S)e C<2uiieSoti4atit Kamer gaat in zee met de ANTI-REM-WET PvdA HIELD SPANNING ER IN TOT HET LAATST Jong bruidspaar uitbundig toegejuicht ONTROERDE KONINGIN-MOEDER Wat nu met de REM? REGERING GEHEKELD Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdrédacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT Jt KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG Ni Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes f 1,75 Met een overgrote meerderheid van stemmen heeft de Tweede Kamer de anti-REM-wet aangenomen. De uitslag luidde 114 tegen 19 stemmen. Slechts de VVD, de Boerenpartij en de heer Goedhart van de PvdA stemden tegen. Artikel drie van het wetje kreeg, be- halve de eerder genoemde tegenstem- Experiment 1ittttjh t Minister Bot heeft de Kamer een mers ook nog van de KVP ers Lucas, aantal voorlopige en experimentele *7" wr xr o regelingen voor 't omroepbestel voor Van UtUpen, Westerterp en Van 5on te- ogen gesteld. Hij werkte gistermiddag ïii. in de Kamer nader uit wat in de gen; Zij vonden, dat hier meer wetge- troonrede al was aangekondigd. Het derde FM-net op de radio dat halfweg vende bevoegdheid aan de regering het volgend jaar klaar komt, zal wor den benut om de in het parlement wordt gedelegeerd dan noodzakelijk is. en in de Kamer levende behoefte aan vernieuwing van het omroepbestel te honoreren via een experiment met een open structuur. Op deze wijze kan ervaring opgedaan worden die hier niet duidelijk gesproken wordt, straks ter beoordeling staat als de dat het niet toelaatbaar is dat men definitieve regeling van het omroep- zich doelbewust buiten de Nederland- bestel aan de orde is. De minister zin- se rechtsorde plaatst om invloed uit speelde op de mogelijkheid van een te oefenen op het democratisch tot werkelijk algemeen programma met stand gekomen bestel. Het is bedroe- een eigen staf. De heer Bot merkte vend dat dit niet door de hele Ka> ------- mer gebeurt. Tot het laatst toe hebben de socialisten de onzekerheid gehand haafd over hun definitieve stellingname. Zelfs toen P.v.d.A.-frac- tievoorzitter Vondeling als laatste spreker in de tweede ronde de beslissing van de fractie kwam vertellen, heeft hij de spanning tot de laatste woorden gehandhaafd. REM èn Veronica op dat alle tijdelijke voorzieningen met dezelfde mogelijke problematiek te maken krijgen die er ook zijn wat de definitieve regeling betreft. Eén daarvan is de norm voor toelating tot de ether. In het Tatoy-paleis in Athene is woensdagavond een hofbal gegeven voor de vele gasten, die reeds in de Griekse hoofdstad zijn aangekomen voor het bijwonen van het huwelijk, vandaag tussen koning Constantijn en prinses Anne-Marie van Denemarken. Foto: Z.K.H. prins Bernhard escor teert prinses Anne van Engeland naar het bal. Mr. Cals drong nog eens op een zo veel mogelijk gelijke behandeling aan van Veronica en de REM. Na de uiteenzetting van minister Scholten bleken de paar KVP'ers die tevoren centrale antennesysteem voor de tv Dat is een formulering waar hij altijd bezwaren^getüd ^adderf daarover m gebruik gen°men kunnen worden> onderuit kan. Ik vrees dat dergelijke heen te kunnen stappen. De heer Cals zullen mogelijkheden komen om uitlatingen van mr. Berkhouwer uit- zei na de woorden van minister Bot aan de rijke verscheidenheid aan gelegd worden op een manier waar- volledig te vertrouwen dat de reep- x voor noch hij noch zijn politieke ring op de kortst mogelijke termijn wensen (een hcht Programma, een - vrienden verantwoordelijk zijn. De met reclame en met openheid in het ..derde programma", regionale pro- Voor hij tenslotte vertelde, dat ae misvattingen worden bevorderd als omroepbestel wil komen. gramma's enz.) tegemoet te komen grootst mogelijke meerderheid van de P.v.d.A. voor zou stemmen, heeft hij van de gelegenheid gebruik ge maakt om de regering uitvoerig te hekelen. „Dit kabinet heeft nog geen idee van het totale etherbeleid dat hier in de beschouwingen be trokken is", zei de heer Vondeling, „en dat kan ook niet. Zij is onmach tig. De regeringspartijen hebben daarin via het Akkoord van Wasse naar willens en wetens berust". Kwestie-Maleisië V.S. HEBBEN NIEUWE Naarmate bepaalde delen van het Rusland torpedeert AFWEERMIDDELEN Strijd met grondwet Huwelijk onder warme zomerzon vorstenpaar van Thailand en prins Philip van Engeland met zijn kinde ren prins Charles en prinses Anne. Het was in de tweede termijn van In "de kathedraal het REM-debat al spoedig duidelijk In Athene is hedenochtend het genoot, koning Paul, aflegde, was Makarios president van Cvorus bri geworden dat de ministers Bot en huwelijk gesloten tussen de zichtbaar diep ontroerd door dit hul- de groep staatshoofden en niet hii Scholten de VVD niet tot steun aan GrieksJe ko*ing Constantijn en Bij de kerkingang kuste de de leiders van bmtenlandse kerken de wet hebben kunnen bewegen. prjnses Anne-Marie van Dene- ?n koning de bijbel, die hem onder wie de patriarchen van Mos- EïS? TF-lZ marken. Koningin Frederika i°°r„ ^th11e ko"..e" J«uadem. zich nogal content met de ^umi1 van de heer Bot, haar frac- schoof de ringen werd voorgehouden. Nerveus wacht- Bij de ingang van de kerk namen plannen van de heer Bot, haar frac- scnooi ae ringen aan de vingers te kij op die komst van zijn brujd de "bruidsmeisjes de «deen van rie tiegenoot mr. Berkhouwer probeerde janjiet Deze droeg een toilet in oud-Griekse trouwjajon. Het duurde anderhalf zijn juridische bezwaren staande te bisschop Chrisostomos deze hu- stijl met een zes meter lange sleep houden. welijkssymbolen had gezegend, en een tiara. Hij vindt de wet in strijd met de De dag begon met saluutschoten, grondwet. Hij zei ook dat er naar zyn Langs de straten stonden hon- BRUIDSMEISJES om alle gasten, 1200 personen, op hun plaats te krijgen. In de kathedraal werden de twee zware kronen, zoals het gebruik voorschrijft, driemaal boven de hoof- mening geen nationale, vitale belan- Herdduizenden om de huweliiks- t> uvuuux- gen op het spel staan uit hoofde waar- SLhI S Bruidsmeisjes waren de prinsessen den van het paar gehouden. Daarbij van men zonder meer zou kunnen op- on Anne van Engeland, Clarissa van assisteerden prins Michael van Grie- Hessen, Christina van Zweden, Mar- kenland, kroonprins Harald van en van Noorwegen, kroonprins Car! Gustaaf lan Zweden, prins Alexander van Joegoslavië, prins Igolf van Dene- „DANS VAN JESAJA" treden. Ook noemde hij de wet in was Zonnig en warm weer. strijd met het rechtsgevoel van zeer «.«uuihuo o.f. „u; velen voor wie ze zou moeten gelden. Koning Constantijn, gekleed in het Griekenland, alsmede prinses Tatania van Zweden, prins Alexander van Men moest, zei hij, niet onrechtmatig uniform van veldmaarschalk, arri- Radzivill. Joegoslavië, prins Igolf van Dene maken wat internationaal rechtmatig veerde in een open koets waarin ook Het huwelijk tussen de 18-jarige marken, prins Ludwig van Baden, is, maar legaal maken wat nu buiten zijn moeder, koningin Frederika, zat bruid en de 24-jarige bruidegom prins Karei van Hessen, prins Char- onze rechtsorde ges.chiedt. bij de kathedraal. Het volgende rij- werd door talrijke vorstelijke perso- les van Wales, prins Michael van tuig vervoerde de bruid en haar va- nen bijgewoond, zoals koningin Ju- Kent en graaf Michael Bernadotte Ontoelaatbaar der' koninS Frederik van Denemar- iiana, prins Bernhard en prinses Bea- k?n, die een admiraalsuniform droeg. trix, koning Gustaaf Adolf van Zwe- On dit nu rit ereen mr Cals (KVP) de aankoms^ van deze rijtuigen den, de koning van Noorwegen, groot- hem aan Wil de heer Berkhouwer de ®en enorm gejuich uit de me- hertogin Charlotte van Luxemburg, Terwijl het paar eenmaal om de hu- REM-uitzendingen hier toelaten? Dat mgte los' prins Rainier van Monaco, wiens welijkstafel liep, die midden in de is een conclusie die ik voor uw reke- echtgenote wel in Athene was doch kerk was geplaatst, strooiden de ning laat, zei de heer Berkhouwer. Mr. Koningin Frederika, die kort gele- de plechtigheid niet bijwoonde, bruidsmeisjes bloemen op bruid en Cals maakte hiertegen groot bezwaar, den de rouw om haar overleden echt- koning Hoessein van Jordanië, het bruidegom. In de Grieks-Orthodoxe ritus noemt men dit de „dans van Jesaja". Koning Constantijn en zijn bruid kusten de gouden bijbel, de ringen werden aangedaan en de nieu we koningin maakte een buiging naar haar schoonmoeder, waarmee de plechtigheid was voltooid. Het jonge paar en de vele gasten verlieten vervolgens de kathedraal. In een open rijtuig maakten koning Constantijn en koningin Anne-Marie vervolgens een rit door de feestelijk versierde stad, gevolgd door konin gin Frederika en het vorstenpaar van Denemarken. De bruidsjapon De bruidsjapon van prinses Anne- Marie van Denemarken is gemaakt in oud-Griekse stijl, zeer eenvoudig met een hoge taille. Hij is vervaar digd van diuohesse en heeft een sluier van twee lagen tule van dezelfde tint als het kant, dat aan de voorzijde is aangebracht. De kant heeft toebe hoord aan de moeder van koningin Ingrid van Denemarken. Koningin Ingrid, de moeder van de bruid, heeft dezelfde sluier gedragen. De japon heeft tweeslepen, een korte, die prinses Anne-Marie zelf vasthield en een lange van ongeveer zes meter, die gedragen werd door de zes bruidsmeisjes. Deze droegen japonnen van witte organza in de zelfde stijl als van de bruidsjapon. De mouwen en de rok van de bruids- meisjes waren echter afgezet met Donderdag zijn de debatten over het „REM-wetje" in de Tweede Kamer met onverminderde belangstelling zachtgroen organza met borduursel, voortgezet. Een aantal Haagse scholieren zag in de behandeling van het omstreden wetsontwerp een mooie l>e bruid droeg de familie-diadeem gelegenheid om over het Binnenhof een demonstratieve mars te organiseren. «n een broche die een erfstuk is. Noorse ontwerp-resolutie De Sowjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad voor de 10de maal gebruik gemaakt van haar vetorecht om een Noorse ontwerp-resolutie in zake het geschil tussen Maleisië en Indonesië te torpederen. Ook Tsjecho- Slowakije stemde tegen. De negen andere leden van de raad stemden allen voor de ontwerp - resolutie, waarin de landing van Indonesische parachutisten op Malakka van 2 sep tember werd „betreurd" en werd aangedrongen op eerbiediging van de integriteit en soevereiniteit van het grondgebied van Maleisië, terwijl te vens de betrokken landen werd aan. geraden, weer aan de conferentie- tafel plaats te nemen. De Indonesische afgevaardigde Soedjarwo Tjodironegoro had voor de stemming al een „onaanvaard baar" laten horen. Indonesië had zich nimmer bij het bestaan van de federatie Maleisië neergelegd, zo zei hij, en aanvaarding van een resolutie van deze strekking zou gelijkstaan met gedwongen erkenning. De Veiligheidsraad is, naar bekend, bijeengeroepen naar aanleiding van een klacht van Maleisië tegen Indo nesië. De Franse afgevaardigde Roger Seydoux had zioh donderdag bij de hervatting van het debat achter de ontwerp-resolutie geplaatst. Na het Russische veto werd de bij eenkomst verdaagd zonder dat een datum voor hervatting van het debat werd vastgesteld. Groothertogin Charlotte van Lu xemburg zal op 12 november troons afstand doen ten gunste van haar 43- jairige zoon, prins Jan. De 68-jarige Groothertogin, die Luxemburg 45 jaar lang heeft geregeerd, had eerder in het jaar bekendgemaakt dat zij in november zou abdiceren, maar geen specifieke datum genoemd'. President Johnson heeft in een toe spraak te Sacramento gezegd, dat Amerika nieuwe afweerinstallaties bezit waarmee bomdragende satellie ten in de ruimte kunnen worden ver nietigd, en een radarstelsel waarmee men achter de horizon aankomende raketten kan waarnemen. „Deze nieuwigheden zijn al opera tioneel", aldus de Amerikaanse pre sident, „en doen al dienst bij de be scherming van dit land en van de vrije wereld". Tot dusver, zei hij, konden wij met radar alleen voorwerpen waarnemen, die in de gezichtslijn lagen. Maar met de nieuwe vinding kunnen ook dingen worden gezien die zich bui ten deze lijn, dus achter de horizon, bevinden. Men kijkt ermee „óm een hoekje". De mededeling van president John son wordt gezien als het antwoord op de bewering van Goldwater als zou de regering te weinig hebben gedaan om een eventuele communis tische aanval af te weren. „Dat leer ik nooit," denkt u, wanneer u een goed danspaar ziet. De waarheid is anders. U verleert het nooit, als u het eerst maar goed geleerd hebt. En goed dansen is niet eens moeilijk. U hoeft niet te blok ken, niet te vervoegen, niet te ontledenU hoeft alleen maar de goede dansschool bin nen te stappen en in te schrij ven voor het „Werelddans- programma". Hier is het adres dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5.20.54. (Advertentie) Prinsen lieten zich niet kennen Dit nummer bestaat uit 20 pagina's De 16-jarige Zweedse prins Carl Gustaf en de Britse prins Charles lieten gisteren 3 Fran se persfotografen in de Middel landse Zee duikelen. De foto grafen waren op een water fiets geklommen en hadden zich naar een groot vlot „ge trappeld" waarop twintig ko ninklijke bruiloftsgasten van koning C-onstantijn lagen te zonnen. De bruiloftsgasten wa ren onder leiding van prins Philip naar het strand, nabij Athene gegaan. Ze maakten gebruik van een privé-strandje, dat door Griekse politieagen ten was afgezet. Prins Philip, die de fotogra fen het eerst zag, riep ze toe: „Wie zijn jullie?" „Franse pers fotografen!", schreeuwden de drie op de waterfiets terug. Onder de waarschuwende kreet: „De Franse pers", dook prins Philip, gevolgd door de andere koninklijke zonneba ders het water in, en zwom te rug naar het privé strand. Maar prins Carl Gustaf en prins Charles zwommen naar de wa terfiets toe en gingen aan de kant hangen, waardoor de fo tografen met camera's en al kopje onder gingen. Ze moes ten vier meter diep duiken om hun dure toestellen van de zee bodem op te pikken. Nader hand verklaarden ze trots, dat de films onbeschadigd waren en dat him zeetocht „prachti ge plaatjes" had opgeleverd. Nog enkele buien Tussen een hogedrukgebied boven de Golf van Biscaje en een depres- siegebied boven Scandinavië blijven westelijke tot noordwestelijke winden onstabiele polaire lucht aanvoeren, waarin naast opklaringen buien voor komen. Tijdens het passeren van een rand- storing donderdagmiddag gingen de buien plaatselijk zelfs met hagel en onweer gepaard. Boven het noorden van de Noordteee arriveerde vannacht een nieuwe randstoring. Na een tij delijke afneming deed deze storing de wind vanmorgen weer toenemen. In de komende 30 uur zal de aanvoer van onstabiele lucfht aanhouden zodat er ook morgen kans is op enkele buien. In de temperatuur komt niet veel verandering. De wind zal weer wat afnemen. ZON. EN MAANSTANDEN 19 Sept.: zon op 6.20, onder 18.46; maan op 18.30, onder 3.04. Hoogwaterstanden 19 Sept.: v.m. 1.36; n.m. 14.01. KORRELTJE De liefde voor zichzelf is het be gin van een levenslange idylle.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1