Paus Paulus noemt zich „mede-oudste" maar naast Collegialiteit Centralisatie „Pauselijke reserves niet beschouwen als hoogmoedige list" Eerbied en broederlijkheid voor christelijke waarnemers „Proces" tegen Verwoerd in Moskou Scheepsberichten Alle Grieken moeten na morgen Turkije verlaten Brandkast met zeer kostbare inhoud Alphense drieling - uit ziekenhuis - weer thuis Miljoenen schade ii brand in Ulft bij KADE BEZWEEK IN WAPENVELD DIN$DAG_15 SEPTEMBER1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Het permanente secretariaat van de internationale commissie van voorbereiding van het wereld-jonge- wezig. Onder hen bevindt zich als Kerk (patriarchaal katholikaat van renforum dat woensdag in Moskou persoonlijke afgevaardigde van pa- het Oosten) een waarnemer gezon- bijeenkomt heeft besloten premier triarch Athenagoras I van Istanboel den. De Orthodoxe Kerk van Ethio- Hendrik Verwoerd van Zuid-Afrika de archimandriet Andreas Scrima, pië en het katholikaat Etchmiadzin e ^aten i.berechten door .een hof rector van de Grieks-Orthodoxe Kerk van de Armeens Apostolische Kerk van wereldopinie zo meldt het Rus- in Rome. Het oecumenisch patriar- hebben in tegenstelling tot de vorige slsc"e persbureau „Tass chaat is als zodanig (voor de eerste zitting nog geen waarnemers aange- Het voorstel tot een dergelijk „pro- maal) vertegenwoordigd via de waar- wezen. ces" is uitgegaan van een Russische afgevaardigde en werd unaniem ge- KARDINAAL EN steund door de afgevaardigden van WAARNEMER ONWEL Algerië, Oost-Duitsland, Kenia, Por- Niet alleen James Francis kardi- tugal en „andere landen', aldus nemers archimandriet Rodopoulos en aartspriester J. Romanides, beiden uit de Ver. Staten. De Russisch-Orthodoxe Kerk had Vanmorgen begon de eerste werkvergadering van de derde periode van het Vaticaans Concilie. Aan de orde komen het eerst de laatste twee hoofdstukken van het schema over de Kerk. Paus Paulus heeft gistermorgen tijdens zijn toespraak tot de Concilie vaders alle nadruk gelegd over de kwestie Paus en wereld apostolaat. In zijn rede noemde hij de bisschoppen, naar een woord van Petrus, de „seniores", oudsten; voor zichzelf wenste wenste hij slechts de titel „mede-oudste" consenior. Wij zelf, aldus Paus Paulus, zijn de eersten om het gezag dat aartsbisschop Borovoy, hoofd der Rus- naai Mclntyre, aartsbisschop van Los sische delegatie bü de Wereldraad Angeles ia gisteren bü de opening Een internationale commissie van van Kerken, en aartspriester Voro- van de derde zitting onwel gewor- onderzoek zal bewijzen verzamelen nov uit Leningrad gezonden. den. De 78-jange kardinaal werd op v00r Verwoerds „schuld" en de aan- Van de protestantse waarnemers een brancard weggedragen en naar klacht opstellen noemen wij prof. L. J. van Holk uit het ziekenhuis gebracht. Een zuster Leiden, namens de Internationale zei later, dat zijn toestand niet ern- Bond van Vrijzinnig Christendom, stig was. De kardinaal had veel hin- en voor te houden, gebeurt dit zoals gij weet, voor het welzijn van de gehele kerk. Het gebeurt voor de eenheid van de Kerk, die meer behoefte heeft aan een centraal gezag naarmate zij zich meer uitbreidt en naarmate ernstiger gevaren en dringender noden het christelijke volk in de zich wijzigende omstandigheden van de geschiedenis bedreigen en, zo kunnen wij hieraan toevoegen, naarmate de communicatiemiddelen sneller worden. PSEUDO-ETALEUR BESTEELT ZIJN HULP IN NOOD Niemand moest een dergelijke een- tralisatie als een „hoogmoedige list" bleef vurig hopen, dat eens elke hin beschouwen. Deze centralisatie zou derpaal, elk misverstand en elk wan- „Een gemene streek", dat vindt de ken- Voo,r d« boeken, dde het eerst uit .Kerkl?.d.e gistermiddag, terwijl sprek tot stand zal komen". Maar hij Utrechtse politie van de diefstal die onder de hamer kwamen werden, beschouwen. Deze centralisatie zou derpaal, eik misversiana en eis wan- wcc*. 6c.Cucu u<xu prijzen gemaakt ongetwijfeld altijd getemperd en in trouwen, dat „ons belet ons volledig Hy bestal een verpleegster, die hem ge P^zen gemaakt, evenwicht gebracht worden door een in Christus en zijn Kerk één te voe- on dat moment voedsel en geld had n* tui het gezag. Deze centralisatie was een hiernaar ook met alle kracht stre- dienst en een manifestatie van de ven. eenmakende en hiërarchische geest van de Kerk. Een dergelijke centra lisatie maakt het gezag van de bis schoppen eerder sterker dan zwak ker, of men deze autoriteit nu be schouwt uit het oogpunt van de bis Hij vroeg de verschillende chnste- moeder thuiskomen. Hij vestigde zich treffende het leven van verschillen- meisje met de stroom in aanraking lijke kerken en groeperingen dieper daarom in het sousterrain van haar de heilige maagden. is gekomen. Zij werd bewusteloos in door te dringen in het kath. geloof flatwoning ------- en het kath. leven en de uitnodiging twee weken, om zich te voegen in de volheid van de waarheid en de liefde, niet als bivakkeerde daar van de collegialiteit van de bisschop pen. schop als individu of uit het oogpunt beledigend maar als een blijk van op kamers woonde, had medelijden jiieerbied en broederlijkheid te be- met hem en stopte hem zo nu en dan schouwen. wat eten toe. Ze leende hem ook Paus Paulus zei voorts blij te zijn twee keer geld. De laatste keer dat Paus Paulus zei hier alle priesters de voor de eerste maal katholieke dat gebeurde was hij in de flatwo- en leken, kortom allen die lijden, ar- vrouwelijke toehoorders welkom te ning zijn moeder was met vakan- men en 'vervolgden en speciaal hen, mogen heten. Tot slot ging zijn aan- tie en zag hij, dat het meisje geld die de vrijheid missen dit concilie dacht uit naar de wereld. Hij ver- uit haar handtasje haalde dat in een klaarde vastbesloten te zijn de Kerk kast lag. Toen zij naar haar werk in dienst te stellen van het geeste- Was maakte hij het tasje open en bij te wonen, te willen herdenken. Hij begroette de toehoorders en waar nemers van de niet-Rooms-Katholie- lijke welzijn en de voorspoed en eigende zich een bedrag van 350. ke christelijke kerken. vrede van deze wereld. GRIEKS-ORTHODOXIE VERTEGENWOORDIGD In totaal zijn 21 Christelijke Ker- toe. HOOP OP EENHEID Tot de laatsten zei hij, dat „wij misschien nog gescheiden worden door een grote afstand en dat er wellicht nog veel tijd zal voorbijgaan ken uit de Orthodoxie en Reformatie voor een volledig en doeltreffend ge- bij het Concilie via waarnemers aan- Na 16 september, de dag waarop de Turks-Griekse vestigingsovereen- komst afloopt, zullen 1810 Grieken, wier verblijfsvergunning is afgelopen, De veiligheidsraad vergadert mor gen over de verlenging van het ver blijf van het V.N. leger op Cyprus. Het lopende mandaat eindigt op 26 veld te Munchen. Voor zes gulden: De 67-jarige loonspuiter en fruitkweker C. W. de Bruin uit Terwolde, de^dlefsfal^toeg^g^en? immddels gemeente Voorst, heeft vorige week een voordelige koop gesloten. Voor een prikje (zes gulden) kocht hij op een openbare verkoping, waarop de inboedel van de verffabriek Heekla van de Erven Scholten en Boks werd geveild, een brandkast. Zonder sleutel, want die was in de loop van het lange leven van de kast verdwenen. Hij kocht hem voor zijn zoon, de 42-jarige Corn, de Bruin, om er zijn papieren in op te bergen. Met vereende krachten werd er aan het slot gemorreld, maar de kast gaf geen krimp. Eerst toen De Bruin sr. het voornemen uitte met het onhandelbare geval naar een lasser te stappen, slaagde jr. erin met ha mer en beitel de kast open te wrikken. De deur ging echter anders open dan de nieuwe eigenaar had gedacht: opstijgend Westduits vliegtuig van het vlóóg open, met een massa stof, vergane rommel en een zilveren type VJ-101X1 is gisteren na een theeservies uit de 18e eeuw, een gouden servies uit de 19e eeuw en enkele normale start op een hoogte van tien kostbare sieraden! De politie werd ingeschakeld, die de ongeruste eigenaars spoedig De man is gisteren in verzekerde Loodrecht opstijgend vliegtuig verongelukt Een proefmodel van een loodrecht meter neergestort, aldus meldt het Westduitse ministerie van defensie. Het ongeluk geschiedde op een vlieg- gerust stelde: „U hebt de kast gekocht met al zijn lusten en lasten, met alles erop, erin en eraan". Het makelaarskantoor, dat de verkoop van de inboedel van de verf- Turkije moeten verlaten. Dit is door september. Waarnemers geloven, dat Niettegenstaande de geringe hoog uhl ue vmuuu v«m uiuucu« de Turkse minister van binnenlandse de raad een nieuwe termijn van 3 te kon de Amerikaanse invlieger zich krii«n «en maanden zal eoedkeuren. met behulp van de schietstoel en zijn fabriek had werd eveneens mgelicht en gaf hetzelfde zaken meegedeeld. Zij krijgen tien maanden zal goedkeuren, dagen om zich reisvaardig te maken. De dan nog in Turkije aanwezige 3.000 Grieken krijgen geen verlen ging van hun verblijfsvergunning. AMERIKAANSE ZENDING De Amerikaanse hulporganisatie valscherm redden. Hij werd gewond mentaar. Voorlopig is de „schat geborgen op e enplaats, die minstens in een ziekenhuis opgenomen. even veilig is als de brandkast-zonder-sleutel - - „Caré" zal voedsel en dekens naar Binnen afzienbare tijd, aldus de mi- Kokkina sturen, zodra de Cyprische nister, zullen dus alle Grieken uit regering dit aanbod aanvaardt. De Turkije verdwenen zijn. gehele voorraad van „Caré" in Ni- cosia zal met vrachtauto's van de President Makarios van Cyprus is y naar Kokkina worden gebracht, bereid aan een Turks schip toe te Hierbij zijn 863 ton voedingsmidde- staan in Famagoesta voedsel en kle- jen gr worden 500 dekens beschik- ding voor de Turkse Cyprioten in baar gesteld. Kokkina te lossen. In het Grieks-Cyprische dorp Kout- soventis, in Kyrenia, is maandag avond een Griek getroffen door een kogel uit een Turkse stelling. Hij is op weg naar het ziekenhuis gestor ven. De kledingconfectiefabriek van de firma Berghaus te Ulft is gis teravond met de gehele inven taris door brand verloren gegaan. Hoe de brand, die omstreeks negen uur uitbrak, is ontstaan is nog niet bekend. Volgens aan vankelijke schattingen zou de schade in de honderdduizenden stroomde en ernstige schade aanricht- lopen, maar latere ramingen lie- te. Met groot geweld baande het wa pen van 15 tot 20 miljoen. Niet ter zich tér hoogte van de Berghuizer alleen de gebouwen gingen ver- papierfabriek een weg naar de pa- loren, ook alle machines en een van het kanaal lopende oude enorme voorraad wintermantels In Wapenveld (gemeente Heerde) is vanmorgen de westelijke kade van het Apeldoorns kanaal bezweken, waardoor het water nit het kanaal werden een prooi der vlammen. Men heeft aanvankelijk de bra .el- weer van de gemeente Gendringen, waartoe Ulft behoort, werd om streeks negen uur gealarmeerd toevoer niet kon verwerken. Het hier zeer hoog gestegen en snel stromende water sloeg aan beide zij den grote stukken uit de walkant en sleurde op de oever staande bomen in wilde vaart mee. Bij het landgoed getracht de brand met het plaatse- wiiae vaart mee. t - lijke kleine materieel te bestrijden. da Hezenberg werd een betonnen Enkele bednjfsbrandweren namen brug van haar fundering gerukt Een aan de blussing deel en ook de boer was net gepasseerd, toen hj) de brandweer van Terborg. Na vijf brug met luid geraas zag verdwynen. kwartier, om kwart over tien dus. Ook de beide landhoofden werden toen de fabriek reeds als verloren zwaar beschadigd. Dezer dagen is by kon worden beschouwd, besloot men de papierfabriek een aard gasleiding assistentie te vragen aan Doetin- chem, dat over groot materieel be schikt. jonge, belegen, oude Edammer oï Goudse prof. G. C. Berkouwer uit Amster- der ondervonden van de fel bran- dam als speciale gast van het Secre- dende lampen voor fotografen en tariaat voor de Eenheid en prof. dr. televisie. J. Maan uit Amersfoort, die namens Ook prof. dr. Oscar Collmann, de Oud-Katholieke Kerk als waar- hoogleraar in de exegese van het io o r> i* nemer bij het Concilie aanwezig is. nieuwe testament aan de universitei- uastor 16 te Rotterdam; Garoet 12 Het is voor de eerste maal, dat het ten van Bazel en Parijs en protes- ?e jUfo a-r 1 ~?ld; .Kenr*emer- u toekomt te eerbiedigen. Maar als onze apostolische taak ons oecumenisch patriarchaat van Con- tants waarnemer op het Concilie, Jan^..^z "aJai n- st- Francisco; Kloos- stantinopel waarnemers naar het Con- werd niet goed tiidens de ODenines- ter_ljk 600 n- A_zoren; Koratia 12 stantinopel waarnemers naar het Con- werd niet goed tijdens de openings- cilie zond. De vorige keren stuitte dit plechtigheid. Hij werd naar dé eerste- Y' n' anl?Yr; Horenia af op het verzet van de Orthodoxe hulppost gebracht. Na behandeling J2 20 wzw, erauke; Kerk van Griekenland. Eveneens voor keerdeio 7nn w de eerste keer heeft de Nestoriaanse Pieter. verplicht reserves te formuleren, bepaalde termen nauwkeurig te omschrijven, vormen voor te schrijven en te wijzen, waarop de..T5uuiuullt x,a ucliailv^cliJië bisschoppelijke macht moet worden uitgeoefend, vast te stellen Kerk™hlJ met naar de "dTÊndS nVSLter- dam; Medon 13 New York n. Cura cao; Caroedon 12 35 n. Berlanga; Scheldelloyd 12 280 n. Azoren; Wo- nosobo 12 240 n. Santa Cruz eilan den. HOGE PRIJZEN OP BOEKENVEILING Gisteravond is by Mak van Waay aan het Rokin te Amsterdam een be- gm gemaakt met de veiling van een MEISJE D00R STROQM GEDOOD 851 stuks omvattende collectie aqua rellen, tekeningen, grafiek en boe- De 14-jarige Wilhelmina Willemse iarïjre nspiidn etaleur ander- u woning de was deed, door elektrische veeif zeïeden heeft^enleeed. ,het Va" d«kundW»> stroom gedood. Dit gebeurde terwiji haar moeder naar het ziekenhuis j was, waar gistermorgen het zeven- De Leidse umversiteits bibliotheek jarig stiefbroertje van het slachtoffer o.a. kwam met een bod van 1300.- aan een ziekte was overleden, de^fanulie fvan "^"script „Be- Het is nog niet bekend, hoe het De andere stukken kwamen me- £'e bijkeuken aangetroffen door rendeels bij de Nederlandse kunst- wtma't^aSLli^SoSt £5 De verpleegster, die bij zijn moeder handel terecht. meer baten. TV-NOORDZEE VANAVOND TV Noordzee begint het program ma op kanaal 11 om half zeven met Wilhelm Teil. Om zeven uur een muzikaal intermezzo. Om half acht de „Bob Cumming Show". Van tien tot elf de Duitse film „De kassabon". MEER NON-STOP- MUZIEK VOOR DE KRO-RADIO De KRO heeft in het radiopro gramma op ochtenden en middagen enkele uitzendingen van ononderbro ken muziek ingevoerd. Zo bijvoor beeld op de dinsdagmorgen van tien tot elf uur, op de vrijdagmiddag van half twee tot drie uur en op de za terdagmiddag tweemaal. Ook op de tijden rond het avondeten zal meer muziek worden geserveerd. Bij de uitzendingen voor de jeugd en de kleuters zal de KRO nauw sa menwerken met de NCRV. Ook de samenwerking met de Vlaamse tele visie zal intensiever worden. De radio-programma's hebben niet al te grote wijzigingen ondergaan. Dat moet ook niet, zegt de KRO, want door de televisie en de vrije zaterdag is er toch al zoveel veran derd, dat nog meer verschuivingen de luisteraars maar van het toestel zouden verdrijven. DIRECTIEWISSELING BIJ VAN WIJK EN HERINGA De heer K. Wildeboer, die een groot aandeel heeft gehad in de reorganisa tie bij de NV Leidse Textielfabrieken Gebr. van Wijk en Heringa na de overname van dit concern door de Zwolsman-groep, zal na de ontsla gen die bij deze NV in de afgelopen weken zijn gevallen thans zelf af treden als directeur. In deze functie wordt hij opgevolgd door dr J. C. M. van Rhee die reeds zitting had in de directie van Van Wijk en Heringa, enige jaren geleden maar na reorga nisatie is ontslagen. Amerikaanse H-bom is eindelijk „schoon" onder het kanaal doorgelegd, waar- Na acht weken te zijn verzorgd in Begrijpelijk, dat over deze terug- gen ontvangen, terwijl meerdere aan- toe een dam wand moest worden ge- het Academisch Ziekenhuis te Leiden keer in het gezin grote vreugde was biedingen, zoals een speciale kinder- maakt. Men veronderstelt dat het is de Alphense drieling Vonk weer zowel bij de ouders als de wederzijd- wagen etc. zijn gedaan. Men was om half twaalf nog bezig water langzaam door de wand is ge- in de ouderlijke woning aan de Jan se grootouders de familie's Vonk en met de blussing- men trachtte toen drongen en een gat in de kade heeft Luickenstraat terug gekomen. Alle Beider. Ook de overgrootmoeder Op de foto: het echtpaar Vonk— de elektrische centrale van het be- gevreten. Om het gat te kunnen dich- drie wegen nu zo rond de zes pond, bleek zeer met de terugkeer van de Beider met aoon Robert Jan en de drijf te redden voor het vuur. In de ten zal men het kanaalvak tussen terwijl zij drie pond wogen toen zij drie jongste spruiten ingenomen. drieling, fabriek werkten ongeveer 250 men- twee sluizen zoveel mogelijk laten werden geboren. De kinderen zijn Intussen heeft mevr. Vonk reeds seIU leeglopen. alle drie kerngezond. vele blyken van belangstelling mo- De Amerikaanse atoomgeleerde dr Edward Teller heeft verklaard, dat de Amerikaanse waterstofbom geen radioactieve neerslag meer geeft. Men zou een bomkrater kunnen binnen gaan zonder gevaar voor de gezond heid, zei hij op een vergadering van de „American nuclear society".

Leidse Courant | 1964 | | pagina 4