S)e &2ki6e0ou/fcci/iit Turkije zal voedselblokkade g| -zo nodig met geweld-breken Geding rond aftreden directeuren E.M.S. wijst op grote moelijkheden VEBO volgende week op Schuttersveld ZATERDAG 12 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG No. 1 Directeur J F J M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZEN BUREAU PAPLNGRACHT S2 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZWOLSMAN RUT met RUTecks Telef 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 - Advert. 2.08.26 - Klachten bezorging 3.38.39 (tussen 11.30 en 19.00 n.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 1 0,18 p.w., 3,35 p. mnd„ f 10,05 p.kw. Franco p.p. 1 10,55. Adv. 20 ct p. mm. Telefoontjes i 1,15 Secretaris-generaal Oe Thant heeft de Veiligheidsraad vrijdag medege deeld, dat Turkije te kennen heeft gegeven de economische blokkade der Turkse Cyprioten „binnen twee of drie dagen" te willen breken. Dit is hem schriftelijk medegedeeld door de Turkse permanente vertegenwoor diger bij de Verenigde Naties, Orhan Eralp. Eralp schreef, dat de Turkse regering levensmiddelen en andere noodzakelijke levensbehoeften zal zenden naar de Turkse inwoners van Kokkina, die een economische blok kade der Grieks-Cyprioten ondergaan. „De V.N. zullen worden ingelicht over de dag, waarop Turkije deze artikelen zal ontschepen. Indien van Grieks-Cyprische zijde zou worden gepoogd dit te beletten, zal dit door de Turkse regering worden opgevat als een nieuw en duidelijk bewijs van de opzet der Grieks-Cyprische leiding, om de Turkse Cyprioten aan de hongerdood prijs te geven. In dat geval zal de Turkse regering zich gedwongen zien de vereiste maatregelen te nemen, om haar menselijke verplichtingen tegenover haar Turkse landgenoten op Cyprus na te komen". is van Griekse plannen het eiland te verbindingsman de wagen had door- annexeren. zocht en niets had gevonden, werden Griekenland ging hiermee akkoord, de Finnen vrijgelaten. Voorts werd doch zei dat Cyprus als soevereine de 24-jarige Canadese secretaresse staat het laatste woord heeft. De van generaal Thimaya, Anne Foye, VN-commissie zou volgens de Griek- onheus behandeld door een burger, se afgevaardigde dan ook eens naar die zich niet wilde identificeren. Turkije moeten gaan om de bases te DE PASSENKWESTIE De Westduitse regering heeft vrij- ONDER DEKKING VAN VLOOT Het Turkse ochtendblad „Milliyet" internationale Rode Kruis naar Kok schreef vrijdagochtend dat de voor kina zouden moeten gaan om verslag de inwoners van Kokkina bestemde uit te brengen over de voedseltoe- levensbehoeften voor dinsdag a.s. in stand in deze stad. de haven van deze plaats zullen aan- bezichtigen van waaruit aanvallen op Cyprus zijn gedaan. Hij zei dat Tur kije duizenden Grieken uit het land heeft gezet. De Cyprische minister van buiten landse zaken, Kyprianou, nodigde dag besloten de Oostduitse autoritei- Turkije en de Verenigde Naties uit ten nadere inlichtingen te vragen vertegenwoordigers naar het Turks - over enkele punten in de passen- Cyprische Kokkina te zenden om er overeenkomst waarover acht maan de voedselsituatie te inspecteren. Hij den is onderhandeld en waarvan de deed daarbij de waarschuwing, dat tekst nagenoeg gereed is. De over- zouden omkomen. Makarios sprak de elke Turkse poging om zonder toe- eenkomst moet het de Westberlijners Turkse beweringen over een voed- stemming van de regering van Cy- mogelijk maken hun familie in Oost- selblokkade tegen. Hij zei dat er VN- prus voedsel naar Kokkina te zenden Berlijn te bezoeken, vertegenwoordigers en leden van het als een agressiedaad zal worden op- Naar- het schijnt wil bondskanse- gevat. komen. „De schepen, waarmede de artike len worden vervoerd, zullen varen onder dekking van torpedoboot jagers en militaire vliegtuigen, die niet ver V.N.-COMMISSIE NAAR CYPRUS? lier Erhard zelfs de schijn van er- kenning van het Oostduitse regime INCIDENTEN vermijden. De Oostduitsers wensen De VN heeft vrijdag bij de Grieks- aanvraagformulieren voor een be- Cyprische autoriteiten scherp gepro- zoek uit te reiken waarop Oost-Ber- testeerd tegen twee incidenten die lijn wordt aangegeven als de „hoofd donderdagavond in Nicosia zijn voor- stad van de Duitse Democratische gevallen. Vijf Finse militairen wer- Republiek". Voorts zou de West den door Cyprische politiemannen te- Duitse regering een langere duur 0.Turkije heeft vrijdag in de veilig- gengehouden, die hun auto op wa- voor de overeenkomst wensen om der zullen gaan dan de territoriale heidsraad gevraagd een commissie pens wilden doorzoeken. De Finnen niet steeds opnieuw met de Oostduit- wateren van Cyprus, om aldaar de van onderzoek naar Cyprus te zenden weigerden dit en werden 40 minuten sers over een akkoord te hoeven on- ontschepingsoperatie gade te slaan, teneinde uit te zoeken wat er waar vastgehouden. Nadat een Canadese derhandelen. Indien Griekse Cyprioten deze ont- scheping zouden willen belemmeren, zullen de oorlogsschepen en vlieg tuigen ingrijpen", aldus het blad. Kokkina is de stad in het noorden van het eiland, waar vorige maand Griekse en Turkse Cyprioten slaags zijn geweest. Naar aanleiding daar van heeft Turkije luchtaanvallen uit gevoerd. Turkije zegt in het memorandum, dat de VN de voeaselzendingen mag controleren. MAKARIOS NIET ZONDER TOESTEMMING ling te volgen. Aan het einde van de Ruteck's bedrijven niet zouden wor- replieken deed zich een incident den afgestoten op een enkel onren- voor. dabei bedrijf na. Evenwel werd een TtT-ri« bedrijf verkocht dat tot de rendabel- .Een .vrouw l.ep naar mr. M»ro, behoorde. De raad van bestuur „Zwolsman tapte de Rutecks-bedrijven af" Er waren bij de EMS liquiditeit*- die de EMS vertegenwoordigde, greep ^Ó'SntaY" V »rvaii;iL-v,o^0.« mt hohhon rictpmn het elas water van het sDreekce- van Continental, practiscn ae airec het tie' moest dit uit krantenberichten en van het lager personeel verne- moeilijkheden. Dit hebben gisteren het glas water van het spreekge mr. A. G. Maris en mr. A. F. de Sa- stoelte en wierp dit mr. Maris vornin Lohman opgemerkt in een gezicht. Schijnbaar onbewogen keer- ldu d raadsman President Makarios waarschuwde kort geding, dat voor mr. W. Th. D. de zij naar haar plaats terug. Turkije vrijdagavond geen pogingen A. van Eek, een van de vice-presiden- Mr Maris keek even onthutst, veeg- Aanvankelijk werden regelmatig te doen voedselvoorraden naar de ten van de Haagse Rechtbank diende. de de druppels uit zijn ogen en maak- gelden van Continental afgedragen Turks-Cyprische bevolking te bren- Mr. Maris trad op voor de gedaag- te tegenover mr. Van Eek de ver- aan de EMS. Ook omgekeerd ge- gen zonder toestemming van zijn re- de, de EMS. Mr. Lohman pleitte voor ontschuldiging, dat ook enige papie- schiedde dit. Medio juli kwam hierin gering. Deze officiële verklaring volg- de drie leden van de afgetreden raad ren, die hij wilde overleggen, nat verandering en werd een aftap-poli- de op het bekend maken door de van bestuur van EMS-Continental waren geworden. De vrouw plaatste tiek gevoerd, aldus mr. Lohman. Hij Turkse regering dat deze van plan is N.V., de heren S. O. Kuneman, F. W. zich kennelijk door dit incident ach- merkte op, dat de heren Kuneman, een schip naar Kokkina te brengen, van der Wolk en dr. J. F. van Saar- ter de eis van de heren Kuneman, yan der Wolk en Van Saarloos zich waar Turkse Cyprioten van honger Ioqs. Van der Wolk en Van Saarloos. Mr hiertegen verzetten, ofschoon de heer Het drietal stelde, dat zij niet kun- Savornin Lohman meende dan Zwolsman hen had verklaard dit te nen wachten tot in de civiele proce- 0ok zijn excuses te moeten aanbie- doen, omdat er liquiditeitsmoeilijk- dure een beslissing in hoofdzaak valt. den. Daarvan wilde mr. Maris even- heden waren. Zij eisten, dat Continent*] hen per Wel niet weten, maand resp. 7.500,-, 6.500,- en 5.000,- betaalt. Zij vonden dat Con tinental verplicht is schadevergoe ding uit te keren voor hun uittreden. Volgende week vrijdag zal de VEBO weer bezit nemen van het Leidse Schuttersveld. Behalve een tentoonstelling van de veefok- resultaten van boeren uit alle windstreken van ons land, is er ook voor de agrarische jeugd een uitgebreid programma georganiseerd, die na de voorgaande acht keren, dat deze jongeren wedstrijddag wordt gehouden, wederom een succes belooft te worden. Voor de tentoonstelling zijn door ruim honderd inzenders in totaal 489 die ren ingeschreven, hetgeen een lichte stijging betekent in verhou ding tot het aantal dieren van vorig jaar, toen 484 dieren door de arbiters werden gekeurd. Vooral bij de geiten, schapen en blaar koppen valt een opmerkelijke stijging te noteren, terwijl daaren tegen het aantal zwartbonte koeien en het aantal groepen zwart bont veel lager zijn dan vorig jaar. Op de zuiveltentoonstelling zullen ongeveer 100 kazen worden aangevoerd, zo wordt door het VEBO-bestuur verwacht. Twintig Leidse en 80 Goudse kazen zul len te zien zijn in de zuiveltent. „HOGE INDONESIëR" GEVLUCHT Naar Nederland KASONTVANGSTEN GESCHIEDENIS Later ging de heer Zwolsman nog Mr De Savornin Lohman vertelde een principiële stap verder, aldus mr. De bedragen waren gefixeerd op die de geschiedenis van de EMS, en hoe Lohman, door te verordonneren, dat Een Indonesiër, „vermoedelijk een van het gederfde inkomen. Zij heb- het bedrijf een holdingsconstructie alle kasontvangsten rechtstreeks hoge regeringsfunctionaris", is vol- ben inmiddels beslag laten leggen op kreeg De heren Kuneman, Van der naar de EMS-rekening dienden te gens de Australische omroepcommis- een bedrag van 600.000,-. Wolk en Van Saarloos waren opge- worden overgemaakt. Begin augus- S18 Tnauf Au.strahsch Nieuw-Guinea nomen in de hoofddirectie van de tus zou er een ontspanning intreden, gevlucht met vrouw, zes kinderen De van hèt beslae betwistte de EMS, waaruit zij zich later terug- Het trio van Continental had op en een bediende Hij zou verzocht img vanhetbeslag tetwutte de trokken om weer op te duiken als 28 juli volgens mr. Lohman nog hebben naar Nederland te mogen ^^e^de ^e^ Y°0^ het kort ge- vanPEMS_Continen_ 134.ooO in kas, terwijl er 3,5 mil- doorr eizen. Functionarissen in Can- ding en onderkende geen plicht tot de concentratie van de ho- joen moest worden betaald, b.v. ook nnl m Mr Van Eek beuaalde de uitsoraak recasector van het concern. Mr. Loh- voor afdracht van loonbelasting die weging is genomen. p p man merkte op, dat Continental was ingehouden van werknemers. eigenlijk al was gesneefd voor zij De fiscus had Continental al gemaand aldus de raadsman Het gezelschap zou twee of drie op maandag 21 september, dagen geleden uit West-Irian in Pa poea zijn aangekomen, waar het INCIDENT streng afgezonderd wordt gehouden en zal worden ondervraagd. Het ge- De zaak werd behandeld in een missaris van Continental en voor zin zou afkomstig zijn van de Riouw- strafzaal om de vele belangstellen- zitter van de raad van bestuur van eilanden bij Sumatra. den in staat te stellen de behande- de EMS, had destijds gezegd, dat de goed van de grond kon komen. De heer Zwolsman, president-com- Koning Constantijn van Griekenland, is vrijdag met zijn bruid, prinses Anne Marie van Denemarken, met wie hij volgende week vrijdag trouwt, in Athene aangekomen. De foto toont het jonge paar tijdens een blijde rijtoer door de Griekse hoofdstad, waar de belangstelling overgroot was. BANKBREUK In een periode van vier weken ging er 2,7 miljoen uit de kas van Continental, terwijl er slechts 200.000 in kwam om schuldeisers te betalen, die met maatregelen dreig den, aldus mr. Lohman. Hij merkte nog op, dat een firmant van een ac countantsbureau de raad van bestuur van Continental had gewezen op het plegen van bankbreuk, door te gedo gen, dat buitenstaanders het geld van Continental weghaalden, terwijl geen antwoord kon worden gegeven op de vraag hoe het zou gaan als het geld niet terugkwam. In een memorandum hadden de heren Kuneman, Van der Wolk en Van Saarloos de heer Zwolsman ge- wezten op de onhoudbaarheid van zijn aftappolitiek. Zij verlangden, dat dit zou worden veranderd. De heer Zwolsman zou daarop gereageerd hebben met de vraag: „dit is zeker een 1 april-grapje?" Daarna is de situatie zo gegroeid, dat het driemanschap zou afvloeien, waarvoor een regeling moest worden getroffen. Daarover werd onderhan deld tot een instructie werd uitge vaardigd, dat de drie heren geen verplichtingen mochten aangaan of investeringen doen zonder schrifte lijke toestemming van de heer Zwols man. Mr. Maris bracht in het midden, dat de heren Kuneman, Van der Wolk en Van Saarloos zelf ontslag hebben genomen en dat van schade vergoeding geen sprake kan zijn. De salarissen zijn de heren uitbetaalt: tot de dag waarop het ontslag is in gegaan. REM KAN IN BESLAG GENOMEN WORDEN Uit het eindverslag, tevens verslag van het mondeling overleg met mi nister Scholten, over het ontwerp „Wet Installaties Noordzee" blijkt, dat REM-uitzendingen door in beslag ne men der zenders zullen kunnen wor den belet, nadat de telegraaf- en tele- foonwet bij algemene maatregel van bestuur van toepassing wordt ver klaard. De zendinrichtingen zullen nadien bij rechterlijke uitspraak ver beurd kunnen worden verklaard- Op vragen inzake eventuele scha devergoedingen, indien een algemene maatregel van bestuur op grond van deze wet achteraf niet door de Ka mers bekrachtigd wordt, antwoordde de minister dat optreden, ook ach teraf gezien, rechtmatig blijft. Een Yankee, afstammeling van een „Jan Kees" - dat is een kaaskop - wou van onze V.V.V. een adres, waar hij Leidsekaaskoppen kon bezich tigen. Hij bedoelde: met pitjes erin. Er is nog overwogen, hem enige kaalgeknipte groenen te vertonen, maar die pitjes ble ven een moeilijkheid, want ze zijn tegen de traditie en het „mos", heilige zaken voor een student. Maar toch, als die Amerikaan had willen wach ten tot het seizoen, dan had hij kunnen zien, hoeveel pit er in jonge Leyenaars zit. Hij had, net als u, moeten inschrijven voor een pittig winterseizoen met het „Werelddansprogram- ma" bij dansschool Evèrt Cas- telein, Boerhaavelaan 13, Lei den. Telefoon 5 20 54. (Advertentie) ZOEKT U een Gero-cassette van 40.— of 400.—? v. d. WATER, Haarlemmerstr. 207 heeft het De Gero-specialist. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 16 pagina's ZONNIGE PERIODEN De Bilt, zaterdag 10 uur. Het KNMI deelt mede: De depressie, die over de Noord zee naar Zuid-Zweden trok, veroor zaakte een verandering in de weers- toestand in zoverre de zachte sub tropische lucht verdreven werd door belangrijk koelere polaire lucht. Achter de depressie werd de stro ming krachtig noordwestelijk. Intus sen ontwikkelde zich boven Enge land een hogedrukgebied waarvan het centrum zaterdagochtend bij Manchester was aangekomen. Ver wacht wordt dat dit hogedrukgebied het komende etmaal boven de Noord zee terecht komt en een verbinding gaat vormen met een ander hoge drukgebied in Zuid-Europa. In ver band hiermee wordt verwacht dat de wind geleidelijk weer zwakker wordt en naar richtingen tussen noord en oost draait. Na een koude nacht zal het morgen overwegend zonnig worden en zullen de temperaturen in het binnenland iets hogere waar den bereiken dan vandaag. ZON- en MAANSTANDEN zondag 13 sept. zon op 06.11; zon onder 19.00; maan op 14.19; maan onder 22.21 (Eerste kwartaal). maandag 14 sept. zon op 06.12; zon onder 1857; maan op 15.20; maan on der 23.00. H oogica Ier standen 13 sept. v.m. 7.18; n.m. 1941. 14 sept. v.m. 8.09; n.m. 20.37. KORRELTJE Tracht altijd nuttig te zijn, doch nimmer u onmisbaar te maken. Ebner-Eschenbach

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1