S)e &2kióe6ou/tci/iit Feestelijke rit van de Gouden Koets Premier Khanh zal straffer moeten optreden om „tweede opstand" te voorkomen Traditioneel militair Vertoon Zuidvietnamese generaals: communisten uit overheidsdienst Humphrey trekt van Congres over geboorteregeling te Rome DINSDAG 15 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG No. 16.326 Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L. C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZONover ORANJE Telef. 2.09.35 - Red. 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten beaorging 3.38.39 ttnssen 17.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.01 Ahonn. 0,78 p.w., 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes 1,75 NOTA VOL VERMANINGEN Zoals het uiteraard een Rijksbe groting en een miljoenennota past, staan deze stukken ook ditmaal uiteraard op overheersende wijze in het teken van het uit te voeren finan cieel beleid in 't komende jaar. Men kan niettemin zeggen, dat zulks nu fn nog sterkere mate dan anders het geval is met een bijzonder accent op de lopende ontwikkeling. Met andere worden: de minister van Financiën, prof. Witteveen, heeft vooral in zijn traditionele „toelichting" een zwaar stempel gedrukt, waarvan men de vermanende vinger op tal van plaat sen afleest - vermaningen, die zijn ontstaan uit grote bezorgdheid over het huidig conjucturele en dus mone taire en financiële verloop van zaken. Het is bijvoorbeeld opvallend, dat de bewindsman namens de re gering veel duidelijker en meer con creet het begrip „overbesteding" uit de pen heeft laten vloeien, nadat te voren slechts was volstaan met een aantal waarschuwingen op onze hoe de te zijn zulk een situatie van overbesteding terecht te komen. Men kan die titelwijziging als wei nig anders dan wat uiterlijkheid be schouwen, maar de gehele teneur van 's ministers uiteenzettingen ademt de geest van intense bezorgdheid, dat thans reeds het geval is. Over die toestand behoeft niet na der te worden uitgewijd: algemeen bekend is al geruime tijd, dat de spanningen tussen inkomsten en be stedingen op nationaal niveau tot spanningen aanleiding geeft, dat de investeringen een te groot volumen hebben aangenomen, dat verbruik en productiviteit zich niet in de juiste verhouding verdragen en dat aldus de economie uit het evenwicht werd geslagen. De ernst van de situatie is nogal eens verbloemd; nü zegt minister Witteveen vrij onomwonden, waar op het staat. Men kan verheugd zijn om deze klare taal, al zit er een ele ment van wat onaangename verras sing in dat toch nog iets al te plotse ling alarm. \7an de ander kant laat de regering niet na de geschrokken burger een hart onder de riem te steken door nadrukkelijk het vertrouwen uit te spreken, dat de maatregelen, welke op stapel staan en deels al in uitvoering zijn, de balans weer in evenwicht zullen kunnen brengen,, mits iedereen natuurlijk zijn mede werking daaraan verleent. Die medewerking kan worden ge geven door het wat intomen van de bestedingen -en het intensiveren van besparingen; geduld te hebben met de verwezenlijking van de in uit zicht gestelde belastingverlaging en last but not least de aanspraken op loonsverhogingen te matigen. Speci aal de laatste zal een vrij onaange- name zaak zijn, zeker nu er al weer wat onrust aan het loonfront aan het ontstaan is. Besparingen van eenmaal verkregen loonsverbeteringen kan men nog wat gemakkelijker „verkopen" dan het afzien van die verbeteringen zélf. Veel zal hier van het psychologisch klimaat afhangen en van het voor beeld, dat de overheid zelf in de ko mende tijd zal geven! Wat dat laatste betreft, belooft de regering niet in gebreke te zul len blijven. Ze wil nadrukkelijk haar eigen uitgaven beperken en vraagt ook de lagere organen in gelijke geest te handelen. Dat wil ze ook met een rem op de leningen tot stand brengen. Het accres in de overheidsuitgaven wordt in 1965 toch al weer zo groot, maar gelukkig zijn het niet alle con sumptieve uitgaven. Zo mag men bij zonder verheugd zijn over de royale verhoging voor investeringen voor investeringen voor 't wetenschappe lijk onderwijs, de wegenaanleg, de Landbouwstructuur, de woningbouw en de ontwikkelingshulp.^ Alles bijeen wel een miljoenen nota met zorgelijke geluiden, maar een die 'n mogelijke betere dageraad bepaald niet onverhoopt laat en een krachtig beroep doet op de solidari teit van allen om de dreigende zwar te wolken door wat rozeroods te ver drijven. Een begroting en een nota in alle geval, die boeiender zijn dan menige voorganger, hetgeen op zich zelf al een waardevol winstpunt is! Prinsjesdag 1964. Opnieuw veel militair vertoon onder de lommer van Lange Voorhout en Vijverberg en op de eeuwenoude Binnen hof. Opnieuw zéér, zéér vele belangstellenden uit stad en land langs de hekken van het befaamde Schelpenpad, waar de Gouden Koets en de volgrijtuigen slechts op één dag van het jaar mogen rijden, langs Kneuterdijk en Hofvijver. Wederom oranje, vlaggen, muziek, stram eerbetoon naast spontane hulde. Kortom Prinsjes dag, zoals die slechts in het grootste en aanzienlijkste dorp ter wereld wordt gevierd en beleefd: in Den Haag. Honderd man Gar dejagers met vaandel en de Luchtmachtkapel vormden vanmorgen de erewacht bij het intieme, paleisje aan de Korte Voorhout, waar het koninklijk paar en hunne dochters Beatrix en Margriet tegen kwart voor een in de Gouden Koets stapten om de traditionele tocht naar het Binnenhof te beginnen. Eerbewijzen van de studentenweerbaarheid liers Prins Irene in hun bekende ce remoniële rode tenue. Vier kamerheren en drie adjudan ten wachtten op het bordes van de Ridderzaal de koninklijke familie op. Koningin Juliana droeg een grijze, geborduurde satijnen japon met bij passende driekwart mantel, een rose hoed met struisveren, rose hand schoenen en grijze schoenen. De prins-gemaal geleidde haar in het gala-uniform van generaal der mari niers. Prinses Beatrix was gekleed in goudkleurig brokaat, een goudkleu rige tulen hoed, die met verschil lend gekleurde paradijsvogelveertjes was gegarneerd en handschoenen en schoenen in dezelfde kleur als de ja pon. Een rose zijden japon met ingewe ven patroon van fluweel en een haar tooi van witte veertjes met een witte fluwelen strik werd met gratie door prinses Margriet gedragen. De leden van de koninklijke familie droegen allemaal het ordelint van het Groot kruis van de Nederlandse Leeuw. Zoals in de laatste jaren gebruike lijk is, reed de stoet langs de Lange Voorhout, de Kneuterdijk, de Lange Vijverberg en de Korte Vijverberg om bij het Mauritshuis de poort naar de Binnenhof te passeren. Langs de rou te stonden 500 man van het pantser bataljon Chassée, 200 luchtmachtsol daten van de opleidingsschool, hon derd marine-mannen van het vlieg kamp Valkenburg en vierhonderd vijf tig man van de lichte luchtdoelartil lerie. Drie detachementen van dertig leden van MARVA, MILVA en LIJVA alsmede twee detachementen studen- tenweerbaarheiid van vijfentwintig man elk uit Delft en Leiden brachten eveneens eerbewijzen langs de route. Voor en tijdens de rit naar de Rid derzaal speelden de fanfarecorpsen van Genie en Limburgse Jagers, het tamboerkorps van het Gardere giment Prinses Irene en het trom petterkorps der Artilleristen langs de route. Alle corpsen waren in ceremo nieel tenue gestoken. Rinkelende ruiten Hoefgetrappel, de dreun van mar cherende voeten en de vrolijke mu ziek maakten de minuutschoten, die door de 43ste afdeling veldartillerie op het Malieveld werden afgevuurd, somtijds onhoorbaar. Honderd man pontonniers zorgden daar voor de af zetting. Aan de voorgevel van de Ridder zaal, aan weerszijden van de balda kijn, werd de erewacht gevormd door zeventig man van het korps mariniers met vaandel en vaandelwacht, de marinierskapel en de tamboers en pijpers van de mariniers. Zij deden met vele vrolijke marsen de ruiten van de statige Kamergebouwen en departementen rinkelen, voordat, bij aankomst van de koninklijke familie, het volkslied plechtig weerklonk. Op de Binnenhof stond in carré voor de menigte toeschouwers een af zetting van honderd man Gardefuse- Ridderzaal De uit de verenigde vergadering gekozen leden van de commissie van in- en uitgeleide bestond uit drs D. F. van der Mei, de heer I. Baart, mej. mr J. Zeelenberg, dr W. J. Schuyt, mr W. J. Geertsema en mr dr N. G. Geelkerken. Zij gingen met de groot meester de vorsten vooraf naar hun ze tels in de met een bloemenweelde en de provincievlaggen getooide Ridder zaal. De koningin werd begeleid door het Kamerlid dr H. J. J. van Velt- hoven, de prins door de heer H. J. Maenen, prinses Beatrix door drs H. M. Franssen en prinses Margriet door de heer J. Schipper. Na het voorlezen van de Troonrede begaf de koninklijke familie zich, door dezelfde dames en heren bege leid, naar de ontvangkamer van de Ridderzaal. Kort nadien werd de-jte- rugtocht naar het paleis Lange Voor hout langs dezelfde route aanvaard. De aankomst aan de Ridderzaal dreigement is vervat, dat als gene raal Khanh daaraan niet voldoet „de strijdkrachten genoodzaakt zullen zijn, een tweede revolutie te ontkete nen." Aangedrongen wordt op ont slag en bestraffing van corrupte leden van de strijdkrachten en de over heidsdiensten en de bestraffing van 1 1 i* profiteurs. Op de regering wordt een overheidsdienst te verwijderen, voor Premier Ngoejen Khanh van Generaal Doec, die zeer bewogen nationale eenheid te zorgen en zich Zuid-Vietnam"keerde gisteren in was en bijna snikte op de perscon- pollt,eke en gods" Saigon terug na het mislukken ferentie, is thans ontslagen als be- 5 se "5"»"e- van de tegen hem gerichte staats- velhebber van het belangrijke vierde President Johnson meent, dat de n;; Wn. on legerkorps in de Mekongdelta. Hu Ver. Staten hun huidige koers ten vl,p iri. u 5,1.non mot non deelde mee, dat hij zich bezorgd had aanzien van Zuid-Viëtnam moeten middellijk besprekingen met een gemaa^ 0Ver een aantal punten van blijven volgen ondanks de politieke groep generaais die zijn Dewina regermgSbeIeid, waaronder „de onstabiliteit in dat land, zo zeiden voor een val heeft behoed. Zij aanwezigheid van pro-communistische gezaghebbende kringen in Washing- zouden hem hebben gezegd, dat elementen in de regering." ton .maandag. Hij zou van oordeel zijn, dat generaal Khanh's bewind Generaal Doec en de premier Khanh het beste is, dat Zuid-Viëtnam onder trouw gebleven generaals hebben een de huidige omstandigheden kan krij- lijst met eisen opgesteld, waarin het gen. U moppert nou wel braaf mee op ons klimaat en op ons don kere jaargetij, maar stiekem houdt u wel van een bolle wind, van een dichte mist of dikke sneeuw. U wilt het eigen lijk niet „mooi", alleen telkens weer anders. - Kunt u het hel pen, dat u jong bent? Daarom kunt u ook niet elke avond met de andere vier miljoen voor hetzelfde venstertje zit ten kijken. Maar dat hoeft ook niet. U kunt voor een afwisse lend winterseizoen, naar jonge smaak, nu inschrijven voor het „Werelddansprogramma" bij dansschool Evert Castelein, Boerhaavelaan 13, Leiden. Te lefoon 5 20 54. (Advertentie) Berg van een bruidstaart De bruidstaart van koning Con- stantijn en prinses Anne-Marie telt vier verdiepingen, weegt 91 kilogram, is twee meter twintig hoog en yoor- zien van de wapens van het Griekse en het Deense vorstenhuis. Daar de taart bovendien nog op een negentig centimeter hoog tafeltje zal worden geplaatst zal het aansnijden voor An ne-Marie geen gemakkelijke zaak zijn. Aan de taart is een maand ge werkt. Nederlands schip redde Spaanse zeelieden De Amerikaanse kustwacht heeft meegedeeld, dat de „P. G. Thulin" (18.718 ton) van de Nederlandse Erts tankers Maatschappij N.V. in Den Haag maandag op 100 km van de oostkust van Cuba 20 bemannings leden van het brandende Spaanse vrachtschip „Siërra Aranzazu" (1600 ton) van een vlot heeft opgepikt. Twee van hen zouden inmiddels over leden zijn. De Amerikaanse kustwacht heeft een schip uitgezonden om nog even tuele andere overlevenden van het Spaanse schip op te pikken. Het Ne derlandse schip is met de overleven den op weg naar het Bahama-eiland San Salvador. Een derde overlevende van het Spaanse schip is intussen ook aan zijn verwondingen bezweken. hij zijn gezag moet vergroten en niet aan politieke en godsdien stige druk moet toegeven. Intus sen betoogden ongeveer 1.000 studenten in de straten van Sai gon met spandoeken en leuzen waarin „contra-revolutionaire staatsgrepen" en neutralisme werden veroordeeld, Khanh had ook een van ruim een uur met de .Ame rikaanse ambassadeur, generaal Senator Hubert Humphrey, de de- Maxwell Taylor, die kort tevo- mocratische kandidaat voor het vice- rén uit Amerika keerd. den, volgens een politiek tijdschema zou zijn gehanteerd", aldus Hum phrey die vervolgens Goldwater ken schetste als een man, die Veranderlijk weer Het weer in West-Europa is gelei delijk onder invloed gekomen van een lagedrukgebied, waarvan het hoofdcentrum vanochtend op enkele honderden kilometers ten westen van Schotland lag. Daardoor werd de zeer warme lucht waarin het maandag in het zuiden van ons land plaatselijk 31 graden werd, verdreven. Verder ontstond in Frankrijk een buiengebied, dat plaatselijk onweer bracht, terwijl boven Engeland een tamelijk omvangrijk regengebied aan kwam. Het lagedrukgebied verplaatst zich nog langzaam naar het oosten. In verband hiermee zal het weer in Nederland het komende etmaal een veranderlijk karakter hebben met kans op regen. De wind blijft zuidwestelijk. - Gisteren is in Rome een congres ZON. en MAANSTANDEN zijn campagne van laster en smaad" geopend van deskundigen uit de ge had bereikt. hele wereld ter bestudering van de kwestie van de geboorteregeling Paus „Wat te denken van een man die Paulus zal de deelnemers aan het D^ec, verscheen gisteren in gezel- aspiraties koestert voor het presi- congres deze week in audiëntie ont- 9chap van luchtcommodore Ky (de dentschap der Verenigde Staten en vangen. Zoals bekend verklaarde bevelhebber van de luchtmacht, die die opzettelijk de vaderlandsliefde, Paus Paulus in juli j.l., dat de het verzet tegen de staatsgreep orga- eerlijkheid en integriteit aanvalt van kwestie van de geboorteregeling in r.iseerde) en andere generaals op een een kortelings tot martelaar gewor- studie was en dat hij „weldra in de persconferentie. De twee andere lei- den bezetter van dat ambt? Wat te meest daarvoor geëigende vorm, in ders van de staatsgreep, brigade denken van een man die de beschul- verband met het behandelde onder- generaal Lam Van Phat en kolonel diging uit, dat een crisis, welke mo- werp en het te bereiken doel" de Hoejnh Van Ton, zouden uit de hoofd- gelijk tot de vernietiging van het conclusies van geleerden en moralis- stad zijn gevlucht. noordelijk halfrond had kunnen lei- ten op dit gebied zou laten weten. Generaal 1 1J schetste als een man, die „het v onderhoud ieCr tCgCll IjOldWater leden bevuilt, het heden verdraait 4. aG voor de toekomst terugdeinst". was terugge- presidentschap, heeft fel gereageerd op de beschuldiging van senator Bar ry Goldwater, dat het tijdstip van de r» r, - u 4 Cubaanse crisis in 1962 zodanig was De Zmdvietnamese premier beloof- gearrangeerd dat de democraten de op een persconferentie op het daarvan bij de verkiezingen in dat militaire vliegveld van Saigon plech jaar VOordeel zouden hebben. Hum- tig, de macht in handen te zullen phrey noemde dit het „geraaskal van geven van „een regering die het ver- een Wanhopige baantjesjager", daar- trouwen geniet van het gehele volk aan toevoegend, dat de republikein- Waarnemers merkten op. dat hij niet se itandidaat voor het presidentschap sprak van een „burgerregering" zoals daarmede „een nieuw dieptepunt !h hij voorheen deed. Eén van die leiders van de staats greep, generaal-majoor Doeonig Van 15 september: zon op 06.14; onder 18.55; maan op 16.14; onder 23.49. Hoogwaterstanden 15 september: v.m. 9.18; nam. 21.56 KORRELTJE Wie op zichzelf verliefd is heeft althans dit voordeel, dat hij niet veel mededingers zal krijgen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1