HET AANSTAANDE GRIEKS-DEENSE VORSTENHUWELIJK SCHIPPER VERDUISTERDE VRACHTPREMIE MEISJE VIEL UIT TREIN AMBTENARES TEN ONRECHTE ONTSLAGEN COOLEN EN MULISCH VERBODEN IN STAPHORST Vrouw komt om door gasverstikking DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1904 DE LEIDSE COURANT Willy Walden en Piet Muyselaar komen binnenkort op de Nederlandse televisieschermen in een serie shows, welke door de A.V.R.O. wordt gepresenteerd. Hier zien we een finale foto van de eerste van deze shows, met behalve „De London Starlets", op de voorgrond v.I.n.r. Herbert Joeks, Teddy Scholten, Piet Muyselaar, Willy Walden, Aase Rasmussen en Louis Dussee. ONDER DE SCHADUWEN der onzekerheid omtrent de ontwik kelingen in de nabije toekomst waar bij Griekenland een der hoofdbetrok kenen is, vinden de voorbereidingen voor het huwelijk van Constantijn van Griekenland, thans 's werelds jongste koning, en prinses Anne-Marie van Denemarken op 18 september aan staande voortgang. Niet alleen in Athene, maar ook in de meest afgele gen dorpjes in Griekenland bereidt men zich op een feestelijke viering voor. Honderden uitnodigingen voor met beide koninklijke families.-ver wante personen zijn reeds door de grootmaarschalk van het Griekse hof verzonden en koning Constantijns neef, prins Michael van Griekenland, kwijt zich van de hem gegeven taak om persoonlijke uitnodigingen over te brengen aan veraf wonende vor sten in Afrika en Azië, zoals keizer Haile Selassie van Ethiopië, koning Idriss el 'Senoessin van Libië, sjah Reza Pahlevi van Perzië en koning Phoemibol en koningin Sirikit van Thailand. NA HET AFSCHEIDSFEEST van prinses Anne-Marie in Kopenhagen, dat woensdag besloten werd met een officieel banket in kasteel Fredens- borg, vloog koning Constantijn don derdag terug naar Athene, vergezeld van kroonprinses Margarethe. Prin ses Anne-Marie zal op eigen gele genheid met haar ouders, koning Fre- derik IX en koningin Ingrid, en haar zuster prinses Benedikte naar -Brin- disi in Italië vliegen, waar het gezel schap aan boord gaat van het konink lijke jacht „Danebrog". Geëscorteerd door drie Deense oorlogsbodems va ren zij naar Griekenland. Volgens het officiële programma zullen drie des troyers van de Griekse vloot zich bij het escorte voegen op het moment, dat het Deense koninklijke jacht de Griekse territoriale wateren binnen vaart. Straalvliegtuigen van de Griek se luchtmacht zullen boven de sche pen vliegen, die de Grieken hun toe komstige koningin brengen. Wanneer de „Danebrog" de baai van Phaleron ten zuiden van Athene binnenvaart, wordt het begroet door saluutschoten van de batterijen langs de kust. KONING CONSTANTIJN en andere leden van de koninklijke familie, de primaat-aartsbisschop van Grieken land, de premier en alle leden van het kabinet, de leden van het corps diplomatique, evenals de Griekse le gerleiders en andere hoge functiona rissen zullen op de kleine pier van Phaleron staan oni prinses Anne-Ma rie en haar familie te verwelkomen. Heel het koninklijk paleis te Athe ne is opgeknapt en ingericht voor de ontvangst van koning Constantijns gasten. Aan het paleis is een speciale vleugel toegevoegd, waar de toekom stige koningin en de koning zullen resideren. De huwelijksplechtigheid wordt op vrijdag 18 september door aartsbis schop Chrysostomos, primaat van Griekenland, in de orthodoxe kathe draal van Athene geleid. Enige fanatieke orthodoxe religi euze organisaties hebben ertegen ge ageerd, dat het huwelijk gesloten wordt op een vrijdag, welke dag wordt beschouwd als een vastendag. Ook verklaarden zij zich tegen kerke lijke inzegening voordat prinses An ne-Marie tot het geloof van haar brui degom zou zijn overgegaan. Maar de heilige synode van de Grieks-ortho doxe kerk heeft dergelijke bedenkin gen van de hand gewezen. De Rijkspolitie te water in Dor drecht heeft de 25-jarige schipper H. V. uit Rotterdam aangehouden. De man wordt ervan verdacht min stens 1600 aan vrachtpenningen te hebben verduisterd ten nadele van zijn rederij de firma De Jong te Pa- pendrecht. V. schijnt regelmatig meer vracht te hebben aangenomen dan hij af rekende. Toen hij aan zag komen dat de zaak spaak liep, verliet de ontrouwe schipper zijn schip, dat hij ergens onbeheerd achter liet en mon sterde hij als knecht aan op een Bel gisch schip. Daar is hij door de poli tie van af gehaald. Leidse professor kreeg Amerikaanse onderscheiding De Amr aanse vereniging voor plantenfysiologen heeft in haar jaar vergadering de „Charles F. Kette ring Award 1964" van duizend dollar toegekend aan prof dr L. N. M. Duy- sens, hoofd van het biofysisch labo ratorium van de Leidse Universiteit. Deze prijs is toegekend als erken ning voor diens belangrijke bijdrage tot het onderzoek van de fotosynthe se. In het bijzonder werd in de toe lichting bij de prijstoekenning naar voren gebracht, dat prof. Duysens baanbrekend werk heeft verricht bij het ontwikkelen en toepassen van apparturen en technieken en ook van thoeretische methoden, waarmede het hem en zijn medewerkers moge lijk was vele fysische en chemische details van het waterstoftransport in de fotosynthese te volgen en te ko men tot eeii aanvaardbaar model voor het mechanisme 'hiervan. Charles F. Kettering, wiens naam de door prof. Duysens verworven prijs draagt, is gedurende vele jaren vice-president van General Motors geweest. Hij vond onder andere de elektrische automobielstarter uit. Een deel van zijn grote vermogen bestemde hij voor het oprichten van het naar hem genoemde fonds, dat het wetenschappelijk onderzoek naar de fotosynthese en de oorzaken van kanker beoogt te bevorderen. Een tien .jarig meisje, Loesje Post- ma uit Harlingen, is gistermiddag om kwart voor vier tussen Franeker en Harlingen uit een trein gevallen die op dat moment ongeveer 100 ki lometer per uur reed. Ze kwam in het ballastbed van de spoorbaan te recht en liep onder meer een her senschudding op. Naar de oorzaak van het ongeluk wordt nog een onderzoek ingesteld. Een scholier die het meisje had zien vallen, trok aan de noodrem. De trein, die om 15.22 uur uit Leeuwar den was vertrokken, kwam met der tien minuten vertaging in Harlingen aan. Met ingang van 1 mei van dit jaar werd mej. M. ontslagen als schrijver a bij de Belastingdienst in Amster dam, omdat zij herhaaldelijk moei lijkheden met collega's en superieu ren had veroorzaakt. Zij was het met dit ontslag niet eens, daarom ver scheen zij gisteren voor de Centrale Raad van Beroep in Utrecht. Mr. N. J. Geleijnse trad op als haar gemachtigde en hij stelde dat het ontslag op een onjuiste feitelijke grondslag berustte. Hij bestreed de opvatting dat zijn cliënte steeds de oorzaak was geweest van de moei lijkheden. Mr. Geleijnse vond het niet juist dat de Commissie van Ad vies in deze zaak louter superieuren van mej. N. heeft gehoord, daardoor is volgens hem een vertekend beeld ontstaan. Sinds 1948 is mej. N. werkzaam bij de belastingen, zes jaar werkte zij in Dedemsvaart en later onder meer in Rotterdam, Maastricht, Deventer en Amsterdam. Zij was enkele ma len met ideeën gekomen om bepaal de procedures ten kantore te verbe teren of te bekorten, ideeën die werden uitgevoerd, maar er tegelij kertijd toe leidden dat de chefs van mej. M. zich min of meer gepasseerd voelden. Er was enkele keren na een dergelijke situatie een overplaatsing gevolgd. MEDISCH GESCHIKT Mr. Geleijnse merkte op dat een deel van de incidentjes die in de loop der jaren waren voorgekomen, was te wijten aan de lichamelijke conditie van zijn cliënte, die al jaren lijdt aan een ernstige kwaal. Onder zoek van de rijks geneeskundige dienst wees echter uit dat zij me disch geschikt werd geacht. De vertegenwoordiger van de staatssecretaris van financiën, de heer J. Schraverus, stelde hier te genover dat er bij de commissie van advies ruimschoots gelegenheid is geweest de feitelijkheden te weer leggen. Hier is men naar zijn oor deel niet in geslaagd. Het is zonder meer komen vast te staan, dat mej. M. haar chefs zoveel hinder en last heeft bezorgd, dat dit storend was voor een goede gang van zaken. Zij kan niet in teamver band werken en kan zich niet voe gen naar de voorschriften van haar chefs. Dit alles maakt dat zij onge schikt is, aldus de heer Schraverus. De centrale raad doet over drie weken uitspraak. Deze foto van koning Konstantijn en prinses Anne Marie werd woens dagochtend op het kasteel Fredensborg genomen. De raad van de gemeente Stap horst heeft besloten dat de plaatse lijke bibliotheek van het dorp Rou- veen de jaarlijkse subsidie van 12.803 niet krijgt. Deze bibliotheek bevat namelijk boeken van Antoon Cöolen, Harry Mulisch, Van Eemland, He mingway, Remarque en anderen. De ze boeken ademen, aldus de raad, zo'n slechte geest, dat met alle ge weld voorkomen moet worden dat deze boeken in de Rouveense gezin nen komt. De banden van deze boe ken zijn ter waarschuwing met een rode band gemerkt. Tijdens het debat in de raad heeft de burgemeester een nederlaag ge leden in zijn actie om aan de biblio theek wel een subsidie toe te kennen. Ondanks het feit dat de bevolking van Rouveen graag leest (304 gezin nen lid, vorig jaar waren er 16.316 boeken uitgeleend) meende de ge meenteraad van Staphorst te moeten waken over het geestelijk heil van het dorp en verwierp het subsidie- voorstel. Gemeentesekretaris Stellendam in arrest De gemeentesecretaris van Stellen dam, de 37-jarige J. L. W., is han gende het onderzoek gisteren door de Rijksrecherche in het raadhuis ge arresteerd. Hij wordt beschuldigd van het aannemen van steekpenningen bij het uitgeven van bouwvergun ningen. De betrokken gemeentese cretaris ontkent de beschuldiging ten stelligste. Het gemeentebestuur heeft de heer W. geschorst, volgens een besluit van de gemeenteraad van gisteravond Men stelde daarbij, dat dit bij een onderzoek de normale procedure is. Het college van B. en W. heeft het volste vertrouwen in de goede afloop van het onderzoek. In het dorp zijn roddelpraatjes ontstaan, aldus wethouder Moyses, naar aanleiding van het feit, dat de gemeentesecretaris een nieuwe auto heeft gekocht. De heer W. is echter van mening, dat hij zich een nieuwe wagen best kon permiteren bij een salaris van 1000 gulden in de maand. In de nacht van dinsdag op woens dag is de 64-jarige mevrouw Z. E. Mout-Pleit in haar woning te Rot terdam door gasverstikking om het leven gekomen. Buren, ongerust door een sterke gaslucht, vonden het levenloze li chaam van de vrouw in een der ver trekken. In de voorkamer werd de 61-jarige D. Pleit aangetroffen, die door gas bedwelmd was geraakt. Hij werd onmiddellijk overgebracht naar het Zuiderziekenhuis. Zijn toestand is thans redelijk. Na onderzoek bleek dat in de keu ken de slang van het gascomfoor was geschoven, terwijl de hoofdkraan openstond. Dochters van Liefde raken brede vlinderkap kwijt Op 20 september krijgen de zusters van Sint V'incentius, wier moederhuis in Parijs gevestigd is en hier bekend staan als de Dochters van Liefde, een nieuw kloosterkleed. Daarbij zal de enbrmef- vlinderkap,' die zeer fotoge niek was, verdwijnen. Ook de wijde mouwen, die bij de verpleeg werkzaamheden hinderlijk waren, worden door nauwere ver vangen. De zusters van St. Vincentius a Pau lo, in de 17e eeuw door genoemde heilige gesticht, tellen 45.000 leden, verdeeld over 4.000 huizen in 66 lan den. De grote kap dragen zij sinds 1685. ZEVEN VROUWEN OP CONCILIE In sommige kringen verwacht men dat de Paus de algemene overste van de congregatie van de zusters der Dochters van Liefde, zr S. Guillemin, zal uitnodigen als een van de vrou welijke toehoorders bij het concilie. Zij zou dan een van de vrouwelijke auditores zijn, die naar de paus giste ren meedeelde, alsnog bij het con cilie aanwezig mogen zijn. Het aan tal vrouwelijke toehoorders wordt in Rome op zeven geschat. Als leken verwacht men dat zul len worden uitgenodigd de presidente van de 33 miljoen lieden tellende in tern. kath. vrouwenvereniging, mej. Maria del Pilar Bellosillo uit Spanje, en de presidente van de intern ka tholieke vrouwelijke jeugd, mej. Mar garita Moyano Llerena uit Argen tinië. Konstantijn en prinses Anne Marie, gefotogra feerd tijdens hun rit in een open caleche door Kopen hagen, op weg naar het stadhuis na hun rijtoer door de stad. In de Kurzaal in Scheveningen heeft koning Olav V van Noorwegen woensdagmiddag, samen met het Ne derlands koninklijk paar een vertoning gezien van Bert Haanstra's film „Alleman". De foto toont de koning in vrolijke stemming naast een lachende koningin Jaliana, tijdens de vertoning van de film.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 9