EEG-bijdrage voor de Leidse marktplannen Hoge golven om Veronica' Soldaat uit Lisse vroeg asiel in Zuid-Slavië Rapport over betekenis en ontwikkeling van veemarkt Koninklijke misstap VRIJDAG 18 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSH COURANT PAGINA 11 In het RAI-gebouw te Amsterdam heeft mevrouw Ma rijnen-Schreurs de tentoonstelling „Idee 1964" geopend. De foto toont de kikvorsmannen, die uit een plastic zwembad opdoken, om mevrouw Marijnen bloemen aan te bieden. De regering weet nog niet of het radioschip Veronica een vlag heeft en zo ja, welke. Zij wil er geen ma rine- of politieschip naar toe sturen om niet het gevaar te lopen dat zo'n schip bij een weigering tot vlagver toon onverrichter zake zou moeten terugkeren. De regering weet name lijk niet zeker of zij het recht heeft vertoning van de vlag te eisen. De activiteit van Veronica is geen geval, waarbij men het recht heeft tot aanhouding in volle zee over te gaan, althans dit is een omstreden vraag. De een is ervan overtuigd, de ander vindt het twijfelachtig. In de ze situatie dient men tot een afwe ging van belangen te komen. Daarbij komt de regering dan tot de uitkomst: wachten op de interna tionale regeling die in de maak is, zodat er zekerheid komt over de Ne derlandse rechten. Men moet niet gering denken over het optreden van een niet-Nederlands schip voor Nederland als zeevarende natie. Hoe onderzocht? Dit heeft minister Scholten gisteren in de Kamer verteld, nadat mr. Bos (CH) na de hele Kamer over de rechtsongelijkheid in het optreden tegen de REM en Veronica had ge- MAAND voor DESERTIE De krijgsraad te Arnhem heeft een maand militaire detentie geëist te gen de kweekschoolleerling C. P. R. uit Lisse, die als militair in juli van dit jaar uit de "dienst was weggeble ven en „Politiek asiel" had gevraagd in Joego-Slavië. Dat kreeg hij intus sen niet, want toen de autoriteiten daar de jongeman, die in 't Harde in garnizoen lag (doch inmiddels is afgekeurd) eens stevig aan de tand voelde, kwam het hoge woord er uit: Hij had geen zin meer in het soldatenleven. In arren moede meldde hij zich toen maar bij de Neder landse am bassade in Belgrado en liftte vervol gens naar Nederland. Gisteren stond R. voor de krijgsraad te Arnhem te recht. Zijn verontschuldiging was: „Ik heb het in een opwelling ge daan". De krijgsraad veroordeelde con form de eis. De detentie heeft R. in middels al uitgezeten. Op de vraag hoe het ingestelde on derzoek naar de vlag van Veronica dan wel gedaan wordt, antwoordde de minister: in het buitenland. En hoe lang zal het duren voor men tot een uitslag komt? Wij denken in we ken, zei minister Luns, eri hij maakte een gebaar waaruit men af mocht leiden dat het om heel veel weken zou gaan. Belgische methode De regering ziet ook geen oplossing in de door de Scandinavische landen en België gekozen middelen. België heeft de medewerking aan uitzendin gen vanaf een Belgisch schip ver boden. Met een dergelijke maatregel zal Nederland geen stap verder ko men, zei minister Scholten, want Ve ronica is niet als een Nederlands schip geregistreerd. En de Scandina vische wettelijke regelingen voor zien niet in een optreden tegen sche pen in volle zee. Er is inderdaad een maal tegen een Deens schip opge treden, maar misschien speelden daarbij bijzondere omstandigheden, opperde de heer Scholten. - Verschillen De minister van justitie betoogde overigens dat geringe feitelijke ver schillen vaak juridisch grote conse quenties hebben. Men is de ene dag nog niet meerderjarig, de volgende dag wel. Er is weinig veranderd, maar juridisch zijn er gróte gevol gen. Zo meent de regering ook dat de verschillen tussen het radioschip Veronica en het tv-eiland van REM naar aard en tijdstip verschillend op treden rechtvaardigen. NOODLOTTIGE MAALTIJD Elf leden van een Chinees gezin in Miaol, ten zuiden van de Formo- saanse hoofdstad Taipeh, werden uit genodigd aan tafel te gaan voor het nuttigen van een uit deeg, kool en knoflooL- i vVeide maaltijd. Negen aten, doch twee hadden nog geen trek en besloten nog wat te waohten. Deze twee redden zich hiermede het leven, want de maaltijd, die de negen anderen tot zich namen, was hun laatste. De gewaarschuwde po litie onderzocht het overgeschoten eten en zij bevond, dat sporen van een verdelgingsmiddel van insecten, die in de koolresten werden aange troffen, de dood der negen onfor tuinlijke eters had veroorzaakt. Volgens een Braziliaanse ontdek kingsreiziger zijn in het gebied van de bovenloop van de rivier de Xingu, een zijrivier van de Amazone, zes nog onbekende Indianenstammen ont dekt. De leden van een dezer stam men hebben een gemiddelde lengte van meer dan twee meter en kunnen, enigszins worden vergeleken met de Watoetsi in Afrika. Vlinder, waarheen is uw vlucht Het museum voor natuurlij ke historie in Bonn houdt zich op het ogenblik bezig met een onderzoek naar de trekgewoon- ten van verschillende vlinder soorten. Het heeft daartoe de vleugel van talloze vlinders voorzien van minuscule etiket ten met de woorden „museum Bonn 48" en „Zurück" en de insekten in vrijheid gesteld. Om zijn doel te bereiken, heeft het museum de pers in Nederland, België en Frankrijk verzocht cle lezers op te wek ken bij het vinden van aldus gemerkte vlinders, deze aan zijn adres op te zenden. Zowel in Nederland, als in Frankrijk en België zijn reeds exemplaren aangetroffen. De natuurkundigen in Bonn geloven, dat de mogelijkheid be staat dat vlinders, die in de omgeving van de Westduitse hoofdstad werden losgelaten, zelfs in het zuiden van Frank rijk kunnen worden aangetrof fen. De Minister van Landbouw en Visserij heeft besloten ten behoeve van de nieuwe Leidse veemarkt een bijdrage aan te vragen uit het Europese Oriëntatie- en Garantiefonds voor de Landbouw. Indien de bijdrage wordt toegekend betekent dit dat Leiden voor het vee markt-project, dat volgens de huidige raming 9 miljoen gulden zou kosten, een subsidie kan ontvangen tot ten hoogste 25% van de totale kosten, ofwel 2,25 miljoen gulden. Zoals bekend heeft de gemeenteraad van Leiden op 7 november 1960 het plan voor de bouw van een veemarkthal en bijkomende werken vastgesteld. De vereiste Rijksgoedkeuring voor de bouw is nog niet verleend. Volgens art. 15 van de betreffende E.E.G. verordening komen voor bijstand bij voorrang in aanmerking die projecten, die deel uitma ken van een complex van maatregelen ter bevordering van de har monische ontwikkeling van de algehele economie in het gebied, waar die projecten tot uitvoering worden gebracht. Omdat b. en w. van Leiden van mening zijn dat het project voor een nieuwe Leidse veemarkt aan deze omschrijving voldoet, hebben zij in juni j.l. de Minister van Landbouw verzocht een bijdrage uit het Oriën tatie- en Garantiefonds aan te vragen, welk verzoek thans door de Minister is ingewilligd. Een eventuele bijdrage zou, mede doordat hierdoor de tarieven op een redelijk peil kunnen worden gehouden, ten goede kunnen komen aan de verbetering van het handelsver keer tussen de producenten van vee en de handelaren in vee, waar mee de economie van het hele gebied, waarover de invloed van de Leidse veemarkt zich uitstrekt, zou zijn gebaat. B. en W. van Leiden laten het ver zoek van minister Biesheuvel aan het Europese Oriëntatie- en Garantie fonds voor de Landbouw vergezeld gaan van een uitvoerig en duidelijk rapport over de betekenis van de Leidse veemarkt. Het rapport bevat naast een in acht hoofdstukken inge deelde algemene beschouwing ook een groot aantal cijfers betreffende de aanvoer op de Leidse veemarkt en de grootte van de veestapel in de provincies Zuid- en Noord-Holland, tezamen het gebied, dat door de Leid se markt „bestreken" wordt. Het beschouwende gedeelte behan delt in het kort ontstaan, ontwikke ling en betekenis van de Leidse vee- Zondag, 20 september a.s. presenteert de AVRO-TV een show van Corrie Brokken onder regie van Theo Orde man. We zien hier een beeld uit de show: Corrie spreekt met Josephine Baker. De antwoorden van de grote Franse vedette werden in Parijs op de film vastgelegd. Koning Bhumibol en koningin Sirikit van Thailand, die in verband met het vorstelijke huwelijk in Griekenland verblijven, bezochten gisteren de Acropolis. Bij het afdalen van de trappen van de oude Griekse tempel geschiedde het, dat de koning misstapte, zijn evenwicht verloor en bijna ter aarde stortte. Het onheil werd echter nog net voorkomen. markt, en besluit met de constate ring, dat „de markt in vergelijking met de progressieve ontwikkeling van de marktaccommodatie, sterk verouderd en buitengewoon slecht geoutilleerd is". Al in 1882 „Overkoepeling van de totale markt is dringend noodzakelijk", al dus het rapport. „Tussen haakjes zij erop gewezen, dat reeds in 1882 de Hollandse Maatschappij van Land bouw betoogde, „dat echter, in elk geval, eene overdekte markt ver te verkiezen is aan eene markt met boomen beplant." Met de inrichting van een nieuwe markthal mèt bijbehorend terrein zal een investering gemoeid zijn van pl.m. 9 miljoen. Indien een betere etalering van het boerenprodukt op de veemarkt mogelijk zal worden, zal de valorisatie sterk worden ge stimuleerd." Gunstige ligging „Leiden is gunstig gelegen in het consumptiecentrum van de Randstad Holland. Als markt, gelegen in de Randstad, zal Leiden bij uitstek een rol kunnen spelen bij de bevoorra ding met gebruiks- en mestvee van de betrokken Rijnstreek- Op de nieu we veemarkt zullen export- en im portmogelijkheden in het kader van het EEG-landbouwbeleid goed tot hun recht kunnen komen." /,A1 deze mogelijkheden zullen ech ter alleen dan gerealiseerd kunnen worden, indien Leiden de beschik king krijgt over een goed geoutil leerde, gunstig gelegen, veemarkthal. Reeds enige jaren geleden heeft de gemeenteraad hiertoe een uitgewerkt plan vastgesteld, met beschikbaar stelling van de nodige kredieten. Om de Leidse veemarkt in staat te stel len haar belangrijke functie op het gebied van de vee- en vleeshandel te blijven vervullen en zich aan te pas sen aan de in deze te verwachten toekomstige ontwikkelingen, zal dit plan spoedig gerealiseerd moeten worden. Het betreft hier een object van pu- bliek-interesse. Het verlenen vah fi nanciële hulp zal daarom op geen enkele wijze ooncurrentie-verstorend kunnen werken". Broodnodig Het rapport besluit: „Het gaat uit eindelijk om de belangen van de boe renstand, van de handel én van de consument in één van de dichtst be volkte streken van Europa. Niet sterk genoeg kan worden beklemtoond, dat dit gebied een goed geoutilleerde markt eenvoudig broodnodig heeft." Agatha Christie in Den Haag Op uitnodiging van bat gemeente bestuur van Den Haag is de befaam de Engelse schrijfster van detective romans, Agatha Christie, gistermid dag op Schiphol gearriveerd. Zij zal vandaag in het Haagse Westbroek- park deel uitmaken vam een inter nationale jury van 33 leden, die uit 56 rozensoorten de beste moet kie zen, welke roos dan bekroond wordt miet de „Gouden Roos van de ge meente Den Haag". De 74-jarige schrijfster, die binnen korte tijd de uitgave van haar 68ste roman ver wacht, heeft in Engeland de naam een bijzonder kenner van rozen te zijn. Vanavond laat keert zij naar Engeland terug. ZUID-AFRIKA WEERT COMMUNISTEN De Zuid-Afrikaanse minister van justitie, Balthazar Vorster, heeft don derdag meegedeeld, dat „geen pro cureur of advocaat die communist is langer dan volgend jaar een praktijk zal mogen uiteofenen." Professoren en lectoren die officieel te boek staan als communist zullen per 1 januari 1965 al niet meer op de universiteiten mogen verschijnen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 11