Geesink eerste Olympische Inja Nederlander naar Japan ""im1 l'"lllll'n V|J Vriendelijke, bewonderende, maar ook argwanende ogen Oranje-kandidaten door Dennis Neville getest Tiemen Groen rijdt zich met gemak in halve finale Mr. De Groot nu op vijfde plaats Peter Post niet in achtervolging DONDERDAG 10 SEPTEMBER 1964 DE LEIDSE COURANT PAGINA 10 1 a S~\ 1 Draverijen en Rennen Duindigt i Een bescheiden programma trok ny Hollandia. Tot. win. 22.30, p' Nederland heeft zijn eerste Olympische deelnemer naar Tokio gezonden. Het heeft iets weg van een koude oorlogvoering. Imponerend groot met zijn lengte van 1.96 en gewicht van 130 kg. zette Anton Geesink vandaag voet op Japanse bodem. Juist hij, de Utrechtse judo-reus bekend en ge vreesd, die zich gaat voorbereiden op het grote treffen op de Tenri-uni- versiteit in Tokio, is als Nederlands sport-ambassadeur in het land van de rijzende zon aangekomen. Vele vriendelijke en bewonderende, maar ook argwanende ogen, hebben hem begroet op de wijze die een wereldkam pioen judo nu eenmaal in dit land moet ondergaan. Diezelfde ogen zullen hem overal waar hij gaat blijven volgen om de zwakke plekken te ontdek ken. Want niet licht zullen de Japanners vergeten dat Geesingyama de berg Geesink, zoals hij in Japan wordt genoemd, de wereldtitel veroverde. Een bescheiden programma trok ny Hollandia. Tot. win. 22.30, pl. 2.90 gistermiddag op Duindigt ook maar 2.20 1.30, gek. 96.50, cov. 9.40 in bescheiden mate publiek. De drie Prijs van Amersfoort (2120 m.) rennen waren niet onaardig en zeker voor amafeurrijders: 1 Amor Hollan- voor de amatrices van belang: zij dia, J. W. Hoddenbach 3.07.6, 1.28.5, hadden haar eigen ren om de gou- 2 Zeggens Hollandia, 3 Bonny Julia den speld. Die werd veroverd door Tot. win. 10.20, pl. 2.90 2.20 5.30, gek Inja Dekkers die met Kohinoor al 4.40, cov. 6.90. gauw na de start de kop nam en daar Prijs van Den Haag (2100 m.): 1 de aanvallen van Susie Darbin rustig Zoon van Culumet, J. Ham, 2.57,9. afsloeg. Personality, met 20 kg. min- 124.7, 2 Yonker Aster, 3 Chantiago. der dan de winnaar, werd derde. Tot. win. 2.60, pl. 1.40 2.10 1.30, gek. 7.60, cov. 7.10. De eerste ren bracht de winst voor Prijs van Middelburg (2140 m). 1 Miss Pixie dde de rest eerst maar wat Champion Harvester, J. Hof, 3.18.1 liet dollen en vervolgens de kop nam. 1.32.6, 2 Barcelona Dynamic, 3 Arizo- Zij had desgewenst nog veel ruimer na. Tot. win. 1.80, pl. 1.50 2.30, gek kunnen winnen dan ze nu al deed. 4.90, cov. 4.20. Wat de dravers betreft was de Prijs V?nr^/All2'20, ÏÏ'V, U a van Arnhem het hoofdnummer. Hier Fï??' 9 r Tot win 9 R0 heeft Young Six zich tot het uiterste 2Z*>.3 A$<f f-»- en tot de allerlaatste meter moeten P1:f'50' Jj. inspannen. Het veld bleef vrij com- Fredenque (1350 m 1 Mte pact en Young Six moest buitenom p""f- J'pïïL win 5 30 gaan. Tegen het einde bleek dat Xan- 3 Petra' Tot- wm' 5 Dl- 2 30 WERELD STORTTE IN Nederland en in Europa is er geen enkele tegenstander van betekenis. Hij weet ook, dat gedurende de laat- thos nog goede reserves had en daar van profiteerde hij door overtuigend de kop te nemen. Young Six kon hem echter nog juist, bijna op de streep, o^eppe^ds^iafeUJap^ckw^: Ifkan^r prijs (1900 ",1 Whitafoot ware, 3 Petra. Tot. win. 5.pl. 2.3' 2.gek. 9.40, cov. 4.90. De Gouden Speld (1800 m.) 1 Ko hinoor (mej. I. v. Dekkers) 1.59.4, 2 Susie Dar lain, 3 Personality. Tot. win. 2.40, pl. 1.40 5.70, gek. 17.10, cov. 9.10. - beste derde, juist voor Yostra. Parijs 3 december 1961 - Deie ?*mer? zlJn overgekomen, om elke datum zal in de eevhiedenis van de bewegmg op gevoelig filmband vast ^en mooie ze^e Kwam nog op naam Nederlandse? maar ook! in die van de 'ff™;, ™»ter genoeg J» Japanse sport voor alijd geboekstaafd f'.1*!™"? tamdSlCrE 6 blijven, zij het met geheel verschil lend gekleurde bladzijden. Het was d», dag, of liever de nacht, waarop Anton Geesink de wereldti tel voor zich opeiste. Een sensatio nele prestatie waarmee hij de legen- S, A. W. van Dijk. 2.04.1, 2 Antonio Tatti, 3 Ariadne. Tot. win. 3.70. pl. 1.50 2 10 1.80, gek. 13.70, cov. 6.80, trio 339.—. Totalisaitor-omzet 127.836.50. Het is hem niet onbekend, dat men in Japan niet bang is voor Jan en Peter Snijders en ook niet voor Uitslagen: n Prijs van Zwolle (2000 m.) met T™ autostart: 1 Cesar Williams, J. S. van figurantenrol gespeeld Beiden ein „?°P Leeuwen, 3.04.1, 1.32.1. 2 Carla van dleden ,df achterhoede en moeer j «Al V:6C" Gouweleeuw maar wel vnnr Antnn leeuwen, J.U4.1, ï.jz.i, 2 uana van de de byna religieuze mythe, die de CeesTnk IJmuiden, 3 Camingo Scotch. Tot. nnctepliniran enml tlaaa cnort haJJ.n UCCblllA. oosterlingen rond deze sport hadden geweven in een slag vernietigde. moeen nu hun geluk gaan zoeken in de her kansing, Waaruit de eerste drie nog tot de finale toegelaten zullen wor den. De eerste rit werd geheel beheerst Dinsdagavond voor zijn vertrek w*n- P*- naar Tokio, zat hij gezellig met zijn cov- 5,2°' vrienden aan een afscheidsdronk en Prijs v. Arnhem (2100 m.) 1 Youing wees daarbij op zijn Olympisch uni- Six, P. M. Smit, 2.56.3 1.23.0, 2 Xan- «co ac.au» ,aax xo 6<=_ fcSn. „Ik hebfafc pak niet voor niets thos Nairciso, 3 Zipora. Tot. win. 2.door oud-wereldkampioen der ama- worden, maar vooral in de judosport gekregen, ben zo trots als een vergul- pl. 1.50 3.30 1.70, gek. 3.90, oov. 19.50, teurs, Romain de Loof. de Duitser zelf. Het is harder geworden. Judo de baan en dat verplicht je tot iets", trio 325.Karl-Heinz Marsell en titelverdedi- de zachte wegis beïnvloed door Voor ons is hij de enige die Japan Prijs van Maastricht (2000 m.) met ger Leo Proost, die op het laatst nog het verlies van de wereldtitel, toen 20 begeerde eremetaal kan ont- autostart: 1 Angeline B, J. N. Brou- ernstig bedreigd werd door Geesing het bamboegordijn afrukte, nemen. wer, 2.53.5 1.26.8. 2 Arnoldus, 3 Ben- Nadien nog meer door de Russen, die Er is in de drie voorbij gegane jaren echter wat veranderd. Niet al leen dat Anton Geesing 30 jaar is ge- Nederlands judo-reus Anton Geesink is woensdag van Schiphol vertrok ken naar Tokio om zich daar verder voor te bereiden op zijn deelname aan de judowedstrijden van de Olympische Spelen. Dochtertje Lenie ver gezelde haar vader trots over het platform op weg naar het vliegtuig. Bondscoach Dennis Nevilles eerste wapenschouw, een woensdagavond in het Nijmeegse Goffertstadion gehouden oefenwedstrijd tussen twee selectie-elftallen, mag dan geen glazende demonstratie zijn geworden, er werden toch voor de Brit wel enkele problemen opgelost. Neville zal bij voorbeeld ongetwijfeld met genoegen hebben gezien, dat rechtshalf Rinus Israël, de trouwe adjudant van Daan Schrijvers in het verdedigingsblok van het 4-2-4 systeem bij DWS, ook als „orthodox" halfspeler best uit de voeten kan. Schrijvers de beste man van het veld bewees daarbij ook met een aanvallende Israël naast zich in een verdedigingslinie, die beslist geen 4-2-4 speelde, de situatie volkomen te beheersen. De achter hoede van de in het groen gestoken A-ploeg vormde, met de Fortunees Willy Quadackers en de DWS'er Joop de Jong op de backplaatsen en met Bennie Muller als linkshalf, trouwens toch een goed sluitend geheel, waarop het op papier sterke aanvalskwintet Bergholtz-Gerards-Kruiver- Clavan-Moulijn veelal vast liep. „DEUR STAAT OPEN" Fransman Varnajo. Proost dreigt het slachtoffer te worden van een eigen lijk ontoelaatbare handelwijze van gangmaker Vandenbosch. Het twee tal had enkele weken geleden ruzie gemaakt en pas bij aankomst in Pa rijs hoorde Proost, dat Vandenbosch zich van hem had afgewend en een contract had getekend met zijn grootste concurrent De Loof. De ti telhouder reed nu in de serie achter Groslimond, maar deze is de vaste entraineur van de Zwitser Tiefen- thaler en omdat die zich in de twee de serie in de finale reed, zal Proost naar nog weer 'n andere gangmaker moeten uitzien voor de eindstrijd, hetgeen niet bepaald bevorderlijk voor zijn gemoedsrust mag worden genoemd. Prachtige tijden Wereldkampioen Sercu, de Ita liaan Bianchetto en de Fransen Tren- tin en Moreion, de laatste vier van de titelstrijd in Rocourt, hebben ook hier in Parijs de halve finales be reikt. Alleen Bianchetto kwam via twee normale ritten een stapje ver der op de wielerladder. De anderen meer tegenstand biedende Pool Jo- daarentegen reden opmerkelijke iy I"L t/CI ITi-CJcfl'il' zefowiecz, had ook zeker binnen het sprints. Sercu bijvoorbeeld won zijn bereik van Tiemen Groen gelegen, eerste rit tegen de Rus Khitrov door In de laatste ronde had Tiemen Alleen had deze geen aanleiding ge- 500 meter voor de aankomstlijn on- Groen er nog een fikse spurt uitge- had „alles uit zijn kast te rijden", weerstaanbaar te demarreren en gooid, maar hij was nog niet aan het Gewaarschuwd is men in het Neder- desondanks een tijd van 11.8 sec. over eind van zijn krachten, toen hij van landse kamp nu echter wel. de laatste 200 meter te laten af- de fiets kwam. Een paar parelende Volgens de verwachtingen bereik- drukken. Even later leverde Tren- Anton Geesink weet dat allemaal, jjweetdruppeltjes op zijn voorhoofd te ook de Belg Herman van Loo de tin een nog betere prestatie, door na dankzij de wekelijkse brieven van waren <je enige uiterlijke getuigenis- halve finales, waarin Groen de een 250 meter lange spurt op 11.6 *uit zijn pupil Theo Klein, die een jaar sen van inspanning. „Ik had best Tsjech Daler als tegenstander krijgt te komen. Jan Derksen en Arie van hem van alle problemen zou afhel- lang bij bevriende Japanners, het nog. een ronde eerder kunnen gaan en Van Loo (5.02.92) in de kwart- Vliet keken hierbij hun ogen uit. pen. Hij is echter wel wat wijzer judo mag bestuderen. Hij gaat niet spurten, maar waarom zou ik dat finales) revanche mag proberen te „Waar moet dat naar toe? vroeg de geworden, hoewel voor in vorm ko- zo maar bijtijds naar Japan, want in gedaan hebben... morgen moet ik nemen voor de nederlaag, die hij het verbaasde Nederlandse coach zich hun strijdwijze baseerden op het z.g. sambo, een tak van sport waarin zo'n 25 worstelstijlen zijnopgeno men. Zij kwamen in 1963 tn Essen en werden door de Nederlanders nog tegengehouden. Maar in 1964 in Oost- Berlijn zagen wij duidelijk vooruit gang in techniek, waarbij het op conditie gebaseerde knokken dezelf de was gebleven. Onze landgenoten met Henk Cuypers, Koos Bonte, de gebroeders Jan en Peter Snijders, met Wim Ruska en Anton Geesink in de gelederen bleven overeind en verloren sléchts met minimaal ver schil. Ook in Korea, maar vooral in Japan had men bijtijds begrepen, dat techniek alleen niet voldoende was. Japan het land met vier miljoen zwarte banden selecteerde en selec teerde tot de besten overbleven. Ge traind werd er dagelijks in de Ko- dokan Dojo, de bakermat van het judo op hardhandige wijze, die geen enkele zachte vorm kende. Niet voor niets heeft Akio Kaminaga, de man die in Parijs' door Geesink werd uit geschakeld gezegd, dat hij net zo lang judo zou beoefenen totdat hij die grote Nederlander zou hebben versla gen. En men kan zich indenken welk een eer dat voor hem zou zijn onder de ogen van zijn landgenoten. WAARNEMERS Wereldkampioenschappen in Parijs Tiemen Groen krijgt vanavond zijn zin. „Ik zou zo graag eens tegen iemand voluit willen rijden", zei de Fries, toen hij opmerkelijk fris na de kwart-finale, waarin hij met groot gemak de Duitse troef Lothar Claesges had uitgeschakeld, van de fiets stapte. Welnu, in de halve finales van van daag kan hij zijn hart ophalen tegen de Tsjech Daler, die woensdagavond slechts 0.16 seconde langzamer was dan de Nederlandse kampioen. Nu mag men dit geringe verschil niet te zwaar tillen, want Groen had zich in de rit tegen Claesges lang niet geheel gegeven. Ondanks een langzame start was de Fries tegen de Duitse kilometerspecialist na een ronde al vijf meter ingelopen en toen er een kilometer was gereden, had de Duitser zelfs dertig meter prijs moeten geven. Als een goed geoliede machine bleef Groen daarna in een hoog tempo zijn rondjes draaien om tenslotte met een voorsprong van ongeveer 120 meter de rit te winnen in de tijd van 5.00.55, tot dan de snelste van het toernooi. Dat veranderde nauwelijks, toen De mende spelers altijd nog een plaats Jong, ongetwijfeld de meest onfor- |jan worden vrijgemaakt. „De deur tuinlijke man van dit oefenduel, kort staat open. Wie erin wil, belt maar SCHAKEN na het begin van de tweede helft na aan", is het devies van Neville, een botsing per brancard van het veld moest worden gedragen en de a- De opstelling der elftallen: ploeg de strijd met tien man voort- A-elftal: Pieters Graafland (Stuy), zette. Men vreesde aanvankelijk, dat Quadackers en De Jong, Israel, de Amsterdammer een been had ge- Schrijver en Muller (Aardse), Heij- broken, maar volgens een eerste on- nen, Geutjes, Van Reeken, Dullems derzoek heeft hij alleen 'n ernstige (Bosveld) en Wieringa. scheenbeenblessure. B-elftal: Van Leeuwen, Haak en Veldhoen, Verhoeven, De Kort en Zorgde de „eerste" voorhoede van Fransen, Bergholtz, Gerards, Krui- Neville tegen het grootste gedeelte ver) Clavan en Moulijn (Dullems). van de vermoedelijke toekomstige tweemaal rijden", sprak de nuchtere vorige jaar in Rocourt tegen Mo- af. Het antwoord kreeg hij in de Tournooi Eastbourne Fries. Daarom was de Nederlandse kolonie niet zo erg geschokt, toen de Deen Mogens-Frey in de derde rit als eer ste beneden de vijf minuten kwam: gens-Frey leed. Figurantenrol tweede serie ritten, waarin Sercu 11.4 seconde over de 200 meter deed en Trentin in een pace, die pas op 170 meter van de meet werd inge zet 11.8 noteerde. Ongelofelijke pres taties, die het beste doen verwach- t Bij de prof-stayers hebben de Ne- 4.59.41, gemiddeld niet minder dan derlandse kampioen Henny Marinus ten van de halve finales. Moreion 49,188 km. per uur. Want wat Mo- en de voor eigen rekening rijdende kwam bij de laatste vier door Bod- gens-Frey had gepresteerd tegen de Jan Legrand in de series slechts een nieks te verslaan. Langzamerhand is bij degenen, die iets te maken hebben met het jaar lijkse „Chess Festival Eastbourne" het besef doorgedrongen, dat Leiden op schaakgebied wel iets in haar mars heeft. Waren het in vorige jaren de Philidorspelers Berg, Van der Bosch en vooral Joop Piket, die tot uitste kende prestaties kwamen, het LSG- viertal van dit jaar kan zich tussen Nederland zal in de achtervolging deze Engelse topspelers eveneens Oranjedefensie voor weinig opvallen de daden, de experimentele aanvals- linie van de A-ploeg combineerde vaak vlotter en gaf vooral blijk van meer durf. Aangezien van hun tegen standers met name Guus Haak en Cor Veldhoen niet bepaald in hun beste vorm staken, resulteerde dit in drie doelpunten, waartegen de B-for- bij de beroepsrenners alleen door voortreffelijk handhaven, matie er niet een kon stellen. De Henk Nijdam worden vertegenwoor- treffers, alle na de rust gescoord, dlgd. De Amstelvener Peter Post was Mr. A. de Groot verbeterde zijn kwamen op naam van Tini van Ree- weliswaar door de KNWU ook voor goede positie door een verdiende ze ken (tot vreugde van zijn Nijmeeg- dit nummer ingeschreven, maar zal ge over de bekende Duitse crack dr. se fans), Charley Bosveld - na rust door een lichte voedselvergiftiging Cherubim, die in deze partij zijn gekomen in de plaats van de naar de niet aan de start kunnen komen. Post eerste nederlaag leed. De Groot speel- tegenpartij verhuisde veelbelovende voelde zich zondag in het wereld- de zo rustig en vastberaden, dat niet riitardiaan Dullems en Harry kampioenschap op de weg te Sallan- Cherubim, maar hij de man met gro- H ij nen, die de schoonheidsprijs ver- ches al niet 100 procent en hij heeft te internationale ervaring leek. Hij diende voor de wijze, waarop hij de daarna nog in het criterium te Bras- rukte op^ paar de vijfde plaats met bal uit een voorzet ineens langs de schaat gereden om zichzelf te testen. 5 uit 7, één punt achter Hindle, die niet altijd even sterke Tony v. Leeu- Dinsdagavond na dit criterium heeft de leiding van de Hagenaar Roos wen (Pieters Graaf lands vervanger hij zijn arts geraadpleegd en deze heeft overgenomen, in het andere doel, Heinz Stuy, maak- heeft hem aangereden niet naar Pa- Rijne staat zestiende met 4 uit 7; te een heel wat solidere indruk) rijs te gaan, omdat het risico groot hij behaalde pen remise tegen de Ier schoot. zou zijn, dat Post daar een mindere Walsh, die één keer een reële winst- rol zou spelen dan zijn capaciteiten kans had, maar toen het kleine tacti- WIJZIGINGEN onder normale omstandigheden waar- sche grapje, dat een gezonde pion zou borgen. Post komt vrijdag weliswaar hebben opgeleverd, overzag. Men doet er echter goed aan, uit toch naar Parijs, maar dan slechts als Van der Spek kwam ook op vier deze 3-0 uitslag geen al te vergaande toeschouwer. punten door een snelle overwinning conclusies te trekken. De objectieve op de Hastings-speler Damant, die kijkers kregen bijvoorbeeld de in- Wielrennen. De Belgische Yvon- met een vlot kwaliteitsoffer aan de druk, dat met name enkele Feijen- ne Reynders heeft te Parijs het we- kant werd gezet, oordspelers zich niet geheel gaven en reldkampioenschap achtervolging da- Weiland was bijzonder feleurge- bovendien werden beide ploegen tij- mes gewonnen door in de finale de steld; in glad gewonnen stelling, door dens en na de rust op talrijke plaat- Britse Beryl Burton te verslaan, inventief openingsspel behaald, liet sen gewijzigd. Yvonne Reynders maakte in de fi- hij zich door Hall geweldig „be- nale een tijd van 4 min. 2.22 sec. schwindelen" en verloor een volle Doch ook coach Neville zal wel niet (gemiddelde van 43,338 km/u) tegen dame. Met V/ uit 7 staat hij nu op verwacht hebben, dat dit duel alleen Beryl Burton 4.09.53. 'n gedeelde 20ste plaats. Als de kanshebbers op de wereld-baantitels in het Pare des Princes in Parijs worden opgenoemd, worden daarbij met uitzondering van de sprint voor ama teurs heel vaak de Nederlanders genoemd. Foto: Tiemen Groen (achtervolging amateurs), Henk Nijdam (achtervolging profs) en Jaap Oudkerk (stayeren ama teurs) bespreken (v.l.n.r.) hun kansen met Jan Derksen.

Leidse Courant | 1964 | | pagina 10