur stel de daarom voor kleinere kerstbomen te plaatsen in de winkels; dit ter verhoging van de kerstsfeer en de hoop werd uitgesproken, dat alle bewoners, die aan kerstversiering doen binnenshuis de gordijnen open te houden in de avonduren; dit ter verhoging van de kerstsfeer. ZEGELACTIE Mededelingen werden gedaan om trent de blauwe O.A.-zegels, die per 1 oktober moeten zijn ingeleverd bij de winkeliers. Dit jaar zullen er geen samenkomsten zijn in zalen met de jeugd tijdens de Sint Nico- laasdagen daar men de gehele jeugd ook in de nieuwe wijken er in wil betrekken. Daarom zal de Sint een rijtoer maken door de gehele ge meente. Omdat dit een zware opgave zou zijn voor een muziekkorps zijn er twee gecharterd. De rustpauze denkt men te houden in „De Gouden Lantaern". Een lid kwam met de suggestie een O.A.-vlag te gaan voe ren welk denkbeeld ook al bleek te leven bij het bestuur. Van de zijde van het bestuur werd nog gewag ge maakt van de medewerking van het gemeentebestuur tot verfraaiing en modernisering van het bestaande winkelcentrum opdat dit in de toe komst niet al te veel zal afsteken tegenover het nieuw te stichten win kelcentrum. Het bestuur heeft an dermaal een onderhoud aangevraagd bij b. en w. om tot een nadere be spreking te komen. enz. in stemming zouden moeten wor den gebracht. Ondertussen worden telkens nog de schemata in behande ling, beetje voor beetje in stemming gebracht. Zo is gisteren de uitslag bekend gemaakt van de stemming over het le hoofdstuk van het schema over de Kerk, dat handelt over de Kerk als mysterie. Het kreeg 2114 stemmen voor, 11 stemmen tegen en 63 voor waardelijk voor. Romeinse persmensen vertrouwden hun ogen niet, toen zij woensdag voor het begin van de Conciliebijeen komst een auto met de Italiaanse communistenleider Giancarlo Pajetta aan het stuur bij de Sint Pieter za gen voorrijden. Maar ze keken nog verbaasder toen uit de auto van de vurigste verkondiger van de leer van Karl Marx een bisschop stapte. De krant „Paise Sera" schreef don derdag, dat de bisschop van het dio cees Asmara (Ethiopië), zijn bus naar de Sint Pieter had gemist en daarna op straat de eerste de beste auto had aangehouden. Daarin zat toevallig Pajetta achter het stuur, die de on nauwkeurige prelaat bereidwillig naar het Sint-Pietersplein reed. BISSCHOP ONWEL Bisschop Leopold Brellinger van Kinghsien (China), Oostenrijker van geboorte, is gisteren tijdens het de bat in de Sint Pieter onwel gewor den. De 71-jarige bisschop werd naar het ziekenhuis van de Heilige Geest bij het Vaticaan overgebracht. Zijn toestand is niet ernstig. Mgr. Brel linger is uit communistisch China verbannen en resideert op Formosa. VOORSCHOTEN PROGRAMMA AESTHETISCHE VORMING Voor de jeugd van het voortgezette onderwijs worden jaarlijks zes voor stellingen georganiseerd in het kader vain de cyclus aesthetische vorming. De toegangsprijs per leerling be draagt 0,50. De voorsteüingen/resp. concerten worden gegeven in het CuL tureel Centrum. Het programma voor het seizoen 1964/1965 is thans bekend en ziet er als volgt uit: vrijdag 16 oktober Dany Zonewa, sopraan en Wil'lem Hielkema, piano, liederen en aria's; maandag 30 november de Ame rikaanse saxofonist Sigurd Rascher met Marinus Flipse, piano; vrijdag 15 januari „Bastien en Bastienme", opera in 1 akte vain W. A. Mozart in een Nederlandse vertaling. Uitvoe renden Jeanne Companjen, sopraan, Henk Meyer, tenor, Leo Rommerts, bas/bariton en Willem Talsma, piano; maandag 22 februari de pianist-com ponist Melle Weersma met zijn col lega Rene Landes in een program ma onder het motto „Mens en mu ziek vanaf de primitieven tot heden"; vrijdag 26 maart Het Zuid Hollands Orkest o.l.v. Jan van der Waart. Het programma voor april, mei of juni wordt nog nader bekend gemaakt. Geboren: Franciscus Anthonius Ma ria z.v. Karei Hendrik Maria Jansen en Christina van Marrelo; Patric Cor nells z.v. Gerardus Wilhelmus Dis seldorp en Clasina Cornelia Luijmen- burg; Diana Johanna d.v. Gerardus Antondus Driehuijs en Maria Johan na Verhorik; Erik Hjalmar z.v. Lode- wijk Jacobus Niesten en Alida Maria Auf dem Brinke; Karoline Elisabeth d.v. Wilhelmus Petrus Maria Hille- naar en Maria Walthera Wilhelmina Maria Janssen; Maria Johanna d.v. Wilhelmus Maria Johannes Heijdra en Johanna Schrijvers. Ondertrouwd: Jan Hendrik Jonker te Rotterdam en Andrea Christina Gelijns; Jan Alle Steg en Gerritje Broeren; Hendrik Pieter Mak te Schiedam en Fintje Petronella van der Hoek; Louis Anthonie van Meurs te 's-Gravenhage en Maria Jacoba van der Krogt. Gehuwd: Pieter van Daal en te Lei den en Wilhelmina Johanna Feen- stra; Theodoras Maria Stik voort en Lieselotte Retzbach; Alexander Fran ciscus Maria Everstijn en Elisabeth Wilhelmina Maria Gij bels; Pieter Adrianus Jan Barmentloo en Hinder - kien Moraal. Overleden: Aaltje Waltman, e.v. A. Solleveld, 78 jaar. 2 Japanners zetten oorlog nog voort Japan heeft de medewerking van de Verenigde Staten inge roepen om boven het eiland Guam pamfletten te laten uit gooien met de mededeling, dat de oorlog afgelopen is dit ten behoeve van twee Japanse soldaten, die nog steeds in de oerwouden van Guam rond zwerven. Kortgeleden werden zij door iemand gesignaleerd. Onmid dellijk openden zij het vuur op deze man, vermoedelijk uit angst, dat zij zelf zouden wor den gedood als zij gevangen mochten worden genomen. Een Amerikaans hefschroef- vliegtuig zal thans 6.000 pam fletten boven de jungle uit gooien, waarin de soldaten de verzekering wordt gegeven, dat zy niet voor hun leven behoe ven te vrezen. Ook andere middelen zullen worden ingeschakeld om het tweetal tot „overgave" te be wegen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 3