S)e £cidte(Boti/fca/nL Troep van en paraat aan de grens Griekenland en Turkije Beide om de Zaalberg stopt produktie dekens aan de Vestestraat landen vragen spoedvergadering van Veiligheidsraad ZWEEDSE SNEL TREIN RAMT HUIZEN NA ONT SPORING 12 DODEN Kleine jongen veroorzaakt een vuurgevecht RUSSISCHE MILJOENENORDER IN VOORBEREIDING VOOR DE NEDERLANDSE INDUSTRIE TE VEEL NADRUK OP VERGROTING CONSUMPTIEVE BESTEDING Jachtje vergaan bij Schouwen MAANDAG 7 SEPTEMBER 1964 54e JAARGANG No Directeur J. F. J. M. KOENS Hoofdredacteur L C. J. ROOZEN BUREAU PAPENGRACHT 32 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN RUSSEN KOMEN IN NEDERLAND WINKELEN" Telef. 2.09.35 Red 2.00.15, 2.55.94 Advert. 2.08.26 Klachten bezorging 3. 38.39 (tussen 11.30 en 19.00 u.) - Giro 10.30.03 - Abonn. 0,78 p.w., f 3,35 p. mnd., 10,05 p.kw. Franco p.p. f 10,55. Adv. 20 et p. mm. Telefoontjes I 1,75 hebben gekregen, zich gevechstklaar betrokken in Thracië. te houden. Eenzelfde bevel zou zijn In een rede in Saloniki heeft pre- uitgegaan naar de luchtmacht en de mier Papandreou van Griekenland marine in Noord-Griekenland. zaterdag een beroep gedaan op de Turkse kranten brachten zaterdag NAVO, „tussenbeide te komen om op de voorpagina's foto's van Griek- de Turkse oorlogsdreiging af te wen- se pantsereenheden die stellingen den." uepenoewegm- Ewo^cypnfs^^n^uj^de'^wisteppefcMokenland^eelt^zatö:- Concentratie fabrieken aan de Kanaalweg dag om een spoedbijeenkomst van de Veiligheidsraad gevraagd met het oog op „de snelle verslechtering van de Grieks-Turkse betrekkingen" en gisteren werd officieel in Ankara meegedeeld, dat de Turkse regering hetzelfde had geddan. De toch al verre van goede verhouding tussen Turkije en Grieken land verslechtert snel. Tussen beide landen zijn tróepenbewegin- vernemen heeft het dekenproduktie van drie fabrie- van N.V. Zaalberg ken samengebracht, nl. van N.V. Naar wij sU)ffen-6^en"wollendekenfabriek Van Beurden en Moll te Tilburg, de aanzegging gekregen, dat de Zaalberg en Van Wijk en Co. sloten Grieks-Turkse vestigingsver- wollen dekenproduktie wordt ge- N.V., die vorige week is opgeno- drag afloopt en Athene verwacht. concentreert op Cronesteyn aan men in de Nederlandse Wolfede- de Grieken taVurkïie vanewie lof" de Kanaalweg waar voorheen de ratie. In kringen van deskundi genland, heeft.. h« monde van VERWIJTEN WEDERZIJDS zijn afgevaardigde bij de V.N., Bri- sios, aangevoerd, dat de „verslech tering" te wijten is aan maatregelen van de Turkse regering tegen de Grieken in Turkije. De regering in Athene wil de Vei- worden. 6000 MILITAIREN Turkije op zijn beurt heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad laten weten, dat het een vergadering wil in verband met het optreden van handelt „met goedvinden van de Griekse regering". Volgens de rege- ring-Inönü zijn er de laatste maan den 6000 Griekse militairen op Cy prus ontscheept. Ook verwees ze naar de economische blokkade van Turks-Cyprische dorpen. In het afgelopen weekeinde is ook bekend geworden, dat de Turkse re gering donderdag het handels- en betalingsverdrag dat ze in 1953 met Griekenland had gesloten, heeft op gezegd. OORLOGSKANS In een bijeenkomst met de parle mentaire fractie van zijn republi keinse partij zou premier Inönü van Enkele kilometers van het station Turkije zaterdag uiteen hebben ge- Aange in Noord-Zweden is zater- zet, dat een eenzijdige poging van dagavond de sneltrein die de verbin- Griekenland en Cyprus, het eiland dmg tussen Stockholm en Zweeds met Griekenland 'te verenigen, of Lapland onderhoudt, ontspoord. Red- nieuwe aanvallen op de Turkse Cy- dingsploegen haalden uit de wrak- prj0ten onvermijdelijk zouden leiden stukken twaalf doden en ongeveer tot een oorlog tussen Griekenland 40 gewonden. en Xurkije, en dat het slagveld in dat Het ongeluk geschiedde, toen de gevaj niet Cyprus zou zijn, zo heeft trein die een snelheid van 90 km per AP uit Ankara bericht. uur had, juist een overweg was ge- passeerd Een van de acht rijtuigen PANTSEREENHEDEN die uit de rails vlogen, boorde zich in twee langs de spoordijk gelegen De-Turken hebben langs de Grieks woningen, doch de bewoners kwa- Turkse grens artillerie- en pantser en er met de schrik af. De oorzaak eenheden opgesteld, zo is in Athene van de ramp was gistermiddag nog vernomen, en daarom zouden de niet bekend. Griekse troepen in dat gebied order Heringa werden vervaardigd. In gestreefd wordt naar een stevige deze fabriek wordt de wollen concentratie van spinnerijen en dekenfabrieken. Uit een en ander is geen andere conclusie te trekken, dan dat de pro ductie van wollen dekens in de fa briek van Zaalberg aan de Veste straat wordt beëindigd. Het personeel heeft dan ook aanzegging gekregen, dat een deel zal worden overgeplaatst naar Cronesteyn, terwijl een ander gedeelte zal moeten afvloeien. Over leg over dit laatste is gaande met de vakverenigingen. Een jongetje dat een paar voetzoekers afstak, is zaterdag avond in het dorp Arsos, dicht bij Nicosia, aanleiding geweest tot een vuurgevecht tussen Turks- en Grieks - Cyprioten, aldus deelde een VN-woord J voerder mede. Toen de dorpelingen de knal len van het ontploffende vuur werk hoorden, dacht elke be volkingsgroep, dat de andere het gesloten bestand had ge schonden en het duurde niet lang of een waar vuurgevecht was in volle gang. Bij elkaar werd een vijftigtal schoten met jachtgeweren afgegeven. Gelukkig werd de ware oor zaak, en ook de schuldige, spoedig ontdekt. Het incident werd hierop besloten met een pak slaag Dr. J. C. M. van Rhee, die namens een buitenlandse belangengroep, de Garenfabriek N.V. van Wijk en He ringa heeft overgenomen van de Zwolsmangroep, is tevens commissa ris van Van Beurden en Moll ên een sleutelfiguur in deze gehele concen tratie. In kringen van deskundigen op de wolmarkt overheerst de mening, dat de buitenlandse belangengroep die Van Mfijk en Heringa kocht een Engelse is. De overkoepelende organisatie van de wollen dekenfabrieken is de Ne derlandse Wolfederatie, waartoe ook de Hollandse Tapijtindustrie te Alk maar en enige Duitse fabrieken be horen. Verdere concentratie wordt ver wacht door de zegslieden van de vak bonden. De ceremonie protocolaire in Sallanches. V.l.n.r.: Vittorio Adorni, de Ita liaan die tweede werd, een jubelende Janssen en Raymond Poulidor, de Fransman, die als derde finishte. Nederland vijfmaal onderscheiden Aan het slotdiner van de Eu ropese Honkbalkampioenschap pen werden volgens de tradi ties de zes speciale prijzen uit gereikt .Vijf daarvan kwamen in Nederlandse handen en twee van die vijf zefls bij één spe ler, namelijk Boudewijn Maat. De onderscheidingen vielen ten deel aan: Beste werper: Rob Hoffman (Ned.); beste catcher: Wim Crouwel (Ned.);1 beste slag man: Boudewijn Maat (Ned.); beste lalroundispeler: Boude wijn Maat (Ned.); beste coach. Archie Allen (Ned./V.S.); bes te scheidsrechter: Fernandez (V.S.). De N.V. Stemmler-Imex, die op de vrage ingediend voor de levering poseerde machines en installaties haavelaan internationale bouw- en wegenbouw- van tweehonderd chassis voor zeer overneemt ten behoeve van kwali- tentoonstelling in Moskou voor de grote varchtwagens waarmee alleen teits- en prestatiebeoordelingen. Zelfs uitgebreide Nederlandse inzending al een bedrag van tien miljoen gul- WOrdt gesproken over door andere heeft gezorgd, is reeds voor het einde den is gemoeid. Eerst zal echter moe- landen op de expositie getoonde pro van deze expositie met de staatsin- ten worden nagegaan of deze op- dukten, die Rusland bij voorkeur uit koopcentrales van de Sowjet-Unie dracht technisch uitvoerbaar is. Nederland wil verkrijgen, aan het onderhandelen over een mil- Intussen heeft Semmler gisteren Ook voert de directie besprekin- joenenorder. Dit heeft een vertegen- een contract getekend, waarbij Rus- gen over uitbreiding van de Rus- woordiger van Stemmler zaterdag- land voor vierhonderdduizend gulden sische leveringen aan Nederland van avond op Schiphol meegedeeld bij nagenoeg alle door Nederland geëx- werktuigen, machines en tractoren. de terugkomst van burgemeester Boot van Hilversum die bij de opening van de tentoonstelling aanwezig is geweest. De Romeinen eisten brood en spelen van hun stad. Wat zijn de Leyenaren dan bescheiden. Eens per jaar haring en brood hebben ze altijd al mooi ge vonden. Vermaken kunnen zij zich wel op eigen kosten. Maar nu krijgen ze ook „spelen", nog duurder dan die van het oude Rome. Er komt een schouwburg van achttien mil joen! Wij weten niet, of dat ook voor minder kan. Maar wel weten we, dat u voor heel wat minder een heerlijk sei zoen kunt hebben (met elke week een première uit het we- relddansrepertoire) bij dans school Evert Castelein, Boer- 13, Leiden. Tele foon 5 20 54. (Advertentie) Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Aanvoer vochtige lucht Mening voorzitter SER Met het oog op onze economische te te realiseren. Een evenwichtige ^^^utuua een einae kw het afsluiten van een opdracht voor groei en onze toekomstige welvaart conjunctuurontwikkeling noemde de ïuchtdrnkverdplmfr hpoft rh de levering van een complete fa- betekent de Europese Economische SER-voorzitter eveneens belangrijk. eewiizied dat een Prnnt hno tiriulrcincfillofiü au hacnraolrf VAAt*. GftïïlBBnRChaTl Ook "nat.ionaal-POOTlO- TTil 7A1 dat /dra ATTAvbflid «rat di+ Stemler-Imex is, naar bekend, een handeslfirma die voor vele Neder landse, doch ook wel enkele West- Europese bedrijven, bemiddelt in het handelsverkeer met Oost-Europa. De directie is thans in Moskou bezig met genomen van Nederlandse wegen- bouwmachines. Daarnaast heeft Rusland een aan- Hoge NAVO-functionaris zou verdronken zijn Het KNMI deelt mede: Gedurende het weekeinde pas seerden enkele storingsgebieden ons land, die op de meeste plaatsen veel regen brachten. Belangrijk koelere lucht drong door tot de Alpen en de Pyreneeën, zodat aan de periode van warm nazomerweer in West- en Midden-Europa een einde kwam. De rich nu zo w hogedruk- gebied zich uitstrekt van Zuid- Frankrijk tot bij de Azóren. Langs de noordflank hiervan zijn nieuwe storingen op weg naar de Britse eilanden. De frontensystemen hier van zullen waarschijnlijk ook juist aan toe, dat hij er niet genist op is verruimend fecT~hïbbeu~de"~wij'ze en toe* aanlildtag'""eeven^tot*wat of het Nederlandse volk bereid is van invoering ervan zowei wat tijd- regen of ™t?eg£i deze Uitdaging te aanvaarden. stip als frasering betreft, mede laat De storingen voeren tevens weer bepalen door conjuncturele overwe- vochtige lucht van subtropische oor- gingen. sprong, waarin veel bewolking voor- lEuropa!"6' lexenis worcu toegeKena aan ae ver- dr De PouSt een positieve zowel als brieksinstallatie en bespreekt voor- Gemeenschap ook nationaal-econo- Hij zei, dat de overheid wat dit be- waarden waaronder in Rusland de misch gezien een uitdaging. Dit ver- treft een aanzienlijk bijdrage kan le- licentiebouw ter hand kan worden klaarde drs. J. W. de Pous, voorzit- veren door het voeren van een anti- uc ,luum ter van de Sociaal Economische Raad, cyclische conj.unctuurpolitiek. Dat de storingen vanmorgen in Utrecht waar hij de overheid, wanneer zjj bepaalde maat - internationale levensmiddelenbeurs regelen van structurele aard over- „Roka-1964" opende. Hij voegde hier- weegt die een belangrijk bestedings- „Ik meen de laatste tijd tenden ties te bespeuren", aldus drs. tekenis wordt toegekend aan de ver groting van de consumptieve beste- geenszins Jenkbeeidig Z d. bespa- Z<>N" MAANSTANDEN ringen in de naaste toekomst onvol- v Voor de kust van Schouwen ter doende zullen blijken te zijn om een Haamstede is in de nacht zodanig investeringsniveau te hand- hoogte vv, yai zaterdag op zondag het plezier- haven, dat de groei van onze natio- jacht „Slokje' tijdens een onweers- nale economie niet achterblijft hij die bui in moeilijkheden geraakt en om- van de andere EEG-landen. Boven- geslagen. Een van de opvarenden, djen dreigt volgens hem het gevaar, on ongeveer 35-jange man, wordt dat onze concurrentiepositie in dit vermist. De man zou, zo zeggen hard- opzicht wordt aangetast. 8 Sept.: zon op 6.02, onder 19.11; maan op 8.27, onder 20.29. nekkige geruchten, een hoge NAVO- functionaris zijn. Voor het bevorderen van de eco nomische groei zijn, naar het oor- Zo zag het Aalsmeerse bloemencorso „Varend volk" er uit, voordat een wolkbreuk de naam tot natte werkelijkheid had gemaakt; de wagen „vadertje Rijn en de Lorelei" passeert op de Westermarkt de Westertoren, van de man bekend te maken. Het slachtoffer, zo heeft de poli- deel van drs. De Pous, vooral inves- tie bekend gemaakt, is gehuwd en teringen in de diepte nodig en het heeft drie kinderen. De politie heeft bedrijfsleven zal dan ook de moge tot nu toe geweigerd de identiteit lijkheid moeten worden gelaten om- deze investeringen in voldoende raa- ZOEKT U EEN Goed Anker Horloge voor f 30,- en f 40,- of het aller beste van f 200, en 400,- Horloger v. d. WATER, Haar lemmerstraat 207 heeft het. Eterna - Certina Prisma - Junghans - Ewe Anker H oogwa terstanden 8 Sept.: v.m.' 4.27; n.m. 16.51. KORRELTJE Het karakter is voor de ziel, wat het gelaat voor het lichaam is. (Advertentie)

Leidse Courant | 1964 | | pagina 1