Vijf nieuwe bisschoppen na akkoord met Hongarije Overleg wordt voortgezet Alph ens raadslid W. S. van der Meent Ridder van Oranje Nassau Studentenklap kwam op 250 te staan KWESTIE-MALEISIë IN IMPASSE GERAAKT Soekarno: „Sneller verpletteren" Op echtgenote ingereden DANSSCHOOL HENNY BOES - OECSTCEEST WOENSDAG 16 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 Met kwestie-Mindszenty op goede weg De H. Stoel heeft in een communi qué meegedeeld, dat 'n overeenkomst Is bereikt met de Hongaarse regering. Het voorziet in de benoeming van vijf bisschoppen. De overeenkomst heeft slechts een beperkte omvang en brengt geen en kele veran dring in de situatie van kardinaal Mindszenty, die na zijn gevangenschap van 1949 tot 1956 en zijn asiel in de Hongaarse legatie te Boedapest nog altijd daar verblijft. Mét de?e overeenkomst heeft de H. Stoel kennelijk willen voorzien in de meest dringende behoeften van de Kerk in Hongarije, die al sedert jaren praktisch zonder leiding is. Het brengt ook geen verandering in de reeks benoemingen, die Paus Johan nes enkele jaren geleden reeds ge daan heeft, met uitzondering van mgr. Winkler, die thans door Paulus VI opnieuw benoemd is tot wijbis schop van Szombathely. De andere benoemingen zijn door de Hongaarse regering ook nu nog niet erkend. Thans zijn dan wel benoemd: Mgr. Hamvas tot aartsbisschop van Kalocsa; mgr. P. Brezanoczy, tot apos tolisch vioaris van Eger; mgr. J. Cserhati, tot kapittelvicaris van Pees; mgr. J. Bank, tot hulpbisschop van Gyor; en mgr. J. Ij jas, tot titulair- bisschop, maar van wie nog niet be kend is welke bisschoppelijke functie hij in Hongarije zal vervullen. ANDERE EISEN De overeenkomst voorziet slechts zoals reeds gezegd is in een klein deel der" meningsverschillen tussen de H. Stoel en het Vaticaan. Behalve het recht van benoeming van bisschoppen en priesters, eist de H. Stoel voor de Kerk ook op: 1. herstel in het ambt van bis schoppen die daartoe door de Hon gaarse regering worden verhinderd; 2. Godsdienstonderricht voor de kinderen zonder dat repressailles te gen him ouders worden genomen; 3. Opheffing der priesterorganisa ties die niet in overeenstemming zijn met het kerkelijk recht; 4. Vrijheid voor de katholieke pers; 5. Beëindiging van de staatscen- suür op bisschoppelijke publikaties. Welingelichte katholieke zegslieden menen, dat de nieuwe bisschoppen alle activiteit zullen ontplooien die in een communistisch land mogelijk is. De nieuwe bisschoppen worden beschouwd als leden van de progres sieve groep in de Katholieke Kerk en gaan later deze week naar Rome om het Vaticaans Concilie bij te wo nen. Onder do nieuwe overeenkomst neemt het Hongaarse episcopaat het beheer van het pauselijk Hongaars instituut in Rome over. Daardoor is de opleiding van Hongaarse priesters in Rome verzekerd, aldus de woord voerders. De Hongaarse minister voor ker kelijke aangelegenheden, Prantner, prees de „realistische houding tegen over Hongarije", die het onderteke nen van de overeenkomst mogelijk had gemaakt, aldus het Hongaarse persbureau M.T.I. De overeenkomst zegt uitdrukke lijk, dat beide partijen bereid zijn het overleg voort te zetten en de Spaanse vrachtboot door Cubaanse ballingen in brand geschoten De Spaanse vrachtboot Sierra Aran zazu, die zondagavond bij Cuba we gens brand door de bemanning werd verlaten is in brand geraakt door kanon- en machinegeweervuUr van twee niet-geïdentificeerde schepen, zo hebben overlevenden gemeld. Ih een bericht uit Panama werd gisteren gezegd, dat volgens Cubaan se ballingen anti-Castro-commando's zóndagavond een Cubaans schip had den aangevallen, dat suiker naar een communistisch land vervoerde. De Sierra Aranzazu was op" weg near Cuba met een lading knoflook, cognac, speelgoed en textiel. Vol gens de bemanning werd hun schip zondagavond om 20 uur Weshington- tijd door een onbekende boot ver kend. Later schoten twee snelle bo ten de Sierra Aranzazu zónder waar schuwing met machinegeweren en kanonnen in brand. De bemanning werd, zoals wij gis teren meldden, opgepikt door een Nederlands schip, dat haar op de Ba- hama=eilanden aan land zette. On derweg is het Nederlands schip, de Thulin, aangehouden door drie Cu baanse törpedobóten, aldus het ver slag van het State Department. Eeh Cubaanse officier stelde vóór de be manning van het Spaanse schip over te nemen. De gezagvoerder van de Thuiin ging daar niet op in en zette de reis naar de Bahama-eilanden voort. Een Amerikaans vliegtuig heeft vandaar acht gewonde bemanningsle den voor medische behandeling naar de Amerikaanse basis Guantanamo op Cuba gebracht. Ook de drie doden werden daarheen vervoerd. De uitgebrande Sierra Aranzazu is door een Cubaanse sleepboot naar Cuba gebracht KARDINAAL KOENIG: TOESTAND NIET HOPELOOS Frainz kardinaal Koenig, aartsbis schop van Wenen, houdt de toestand van dé Katholieke Kerk in 't Oosten niet voor hopeloos. In een vraagge sprek met het Milanese blad „Cor- rière Delia Sera" zegt de kardinaal voorts, dat hij mogelijkheden ziet voor een regeling van de kwestie- Mindtszenty. Kardinaal Koenig noemde de toe stand van de geestelijkheid achter 't IJzeren Gordijn alles behalve roos kleurig. De priesters voelen zich ge ïsoleerd en afgemat. Nog altijd heerst de terreur achter het IJzeren Gor dijn. „Toch ben ik van mening, dat men moet blijven hopen tegen de verwachting in." Over de kwestie-Mindszenty zei de kardinaal: „I'k kan niet alles zeggen watik weet, maar wij zijn op de goe de weg." BELGISCHE ARTS VRIJGESPROKEN VAN Vraag en antwoord in de Sowjet-Unie Ter gelegenheid van het mor gen in Moskou beginnende in ternationale jeugdforum waar aan delegaties uit vele landen, waaronder communistisch-Chi- na, deelnemen is door de Rus sen een zorgvuldig uitgevoerd blad verspreid waarin op vele vragen een antwoord wordt gegeven. Op welke terreinen van wetenschap en techniek is de Sowjet-Unie de kapitalisti sche landen voorbij gestreefd? Op nagenoeg alle, zo luidt het antwoord, kan men in de Sow jet-Unie buitenlandse kranten kopen? De Russen hebben de progressieve pers uit de gehele wereld ter beschikking. Zijn er bevoorrechte groepen in de Sowjet-Unie? Ja, de kinderen. Schrijft de Russische pers steeds waarheid? Steeds. Be staat er anti-semietisme in de Sowjet-Unie? Zeker niet. Wordt de Russen belet naar het bui tenland te gaan? In de afgelo pen vijf jaar hebben vier mil joen Russen een bezoek aan het buitenland gebracht. Wij propageren deze bezoeken. De Russische burgers geven er echter dé voorkeur aan binnen hun eigen grenzen te reizen. Aldus een bloemlezing uit dit Russische vraag-en-antwoord- spel. MISHANDELING Negerkandidaten wonnen in Alabama De Belgische artsenstaking van en kele maanden geleden had gisteren nog een klein staartje in een zaak voor de Maastrichtse politierechter. De Belgische arts Ivon Galloy uit Beauvais, die evenals vele collega's indertijd in Valkenburg zijn intrek had genomen, stond terecht, ver dacht van mishandeling van de jour nalist Kees Slager van het Vrije Volk, die hij op 17 april in het Lim burgse vakantieplaatsje bij uitstek een forse klap ion hebben toegediend. De arts zou geslagen hebben juist op het moment, dat de journalist Slager een foto wilde nemen van de stakende artsen. Door deze klap was het toestel zo tegen het hoofd van de journalist gevlogen, dat deze een blauw oog opliep. Op grond van de wel zeer tegen strijdige getuigenverklaringen één Maastrichtse persfotograaf gaf Sla ger gelijk, drie Belgische artsen ver klaarden, dat hun collega de waar heid sprak sprak de politierechter de arts vrij, nadat de officier van jus titie een boete van veertig gulden ge- eist had. Tweemans-ruimtevlucht uitgesteld tot 1965 De eerste Amerikaanse ruimte- vlucht met 2 man is nu definitief uit gesteld tot volgend jaar, zo deelt hét bureau voor ruimtevaart mee. Men was voornemens, in december 2 man tegelijk de ruimte in te sturen, maar er is vertraging in de uitvoering van het plan ontstaan. Een raket is door de bliksem getroffen en de stormen Cleo en Dora hebben ook grote scha de aangericht. Men hoopt nu in het eerste kwartaal van het komende jaar te kunnen lanceren. Engelse verkiezingen op 15 oktober De Britse algemene verkiezingen zullen op 15 oktober gehouden wor den, zo heeft premier sir Alec Dou glas-Home gisteren bekendgemaakt. Deze datum was reeds maanden te voren voorspeld. Het huidige parlement, het eerste in vredestijd, dat de volle vijf jaar heeft bestaan sinds deze limiet in 1911 werd ingesteld, zal op 25 sep tember door koningin Elizabeth wor den ontbonden. Het nieuwe parle ment zal op 27 oktober bijeenkomen om zijn „speaker" (voorzitter) te kie- zen. Het nieüwe parlementsjaar be gint op 3 november, aldus het com muniqué. Nieuwe successen voor troepen van Tsjombe Kongolese regeringstroepen, waar onder blanke huurlingen, hebben Li- sala, de hoofdstad van Midden- Kongo, na hardnekkig verzet van goedbewapende rebellen, heroverd. In een tweede bekendmaking van de Kongolese regering heet het, dat regeringstroepen Loelimba, aan de oever van het meer van Tanganyika, hebben bereikt, terwijl een andere regeringsstrijdmacht oprukt naar Kindoe in Oost-Kongo, dat door de rebellen angenoeg verlaten zou zijn daar zij zich zoüden terugtrekken op Stanleystad. De rebellen in Oevira in Noord- Katariga hebben de regering ge waarschuwd Oévira niet te bombar deren. Dit zou leiden tot vergel dingsmaatregelen tegen de 30 Euro peanen in de stad. Als eerste bisdom in Italië is het in het bisdom Triëst aan priesters toegestaan in plaats van de toog, de z.g. „clergyman", het zwarte costuum te dragen. In het desbetreffende be sluit van de bisschop van Triëst, mgr. Santin, zegt deze, dat hij het nuttig acht de ontwikkeling in de kleding van de priester niet tegen te houden, vooral als de priester in nauw con tact treedt met de mensen. Voor de eerste maal sinds de Ame rikaanse burgeroorlog hebben in de Amerikaanse staat Alabama neger kandidaten een verkiezingsstrijd te gen blanke tegenstanders gewonnen. Dit gebeurde in de stad Tuskeges, waar maandag gemeenten adsverkie- zingen zijn gehouden. Daarin versloe gen twee neger-kandidaten hun blanke tegenkandidaten, met het re sultaat, dat de raad thans uit drie blanken en twee negerleden bestaat Agatha Christie kiest beste roos De Engelse schrijfster Agatha Christie zal op 18 september haar oordeel vellen over 56 rozensoorten in het Haagse Westbroekpark. Zij is namelijk een groot rozenliefhebster en zit met 11 andere amateurs en amatrices in een jury, waarvan ook nog 21 deskundigen deel uitmaken. De jury zal dan de allerbeste roos aanwijzen, die zal worden bekroond met de Gouden Roos van de ge meente Den Haag; een kristallen tro fee is er voor de roos die de meest exquise geur verspreidt. Haagse politierechter Een 27-jarige student uit Lelden was in conflict gekomen met de huis commissie van de mede door hem be woonde flat. Een lid dier commissie zou hem niet erg welgezind zijn en aangifte hebben gedaan van een overtreding welke zou zijn gepleegd. Dit had tot gevolg, dat de student genoemd lid der commissie zo'n klap gaf, dat diens neusbeentje brak. hebt blijkbaar een stevige hand van slaan", stelde de officier van justitie bij de Haagse politierech ter vast. Verdachte beklaagde zich Over dé z.i. onbillijke behandeling, wélke hij van de commissie had ondergaan, waarbij een vriendjöspolitlêk" zou Worden toegepast. „Maar u als student ifi dé réchten, zou kunnen weten dat mishandeling strafbaar is", veronderstelde dé of ficier, die ƒ300 boete of 00 dagen hechtenis eiste. De rechter legde 250 boeten of 50 dagen hechtenis op, VOORLICHTINGSDAG VOOR BLOEMISTVROUWEN Óp 24 september a.S. zullen uit alle delen van ons land bloèmschiksters en -bindsters naar Utrecht reizen om deel te^nemén aan de Fleurop Dames Dag (F.D.D. '64), die speciaal voor hen is georganiseerd. Het bestuur Van Fleurop-Interflora Nederland is het eerste Van de ruim 100 bij deze bloe mist enorgandsa tie aangesloten landen, dié het heeft aangedurfd eên bijéén komst te beleggen, waar geen man aanwezig mag zijn! Ook in ander op zicht is deze F.D.D. eên bijzonder êveiiement, daar hier werkgeefsters en werkneemsters tezelfdertijd wor den voorgelicht over hun organisatie en hun plaats daar in. Het doel van de Fleurop Dames Dag is in de eerste plaats dat de bloemisten - vrouwen, die elkaar over het algemeen slechts „Vên dé telefoon" kennen, nu ih werkelijkheid kennis met elkaar maken. Burgemeester Bruins Slot, verge zeld van gemeente-secr. A. Veen- huijsen, heeft gistermorgen in het kantoor van de n.v. Dakpannen- en Kleiwarenfabriek van D. van Dordt en Co. aan de directeur van dit be drijf, de heer W. S. van der Meent, de versierselen uitgereikt behorende bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De heer Van der Meent viel deze hoge onderscheiding te beurt in ver band met zijn veertigjarige dienst bij het bedrijf en voorts vanwege zijn zeer vele functies, die hij heeft in het maatschappelijk leven. De plechtigheid vond plaats in aan wezigheid van de overige directie leden, het kantoorpersoneel en de ba zen van het bedrijf. In zijn toespraak tot de jubilaris en diens echtgenote, weês burgemees ter Bruins Slot er op, dat de heer Van der Meent zowel de ontwikkeling van het bedrijf als die van zich zelf, van jongste bediende tot directeur, heeft beleefd. Vooral het laatste noemde spr. een feit waarvoor een hartelijke hulde zeker verdiend is. In 1947 werd de heer Van der Meent benoemd tot pro curatiehouder en in 1959 tot mede directeur van dit grote bedrijf, dat een naam heeft ver over de grenzen. Voorts heeft u, naast het zakenleven, ook nog tijd gevonden om 18 jaar deel uit te maken van de raad der gemeente en dit lidmaatschap waar genomen op een uitstekende wijze. Ook in het Nutswerk, was en is u geen vreemde, lid van het bestuur, en voorzitter van de Bouwcommissie van de Nutsstichting en naast dit al les was u ook nog ouderling van de Hervormde gemeente van Ouds hoorn. Met dit alles heeft u bewezen niet alleen het bedrijf maar ook de gemeenschap te willen dienen, waar voor ieder grote waardering heeft" aldus burgemeester Bruins Slot, die vervolgens de heer Van der Meent de versierselen van de orde op de reyers spelde. De heer J. Baksteen sprak namens het kantoorpersoneel en de bazen hartelijke woorden van waardering en vreugde en bracht dank voor de Burgemeester Bruins Slot speldt de jubilaris de onderscheiding op. prettige samenwerking, die er steeds heeft bestaan. Hij bood een boekwerk aan en mevr. Van der Meent-Boot 'n tuil bloemen. De heer Van der Meent wees er in zijn dankwoord op, dat hij deze dag een „snipperdag" had genomen om dat het op 15 september toch feitelijk zijn jubileumdag is, dat de 25ste van deze maand officieel zal worden her dacht. Nooit heeft hij kunnen ver moeden, dat hij om de reeds genoem de reden met zijn echtgenote naar het kantoor genodigd was. Hij noem de het een bijzonder treffende ver rassing, die hogelijk gewaardeerd wordt. De mede-directeur, de heer F. H. Nauta, wees er op, dat hij op 25 sep tember nog nader op dit jubileum hoopte terug te komen, namens de directie en feliciteerde hij zijn colle ga-directeur reeds nu met de hoge Koninklijke onderscheiding bij dit jubileum ontvangen. VOOR VEILIGHEIDSRAAD Een Afrikaans-Aziatische ontwerp- resolitie, bedoeld als compromis om de debatten in de Veiligheidsraad over de Maleisische klacht tegen In donesië af te sluiten, is door een der partijen (Indonesië) afgewezen. Dit heeft de vertegenwoordiger van Ivoorkust, Arsene Usher, die tezamen met de afgevaardigde van Marokko het Initiatief tot het opstellen van de resolutie had genomen, gisteravond aan de raad meegedeeld toen deze de behandeling van de klacht voortzet te. De zaak is hierdoor in een impasse geraakt en de resolutie zal niet wor den ingediend. In de resolutie werd opgeroepen tót beëindiging van de vijandelijk heden. President Soekarno heeft beslo ten de Indonesische strijdkrachten en het arbeidspotentieel te mobiliseren voor een snellere uitvoering van zijn bevel om „Maleisië te verpletteren", zo is gisteravond door radio-Djakar ta bekendgemaakt. Voorts werd de instelling bekend gemaakt van regionale uitvoerende machten met het recht tot arrestatie, Opsporing en het in beslag nemen van eigendommen. Het besluit was genomen in verband met de Indone sische confrontatiepolitiek ten op zichte van Maleisië. LANDINGEN Militaire kringen in Labis, in het züiden van centraal-Malakka, me nen thans, dat er in het begin van de maand niet één maar twee groe pen Indonesische parachutisten zijn geland. Volgens hen heeft een van de groepen van vijftig parachutisten nog een zekere leiding. Een andere groep van eveneens vijftig parachutisten die 30 kilometer ten noorden van Labis landde zou gedemoraliseerd zijn. Van deze eenheid waren ver scheidene leden gevangen genomen. MR. VAN THIEL WEER KAMERVOORZITTER Bij K.B. is benoemd tot voorzitter van dé Tweede Kamer der Staten- Generaal voor het tijdvak der te genwoordige zitting, mr. F. J. F. M. vain Thiel. In de gisteren gehouden vergadering van de Tweede Kamer was de heer Van Thiel als eerste kandidaat voor deze functie aan de koningin voorgedragen. AUTOBUS MET BERLIJNSE KINDEREN VERONGELUKT 32 Kinderen uit West-Berlijn héb' bén min of meer zware verwondin gen opgelopen, doordat de autobus waarmee zij op Vakantie in de bonds republiek waren, op dé autoweg Frankfort—Mannheim op een vracht auto reed. Het ongeluk ontstond doordat een personenauto waarvan de bestuur der de macht Over het Stuur had ver loren, via de wegrand in de midden berm in omgekeerde richting op de rijbaan kwam te staan. Drie vracht auto's wisten bijtijds te stoppen, maar de daarachter rijdende auto bus met dé kinderen reed door on bekende oorzaak met onverminder de snelheid op de laatste vrachtauto. Ook de besturder® van de autobus bus én de vrachtwagen liepen ern stige verwondingen op. Houtvester stookte met bom in de schoorsteen Een houtvester uit het Poolse district Lodz had al jaren last van een slecht trekkende schoorsteen. Hoe hard hij ook stookte de kachel wilde maat niet goed trekken. Een in de arm genomen deskundige kreeg de schrik van zijn leven toen hij in het rookkanaal een bom van klein kaliber ontdekte. Militai ren hebben de bom, die nie mand begrijpt hoe tijdens of na de tweede wereldoorlog in de schoorsteen van de houtves ter terecht is gekomen, verwij derd. Gisteravond heeft een 29-jarige Zeistêr metselaar getracht met zijn personenauto zijn 24-jarige echtge note dood te rijden. De jonge vrouw zat achterop een bromfiets, bestuurd door een 26-jarige fabrieksarbeider. De metselaar zag het tweetal rijden óp dé Prins Alexanderweg in de Zeistêr buurtschap Huis ter Heide. Hij verhoogde de snelheid van zijn auto en reed recht op de bromfiets in. Bij de botsing werd de vrouw aan de heup gewond, de bromfiets bestuurder kreeg geen letsel. De metselaar, die zich bij de poli tie kwam aangeven, is ingesloten én zal dezer dagen Voor de officier van justitie Worden geleid Hij bekende het voornemen te hebben gehad zijn VróUw dood te rijden. Uit een villa in Rome is dins dag een collectie- schilderijen ter Waarde van ongeveer 1,2 miljoen gul den gestolen. Welke werken het be- tïeft is niet bekend. In de hoofdplaatsen van de Sow- et-republieken Azerbeidsjan -en Georgië, resp. Bakoe en Tiflis, wordt een ondergrondse spoorweg aange legd. Bakoe krijgt twee lijnen met negen stations en Tiflis één lijn met zeven stations. Tot dusver hebben in de Sowjet-Unie Moskou, Lenin grad en Kiev een metro. Op 'ra prettige manier leert U uitstekend dansen en BOVENDIEN GENIET U OOK MEE VAN DE ECHTE GEZELLIGHEID 1 Deze en volgende maand begint er een groot aantal klubs voor Beginners - Gevorderden - Ver-gevorderden - Amateur-test, enz. dagelijks 79 uur, Spaargarenstraat 27, Oegstgeest. en op zondag 310 uur Ant. Clubhuis, Leiden. Voor ENKELE DAMES is er plaats op zondag 6 uur (Beginners), Ant. Club huis en saterdag 9 uur (Gevorderden), Het Witte Huis. GEZELLIGE DANSAVOND iedere zondag 811 uur, m.m.v. modern en gezellig dansorkeat in het Ant. Clubhuis, Leiden. INSCHRIJVING Speoiaalsohool voor r.k* jongelui Lid K.C.V.D. „San Filippo Neri"

Leidse Courant | 1964 | | pagina 5