Het REM-debat Drie doden en vier gewonden bij botsing Stropers roeien Indianen uit CIVIEL PROCES BEZIGE BIJ - TROUW OVER „IK JAN CREMER" Tegemoetkoming, géén smartegeld Meerderheid voor Johnson DONDERDAG 17 SEPTEMBER 1904 DjEJjJjTOSE, COURANT PAGINA 9 H.M. de Koningin en Z.K.H. prins Bernhard worden bij hun aankomst op het vliegveld van Athene begroet éoor koning Konstantijn van Griekenland. Het konink lijk paar woont in Athene het huwelijk tussen koning Konstantijn en prinses Anne- Marie van Denemarken bij. De REM-debatten in de Tweede Kamer waarvan woensdagavond een verslag werd gegeven via de (Lopik) televisie genoten bijzondere belangstelling van REM-di recteur J. Brandei, die wij hier zien kijken naar de ministers Luns en Scholten. VERVOLG VAN PAG. 1 lm pa sse Hoe moet men de impasse door breken en zo spoedig mogelijk tot een oplossing komen? Door op de kortst mogelijke termijn een beslissing te nemen over de reclame in de tv en over een meer open ether-bestel, waarbij alle groepen zendtijd krijgen die voldoen aan voorwaarden die voor alle groepen gelijkelijk gelden. Er bestaat een stuk reële ontevre denheid over de houding van de over heid, zei de heer Cals. En moet men enerzijds „rustig durven zegen dat wij het beter kunnen beoordelen dan zoveel kramt elezers die maar een stukje van de legpuzzel kunnen over zien." Hetis anderzijds begrijpelijk dat de situatie voor ons volk niet helemaal diuddelijk is. Het is een schijnbaar tegenstrijdige toestand d^t een mi nister die reclame in de tv voorstond niu Optreedt tegen de eerste reclame- zender. Wij rekenen, gehoord de troonrede, op de spoedige indiening van een wetsontwerp voor het ether- bestel, betoogde mr. Oals, en het zal er bij het bepalen van onze .stem over het wetsontwerp dat straks in de plaats van maatregel van best-uur tegen de REM moet komen van af hangen of wij in onze verwachtingen niet beschaamd worden. De heer Cals zei dat enkele KVP- ers vinden dat er via de Anti-REM- wet teveel bevoegdheden naar de regering gedelegeerd worden. Wordt de Kamer als de regering haar maat regelen heeft getroffen niet voor een onvoldongen feit gesteld? Deze KVP- ers vragen zich thans nog af of zij hun stem wel aan het voorstel kun nen geven. maakt van het totale cultuur beleid. We moeten oplossingen vinden die het hele volk kan begrijpen, zei mevr. Van Someren. Onduldbaar Dr. Meulink (ar) noemde het on duldbaar dat het tv-eiland een rechts vacuüm en gezagsvacuüm zou bete kenen. Hij vond trouwens dat de re gering ook zonder wet had kunnen ingrijpen. Ik kan me niet voorstel len dat iemand het doel van deze wet zou afwijzen of het zou een anarchist moeten zijn, aldus de heer Meulink. Hij zei dat de regering en parlement gezamenlijk verantwoordelijk zijn voor een met spoed te treffen maat regel tegen de REM. -Het zou heel vreemd zijn als wij een wet aannamen om een gezags vacuüm op te vulilen en als wij de wet niet zouden toepassen voor het doel waarvoor deze in het leven ge roepen is. Welk omroepbestel wij ook krijgen, de REM zal daarin door de wijze van ontstaan en door de struc tuur niedit onder te brengen zijn. Einde Mr. Bos (c.h.) heeft een einde ge maakt aan de onzekerheid die zijn fractievoorzitter Beemink enige we ken geleden schiep, toen hij de mo gelijkheid opperde een splitsing aan te brengen tussen de goedkeuring van de nu behandelde wet en de goedkeuring van het tegen de REM hanteren van de Telegraaf- en Tele- foonwet. Met het aanvaarden van deze wet aanvaarden wij ook dat de regering de bevoegdheid krijgt op te treden op die terreinen waar zij dit nood zakelijk acht, zei de heer Bos, die de werkginig van de Telegraaf- en Tele- foonwet op het eiland geboden acht. De heer Bos merkte overigens op dat men de wet op juridische gronden aanvaarden kan maar wel voor een tv-eiland zijn en omgekeerd. Vanmiddag kwam men opnieuw bijeen voor een slot - uitspraak. Alle schuld Mevr. Van Someren-Downer kwam ter aanvulling op het betoog van haar liberale fractiegenoot Berk houwer nog eens vertellen dat de Kamer alle schuld treft voor "de tries te samenloop van omstandigheden" dat minister Scholtèn (van de nota over reclame-tv) dit wetsontwerp nu moest verdedigen. Zij sprak voor haar doen zeer gematigd en genuan ceerd over de huidige situatie, waar bij zij het betreurde „dat de sfeer vöor constructief overleg bedorven te." Tijdens zware regenval is gister avond kort na zes uur op de weg van Vianen naar Lexmond (Rijksweg 27) een personenauto geslipt en in botsing gekomen met een vrachtauto die uit tegenovergestelde richting kwam. Twee kinderen die in de per sonenauto zaten werden op slag ge dood. Twee andere kinderen, die in dezelfde wagen zaten, werden ge wond. De auto werd bestuurd door de 39- jarife heer C. Monfrooy. Hij werd zwaar gewond naar een ziekenhuis te Utrecht overgebracht. Ook zijn echtgenote werd zwaar gewond. De chauffeur van de vrachtwagen kreeg een. shock. Zijn zoontje dat naast hem in de cabine zat, werd licht gewond. De weg waarop het ongeval plaats had heeft de reputatie bij regen moeilijk berijdbaar te zijn. De weg is bochtig. In het verleden zijn er on der slechte weersomstandigheden al veel ongelukken gebeurd. Zij nodigde de regering uit zo snel Kort na aankomst in het ziekenhuis mogelijk gebruik te maken van de overleed ook de bestuurder van de nieuwe technische mogelijkheden, personenauto de 39-jarige heer C. voor een omroepbestel dat deel uit-Monfrooy. Een van de kinderen die bij het ongeluk om het leven kwam was zijn 6-jarig zoontje Gerrit. Het andere slachtoffertje was de 10-jari- ge Anneke Kortenhoeve uit Lex mond, een buurmeisje van de familie Monfrooy. In de personenauto zaten buiten het echtpaar Monfrooy vijf kinderen, vier van de familie Monfrooy en het buurmeisje. Van de drie kinderen die werden gewond is een er ernstig aan toe. Mevrouw Monfrooy verkeert op het ogenblik buiten leversgevaar. Het knaapje dat in de vrachtwagen zat kon na in het ziekenhuis te zijn verbonden naar huis worden ge bracht. Volgens twee Brazilianen die be last zijn met de hulp aan Indianen worden in een reservaat in de Brazi liaanse staat Matto Grosso de daar wonende Indianen uitgeroeid door stropers die jacht maken op tijger- katten. Om zich van lastige getuigen te ontdoen schieten de strooers de ïnudianen neer zoals zij met het wild doen, aldus een rapport, dat bij de minister van binnenlandse zaken is ingediend. Er wonen in het reservaat ongeveer 2.000 Indianen. De minister is er zelf heengegaan om de zaak te onderzoeken. Vier jonge Oostberlijners zijn er gisternacht in geslaagd in Berlijn naar het westen uit te wijken. Hier poseren zij met de Engelse militairen, die hen bij hun vlucht behulpzaam waren aan de sectorgrens. Het viertal waaronder een meisje van 20 jaar liep heel wat kleer scheuren op maar ondervond geen lichamelijk letsel van de vlucht. (De gezichten van het viertal zijn op de foto onherkenbaar gemaakt om identificatie te voorkomen). In het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam heeft mevrouw Marljnen vandaag de officiële opening verricht van de tentoonstelling van moderne apparatuur voor uw huis „Idee '64". Een van de trekpleisters zal Mer zijn •en plastic zwembad (foto) dat door ieder die er het gel d voor heeft in zijn tuin kan worden gebruikt. UITGEVERIJ ACHT ZICH BELEDIGD DOOR RECENSIE De vraag of de kop en een woord in de recensie over het boek „Ik, Jan Cremer" in het dagblad Trouw beledigend zijn voor de uitgeverij van het boek kwam cisteren aan de or de bij de behandeling der civiele pro cedure van de Amsterdamse uitge verij „De Bezige Bij" tegen het dag blad Trouw. De literaire criticus van dit blad, J. van Doorne, had boven zijn critiek als kop staan „De smeri ge Bij bezig" en in het stuk werd deze uitgeverij een „stinkuitgeverij" genoemd. De Bezige Bij acht zich bierdoor beledigd en meent subsidi air dat er een onrechtmatige daad is gepleegd. Zij vraagt een primair door de rechtbank te bepalen vergoeding van immateriële en materiële gele den schade, alsmede publicatie van van het vonnis in „Trouw". De advocaat van de uitgeverij, mr. J. M. Brölmann sprak gisterochtend in zijn pleidooi van een zeer ernstige belediging. „Trouw" had het verzoek van de uitgeverij de belediging terug te nemen geweigerd. De opzet tot belediging was volgens pleiter aan wezig bij de criticus. De eveneens ge dagvaarde uitgeverij van het dagblad en de hoofdredacteur waren voor plaatsing van het artikel ervan op de hoogte en zij zijn er voor verant woordelijk, aldus mr. Brölmann. Met erkenning van het recht op kritiek stelde hij dat deze in rechtmatige en aan de maatschappelijke zorgvuldig heid beantwoordende vormen moet worden gegoten. „Trouw" heeft z.i. die zorgvuldigheid niet in acht geno- L. van der Beek (102, oud-4 Rl'er) gisteren overleden Op 102-jarige leeftijd is in de afge lopen nacht in Leiden overleden de heer L. van der Reek, de oudste oud beroepsmilitair van Nederland. Hij was in dienst bij het in Leiden gele gerde Vierde Regiment Infanterie tot hij in 1910 met pensioen ging. De heer Van der Reek, die in mi litaire dienst korporaal-wasbaas was, heeft in januari van dit jaar naast de garnizoenscommandant van Den Haag in Leiden het défilé gade ge slagen ter gelegenheid van de vie ring van het 125-jarig bestaan van dit regiment. De begrafenis zal in alle stilte plaats vinden. men. Er is geen twijfel aan dat de gebruikte uitdrukkingen beledigend zijn. De uitgeverij zou in de toekomst als deze uitdrukkingen niet worden gecorrigeerd, schadelijke invloed on dervinden. De schadevergoeding moet volgens de advocaat dan ook niet worden afgedaan met een gering sym bolisch bedrag. KRITIEK NIET MUILKORVEN De raadsman van „Trouw", mr. D. Schut, stelde dat de kern van deze procedure is of de geïncrimineerde woorden ónder de gegeven omstan digheden mochten worden gebruikt. „Trouw" mocht z.i. het boek als een smerig, a-moreel boek aan de kaak stellen. De schrijver heeft zelf ge zegd dat hij een stuntman wilde zijn en een hoop geld wil verdienen. Er wordt volgens de advocaat gelukkig maar zelden door het openbaar mi nisterie ingegrepen als een boek niet door de beugel kan. Spreker legde een aantal kritie ken over waarin boek en uitgeverij niet zijn gespaard en die er volgens hem ook niet om liegen. „Trouw" staat niet alleen in zijn kritiek. Mr. Schut betoogde dat kritiek niet aan banden mag worden gelegd en niet gemuilkorfd worden. Kritiek in een dagblad moet volgens hem ondubbel zinnig kunnen zijn. „Trouw" heeft zich volgens hem niets te verwijten. De rechtbank doet op dinsdag 27 oktober uitspraak. Voor beheerder van Haags PTT-agentschap De beheerder van het postagent schap in de Haagse Bijenkorf, de 43- jarige heer Th. Molenkamp uit Den Haag, is gisteren door het gerechts hof in de residentie een bedrag van 1314 gulden toegekend als tegemoet koming in de geleden schade. De heer Molenkamp had zich voorzien van juridische hijstand, toen hij vo rig jaar verdacht werd van diefstal of verduistering van 34.700 galden ten nadele van de PTT. Als ver dachte bracht hij vijf weken in voor lopig arrest door. Na zijn invrijheid stelling bleef hij nog acht maanden verdacht, tot een expeditiechauffeur bekende het geld te hebben ont vreemd. De Haagse rechtbank wees het verzoek om schadevergoeding van de heer Molenkamp af. In beroep ver zocht de appellant schadevergoeding plus een redelijke vergoeding voor het doorstane leed. Het gerechtshof is op het laatste deel van dit verzoek niet ingegaan. Het hof nam voor de toekenning van de tegemoetkoming van 1.314 gulden in aanmerking on der meer: het onbesproken levens gedrag, de levensomstandigheden, en de houding van de heer Molenkamp voor en tijdens de voorlopige hechte nis. De heer Molenkamp deelde des gevraagd mee, dat hij met deze be slissing en overwegingen van het hof zich voldoende gerehabiliteerd acht. Hij zal daarom geen appel aanteke nen tegen de beslissing van het hof. Volgens opiniepeiling Volgens een opiniepeiling van het instituut Gallup zijn de Amerikaanse kiezers op het ogenblik in meerder heid voor president Johnson: 65 pro cent tegen 29 procent voor Goldwa- ter. Zes procent heeft geen mening. Deze resultaten worden bevestigd door gedeeltelijke peilingen in ver schillende staten die voor de uitslag dger presidentsverkiezingen van stra tegisch belang zijn, aldus het intituut. In de staat Californie zou 25 procent der republikeinen voor Johnson stem men Van de vrouwen zouden 'twee van de drie voor Johnson zijn. Zeker in elk geval is, dat steeds meer republi keinse bladen hun steun aan de hui dige president geven. Democratische senator wordt republikein De 61-jarige Strom Thurmond, die de zuidelijke Amerikaanse staat Zuid- Carolina in de senaat vertegenwoor digt, heeft woensdag in een televisie uitzending medegedeeld, dat hij in het vervolg zijn senaatszetel als „Goldwater-republikein" zal bezetten. Het mandaat van Thurmond loopt in 1966 af. Thurmond, die bekend staat als een vurig „Dixiecraat" en een krach tig tegenstander van vele regerings maatregelen, verklaarde in de uit zending onder meer, "dat de democra tische partij „Amerika naar een so cialistische dictatuur leidt".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9