TROONREDE nieuwe waarschuwt tegen kosten - stijgingen Richtlijnen Europese samenwerking Onderdrukking inflatoire neigingen Verdeling vermogensaanwas Woningbouw en wegen voorrang DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 DE LgIDSE COURANT PAGINA 7 H.M. de Koningin heeft heden de Staten-Generaal geopend met het uitspreken van de Troonrede: |n mei 1965 zal het twintig jaar geleden zijn, dat Nederland werd bevrijd. Veel van hetgeen gedurende vijf zware oorlogsjaren was vernield of beschadigd, is in deze periode hersteld. Dank zij ge zamenlijke inspanning en groeiende welvaart werden belangrijke vernieuwingen tot stand gebracht. Het geestelijke en culturele leven kregen weer ruime kansen tot ontplooiing. Zij die de jaren voor de tweede wereldoorlog hebben gekend, zul len soms terugdenken aan die moeilijke tijd, toen maar weinig mogelijk was van wat nu werkelijkheid is geworden. Grootse plannen zijn in alle sectoren van het maatschappelijk leven ver wezenlijkt of nog in uitvoering. De plaats van ons Rijk temidden van de volkeren en de verhou dingen binnen het Koninkrijk verschillen in belangrijke mate van die van voor de oorlog. Bijna tien jaar geleden werd in het Konink rijk een nieuwe rechtsorde gevestigd. De beginselen die daaraan ten grondslag liggen, hebben hun waarde bewezen. Met België en Luxemburg kwam een nauwe samenwerking tot stand. Opgenomen in het Atlantisch bondgenootschap zien wij uit naar de niet slechts economische eenwording van Europa; een eenwording volgens -democratische beginselen, van een Europa dat meer omvat dan de zes landen die thans reeds verenigd zijn in de Europese Gemeenschappen. Remming op conjunctuur Europese samenwerking Het Atlantisch verdedigingsstelsel blijft voor het behoud van onze vrijheid en de wereldvrede onmisbaar. Het is noodzakelijk, dat tussen de Atlantische samenwerking en de Europese integratie een nauw verband wordt bewaard. De Regering zal zich ook in het komende jaar inspannen vooi .e voltooiing en de uitbreiding van de Gemeenschappelijke Markt en voor de versterking van de structuur van de Europese Gemeen schappen. Vergroting der bevoegdheden van het Europees Parle ment acht zij noodzakelijk. Op verscheidene terreinen wordt in de Europese Économische Ge meenschap voortgang gemaakt met de ontwikkeling van een ge coördineerd of gemeenschappelijk beleid, ondanks tegenstellingen tussen de deelnemende landen. De voorbereiding van het gemeenschappelijke vervoerbeleid stuit op moeilijkheden. Tot dusver heeft het Nederlandse standpunt nog onvoldoende instemming gevonden. De Regering zal waken voor de belangen die hier niet slechts voor Nederland maar ook voor de Gemeenschap als geheel op het spel staan. Bij. de voorbereiding van de gemeenschappelijke handelspolitiek zal de Regering vooral pleiten voor verdere vrijmaking van de internationale handel. Grote waarde hecht zij aan het welslagen van de onderhandelingen over een algemene vermindering van invoerrechten en andere handelsbelemmeringen. In deze zoge naamde „Kennedy-ronde" zal zij ijveren voor een positief optre den van de Europese Gemeenschap. Wereldhandel Het is verheugend, dat in het internationale overleg de problemen van de ontwikkelingslanden steeds meer aandacht krijgen. De wereldhandelsconferentie heeft uitdrukking gegeven aan het groeiende inzicht, dat er een directe relatie bestaat tussen ontwik keling en handel; een inzicht dat ook aan het Nederlandse ont wikkelingsgebied ten goede zal komen. Aan het bilaterale element in de hulpverlening zal enige uitbreiding worden gegeven; activi teiten van het bedrijfsleven in bepaalde ontwikkelingslanden kun nen daardoor worden gestimuleerd. Onverminderd blijft het beleid gericht op vergroting van de ontioikkelingshulp en een meer doel matige aanwending van de hiervoor beschikbare middelen. Het verheugt de Regering, dat een betere verstandhouding met Indonesië tot stand kwam. Een geleidelijke uitbreiding der cul turele en economische samenwerking alsmede van de technische hulpverlening ligt in het verschiet. Inflatoire neigingen De Regering acht het echter ongewenst, dat het evenwicht te een zijdig langs de monetaire weg wordt afgedwongen. Om deze reden is de rijksbegroting voor 1965 zodanig opgesteld, dat van de rijks financiën een remmende werking op de conjunctuur uitgaat. De uitgaven van de lagere overheid mogen eveneens maar in beperkte mate toenemen. Ook voor het particulier verbruik is matiging ge boden. Met het oog hierop en om nieuwe kostenverhogingen zoveel 'mogelijk te voorkomen, zal een loonstijging in het komende jaar binnen nauwe grenzen moeten blijven. Voortzetting van het prijs beleid is mede daarom noodzakelijk. De Regering zal het toe juichen, wanneer door toepassing van bestaande vormen van winstdeling niet leidend tot bestedingsverruiming doch gericht op bezitsvorming de welvaart der werknemers bevorderd kan worden. In deze opzet past de voorwaarde die gesteld is ten aanzien van het tijdstip van de invoering van de voorgenomen belastingverlaging. In deze opzet past eveneens de wijze van financiering van de op trekking tot een sociaal minimum van de uitkeringen krachtens de Algemene Ouderdomswet en de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Verdeling vermogensaanwas Aan de voorbereiding van verdere wettelijke maatregelen die "samenhangen mht.de invoering van de arbeidsongeschiktheidsver zekering wordt met kracht gearbeid. De Regering blijft streven naar de totstandkoming van een volksverzekering voor zware ge neeskundige risico's, die vooral door haar bredere financiële grondslag aan de gezondheidszorg een nieuw perspectief zal kunnen geven. Een nota over het beleid inzake de volksgezondheid is in voorbe reiding. De Regering zal aan de Sociaal-Economische Raad advies vragen omtrent het vraagstuk der verdeling van de vermogensaanwas in de onderneming. Eveneens zal zij aan de Raad nader advies vra gen omtrent een aantal beleidsvragen op het terrein van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie en ondernemingsraden. Ter versterking van de positie van het midden- en kleinbedrijf zal het beleid mede gaan omvatten de subsidiëring der individuele voorlichting. In de landbouw voltrekken zich ingrijpende structurele wijzigin gen, die een grote inspanning van het agrarisch bedrijfsleven ver gen. De Regering zal deze ontwikkeling met een veelomvattend structuurbeleid blijven ondersteunen. De Regering heeft maatregelen in overweging ter versterking van de concurrentiekracht van de visserij. Woningbouw De bouwnijverheid vertoont een verheugende expansie. De Rege ring blijft, binnen de eisen door de sociaal-economische omstan digheden gesteld, streven naar een verdere opvoering van de pro- duktie, in het bijzonder die van woningen. Bij het thans bereikte produktiepeil moet het mogelijk worden geacht, dat in 1964 meer dan 95.000 woningen gereed komen. Voor 1965 zal het beleid ge richt zijn op het in uitvoering nemen van 95.000 tot 100.000 wo ningen, afgezien van de zogenaamde vrijetijdsbouw. Rationalisatie en industrialisatie van de woningbouw, alsmede continuïteit in de produktie, zullen worden bevorderd. Versnelling wegenbouw Zowel om economische redenen als uit een oogpunt van verkeers veiligheid is het nodig de vernieuwing en uitbreiding van het rijks wegennet te versnellen. Voor de periode van 1965 tot en met 1970 heeft de Regering hiervoor een programma opgesteld. Financie ring zal voor het grootste gedeelte plaats vinden uit de algemene middelen. Om het gewenste tempo in de uitvoering te bereiken zullen door de weggebruikers extra gelden moeten worden opge bracht. Ter verzekering van de continuïteit zal voor de financie ring een rijkswegenfonds worden ingesteld. Een daartoe strekkend wetsontwerp zal U eerdaags worden aangeboden. Voor het ruimtelijke ordeningsbeleid is de steeds verdergaande verstedelijking van ons land een centraal vraagstuk geworden. De Regering ziet het als haar taak tot nieuwe activiteiten te inspi reren en medewerking te verlenen aan het zoeken van op de toe komst berekende oplossingen. Bij de vernieuwing van het privaatrecht neemt het ondernemings recht een belangrijke plaats in. Na kennisneming van het in het najaar te verwachten rapport van de commissie, voor dit onder werp ingesteld, zal de Regering haar standpunt bepalen. Wette lijke maatregelen worden voorbereid tot afschaffing van het pre ventieve overheidstoezicht op verenigingen. Grondivet in discussie De Regering acht een gedachtenwisseling in brede kring over een herziening van de Grondwet van belang. Zij zal daarom publikatie van een proeve van een nieuwe Grondwet bevorderen. De belangrijke plaats van de wetenschap in de maatschappij van heden en haar betekenis voor het toekomstig welzijn van ons volk maken het gewenst het gebruik van de beperkte mogelijkheden beter te coördineren. De Regering wil daarom overgaan tot in stelling van een Raad voor het Wetenschapsbeleid. Een wetsont werp terzake zal U binnenkort bereiken. De eerste fase van de werkzaamheden voor de invoering van de wet op het voortgezet onderwijs kon binnen het gestelde schema ten uitvoer worden gebracht. De Regering vertrouwt, dat in het komende jaar het overleg over de uitvoeringsmaatregelen tot een voolopige afronding kan komen. Televisie Na de verschijning van het rapport der Pacificatiecommissie over de bezetting van het tweede televisienet zal op korte termijn een ontwerp van een nieuwe omroepwet aan U worden voorgelegd. De Regering staat op het standpunt, dat voor de toelating tot het omroepbestel en ten behoeve van de verscheidenheid der pro gramma's de nieuwe technische mogelijkheden zoveel mogelijk dienen te worden benut. Zij streeft ernaar spoedig een oplossing te vinden voor het vraagstuk van de reclame in radio en televisie. Indien de gunstige proefresultaten worden bevestigd zal een aan vang worden gemaakt met de invoering van een landelijk centraal antennesysteem. Moge God U, leden van de Staten-Generaal, in het komende par lementaire jaar de wijsheid en de kracht schenken om in vrucht bare samenwerking met de Regering die beslissingen te nemen, die ons Koninkrijk tot zegen strekken. Ik verklaar thans de gewone zitting der Staten-Generaal voor ge opend. SOBER STUK talingsbalans de bekende hoofdele- Dat de woningbouw weer een extra genfonds, te weten de verhoogde hef- menten zijn. Na zoveel vermaningen accent kreeg stemt, te zamen met de fing in de vorm van tolgelden. De H,. kan niemand meer zeggen niets te verklaringen in het eigen begrotingsr exacte uitwerking van die gedachte et hoofdkenmerk van de vandaag hebben gehoord hoofdstuk van minister Bogaers, tot zal men pas bij de indiening van 't spe- door H.M. de Komngm uitgespro- j-L - de gerede verwachting, dat in het ko- cifieke wetsvoorstel kunnen aantref- ken Troonrede is wel de grote sober- r\e Troonrede is overigens duidelijk mend jaar ook deze beleidssector een fen en daarom nu geen uitgewerkte heid, welhaast het tegendeel van de LS een program voor de tweede fase maximale aandacht zal behouden. De kritiek. Met het heffen van de tolgel- overladenheid met hele en halve plan- Van de kabinetsperiode-Marijnen. Ze regering poogt terecht de woning- den, als een toch wel wat archaïsch nen van de regering, die in sommige ademt een rustige zelfverzekerdheid, voorgaande jaren dit plechtig staats- mag terugzien op belangrijke zaken, voeren, waarbij het verdienstelijk is, stuk vulden. Die terughoudendheid in die al werden volbracht of in de dat wèl een plafond van dat aantal bouwproduktie naar de 100.000 op te begrip, zal de overheid in alle geval uitermate sober moeten zijn. Aankondigingen inzake een nieuw mededelingen en verklaringen, ten- parlementaire molen gestopt en geeft van tegelijk in aanbouw zijnde wo- omroepbestel nemen we met een Ci i?t (parlementaire) toehoorders een aantal punten voor de verdere ningen zal worden aangehouden. Het korrel zout, men kan zeggen: het slechts een beperkte keuze uit de afronding aan. Dat geldt met name goede kan hier immers in bijzondere wordt de hoogste tijd! Overigens: lof voornaamste beleidssectoren te bie- voor het sociaal beleid: verdere uit- mate de vijand van het beste zijn! voor een pittig staatsstuk, dat hope Hpn pn vr»r»rnl nm Hp7p vpHp Haar* ij ut- .1. ...1 J 0 1 _.r Het sociaal-economische beleid der Regering is thans bovenal ge richt op het bereiken van ontspanning op de arbeidsmarkt, het herstel van het evenwicht op de betalingsbalans en het voorkomen van nieuwe kostenstijgingen. De vraag naar arbeidskrachten over treft reeds gedurende enige jaren in belangrijke mate het aanbod; «en verschijnsel dat zich in de Europese Economische Gemeen schap vrij algemeen voordoet. Mede als gevolg van de omvang rijke loonsverhogingen aan het begin van dit jaar namen de be stedingen krachtig toe. Dit heeft geleid tot een groot tekort op de betalingsbalans en tot een opwaartse druk op de prijzen. Indien deze inflatoire ontwikkelingen voortduren, gaan zij ernstig gevaar opleveren voor het groeitempo van onze economie op langere ter mijn. Om de genoemde doelstellingen te verwezenlijken zal het naar het oordeel van de Regering noodzakelijk zijn, dat de stijging van de nationale bestedingen in belangrijke mate achterblijft bij die van de produktie. Naast de verdere doorwerking van de beperkende maatregelen die de Regering reeds heeft genomen, draagt ook de toenemende schaarste aan middelen op de geld- en kapitaalmarkt tot deze aanpassing bij. De invloed hiervan op de investeringen wordt thans merkbaar. den en vooral om deze rede haar bouw van de verzekeringen, studie primaire karakter van plechtige ope- en. verdere aanpak van zaken ning van het nieuwe staatkundige vermogenswinstdeling e.d. jaar niet te doen verliezen, is zon der twijfel toe te juichen. Mits na- tuurlijk de vroegere kwaal niet vol slagen in het negatieve verkeert en zaken, waarnaar de belangstellende politicus en^zijn achterban met ge paste nieuwsgierigheid uitzien, om den wille van eventuele kritiek op de lengte van dit stuk achterwege wor den gelaten. We hebben de indruk een beetje, dat men met deze rede ongeveer op de grens is aangekomen en dat toch niet naar nog meer ver sobering behoort te worden gestreefd. Ook voor het staatshoofd is het geen aangename taak een Troonrede te moeten uitspreken, waa.rvan men na het aanhoren moet constateren, dat enkele essentiële vragen onbeant woord werden gelaten. Voor ditmaal is onze grief nog niet zo hevig, al hadden we graag enkele woorden aan de gebeurlijkheden op het terrein van het Maatschappelijk Werk (Bij standswet!) bijvoorbeeld gewijd ge zien. len we ons in geen geval laten verleiden. Hoofdzaak is, dat deze Troonrede een frisse en energieke indruk maakt, al moet men er ook nu weer de min of meer obligate ver klaringen in lezen, die telkenjare deel ervan uitmaken: verklaringen aangaande NAVO, EEG, Benelux e.d. Een opvallend kenmefk is voorts ook de sterke parallel van de Troon rede met de miljoenennota en toe behoren. In beide stukken worden de waarschuwingen naar voren ge schoven voor een voorzichtig finan- Minder gelukkig zal menigeen zijn lijk de parlementaire belangstelling als met de bijverschijnselen van het en bedrijvigheid helpt levendig hou- door de regering aangekondigde we- den. cieel beleid, waarbij zorg om de ar- Tijdens de lunch in de tot Mensa verbouwde Twentse boerderij, sneed prins Bernhard onder goedkeurende beidsmarkt, de lonen, prijzen en be- blikken van alle aanwezigen een enorme krentewegge aan.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 7