Spelen van Olympia waren onderdeel van de godsdienst BASIS VOOR TIJDREKENING Eerste Spelen 776 v. Chr; VAN en OVER DE KLUBS 'TOIJttA(^^SEPTEMBER196^ DE LEIDSE COURANT pagina 12 Zevenentwintig eeuwen zien toe, als in Tokio 7.000 atleten uit alle delen van de wereld zich verzamelen voor de XVIIl Olympische Spelen van het moderne tijdperk. Hoe jong de idealen van de hedendaagse sportbeoefening ook mogen schijnen, de meeste ervan dateren uit oeroude tijden en wachtten slechts op de geniale vorsers- natuur van baron Pierre de Coubertin om rond de eeuwwisseling herontdekt te worden. Meer dan duizend jaar beheerste de gestage cadans van de vierjaarlijkse spelen van Olympia de tijdreke ning rond het oostelijke bekken van de Middel landse Zee. De oorsprong van de. sportieve ge dachte verliest zich in het duister der tijden. De Grieken kenden de spelen een goddelijke oor sprong toe. Maar in de Helleense geest was het natuurlijke en bovennatuurlijke op zulk een nauwe wijze verweven, dat men het goddelijk ingrijpen meer als een verklaring achteraf moet zien. Met andere woorden: de spelen van Olym pia maakten reeds een integrerend deel uit van het dagelijkse leven, toen men zich begon af te vragen, hoe ze waren ontstaan. de spelen, sloop echter ook het be derf binnen. De spelen in de Romein se keizerstijd hadden met het Griek se ideaal niets meer uitstaande, ver- barbariseerd en gebrutaliseerd als ze waren. Plato had eens geschreven: niet om de ziel en het lichaam te vervol maken, maar alleen voor de opbouw van de geest om in hem te komen tot volmaakte dapperheid en wijs heid, is het, dat de goden de men sen de muziek en de sport hebben gegeven". Het duurde vijftienhonderd jaar eer Pierre Baron de Coubertin het aandurfde, deze grondregel tot de zijne te maken. Vijf dagen wierenken De klassieke spelen namen vijf dagen in beslag. Daarvan waren de openings- en sluitingsdag gewijd aan religieuze ceremonieën en riten. Elk van de deelnemers meestal reeds maanden tevoren in gymnasia ge traind legde tegenover de godheid de gelofte af, dat hij zich nederig zou gedragen en eerlijk strijd zou leveren. De tweede dag was gewijd aan de jeugd (onder' de achttien jaar). Er werden wedstrijden gehou den: de sprint (over 192 meter), de middenafstand („diaulos", tweemaal het stadion) en de lange afstand („dolichos", zeven tot vierentwintig maal rond het stadion). Verder von den plaats worstelen, boksen en het pancratium (een mengvorm van worstelen en boksen. De ruiters vervolgden hun wed strijdenreeks op de vierde dag. Voor de atleten betekende deze dag het hoogtepunt van de spelen: de pen tathlon eiste het uiterste van de deelnemers. Allen werden toegelaten tot het eerste onderdeel: het ver springen. Vijf mochten vervolgens deelnemen aan het speerwerpen, de vier besten van hen aan de wedloop. Daarin viel weer een deelnemer af. De drie overgeblevenen kwamen uit bij het discuswerpen, waarna de overwinning tenslotte werd beslist in de worstelfinale tussen de twee veelzijdigste atleten. De klassieke datum voor de stichting is 776 voor Christus. Het jaar waar- In Corebus van Elis werd gekroond met de eerste Olympische lauweren. Tweehonderd twee en negentig maal sedert dien, zijn elke vier jaar bij de eerste volle maan na de zonnewende de spelen gehouden, totdat keizer Theodosius ze in 393 na Christus op verzoek van de christelijke kerkvader Ambrosius verbood. De traditie vermeldt, dat de spelen van 776 v. Chr. werden gehouden ter gelegenheid van de geheiligde wapenstilstand tus sen koning Iphytus van Elis en Lycurgus, de legendarische god-koning van Sparta. Eeuwen voordien echter bevolkten in de Helleense gedach- tensfeer reeds generaties van goden de vallei van de Alpheus. Het voor historische altaar van Chronos, op de hellingen van de naar hem genoem de berg, was in de loop der tijden vervangen door een tempel ter ere van zijn zoon Zeus. Olympische geest Helden De Olympische winnaars, gelau werd met een krans van takken, af gesneden van een wilde olijf in de omgeving van Zeus' heiligdom, wer den in hun stad als helden ontvan gen. Hun naam werd gegrift in klei- tafels, die nog heden ten dage be waard zijn gebleven. Waren de Olympische Spelen in oorsprong een lokale gebeurtenis, zo als er tenminste nog drie in Hellas waren, haar faam verspreidde zich steeds verder: Helleens, Pan-Hel- leens en tenslotte na de verovering door Rome; universeel. Noch Phi- lippus de Tweede van Macedonië, noch Tiberius of Nero hebben ooit een Olympische lauwerkrans bene den hun waardigheid geacht. Met de groter wordende faam van Het was Chronos' kleinzoon Hera cles (Hercules in de Romeinse ter minologie) aan wie de legendarische stichting van de spelen werd toege schreven. De wonderbaarlijke samen stelling van religie en lichaamscul tuur, zoals deze bij de Hellenen voor kwam, werd de oorsprong van wat wij later zouden leren kennen als de Olympische geest in de sport. De godsdienstige facetten sleten daar bij in de loop der eeuwen af, maar hun grondbetekenis bleef bestaan. Omgevormd in morele en filosofische begrippen. Godsvrede Elk vierde jaar, als in de vroege lente een weelde van bloemen de steenachtige grond van de Pelopon nesus tot een kleurig tapijt omtover de, trokken drie herauten uit Olym pia door het land om in elke stad de godsvrede af te kondigen. In de „Hierominia", de heilige maand van de spelen, verstomde het wapenge kletter. Atleet en toeschouwer wa ren verzekerd van een veilige tocht. Sport en politiek mogen volgens moderne odvattin gen niets met el kaar te maken hebben. In de oudheid was het anders: daar domineerde de sport. Olvmpia moet op de vermoeide reiziger een onuitwisbare indruk ge maakt hebben. Een nationaal heilig dom, toegankelijk voor elke vrijge boren Griek. Op de flank van de berg Kronos, aan de rand van een dennenbos en omzoomd door olijven gaarden lag Olvmpia als een ver zameling tempels, galerijen en loge menten. Dat alles overheerst door het stadion; zoals alle Griekse sta dions in de vorm van een hoefijzer van 211 meter bij 32 meter met een hardloopbaan van 192.27 meter. Dat is 600 maal de lengte van de voeten van Heracles. Boven alles uit toren de de tempel van Zeus. De 18 meter lange zuilen waren nauweliiks hoog genoeg om het enorme beeld van de godheid te overwelven. De zittende Zeus. één van de zeven klassieke wereldwonderen. Het is een wrede speling van het noodlot, dat veel hetgeen reeds eeuwen onder het stof lag bedolven, werd opgegraven tij dens de tweede Duitse onderzoe kingsperiode door Adolf Hitler bij de opening van de Spelen in Berlijn be volen. Piet Deenen nam leiding over in Ronde van IJsselmeer De Friezen hebben „Us Tiemen" in de tweede etappe van de Ronde van het IJsselmeer moeten missen, maar kregen een pleister op de wonde door de etappezege van de 24-jarige Henk Hoekstra uit Ureterp, die in de schaduw van de Waterpoort in Sneek vijf vluchtmakkers in de eindspurt te snel af was. Maar in het geheel van de ronde was de overwinning van Hoekstra, die eerder op de dag een solovlucht door een lekke band had moeten staken, niet van belang. Bij de koplopers bevond zich echter de 24-jarige Brabander Piet Deenen, die op de eerste dag als laatste van de kopgroep van zeven renners over de eindstreep in Arnhem was gegaan en dus slechts een minuut achter lag op leider Jos van der Vleuten. Gespannen heeft Deenen aan de meet staan wachten op de binnen komst van het peloton, ftiaair nog voordat Van der Vleuten als veer tiende arriveerde, had Deenen ze kerheid: hij had de leiding genomen in het algemeen klassement. Zijn winst op Van der Vleuten bedroeg 1 minuut en 59 seconden plus 15 seconden bonificatie zodat hij met een netto-winst van 1 minuut en 14 seconden op zijn streekgenoot de laatste dag ingaat. Het algemeen klassement luidt na de tweede dag als volgt: 1 Piet Deenen (Vlijmen) 7.46.13; 2 Jos van der Vleuten (Mierlo-Hout) 7.47.27; 3 Piet Braspenninx (Rijsber- gen) 7.48.07; 4 Karei Leijten (Breda) 7.48.22; 5 Henk Cornelisse (Amster dam) 7.48.33 6 Pierre Pellenaars (Breda) z.t.; 7 Henk Peters (Heem stede) 7.50.02; 8 Harm Smit (Gro ningen) 7.50.50; 9 Frans Ouwerkerk (Rotterdam) 7.51.14; 10 Jacques Schouten (Wognum) 7.51.14; 11 Henk Benjamins (Hollandschevetd) 7.52.09; 12 Gerben Karstens (Leiden) 7.52.37; 13 André van Middelkoop (Rotter dam) 7.52.44; 14 Harm Ottenbros (Alkmaar) 7.52.55; 15 Gab Minmeboo (Heenvliet) z.t. BILJARTEN Winst en verlies van Wijnen in Berlijn Het toernooi om het wereldkam pioenschap 47/2 is donderdag "in West- Berlijn voortgezet met de partijen van de derde ronde. De uitslagen luiden: Scholte (Ned.) 294 12 205 24.50 Spielmann (Did) 400 12 235 30.33 Vervest (Belg.) 400 7 151 57.14 Hibon (Fr.) 87 7 33 12.42 Tijdens een bijeenkomst donderdagavond in Utrecht is de officiële Olym pische tenne aan de aanwezige journalisten getoond. We zien hier de zwemsters Toos Beumer (1.) in de officiële tenue en Ria van Velsen (r.) in de uitgaanstenue van de Nederlandse olympische ploeg. Wijnen (Ned.) 400 11 168 36.36 Schrauwen (B.) 237 11 96 21.54 Galvez (Sp.) 400 17 118 23.52 Girvez (Arg.) 400 17 83 23.52 De Duitser Rudolph was deze ronde vrij. De uitslagen van de vierde ronde luiden: Hibon 172 19 45 9.05 Rudolph 400 19 99 21.05 Spielmann 318 14 107 22.71 Vervest 400 14 98 28.57 Schrauwen 400 16 155 25.00 Scholte 311 16 83 19.43 Galvez 400 22 109 18.18 Wijnen 324 22 98 14.72 Girvez was vrij. Na de tweede dag luidt de stand: pnt alg gem. Vervest 8 38.09 Wijnen 6 32.42 Galvez 5 22.22 Schrauwen 4 22.90 Spielmann 4 19.63 Girvez 3 16.82 Rudolph 2 16.89 Scholte 0 20.94 Hibon 0 8.34 Met het lijn toestel naar Kopenhagen, vertrok donderdagmiddag Tage So- rensen, de 46-jarige Deense scheidsrechter, die woensdagavond in het Olympisch stadion te Amsterdam ernstig werd gemolesteerd na het .flui ten" van de Europa-cupwedstrijd DWSFenerbahce. Foto: de Deen, met rolstoel en al op de vorkheftruck, die hem in het toestel moest tillen. Voetbal. De Bredase ere-divisie- club NAC heeft donderdagavond het elftal, dat Duitsland zal vertegen woordigen op de Olympische Spelen in een oefenwedstrijd in Oost-Berlijn met 10 verslagen. VOETBAL DOCOS. Zondag speelt DOCOS tegen Marathon op de Kikkerpolder. Aanvang 14.30. Een onbekende te genstander, welke daarom de ont moeting aantrekkelijk kan maken. De opstelling van DOCOS luidt: G. Dub bel dem an, P. Brasker, Fr. Jansen, H. Stuifzand, R. Kamphues, J. van Po lamen, A. van Dinten, Joost van Mar wijk, J. Krom, M. v. d. Broek, en Jan van Marwijk. Reierve L. Cazan- der. DO COS 2 gaat op eigen gelegen heid naar Rouwkoop 2. DOCOS 4 ver trekt om 13.15 per lijnbus naar SJC 4 in Noordiwijk. DOCOS 5 vertrekt per trein om 11.15 uur naar Alph. Boys 3 en DOCOS 6 gaat om half twee per fiets vanaf de Doezastr. naar Stompw. Boys 3. Alleen DOCOS 8 heeft géén wedstrijd. Alle jeugdelftallen spelen in het weekend. DOCOS a3 vertrekt om half twee per fiets naar Teylin- gen a2. DOCOS b3 gaat per fiets om twee uur onder leiding van de heer Koek naar ASC 3 op Pomona. De vertrektijden op zaterdag zijn: DO COS bl om 1.40 per fiets vanaf de Boerhaavelaan onder leiding van de heer Van Lierop naar Rijnsburgse Boys; DOCOS c2 om 1.50 vanaf de Zijlpoort per fiets onder leiding van de heer J. van Rossenberg; DOCOS c3 om 3.15 per bus vanaf het Station naar Quick Boys c5, onder leiding van de heer Van Zijp. De pupil'len-elftallen spelen op zaterdag thuis, behalve DOCO.5 (a), dat oml.40 vertrekt vanaf de Elam- garage voor de wedstrijd tegen Lug- dunum (a). Roodenburg De opstelling van Roodenburg tegen LFC is ails vodgit: doel: Keereweer; achter: Wiggers en B. de Jonge; midden: Van Roijen, Hensen en Van Weerlee; voor: Klink hamer, Den Os, De Klerk, Van Leeu wen en E. de Jonge. UDO De opstelling van het eer ste elftal, dat uit speelt tegen Unitas L., is als volgt: doel: H. Heemskerk; achter: P. Kniest, J. Werkhoven; midden: H. v. Haasteren, A. v. d. Voort, Hans Rooyakkers; voor: C. v. d. Klaauw, G. Oudshoorn, J. Bre mer, H. Swaak, P. Bogaards; res.: C. Kemp. Lugdunum In de thuiswedstrijd tegen VELO komt Lugdunum zondag a.s. als volgt uit: doel: Kerkvliet; achter: v. Mey gaard en, v. As; mid den: Crama, Ba velaar, Teeuwen; voor: de Cler, Collé, Bekkering, Le- get, Redel. Voorts wordt gespeeld: zondag 2.30: Lisse 2-Lugdunum 2; 10.15: Lugdunum 3-Roodenburg 3. VVSB Zondag speelt WSB zijn eerste competitiewedstrijd op eigen terrein en wel tegen Boskoop, een onbekende tegenstander. De wed strijd begint om 14.30 uur. VVSB komt in de volgende opstelling uit. Doel: P. Peeters; achter: E. Slinger land en A. v. Zonneveld; midden: J. v. Paridon, H. v. P aridon en C. Ap- pelihan; voor: G. v. d. Weijden, C. N. Duivenvoorde, J. Haasnoot, G. Rotte veel en J. v. d. Voort. WSB 2 speelt uit tegen Tonegido 2. Vertrek per taxi 10.45 uur bij Van Dam. Voor overige wedstrijden, zie pro gramma. Vertrektijden voor de jeugd (za terdag): Pupillen: Warmunda a- WSB a, aanvang 3 uur; vertrek 2 uur. Junioren: Ter Leede bl-WSB bl, aanvang 2.30 uur; vertrek 1.30 uur; Foreholte c3-VVSB c3, aanvang 3 uur; vertrek 2 uur. Zondag: Docos al-WSB al, aan vang 12 uur, vertrek 11 uur; ASC a3- WSB a3, aanvang 12.15 uur, ver trek 11 uur; Tellingen b2-VVSB b2, aanvang 1.15 uur, vertrek 12.30 uur; Teijlingen cl-VVSB c2, aanvang 12 uur, vertrek 11.15 uur; Lisse c3- VVSB c3, aanvang 12 uur, vertrek 11 uur. Nieuwkoop. Nieuwkoop 1 speelt a.s. zondag thuds tegen Soccer Boys 1 uit Bleiswijk. Aanvang 2.30. Spelers en reserves worden 1.45 in de kleed kamer verwacht. Opstelling: C. van Lith, D. Eys, L. Aartman, An<t. v. d. Voorn, L. Kwakkenbos, P. Wouters, L. Sanne, L. v. d. Voorn, Ant. v. d. Weydien, H. Kwakkenbos, R. Ver- looy. Res. C. Sanne, J. van Lamme ren, W. Sanne. Nieuwkoop 2 speelt uit in Woerden tegen VEP 3. Aan vang 12 uur. Vertrek vanaf kantine om 11 uur. Leider A. Vijfhuizen. Nieuwkoop 3 speelt thuis tegen Bode graven 3. Aanvang 12 uur. Nieuw koop 4 uit tegen Donk 6. Aanvang 2.30. Vertrek 1.30 vanaf kantine. K.R.V. Enkele mededelingen i.v. m. uitwedstrijden. Vrijdag: Pupillen: Rijnsburgse Boys aKRC a. Vertrek vanaf De Roskam 18 uur. Zaterdag: UVS bKRV b2. Aanvang 3 uur. Leider R. de Haas. Vertrek om 1.15 uur per rijwiel vanaf De Roskam. SVLV c 1KRV c 1. Aanvang 2.45. Vertrek om 2 uur vanaf De Roskam. Leider J. Snij er. Zondag: Rijp wete ring 3—KRV 2. Aanvang 2.30. Ver trek om 1.30 vanaf De Roskam. Op WOA-terredn. Zondag: SVLV 5 KRV 3. Aanvang 2.30. Vertrek vanaf De Roskamp 1.45. Meerburg. Ook deze week spelen allen uit. Zaterdag: Meerburg cl ver trekt 3.15 uur per fiets vanaf het Meerburgterrein naar Boshuizerkade terrein nr 6. Leider J. Janmaat. Meer burg bl vertrekt 1.30 uur per fiets vanaf het Meerburgterrein naar Rijp- wetering. Leider G. v. Velzen. Zondag: Meerburg al vertrekt 11.30 uur per fiets vanaf het Meerburg terrein naar Boshuizerkade terrein nr 6. Leider P. Graaf mans. Meerburg 5, vertrek 11.00 uur vanaf de Rijne- gommerstraat naar de Kikkerpolder. Meerburg 4, vertrek 1.30 uur vanaf de Rijnegommerstraat. Meerburg 2, vertrek 1.15 uur vanaf de Rijnegom merstraat. Leider H. Romunde Met ingang van deze week in de dinsdag avondtraining van de selectiegroep vervallen. De trainingstijden zijn nu als volgt: donderdag 7.30-8.30 uur: senioren en jun. A-2. Van 8.30-10 00 uur: selectiegroep. Voor de juniore i C-2, C-l, B-2, B-l en A-l blijft dé dinsdagavondtraining ongewijzigd. Alle C-junioren worden vrijdag avond om 6.30 uur dus hedenavond in clubcostuum verwacht op het schoolplein van de St. Berna.ius- school. In verband met het openen van de nieuwe brug zal worden deel genomen aan het défilé dat in Lei derdorp wordt gehouden. ASC De Ooievaars 1-ASC 1 om 14.30 uur, terrein Mr. P. Drooglever Fortuynweg, Den Haag. Vertrek om 13 uur met particuliere auto's vanaf het clubhuis. De opstelling is: J. Wur- zer, J. Bekkering, A. Zwanenburg, C. v. d. Waals, W. Spiering, G. Hoo- pe, H. de Goey, G. Spiering, H. Velt- man, Th. v. d. Broek, J. Raaphorst. Reserves: W. Kallenberg, L. Links, H. v. Zegveld. VNL Zondag: Altior 3-VNL 2, aanvang 2.30 uur, vertrek per auto om 1.15 uur vanaf het Havenplein; DOSR 5-VNL 4, aanvang 12 uur, ver trek per bus om 10.45 uur vanaf het Station. (Zie pagina 13)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 12